Koncert-Dugme

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#126 Re: FUJ BIJELO DUGME

Post by Qler »

SCORPIUS wrote:
Gordy wrote:
JBT wrote: Tesko je poslije Grbavice sa Bregom pjevat.
potpisujem.....
Bravo,
Nek se i ovo sranje završilo.brega je pokazao svoj fenomenalni um za nacionalizam i pažljivo razmotrio sve stvari.Kad su se svi poklonili publici prvi i drugi put samo je blago glavu nageo,nacionalizam i srpstvo je odisalo i kroz one jebene klipove, one ljude na bini,kao da im je Brega babo i kao da su mu došli u goste a ne koncert bijelog dugmeta, on onakav gadan..fuj brega,nikad više, Sarajevu ne trebaš.
Da ne komentarišem ozvućennje, izbor pjesama, o onom četniku je samo bio cilj uzeti pare, zaista jadni su sa onim pjesmama bili.lafo Bebek zaplako, pa i ja bi paša za tolke pare, ˝boli vas za našim velikim selom˝, jedino mi je Alen tu nešto uradio.
Na kraju kada se čovjek zapita o kvalitetu njihovih pjesama i sada kada ljudi imaju izbora da vide šta je pravi rok, ono je meni smiješno čobanski šta su pjevali 70 tih i 80 tih.Ljudi i nisu imali previše izbora jednostavno su im nametnuli taj čobanski rok.Fuj gade mi se.
Hvala Bogu pa ˝odoše umjetnici kao brega i kusturica˝ ,jedni odlaze da bi se drugi rodili sada imamo Merlina i Tanovića još veće zvijezde.
Ne valjaj gluposti, molim te! Prvo Brega je tu bio samo da odsvira. Tako je na to gledam, i tako bi po nekom pravilu i trebalo biti! Ozvucenje nemas sta komentarisati jer je bilo FENOMENALNO, a to bi najvjerovatnije i primjetio da si bio na koncertu, a ako si bio, onda brzo kod uho-grlo-nos! Cobanski rok, jeste, cobanski, samo si ti tada bio gospodin! Pa citava je jugoslavija slusala dugme! Tito je sluso dugme! Nametnuli im! Ko je to kome nametno majke ti da slusa dugme?! Nemas ti veze sa vezom!
Jedino se slazem za Tanovica, i da ce nam drugi jos bolji doci! A samo je pitanje kad cete i njih poceti pljuvati! Ljubomorni ste i zavidni na tudji uspjeh!
Patriotska_Liga_BiH
Posts: 93
Joined: 23/10/2004 22:11

#127

Post by Patriotska_Liga_BiH »

sve koje zanima, interviju sa Goranom
http://www.radio202.ba/
DTL
Posts: 147
Joined: 10/03/2004 00:00

#128

Post by DTL »

Patriotska_Liga_BiH wrote:sve koje zanima, interviju sa Goranom
http://www.radio202.ba/
Koliko se ja sjecam sjedeljki po bajtama na linijama, svaki ga je borac A RBiH opsovo makar jednom. Dnevno.

A koliko se sjecam, kad su neki dan bili protesti RVI A R BiH, zbog njihovog katastrofalnog materijalnog statusa svaki od njih pred zgradom Vlade FBiH, ga je u istom kontekstu spomenuo bar jednom.

Video zapis Dnevnika FTV svjedoci.

Tako da je to toliko jeftin fol, na koji su se nepismeni navukli, a cilj je bio minirati koncert.

I Tifa je bio u toj funkciji.

I moj tisra sevi stare ti.
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#129

Post by The_Fluid »

Urnebesna tri sata
65.000 Sarajlija na uspješnom povratku Bijelog dugmeta

Izvještaj iz prve ruke sa sinoćnjeg koncerta Bijelog dugmete možete naći na Forumu: Izlazi Tifa i počinje ludnica, raja vrišti "Tifa, Tifa" ruke su u zraku i plješču, počinje pjesmom Lažeš srce, lažeš dušo, i raja se diže ko luda, ruke sjevaju, pjesma se ori cijelim koševom. fakat, strava za vidjeti. Na Blogu je dojam isti: Od Alena niko nije znao sta da ocekuje i pitanje je bilo dali je uopste u formi nakon silnog koketiranja sa narodnjacima koje mu je malo ko od onih istinskih rokera mogao oprostiti, ali alen ih je odmah usutkao svojim prodornim glasom i moglo se primjetiti da je on jedan od najprisebnijih na bini. Pjevao je bez straha i one pjesme gdje u odsutnim momentima treba da se izgovori ta "zabranjena" rijec Jugoslavija i stvarno... ni jedan jedini zvizduk nije mogao cuti na spomen tih rijeci. A izvjestitelj Večernjeg lista zaključuje: Za šest dana u Maksimiru i Zagreb će uživati u takvom spektaklu, a čini se da Dugme nakon Sarajeva može biti samo još uigranije i bolje. Za sve one neutješne koji još nemaju kartu za koncert u Zagrebu informacija iz Sarajeva koja bi im mogla nešto značiti: u preprodaji ispred ulaza na stadion bilo je i karata od po 1 km, vjerovali ili ne!
(monitor.hr)
---
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#130

Post by BigBoss »

Sto se tice Bijelog Dugmeta imaju nekih dobrih pjesama, ali to da su najbolji bend bivse YU ne vjerujem. Uvijek sam vise volio Atomsko Skloniste, Divlje Jagode, Vatreni Poljubac jer sviraju pravi rock. Dugme to su pola narodnjaci-dobro za kafane. Tifa je pravi roker, nije on dzaba bio u Jagodama sa Lipovacom. I Alen. :D
Brega-ma pustite Bregovica. Bezveze polemisete, pravi narodnjaci ce uvijek otici da vide Bregovica i Bijelo Dugme. :D :D
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#131

Post by BigBoss »

