Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Slowdy
Posts: 24
Joined: 27/08/2016 22:21

#251 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Slowdy »

Uporedi to sa ostalim zemljama pa će ti biti jasno
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#252 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Jarane nemam pojma gdje hodas ali zato sam ja bio u ponekim drzavama sirom Europe i mogu iz prve ruke reci. Spanija, na stolu svega i svacega, jos Spanjolke i ako te prvi put srecu u zivotu dva poljubca na lice idu obavezno. Portugal, spadaju medju siromasne u Europi ali gostoprimstvo je cast. Italija, ja to rijecima ne mogu opisati koje gostoprimstvo. Francuska isto. Grcka takodje. Dok u Svedskoj, Svicarskoj, Austriji niti casu vode.

U Danskoj, pozvan na veceru i onda istu ti naplati. Ja bi sebe prije upuco nego da pozovem kolegau, prijatelja ili nekoga na veceru te jos da istu naplatim u svoja cetri zida. Izvini ali za moj ukus preslo sve mjere skrtosti.

Ima i finih stvari daleko od te price da nema ali isto tako smo mi Becka skola za neke stvari.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#253 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

To o cemu ti pricas nema veze sa skrtoscu. To je jednostavno dio njihove tradicije i kulture. Ne mozes uporedjivati kulture iz juzne Europe sa Sjevernjacima. Oni te u rijetkim slucajevima zovu kuci. Odvest ce te u kafanu restoran itd. To opet zavisi u kojim se krugovima druzis. Ima ih koji te pozovu kuci i opet zavisi. Klompasi ni mater rodzenu ne zovu godinu dana. Ali nemos generalizovat.
Isti je slucaj bio sa Slovencima u bivsoj Yugi, svi su ih smatrali skrticama ali to sto su oni takvi je dio njihove tradicije.

Imas milion obrnutih slucajeva. Uzmi primjer odnosa prema zaposlenima. Sindikate da i ne navodim.

Direktor se jednako odnosi prema cistacici i prema inzinjeru. Jara nema razlike u obracanju jednim ili drugim u Danskoj. I da naces mi 5 primjera koji su suprotni i ja cu navest 5 mojih Danaca koji kad izvade cigare caste ko i mi ali to su izuzetci.

Dok na primjer kod nas ili u Spaniji i Italiji taj respekt ne postoji... Jarane sto si nize u lancu gore se odnose prema tebi..

Ne branim Dance. zaboli me , ali treba biti posten a ne pljuvat ko Hrle sociologija. On ne moze sebe samog ni nacrtanog a kamoli druge.

Ja imam prijatelja danaca koji su mi pomogli vise nego rodzeni otac. Naravno ima ih dzukaca samo takih ali generalno nije tako.

Nije za foruma ali eto . Dok sam zavrsavao studije dodze mi prijatelj danac covjek kupio novo auto i dovezao meni staro ( rezervaor pun goriva) kaze evo vozaj dok ja ne prodam. Ja vozao vise od pola godine.

Tako da odvadi malo...
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#254 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Mogu i ja tebi reci da odvadis malo, jer ocigledno stvaras sliku od pojedinaca. Ja ipak govorim o drustvu a posto zivis u Danskoj trebalo bi i tebi biti jasno kao dan i noc, kako ovdje indiviualizam je tabu. Jentelov, siguran sam da si cuo za tu, nazovimo je, tradiciju. Sudeci po tvojim rijecima onda i kljukanje anti-depresiva je takodje tradicija. Ima Danaca koji ce na svoj racun staviti turu piva... ali to su izuzetci! Komotno mogu tvrditi 1 od 1.000. Ponzam licno jednog u brojnoj masi.

Odnos direktora i radnika je notorna laz (ne govorim tebi) kojom se Danci dice dok u stvarnosti slika je sasvim drugacija. Mozda u malim i lokalnim firmicama, koje broje 20-tak pa hajmo reci i do 50 radnika. Mislim gdje je situacija jedan na prema jedan izmedju radnika i direktora. Dodji kod mene u firmu gdje ima vise hiljada zaposlenih, ja koji radim na nekoj visoj stepencici od obicnih radnika jedva vidim sefa jednom u godini. Zar stvarno mislis, kako ces kao obicni radnik u Mærsk, Vestas, Nykredit, Grundfos, DR, TDC i tako dalje doci do sefa kad te guzica zasvrbi?

Licno od Danaca nisam imao nikakve koristi, jer sve sto sam postigao poslje proljeca 1995 je bilo vlastitim trudom koji nikako nije bio jednostavan. Od proljeca 1992 do 1995 bili smo tri godine u izbjeglickom centru, raznim, gdje smo cekali na status. Tri j****e godine! Toliko o integraciji koja se povlaci vec nepunih 40 godina po medijima kao kakv golac puz.

Broj jedan: nasima (98 % vecini) nisu nista od skole i diploma priznali, par slucaja da ostalo nista. A nije istina da 98 % nasi su brdjani bez skole kako pojedini nasi vole izvaliti. Lakse je bilo podjeliti prijevremenske penzije nego nase gledati sa znanjem, koji su govorili engleski jezik (za pocetak) i radno iskustvo. Broj dva: Danci su prepotentni kad u pitanju tudji trud i rad. Ponizavaju tudji trud i rad na svakom cosku. Stranac treba dvaputa pokazati kako bi prosao naprijed. Priznajem, mozda ne u pojedinim birokatskim poslovima tipa u komuni i slicnim ali u zanatskim i akademskim vodama, molim te... nisam znao dok mi nisu rekli da (smo) najbolji gradjevinci u Svijetu! Naravno najbolji kao samoproglaseni. Neka se hvale nemam nista protiv ali toliko pisanje po trudjem trudu i radu... ko zna mozda ja nisam skonto jos da zapravo je rijec o nekoj tradicij.

Najbiolja ona: niko ziv ne glasa za DF a svaki put poberu 1/4 glasova. Ima ovje super stvari, nije da nema ali preko 2/3 je blago receno katastrofalno. Danci samo kukaju! Imao sam Dankinja djevojaka nekoliko komada, samo se kuka. I ja i ti zivimo u policajskoj drzavi, cak do neke mjere nafilovanom ksenofobiznom. Nacionalni sportovi su prevara poreza i kukanje. Klima bog te veselio. Birokatija komplikovanija kao kvantno sprezanje, pradon kao Kopenhagenska intepretacija.

