Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#1 Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by ParadigmaMogUma »

Moze li Konjic postati najbolje mjesto za zivot u Bosni? Grad je na idealnoj lokaciji izmedu Sarajeva i Mostara(mora). Sa izgradnjom autoputa ce prakticki postati pregrade i Sarajeva a i Mostara. Bit ce na korak do mora.


Prirodni potencijali su ogromni. Od Neretve, borackog jezera, suma, planina pa nadalje.


Kakva su vasa misljenja?


Image
Last edited by ParadigmaMogUma on 28/06/2014 18:26, edited 1 time in total.
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#2 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by ins »

Zao mi je, ali tu titulu potpuno zasluzeno nosi - Bihac! I to ubjedljivo!

Konjic sigurno moze u Top 10, grad je dozivio preporod u zadnji 6-7 godina, prije toga je zaista bio otuzan.

Sada mu je potreban bolji javni prijevoz, malo vise reda i discipline u saobracaju pogotovo parkiranje i zaustavljanje na sred ulica, i dobro osmisljeno plansko sirenje sa unaprijed odredjenim podrucjima i za individualnu i kolektivnu stambenu izgradnju. Fali i potpuno uredjeno setaliste uz Neretvu nizvodno od glavnog mosta
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#3 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by Max Bunker »

Onoga dana kada autoput dođe do Konjica a sa juga do kanjona Neretve, Hercegovina će postati (za nas iz Sarajeva i srednje Bosne) Bogom dana za život. Relativno blizu kuće, dobra klima, blizu mora, blizu planina, opet zbog klime čist zrak, zemljište koje nije zagađeno, hrana zdrava, voće i povrće zdravo a Bogam' ko je odozdo i mentalitet će mu odgovarati :) :thumbup:

Što se tiče Bihaća, daleko je Bihać da bi bio idealno mjesto za život, iako nakon majke Hercegovine obožavam taj gore kraj i Krajinu.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#4 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by hAZNADAR »

Max Bunker wrote:Onoga dana kada autoput dođe do Konjica a sa juga do kanjona Neretve, Hercegovina će postati (za nas iz Sarajeva i srednje Bosne) Bogom dana za život. Relativno blizu kuće, dobra klima, blizu mora, blizu planina, opet zbog klime čist zrak, zemljište koje nije zagađeno, hrana zdrava, voće i povrće zdravo a Bogam' ko je odozdo i mentalitet će mu odgovarati :) :thumbup:

Što se tiče Bihaća, daleko je Bihać da bi bio idealno mjesto za život, iako nakon majke Hercegovine obožavam taj gore kraj i Krajinu.
Upravo tako, Hercegovina je najatraktivnije mjesto za zivot - naravno ako imaju autoputevi sto nije nemoguce.
Prijatna klima, manje se plavi, brda se ne klizu, sve voce i povrce pa cak i meso je ukusnije iz Hercegovine i vrlo lako za uzgajanje, auta duze traju, stambeni objekti manje propadaju, ... neznam dali su ikada provedene statistike ali me nebi iznenadilo da je u Hercegovini i zivotni vijek duzi.

I sam osjecaj kada se vozis i udjes u Hercegovinu i taj tipican krajolik je izuzetno prijatan.

Koljic je lijep ali se nemoze porediti sa Blagajem napr.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by karanana »

Dobar mi je konjic.
User avatar
Picajzla
Posts: 2935
Joined: 20/01/2013 18:24
Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png

#6 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by Picajzla »

Po naslovu teme ja misluo Muhamed Konjic opet bacio neki biser.

Sent from my LG-G2 using Tapatalk
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#7 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by ParadigmaMogUma »

Max Bunker wrote:Onoga dana kada autoput dođe do Konjica a sa juga do kanjona Neretve, Hercegovina će postati (za nas iz Sarajeva i srednje Bosne) Bogom dana za život. Relativno blizu kuće, dobra klima, blizu mora, blizu planina, opet zbog klime čist zrak, zemljište koje nije zagađeno, hrana zdrava, voće i povrće zdravo a Bogam' ko je odozdo i mentalitet će mu odgovarati :) :thumbup:

Upravo to. Mislim na period koji dolazi. I kada je to u pitanju, mislim da Konjic ima lijepu buducnost. Vjerovatno najbolju u Bosni. Ne vidim koji drugi grad ima bolju situaciju. Pogotovo kad se spoji autoputem sa Sarajevom i onda sa Mostarom(morem). Idealno. Mislim da je sad pravi momenat za kupovinu nekretnina jer ce cijene ici ka gore.


