Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#301 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Kuca kao simbol bastiona u Ceskoj polako izumire. U Ceskoj 4/5 zive u svome 1/5 su podstanari i vecinom je rijec o omladini, opet od te vecine cekaju nasljedstvo, za jedan dio kupovina je van marsute iz raznih razloga, ali mozda za 20-30 godina slika ce biti nesto drugacija. Dok u Slovackoj kuca je svetinja. Tamo na kucu gledaju kao na crkvu. I po dvije generacije idu u istu na sprat ako treba nijenikakav tabu, jer tako imaju za materijalizam. U Francuskoj su stali u kraj spikulantima koji bi danas kupili a sutra prodali samo da ofarbaju malo i maznuli lovu zakonom koji kaze, moras najmanje 5 godina provesti na toj adresi u komadu inace od prodaje placas porez pa se slikaj a papren je. U Svicarskoj ljudi ipak nisu toliko bogati koliko to se predstavlja. Od plate kad platis porez sad zavisista taj porez pokrivaod kantona do kantona ali onda dok koje kakva osiguranja polplacas dok ono dok ovo, mozes uzet neku malenu na ne tako atraktivnom mjestu kucicu ali zaboravi na komotnosti. Onda u pojedinim kantonima cijene nisu prema gradjanima vec prema stranim bogatasima, Zeneva je dobar primjer gdje svak gleda da upeca nekog direktora Fife i sta vec. U Njemackoj kuca nema nikakav simbol vise. Jos malo pa samo bogati njemci to ganjaju, od obicnih skoro pa niko razlog je po mojoj procjeni dosta ne zeli ziviti u Njemackoj od njemaca. Ima dosta kupi vani a u DE podstanar. Onda biti podstanar nije nikakav tabu, vecina je, na prodaji kuce nema zarade pa ko bi se jebavo sigurno tako misle. U po Berlina odes kod neke agencije mozda ima 30 stanova na prodaju. Onda ima tu nesto i sa porezom i gdje imas adresu. Handre ako imas kucu stan a primjerice zivis u nekom selu kao podstanar ili vani dok stan ili kucu izdajes turistima pa si tako imao scenu u Berlinu. Sad nemozes biti u plusu jedino da turisti placaju 500€ po glavi noc. U Berlinu skroz na skroz zabranjeno privatno izdavanje turistima ako ti adresa nije primo.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#302 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Kako stvari stoje u navedenim drzavama pojma nemam. U Danskoj ako nisi naumio ostvaiti kosti nema svrhe kupovati. Nasljedje ili prepisivanje kostaju strasno puno. Glavna cinjenica je da imamo nesto sto se zove ejerudgifter kad je rije o kupovini kuce. Rije ce o oblikatornim dazbinama vezane za vlasnistvo. Znaci kesiro ili ne nije bitno ove dazbine ce biti nametnute sve dok se vodis kao vlasnik nad nekretninom.

Sta su ejerudgifter; dva glavna sadrzaja su porez na zemlju i porez na objekat ostalo se malo razlikuje jel rijec o kuci ili stanu. Kuca ima recimo zadruga, za odrzavanje zgrade, prikljuci za internet i tv (ne oni koje koristis vec opsti), kod kuce moze biti dimnjak, ako je sljepa cesta onda moze biti uracunata kao privatni put pa placas i taj rahatluk, rasvijetla na cesti i tako dalje.

Porez na zemlju se razlikuje od kommune do kommune (opcine). Primjerice u Freberiksberg kommuni na zemlju se placa oko 50.000 kruna godisnje poreza dok u Kopenhagen kommuni 40.000 kruna godisnje. A opet na Jyllandu u nekim opcinama kao Skive, Lemvig, Thisted placa se oko 3.600 kruna godisnje.

Recimo hocu da kesiram (najidealnija kupovina) kucu od 1.600.000 kruna i recimo pazarenje mi ide dobro pa tako ta cijena je od originalne od 1.700.000 kruna.

U Kopenhagenu i okolnim kommunama za koje kazemo veliki Kopenhagen nema nista za tu cijenu. Najblize sto sam nasao je na po puta izmedju Taastrupa i Roskilda.

https://www.edc.dk/alle-boliger/hedehus ... r=26401826

Neka je kupim za 1.6 miliona kruna na tu cifru dodam jos 40.000 troskova za kupovinu, sredjivanje dokumentacije, advokat, upis u ZK i slicno.
1.640.000 kruna, ako odlucim ziviti u njoj i pod uslovom da vlasnicki troskovi narednih 10 godina ostanu isti koji su trenutno 2.894 krune. Znaci, poslje 10 godina u toj kuci ona je mene kostala 1.987.280 kuna. Naravno treba uloziti nesto u kucu, recimo 10.000 kruna godisnje za odrzavanje. Znaci, 2.087.280 kruna. U ovoaj luksuz necemo racunati osiguranja. Recimo zelim zaradu od 250.000 kruna poslje 10 godina, znaci ponudna cijena mora biti 2.337.280 kruna plus 15.000 kruna troska da dam preko agencije oglas. Sada zamislite da imate kredit i kamate koje nisu tako stranse ali eto. Opet, da li je realo za ovu kucu koja je sagradjena 1965, renovirana 1980 traziti 2027 taku cifru. Nije. Poptuna renovacija kuce kosta znatno vise od 100.000 kruna. Samo fasada pod uslovom da imas veze je oko 50.000 kruna. Izmjena greda na krovu, crijepova, prozora, podova...

Na Jyllandu mogu za istu sumu kupiti:
https://www.edc.dk/alle-boliger/brande/ ... r=73301725
Znaci rijec je o famoznom Brande, za cijenu 1.635.000 jer je moguce tamo malo vise stestai sa cijene. Troskovi kupovine (na Sjællandu je tradicija da kupac preuzima sve troskove tokom kupovine/prodaje. Na Jyllandu je pola pola po nekim pitanjima) pa zato samo 25.000 kruna. Znaci 1.660.000 kruna. Opet 10 godina x 1.923 kruna vlasnickih troskova je 230.760 kruna i recimo 10.000 kruna godisnjeg ulaganja u kucu. Znaci prodajna cijena poslje 10 godina sa zeljenom zaradom od 250.000 kruna je: 2.240.760 kurna plus 15.000 agenciji za oglas. Kuca je iz 1979 i nije skroz na skroz renovirana od same izgradnje. Realna cijena, nikako.