Danci su posteni i to je najjaca karika koju imaju ali to ujednako znaci da oni koji organski te ne mogu da ces isto od istih cuti jasno i glasno.

Jarane za mene je biti skrt do dna ako ces nekoga pozvati na veceru kod sebe a onda istu zaracunati. Pakuj kako god hoces pricu ali za mene je to biti skrt do srzi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#255 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Skandinavija i uživati u životu idu skupa ko pekmez i kiseli krastavaci. Qurac bi toliki broj stanovnika kljuko tablete za depresiju da vam je tako bajno u sve i jednoj Nordiskoj zemlji.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#256 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by prog321 »

prije 90ih Skandinavija je bila najveca po broju samoubistava.
izumom antidepresiva taj broj se izuzetno smanjio :-D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#257 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

prog321 wrote:prije 90ih Skandinavija je bila najveca po broju samoubistava.
izumom antidepresiva taj broj se izuzetno smanjio :-D
Gdje si cito? Dobrovoljno uzmanje anti-depresiva je zbog loseg vremena i tamne zime. I ako 3/5 Danaca kazu da je drzava dosadna. Pojedini poznati i novinari imaju obicaj povuci pitanje ali oni vise kritikuju jer svi radimo isto ili ponasamo se isto. Ovdje ona grcka rijec doxa je gravirana u kolektiv :D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#258 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by prog321 »

Evo, nasao sam ovdje,


Figure 3.11.3 Antidepressants consumption, 2000 and 2010 (or nearest year)
Image



http://www.oecd-ilibrary.org/sites/9789 ... =text/html)?&_csp_=45f4df11dc99cd2019aa9aa30865f74f
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#259 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Nisam znao. Inace samoubistva nisu nikakv problem i jako su rijetka, bar se tako meni cini. Mada nas zdravstveni sistem je katastrofa i bogu plakati koliko je posato komican. Pacijenti leze po hodnicima, pregeldi po hodnicima, daju konsultacije na hodniku, u cekaonicama... Ishrana da ti jos gore bude. Ratno stanje.

http://nyheder.tv2.dk/samfund/2017-01-2 ... talsgangen
Slowdy
Posts: 24
Joined: 27/08/2016 22:21

#260 Re: RE: Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Slowdy »

prog321 wrote:Evo, nasao sam ovdje,


Figure 3.11.3 Antidepressants consumption, 2000 and 2010 (or nearest year)
Image



http://www.oecd-ilibrary.org/sites/9789 ... =text/html)?&_csp_=45f4df11dc99cd2019aa9aa30865f74f
Što ideš prema sjeveru sve gore i gore
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#261 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Norvezani su najbogatij Skandinavci odnosno Nordijci ostalo sve truba. Island kokuznik obicni, Danska ubi porezom svoje kao i Svedska, Finci ubi se se alkoholom a ekonomija isto hrzdava. Citam prije tri cetri godine kako u prosjeku svaki Norvezanin ima na racunu ustedjavine 150.000€ ovi po Svedskoj i Danskoj pola plate daju drzavi a onda kroz pdv jos 25 % na sve sto pozele. Nebi vozili nako mala auta ko Fico 550 da imaju za vise ili kako moj jaran veli da im nije porez 180% na auta. U Francuskoj da ovo neko narodu radi, galetina bi opet proradila.
Slowdy
Posts: 24
Joined: 27/08/2016 22:21

#262 Re: RE: Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by Slowdy »

hrle1976 wrote:Norvezani su najbogatij Skandinavci odnosno Nordijci ostalo sve truba. Island kokuznik obicni, Danska ubi porezom svoje kao i Svedska, Finci ubi se se alkoholom a ekonomija isto hrzdava. Citam prije tri cetri godine kako u prosjeku svaki Norvezanin ima na racunu ustedjavine 150.000€ ovi po Svedskoj i Danskoj pola plate daju drzavi a onda kroz pdv jos 25 % na sve sto pozele. Nebi vozili nako mala auta ko Fico 550 da imaju za vise ili kako moj jaran veli da im nije porez 180% na auta. U Francuskoj da ovo neko narodu radi, galetina bi opet proradila.
Ali zato čistač u Danskoj ima platu kao kvalifikovani radnik u Francuskoj ili Njemačkoj
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#263 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Biti cistac u Danskoj je stvarno dno dna. Biti smetljar je grofovski posao ako gledamo platu!
Preko 80 % u ciscenje servisu su stranci! Plate nisu bog zna cemu.

Jedan cistac ima mjesecno poslje poreza 11.500 kruna! Gotovo isto koliko prijevremenski penzioner ali razlika je u sljedecem;
jedan cistac samac koji zivi u stanu za 4.500 (medju najjeftinijim) kruna mjesecno ima svega 700-800 kruna prava na pomoc za stanarinu dok neko u
prijevremenskoj penziji ima 2.100 kruna.

Samac na prijevremenskoj penziji ima odprilike 1.100 - 1.400 kruna vise na mjesec dana nego radnik cistac.

Evo vam lista najlosije placenih poslova u Danskoj gdje vise se isplati biti na socijali a prijevremenska penzija je unapredjenje za ove kategorije poslova:

Za kasom u catering ili fastfood lancima,
Za sankom u cafeju ili nocnom klubu,
Neko ko postavlja plocnik, trotuar od ploca - nebi znao kako se ovaj posao strucno kaze na nasem
Cistac
Intervju preko telefona za marketing kompanije
Pomocnik u kuhinji
Neko sto priprema hranu u fastfood lancima
Gartner
Prodavac u butiku
Radnik na skladistu
Neka vrsta opreatera stroja u tekstilnoj proizvodnji
Konobar
Cistac prevoznih i transportnih vozila
Cuvatelj djece u vrticu
Radnik u ribarnici

Radnik u ribarnici mozda ima 1.000 kruna mjesecno vise nego prijevremenski penzioner. To je jedno 10 dana vise hrane.

Razlika izmeju pilota koji nije zaposlen u top avio kompaniji i radnikom iza kase u catering ili fastfood lancima je;
jedan citav radni dan prema 1½ stau pilota.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#264 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Ja vam samo skidam kapu za vjetrenjace i cistu energiju, za ostalo niste vrijedni kao nacija nicega. Inace brdo nakih znj nacija tipa Danska, Belgija koje nesluze nicemu.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#265 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

Imam ovih dana posla prekoglave pa ne landoham po forumu i tako i ne citam i ne odgovarm.

