Konjic/VI Korpus ARBiH

Post Reply
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#76 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by Bosnjak333 »

Black swan wrote:ne vjerujem u te priče
to ono isto kao zločini u oluji baba s kuburom ubila hrvatskog vojnika koji joj je vadio vodu iz bunara da se jadna napije
ne da ne vjerujem da baba ima kuburu... ne vjerujem ni da bi je rodbina ostavila tu...
i svi poginuli od kubure ajde ba uozbiljite se ljudi
ne vjerujte u bajke

zarobiš ljude
zovneš UN popišu se ljudi, nek im UN daje hranu
razdvojiš one za suđenje od onih za razmjenu i zdravo idemo dalje
Ako znas nekoga ko je ratovao u travnickoj ili krajiskoj brigadi pitaj pa ces se uvjeriti da je istina.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40799
Joined: 29/06/2011 23:39

#77 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by dječak sa šibicama »

Bosnjak333 wrote:Da vam ispricam jedan dogadjaj iz Srednje Bosne.ARBiH je oslobodila jedno selo u kojem su zivjeli Hrvati.Prolazeci tako pored kuca i nedirajuci nikoga osu se paljba po njima.Komandir jedne cete smrtno nastrada,a dva vojnika bivaju ranjena.Necete vjerovati,ali na prozoru jedne kuce stoji zena sa puskom u ruci.Inace u kuci su osim nje bili baba i malo dijete.Sta uraditi sa takvom osobom koja vam je nanijela gubitke,a zensko je,i sta prije svega uraditi sa djetetom i babom?

Ili primjer jednog sela u kojem su zivjeli Bosnjaci i Hrvati,ali je bilo pod kontrolom ARBiH.Niko od civila u ratu nije ubijen,a znate li da je ARBiH prilikom jednog pretresa medju civilima nasla toliko oruzja da se jedna solidna grupa od 100 vojnika mogla naoruzati.

Ne vjerujem da je osuta paljba, prije ce biti da je zena zabila noz u ledja bosnjackom vojniku.

Ti latini, podmukli, El Mudjahid ih oslobadja, a oni zabadaju noz u ledja. Pa ima li to smisla.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#78 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by Bosnjak333 »

dječak sa šibicama wrote:
Bosnjak333 wrote:Da vam ispricam jedan dogadjaj iz Srednje Bosne.ARBiH je oslobodila jedno selo u kojem su zivjeli Hrvati.Prolazeci tako pored kuca i nedirajuci nikoga osu se paljba po njima.Komandir jedne cete smrtno nastrada,a dva vojnika bivaju ranjena.Necete vjerovati,ali na prozoru jedne kuce stoji zena sa puskom u ruci.Inace u kuci su osim nje bili baba i malo dijete.Sta uraditi sa takvom osobom koja vam je nanijela gubitke,a zensko je,i sta prije svega uraditi sa djetetom i babom?

Ili primjer jednog sela u kojem su zivjeli Bosnjaci i Hrvati,ali je bilo pod kontrolom ARBiH.Niko od civila u ratu nije ubijen,a znate li da je ARBiH prilikom jednog pretresa medju civilima nasla toliko oruzja da se jedna solidna grupa od 100 vojnika mogla naoruzati.

Ne vjerujem da je osuta paljba, prije ce biti da je zena zabila noz u ledja bosnjackom vojniku.

Ti latini, podmukli, El Mudjahid ih oslobadja, a oni zabadaju noz u ledja. Pa ima li to smisla.
Podmukliji si ti je ja El Mudjahid nigdje spomenuo nisam.Odmah si postao bezobrazan i na ovaj nacin zelis da kazes da su vojnici ARBiH bili teroristi.
mishic
Posts: 6288
Joined: 28/04/2011 16:29

#79 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by mishic »