Sto se tice Bijelog Dugmeta imaju nekih dobrih pjesama, ali to da su najbolji bend bivse YU ne vjerujem. Uvijek sam vise volio Atomsko Skloniste, Divlje Jagode, Vatreni Poljubac jer sviraju pravi rock. Dugme to su pola narodnjaci-dobro za kafane. Tifa je pravi roker, nije on dzaba bio u Jagodama sa Lipovacom. I Alen. :D
Brega-ma pustite Bregovica. Bezveze polemisete, pravi narodnjaci ce uvijek otici da vide Bregovica i Bijelo Dugme. :D :D
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#132

Post by The_Fluid »

Image

Image

Najpopularnija rok grupa eks Jugoslavije nastupila u Sarajevu

Noć za pamćenje uz "Bijelo dugme"

SARAJEVO - Prvi i dugo najavljivani koncert "Bijelog dugmeta" održan je sinoć, bez ijednog incidenta, na sarajevskom stadionu "Asim Ferhatović Hase", pred oko 65.000 obožavalaca jedne od najpopularnijih rok grupa svih vremena u bivšoj Jugoslaviji.

I pored kiše, koja je cijelo veče padala, najveći sarajevski stadion bio je pretijesan da primi sve obožavaoce "Bijelog dugmeta" na prvom koncertu poslije 16 godina pauze. Uz zvuke pjesme "Lažeš zlato, lažeš dušo" na bini su se pojavili gitarista i frontmen benda Goran Bregović, pjevač Mladen Vojičić Tifa, basista Zoran Redžić, bubnjar Milić Vukašinović, klavijaturista Vlado Pravdić i Orkestar za svadbe i sahrane.

Oduševljenju prisutnih, pretežno mladih, iz svih krajeva BiH, Hrvatske, Crne Gore i Srbije nije bilo kraja. U prvim redovima, interesantno, bili su najmlađi koji i ne pamte vrijeme kada je "Bijelo dugme" haralo prostorima bivše Jugoslavije.

U horu sa Tifom pjevali su hitove "Bijelog dugmeta", od kojih su mnogi i danas ostali neprevaziđeni.

Nakon odsviranih šest pjesama na scenu su stupili vokal Alen Islamović, klavijaturista Lazar Ristovski i bubnjar Dragan Jankelić Điđi i nastavili da zabavljaju desetine hiljada obožavalaca.

Posljednji na scenu izašao je Željko Bebek, koji je Sarajevo podsjetio na hitove s prvih ploča, koje će kasnije dostići tiraže nedostižne za sve bendove koji su nadolazili.

Uz aplauze i poklike izlazak svakog pjevača "Bijelog dugmeta" na scenu na velikim displejima posjetitelji su imali priliku da pogledaju dvominutni film o njima sa scenama iz mladih dana i isječcima sa koncerata iz vremena dok su oni bili u postavi.

Nezaboravna i spektakularna zabava uz "Bijelo dugme" okončana je, nakon dva vraćanja na scenu, nedugo iza ponoći kada su se od vjerne publike članovi benda oprostili pjesmom "Hajdemo u planine".

Iako je koncert imao neslavnu uvertiru, u vidu anonimnih prijetnji bombama, zbog čega je dobio epitet događaja visokog rizika, protekao je bez incidenata.

Stadion i okolinu obezbjeđivalo je oko 1.400 policajaca i pripadnika zaštitarskih agencija, a satima pred koncert i nakon njega bili su blokirani svi prilazi mjestu događaja.

Nastup "Bijelog dugmeta" u Sarajevu bio je njihov prvi nakon 16 godina pauze. "Bijelo dugme" turneju, čiji je sponzor "Koka kola", nastavlja 22. juna koncertom u Zagrebu na stadionu u Maksimiru, a šest dana kasnije završava u Beogradu.

Š. IBRIĆ, A. DURMO, M. LINGO
Sukob Tife i Bebeka

Sjenu na veliki spektakl pred kraj koncerta bacio je sukob između vokala Željka Bebeka i Mladena Vojičića Tife. Bebek je, naime, želio da pripomogne Tifi, kojeg je izdao glas, da otpjeva pjesmu "Lipe cvatu" na šta je Tifa burno odreagovao i napustio stadion prije kraja koncerta.

Nezvanično saznajemo da je na kraju koncerta Goran Pršić Masni, producent sarajevskog koncerta, pljunuo Bebeka. Incident, međutim, niko iz benda nije želio da potvrdi, a odgođena je i konferencija za novinare.

Image

Image

(Nezavisne novine)
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#133

Post by The_Fluid »

Image


"Bijelo Dugme" sinoć održalo koncert u Sarajevu


ImageImage

Koncert na Koševu dugo će se pamtiti

Velikani domaćeg rokenrola grupa “Bijelo dugme” sinoć je održala koncert na prepunom stadionu Koševo. Željko Bebek, Alen Islamović, Mladen Vojčić Tifa, Goran Bregović, Zoran Redžić, Milić Vukašinović, Điđi Jankelić, Vlado Pravdić i Lazo Ristovski uz svesrdnu pomoć bugarskih solistica, Orkestra za vjenčanja i sprovode, duhača i klape Nostalgija priredili su svojim fanovima pravi muzički spektakl.

Sat vremena prije početka koncerta stadion je bio pun. Preko 60.000 ljudi cijelo vrijeme skadiralo je popularnim “Dugmićima”. Publika je bila iz raznih dijelova BiH, Hrvatske, Slovenije, SiCG...

Pjevači najjača karika

Koncert je otvorio Mladen Vojičić Tifa pjesmom “Lažeš zlato, lažeš dušo”. Hiljade glasova stopili su se u jedan. Uslijedili su i drugi hitovi sa jednog od najboljih albuma jugoslovenskih muzičkih legendi “Lipe cvatu”. Publika je pjevala, plesala i nakon završenih numera skandirala Tifi.