Prvo hrle tabletice fino ti reko ciko ne propustat.

E sad :
Mogu i ja tebi reci da odvadis malo, jer ocigledno stvaras sliku od pojedinaca. Ja ipak govorim o drustvu a posto zivis u Danskoj trebalo bi i tebi biti jasno kao dan i noc, kako ovdje indiviualizam je tabu. Jentelov, siguran sam da si cuo za tu, nazovimo je, tradiciju. Sudeci po tvojim rijecima onda i kljukanje anti-depresiva je takodje tradicija. Ima Danaca koji ce na svoj racun staviti turu piva... ali to su izuzetci! Komotno mogu tvrditi 1 od 1.000. Ponzam licno jednog u brojnoj masi.
To ti je drug moj zavisno od drustva u kom se kreces. Mozda se radi i nivou, krugovi Danaca u kojima sam se ja kretao i u kojima se krecem pozivaju kuci i placaju pice, ima ih dosta koji to i ne cine i hajmom eec da je to generalno ali ja to necu nazvat skrtoscu . Ti prihvati kako god hoces ali kao sto je sve relativno i to je, zavisno iz kog ugla gledas.

Odnos direktora i radnika je notorna laz (ne govorim tebi) kojom se Danci dice dok u stvarnosti slika je sasvim drugacija. Mozda u malim i lokalnim firmicama, koje broje 20-tak pa hajmo reci i do 50 radnika. Mislim gdje je situacija jedan na prema jedan izmedju radnika i direktora. Dodji kod mene u firmu gdje ima vise hiljada zaposlenih, ja koji radim na nekoj visoj stepencici od obicnih radnika jedva vidim sefa jednom u godini. Zar stvarno mislis, kako ces kao obicni radnik u Mærsk, Vestas, Nykredit, Grundfos, DR, TDC i tako dalje doci do sefa kad te guzica zasvrbi?
Ja radim u firmi koja ima daleko vise od tvojih 1000 zaposlenih i radio sam za ili sa nekoliko od ovih firmi koje navodis. I imam vrlo visoku poziciju. Ne govorim ja da cistacica moze otici direktoru kad god je dupe zasvrbi, ne moze nigdje ( doduse u malim danskim firmama do 100 radnika moze komotno i to sam vidio) nego odnos prema njoj kad cisti u hodniku i u globalu kao osobi, radniku ili ljudskom bicu.

Prosao sam od Portugala preko Spanije, Italije i Francuske koje ti navodis a o Balkanskom neokapitalizmu da i ne govorimo. U svim ovim drzavama cistacica bukvalno drsce kad prolazi direktor. U Danskoj toga nema. Odnos prema njoj je isti kao prema mendzeru.

Licno od Danaca nisam imao nikakve koristi, jer sve sto sam postigao poslje proljeca 1995 je bilo vlastitim trudom koji nikako nije bio jednostavan. Od proljeca 1992 do 1995 bili smo tri godine u izbjeglickom centru, raznim, gdje smo cekali na status. Tri j****e godine! Toliko o integraciji koja se povlaci vec nepunih 40 godina po medijima kao kakv golac puz.
Ove su mi izjave najbolje...NISAM IMAO NIKAKVE KORISTI. De ba nigdje veze...To sto si bio u kampu 3 godine, jer ni ti sam a ni oni nisu znali sta ce sa tokom tokom te tri godine... Ja sam drug moj te tri godine bio u rovu...Kad su vas izveli dali su vam sve, stanove, socijale, koje su tad bile 3-4 puta vece nego sad. Kupili vam namjestaj, odjecu, upisali vas u skole...Cuj nisi imao koristi.... De ba pocinjes zvucat ko Hrle.
Broj jedan: nasima (98 % vecini) nisu nista od skole i diploma priznali, par slucaja da ostalo nista. A nije istina da 98 % nasi su brdjani bez skole kako pojedini nasi vole izvaliti. Lakse je bilo podjeliti prijevremenske penzije nego nase gledati sa znanjem, koji su govorili engleski jezik (za pocetak) i radno iskustvo. Broj dva: Danci su prepotentni kad u pitanju tudji trud i rad. Ponizavaju tudji trud i rad na svakom cosku. Stranac treba dvaputa pokazati kako bi prosao naprijed. Priznajem, mozda ne u pojedinim birokatskim poslovima tipa u komuni i slicnim ali u zanatskim i akademskim vodama, molim te... nisam znao dok mi nisu rekli da (smo) najbolji gradjevinci u Svijetu! Naravno najbolji kao samoproglaseni. Neka se hvale nemam nista protiv ali toliko pisanje po trudjem trudu i radu... ko zna mozda ja nisam skonto jos da zapravo je rijec o nekoj tradicij.
Ovo jednostavno nije tacno cak sta vise obrnuto. Od svih koji su pokusali nesto u svoj bransi ima nekolicina kojoj nisu nista priznali.... Tehnicke fakultete pa i vecinu Medicinara ( Mislim na ljekare. Poznajem ih najmanje 5) su uz malo doskolovavanje priznali. Kome da priznaju Ekonomiju ili Pravo iz Socijalistickog samoupravljanja. De ba nebudi smijesan. Najveci problem je u ovom segmentu bio taj sto se raja nije aktivirila, dobra socijala, prijevremne penzije na traume iz rata, dobro placeni poslovi ( mislim na kamaru love odjednom, nakon kampova) u firmama nakon aktiveringa...Vrlo malo ljudi te generacije se odlucilo da bilo sta pokusa..... Inace su Bosanci cijenjeni radnici u Danskoj. Nisam jos naisao na primjer da su mi rekli Bosanac= 0 bodova.