Druge cinjenice. Kao vlasnik kuce nemas pravo na socijalnu pomoc u slucaju gubitka posla. Takodje nemas pravo na beneficije vezano za stanarske troskove na koje polazes kao podstanar.

Usteda od 250.000 kruna kroz 10 godina je 25.000 kruna godisnje odnosno 2.083 krune mjesecno. Sasvim izvodljivo. Gdje dvoje radi sa nako prosjecnim poslovima i da su troskali mogu komotno odvojiti 5.000 kruna mjesecno bez da ce osjetit. Znaci kroz 10 godina 600.000 kruna. Izvuci netto zaradu od 600.000 kruna prodajom kuce je samo moguce ako kupujes u kvartovima povis Kopenhagena i to pod uslovom da kupis bagatelno a poslje uletis u period kad sica pa tako nadjes budalu.

I ako mozes prebiti sve ove troskove preko poreza u Danskoj procenat se zaracunava na osnovi prve bruto zarade, pa onaj dio na kraju kad odbijes neke stavri sto mozes od kojeg ces placati porez nije bitan, jer ce procenat opet biti isti. Tako da puno ustede nema.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#303 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

beobasket wrote:Kako stvari stoje u navedenim drzavama pojma nemam. U Danskoj ako nisi naumio ostvaiti kosti nema svrhe kupovati. Nasljedje ili prepisivanje kostaju strasno puno. Glavna cinjenica je da imamo nesto sto se zove ejerudgifter kad je rije o kupovini kuce. Rije ce o oblikatornim dazbinama vezane za vlasnistvo. Znaci kesiro ili ne nije bitno ove dazbine ce biti nametnute sve dok se vodis kao vlasnik nad nekretninom.

Sta su ejerudgifter; dva glavna sadrzaja su porez na zemlju i porez na objekat ostalo se malo razlikuje jel rijec o kuci ili stanu. Kuca ima recimo zadruga, za odrzavanje zgrade, prikljuci za internet i tv (ne oni koje koristis vec opsti), kod kuce moze biti dimnjak, ako je sljepa cesta onda moze biti uracunata kao privatni put pa placas i taj rahatluk, rasvijetla na cesti i tako dalje.

Porez na zemlju se razlikuje od kommune do kommune (opcine). Primjerice u Freberiksberg kommuni na zemlju se placa oko 50.000 kruna godisnje poreza dok u Kopenhagen kommuni 40.000 kruna godisnje. A opet na Jyllandu u nekim opcinama kao Skive, Lemvig, Thisted placa se oko 3.600 kruna godisnje.

Recimo hocu da kesiram (najidealnija kupovina) kucu od 1.600.000 kruna i recimo pazarenje mi ide dobro pa tako ta cijena je od originalne od 1.700.000 kruna.

U Kopenhagenu i okolnim kommunama za koje kazemo veliki Kopenhagen nema nista za tu cijenu. Najblize sto sam nasao je na po puta izmedju Taastrupa i Roskilda.

https://www.edc.dk/alle-boliger/hedehus ... r=26401826

Neka je kupim za 1.6 miliona kruna na tu cifru dodam jos 40.000 troskova za kupovinu, sredjivanje dokumentacije, advokat, upis u ZK i slicno.
1.640.000 kruna, ako odlucim ziviti u njoj i pod uslovom da vlasnicki troskovi narednih 10 godina ostanu isti koji su trenutno 2.894 krune. Znaci, poslje 10 godina u toj kuci ona je mene kostala 1.987.280 kuna. Naravno treba uloziti nesto u kucu, recimo 10.000 kruna godisnje za odrzavanje. Znaci, 2.087.280 kruna. U ovoaj luksuz necemo racunati osiguranja. Recimo zelim zaradu od 250.000 kruna poslje 10 godina, znaci ponudna cijena mora biti 2.337.280 kruna plus 15.000 kruna troska da dam preko agencije oglas. Sada zamislite da imate kredit i kamate koje nisu tako stranse ali eto. Opet, da li je realo za ovu kucu koja je sagradjena 1965, renovirana 1980 traziti 2027 taku cifru. Nije. Poptuna renovacija kuce kosta znatno vise od 100.000 kruna. Samo fasada pod uslovom da imas veze je oko 50.000 kruna. Izmjena greda na krovu, crijepova, prozora, podova...

Na Jyllandu mogu za istu sumu kupiti:
https://www.edc.dk/alle-boliger/brande/ ... r=73301725
Znaci rijec je o famoznom Brande, za cijenu 1.635.000 jer je moguce tamo malo vise stestai sa cijene. Troskovi kupovine (na Sjællandu je tradicija da kupac preuzima sve troskove tokom kupovine/prodaje. Na Jyllandu je pola pola po nekim pitanjima) pa zato samo 25.000 kruna. Znaci 1.660.000 kruna. Opet 10 godina x 1.923 kruna vlasnickih troskova je 230.760 kruna i recimo 10.000 kruna godisnjeg ulaganja u kucu. Znaci prodajna cijena poslje 10 godina sa zeljenom zaradom od 250.000 kruna je: 2.240.760 kurna plus 15.000 agenciji za oglas. Kuca je iz 1979 i nije skroz na skroz renovirana od same izgradnje. Realna cijena, nikako.

Druge cinjenice. Kao vlasnik kuce nemas pravo na socijalnu pomoc u slucaju gubitka posla. Takodje nemas pravo na beneficije vezano za stanarske troskove na koje polazes kao podstanar.

Usteda od 250.000 kruna kroz 10 godina je 25.000 kruna godisnje odnosno 2.083 krune mjesecno. Sasvim izvodljivo. Gdje dvoje radi sa nako prosjecnim poslovima i da su troskali mogu komotno odvojiti 5.000 kruna mjesecno bez da ce osjetit. Znaci kroz 10 godina 600.000 kruna. Izvuci netto zaradu od 600.000 kruna prodajom kuce je samo moguce ako kupujes u kvartovima povis Kopenhagena i to pod uslovom da kupis bagatelno a poslje uletis u period kad sica pa tako nadjes budalu.