Treba istaći da su vokali bili najjača karika obnovljenog “Bijelog dugmeta”. Male probleme na početku koncerta imao je lider benda Goran Bregović koji je, izgleda, pozaboravljao mnoge akorde pjesama. Srećom iza njega je stajao asistent koji mu je sa komada hartije čitao note.

Nakon Tife, koji je zaslužio sve kompilimene i opravdao epitet najdražeg pjevača sarajevske publike, na scenu je izašao Alen Islamović. Uslijedili su veliki hitovi sa albuma “Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo” i Ćiribiribela”. Hitovi poput “A i ti me iznevjeri”, “Ćiribiribela”, “Ako ima boga”, “Napile se ulice”... izazvale su pravu histeriju kod publike. Islamović je još jednom pokazao svu raskoš svog glasa, te kako prava muzička zvijezda vlada scenom.

Treba napomenuti i odličan nastup bubnjara Milića Vukašinovića i Điđija Jankelića, basiste Zorana Redžića, te klavijaturista Vlade Pravdić i naročito Laze Ristovskog koji je dolaskom na scenu dobio veliki aplauz.

metro3.jpg metro2.jpg
Muzičke legende ponovo zajedno

I za kraj šlag na torti. Publika je skandiranjem dozvala na scenu prvog pjevača “Dugmeta” Željka Bebeka. Izlaskom na binu kao da je ulio dodatnu sigurnost i ostalim članovima benda, naročito Bregoviću kojem asistent više nije bio potreban. Uslijedili su najveći hitovi “Bijelog dugmeta”, a prednost je imala “Selma”. Najstariji član “Dugmeta” izgledao je kao mladić, obučen u bijelo i lepršav na sceni. Svojim fascinantnim glasovnim mogućnostima pobrao je najviše aplauza.

Bis

“Ovo sam čekao 20 godina. Sarajevo ima najbolju publiku”, kratko je rekao Bebek publici koja je skandirala njegovo ime.

Nakon završenog oficijelnog dijela programa publika je legendarni bend pozivala na bis. I baš kada su svi pomislili da bisa neće biti “Dugme” je ponovo izašlo na scenu. Sva tri vokala pjevala su zajedno, a uslijedili su hitovi poput “Milicija trenira strogoću”, “Lipe cvatu”, Hajmo curice..., “Đurđevdan”. Publika je bila u transu.

Nakon otpjevane “Tajne veze” i Bregović se obratio fanovima: “Ako vas neko pita jeste li bili na koncertu, recite da jeste. Da smo bili mi i da su bili oni i da smo pjevali neke stare pjesme”. Publika ga je nagradila burnim aplauzom.

Rock legende sarajevskim koncertom opravdali su sva očekivanja. Zasigurno, bio je to jedan od najboljih nastupa koji su održali u svojoj 30 godina dugoj muzičkoj karijeri.

Nakon koncerta na Koševu sigurni smo da će ovaj bend doživjeti stotu.
SCORPIUS
Posts: 11
Joined: 14/06/2005 14:10
Location: SARAJEVO

#134 Re: FUJ BIJELO DUGME

Post by SCORPIUS »

[quote="Qler"][quote="SCORPIUS"][quote="Gordy"][quote="JBT"]
Tesko je poslije Grbavice sa Bregom pjevat.[/quote]
potpisujem.....[/quote]

Bravo,
Nek se i ovo sranje završilo.brega je pokazao svoj fenomenalni um za nacionalizam i pažljivo razmotrio sve stvari.Kad su se svi poklonili publici prvi i drugi put samo je blago glavu nageo,nacionalizam i srpstvo je odisalo i kroz one jebene klipove, one ljude na bini,kao da im je Brega babo i kao da su mu došli u goste a ne koncert bijelog dugmeta, on onakav gadan..fuj brega,nikad više, Sarajevu ne trebaš.
Da ne komentarišem ozvućennje, izbor pjesama, o onom četniku je samo bio cilj uzeti pare, zaista jadni su sa onim pjesmama bili.lafo Bebek zaplako, pa i ja bi paša za tolke pare, ˝boli vas za našim velikim selom˝, jedino mi je Alen tu nešto uradio.
Na kraju kada se čovjek zapita o kvalitetu njihovih pjesama i sada kada ljudi imaju izbora da vide šta je pravi rok, ono je meni smiješno čobanski šta su pjevali 70 tih i 80 tih.Ljudi i nisu imali previše izbora jednostavno su im nametnuli taj čobanski rok.Fuj gade mi se.
Hvala Bogu pa ˝odoše umjetnici kao brega i kusturica˝ ,jedni odlaze da bi se drugi rodili sada imamo Merlina i Tanovića još veće zvijezde.[/quote]

Ne valjaj gluposti, molim te! Prvo Brega je tu bio samo da odsvira. Tako je na to gledam, i tako bi po nekom pravilu i trebalo biti! Ozvucenje nemas sta komentarisati jer je bilo FENOMENALNO, a to bi najvjerovatnije i primjetio da si bio na koncertu, a ako si bio, onda brzo kod uho-grlo-nos! Cobanski rok, jeste, cobanski, samo si ti tada bio gospodin! Pa citava je jugoslavija slusala dugme! Tito je sluso dugme! Nametnuli im! Ko je to kome nametno majke ti da slusa dugme?! Nemas ti veze sa vezom!
Jedino se slazem za Tanovica, i da ce nam drugi jos bolji doci! A samo je pitanje kad cete i njih poceti pljuvati! Ljubomorni ste i zavidni na tudji uspjeh![/quote
ne seri.Tu su došli zbog para, kakva raja.Inaće cijelo vrijeme sam bio gore kod zvućnika na kraju terena, na sjeveru,onog lijevo imao je fakat slabo ozvućenje.
LJudi tada nisu imali izbora nekih grupa, krenimo od pravaca, popa, rap-a pa i folka današnjeg nije bilo.bio je samo sevdah u početku i rok koji je uglavnom došao preko indexa (svaka čast njima), pojavilo se par grupa roka koje su svi slušali, Juga zatvorena tako da su rijetko dolazile grupe sa strane a većina raje nije znala rijeći engleskog tako da ništa kvalitetno nije ni mogla slušati,jedino da su te grupe pjevale na ruskom možda bi i razumili.
Znam da dosta mlade raje nije došlo iz Sarajeva, pravi rokeri znaju šta je kvalitet pa će radije ići na Jamiroquaija,a ovoliko raje je došlo zbog nostalgićnosti,što su mislili da će biti nešto o ćemu će se godinama prićati kao nećim lijepim (naravno brega se uglavnom pobrinuo da ne bude tako - ako si primijetio koncert je više lićio na brega i gosti a ne bijelo dugme), rokeri uglavnom što nemaju prilike gdje drugo otići na koncerte i u nedostatku drugih rok koncerata, te slabih finansija raje da odu do Zagreba ili druge gradove gdje dolaze genijalci rock muzike.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#135 Re: FUJ BIJELO DUGME

