Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#51 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

Inace dovoljno je pogledati okolne drzave i vidjeti taj egzodus ka primorju. Npr Crna Gora.
Podaci o migracijama. Egzodus sa sjevera ka jugu.
http://monstat.org/cg/page.php?id=1147&pageid=53

Ravnica ne igra znacajnu ulogu jer su ljudi sve manje ovisni o poljoprivredi to jeste sve se manje bave istom. To je bio slucaj prije. Danas turizam i usluge koje su vezane uz to preuzimaju primat i samim time priobalje je dobilo i dobiva na znacaju. Te migracije su pocele kad se demokratizirao turizam to jeste od kako su uspostavljeni placeni odmori. To je omogucilo sirim narodnim masama da ljetuju.


Hrvatska je dobar primjer toga. Onolike ravnice po Slavoniji su puste i nenaseljene. Prazne i tako ce biti i u buducnosti. Sve vise ljudi se krca na priobalje jer se i ekonomske aktivnosti premjestaju ka istom. Tako je svugdje u svijetu. Imate i SAD kao primjer. Ogromna i slabo naseljena unutrasnjost dok je potpuno druga prica na priobalju. Ili Kinu itd....
stup metropola
Posts: 699
Joined: 20/02/2014 21:03

#52 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by stup metropola »

Idealno mjesto za zivot je Stup i to se nece mijenjati.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#53 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by JohnnyS »

Eh da Konjic valja ne bi bilo toliko Konjičana po Mostaru koje ni puškom ne možeš vratiti :D
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#54 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by valjuga »

Konjic je u Hercegovini,a ovdje se bira najbolje mjesto za život u Bosni. :thumbup:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#55 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by strong69 »

Da mi je vidjeti toga ko ce iz Sarajeva otici u Konjic bila za 5, bilo za 10 ili 15 godina...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#56 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by dječak sa šibicama »

Pa gdje si Crnu Goru nasao, na sjeveru CG same planincure, Savnik i Kolasin, normalno da sele ka jugu, gdje su im svi gradovi, primorje, ukratko sve sto vrijedi u CG (osim planinskog turizma) je na jugu.

To nikakve veze sa BiH nema.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#57 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by rekla-kazala »

Volio bi čuti Sarajliju šta misli o Konjicu poslije mjesec dana života u Konjicu.
Odgovori bi bili uglavnom,.. to je spavaona, tu je vrijeme stalo,... lijepo je ali je dosadno,...tu nema ništa,.. itd.
Teorije o stanovanju u Konjicu a radu u Sarajevu i svakodnevnom putovanju (kada autoput bude gotov) nisu realne, osim gubitka vremena u vožnji troškovi putarine i goriva po sadašnjim cijenama bi bili 500 KM mjesečno, što je za naše plate previše.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#58 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

dječak sa šibicama wrote:Pa gdje si Crnu Goru nasao, na sjeveru CG same planincure, Savnik i Kolasin, normalno da sele ka jugu, gdje su im svi gradovi, primorje, ukratko sve sto vrijedi u CG (osim planinskog turizma) je na jugu.

To nikakve veze sa BiH nema.
Crnu Goru i Hrvatsku(ciji je sjever ravnica) sam spomenuo kao blize primjere. Spomenuo sam i SAD i Kinu ali si to izostavio. Postoje dva globalna trenda kada su migracije u pitanju :

- migracije iz sela ka gradovima ili periferijji gradova
- migracije ka priobalju.


To vazi i za CG ciji su najveci gradovi bili na sjeveru ; Pljevlja itd.. i prethodnim porukama sam objasnio zasto dolazi do migracija ka jugu. Ali i to ti je promaklo.

Ne da mi se opsirnije pisati o tome jer nije tema. Nisi upucen u ono o cemu pises niti citas ono sto drugi pisu.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#59 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

strong69 wrote:Da mi je vidjeti toga ko ce iz Sarajeva otici u Konjic bila za 5, bilo za 10 ili 15 godina...

Pa upravo imas primjer na ovoj temi. Koncetrisi se malo. :wink:
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#60 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by sinuhe »

Knin i Sinj nisu nista bolja mjesta za zivot od Djakova...
Najbolji polozaj u BiH imaju mjesta uz Savu i nesto juznije.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#61 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

Holandska firma kupila UNIS Valjčiće za 14 miliona KM
Kompanija NN International B.V. iz Holandije stekla je 79,2% vlasništva u preduzeću Unis Valjčići d.d. Konjic, izvještava Indikator.ba.
Holandsko društvo sa sjedištem u Veenendaalu kupilo je 182.375 redovne dionice Unis Valjčića koje su bile u vlasništvu Izeta Čorbe, a ponuđene su na prodaju putem vanredne aukcije na Sarajevskoj berzi 20. juna.
Holandska kompanija platila je paket dionica 14,04 miliona KM, čime je postala većinski vlasnik konjičkog preduzeća.
Preduzeće UNIS Valjčići bavi se proizvodnjom komponenti ležaja, a lani je poslovalo sa 1,33 miliona KM neto dobiti.
http://www.rfk-valjcici.com/en/index.html

http://www.sheet-metal-products.com
User avatar
kingtvrtko
Posts: 16
Joined: 11/09/2009 00:43

#62 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by kingtvrtko »

Visoko je najljepše.
Uskoro spektakularni kulturni centar u centru Visokog.Poklon bratske općine Altindag iz Turske.
Image

Dobro došli u slavni kraljevski grad i prijestolnicu Bosne!
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#63 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

kingtvrtko wrote:....

