Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Mercedesbenz23
Posts: 15
Joined: 06/03/2014 00:18

#1 Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Mercedesbenz23 »

Imam pitanje posto kod doktora nisam bio vec dugi niz godina tacnije jedno desetak,a ni meni bliske osobe takodjer nisu upoznate s tacnim podacima pa bi da pitam koliko otprilike kosta nalaz kompletne krvne slike znaci bez zdravstvenog osiguranja.I zanima me jel ta krvna pretraga obuhvata i probleme sa stitnom zlijezdom,tacnije hipotireozom-smanjenom funkcijom stitnjace ili taj krvni nalaz nije povezan sa stitnjacom,tj.posebno moram vaditi nalaz za stitnjacu.Ovo sve pitam posto imam sumnje na dosta stvari i konkretno zanima me dal je krvnom slikom moguce otkriti sve zdravstvene probleme tj.otkriva li i probleme sa stitnjacom ili za nju se moraju vaditi posebni nalazi.Ako moze neko konkretno da mi odgovori u vezi cijena i u vezi ovih nalaza posto sam stvarno slabo upucen u ovo osim nekog bezveze trazenja tu na internetu.
admir0711
Posts: 47
Joined: 26/12/2011 16:18

#2 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by admir0711 »

Nemas ti sta sumnjat. I sta ako izvadis krv i vidis vrijednosti koje nisu normalne? Odes kod doktora platis mu pregled, ako ti on ne moze pomoci, dadne ti uputnicu da odes onome ko moze. Nemoj se igrati sa zdravljem...
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#3 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Aethaercyn »

Ja koliko znam KKS se ne placa. Jedino ako odeš privatno. Najbolje ti je da odeš doci i kažeš mu kakav problem imaš,i on ce te uputiti na preglede.
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#4 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by funky_baby »

za KKS i osnovne pretrage nalazi se vade u domu zdravlja, a sve vezano za stitnu se radi na DIP-u na nuklearnoj.
porodicni ljekar koji daje uputnice, ce ti reci gdje ces sta vaditi, a mozda platis nesto sitno za participaciju.
sretno
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Truba »

kako je mene prpa i neugodno kad trebam vaditi krv
:shock:
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#6 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Brus Lee »

Aethaercyn wrote:Ja koliko znam KKS se ne placa. Jedino ako odeš privatno. Najbolje ti je da odeš doci i kažeš mu kakav problem imaš,i on ce te uputiti na preglede.
Covjek nema zdravstv osiguranje, znaci sve placa, bez obzira u privatnom ili drzavnom sektoru.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#7 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Brus Lee »

Mercedesbenz23 wrote:Imam pitanje posto kod doktora nisam bio vec dugi niz godina tacnije jedno desetak,a ni meni bliske osobe takodjer nisu upoznate s tacnim podacima pa bi da pitam koliko otprilike kosta nalaz kompletne krvne slike znaci bez zdravstvenog osiguranja.I zanima me jel ta krvna pretraga obuhvata i probleme sa stitnom zlijezdom,tacnije hipotireozom-smanjenom funkcijom stitnjace ili taj krvni nalaz nije povezan sa stitnjacom,tj.posebno moram vaditi nalaz za stitnjacu.Ovo sve pitam posto imam sumnje na dosta stvari i konkretno zanima me dal je krvnom slikom moguce otkriti sve zdravstvene probleme tj.otkriva li i probleme sa stitnjacom ili za nju se moraju vaditi posebni nalazi.Ako moze neko konkretno da mi odgovori u vezi cijena i u vezi ovih nalaza posto sam stvarno slabo upucen u ovo osim nekog bezveze trazenja tu na internetu.
Od nalaza ti treba kompletan lab, ultrazvuk stitne zljezde, hormoni stitne zljezde i na kraju inernista/endokrinolog koji ce to sve pregledati i reci sta dalje. Najbolje ti je da odes kod nekog veceg privatnika (Al Tawil ?) ili u Sunce osiguranje. Sto se cijene tice, bojim se da su stotine KM u pitanju.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#8 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Aethaercyn »

Brus Lee wrote:
Aethaercyn wrote:Ja koliko znam KKS se ne placa. Jedino ako odeš privatno. Najbolje ti je da odeš doci i kažeš mu kakav problem imaš,i on ce te uputiti na preglede.
Covjek nema zdravstv osiguranje, znaci sve placa, bez obzira u privatnom ili drzavnom sektoru.
Brzinski sam procitao i nisam registrovao
Mercedesbenz23 wrote: bez zdravstvenog osiguranja.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#9 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Aethaercyn »