Post by Prenj »

SCORPIUS wrote: LJudi tada nisu imali izbora nekih grupa, krenimo od pravaca, popa, rap-a pa i folka današnjeg nije bilo.bio je samo sevdah u početku i rok koji je uglavnom došao preko indexa (svaka čast njima), pojavilo se par grupa roka koje su svi slušali, Juga zatvorena tako da su rijetko dolazile grupe sa strane a većina raje nije znala rijeći engleskog tako da ništa kvalitetno nije ni mogla slušati,jedino da su te grupe pjevale na ruskom možda bi i razumili.
:-? :-? :-?

Rijetko vidjena kolekcija gluposti i lazi
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#136

Post by The_Fluid »

Bio sam na BIJELOM DUGMETU, sinoć...

ljetos, sjedim u kafiču sa prijateljicom i nakom rajom, dolaz i Tifa, kojeg znamo ono , onako, i cugamo, pitam ga "tifa , brate, imal ikakve šanse da se ponovo sastavite pa da zasvirate, bio bi t onajveči dernek na balkanu... pare nisu problem, ako teba daču platu, ili ako treba Bubreg ču dati samo da idem da vas slušam", dobijam odgovor "sumljam, bilo bi to fino, ali velika je para u pitanju a niko neče da se uvali, a i valja nas sastaviti...." dobio je odgovor "Tifa,lafe, biče Bjelog Dugmeta u narednih 5 godina pa makar a ti pričaj šta hočeš", dobio sam samo smješak kao odgovor..... i kao što sam rekao

..... i bog reče.... neka bude BIJELO DUGME.... i bi BJELO DUGME....

evo, sad dođoh na posao i da se tuspasim, i ispovjedim, bio sam sinoč na koncertu bijelog dugmeta u sarajevu na Koševu, bilo je fino, na prilasku stadionu je bilo više policije nego kad je dolazio Papa, nagurah se sa djevojkom u masu i krenuh ka stadionu. pred stadona , žica, isto ko tor za ovce, 3 ulaza , blatnjava, u pretres, prvi po redu, nekako se provukoh i nastavih ka glavnom ulazu, bio sam u blatu do koljena, na glavnoj kapiji, kontam, uspio sam prošvercovati 2 flaše pive (staklene heheh) i kontam najebo sam, kad sreča, jaran mi radi kao zaštitar pa sam ušao sa njima hehehe , parkirah se na zapad, gdje sam gledao binu sa boka, tako da sam ih sviju gledao iz profila, koncert malo kasni, nema veze, mala je pored mene i malo je grijem pipkanjem i grljenjem,
Izlazi Tifa i počinje ludnica, raja vrišti "Tifa, Tifa" ruke su u zraku i plješču, počinje pjesmom Lažeš srce, lažeš dušo, i raja se diže ko luda, ruke sjevaju, pjesma se ori cijelim koševom. fakat, strava za vidjeti,nižu se pjesma za pjesmom, nakon Tife dolazi Alen koji isto tako pjeva a uglavnom vesele i brze pjesme, prolazi sat vremena ko minut, gase se svjeta i malo nakon toga, izlazi i Bebek, on malo usporava ritam koncerta sa baladama. Taman za zaljubljene, hehe. nakon koje pjesmice, muzika staje, raja se utišala i bebek prozbori, pozdravi Sarajevo, zahvali se na dobrodošlici, a kad je rekao da je ovaj koncert i ovaku publiku čekao 20 godina nasta haos, digoše se ruke, poče vriska i skandiranje, ŽELJKO,ŽELJKO, BEBEK, BEBEK, bila ja to strava vidjeti, cijeli stadion je na nogama i sve se ori u jedan glas,..... pjesma nastavlja i raja pjeva sa njim,
negdje oko pola 12 svjetla se gase i svi idu sa bine, isvi pomisliše da je koncert završen, niko ne ide nigdje, ruke su u zraku, i raja pjeva sama,... pjesma se pretvara u zvižduke u urlanje, nakon 10-ak minuta, ponovo izalze ali sada svi zajedno bez muzičara, samo Brega, Tifa, Alen i Bebek i uz gitaru pjevaju Milicija trenira strogoču, i još par balada. i ponovo odlaze, raja ponovo urla, "pa nije moguče da je to sve?", ja se fatam mobitela i zovem jaranicu u bek-stejđu, pitam, "oče li ponovo izaći?" dobijam odgovor... "ne idi nigdje" i prekida se veza... čekam još 10-ak minuta, izlaze ponovo, pojavljuje se Bregin orkestar za svadbe i sahrane, iskoračava Bebek i počinje fenomenalna pjesma koja je čekana cijelo veče, "Tako ti je mala moja kad ljubi Bosanac ", nebo se otvorilo i glas dopire kilometrima što od raje što od Bebeka... stvarno scena za doživiti jedno i nikad u životu koja se nesmije propustiti, nakon njega iskoračava momak sa gajdama i Tifa i počinje "Đurđevdan " odjednom se još više zaori i glad dopre od neba do zemlje i natrag,.. ruke su u zraku i njišu se kao more na buri... evo sam se naježio čim sam se sjetio.... huh, poslije izlazi Alen i pjeva "Hajdemo u planine " s kojom se završava i koncert.. raja bi ih još slušala danima ali.... nažalost nije tako, lagano se rasipamo prema ulazima i pravac u grad da nastavimo provod po kafičima i kafanama do ranih jutarnjih sati,...


