Kontaktne leće - Sve o njima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#1 Kontaktne leće - Sve o njima

Post by ahmed&nedzad »

Gdje su u Sarajevu najkvalitetnije i najpovoljnije kontaktne leće (dioptrijske)?!
Last edited by ahmed&nedzad on 31/05/2007 14:48, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2 Re: Kontaktne leće - Gdje?koliko?

Post by chuchumbamayumbe »

Gargamel wrote:Gdje su u Sarajevu najkvalitetnije i najpovoljnije kontaktne leće (dioptrijske)?!
Ja ih nosim. Zavisi za koju vrstu pitas?
Ja nosim -2 ali su toricna, meka, bla, bla, bla, sve sto moze da bude frljavo ja to imam (nisam razrok).
Prva sam kupio kod Barosha, Bausch&Lomb, 300km - 6 pari, navodno predvidjeno aza jednu godinu, ja ih nosio dvije, prezadovoljan. Cuo sam da optika pored njih (u Ferhadiji prekoputa Astre) prodaje ista sociva za 200km.
Ova sada su mi Cooper Vision, 120km 3 para, valjda ce izgurati godinu. Nisu dobra kao Bausch&Lomb, ali nisu ni losa. Kupio ih na autobuskoj stanici u I. Sarajevu, kod opticara krajnje sumnjivog znanja, ali ja donio recept, sve OK, izgleda da nabavlja preko Bgd.
Wednesday
Posts: 362
Joined: 24/12/2006 22:00
Location: Sarajevo

#3 Re: Kontaktne leće - Gdje?koliko?

Post by Wednesday »

Gargamel wrote:Gdje su u Sarajevu najkvalitetnije i najpovoljnije kontaktne leće (dioptrijske)?!
ja sam nabavila polu-meke lece u Barosu, stvarno nikad nisam imala problema, lako se odrzavaju, traju po 3 mjeseca, ali ja mjenjam cesce, lako se stavljaju, ni ne osjetis ih u ocima, mogu dugo da se nose- ja nosim i po 15 sati.
kutijca izgleda ovako:
Image
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#4

Post by debela »

bausch&lomb, meka, 4 para predvidjena za godinu dana ali traju i duze, oko 150 km, optika loris.
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#5

Post by mya »

i kod mene sad Bauschi&Lomb, ali godisnje.
nesto skupe bile, a i ne valjaju.

ranije u zenici kupovala ActiSoft, meke, tromjesecne (6kom, 60KM).
mnogo su mi se vise dopadale i mislim da cu ih ponovo uzeti.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#6

Post by Skyfox »

Opticar 'Sefic' u Ferhadiji, 50KM par leca, nabavlja ih iz Italije, 3-mjesecne, mekane. To su prvi par koje imam nakon dva dana sam i zaboravio da su mi na ocima, pravo osvezenje od naocala. Lako se skidaju i stavljaju. Preporucujem!!!
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#7

Post by nebojeplavo »

Skyfox wrote:Opticar 'Sefic' u Ferhadiji, 50KM par leca, nabavlja ih iz Italije, 3-mjesecne, mekane. To su prvi par koje imam nakon dva dana sam i zaboravio da su mi na ocima, pravo osvezenje od naocala. Lako se skidaju i stavljaju. Preporucujem!!!
Takodje, isto i ja :)
S tim da ti preporucujem da ne uzimas kod njih tecnosti za sociva, meni su prvi put prodali 3 vrste, al sad kupujem tecnost koja je istovremeno i za ispiranje i za cuvanje leca.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#8

Post by chuchumbamayumbe »

nebojeplavo wrote:
Skyfox wrote:Opticar 'Sefic' u Ferhadiji, 50KM par leca, nabavlja ih iz Italije, 3-mjesecne, mekane. To su prvi par koje imam nakon dva dana sam i zaboravio da su mi na ocima, pravo osvezenje od naocala. Lako se skidaju i stavljaju. Preporucujem!!!
Takodje, isto i ja :)
S tim da ti preporucujem da ne uzimas kod njih tecnosti za sociva, meni su prvi put prodali 3 vrste, al sad kupujem tecnost koja je istovremeno i za ispiranje i za cuvanje leca.
Meni je najbolja tekucina za cuvanje Opti Free express, sve sam probao ova mi najbolje godi.
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#9

Post by ahmed&nedzad »

Hvala vam za informacije. Ja u suštini znam vrlo malo o lećama, ali moraću ih uskoro nabaviti, pa sam htio čuti koji koristan savjet.