I ako mozes prebiti sve ove troskove preko poreza u Danskoj procenat se zaracunava na osnovi prve bruto zarade, pa onaj dio na kraju kad odbijes neke stavri sto mozes od kojeg ces placati porez nije bitan, jer ce procenat opet biti isti. Tako da puno ustede nema.
Evo da vam mahnem s druge strane planete.
Bjez ba pises nebuloze. Stalne fiksne troskove zivota uracunavas u cijenu kuce.
Idi ba zivi malo opusti se sta si se uhvatio odzacara . ja na svlju kucu godisnje platim 10000 poreza, tu mi uracunato i smece i odzacar 2 puta godisnje i ciscenje ulice i ovi sto mlate ove stetocine(pacove itd.) . Nema svrhe sa tobom nabilavat. Eto nek ja platim tih 240.000 za 10. Godina. Sa druge strane nek otplacujem svaki mjesec kucu koliko ti placas kiriju 6 000. To je 72000 godisnje 720 000 za 10 godina. Odbijem sve o o sto si napisao ostaje mi 300 i kusur joja sto znaci da sam 5 godina zivio gratis. Gdje je tvojih 720000 za tih 10 godina. Idi nek ti hrle da jednu od svojih tabletica bit ce ti lakse.

Ode se ja bucnut 35 napolju. Ljepota ziva, koji mi hargijas treba da se nabilavam s vama. Mozete ti i Hrle pod ruku. :lol:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#304 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Kad bi citao znao bi da je rije o ejerudgifter koje i sam MORAS placati i nemaju veze sa vezom o privatnim zivotnim troskovima. Nego samo se ti tjesi. Daj adresu da iznesem podatke koji su javno dostupni, ako si tolika faca, ako nisi pokrij se po usima.

Primjena ti je losa skroz, jer moju kiriju usporedi sa cijenama u Kopenhagenu. Kada bi imao srece kupiti za 1.500.000 kuna na 20 godina sa kamatom od 2 do 2,5 % ne varijabilnom nebi rata bila ispod 9.000 kruna uklj. ejerudgifter kruna mjesecno plus potrosnja, znaci zasigurno oko 10.000 kruna. Znaci oko 4.000 kruna vise. To znaci 480.000 kruna vise nego ja za 10 godina ces potrositi. Dok ti trosis ja stedim 480.000 kruna. Ti kad prodajes si u konkureciji i mimo te potrosnje trebas izvuci plus znaci ako hoces moras na cifru dodati zeljeni profit. Vjeruj mi nisam ti zavidan koliko je crno za noktom. Jer sam za razliku od tebe slobodan kao ptica. Ti si rob banke i prnuti nisi u stanju dok branki nisi vratio i zadnju krunu duga. ;-)

Gdje god zivio na Jyllandu moju kvadraturu stana kad je rijec o Almene bolig mozes dobiti za 4.500 kruna maks plus nato grijanje. Ejerudgifter od 833 kune mjesecno, zvuci jako ne realno, bar po javnim podatcima najjeftinije kuce u najjeftinijim opcinama ne padaju ispod 1.100 kruna, ali nebitno neka bude 833 krune. 4.500 kruna na 20 godina kredita uz povoljnu kamatu te uklj. navedene udgifter u istom iznosu mozes kupiti kucu za nekih 800.00 - 850.000 kruna na Jyllandu. U Kopenhagenu i okolici se mozes slikati. Istu kucu u Kopenhagenu, racunaj od 2.000.000 pa nadalje, znaci duplo-plus skuplje. Porediti Jylland i region Glavnigrad po pitanju kupovine nekretnine je isto porediti Bosnu i Monako.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#305 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

beobasket wrote:Kad bi citao znao bi da je rije o ejerudgifter koje i sam MORAS placati i nemaju veze sa vezom o privatnim zivotnim troskovima. Nego samo se ti tjesi. Daj adresu da iznesem podatke koji su javno dostupni, ako si tolika faca, ako nisi pokrij se po usima.

Primjena ti je losa skroz, jer moju kiriju usporedi sa cijenama u Kopenhagenu. Kada bi imao srece kupiti za 1.500.000 kuna na 20 godina sa kamatom od 2 do 2,5 % ne varijabilnom nebi rata bila ispod 9.000 kruna uklj. ejerudgifter kruna mjesecno plus potrosnja, znaci zasigurno oko 10.000 kruna. Znaci oko 4.000 kruna vise. To znaci 480.000 kruna vise nego ja za 10 godina ces potrositi. Dok ti trosis ja stedim 480.000 kruna. Ti kad prodajes si u konkureciji i mimo te potrosnje trebas izvuci plus znaci ako hoces moras na cifru dodati zeljeni profit. Vjeruj mi nisam ti zavidan koliko je crno za noktom. Jer sam za razliku od tebe slobodan kao ptica. Ti si rob banke i prnuti nisi u stanju dok branki nisi vratio i zadnju krunu duga. ;-)

Gdje god zivio na Jyllandu moju kvadraturu stana kad je rijec o Almene bolig mozes dobiti za 4.500 kruna maks plus nato grijanje. Ejerudgifter od 833 kune mjesecno, zvuci jako ne realno, bar po javnim podatcima najjeftinije kuce u najjeftinijim opcinama ne padaju ispod 1.100 kruna, ali nebitno neka bude 833 krune. 4.500 kruna na 20 godina kredita uz povoljnu kamatu te uklj. navedene udgifter u istom iznosu mozes kupiti kucu za nekih 800.00 - 850.000 kruna na Jyllandu. U Kopenhagenu i okolici se mozes slikati. Istu kucu u Kopenhagenu, racunaj od 2.000.000 pa nadalje, znaci duplo-plus skuplje. Porediti Jylland i region Glavnigrad po pitanju kupovine nekretnine je isto porediti Bosnu i Monako.
Bjez ba zivis u Kopenhagenu ko da u Parizu zivis.
Ne bi zivio u Kopenhagenu da mi placaju. Fin grad za posjetit dan dva i kuca.

Nije casa puna nego je prazna. Ti stedis zato sto drugom placas kiriju. Samac u nesto kvadrata. Haj ba.

Evo sad sam provjerio cisto et. Udgifta placam 4600 kr. 2 puta godisnje. Znaci 9200 sa odzacarom, dodze cetka pomete ulicu, mislim da je 2 puta godisnje, smece se vozi svakih 14 dana. Kvart miran, ulica zatvorena, dijeca se vozaju na biciklu ispfed kuce 850 kvm basta, rostilji trampolini sve zivo. I ti meni pricas zivotu u 60 kvadrata u Kopenhagenu. Reko sam ti fino placam 25000 kvartalno od toga 1800 cini mi se kamate. Ostalo glavnica 20 godina sa 1,5% kamate. Znaci otplacujem 7000 mjesecno x 120 mjeseci to je 840000. Odbij 100000 za udgift 100000 za odrzavanje 640000/7000= 91,5 mjeseci ili ti 7 godina gratis zivota nek je prodam za istu cijenu da k.... ne mrdnem ustedio sam haman duplu tvoju kiriju odbij osiguranja pi..e materine sta god hos meni nakon 10 godina ostaje tvoja kirija koju ti bacas kroz prozor.