Ovo hoču reči, NE PROPUSTITE ŠANSU DA ODETE NA KONCERT, kajačete se CIJELOG ŽIVOTA.....

Toliko od mene..... Vidimo se u Zagrebu ponovo na koncertu heheh

(forum.hr, AmADin_gospo)
User avatar
addem
Posts: 2767
Joined: 13/02/2004 00:00

#137

Post by addem »

Za sve one neutješne koji još nemaju kartu za koncert u Zagrebu informacija iz Sarajeva koja bi im mogla nešto značiti: u preprodaji ispred ulaza na stadion bilo je i karata od po 1 km, vjerovali ili ne!

http://www.monitor.hr

cuj karte za marku?!
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#138

Post by The_Fluid »

Kad bi bio bijelo dugme...

Mamurluk koji ni jutarnja kafa ne moze ukloniti, bolna stopala ali i osjecaj zadovoljstva...sve su to utisci sa sinocnjeg konecerta bijelog dugmeta, prvog i vjerovatno poslijednjeg u njihovom gradu nakon 16 godina.
Mediji kazu 65000, a ja kazem 80000 gledalaca jer bilo je isto toliko ljudi koliko i na prvom koncertu dine merlina kada je i dostignuta ta impozantna brojka kojom se malo ko na ovom brdovitom balkanu moze pohvaliti. Nekako se stekao osjecaj da je najmanje ljudi bilo iz sarajeva a da je najveci broj njih bio iz okolnih gradica i provincija...uglavnom su bili pripiti i vjerovatno imajuci u podsvijesti rijeci Gorana Bregovica "da u Sarajevu nista ne moze proci bez belaja" stalno su se izvinjavali na guranju, laktovima i gazenju. Bilo je i dalmatinaca, najvise iz Splita i Dubrovnika ali nije bilo nikakvih problema i mislim da su se i oni tu noc osjecali Jugosloveni uostalom kao i svi koji su uopste kupili kartu za taj najveci fenomen ovog prostora.
Dosli smo vec u 6 na stadion i skepticni smo bili po pitanju pocetka koncerta bojeci se da cemo najmanje 4 sata stajati bezze ali zaboravili smo makar na kratko da je ipak Brega taj koga svi zovu sefe na bini i vec u 9:05 se zacuo tifin glas i pjesma "lazes zlato..."! Na stadionu derilijum, i u jednom momentu od silnog skakanja moglo se osjetiti kako podrhtava zemlja... Tifi su najvise zamjerili, ali mislim da nisu imali zasto jer...onaj dio balada koji je imao da otpjeva odradio je i vise nego odlicno sa prepoznatljivom bojom glasa koju samo on moze "izvuci" ali je malo "kratak" ostao kod onih pjesama kada su svi ocekivali da kao nekada baci stalak od mikrofona i podigne publiku...kazem kao nekada jer...nije tifa vise momak od 25 godina, i ljudi to vec pomalo zaboravljaju, kao i cinjenicu da je on jedini od njih bio ovdje u ratu cijelo vrijeme i da je pored Brege mozda njemu ovo bilo i najbolnije... Odradio je tifa svojih prvih 6-7 pjesama, zahvalio se i najavio kako ce opet izaci.
E da, genijalna stvar je bila kratki filmovi koji su prikazivani prije svakog od pjevaca. Bili su to neki nostalgicni filmovi koji su prikazivali isjecke iz vremena svakog od pjevaca i dogadjaje koji su obiljezili taj period u Sarajevu.
Nakon Tife na red je dosao Alen... Od Alena niko nije znao sta da ocekuje i pitanje je bilo dali je uopste u formi nakon silnog koketiranja sa narodnjacima koje mu je malo ko od onih istinskih rokera mogao oprostiti, ali alen ih je odmah usutkao svojim prodornim glasom i moglo se primjetiti da je on jedan od najprisebnijih na bini. Pjevao je bez straha i one pjesme gdje u odsutnim momentima treba da se izgovori ta "zabranjena" rijec Jugoslavija i stvarno... ni jedan jedini zvizduk nije mogao cuti na spomen tih rijeci. Otpjevao je Alen svoje hitove i lagano se povukao sa scene. Odlicno je odradio posao.
A onda nakon sat i pol izlazi onaj koga su zeljno ocekivali oni stariji, Zeljko Bebek. Prva pjesma...i prve suze na koncertu. Primjetila su raja svu tu hemiju i podigla ga, kako bi se to reklo ukovala u zvijezde i moram priznati da je on najvise dao sebe od njih sviju. Priznao je i sam da je na ovo cekao 20 godina i kao 30-godisnjak pridigao nas uz ono njegovo poznato-lomi ga majstore!
Zeljko svaka cast, tvoj grad ti se i oduzio!!
Nakon sto je zavrsio, na bini su postavljene 4 stolice i pocela je unplugged svirka pocevsi sa pjesmom "milicija trenira strogocu" i zavrsivsi sa baladom. Nakon te svirke naklonili su se i otisli, a onda...ludnica, izlaze brega i bebeg i pocinju "jesil mala ljubila do sada..."! Na stadionu zemljotres! Svi histericno skacu i nastaje sveopste ludilo kada se ne zna "ko pije ko placa"!! Nakon toga Alen pjeva ruzicu i citav stadion je u momentu zagrljen i pjeva...."s'vremena na vrijeme..". Nakon toga Brega uzima mikrofon i najavljuje jos jednu od Sarajevskih pjesama i pocinje "hajmo curice hajmo djecaci..." i time zatvaraju koncert.
3 i po sata nostalgije, uzivanja, derilijuma i naravno buket emocija koji bez puno pretjerivanja moze nastati samo u Sarajevu gradu koji je ove carobnjake iznjedrio. Bregovic je pokazao da je sarajlija i bosanac i da su oni zlobni natpisi u novinama nista drugo do samo zlobni natpisi bez trunke istine.
Ni u jednom trenu ni ja niti iko od publike niti iko od njih na sceni nije zazalio zbog dolaska na koncert jer...da se razumijemo, sinoc su pisane neke nove stranice istorije na kosevu.
Svaka cast momci, tako to rade i mogu samo najveci....