Od ovih gore koje ste spomenuli u postovima, odranije sam čuo za ''Sefić'' i ''Loris''. Što se tiče Sefić-a, mnogi idu tamo ali nekako imam osjećaj da su precijenjeni.

Prema ovome što ste napisali, vjerovatno bi meni odgovarala meka, možda ova Bausch&Lomb, ili ću da uzmem 'za probu' ove par mekih tromjesečnih Sefića.
:)
paparazzi
Posts: 50
Joined: 19/05/2005 13:15

#10

Post by paparazzi »

s obzirom na ogromno iskustvo koje posjedujem u toj oblasti morao sam da reagujem :D

sefica zaboravi - nabavlja meka soleko sociva iz italije, koja su sranje zesce, ali z e s c e, sto ces ubrzo i sam vidjeti, neces ih nositi ni mjesec a pocece sranja. tvrde i polu-tvrde su vec druga prica ali meke tamo ne uzimaj ni pod razno. plus sto ti nekad dodje sa otvorenom bocicom u rukama, kao frisko oni to sad samo za tebe donijeli i otvorili iz magacina.

bausch&lomb fakat najbolja sto sam ja do sad nosio, to ti je oko 200 KM za skoro dvije godine (u bilo kojoj kobinaciji, mjesecne, 3-mjesecna, godisnja - nosih ih duplo vise od garancije proizvodjaca) :)

probao sam i wesley jensen, naka isto americka i to ti je ko bausch&lomb.

a sto se tecnosti tice, uzimaj ovu complete otopinu, plava velika kutija, ona ti je za sve, a i vlazi sociva, podmazuje oci, i sl. sranja :-D
imas je po apotekama i foto-optik radanjama.

ako imas vecu dioptriju fino operises lserom i boli te k... za sociva. znam likova koji su to odradili, svi toplo preporucuju zahvat (1070 EUR u Istanbulu, za sad u Sarajevu duplo skupllje, oko 4000 KM)

eto :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#11

Post by debela »

ne bi trebao uzimati sociva na svoju ruku. prvo pregled pa u dogovoru sa ljekarom odaberes ona koja ti odgovaraju. nerijetko je dioptrija za sociva drugacija od one za naocale. ako imas cilindre ne mozes uzeti ista sociva kao ljudi koji ih nemaju. mislim, ima detalja. zato prvo na pregled, rekla bih obavezno.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#12

Post by dalmatinka »

Ako može savjet od osobe koja ih nosi već 25 godina i koja je probala sve, najprije tvrde (onda je jedino takvih kod nas i bilo) zatim mekane, pa naposlijetku polutvrde. Dakle moj savjet je ako ikako možeš malo potrpiti, uzmi polutvrde. Ja sam jedanaest godina nosila tvrde uz uvijek istu dioptriju. Nakon toga sam se zeznula i uzela mekane i u godinu dana pogoršala vid cca za -2. Nakon toga sam uzela poluvrde, i opet mi je dioptrija neporomijenjana. Kod njih nema infekcija, ne moraš toliko paziti na njih, a vid je kristalan za razliku od mekih. Ako se baviš sportom, onda zaboravi na ovaj savjet i uzmi mekane. :D
enssa
Posts: 62
Joined: 31/05/2006 13:25