Treba ti sve nacrtat. Cuj daj mu adresu hos na kafu da te zovnem. Googlaj drug moj i onako izgleda imas vremena na pretek pa pises romane.
Kopenhagen pa Kopenhagen. Kao da mi je Kopenhagen mjerilo za nesto. I ja nigdje nisam uporedio to dvoje. Da sm htio skuplje zivio bih u Berlinu ili Parizu ne u Kopenhagenu. Meni je na Jyllandu 50 puta bolje. Pisem ti svoju racunicu a ti kako hoces. Ja svoju kucu mogu prodat sutra i milioncic u padze odoka nako ha ustedzen ha zaradzen. Stas ti ako ti komuna da otkaz?
Haj ba postajes dosadan.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#306 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Bio bi iznenadjen koliko veliku kvadraturu imam. Razumijem ja tebe i opet ne mogu tvrditi jel rijec o osobi koja je sjela na val ili si uzeo, jer zelis ostaviti kosti ovdje. To ja tako kazem, nemoj doslovno gledati na stvari. Poznam nekoliko nasih i sjecam se vrlo dobro pionira kupaca i kako je to tada glomazno zvucilo. CUJ KUPIO KUCU! Bilo kao da su nabavili svemirski brod. I dosta nasih je jednostavno kupovalo zbog drugih. Neka vrsta domino efekta. Sve je to fino, imati dvoriste koje imam i ja ne tako veliko ali sluzi cemu je potreba samo sto ti i ja vrlo dobro znamo kakva vremenska prognoza ovdje vlada. Nije ova klima Mditeranska gdje imas nekoliko mjeseci ljeto bez vjetrova ili padavina.

Sto se tice poreznih izdataka ako nisi znao oni se razlikuju od kommune do kommune pa cak i po pitanju frekventnosti placanja. Negdje je dva puta godisnje, negdje je svaki treci kao i kredit, negdje svaki cetvrti a opet ako je suma velika zakonski je propisano svaki mjesec. Opet imas na tabli ili u prodajnoj brosuri kada kupujes izracunato koliko je mjesecno i to je ta cifra.

Kad smo kod prodaje i sam znas da ovdje trziste je transparentno kao x-ray slikanje. Sve unatrag do 1992 moze svak provjeriti historiju kupovine i prodaje tvoje kuce. Cak imas i tehnicki raport, imas izvjestaj o eventualnim planovima opcine, koji su bili ili koji ce biti. Spominjes Brande, gradic sa 7.000 stanovnika. Jedno homogeno selo, ali u tom gradicu 72 kuce se prodaju! Kao kupac mogu da te stiscem za cijenu kako mi je mila volja, jer ako neces nema frke ima 71 drugi koji prodaje. Kupcu koji kupuje kucu koja nije otplacena je jeftinije ako i on kupuje na kredit zbog troskova pojedinih, jer on svojim dugom pokriva tvoj ili dio sve zavisi, znas. Imas brdo stvarcica na koje ovdje kucpi gledaju pogotovo Danci. Nasi su malo vise zaletljivi bar tako su bili ove koje licno poznajem.

Ako cemo gledati cinjenice skroz na skroz onda si i ti podstanar samo sa povlasticom. Podstanar si kod banke, jer ona je dala pare za tu kucu i njena je dok svaku krunu nisi platio nazad sa kamatom. Razliku koju imas od mene je, u stanju si prodati kucu i na taj nacin raskinuti brak sa bankom ili kreditnom kucom kad izmiris dug prodajom, sve sto ostane preko je tvoje. Na tebi je kako ces gledati na tu dobit, hoces li reci 100 % dobit ili ces prebiti poreze koje si placo pa reci tolika je dobit minus ovo sve pa sta ostane. Neka to bude tvoj izbor.

Da kommuna izbaci nekoga iz stana sa dana na dan uz pratnju policije je samo moguce ako ides na stetu komsijama i kvartu. Drugog nacina nema, odnosno ima ako ce rusiti zgradu ali su duzni da ti obezbjede na svoj racun smjestan adekvatan istom ne samo po osobinama i cijeni vec i lokaciji, te razliku da placaju svek dok ne ispune prvobitno stanje.

Ja umijem raditi i stediti. Licno ne vidim nikakvo zadovoljstvo imati kvazi svoje u Danskoj. Prvo, jer vrijeme nije po zelji da bi skroz na skroz mogao uzivati, drugo nemam namjeru jos dugo ostati u drzavi. Drugo, ne vidim previse komotnosti kad je rijec o inevsticiji u nekretninu u drzavi gdje je, ako imas stvarno dobru platu moguce zaradati, i trece zbog nacina na koji je porez skockan oko nekretnina.

Druga stvar zivimo u hajmo reci socijalnoj drzavi (koliko toliko) ali ona nije nikako socijalna prema ljudima sa kucom ili stanom. Nemas pravo na nikakvu socijalnu pomoc ako izgubis posao (osim a-kasse) dok istu nisi prodao, i opet pitanje za koliko brzo bi mogao prodati, hoces ostati na nuli pozitivnoj sto bi bilo idealno, jer ti onda nece reci hajd sada potrosi to sto imas pa onda kad budes na nuli evo ti pomoc. U ovom slucaju su podstanari znatno bolje zasticeni od vlasnika. Samo kazem. Uostalom zvucis kao vecina nasih u Danskoj sa kucom na kredit, osjetljivost na razini mljecnih proizvoda, prepotentnost i na sve to neka vrsta uljepsavanja stvari koje nisu niti blizu.