Eh da i jos par informacija; na koncer su se mogli unijeti kisobrani a u preprodaji ispred ulaza na stadion bilo je i karata od po 1km vjerovali ili ne, sibicari su jos jednom dobili po usima!
"vidio sam u snu ljiljan bijeli...."

(sa bloga: http://nerma18.blog.hr/arhiva-2005-06.html#1610846853)
joker
Posts: 710
Joined: 20/08/2002 00:00

#139

Post by joker »

Fluid, kakav Tifa i Djurdjevdan? Ovaj tekst ti je pobrkan :-)

DTL,
o tvom ratnom angazmanu ne bih, ali svi koji su se u ratu borili u odbrani BiH, borili su se protiv istih onih koje je Bregovic licemjerno podrzavao (Milosevic i kompanija) i oni od te svoje borbe imaju odbranjenu BiH (kakvu takvu ali cjelovitu BiH) a ratni profiteri i korupcija su samo nuspojava agresije koju je na indirektan nacin i sam Bregovic podrzao.

Grbavicu je Tifa otpjevao i to sa srcem, kao sto bi je malo ko drugi mogao otpjevati. I na svakom svom koncertu otada je i pjevao (osim sinoc). Tifa je jos otpjevao "Ponesi zastavu Vikicu" koju su u ratu pustili na MTV-u, a ne "Vojnik srece". Nju je napisao i otpjevao Dino.

Grbavica nije samo lokalna pjesma, vec izraz otpora, prkosa i ponosa koji ocito ti ne shvatas. Ja nisam sa Grbavice, ali kad je cujem poistovjetim se sa ljudima koji jesu i izazove u meni snazne emocije. A to da si ti sa Grbavice nesto ti ne vjerujem. Ili si mozda bio na Grbavici '92-'95 u uniformi. Sorry takav dojam ostavljas. Jer kad govoris mi Sarajlije, ja ne znam nijednog od NAS koji bi dao Bregovicu prednost u odnosu na Tifu. Tifa na prvom mjestu, pa sto mjesta prazno, pa onda mogu svi ostali i Dino, i Hari, i sta ja znam ko jos... Ali Tifa je Tifa.

A to o velikom tati je smijesno pricati. Ne moze se osporiti da je Brega uspjesan, ali mi ovdje komentarisemo ljudske vrijednosti. I isticati Bregu u tom pogledu je maloumno. (shvati licno)

Pazi boli me k.... sta ce ovdje pomisliti pojedinci kao ti o meni, ali ne volim gledati jadove koji lako prodaju prave vrijednosti zbog kompleksa nize vrijednosti.

I na Bregu ne treba ici bombom, boze sacuvaj. Samo ga ne treba docekivati kao da je neka velicina za nas.

"primitivac i nekulturni doseljenik"

P.S. Jebo te Brega...
Isa
Posts: 5
Joined: 16/06/2005 16:14

#140

Post by Isa »

DTL, svaka ti cast na ovim stavovima!
zivio sto godina!
pozdrav svoj sarajevskoj raji, drago mi je da nas jos ima.
bijelo dugme zauvijek!
Masurame
Posts: 6
Joined: 31/08/2004 13:37
Location: Sarajevo

#141

Post by Masurame »

...ma koliko sad ima smisla komentarisati kakav je ko bio??? po meni trebamo biti sretni sto smo bili u prilici cuti ih jos jednom, pa makar da su i na serpama svirali!! koncert je bio neopisiv... atmosfera kao ona sinoc nece se vise nikada ponoviti, pa ni na ostala dva koncerta. to je sigurno. i na kraju lijepo je znati da si bio dio toga... :D
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#142

Post by Shoba »

pravo da vam kazem, i ja bih otisao to do vidim da sam bio tamo, jer tamo svakako nema vise nista drugo da se gleda...........


Cisto sumnjam da bi mi bilo toliko 'emocionalno' ko kada je U2 svirao, kada sam zaplakao na 'miss sarajevo'............to je ipak bilo MRAKKKKKK

za one koji gledaju na politicku stranu koncerta, moram reci da je to peglanje koje u sustini ne mijenja nista. brega ce i dalje ostati ono sto jeste(prelivoda), sarajevo ce ostati ono sto jeste(cudo od selendre), a bogami i Bosna(upropastena agresijom srbije i dejtonskim sporazumom) ..........life goes on....
madona
Posts: 352
Joined: 01/10/2004 22:36
Location: USA

#143

Post by madona »

dajte raja jos slika za tuznu dijasporu....onako izbliza....ne vidim Tifu nigdje
persuejder
Posts: 4
Joined: 31/05/2005 21:13

#144

Post by persuejder »

evo ja sam nezavisan pošto sam iz slovenije :lol:

loš zvuk u parteru, tifa bez glasa, brego ili nije znao akorde ili se našmrko
alen profesionalan, bebek emocionalan.

Očekivo sam da če neko izletjeti na Kad bi bio bjelo dugme i da počne euforija ali se početak te pjesme prekinuo sa lažeš dušo...i tifinim "nježnim" glasom. Čisti promašaj.
Usred koncerta više nisam mogao da izdržim zbog faulova brege, pa sam, kad je koncert kao "završio" izletijo odmah...i onda posle 20 minuta oni dođu na bis. Jebalo se mi za bis....