Nakon rata je Konjic bio oronuo i situacija je bila prilicno losa. Zadnjih 5-6 godina se situacija mjenja iz temelja.
Svida mi se ovaj obnovljeni most i ova stara carsija sto je izgradena. Onda ogroman potencijal u turizmu.

http://www.konjic.ba/index.php/o-opcini/turizam

Ali ne samo u turizmu. Uspjeli su oziviti i jednu od najbitnijih fabrika ne samo u Konjicu nego i cijeloj BIH a to je Igman Konjic. Danas zaposljava oko 1.000 radnika. :thumbup:
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#8 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni

Post by ParadigmaMogUma »

hAZNADAR wrote:
Max Bunker wrote:Onoga dana kada autoput dođe do Konjica a sa juga do kanjona Neretve, Hercegovina će postati (za nas iz Sarajeva i srednje Bosne) Bogom dana za život. Relativno blizu kuće, dobra klima, blizu mora, blizu planina, opet zbog klime čist zrak, zemljište koje nije zagađeno, hrana zdrava, voće i povrće zdravo a Bogam' ko je odozdo i mentalitet će mu odgovarati :) :thumbup:

Što se tiče Bihaća, daleko je Bihać da bi bio idealno mjesto za život, iako nakon majke Hercegovine obožavam taj gore kraj i Krajinu.
Upravo tako, Hercegovina je najatraktivnije mjesto za zivot - naravno ako imaju autoputevi sto nije nemoguce.
Prijatna klima, manje se plavi, brda se ne klizu, sve voce i povrce pa cak i meso je ukusnije iz Hercegovine i vrlo lako za uzgajanje, auta duze traju, stambeni objekti manje propadaju, ... neznam dali su ikada provedene statistike ali me nebi iznenadilo da je u Hercegovini i zivotni vijek duzi.

I sam osjecaj kada se vozis i udjes u Hercegovinu i taj tipican krajolik je izuzetno prijatan.

Koljic je lijep ali se nemoze porediti sa Blagajem napr.
Slozio bih se u vezi Hercegovine. Vecina ima pogresno misljenje o Hercegovini i misli da je to samo krs. Cak i oni koji su bili dole. A istina je znatno drugacija. U Hercegovini ima izuzetno plodnih krajeva gdje nice sto god posadis. Primjer Dubravska visoravan. Tako da se slazem s tim da Hercegovina pruza najbolje uslove za zivot. Pogotovo kad prode autoput. A i to ce biti za 5-10 godina sto i nije tako daleko.

Blagaj jeste lijep ali mislim da Konjic pruza i pruzat ce vise mogucnosti za zivot (posao, izlasci, skola itd). Blizina Sarajeva i sto on pruza (aerodrom itd).


Inace ne shvatam nase ljude koji su u inostranstvu a kupuju/prave kuce po Vogosci, Sokolovic Koloniji ili negdje drugo oko Sarajeva. Umjesto da naprave nesto u Blagaju ili negdje drugo oko Mostara. Sto puta bolji uslovi za odmor. Ugodna klima, blizina mora a nije daleko od civilizacije.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#9 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by rekla-kazala »

Simpatičan je Konjic ali nema tu prostora za širenje. Da bi grad imao kakvu takvu infrastrukturu mora narasti bar do veličine Tuzle, Zenice ili Mostara.
Meni se sviđa oko Mostara, nabolje sjeverni dio ali,... kako ostaviti žive roditelje u Zenici i seliti u "Hladnu" Hercegovinu....
Još uvijek se držim one da je važnije s kim si nego gdje si. ;-)
User avatar
BadCopy
Posts: 2941
Joined: 18/09/2013 23:01
Location: Beton

#10 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by BadCopy »

Blagaj to ono gdje se svrati na kafu?

Prijatelj ima vikendicu u Blagaju,3 minute od izvora onoliko ljepote se slabo gdje vidi.Samo kad sprzi sunce pa bude 50 stepeni.
Inace Hercegovina palac gore za zivot.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#11 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Joe McCarthy »

Lijepa je ta južna Bosna, ali best Krajina (Bihać/Cazin) za mene je idalje najbolji dio Bosne nakon majke Vrhbosne :thumbup:
User avatar
kingtvrtko
Posts: 16
Joined: 11/09/2009 00:43

#12 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by kingtvrtko »

Visoko...kraljevski grad,daleko najljepse mjesto za zivot u Bosni.
Kraljevski grad star 1000 godina,slavno krunidbeno mjesto bosanskih kraljeva,
Tvrtko I Kotromanic,najslavniji bosanski kralj krunisan u Milama,kod Visokog.
Kulin Ban 1189..potpisao povelju o slobodnoj trgovini Visokog i Dubrovnika.
Prvi srednjevjekovni univerzitet 1175./prije Bolonje/..bio u Visokom..
Papa u 13-om stoljeću slao emisare u Visoki./
Tradicija kožarstava 1000godina..
Dvije prelijepe rijeke,Fojnica koja se ulijeva u Bosnu.
Idelano mjesto u naljepšem dijelu Sarajevskog polja.Na autoputu C-5..
15 minuta do Sarajeva.4 sata do Zagreba,4 sata do Splita.4 sata do Beograda.
Jedini grad ,osim Sarajeva i Zvornika koji ima uveden plin u sva domaćinstva i industriju.
Piramide ..Hiljade turista iz cijelog svijeta ,volonteri,stručnjaci,avanturisti..prošle godine 200.000 turista..
Tradicija u proizvodnji mesa stotinama godina..
Ponos Bosne..
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by karanana »

visoko bezveze. depresivno, oronulo.....na ulazu u grad te doceka smrad preventa i slika prljave kesama ukrasene bosne. zimi depresija jos veca ako dodamo onu maglushtinu na ovo sve gore sto sam rekao.
ne kazem ja....ima dobrih i pametnih i jakih privrednika.....ali grad kao grad totalno beze.
User avatar
kingtvrtko
Posts: 16
Joined: 11/09/2009 00:43