Za sve one koji nisu u Danskoj, samo 171 dan u prosejku je kisan. One fine dana kad imamo (mozes na prste nabrojati) su u periodu kad vecina nasih provodi dane negdje na jugu, najvjerovatnije u Bosni.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#307 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

DENMARK

Why do the Danes score so highly on international happiness surveys? Well, they do have high levels of trust and social cohesion, and do very nicely from industrial pork products, but according to the OECD they also work fewer hours per year than most of the rest of the world. As a result, productivity is worryingly sluggish. How can they afford all those expensively foraged meals and hand-knitted woollens? Simple, the Danes also have the highest level of private debt in the world (four times as much as the Italians, to put it into context; enough to warrant a warning from the IMF), while more than half of them admit to using the black market to obtain goods and services.

Perhaps the Danes' dirtiest secret is that, according to a 2012 report from the Worldwide Fund for Nature, they have the fourth largest per capita ecological footprint in the world. Even ahead of the US. Those offshore windmills may look impressive as you land at Kastrup, but Denmark burns an awful lot of coal. Worth bearing that in mind the next time a Dane wags her finger at your patio heater.

I'm afraid I have to set you straight on Danish television too. Their big new drama series, Arvingerne (The Legacy, when it comes to BBC4 later this year) is stunning, but the reality of prime-time Danish TV is day-to-day, wall-to-wall reruns of 15-year-old episodes of Midsomer Murders and documentaries on pig welfare. The Danes of course also have highest taxes in the world (though only the sixth-highest wages – hence the debt, I guess). As a spokesperson I interviewed at the Danish centre-right thinktank Cepos put it, they effectively work until Thursday lunchtime for the state's coffers, and the other day and half for themselves.

Presumably the correlative of this is that Denmark has the best public services? According to the OECD's Programme for International Student Assessment rankings (Pisa), Denmark's schools lag behind even the UK's. Its health service is buckling too. (The other day, I turned up at my local A&E to be told that I had to make an appointment, which I can't help feeling rather misunderstands the nature of the service.) According to the World Cancer Research Fund, the Danes have the highest cancer rates on the planet. "But at least the trains run on time!" I hear you say. No, that was Italy under Mussolini. The Danish national rail company has skirted bankruptcy in recent years, and the trains most assuredly do not run on time. Somehow, though, the government still managed to find £2m to fund a two-year tax-scandal investigation largely concerned, as far as I can make out, with the sexual orientation of the prime minister's husband, Stephen Kinnock.

Most seriously of all, economic equality – which many believe is the foundation of societal success – is decreasing. According to a report in Politiken this month, the proportion of people below the poverty line has doubled over the last decade. Denmark is becoming a nation divided, essentially, between the places which have a branch of Sticks'n'Sushi (Copenhagen) and the rest. Denmark's provinces have become a social dumping ground for non-western immigrants, the elderly, the unemployed and the unemployable who live alongside Denmark's 22m intensively farmed pigs, raised 10 to a pen and pumped full of antibiotics (the pigs, that is).

Other awkward truths? There is more than a whiff of the police state about the fact that Danish policeman refuse to display ID numbers and can refuse to give their names. The Danes are aggressively jingoistic, waving their red-and-white dannebrog at the slightest provocation. Like the Swedes, they embraced privatisation with great enthusiasm (even the ambulance service is privatised); and can seem spectacularly unsophisticated in their race relations (cartoon depictions of black people with big lips and bones through their noses are not uncommon in the national press). And if you think a move across the North Sea would help you escape the paedophiles, racists, crooks and tax-dodging corporations one reads about in the British media on a daily basis, I'm afraid I must disabuse you of that too. Got plenty of them.

Plus side? No one talks about cricket.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#308 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

Ja umijem raditi i stediti. Licno ne vidim nikakvo zadovoljstvo imati kvazi svoje u Danskoj. Prvo, jer vrijeme nije po zelji da bi skroz na skroz mogao uzivati, drugo nemam namjeru jos dugo ostati u drzavi. Drugo, ne vidim previse komotnosti kad je rijec o inevsticiji u nekretninu u drzavi gdje je, ako imas stvarno dobru platu moguce zaradati, i trece zbog nacina na koji je porez skockan oko nekretnina.
Fakat si ko krpelj al ubi se od dosade pa pa mi ti dodzes ko kamencic. Znas kako kazu kad ti je sve po taman ubaci kamencic pa te zulja.

Pises bolan nebio nebuloze a i tvrdoglav si ko mogare. Haj vako da ti nacrtam.
Uzmimo da ja i ti imamo isto sve osim kuce. Znaci ista plata isti troskovi zivota iako to nije tacno ali eto uzmimo da je tako.
Ti placas kiriju 6000. Ja kucu svaki mjesec 8500 (7000 glavnice i 1500 udgift i osiguranje.. Ja placam vise 2500 mjesecno i to je moj trosak a tvoja stednja. 12 mjeseci ti ustedis 30000. Ostalo sve isto. Znaci 10 godina ti ustedio 300.000 ja ih bacio kroz prozor. Eh sad. Za tih 10 godina ti kirije platio ili ti bacio kroz prozor 6000 x12x10=720.000 a ja nek prodam kucu za iste pare ustedio 7000 x12x10=840.000 . Nek ulozim 100. 000 u odrzavanje opet sam dobar 740000.
Znaci drug moj neznam kave faktore da uvedes ja ustedio minimala 300.000 vise od tebe. Samo u startnim cinjenicama.

Ovo ti je suha cinjenica pa ti palamudi do bajrama da nije tako tako je.

S druge strane drug moj ja sam totalno kucu renovirao za tih pisljivih 100.000 ( prozore A+++, kupatilo novo,parket u cijeloj kuci kuci jasenov ( nordic ask), hodnik i veseraj i zidovi i plocice,produzio carport za 2 auta i tarasu) Sve drugi uradili qur..em nisam mrdno kupio samo material i oluke fa ne zaboravim i grijanje Danfos living ( goglaj staje)
Doveo 2 meglæra da gratis naprave procjenu + tipa iz banke cisto da cujem. Sve tri dali istu procjenu 400.000 vise nego sam je platio. Ja kazem ok hajmo bit realni 300.000 vise da se zacjenim je ok. I eto mi milioncica za ovih 10 godina.(skupa sa ustedom navedenom gore)
Ali ne lezi vraze sto bi narod rekao. Komso 3 kuce dalje svoju prodao prije 3 sedmice. Ista meta isto odstojanje ili ti isto kvm isti raspored u kuci, isto godiste, moja 2/3 vise renovirana.. Bila na prodaji 38 dana. Uzeo 475.000 vise of cijene nego sam ja svoju platio. Vidi majku mu znaju ona 3_ca posao. Super taman tih 100.000 da pokrije troskove prodaje i osta meni onaj milioncic.