Jarane, ja znam kad mi je rodjak slomio nogu i ruku ovde u BiH. Inace zivi u Sloveniji. Uzeo je od mog drugog rođaka zdravstvenu knjizicu, Hitna pomoc Lukavac pa onda Gradina Tuzla. Da je placao, lijepih bi para dao. Onako prosao je sa nekih 10-20 KM za prevoz i to je to. isti savjet onda i tebi. nadji nekog, pa neka ti pomogne ako nisi dobrostojeci sa novcem. Ili ako jesi,pravac privatniku. Ne idi u drzavne sektore. A kao sto @Brus Lee kaze lijepih ces se onda KMčića nadavati.

Poliklinika Sunce http://poliklinikasunce.com/

Image

Image
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#10 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Brus Lee »

Aethaercyn wrote:Jarane, ja znam kad mi je rodjak slomio nogu i ruku ovde u BiH. Inace zivi u Sloveniji. Uzeo je od mog drugog rođaka zdravstvenu knjizicu, Hitna pomoc Lukavac pa onda Gradina Tuzla. Da je placao, lijepih bi para dao. Onako prosao je sa nekih 10-20 KM za prevoz i to je to. isti savjet onda i tebi. nadji nekog, pa neka ti pomogne ako nisi dobrostojeci sa novcem. Ili ako jesi,pravac privatniku. Ne idi u drzavne sektore. A kao sto @Brus Lee kaze lijepih ces se onda KMčića nadavati.

Poliklinika Sunce http://poliklinikasunce.com/

Image

Image
E, jesi se potrudio da pokazes ovaj cjenik, svaka cast. :thumbup: Iskreno, nadao sam se da je skuplje, jer objektivno ne trebaju sve ove stavke iz laboratorija.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by insomnia78 »

Ma ko ce ti dati svoju zdravstvenu za te pretrage
Sta ce kasnije njemu to sve pisati u dosijeu a on zdrav prav? Pa onda ako bude trebali kakvo ljecenje, dugotrajna terapija...


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Mercedesbenz23
Posts: 15
Joined: 06/03/2014 00:18

#12 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Mercedesbenz23 »

Aethaercyn wrote:Jarane, ja znam kad mi je rodjak slomio nogu i ruku ovde u BiH. Inace zivi u Sloveniji. Uzeo je od mog drugog rođaka zdravstvenu knjizicu, Hitna pomoc Lukavac pa onda Gradina Tuzla. Da je placao, lijepih bi para dao. Onako prosao je sa nekih 10-20 KM za prevoz i to je to. isti savjet onda i tebi. nadji nekog, pa neka ti pomogne ako nisi dobrostojeci sa novcem. Ili ako jesi,pravac privatniku. Ne idi u drzavne sektore. A kao sto @Brus Lee kaze lijepih ces se onda KMčića nadavati.

Poliklinika Sunce http://poliklinikasunce.com/

Image

Image
E svaka ti cast za ovaj cjenovnik i veliko ti hvala.Mislim ovo sto ovdje vidim pa cijene su mizerne ja sam se nadao da je bar duplo skuplji svaki taj nalaz.Jednom sam u zurbi pitao jednog doktora usputno koliko bi mi kostao pregled stitne zlijezde i ultrazvuk i covjek mi kaze vise od 100 km i to u bolnici..a ovo sto ovdje vidim nalazi koji meni trebaju i to sve nije vise od 50 km hmm..
Mercedesbenz23
Posts: 15
Joined: 06/03/2014 00:18

#13 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Mercedesbenz23 »

insomnia78 wrote:Ma ko ce ti dati svoju zdravstvenu za te pretrage
Sta ce kasnije njemu to sve pisati u dosijeu a on zdrav prav? Pa onda ako bude trebali kakvo ljecenje, dugotrajna terapija...