Ne znam sta si po struci ( mozda gradzevinac a stom strukom bas nemam dodira) , ali nove generacije Bosanaca skolovane u Danskoj su se dobro pozicionirale i snasle.Ppoznajem ih najmanje 20 koji rade na menadzerskim pozicijama, u razlicitim strukama. Cak su i Danci priznali da Bosanska djeca postizu bolje rezultate u prosjeku od Danske. Imas clanke na nekoj od ovih tema. Naravano ima izuzetaka.
Najbiolja ona: niko ziv ne glasa za DF a svaki put poberu 1/4 glasova. Ima ovje super stvari, nije da nema ali preko 2/3 je blago receno katastrofalno. Danci samo kukaju! Imao sam Dankinja djevojaka nekoliko komada, samo se kuka. I ja i ti zivimo u policajskoj drzavi, cak do neke mjere nafilovanom ksenofobiznom. Nacionalni sportovi su prevara poreza i kukanje. Klima bog te veselio. Birokatija komplikovanija kao kvantno sprezanje, pradon kao Kopenhagenska intepretacija.

Danci su posteni i to je najjaca karika koju imaju ali to ujednako znaci da oni koji organski te ne mogu da ces isto od istih cuti jasno i glasno.
Ovo je tacno ali ni bolje ni losije od bilo koje EU zemlje. Razlika je sto su oni posteni pa ce ti reci nece ti zamotavat u sarenu lazu ko Francuzi i Italijani.. Sa druge strane, ko je kriv najvecim djelom za povecanje njihovog uticaja.... Krivi su stranci koji iskoristavaju sistem maksimala....Pogotovo ovi iz Afrike i BI. Ne bih da ulazim u detalje ali ima i nasih koji nista nisu bolji ali ne treba generalizovat. 90% bosanaca koje poznajem su ljudi koji rade imaju prilicno dobre poslove i zadovoljni su sa svim.

Mislim ne gotivim a niti mrzim Dance. Dali su mogucnost koju mi Bosna nije mogla dati i to postujem. Par njih da su mi familija ne bi mi pomogli toliko koliko oni i na tom sam im zahvalan. Da nesto volim Dansku ne vala, da je mrzim kao Hrle koga su sutnuli pa ne moze progutat ni to. Posteno govorim, Danska super za zivot poredeci je sa 90% Europskih drzava. Bosnu volim ko mater vise sam dole nego u Danskoj. Posao mi dozvoljava pa mogu.


Jarane moj u zadnjih pola godine je 6 familija doslo iz Bosne (vecinom Tuzla) i svi vec rade svi se snasli, super im. Curu primili u Aalborgu na fax, dovela Muza i dijete. Muz odmah nasao posao. Ona dobila praksu, nakon prakse posao u firmi u kojoj radim. Traze kucu da kupe. Ne kmece niti traze socijalu. Momak doso sa diplomom Masinskog iz Tuzle. Priznali mu je.

Ovi sto im se ne svidja ne komtam sta traze ovdje, meni da se ne svidja ja bih davno razgulio.....
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#266 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Ti imas posla preko glave, mlatni se. Posla nisi vidi. I koji Q mene prozivas a tudi post citiras. Sta je to Danska, svjetska sila? Dosadna vam drzava ko 100 seljackog puta.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#267 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ibi »

@ovo_malo_duse

Kralju ne trosi vrijeme na debila zviz/hrle, covjek pojma nema, niti je Dansku na razglednici vidio.

Preko 50 godina zivota ima, nema ni potomaka, a od rodbine jedino vidi tuzbe koje mu dodju sa suda.

Uzivaj u zivotu u velesili Danskoj zemlji koja ima daleko bolji standard od Njemacke i kvalitet zivota !

Svako dobro!
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#268 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

ovo_malo_duse wrote:.

To ti je drug moj zavisno od drustva u kom se kreces. Mozda se radi i nivou, krugovi Danaca u kojima sam se ja kretao i u kojima se krecem pozivaju kuci i placaju pice, ima ih dosta koji to i ne cine i hajmom eec da je to generalno ali ja to necu nazvat skrtoscu . Ti prihvati kako god hoces ali kao sto je sve relativno i to je, zavisno iz kog ugla gledas.
Ja sam pozvan nekoliko puta ali svki zalogaj je naplacen. Nisam vremenski i financiski u stanju upoznati svakog Danca licno pa na taj nacin dati kvalitetnu procjenu danskog drustva ali sudeci po mom krugu poznanstva koje dobro poznajem, ipak zakljucujem da je rijec o skrtosti. Rijec je o srednjem sloju. Pozivao sam iste kod sebe i rado su dolazili ali nisam nikada zatrazio jednu jedinu krunu. Domacin casti.

Ja radim u firmi koja ima daleko vise od tvojih 1000 zaposlenih i radio sam za ili sa nekoliko od ovih firmi koje navodis. I imam vrlo visoku poziciju. Ne govorim ja da cistacica moze otici direktoru kad god je dupe zasvrbi, ne moze nigdje ( doduse u malim danskim firmama do 100 radnika moze komotno i to sam vidio) nego odnos prema njoj kad cisti u hodniku i u globalu kao osobi, radniku ili ljudskom bicu.

Prosao sam od Portugala preko Spanije, Italije i Francuske koje ti navodis a o Balkanskom neokapitalizmu da i ne govorimo. U svim ovim drzavama cistacica bukvalno drsce kad prolazi direktor. U Danskoj toga nema. Odnos prema njoj je isti kao prema mendzeru.
Napisao sam vise hiljada, ne 1.000 kako si protumacio. Kod nas doci do direktira je isto kao kad bi prosjecan Amerikanac u McDonaldsu pojeo Big Mac skupa sa svojim predsjednikom. Sto se tice odnosa izmedju ljudih na visokim pozicijama i obicnih radnika, sudeci prema rijecima moje bivse cure (Dankinje) koja je radila u opcini (Kaubojskoj) kako je ona nazivala istu, stvari su sasvim drugacije. Daleko od transparentnosti. Rece mi jednom ako se suprostvais gradonacelniku, koja je zensko bila u njeno vrijeme = momentalni otkaz. Pa se zali kome ti je god volja. Ima ovih stvari u Danskoj na svakom cosku samo se kreativno zataskivaju.

Ove su mi izjave najbolje...NISAM IMAO NIKAKVE KORISTI. De ba nigdje veze...To sto si bio u kampu 3 godine, jer ni ti sam a ni oni nisu znali sta ce sa tokom tokom te tri godine... Ja sam drug moj te tri godine bio u rovu...Kad su vas izveli dali su vam sve, stanove, socijale, koje su tad bile 3-4 puta vece nego sad. Kupili vam namjestaj, odjecu, upisali vas u skole...Cuj nisi imao koristi.... De ba pocinjes zvucat ko Hrle.