I na kraju ovo ti ciko napisao uz pretpostavku da smo u startu isti a nismo drug moj. Ja da ti platnu listu pokazem pisno bi i gace. Pa u mene mi hanuma ima vecu platu od tebe u netu. A ja kamaru vise od nje to penziono i ne racunam.
Ono sto mi ostavimo na stranu mjesecno bez da osjetimo ti nemos za godinu. I haj mi malo pisi o Kopenhagenu i zivotu. Prika moj ja mogu sutra dic sidro i da odem zivjet gdje hocu 10 godina da centa ne zaradim i ne osjetim promjenu.
Al mi fakat fino u Danskoj, dobar posao fini komsiluk, dobra skola, raja prijatelji, u Bosnu kad hocu, sad ova ruta iz Tuzle, non stop puna kuca, jal raje, jal familije.

Et a ti se zagrli sa Hrletom i kmecite do bajrama kako je ovdje lose i kako vm je neko rekao daje neko najebo. Ko zna i hoce ljepota....
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#309 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Nisam tvoj i njegov branitelj al kad me prozivas reko samo da ti kazem da ta racunica ti nevalja qurcu a da vidim hoces sam skontati kako ako kazes da pocinjete od iste nule :D bas me zanima hoces skontati...

Odgovorno tvdim na osnovu podataka koje si iznjeo da u direktnom poredjenu tebe i basketasa ti moras 6,5 godina porvesti u toj kuci prije nego sto bi preuzeo vodstvo nad njim. Pod uslovom da ne racunamo troskove odrzavanja jer koliko je meni poznato podstanarima kod tih vasih komuna a imam poznanika kod Koldinga, je gratis servis i po majstoru i materijalu.

Kada bi bili u dirketnom duelu unutar vaseg glavnog grada i sto sam nako pomoci linkova angncija mogao zakluciti basketas bi imao prednost od 20-21 godinu. Sto zvuci jezivo ali imate nabiberene cijene za sta nudite, nevidjeno.

Moram priznati, da 6,5 godina selo/mali glad vlasnistvo vs. glavni grad podstanarstvo je velika razlika. U Francuskoj nije ni upola. Povrsinski receno mogu vise zakljucaka dati. 1) ti zivis ipak skupo za svoju lokaciju 2) basketas zivi ipak jeftino za svoju lokaciju 3) biti vlasnik u Danskoj ipak nije povoljno sto znaci da u direktnim duelima bi trazilo znato preko 10, 15 a zasigurno i 20 godina.

Ja tipam na broj 3. I siguran sam kada bi udario formulu izmedju tebe i prosjecnog podstanara gdje zivis da bi imao negdje brojku oko 15 do 20 godina. Sto je u biti katastrofalno za vlasnika. :run:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#310 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by drastic »

jebala vas matematika, ako covjek ima porodicu kuca se kupuje da bi bila dom a ne investment, a mozda jednog dana da donese lijepe novce ako ne vlasniku onda nasljednicima.
Ovo malo duse kako se ono javi iz aviona ne rece nam?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#311 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Hrle, prosjecno gledano trenutno u Danskoj moras provesti bar 7 godina u kupljenoj kuci/stanu kako bi isplatilo se prodati. Kupovina i prodaja je cirka 8 % vrijednosti. Pod uslovom da je rijec o kreditu petici (ovdje se imas nekoliko kredit varijanti pa taj kredit se zove petica) i da vrijednost nekretnine narednih 7 godina raste minimum 1,2 %, sve te godine. Neku vecer bilo na nasoj televiziji. I ekonomista dodaje, takodje pod uslovom da nema naglog porasta inflacije. Kad bi sve te stvari se poklopile tek onda nakon 7 do 7,5 godina mozes prodati kucu sa pozitivnom nulom.
drastic wrote:jebala vas matematika, ako covjek ima porodicu kuca se kupuje da bi bila dom a ne investment, a mozda jednog dana da donese lijepe novce ako ne vlasniku onda nasljednicima.
Ovo malo duse kako se ono javi iz aviona ne rece nam?
Drastic, imas pravo kakda kazes zbog porodice. Samo budi svjestan jedne cinjenice; svaka investicija se mora tacno odvagati u detalj kao i svaki drugi poslovni posao. Kada kupujes za cejf onda gledas sto vise za sto manje, jer cilj je da uzivas. Nasi kupuju kao investiciju a primjenjuju model cejfa. I zato svi od reda padaju kao kule od karata. Na kraju nemaju nista a od zarade isto. Ovo sto malo duse prica o milionima zarade ili taj neki njegov famozni prijatelj su fantazije. Kod nas su javno dostupni podatci neka samo da adresu i mogu sve provjeiti. Neka da adresu prijatelja, tog sto je opario se i mozemo vidjeti sve.

Ovo zadnje sto pises o nasljednicima, to u Danskoj mozes slobodno zaboraviti. Jednostavno nije izvodljvo zbog poreza. Inace uknjiziti nekoga u nekretninu nije moguce ako ista je pod kreditom, jer taj isti koga zelis uknjiziti mora isto imati udio u kreditu. Znaci kada kupujes nekretninu na kredit u Danskoj, ko je vlasnik kredita mora biti i vlasnik nekretnine. Znaci nije moguce na primjer: ti i otac ste vlasnici kredita za kucu a on sam je vlasnik kuce ili ti si vlasnik kredita a obodvojica ste vlasnici kuce, ili ti si vlasnik kredita a vlasnik kuce tvoje djete. U slucaju kupovine u gotovini svaki dodatni suvlasnik mora platit porez na vrijednost. Sto cini dodavanje vlasnika ili prepisivanje jako skupo i doslovno bacanje para. Takodje kao i nasljedjenje. Jedino vlasnik moze prodati kucu i uzeti novac bez potrebe placanja poreza, svako drugi mora plaiti puni porez. Zavisi od sume ali oko 55 % je na takve dobiti.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#312 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

drastic wrote:jebala vas matematika, ako covjek ima porodicu kuca se kupuje da bi bila dom a ne investment, a mozda jednog dana da donese lijepe novce ako ne vlasniku onda nasljednicima.
Ovo malo duse kako se ono javi iz aviona ne rece nam?
Prvo slazem se sa tobom za familiju skroz, al nemos ovoj dvojici objasnit lakse metar nego cenat.Ne znam ni sto nabilavam s njima.