#14 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by kingtvrtko »

Kraljevi valjda odaberu naljepše gradove za svoje prijestolnice?Kulin.ban i Kralj Tvrtko I Kotromanic odabrali naravno-VISOKO!!!Nije ni Konjic,ni Bihać,ni Sarajevo,ni Maglaj...
Već 1000 godina-ponos Bosne!

o
User avatar
basicm
Posts: 10394
Joined: 16/01/2012 21:38

#15 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by basicm »

Ono sto sam ja primjetio u Konjicu, je veliki broj skupih automobila i puni restorani. Ocito je da im nesto dobro ide, volio bih znati sta jer taj kraj ne poznajem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by dječak sa šibicama »

basicm wrote:Ono sto sam ja primjetio u Konjicu, je veliki broj skupih automobila i puni restorani. Ocito je da im nesto dobro ide, volio bih znati sta jer taj kraj ne poznajem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nermin Niksic :oops: :D
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#17 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Anestezija »

Vares je najljepsi za zivot :lol:
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#18 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by fortaleza »

Zanimljiv mi je taj stereotip o Hercegovini kao tvrdoj i teškoj zemlji, a to definitivno nije, barem ne kako se misli. Razne poljoprivrdne kulture koje lako uspjevaju joj sigurno ne mogu dati takav epitet, kakva god da je zemlja klima je pogodna, a obradivog zemljišta ima i nedostatak teške industrije gdje zemlja nije zagađena. Kad vidim po forumu upise ljudi iz Bosne što sve rade da im recimo uspije breskva shvatim kako je to jednostavno ovdje u Hercegovini gdje mi je najveći posao bio posaditi breskvu i uspjela je bez ikakve kemije. Jedini je problem kako oživjeti poljoprivredu, poticaja nema kao ni ukrupnjivanja zemljišta, a ni želje. Vinarije su pozitivan primjer.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#19 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Max Bunker »

fortaleza wrote:Zanimljiv mi je taj stereotip o Hercegovini kao tvrdoj i teškoj zemlji, a to definitivno nije, barem ne kako se misli. Razne poljoprivrdne kulture koje lako uspjevaju joj sigurno ne mogu dati takav epitet, kakva god da je zemlja klima je pogodna, a obradivog zemljišta ima i nedostatak teške industrije gdje zemlja nije zagađena. Kad vidim po forumu upise ljudi iz Bosne što sve rade da im recimo uspije breskva shvatim kako je to jednostavno ovdje u Hercegovini gdje mi je najveći posao bio posaditi breskvu i uspjela je bez ikakve kemije. Jedini je problem kako oživjeti poljoprivredu, poticaja nema kao ni ukrupnjivanja zemljišta, a ni želje. Vinarije su pozitivan primjer.

A činjenica je da u Bosni imaš jednu pa eventualno dvije sjetve a u Hercegovini bez problema se izađe na dvije (a znam godina kada su i tri bile-komšija mi sadašnji iz Trebinja prije dvije-tri godine).
User avatar
aCme
Posts: 3431
Joined: 23/04/2010 01:06

#20 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by aCme »

Tuzla, Konjic ...
:bih:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#21 Re: Odg: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by dječak sa šibicama »

Anestezija wrote:Vares je najljepsi za zivot :lol:
Pa ako imas koji milijuncic na racunu, lijepo mjesto za zivot, cist zrak, mirno, planina svud okolo, itd...

Sent from my GT-P5210 using Tapatalk
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#22 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Zatamnjena stakla »

Fojnica!
User avatar
aCme
Posts: 3431
Joined: 23/04/2010 01:06

#23 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by aCme »

Olovo
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#24 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by Max Bunker »

Zatamnjena stakla wrote:Fojnica!
Bez zajebavanja, ja sam vazda kontao kako bi se od Fojnice mogao napraviti jedan fin gradić za života (za malo starije ljude).
Čist zrak, banja, izletišta i planinarske rute oko Fojnice, skijalište koje će valjda prodaditi više, bogata historija, blizu Sarajeva, arhitektura koja nije tako uništena kao u drugim sredinama. U principu, uz jedan ozbiljan plan i dobru investiciju od Fojnice bi se mogao napraviti baš jedan ugodan i sladak gradić za života.


Naravno, ja i dalje ostajem pri Hercegovini kao najidealnijem mjestu za život.
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#25 Re: Konjic : najbolje mjesto za život u Bosni?

Post by fakat »

za temu :thumbup:
Post Reply