Ovo jednostavno nije tacno cak sta vise obrnuto. Od svih koji su pokusali nesto u svoj bransi ima nekolicina kojoj nisu nista priznali.... Tehnicke fakultete pa i vecinu Medicinara ( Mislim na ljekare. Poznajem ih najmanje 5) su uz malo doskolovavanje priznali. Kome da priznaju Ekonomiju ili Pravo iz Socijalistickog samoupravljanja. De ba nebudi smijesan. Najveci problem je u ovom segmentu bio taj sto se raja nije aktivirila, dobra socijala, prijevremne penzije na traume iz rata, dobro placeni poslovi ( mislim na kamaru love odjednom, nakon kampova) u firmama nakon aktiveringa...Vrlo malo ljudi te generacije se odlucilo da bilo sta pokusa..... Inace su Bosanci cijenjeni radnici u Danskoj. Nisam jos naisao na primjer da su mi rekli Bosanac= 0 bodova.

Izvini jarane ali jesu ovo tvoje rijeci ili ti neko ovu "laz" ispricao? Sve tri godine izbjeglistva sam prespavo na vojnickom krevetu. Nije bitno gdje, Flotel, Avnstrup, Sandholm, Flygtningebyen... kada smo dosli u Flygtningebyen u Hjørring gdje smo trebali biti dvije godine od stvari koje su nam dali je samo bio jedan banana karton sa sudjem i priborom. U drvenoj kucici od nekih 20-25 metara kvadratnih koju smo imali, je na svakog od nas isla jedna crvena (plasticna) stolica, isti model kao nekada u bolnicama i tramvajima sa rupom gdje dodje guzica. I jedan stol te naravno vojnicki kreveti koji su bili prefarbani u plavo. Dok smo bili u Sandholmu nekoliko dana te poslje nepune dvije godine na Flotelu i Avnstrupu jedino sto smo imali je odjecu kao nase vlasnistvo. Imali smo bonove pa smo pomocu njih isli u Avnstrup (tu je bio kao butik za sve okruzne centre) u nabavku odjece, naravno rabljenje. Imali smo dzeparac sedmicno odrasli 120 kruna, djeca 50 kruna i bonove za uzinu / hranu u kantini. Dorucak, rucak i vecera. U Hjørringu nije bilo kantine pa smo sami morali brinuti za hranu zato smo imali nesto veci dzeparac. 400 kruna odrasli sedmicno a djeca 200 kruna. Od tih para smo hranili i kucili se po mogucnosti i potrebi. Obicno na starinarnici. Tako isto i odjecu. Prvu stvar koju je babo kupio a da ista nije bila sa starinarnice je bio jedan maleni televizorcic, jer su te drvene kucice tada prikopcali na kablovsku. Kad je dosla odluka da napustimo prije vremena kamp, jer smo "morali" ici medju lokalno stanovnistvo stvari su izmjenile se kao dan i noc. Smjestaj je bio placen od opcine ili koga vec ali i dalje smo bili na dzeparcu sto je drasticno losije bilo, jer veci stancic ili kucica trazi isto tako vise stvari. Neko krace vrijeme sam spavao na podu dok nismo kupili krevete i slicno. Babo je imao nesto maraka (njemackih) pa smo tako brze kupili sto je neophodno bilo. Tek u ljeto (krajem) 1996 dolazi odluka u kojoj imamo pravo na rad ili socijalu. Babo je bio inzidnjer visoko gradnje i jedan od rijetkih sa znanjem engleskog jezika, a majka stomatolog. Majci nisu priznali nista nego je kasnje dobila dispenzaciju kad je pristala na novu edukaciju za njegovateljicu. Starom nisu nista priznali i to je tesko sazvakao, jer se osjecao kao zadnja rupa na sviralu. Nije jedini bio. Zato je dobio posao u mesari gdje je radio tri i po godine i gdje su ljudi isli u penziju (prijevremensku) cim bi izgubili posao. Ratom zahvacene ljude u mesaru, mislim jel treba dalje. U periodima kada nije mesari bilo potrebe za velikim brojem radnika onda su nasi isli u centar za aktivering koji su specijalno napravili za nase ljude. Da mlate praznu slamu izmedju 10:00 i 15:00. Tadasnja socijala je bila 11.000 kruna na ruke za dvoje odraslih. Djeca do 18 godine su imala djecij doplatak svaki treci mjesec u iznosu od 1.800 kruna.
Ne znam sta si po struci ( mozda gradzevinac a stom strukom bas nemam dodira) , ali nove generacije Bosanaca skolovane u Danskoj su se dobro pozicionirale i snasle.Ppoznajem ih najmanje 20 koji rade na menadzerskim pozicijama, u razlicitim strukama. Cak su i Danci priznali da Bosanska djeca postizu bolje rezultate u prosjeku od Danske. Imas clanke na nekoj od ovih tema. Naravano ima izuzetaka.
Ja sve ovo uzmam sa gramom soli. Ima istine ali bojim se da od pojedinaca se pravi generalizacija koja ipak nije realna slika.

Ovo je tacno ali ni bolje ni losije od bilo koje EU zemlje. Razlika je sto su oni posteni pa ce ti reci nece ti zamotavat u sarenu lazu ko Francuzi i Italijani.. Sa druge strane, ko je kriv najvecim djelom za povecanje njihovog uticaja.... Krivi su stranci koji iskoristavaju sistem maksimala....Pogotovo ovi iz Afrike i BI. Ne bih da ulazim u detalje ali ima i nasih koji nista nisu bolji ali ne treba generalizovat. 90% bosanaca koje poznajem su ljudi koji rade imaju prilicno dobre poslove i zadovoljni su sa svim.

Mislim ne gotivim a niti mrzim Dance. Dali su mogucnost koju mi Bosna nije mogla dati i to postujem. Par njih da su mi familija ne bi mi pomogli toliko koliko oni i na tom sam im zahvalan. Da nesto volim Dansku ne vala, da je mrzim kao Hrle koga su sutnuli pa ne moze progutat ni to. Posteno govorim, Danska super za zivot poredeci je sa 90% Europskih drzava. Bosnu volim ko mater vise sam dole nego u Danskoj. Posao mi dozvoljava pa mogu.