Namlatis ih cinjenicama a oni preskoce i nastave po svom na drugu temu jednostavno izignorisu da au dobili po usima. Sad nasljedstvo problem. Klasicni troll.

Drugo pokazi mi gdje sam napisao da pisem iz aviona i banujem se heftu sam. Pisao iz billunda i poslje toga kad sam presjedao. Jarane kad letis na drugu stranu planete moras presjest . Ja u mom slucaju u Londonu ( Heatrow). Moze se lako provjerit kad sam pisao i let za London.
Evo masinica uslikao sa gate malo prije ukrcavanja na drugi let.
Image

Majku mu kako god da ga uslikam izgleda mali a ogroman.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#313 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by prog321 »

naravoucenje,
moraš otici u Dansku da bi presjedao u Londonu. :-)

:-D
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#314 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

prog321 wrote:naravoucenje,
moraš otici u Dansku da bi presjedao u Londonu. :-)

:-D
Stas najbolja konekcija za dalje. ;-)

Pa iz vecine EU gradova kad letis za daleki istok moras u Frankfurt ili Amsterdam ili London. Isto bi mi bilo da zivim u Svedskoj, Norveskoj pa i iz vecine njemackih gradova bi mi isto bilo. Iz Bilunda imam dobre konekcije. Billund generalno ima dobre konekcije . Sat- dva do vecine gradova u EU. Pogotovo ako ces dalje. Cesto sam letio za SA prije Wizza uvjek se dala uhvatit fina konkcija. Karta malo skuplja al dodzes za 5_6 sati jedno nekad i 2 presjedanja al bar ne drndam po 20 sati.

To hrletova raja sto voza AMG_ove drnda po 15- 20 sati da komsiluku pokaze sta vozi.. :mrgreen:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#315 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Jes muke otici do gate gdje takav bumbar je parkiran i uslikati. Slikaj kartu gdje si isao ako ces se vec qurciti. Nego covjek ti fino kaze daj adrese da dan iznese javne podatke, ako je tako kako tvrdis sto krije adrese kao Trump porezne dokaze. :oops: A sta ti vozas? Taj Airbus? Prije ce biti nakav Airtraktor motokultivator. Moj autic kosta u toj vasoj vikinskoj vukojebini vise nego tvoj i tog susjeda kuca. :oops: :oops: Jos samo fali da nam ispricas kako si bumbarom letio do tog Bilunda. :lol:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#316 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

hrle1976 wrote:Jes muke otici do gate gdje takav bumbar je parkiran i uslikati. Slikaj kartu gdje si isao ako ces se vec qurciti. Nego covjek ti fino kaze daj adrese da dan iznese javne podatke, ako je tako kako tvrdi sto krije adrese kao Trump porezne dokaze. :oops: A sta ti vozas? Taj Airbus? Prije ce biti nakav Airtraktor motokultivator. Moj autic kosta u toj vasoj vikinskoj vukojebini vise nego tvoj i tog susjeda kuca. :oops: :oops: Jos samo fali da nam ispricas kako si bumbarom letio do tog Bilunda. :lol:
Sta je ba hrle nisi se naspavao . Da si ikad letio sa ovakvom masininom ili ti sa bilo kog od ova 3 prije navedena Aerodroma, znao bi da oni zbog velicine a i zbog destinacija lete sa posebnih gateova. I da nije ni lako otici do istih to zbog udaljenosti sto zbog kontrola.

E moj hrle ja da idem slikat avion da bih tebi sliku postavio. Hos da ti platnu listu i cpr broj okacim hahha puknuce te hercika covjece.Adresu i podatke niko normalan ne postavlja na forum. A ja pogotovo i to vama dvojici. Pa ti mooda izgrize da ti je znat gdje zivim . Bjez ba idi fino ti ciko reko da se tablete moraju piti.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#317 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Ja da sam rekao nekome da nije u stanju majmunu bananu prodati ti bi pitao jel to majmuni imaju pare.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#318 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by prog321 »

poenta je ne moraš ići u Dansku da bi išao na poslovno putovanje preko okeana.
jaran mi iz telekoma nedavno išao četiri dana u Ameriku na neke kurseve, prezentacije. Drugi poznanik u Švicarsku. itd. :-D

pričaš kao da je neki uspjeh imati kuću na kredit. i još uz to putovati :-)
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#319 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Uspjeh je podici kredit kao sto su 2004 primjerice dizali u 100 % iznosu tj. 20 % plus za troskove kupovine kod banke za kamatu od mozda 6 % a preostalih 80 % kod kreditne kuce realkredit tipa za kamatu od kako kome 1 - 3 % a onda kud grijalo da grijalo. Vjerovali ili ne znam nase ne jedne vec tri porodice sa kucom a loze palete koje stignu pokupiti. Sad su stvari ipak na prvobitnom stanju tj. treba imati bar 5 % kupovne cijene u gotovini a povlaci se po medijima kako ce popeti granicu na 10 % naredne godine. I cemu sluzi slika aviona?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#320 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Tesko mogu viditi da ce neko imati ikakvu zaradu kad vam je to oko kuca pofino zabibereno. Nije iskljuceno iz igre ali ako neko naumimostati u toj Danskoj pa sto ne kupiti pa sta bilo ali onda treba uzeti da te sluzi pa sta bude. Mada ravna vam drza i prirodno gledano doooooooosadna je uffff da te muka spopa. Meni nema nista mrza kad sam morao par puta za taj vas Alburg ici. Vec sami sjever Njemacke je ravan ko palacinjak uzas ali hajd vrijeme igra cim prodjem vam granicu tamnilo nako bi rekao oblakk pao na visinu od 100m.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#321 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by drastic »

ovo_malo_duse wrote:
drastic wrote:jebala vas matematika, ako covjek ima porodicu kuca se kupuje da bi bila dom a ne investment, a mozda jednog dana da donese lijepe novce ako ne vlasniku onda nasljednicima.
Ovo malo duse kako se ono javi iz aviona ne rece nam?
Prvo slazem se sa tobom za familiju skroz, al nemos ovoj dvojici objasnit lakse metar nego cenat.Ne znam ni sto nabilavam s njima.

Namlatis ih cinjenicama a oni preskoce i nastave po svom na drugu temu jednostavno izignorisu da au dobili po usima. Sad nasljedstvo problem. Klasicni troll.