Publika je sa emocionalnim pjevanjem i vrištanjem spasila taj koncert.

Puno sam očekivo, dobijo malo.
madona
Posts: 352
Joined: 01/10/2004 22:36
Location: USA

#145

Post by madona »

persuejder, da nisi izletijo mozda bi vise dobijo :lol:
mr_orange
Posts: 451
Joined: 01/11/2004 21:41

#146 Re: FUJ BIJELO DUGME

Post by mr_orange »

SCORPIUS wrote:
Gordy wrote:
JBT wrote: Tesko je poslije Grbavice sa Bregom pjevat.
potpisujem.....
Bravo,
Nek se i ovo sranje završilo.brega je pokazao svoj fenomenalni um za nacionalizam i pažljivo razmotrio sve stvari.Kad su se svi poklonili publici prvi i drugi put samo je blago glavu nageo,nacionalizam i srpstvo je odisalo i kroz one jebene klipove, one ljude na bini,kao da im je Brega babo i kao da su mu došli u goste a ne koncert bijelog dugmeta, on onakav gadan..fuj brega,nikad više, Sarajevu ne trebaš.
Da ne komentarišem ozvućennje, izbor pjesama, o onom četniku je samo bio cilj uzeti pare, zaista jadni su sa onim pjesmama bili.lafo Bebek zaplako, pa i ja bi paša za tolke pare, ˝boli vas za našim velikim selom˝, jedino mi je Alen tu nešto uradio.
Na kraju kada se čovjek zapita o kvalitetu njihovih pjesama i sada kada ljudi imaju izbora da vide šta je pravi rok, ono je meni smiješno čobanski šta su pjevali 70 tih i 80 tih.Ljudi i nisu imali previše izbora jednostavno su im nametnuli taj čobanski rok.Fuj gade mi se.
Hvala Bogu pa ˝odoše umjetnici kao brega i kusturica˝ ,jedni odlaze da bi se drugi rodili sada imamo Merlina i Tanovića još veće zvijezde.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#147

Post by alphonse kauders »

Ma nek' je Bregović arogantni pakaš, ali je pokazao svim papcima sinoć da ne mogu od Sarajeva napraviti selendru. Sve te patriote, cecoljubci i "slobodni interpretatori vjere" neka ušute. Brega je bio kontroverzan i u Titovo doba i lajao je protiv države čim bi ga neko nešto upitao, a ono "je.bo Aliju" itekako njemu priliči. I onom "genijalcu" koji je postavio plakat "Brega ti si pič.ka Slobina" na nadvožnjak poručujem da se vrati na svoju njivu i neka sluša kalisijske zvuke uz svo poštovanje prema stvaraocima te muzike.

I ne znam šta ste se više uhvatili "Đurđevdana". Ta pjesma mene prije svega podsjeti na rahmetli Davora Dujmovića, našeg Perhana, a to što su nju Delije prisvojile nema sa Bregovićem nikakve veze.

Jučer je vrijedilo biti tamo, samo zbog Bebeka i da se pokaže da nam neće Švrakići krojiti politiku grada. Aferim.
nikoneko
Posts: 43
Joined: 16/06/2005 17:39

#148

Post by nikoneko »

Od ovoga bih da imam vremena mogao razraditi feljton.
Koncert mi je dosao kao dobar vic o Muji i Sulji. Jako smijesan, no Bosanci budale ispadose...

Ko je isao na koncert?

Neki kazu (najvise oni mladji) "mi koji volimo cuti dobru muziku". Istina je da je Bijelo dugme imalo mnogo hitova, ali su mnoge njihove nebulozne pjesme nasle plodno tlo na neobjasnjivom fenomenu Balkana. No, nelogicno mi je danas pjevati neke pjesme danas tipa "Pljuni i zapjevaj" osim ako niste ovi u nastavku.
Najvise je bilo onih nostalgicnih (vecina kaze "koncert pun emocija"). Takve gledam poput ovisnika. Jedna doza u vidu sjecanja na prosla vremena, da bi se pobjeglo od stvarnosti, da bi se reklo ko nas zavadi jebemu... Da bi se prisjetili tih divnih davnih vremena i svega sto je to vrijeme znacilo - Tito, bratstvo i jedinstvo... Da bi naprosto dali in vitro plodno tlo svom bijegu iz sadasnjice, mastanju kako ce opet biti kao nekad. U toj populaciji je bilo najvise mjesanih brakova (nemam nista protiv takvih), cije se porodice u danasnjem nacionalisticki marginiziranom drustvu nisu mogle opredijeliti za stranu. Njihova djeca ne pripadaju nikome, pa su ih poveli ne bi li im predocili zasto su to ucinili - zasto su ta vremena bila bolja i sladja, premda mnogi od njih nisu znali vise od 2-3 pjesme Dugmeta (jedna djevojka, priblizno mog godista mi je kazala kako je ostala razocarana nakon koncerta zbog cinjenice da Brega nije pjevao). Dakle, bila je to zanesena sjetna masa, koja je ovim koncertom pokazala da nam situacija u drzavi nije ni ovlas dobra (pa i sama cinjenica da nema koncerata je natjerala neke da dodju samo zbog spektakla).
Na koncert su otisla djeca danasnje kreme, samo da bi ih drugi vidjeli, da bi mogli pricati onima koji nisu bili i hvaliti se. Protiv takvih sam jedino. Unistise nam drustvo, jer druga djeca koja nemaju utrkuju se sa njima. Bitno je postalo popiti, prolumpovati, ispiti gomilu kafa na dan, obuci se po zadnjoj modi, vozati super auto i sve bi to bilo OK - ali unositi to drugima u facu nije nikako OK. Sloj bezosjecajnih idiota, vecina od njih su proveli ratne dane u inozemstvu, njihovi ocevi su bili u udobnim foteljama i diktirali nam sudbinu. Ta djeca su postala odjednom raja, vezu prijatelje novcem i mogucnoscu pruzanja provoda. To je sloj sarajevskog papanluka kojeg ono danas ima... To je Sarajevo koje je izgubilo svoju vrijednost, jer je prije bilo svi za jednog jedan za sve (nisam Sarajlija - tako su mi sve, podvlacim sve stare Sarajlije opisale stanje prije rata).
Sjetili smo se dobre stare Jugoslavije. Za sve stvari koje stare kaze se da su poput vina...
Jugoslavija sto starija, to nam bliza, bolja, patimo vise za njom.
I kazu panem et circences... Ovi zanesenjaci sto odose nece moci vratiti ovo nekadasnje vrijeme.
Ovo je bio samo jedan trip, koje ih opet vraca u sumornu stvarnost, u kojoj oni pognutih glava cuce u krajevima i cekaju, stoje, ali ne cine nista ne bi li nesto krenulo. Cekaju novog Messiah koji ce carobnim stapicem poremeceni sistem vrijednosti u drzavi presloziti ko lego kocke...
Zao mi je takvih. Jer kao i u svih ovisnika, prvi trip (kojeg su vec iskusili) je takav da letis, no kasniji tripovi te samo odrzavaju u zivotu, inace propadas i trulis. Ovim koncertom nisu nista promijenili osim sto ce biti jos veci bolesnici svoga doba.