Jarane moj u zadnjih pola godine je 6 familija doslo iz Bosne (vecinom Tuzla) i svi vec rade svi se snasli, super im. Curu primili u Aalborgu na fax, dovela Muza i dijete. Muz odmah nasao posao. Ona dobila praksu, nakon prakse posao u firmi u kojoj radim. Traze kucu da kupe. Ne kmece niti traze socijalu. Momak doso sa diplomom Masinskog iz Tuzle. Priznali mu je.

Ovi sto im se ne svidja ne komtam sta traze ovdje, meni da se ne svidja ja bih davno razgulio.....
Ne znam kako je u Aalborgu, predpostavljam da si gore? U Kopenhagenu praksa sluzi samo da prodje vrijeme, jako malo stranaca moze preko prakse doci do posla. Ja od nasih novo doseljenih samo znam jednog koji je na osnovu braka dosao. Radio je kao cistac neko krace vrijeme, mozda godinu dana i evo vec dvije godine na socijali. Mozda vec ganja penziju, nisam u toku. Inace od nasih znam nekoliko primjera gdje nemaju jos 40 a imaju penziju. Ima nasih koji rade, i sam sam jedan od njih ali ja mislim da smo mi manjina medju nasima.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#269 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by ovo_malo_duse »

Na Jyllandu jesam ali nisam u Aalborgu.
Ne znam kako je u Kph. Tamo dodjem samo kad moram. Ne volim velike gradove. Ovo je sve prica ljudi koji su ovdje bili po centrima i sta su dobili kad su izasli. Oni meni pricali ja tebi. Ja nisam bio u centrima, ja papire dobio u Bosni.
Helem nebitno 100 ljudi 100 prica.
Ova cura je dobila praksu za studij i afgangsprojekt. Nije aktiverings praksa.

Uglavnom svako vidi na svoj nacin. Tvoji su ocigledno prosli lose. Meni su sve priznali cim sam dosao samo praksu morao odradit a i to mi oni nasli u Lego kockicama sam je odradio. Opet kazdm 100 ljudi 100 prica. Nevidim poentu nabilavanja, generalno je Dnska super za zivot ko hoce da radi. Nije lose ni ovima sto se docepaju penzije. Uglavnom da je lose bilo ih vise odavde nego ovamo a ja nevidim takvu sliku. Evo Hrle zicegu bi dao da ga prime...
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#270 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Skolske prakse mogu u brojnim slucajima biti od velike koristi ali ove preko JobCentra zaboravi, tamo vodu vari vodu hladi. Treba znati izumit radni biro koji nije u stanju naci posao vec samo prakse od koji nema nista. U jednu ruku komitragicno. Ima momak u komsiluku prije tri godine zavrsio magisterij u nano-tehnologiji, vozi kombi i to kad ima posla. Ne poznaje odredjene ljude u poduzecima gdje njegova struka se trazi i odma dzaba pise molidbe, jer nikad do razgovora na taj nacin na tako dobru poziciju nece doci. Bio na skolskoj praksi u firmi koja nije imala kapaciteta da ga zaposli i tako kao da mu je sve propalo odnosno dzaba bilo. Na zalost nije jedini primjer ne samo medju nasima nego u Danskoj.

Nisu samo moji prosli lose, vec 98 % od tadasnje raje je proslo lose. Gotovo svi nad 35 godina starosti su zavrsili u prvom krugu po mesarama, ribarnicama, mljekarama, kao cistaci i srodno tim poslovima a onda su prvi poslje tri mozda cetri godine otisli u prijevremensku penziju. Mislim kad bi pustili po stranu one sto su doktorirali iz marksizma i bratstva i jedinstva opet je bilo ljudi sa drugom, hajmo reci univerzalnom skolom pa opet nista. Nisu htjeli medicinsku skolu za medicinsku sestru priznati vec su ih gonili da budu njegovateljice. Mojoj staroj priznali 80 % diplome ako ce biti njegovateljica. Mislim kako naci zajednicki broj izmedju njegovateljice i stomatologa. Poslje skupa radila u starackom domu sa jos dvije nase. Obadvije medicinske sestre iz tadasnje drzave te moja mati kao stomatolog. Radila stara 10 godina i predala zahtjev za penziju. Stari bio u mesari tri i po godine onda jos jednu i po u jednoj drugoj firmi i isto penzija.

Vi koji ste poslje rata dosli, vi ste prosli znatono bolje po pitanju mnogo cega. Sad od tebe cujem ali i od drugih sam cuo gotovo identicnu pricu vezano za priznavanje skole. Moja generacija, znaci tadasnja djeca od 10 do 20 godina starosti je izgubljena generacija. Mi nismo Danci a isto tako nismo Bosanci. Pamtimo rat, pamtimo centre, pamtimo ponizavajuce trenutke, pamtimo izazivanja u skoli, pamtimo kad se nema a zivis u "bogatom" drustvu. Kad se samo sjetim koliko sam morao dokazivati spretnost i volju da ucim na visokoj skoli. Izgubio sam 10 godina zivota.

Onaj mujo haso video sketch gdje prvo jedan izkopava a drugi potom zakopava rupu je zasigurno nastao iz Hjørringa. Tako su jedne prilike Danci u integracionom centru gdje su samo nasi bili, potovarili mog starog i jos nekoliko nasih nazad u kamioncic tipa Tamic, bez cerade. I nako oni stoje iza kao kakvi huligani a ovi vozaju kamioncic kroz grad! Za kino filma. Prvo sto ih je vjetar isibo, drugo sto su isli kopati neke rupe za kolcove, trece kad su fino sve zavrsili onda je druga tura isla da iste rupe zatrpa. Inace posao im bio ispravljati zahrdjana burad.

