KONVEKTOR - grijanje?

Post Reply
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#76 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by The Realist »

Čitam dosta o konvertorima i koje su im prednosti, ali mene zanima kakvi su oni za potrošnju, kada temperatura u prostoriji od 36 kvadrata (da ostali dio stana ne forsiram) MORA biti STALNo oko 24 stepena? Znači, ne mogu samo na jeftinu struju računati.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40336
Joined: 29/06/2011 23:39

#77 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by dječak sa šibicama »

Kastanienallee wrote:Za potrebe kuce u kojoj se malo boravi tokom dana, u stanu na spratu iznad otvorenog poslovnog prostora od nekih 40 kvadrata, da li se isplati preci s grijanja na drva ako se zimi prosjecno potrosi 10 metara drva na grijanje s konvektorima?

Ima li neko iskustvo u skorije vrijeme? Da li ti konvektori zbilja mogu zagrijati stan u porodicnoj kuci s prosjecnom izolacijom i dobrom stolarijom? S kolikim racunima za struju na ime te potrosnje se mora racunati?
Ne znam za kuce, ipak je stan nesto drugo, ali ja sa dva konvektora od 2,5 KW potrosnje, ugrijem stan od malo vise od 50 kvadrata, i to na podioku 3 maksimalno (od 6 mogucih) a vecinom mi oba stoje na 2 i odrzavaju temperaturu. Izuzetak su one velike hladnoce, kada je nuzno odrzavati temperaturu na 3.

Uglavnom, u jednoj sobi manje vise ne boravim pa taj konvektor rijetko palim, ovaj jedan mi je dovoljan da ugrije sobu, hodnik i kuhinju, ako je dnevni boravak zatvoren... i to zadovoljstvo donese racun od cirka 80-90 km mjesecno, ako cesce palim i drugi konvektor, onda oko 100 km maksimalno (u ljetnom periodu trosim 30-ak km struje, dakle eto moze se sracunati koliko jedan konvektor potrosi zimi)

E sad, u porodicnoj kuci koja ima dva sprata i dva stana, na jednom je stan prazan a na drugom spratu je sestra sa porodicom, imaju plinsko centralno uradjeno po pe esu, odlicnu fasadu uradjena profesionalno od strane profi firme, odlicna drvena stolarija jbg kostala je prilicno ali gledao se kvalitet, elem izolacija je super, njihov mjesecni racun u zimskim mjesecima iznosi oko 200 km, procjenjujem da ce ove godine biti toliko jer su prosle zime imali po 220-230 ali posto je plin pojeftinio 8%, onda oko 20o.. + 40-ak km struje.

Naravno, kod njih je banja, po meni pretoplo i previse griju ali sestra je zimogriziva, kod mene je ok, ja sam zadovoljan temperaturom. Mada ima i toga da je moj stan na jugozapadnoj strani, pa i zimi kad je sunce, pomalo grije kroz prozore, kuca je na memli strani i sunce vide samo ljeti :D

10 metara drva je negdje 600 km, ako se ne varam... mislim da se moze pregurati zima sa tim parama grijanjem sa konvektorima, ali nisam siguran za kucu. Ipak je stan nesto drugo. Ako nista, upalis, ugasis, nema zajebavanja sa lozenjem vatre, pepelom i ostalim zajebancijama.
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#78 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by lovacs »

Ma ne moze nikako konvektor biti jeftiniji od drva al da je komfornije to je sigurno. zasto prelaziti sa drva na konvektore ne kontam. zasto ne ostaviti oboje. u svijetu je sad u trendu kombinacija grijanja a pogotovo kombinacija sa grijanjem na drva tj kamin pa tako ljudi imaju grijanje na loz ulje i drva jer su drva mnogo jeftinija. velika mana drva je kad nisi kuci da ti se kuca ishladi tako da tu manu jednostavno pokrijete konvektorima. ili kazu na drva ujutru bude hladno. pa stavite konvektor na nekih 18 stepeni samo da sprijece da se kuca skroz ishladi. meni je licno ugodjaj naloziti vatru i grijati se uz vatru a imam i konvektor koji stoji na nekih 18 stepeni da se ne ishladi kuca. a ko se misli samo grijati na konvektore mislim da se ne isplati kao dugorocno rijesenje.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#79 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by madesa »

stan 70 m2 realno koliko bi trebalo ovih konvektora ?
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#80 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by lovacs »

madesa wrote:stan 70 m2 realno koliko bi trebalo ovih konvektora ?
svaka soba po jedan a jacinu moras sam skontati koliko ti je stan dobro izolovan.
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#81 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by lovacs »

ano_
Posts: 31
Joined: 02/12/2013 21:23

#82 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by ano_ »

Da li se može Tesy konvektorska grijalica 500W CN 02 050 MAS koristiti u kupaonicama i ako može imal neko iskustva
sa njim. Cijena mi je prihvatljiva, a i ne treba mi veća snaga jer je kupaonica 5 m2.
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#83 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by radet »

Ima li neka preporuka za konvektore, neki brand, gdje se mogu kupiti i koliko su para??