#13

Post by enssa »

i ja nosim polutvrda i manje zamaraju oci od mehkih jer su gasopropusna sto znaci da ti oko moze ¨disati¨ ispod sociva za razliku od mehkih kod kojih to nije slucaj.
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#14

Post by ahmed&nedzad »

debela wrote:ne bi trebao uzimati sociva na svoju ruku. prvo pregled pa u dogovoru sa ljekarom odaberes ona koja ti odgovaraju. nerijetko je dioptrija za sociva drugacija od one za naocale. ako imas cilindre ne mozes uzeti ista sociva kao ljudi koji ih nemaju. mislim, ima detalja. zato prvo na pregled, rekla bih obavezno.
Ovo se podrazumjeva. Već su mi utvrdili da imam dioptriju, ne bih napamet ništa uzimao.

@paparazzi Hvala na savjetima. Onda ipak da tražim ''bausch&lomb''. Za Sefića sam već napisao da imam osjećaj da je malo precjenjen, ono kao 'svi idu kod Sefića'.


@enssa, dalmatinka Što se tiče polutvrdih i mekih leća, iako se ne bavim profesionalno sportom ipak sam se nadam da ću moći uzeti meke, ali sad već trebam razmisliti.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#15

Post by debela »

jasta nego meka. ne osjetis ih u ocima, fino prionu i nemas osjecaj da ce ispasti pa makar visio naglavacke :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#16

Post by Hierarchia »

Skyfox wrote:Opticar 'Sefic' u Ferhadiji, 50KM par leca, nabavlja ih iz Italije, 3-mjesecne, mekane. To su prvi par koje imam nakon dva dana sam i zaboravio da su mi na ocima, pravo osvezenje od naocala. Lako se skidaju i stavljaju. Preporucujem!!!
Meni je usluga kod njih super, vrlo su ljubazni i susretljivi.-Imam te Soleko leće, nemam nikakvih problema, ali su nekako klizava pa mi se lijepe za jagodice kad stavim previse vodice. Uzela sam samo jedan par na 3 mj. Vidjet cu kakve su.
Bausch&Lomb sam imala prije par godina i izazvale su mi infekciju, pa nisam smjela nositi leće oko godinu dana. Ne kažem da je do njih, vjerovatno do mog pogrešnog rukovanja i nehigijene.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#17

Post by pitt »

Za sve koji razmisljaju o socivima, ova su daleko najbolja:

Image
THE BENEFITS OF BAUSCH & LOMB PUREVISION® EXTENDED WEAR CONTACT LENSES!
Designed specifically for long-term, uninterrupted contact lens wear. Provides 4 to 5 times more oxygen
to the cornea than conventional soft contact lenses. AerGel™ technology maintains moisture even in
extreme conditions. Performa™ surface treatment repels the build up of protein deposits. The unique
AerGel™ technology balances oxygen and water to provide all day/all night comfort and allow healthy
overnight extended contact lens wear. Enjoy the convenience of wearing them up to 30 days and 29 nights, then,
after one month simply toss the old pair of contact lenses and put in a fresh set of PureVision® Toric Contact Lenses.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#18

Post by prleitihi »

ćoroooo..mangupe..razbili smo vas.. :oops: :D :D
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#19

Post by ahmed&nedzad »

prleitihi wrote:ćoroooo..mangupe..razbili smo vas.. :oops: :D :D
Znači ipak ganjam te B&L?! Meke, ako bude moglo. :)

@Edu Odabij! :oops:
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#20

Post by AA CA »

Iskreno rečeno ja se panično bojim leća.
Ne znam ko bi me i kako nagovorio da ih koristim... iako ljudi kažu da im to ne smeta, samo je malkice zahmet oko pranja i čuvanja u odgovarajućim tekućinama... Ma lijepe "čale".

Nego, može li mi neko od vas preporučiti privatnu ordinaciju, odnosno ljekara-specijalistu? Trebala bih prekontrolisati vid, a ne mogu stalno izlaziti sa posla, tražiti uputnicu u Domu zdravlja i čekati do besvjesti u redovima...