Nikad necu zaboraviti nas teferic u po Danske. Skocko se citav centar svecano uz 2nd hand odjecu kao da nam dolazi na docek njena ekselencija Magreta druga, a ne gradonacelnik i ministrica unutrasnjih poslova Birte Weiss. Odabrala tacno nas cenrtar kao uzorak uspjesne integracije u dansko drustvo a mi jos idemo u bosansku skolu koja je odvojena fizicki i psihicki od danske, tacnije preko puta ali zbog malog prostora ustupila skola dvije prostorije za nas i to u nekom sljepom cosku gdje ostatk skole nije zalazio. Dobili muzicke instrumente da im sta odsviramo i otpjevamo. Mozes misliti skocko se band a mozda dvoje imalo sluha ostalo jedva tri note da nabodu kako treba. Narvano cevapa bilo u tonama takodje sarme (sreca nije u danskoj kuhinji strano jelo samo nisu mekane kao nase), filanih paprika i jos nasih jela a to ce sve propratit Danska TV2 koja nas snimala za vecerni (produzeni) dnevnik - specijalna tema te veceri izbjeglice. Naravno Danska iz svog proracuna dala novac za teferic tako da je terpeza bila za pet garnizona vojske, naravno sve se ozderalo jos neki se pobili vjerovatno zbog manje pojedenih cevapa. Danci dozivili puni paket a sve je TV2 kamera zabiljezila. Doslo vece, svi trk u svoje supice da vide dnevnik. Dosao insert od mozda 10 minuta, ko prvi na snimku nego ja, kako zape za zicu ali nekako se ocuva na nogama i tako odpoce uvod u zivot izbjeglica. I onda ide snimak teferica u satoru i tako dalje.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#271 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

Moze svak pricati sta ko hoce o Ceskoj, ali Jugovice nisu drzali kao stoku u koje kakvim centrima. Mislim bio je registraciski centra gdje su ljudi proveli maks dvije tri sedmice. 99,9% nebitno mlado staro je savladalo jezik u roku godine i po do 1995 je masa ako ne svi dobili drzavljanstvo, dat je ljudima posao, diplome priznate 1/1, kome poslje nije bilo do Ceske mogao je komotno sa pasosom ici negdje drugo i traziti posao mislim radnu dozvolu. Vecina Jugosvica u Ceskoj ima na jadranu kucicu ili apartman, mah vecina stvarno dobro stoji. Nemozes kao cistacica imati 1000 eura a gdje stanarina kosta preko pola te sume ali niko od Jugovica taj posao i ne radi niti placa toliko za minijaturni stan.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#272 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Ovdje jos malo pa mozes nabrojati na prste koliko ima djelimicno priznatu skolu iz Jugoslavije. Mislim na ljude koji su dosli u periodu 1991 - 1995. Inace otkazi uzmaju maha, tako smo zadnju cetvrtinu 2016 popeli na rekordnu koja djeli mjesto sa jednom cetvrtinom od prije 8 godina.


Samo je Posta odpustila 770 radnika.


22.9 Post Danmark 770 radnika
29.9 Novo Nordisk 500 radnika
11.10 LeoPharma 400 radnika
16.11 Vestas 350 radnika
29.11 Danske Bank 321 radnika
22.9 Scandinavian Tobacco 250 radnika
16.11 NyKredit 240 radnika
3.10 Mærsk 135 radnika plus 9.1.2017 jos 160 radnika
22.9 FL Smidth 130 radnika
21.9 Computercity 100 radnika,
a sta sa ostalima koji su dali otkaze u kolicnama od 50 do 100 radnika...


12.1 ove godine je Siemens dao otkaz 150 plus su najavili za koji dan opet jos jednu rundu gdje 250 radnika ceka otkaz.
Koji dan kasnje Novozymens se javlja sa 200 otkaza. Odense kommuna najavila radnicima koji su imali posao sa penzionerima (starcima) i ljudima sa potrebama, izmedju 250 i 300 radnika ceka otkaz. Inace opcina sa najvisim brojem ljudi bez posla.


Vlada nedavno udarila plafon na socijalnu pomoc i tako pocela ljudima oduzimati dio socijalne pomoci u nadi da na taj nacin ce prisiliti ljude da potraze posao, sto je jako smjesno razmisljanje, jer posla nema. Ipak, jerdnu stvar nisu uzeli u obzir a svako normalan je mogao vidjeti do cega vodi takva naivna politika. Ljudi na socijali nemaju para za stanove kod privatnih firmi ili privatnika, vec samo mogu placati jeftine stanove kojima raspolaze kommuna. U nekim komunama je gotovo van svake pameti naci jedan takav stan. Primjerice Kopenhagen kommuna gdje je samo jedan stan bio na ponudi. Inace cijene od kommune do kommune nisu iste. Doslo je do prirodnog efekta zbog rezanja socijalne pomoci u pojedinim kommunama, jer jeftini stanovi u kommuni su postali skupi i tako su pogodjeni bili prinudjeni na selidbu u druge jeftine kommune. Pretezno na Jylland, tacnije juzni, zapadni i sjeverni dio gdje puno posla nema. Vlada je ocekivala u decembru 2016 vec 700 ljudi da skine sa socijalne pomoci, od 800 njih koji su u prvom redu bili pogodjeni reformom ali skinuli su svega 4 covjeka. :lol:

I sada je doslo do drugog efekra. Te brojne kommune u koje ljudi bez posla se sele su bez kapaciteta da ih peglaju sa praksama i aktivnosima, vecina sjedi skroz kod kuce a rad na crno cvjeta i siri se brzinom svjetlosti. Vec sada je vlada priznala, kako nema resursa stati u kraj radu na crno. Trgovina na crno, rad na crno, pokusja kupiti nesto preko interneta, kaze moras doci po stvar licno i tako dalje. Prosli ponedeljak u prodavnici elektronike prodaju iskljucivo novo ali ponekad imaju neke polovne stvari, i meni bas treba jedno pojacalo za muziku (reko polovno je dobro), kad prodavac rece samo u gotovini i bez racuna. Sve prikopco da vidim kako radi te dobio godinu grarancije ali na malo cudan nacin.