Osuda svakog zločina i zločinca - Da!!! Ali revizionizam i nastavak rata nakon rata - Ne!!!
Odnos prema zločinu kroz prizmu naši i njihovi je apsolutno dominantan. Zahtjevi da se na jednoj strani sve poginulo proglasi civilnim žrtvama i da se nadje odgovorno lice za te zločine a da se i ne pokuša, i ne upita, a šta je bilo na drugoj strani su, u najmanju ruku, bezobrazni. "Istina" krojena i skrojena na forumima i u babijim pričama je jedina istina za veliki broj onih koji bi sada svoj "humanizam" i "pacifizam" objelodanili tražeći satisfakciju jedino za žrtve za koje oni znaju. Za one druge "koji su stradali u sukobima" njihova savjest je mirna. Hallooooooo... Dajte se malo uozbiljiti! Informirajte se malo makar kada želite u javnost!!!
User avatar
Truba
Posts: 81751
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#80 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by Truba »



otprilike si ovo rekao :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#81 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by Gojeni H »

Black swan wrote:klasika za klix tojes sa x... žrtve su samo od marijin dvora do nedžarića te srebrenica prijedor i dretelj


surfam nešto po googletu i tražim neke informacije i naletim na ovaj topik
zarobljeni vojnici pobijeni kao i civili crkva i župski stan poharan...

u susjednoj župi žitače podhum u crkvi čuvane ovce i djeca igrala lopte krov skinut
u crkvi a na fresci nožem "vadili oči" djeci
klupe pokradene i danas se koriste po bošnjačkim kućama
župniku ubijeni otac i brat...općina ne pomaže hrvatska sela... milijun obećanja ništa nije učinjeno

baš sam neki dan bio u doljanima dole pored jablanice i u žitačama
nekako mi je to sve zemljopisno promiješano čuo sam za zločine u doljanima i na stipića livadi
ali nikako da povežem kako je to 10 km od jablanice

relativiziranje zločina umanjivanje zločina
opravdavanje zločina i tako to se nastavlja i dalje...
nekada brojna župa doljani sada ima 246 vjernika nekoliko mladih ali na svu sreću svoj kraj doljaničani nisu zaboravili pa vikendom dolaze obići i obnoviti svoja imanja a tu je i turizam na kedžari ski lift i tako... ima nade ...
Hajd' smanjite malo i ti i Josip.
Ima nas koji smo se odmah izjasnili da je zlocin - zlocin.
To sto raja iz Sarajeva (a i mnogih drugih dijelova Bosne) ne zna mnogo o citavom dogadjaju ne znaci da umanjuju zlocin.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#82 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by Zokipfc »

Gojeni H wrote:
Black swan wrote:klasika za klix tojes sa x... žrtve su samo od marijin dvora do nedžarića te srebrenica prijedor i dretelj


surfam nešto po googletu i tražim neke informacije i naletim na ovaj topik
zarobljeni vojnici pobijeni kao i civili crkva i župski stan poharan...

u susjednoj župi žitače podhum u crkvi čuvane ovce i djeca igrala lopte krov skinut
u crkvi a na fresci nožem "vadili oči" djeci
klupe pokradene i danas se koriste po bošnjačkim kućama
župniku ubijeni otac i brat...općina ne pomaže hrvatska sela... milijun obećanja ništa nije učinjeno

baš sam neki dan bio u doljanima dole pored jablanice i u žitačama
nekako mi je to sve zemljopisno promiješano čuo sam za zločine u doljanima i na stipića livadi
ali nikako da povežem kako je to 10 km od jablanice

relativiziranje zločina umanjivanje zločina
opravdavanje zločina i tako to se nastavlja i dalje...
nekada brojna župa doljani sada ima 246 vjernika nekoliko mladih ali na svu sreću svoj kraj doljaničani nisu zaboravili pa vikendom dolaze obići i obnoviti svoja imanja a tu je i turizam na kedžari ski lift i tako... ima nade ...
Hajd' smanjite malo i ti i Josip.
Ima nas koji smo se odmah izjasnili da je zlocin - zlocin.
To sto raja iz Sarajeva (a i mnogih drugih dijelova Bosne) ne zna mnogo o citavom dogadjaju ne znaci da umanjuju zlocin.