Hvala unaprijed :-D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#21

Post by debela »

pa nista se ne pere :roll: pokiselis ih u tekucinu koja sama odradi sta treba. bojala sam se i ja dok nisam skontala u kakvoj zabludi zivjeh godinama :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#22

Post by Skyfox »

Hierarchia wrote:
Meni je usluga kod njih super, vrlo su ljubazni i susretljivi.-Imam te Soleko leće, nemam nikakvih problema, ali su nekako klizava pa mi se lijepe za jagodice kad stavim previse vodice. Uzela sam samo jedan par na 3 mj. Vidjet cu kakve su.
Bausch&Lomb sam imala prije par godina i izazvale su mi infekciju, pa nisam smjela nositi leće oko godinu dana. Ne kažem da je do njih, vjerovatno do mog pogrešnog rukovanja i nehigijene.
To sto se lijepe za jagodice je zbog sobne temperature, rekli su mi da ih uvijek drzim u frizideru i nema problema. Moje su istekle i za par dana idem po nove, opet kod Sefica jer mi odgovaraju...
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#23

Post by melb26sa »

pitt wrote:Za sve koji razmisljaju o socivima, ova su daleko najbolja:

Image
THE BENEFITS OF BAUSCH & LOMB PUREVISION® EXTENDED WEAR CONTACT LENSES!
Designed specifically for long-term, uninterrupted contact lens wear. Provides 4 to 5 times more oxygen
to the cornea than conventional soft contact lenses. AerGel™ technology maintains moisture even in
extreme conditions. Performa™ surface treatment repels the build up of protein deposits. The unique
AerGel™ technology balances oxygen and water to provide all day/all night comfort and allow healthy
overnight extended contact lens wear. Enjoy the convenience of wearing them up to 30 days and 29 nights, then,
after one month simply toss the old pair of contact lenses and put in a fresh set of PureVision® Toric Contact Lenses.
Imam ja ove PureVision Toricne i prezadovoljna sam. Ne nabavljam u SA vec preko interneta.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#24

Post by flora.sa »

AA CA wrote:Iskreno rečeno ja se panično bojim leća.
Ne znam ko bi me i kako nagovorio da ih koristim... iako ljudi kažu da im to ne smeta, samo je malkice zahmet oko pranja i čuvanja u odgovarajućim tekućinama... Ma lijepe "čale".

Nego, može li mi neko od vas preporučiti privatnu ordinaciju, odnosno ljekara-specijalistu? Trebala bih prekontrolisati vid, a ne mogu stalno izlaziti sa posla, tražiti uputnicu u Domu zdravlja i čekati do besvjesti u redovima...

Hvala unaprijed :-D
ja taj pregled obavljam u optici Salihbegovic (imaju radnju u Robotu u Hrasnom i u Strossi)...imaju dokotra koji ima dolazi odredjenim danima poslije podne, tako da i meni odgovara jer sam do 4h na poslu...

broj telefona je:
644 775 u Hrasnom
222 080 Strosmajerova
Timotije
Posts: 1031
Joined: 07/06/2005 20:26

#25

Post by Timotije »

Deveram sa socivima od 1989, probao sva od tvrdih, polutvrdih do mekanih. Kao pravi veteran mogu toplo preporuciti meka-jednokratna sociva. Ne znam da li se u sarajevu mogu naci ako ne sigurno moze preko interneta. Zasto?
Svako ponovno koristenje kad-tad, bez obzira na maksimalnu higijenu ruku, izazove konjuktivitis.
Jedna dvije upale godisnje i imate vrlo ozbiljan problem.
Jednokratna stavis ujutro, navecer bacis u kantu i mirna Bosna.
Opasnost od upala svedena na minimalnu mjeru, nema tekucina, kutijica za cuvanje isl...
A nisu nesto ni skupa, barem ne vani, nasi dole sigurno pale maksimalno!
Post Reply