Inace ima nasih koji su zapali u teska govna sa kupovinom kuce, pretezno na Jyllandu, i ostalim krajevima koji slabo ili nikako ne cvjetaju. Kupis kucu, nista posebno, vec jednu od jeftinih u nizu od ponuda u nekom malenom mjestu ili dijelu grada koji nije bog zna cemu, a kad ostanes bez posla sa 50 godina onda se slikaj. Mozes nekako izvuci se dok imas pravo na a-kasse ali to je samo dvije godine mozda uz produzetak dvije i po. Ako jedno radi drugo nema pravo na socijalu, ako imas kucu nemas pravo na socijalu vec moras prodati pa od viska, ako bude dobiti prvo potrositi pa tek onda mozes predati zahtjev za socijalu na koji cekas (rijesenje) kako u kojoj komu ali ovdje u Kopenhagenu do tri mjeseca. Sta je nasih prnulo u fenjer kupovinom kuce, na kraju jedva se kutarisali a sretnici mozda izvukli pozitivnu nulu ili 50.000 kruna. U Danskoj kupiti kucu je bacanje para, jer ovdje je zakon oko vlasnistva i poreza na nekretnine tako skockan da nema nikakve zarade ili uzivanja. Kupio u kesu ili na kredit isto se pise kad su porezi u pitanju, a isti mogu biti kao prosjecna podstanarska kirija. Jedino ko fol imas nadu da ces jednog dana oparit se prodajom. Osim u jednom malenom dijelu povis Kopenhagena ali tamo stvarno treba imati duboke dzepove nigdje drugo nije moguce racunati na zaradu. Ostalo je sve gola propast. Nasi mislili kako stvari idu kao kod nas u Bosni, kupis malo sredis i das kakvog podstanara ili prodas za duplo vise sa ljepsom kuhinjom. Malo morgen. Imas nasih, kupili kucu za 1.200.000 kruna 2006 godine, koja nema vrijednost pola te cifre ali tako tada diktiralo trziste. Opcinska procijena vrijednosti 1.000.000 kruna na osnovu koje placa porez na zemlju i tako dalje. U mjestu gdje zivi zadnja se kuca prodata prije nepune dvije godine za 700.000 kruna. Trenutni prosjek svih kuca na ponudi u mjestu iznosi nekih 673.000 kruna. Kedit dobili na 30 godina od kojih prvih 10 godina glavnicu nisu placali nego samo kamatu! Znaci kamata razdijeljena na 30 godina a glavnica na 20 godina poslje prvih 10 godina. Znaci plivaju u debelom minusu a za godinu moraju prodati, jer obadvoje idu na socijalu ako u medjuvremenu ne upali prijevremenska prijevremenska, jer posla za nase preko 45 godina gotovo i nema, jedino da ciste. I opet upitno moze li takva jedna plata ili penzija (2x) pokriti sve troskove. U vecini primjera nije dovoljno i obicno se grebu od pomoci djece.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#273 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by hrle1976 »

A mislis da u Dojclandiji ili Svici nasi kupuju aha al u Q ono malo sto je kupilo jedva sastavlja kraj sa krajem. U Svici se ko nasi kurce da su kao na nekom nivou a zive u kvartovima samo takvim :D Inace u NJemackoj ko ima otplacenu kucu od nasih (kojih je mozda 0,01 % ako i toliko) idu u ured za izmjenu imena i predaju zahtjev da se prezivaju von Burg. Prosjecan EUropejac zivi kao podstanar u Njemackoj ako ne 2/3 zivi kao podstanar. Na zapadu je krov nad glavom luksuz. :-) SLabo im marksizam isao u skoli.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#274 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by prog321 »

hrle1976 wrote:A mislis da u Dojclandiji ili Svici nasi kupuju aha al u Q ono malo sto je kupilo jedva sastavlja kraj sa krajem. U Svici se ko nasi kurce da su kao na nekom nivou a zive u kvartovima samo takvim :D Inace u NJemackoj ko ima otplacenu kucu od nasih (kojih je mozda 0,01 % ako i toliko) idu u ured za izmjenu imena i predaju zahtjev da se prezivaju von Burg. Prosjecan EUropejac zivi kao podstanar u Njemackoj ako ne 2/3 zivi kao podstanar. Na zapadu je krov nad glavom luksuz. :-) SLabo im marksizam isao u skoli.
:thumbup:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#275 Re: Kongeriget Danmark, all about (Zviz owned)

Post by beobasket »

Ne znam kako stvari stoje u drugim drzavama ali u Danskoj kupiti kucu je besmisleno. Jedini izuzetak je bogataski dio Danske ali kad bi imao tolike pare nebi dana bio ovdje. Kod nas mozes samo biti vlasnik objekta, zemlje nikada i ako na papiru zvuci kao da jesi. Recimo opcina pristane na neki plan, oni kidaju tvoj dio zemlje bez daljnih pitanja, dobijes neku naknadu ali daleko od fer dok nekretnina izgubi veliku vrijednost. Tuziti nije moguce, jednostavno zakona nema odnosno nema pravo se baviti tim pitanjem, zato skoro svi nadju nekoga ko ce zapaliti kucu pa na taj nacin od osiguranja izvuku doslovno sve. Inace u Danskoj je zapaliti kucu najbolji izlaz ako si ekonomski u stiskavcu a prodajom ostao u minusu. Poznam troje nasih, preko ljetu dok su u Bosni neko zazigo kucu :D

Kad je rijec o porezu, tu stvari postanu malo komplikovane ili bar cudne za nase ljude. Kupio kucu u gotovini ili na kredit trebi je dok god se vodis na njoj placati porez, koji u 70 % slucaja je na nivou prosjecne podstanarske kirije. Inace porez na zemlju je nesto sto opcine odredjuju pa ima malo konkurencije izmeju pojedinih opcina ali razlika se tek osjeti ako kupis nesto pravo skupo.

Jedino cega nema je porez na prodaju. Znaci ako bude na kraju kajmaka on je tvoj 100 % i nije vezano koliko dugo boravis tako da mozes sutradan prodati bez ikakve porezne sankcije.

Inace najjeftinije je kupiti problem su ostale nametnute dazbine. Zato se nasi sprdaju, kao radujemo se dva puta kad je kuca u pitanju na dan kupovine i onog dana kad je kutarisemo se.

Sto se poreza tice katastrofa smo od drzave. Primjer vlastita penziona stednja, uplati sebi za penziju 10.000 kruna (samo primjer), od kojih si vec jednom platio porez. Zatim poslje uplate pokusaj podici sumu prije dobi za penziju, duzan si drzavi dati 60 % vrijednosti ili na dan kada ides u penziju duzan si drzavi 38 % od sume! Takav racun kosta 200 kruna godisnje i moze svak da otvori u tvoje ime i tako da te "obraduje." Neka dedo se zezne i obraduje te na ovaj nacin sa 10.000 kruna (na tvoj 18 rodjendan), do tvoje 67 godine odrzavanje racuna pojelo skoro svu uplacenu sumu. Dedo se okrece u grobu a tebi isplate od preostalih 200 kruna 124 krune.
Post Reply