Relativizacija relativiziranja :D
User avatar
Truba
Posts: 81751
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#83 Re: Zlocin Na Stipica Livadi

Post by Truba »

neznanje je blagoslov
nisam ni ja znao da su ovce čuvali u crkvi

sad sam u šoku kao i 1992. kad sam počeo učiti da partizani ipak jedu krali jabuke između ostaloga :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23415
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#84 Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by BHCluster »

Pozdrav. Da li neko zna kakav je amblem bio ovog korpusa ako ga je i imao? Ima neki na wiki (eng) ali ne izgleda mi kao pravi, pa ako neko zna mnogo hvala unaprijed.
Last edited by BHCluster on 05/04/2016 18:52, edited 1 time in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23415
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#85 Re: Šesti korpus Armije RBiH

Post by BHCluster »

Šesti korpus Armije RBiH formiran je 9. juna 1993. godine a sjedište mu je bilo u Konjicu. Prvi komandant 6. korpusa bio je Salko Gušić, a na toj funkciji je ostao do 28. januara. 1994. godine. Za zamjenika komandanta imenovan je Braco Fazlić, a načelnika Štaba Dževad Tirak. Pomoćnici komandanta bili su: za obavještajne poslove Munib Milišić, za sigurnost Nermin Eminović, za moral Mustafa Musić, za personal Džemal Trešnjo, za finansije Ajša Hašimbegović i za pravne poslove Hamid Selimović.

Zona odgovornosti 6. korpusa je bila relativno velika i ispresijecana što je dodatno usložnjavalo funkcionisanje korpusa. Prostirala se od Volujih jama na obroncima Treskavice na sjeveroistoku, preko kanjona rijeke Ljute, Bjelimićkog platoa do sela Šćipe u općini Prozor. Zonom ovog korpusa su povezivane zone 1. i 4. korpusa.
User avatar
k3ngur
Posts: 1946
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#86 Re: Šesti korpus Armije RBiH

Post by k3ngur »

Koji je razlog njegovom ukidanju?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#87 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Blood is spattered high onto the ceiling of a central Bosnian farmhouse. An elderly married couple had been sprayed at point blank range with high velocity machine gun fire in a grisly execution by Bosnian Serb Forces in the Village of Uzdol, Bosnia. Their heads exploded instantly, spraying arterial blood onto the walls. The white fragments at the bottom left of the photograph are the shattered remains of the old couple's skulls. Although I was present when the bodies of the old couple were still lying on the bed, the image was far too horrific for anyone to publish and also, in my mind, quite unnecessary to photograph. However as I turned and was about to leave with the British United Nations soldiers who had the awful task of cleaning up this ungodly horror, one of the young soldiers carrying the remains and I looked back at the wall and I knew I had the shot.
Date Photographed: 1992
Image
Izvor: http://www.corbisimages.com/images/Corb ... ba8241012c

User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#88 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Sokol31 »

Protekli vikend sam posjetio Konjic i ulazio sam u spomen sobu čini mi se 445. brdske brigade i 4. muslimanske, očito da su te brigade pripadale 4. korpusu, nije bilo nikoga da ga upitam nešto vezano za 6. korpus, kada je osnovan uopće, vjerojatno negdje kasnije 94. ili 95. . A maksuz sam ušao ne bi li pronašao nešto vezano za 6. korpus, makara taj famozni amblem ili neku drugu oznaku, vidim da nešto posebno nema na netu vezano za 6. k. Čudno mi je da, ako je osnovan u Konjicu i ako je sjedište korpusa bilo tamo, nema ništa o istom, valjda se javi neko od mještana i objasni :-)
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#89 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Sokol31 »

Ipak su neke od ovih brigada (43. brdska brigada, 44. brdska brigada, 45. brdska brigada) kojima je napravljena spomen soba u Konjicu ušle u 6. korpus okrupnjivanjem jedinica što je navedeno u prethodnom postu,ali s obzirom na broj poginulih, prije bi se reklo da se radilo i spajanju jedinica, jer čini mi se da su nažalost imali velike gubitke u periodu prije formiranja korpusa.