Dobro jesi li ti ikad izasao iz svoje mahale? Vec smo vidjeli tvoj upis. Smiri dozivljaj i ne trolaj. Drzi se teme


Ljetna škola sporta na Boračkom jezeru

Sportski savez Kantona Sarajevo i ove godine organizira Ljetnu školu sporta na Boračkom jezeru.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ljetna-s ... /140630105
User avatar
kingtvrtko
Posts: 16
Joined: 11/09/2009 00:43

#64 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by kingtvrtko »

Visoko...Kulturni centar-uskoro u Visokom...
Image
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#67 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by KENJAC »

Ko je od vas , barem na kratko, bio u Trebinju ?
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#68 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by detroit-mercy »

Max Bunker wrote:
Zatamnjena stakla wrote:Fojnica!
Bez zajebavanja, ja sam vazda kontao kako bi se od Fojnice mogao napraviti jedan fin gradić za života (za malo starije ljude).
Čist zrak, banja, izletišta i planinarske rute oko Fojnice, skijalište koje će valjda prodaditi više, bogata historija, blizu Sarajeva, arhitektura koja nije tako uništena kao u drugim sredinama. U principu, uz jedan ozbiljan plan i dobru investiciju od Fojnice bi se mogao napraviti baš jedan ugodan i sladak gradić za života.


Naravno, ja i dalje ostajem pri Hercegovini kao najidealnijem mjestu za život.
Dobar kazino puknut i svaki da cisternu Muske Vode iz Kladnja :mrgreen: i eto ti raja za penzionere.
Usput, dat azil kojoj Ukrajinki ili Ruskinji :mrgreen:, zlu netrebalo ako Muska Voda proradi :izet: :izet: :izet: :izet: .
salvatore paradise
Posts: 1547
Joined: 27/05/2013 19:42
Location: Za zlo sam teski laik...

#69 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by salvatore paradise »

ins wrote:Zao mi je, ali tu titulu potpuno zasluzeno nosi - Bihac! I to ubjedljivo!

Konjic sigurno moze u Top 10, grad je dozivio preporod u zadnji 6-7 godina, prije toga je zaista bio otuzan.

Sada mu je potreban bolji javni prijevoz, malo vise reda i discipline u saobracaju pogotovo parkiranje i zaustavljanje na sred ulica, i dobro osmisljeno plansko sirenje sa unaprijed odredjenim podrucjima i za individualnu i kolektivnu stambenu izgradnju. Fali i potpuno uredjeno setaliste uz Neretvu nizvodno od glavnog mosta
Cuj Bihac :D
User avatar
shpitzza
Posts: 46
Joined: 25/10/2008 16:24
Location: Tesanj
Contact:

#70 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by shpitzza »

Tesanj :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :bih:
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#71 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by dobojlija81 »

shpitzza wrote:Tesanj :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih: :bih: :bih:
ma daj ba :)
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#72 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Stoner »

Zašto ne Tešanj.

S obzirom kakvi su bili mislim da su se poprilično dobro razvili.
Jedna od najvećih naftnih kompanija u BiH ima sjedište u Tešnju gdje je i osnovana.

Ipak i dalje mislim da je Sarajevo najbolje mjesto za život u BiH...

Neko je spomenuo Trebinje, to je jako lijep grad sa mediteranskim štihom, ne znam kakva je socio-ekonomska situacija tamo a bar ja lično nikad ne bi mogao živiti u Hercegovini jer teško podnosim ljeto i vrućine.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#73 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Banksy »

Max Bunker wrote:
fortaleza wrote:Zanimljiv mi je taj stereotip o Hercegovini kao tvrdoj i teškoj zemlji, a to definitivno nije, barem ne kako se misli. Razne poljoprivrdne kulture koje lako uspjevaju joj sigurno ne mogu dati takav epitet, kakva god da je zemlja klima je pogodna, a obradivog zemljišta ima i nedostatak teške industrije gdje zemlja nije zagađena. Kad vidim po forumu upise ljudi iz Bosne što sve rade da im recimo uspije breskva shvatim kako je to jednostavno ovdje u Hercegovini gdje mi je najveći posao bio posaditi breskvu i uspjela je bez ikakve kemije. Jedini je problem kako oživjeti poljoprivredu, poticaja nema kao ni ukrupnjivanja zemljišta, a ni želje. Vinarije su pozitivan primjer.

A činjenica je da u Bosni imaš jednu pa eventualno dvije sjetve a u Hercegovini bez problema se izađe na dvije (a znam godina kada su i tri bile-komšija mi sadašnji iz Trebinja prije dvije-tri godine).
Za vrijedne ljude, potez Mostar - Metković već je Kalifornija.
ramton
Posts: 20
Joined: 29/06/2014 09:17

#74 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ramton »

ParadigmaMogUma wrote:Sa izgradnjom autoputa ce prakticki postati pregrade i Sarajeva a i Mostara. Bit ce na korak do mora.
Sa izgradnjom autoceste sve postaje blizu i sve postaje atraktivno. Zato se i grade autoceste, jer ko bi zivio recimo u smrdljivom Sarajevu (ili bilo kojem smrdljivom vecem gradu u Europi) kad moze recimo zivjeti negdje u prirodi blizu autoceste, preko kojeg moze za 30 minuta biti u centru veceg grada kad god se pozeli? Jeftine parcele, jeftini stanovi, ogromne parcele, kuce, nema kriminala, sve cisto, cak i zrak itd.

Osom toga, danas u zapadnoj Europi u velikim gradovima zive samo imigranti i seljacine. Gradjani, obrazovani, pametni i bogati bjeze iz prljavih i prenapucenih gradova. Najvise se traze gradici do jedno 40 ili 50k stanovnika, koji imaju sve, a nisu ogromni.
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#75 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by Sofija89 »

ins wrote:Zao mi je, ali tu titulu potpuno zasluzeno nosi - Bihac! I to ubjedljivo!

Slazem se.
Post Reply