Hvala
User avatar
lovacs
Posts: 158
Joined: 29/01/2013 09:16

#84 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by lovacs »

radet wrote:Ima li neka preporuka za konvektore, neki brand, gdje se mogu kupiti i koliko su para??

Hvala
bosch konvektori u penny plus oko 130 km. ja sam uzeo i zadovoljan sam.
nermin2402
Posts: 12
Joined: 02/05/2013 15:11

#85 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by nermin2402 »

radet wrote:Ima li neka preporuka za konvektore, neki brand, gdje se mogu kupiti i koliko su para??

Hvala
Takođe preporučujem Bosch, i ja sam majci kupio u Penny plus. Znam da sam kupio jedan jači cca2kw u Penny-ju za dnevni boravak i da sam kupio drugi Atlantic cca500w za kupatilo-nisam našao manji Bosch. Cijenovno su bili tu negdje oko 150km po komadu jer je Bosch jeftiniji ali je malo robusniji a što se tiče efekta tu je to negdje. Dakle moja preporuka je Bosch zbog cijene. Da ne bude zabune efekat jednog i drugog proizvoda je tu negdje ali mora i snaga biti ista, da neko ne pomisli da Atlantic 500w grije kao Bosch od 2kw.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#86 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by madesa »

samo da pitam cime cistite kad se na onim resicama pojavi crno
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#87 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

drzite li stalno upaljene konvektore ili ne,je li veca potrosnja struje ako ih se gasi i pali vise puta dnevno?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#88 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Ne znam znacil ti sta.....ja se ne grijem na konvektore nego na invertere ali dodje slicno sto se tice tvog pitanja........prethodne tri zime sam stalno nesto gasio......kad nas nema kuci,kad spavamo smanjivao,tamo vamo..........ali zato kad dodjemo kuci trosio sam vise na ponovo zagrijavanje.

Ove zime upalio grijanje u oktobru i ne diram ga........ne mogu reci da manje trosim sad.......ali trosim slicno ili mozda malo vise nego do sad........a konfor je daleko daleko bolji.......u svako doba temperatura savrsena........tako da mi je zao sto i prije nisam ovako koristio.........puno sam vise gubio na udobnosti.....nego sto sam stedio na potrosnji.

To je moje iskustvo.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#89 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

rovac13 wrote:Ne znam znacil ti sta.....ja se ne grijem na konvektore nego na invertere ali dodje slicno sto se tice tvog pitanja........prethodne tri zime sam stalno nesto gasio......kad nas nema kuci,kad spavamo smanjivao,tamo vamo..........ali zato kad dodjemo kuci trosio sam vise na ponovo zagrijavanje.

Ove zime upalio grijanje u oktobru i ne diram ga........ne mogu reci da manje trosim sad.......ali trosim slicno ili mozda malo vise nego do sad........a konfor je daleko daleko bolji.......u svako doba temperatura savrsena........tako da mi je zao sto i prije nisam ovako koristio.........puno sam vise gubio na udobnosti.....nego sto sam stedio na potrosnji.

To je moje iskustvo.


cekaj,nije valjda da ne gasis nikako od oktobra?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#90 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

kakavdanakneiskustvu wrote:cekaj,nije valjda da ne gasis nikako od oktobra?
Tako je :thumbup:

Ali kao sto rekoh ne grijem se na konvektore.
Grijem se inverterima koji za 4-5 kwh toplote potrose 1kwh struje.
Za razliku od konvektora koji za 4-5 kwh toplote potrose 4-5 kwh struje.

Tako da mi je puno lakse to priustit nego tebi.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#91 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Kapri »

Moja rodica je kupila stan na prizemlju.Dosta je hladno bilo danas e sad da li je hladno jer se pralo pa su pola dana bili otvoreni prozori,cesto i vrata,ili jer je prizemlje.Ima grijanje centralno ali je dosta hladno.Stan je 39 kvadrata.Razmislja da li je hladno jer je jos prazno ili joj pored grijanja trebaju i konvektori?
User avatar
vkmiro
Posts: 439
Joined: 31/08/2007 20:55

#92 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by vkmiro »