[url][/http://www.klix.ba/vijesti/bih/konjic-d ... 0415054url]
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#90 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Image

Konjic, sredina 1993.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#91 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by ranger »

interesantno kako se ni na jednom od njih ne vide bilo kakva obilježja?
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#92 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by ranger »

radox wrote:A ovaj desno, okrenut od fotografa je u uniformi VRS-a tako da se poklapa sa opisom fotografije.
Poznato je da su predavali zarobljene Bošnjake i u Žepču ali ovako javno, pred fotografima znači da to njima nije bilo ništa neobično.
na to sam i ja ciljao..
naci dobro me jos uvijek sjecanje i oci sluze :thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#93 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

DATE IMPORTED:
28 October, 1992
FILE PHOTO 28OCT92 - A soldier of the Bosnian Croat militia wearing a World War Two-vintage German cap waves away a photographer October 28, 1992 in front of gutted houses in the central Bosnian town of Prozor, shortly after the area was purged of Bosnian Moslem residents by Bosnian Croat forces allied to Zagreb, early into Bosnia's war. Croatian President Franjo Tudjman, whose death was announced December 11, was a communist general who turned to nationalism and led Croatia through war to independence from the crumbling Yugoslav federation in 1991. His hardline rhetoric and dubious human rights record did little to endear Tudjman to the West. But a clandestine attempt to divide neighbouring Bosnia with Yugoslav President Slobodan Milosevic during the 1992-95 war and to annex Croat territories remained his cardinal sin.
Image
Izvor: http://pictures.reuters.com/Doc/RTR/Med ... TRT7KH.jpg

Na fotografiji je Željko Jukić, više informacija o optužnici i presudi na linku: http://www.sudbih.gov.ba/predmet/2914/show

Image

http://www.balkaninsight.com/en/article ... zor-crimes
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#94 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Trusina

Image

Predmet, optuženi i presude za počinjeni ratni zločin :
Zulfikar: http://www.sudbih.gov.ba/predmet/2689/show
Dzeko: http://www.sudbih.gov.ba/predmet/2981/show

... i ostali predmeti.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#95 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

HVO Brigada Herceg Stjepan
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#96 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#97 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by SkyLimit »

Image
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#98 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Sokol31 »

SkyLimit

Skoro kad sam bio u Konjicu uređivali su ovo spomen obilježje, ove mermerne ploče ispred i neku ogradu okolo, inače lijep spomenik, a još ljepši Konjic :bih:

Image
User avatar
BHCluster
Posts: 23415
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#99 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by BHCluster »

User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#100 Re: Konjic/VI Korpus ARBiH

Post by Pitar s Kariba »

Nekako s proljeća wrote:Image

Konjic, sredina 1993.
ranger wrote:interesantno kako se ni na jednom od njih ne vide bilo kakva obilježja?
Sarajmen wrote:Malo istraživačkog guglanja vezanog za geografski pojam il' lokalitet i navedeni datum bi dodatno bacilo svjetla na ovo što se može vidjeti na fotografiji. Bijela futrola za pištolj je obično predstavljala pripadnika Vojne policije neke od formacija, u ovom slučaju HVO-a.
ranger wrote:
radox wrote:A ovaj desno, okrenut od fotografa je u uniformi VRS-a tako da se poklapa sa opisom fotografije.
Poznato je da su predavali zarobljene Bošnjake i u Žepču ali ovako javno, pred fotografima znači da to njima nije bilo ništa neobično.
na to sam i ja ciljao..
naci dobro me jos uvijek sjecanje i oci sluze :thumbup:
Meni i uniforma ovog sa bijelom futrolom liči na uniformu VRS, tačnije uniformu JNA - šara niških padobranaca.
Post Reply