Drugo pokazi mi gdje sam napisao da pisem iz aviona i banujem se heftu sam. Pisao iz billunda i poslje toga kad sam presjedao. Jarane kad letis na drugu stranu planete moras presjest . Ja u mom slucaju u Londonu ( Heatrow). Moze se lako provjerit kad sam pisao i let za London.
Evo masinica uslikao sa gate malo prije ukrcavanja na drugi let.
Image

Majku mu kako god da ga uslikam izgleda mali a ogroman.
pardon. do mene je, ti rece imas 9 sati dug let, a ono javi se opet za par sati
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#322 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

prog321 wrote:poenta je ne moraš ići u Dansku da bi išao na poslovno putovanje preko okeana.
jaran mi iz telekoma nedavno išao četiri dana u Ameriku na neke kurseve, prezentacije. Drugi poznanik u Švicarsku. itd. :-D

pričaš kao da je neki uspjeh imati kuću na kredit. i još uz to putovati :-)
Drug moj. Ne moze svak ni dobit posao u telekomu a ne da ga posalju na kurs u ameriku. Nema svako dajdzu u SDA.
Drugo je otic jednom u zivotu a drugo 7-8 pjta u goku godine od Singapura - Cikaga.

Jeli ti ne mislis da je uspjeh. Cekat da mi babo ostavi.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#323 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

ovo_malo_duse wrote:
prog321 wrote:poenta je ne moraš ići u Dansku da bi išao na poslovno putovanje preko okeana.
jaran mi iz telekoma nedavno išao četiri dana u Ameriku na neke kurseve, prezentacije. Drugi poznanik u Švicarsku. itd. :-D

pričaš kao da je neki uspjeh imati kuću na kredit. i još uz to putovati :-)
Drug moj. Ne moze svak ni dobit posao u telekomu a ne da ga posalju na kurs u ameriku. Nema svako dajdzu u SDA.
Drugo je otic jednom u zivotu a drugo 7-8 pjta u goku godine od Singapura - Cikaga.

Jeli ti ne mislis da je uspjeh. Cekat da mi babo ostavi.
Isao sam isto na razne kurseve u razne zemlje pa sta? Hvala bogu pa nisam pod pritiskom da moram ici 7 - 8 puta godisnje. Ja bi dao sam sebi otkaz! Ne vidim nikakvog zadovoljstva niti licno dozivljavam ta tecajska putovanja kao uspjeh. Svak ima svoje, naravno ali valjda je uspjeh u relaksacij a ne natezanju.

Bas ce ti puno ostaviti babo u Danskoj kao i meni moj... Inace ostavljanje je vazilo za sporednu stvar u zivotu, a licno nisam imao priliku upoznati osobu da je citav zivot stavila na tu kartu, babo ostavlja.

I koje veze imaju Singapur i ovaj avion sa prosjecnim ili cak nad prosjecnim zivotom u Danskoj?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#324 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

Prenosi te beo, nek ti hrle da tableticu.
Zaboravljas sta si pisao, a vidim i ne citas sta ja pisem.

Moj otac i mati hvala bogu ziv i zdrav zivi u Bosni.
On svoju kucu sagradio otprilike u godinama kad i ja kupio svoju. Nesto kesa nesto kredita, drugi vakat bio.

Ima imanje vikendicu na selu. Kucu u gradu, basca i penzija uziva covjek pod stare dane.

Toliko za tebe i iskljucujem se iz diskusije uzivaj u svom defetizmu uzmi hrleta pod ruku pa opletite zajedno.

Sad da dodam nesto kolegi prog321 njegove postove citam i cjenim stavove sa drugih tema, pa da ne ostanem ne do recen.

Ja sam kolega jos dok sam studirao nakon rata u SA skontao da mi Bosna ne moze obezbjediti ono sto hocu da postignem. Nisam ni ocekivao drzava izasla iz rata. Ali poceo sam i primjecivati ko dobija stipendije ko na guzove polaze ispite. Ja sam sutio ucio i radio. Imao srecu da upoznam dance koji su mi ponudili da dozem ovdje i da ostvarim sve. Postujem ih i zahvalan sam im. Oni meni dali mogucnost, otvorili mi vrata svijeta a ja im placam porez i vracam znanjem.
Bosnu volim ko mater nista nisam trazio od nje a dao bih joj sve. Dao sam joj krv i opet bih sutra. Ulazem u nju koliko mogu.
Tuga je da moram zivjet u danskoj da bih postigao to sto jesam ali sa druge nije ni to strasno. U Bosni sam cesto sad od kako wizz leti jos cesce. Nije mi tesko volim svoju carsiju svoje drustvo a i ratne drugove( bar ovo sto nas prezivilo)
Vodim i djecu odrzavm im casove istorije, i utiskujem im ljubav prema domovini. Da znaju ko su i sta su. Ako ti sebe cijenis, svi ce te cijenit. Osjetio sam to na svojoj kozi. Ne ko ovi bilmezi ala Hrle ne znaju ni jesu posli il su dosli.
Eto drug moj. Mislim da je uspjeh imat svoju kucu pa makr i na kredit. Misim da je uspjeh obici svijet ( Nisam jos bio u Australiji ali planiram). Mislim da je uspjeh otic i poducavati druge i u Sarajevu i Indiji i u Kini i USA. Bio bi uspjeh i bit ucesnik na tim seminarima a jos je veci izaci pred grupu ucesnika kao predavac pa im se predstavit i reci da si Bosanac a 60 % ih i ne zna gdje je to. Pa vidis da googlaju da pronadzu gdje je Bosna. I pitaju otkud ti Bosanac iz Danske. Et
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#325 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by prog321 »

dobro. to sve stoji.
neki se snadju i u BiH. u BH telekomu, Eronetu, Mtelu. drugi odu u Dansku.
mislim nije ni kod vas sve jednako. ti si se u Danskoj snasao ali vecinu kojih ja znam tamo i nisu toliko sretni.
zelim ti sve najbolje ali mislim da je dobro sto mozemo cuti sve strane.
tvoj je cilj ostaviti kosti u Danskoj dok u mom komsiluku u Banjaluci svi su em iz Danske ili Svedske, i vecina su u prijevremenoj penziji. imaju svoje kuce otplacene u BiH, i svi zive ko lordovi. putovanja, izlasci i sl.
ti si izabrao drugi put. to ne znaci da je njihov pogresan.
Post Reply