Ja kupio neki dan od 2KW za prostoriju od cirka 15 kvadrata.
Ma totalno razočarenje, stavljen ispod prozora, grije on super ali samo kad ga pipaš i možda najviše pola metra naprijed, isto obicna grijalica sa cijevima. Imam obicni kalorifer sa ventilatorom, i kad njega ukljucim za 15 minuta ugrije tu prostorju, a ovo može raditi čitav dan i ništa.
Ovi što se hvale, možda je to bilo dok su bile one tople zime, ali sada na -25 stepeni totalno je nula grijanje, a strujni sat obrce ko lud.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#93 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

ja prezadovoljan sa konvektorima,i grijanjem prostorija i potrosnjom
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#94 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Matijevic_Vlado »

Kapri wrote:Moja rodica je kupila stan na prizemlju.Dosta je hladno bilo danas e sad da li je hladno jer se pralo pa su pola dana bili otvoreni prozori,cesto i vrata,ili jer je prizemlje.Ima grijanje centralno ali je dosta hladno.Stan je 39 kvadrata.Razmislja da li je hladno jer je jos prazno ili joj pored grijanja trebaju i konvektori?
Hajd nek Bude hairli i tvoj stan. A zatvarajte prozore
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15467
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#95 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by problemnatravunu »

vkmiro wrote:Ja kupio neki dan od 2KW za prostoriju od cirka 15 kvadrata.
Ma totalno razočarenje, stavljen ispod prozora, grije on super ali samo kad ga pipaš i možda najviše pola metra naprijed, isto obicna grijalica sa cijevima. Imam obicni kalorifer sa ventilatorom, i kad njega ukljucim za 15 minuta ugrije tu prostorju, a ovo može raditi čitav dan i ništa.
Ovi što se hvale, možda je to bilo dok su bile one tople zime, ali sada na -25 stepeni totalno je nula grijanje, a strujni sat obrce ko lud.
2 kW bi trebalo da je dosta za 15 m2, i problem trebas potraziti u samoj izolaciji prostora, kakvi su zidovi, kakvi su prozori , jer na ovim ekstremnim temperaturama od -20, te slabe tačke dodju do izražaja, niko to ne ugrija tako lako...
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#96 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by ovajonaj »

vkmiro wrote:Ja kupio neki dan od 2KW za prostoriju od cirka 15 kvadrata.
Ma totalno razočarenje, stavljen ispod prozora, grije on super ali samo kad ga pipaš i možda najviše pola metra naprijed, isto obicna grijalica sa cijevima. Imam obicni kalorifer sa ventilatorom, i kad njega ukljucim za 15 minuta ugrije tu prostorju, a ovo može raditi čitav dan i ništa.
Ovi što se hvale, možda je to bilo dok su bile one tople zime, ali sada na -25 stepeni totalno je nula grijanje, a strujni sat obrce ko lud.
Razlike izmedju konvektora su ogromne. Kod kupnje konvektora je najbitnije gledati presjek unutrasnjosti konvektora tj da vidite na slici kolika je povrsina aluminijskog disipatora tj hladnjaka. Svi vi koji ste kupili jeftine konvektore sta bacili pare jer vam griju slabije od starinskog uljnog radijatora. Cak i atlantic konvektori nisu svi dobri. Razlika u cijeni osnovnog atlantic konvektora i npr tattou linije je skoro dupla, ali zato je i dupla razlika u velicini aluminijskog elementa unutra koji sluzi da rasipa toplinu sa grijaca. Ne znam jel to neko do sad napisao na temi ali ne bih preporucio nikome da kupuje konvektore ako ne moze provjeriti koliki je aluminijski hladnjak unutra ugradjen. Na internetu mozete naci slike atlanticovih konvektora sa presjecima pa vidite razliku izmedju osnovne linije i npr tatou linije. Ja licno ne bih kupovao konvektore koje imaju manji hladnjak od barem trecine prostora unutar konvektora.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#97 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by Truba »

konvektori su dobri gdje je savrsena izolacija
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#98 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Black swan wrote:konvektori su dobri gdje je savrsena izolacija

kod mene je moglo bi se reci prilicno dobra izolacija
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#99 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by rovac13 »

Konvektor 1kwh struje = 1 kwh toplote
Bilo koja grijalica na struju 1 kwh struje = 1 kwh toplote.

Ne moze se reci da je isto uzet dobar konvektor ili grijalicu od 20-40 KM........ali prednosti boljeg konvektora treba traziti u necem drugo.......u potrosnji nebi trebalo biti razlike......to znaju oni koji su probali oboje u istom prostoru.

Ustedu necete napraviti izborom grijalice konvektora ili slicno.........ustedu cete napraviti izolacijom,smanjenjem toplotnih gubitaka.
Godinama se o tome pise na raznim temama i ljudi jos padaju na fazone o ustedi struje konvektorima :-D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#100 Re: KONVEKTOR - grijanje?

Post by jao_situacije »

vaillant radi super
prostor se odmah zagrije :thumbup:
Post Reply