Ja nisam isao na koncert. Ovo je bio neki vid otpora, moga vlastitog. Kao sto su ovi protestovali, nadali se pjesmi "Druze Tito mi ti se kunemo" kako ju je istakao jedan od muzickih kriticara, cije
sam ime zaboravio prije sedam danas u emisiji "Zabranjeni forum" na TV Pink, tako sam i ja svoj otpor vodio s knjigom u ruci (uskoro ispiti), u pauzama svirajuci gitaru (opusta me).
Otici na koncert bi predstavljao povratak u proslost. Zivimo samo danas. Proslost je upisana u knjige i nju nemamo. Knjige su relikvija proslosti. Da sam otisao na koncert, bilo bi to kao da sam pritisnuo dugme "rewind" na svojoj liniji, pa bih vremeplovom prosao kroz sve ratne bolove koje su moja familija, dragi i mili prijatelji, stanovnici ove drzave iskusili. Isao bih ja na koncert da sam sa sobom mogao povesti stanovnike Lava, Kovacica, Stadiona... Probudio bih i zrtve srebrenicke tragedije... Mozda ne bismo ni otisli na koncert ipak... Bilo bi mi zadovoljstvo upoznati te drage ljude, sjesti sa njima, upoznati Azmirovu majku, Azmirovu neozenjenu suprugu, Azmirovu nerodjenu djecu.
Bili bi sa mnom Nemanja (danas zivi u Beogradu), Goran i njegov pokojni tata, bio bi i Almir ciji su otisli trbuhom za kruhom u SAD...

Bijelo dugme ponovo na okupu... Ta vijest me ni u jednom momentu nije zaintrigirala Svejedno mi je bilo, proslo je jako mnogo vremena i odvikao sam se od njih. Citavim tokom, od objave vijesti da ce se okupiti vegetirao sam na njihov pomen. Iznenadilo me jedino s kojim duhom su pojedini moji prijatelji se spremali da idu na koncert, izjave tipa jedva cekam i sl., premda smo studenti, pa se niko od nas ni ne moze sjecati koncerata Dugmeta.
Nemam nista specijalno protiv Gorana Bregovica. Nije jedini koji se distancirao od svog rodnog grada u ovom ratu, koji je skinuo masku s lica. Vecina je to uradila, samo sto od njega nisu to ocekivali mnogi. Cak me i intervju koji je dao za "Dane" nije toliko uzbudio. Sve mi je to izgledalo sasvim normalno. No, mnoge koji su patili u ovoj drzavi tokom 3,5 godine rata je iznervirao... A opet neki ni ne osjete kako nas je slatko zajebao. Vi sto ste bili na koncertu prkosite i inatite se onima koje su imali duboke razloge da ne idu na koncert. Zajeba nas Brega, jer je vecini bio drazi Bebek i Alen... Tifa, koji mi je toliko prirastao u srcu, kao najblizi rod... Popljuvase ga neki...

Za sve koji ce me posmatrati kao nekakvog nacionalistu, ljubomornog klinca - zivio sam u gradu - plodu onog vremena, gradu mladosti i bratstva i ni trunke taj osjecaj nisam izgubio. Nisam nacionalisticki opredijeljen - ako cemo gledati po roditeljima, prvo je bio Markovic, pa od kraja rata liberali uz kratki izlet ka SDP, netom nakon rata. 20 KM koje su mi dali roditelji za kartu cuvam i planiram pokloniti SOS Djecijem selu... Za djecije snove su one preslatke, sladje nego mojih sinocnjih 3 sata na mjestu spomena velikog fudbalera i covjeka...


Zivim u nadi da ce neke ovaj koncert osvijestiti. Nema tih vremena vise. Ja znam da se stara vremena mogu vratiti, ali ocigledno je da narod nema snage ni za sto krupnije (dokazali sinoc), tako da se moramo prilagoditi danasnjem vremenu.

Koncert Dugmeta je zakrpio crne rupe bijeline na tren. Bila je to kolektivan deja vu... Deja vu samo....
Zreli
Posts: 352
Joined: 20/10/2003 00:00

#149

Post by Zreli »

jesu pjevali onu "izgledala je malo cudno" i onu "Koliko si ih imala do sad"?
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#150

Post by sojka »

Drago mi je da ste lijepo proveli na koncertu, kad vec ja nisam bila u mogucnosti.

Interwiev sa Bregom mi se svidja.
Pametno.
Post Reply