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Na ovo sam isto mislio i jaran bi mi drage volje dao,ali kad sam se malo bolje raspitao i to ljudi su mi rekli da ne rizikujem s tim jer ja ipak trebam obavit jedno 3 pregleda najmanje i da slucajno uhvate ko zna sta bi bilo pa ne smijem da rizikujem,ali sto se tice njega i to sve on bi mi drage volje dao
User avatar
Tomos
Posts: 586
Joined: 30/06/2013 12:05

#14 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Tomos »

http://ishranaizdravljeq.blogspot.com/

Jedan od boljih blogova koje sam našao i koje rado čitam imaju sve teme obuhvaćene.
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#15 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Sanda88 »

Da li ti vec imas Bosna Sunce Osiguranje? Vjerujem da su cijene gore navedene samo za korisnike osiguranja, koje godisnje idu od nekih 300-1000KM dodatno..

Sto se tice stitne zlijezde potrebni su ti: TSH, FT3 i FT4 testovi, koji inace idu po 15KM u poliklinikama.
Osim toga, preporucujem da prvo izvadis ove testove pa onda kod endokrinologa, jer prvi put ces platiti
oko 50KM samo da ti kaze da izvadis ove testove, pa kad ih izvadis onda 30ak KM za kontrolu.. Znaci,
izvadi hormone stitne zlijezde pa onda kod endokrinologa. Imas Dr. Kulenovic u Eurofarma Centru u M. Dvoru,
a navodno ima i ova Dr Velija u Al Tawil, ali sretno dobiti termin za tom zenom..
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#16 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Sanda88 »

..ultrazvuk ne preporucujem jer ovi hormoni ce ti dati sve odgovore. Ja sam bacila novac na ultrazvuk koji, kako mi je rekla Dr., uopste nije bio potreban.

Link sa cjenikom gore je za Polikliniku Sunce u Zenici, nisam procitala da si iz Zenice - znaci, govorim za Sarajevo.
Image
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#17 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Aethaercyn »

Ulica Nikole Kolumbića-Šake do br.22
71000 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

7:30 prije podne - 8:00 poslije podne
Telefon 033 776-280
Email [email protected]
Web stranica http://www.prolab.ba

LABORATORIJSKI SCREENING TEST OPĆEG ZDRAVSTVENOG STANJA ZA SAMO 60 KM

U kompletu analiza su uključeni: krvna slika, sedimentacija, glukoza, urea, kreatinin, ALT, AST, GGT, LDH, kolesterol, trigliceridi, bilirubin, alkalna fosfataza, HDL, LDL, željezo, UIBC, TIBC, kalcij, magnezij, proteini, albumin, urin test trake.

Rezervirajte termin po akcijskoj cijeni do kraja mjeseca.
pranggio
Posts: 17
Joined: 09/10/2003 00:00

#18 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by pranggio »

Tomos wrote:http://ishranaizdravljeq.blogspot.com/

Jedan od boljih blogova koje sam našao i koje rado čitam imaju sve teme obuhvaćene.
Kompletna krvna slika : http://www.laboratorij.ba/32-laboratori ... slika.html
Tireostimulirajući hormon ( TSH ): http://www.laboratorij.ba/32-laboratori ... 0-tsh.html
T3 : http://www.laboratorij.ba/32-laboratori ... 05-t3.html
T4 : http://www.laboratorij.ba/32-laboratori ... 21-t4.html
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#19 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by ActionWoman »

Uradi i antitijela jer se moze desiti da imas dobre nalaze hormona, a da imas Hashimotov sindrom. Uradi i B12. Ako je B12 i zeljezo nisko svima preporucujem da urade nalaz hormona i antitijela stitaste slijezde. Ako se ispostavi da imas Hashimoto samo ukini gluten, mlijeko i secer i vidjeces kako ces biti super. Takodjer imaju i ovi biljni preparati koji pomazu ljudima http://www.dren-trogrlic.com/ Moja prijateljica koja ima Hashimoto znacajno je snizila vrijednosti antitijela sa njihovim preparatima. Zapamti, hrana nam je i lijek i otrov, zavisno sta trpamo u sebe.
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#20 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Sanda88 »

imas u prolab-u FT3, FT4, TSH za 30KM/sve, svugdje drugo su skuplji.
takodje uradi b12, zeljezo ali i ferritin, i ako imas sanse u radi vitamin d3!
anti-tijela mozes takodje uraditi, imaju dva - mislim da i to mozes u prolabu.

za vitamin d3, nemam pojma gdje se moze uraditi..
Last edited by Sanda88 on 29/04/2014 16:08, edited 1 time in total.
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#21 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Sanda88 »

ActionWoman wrote:Uradi i antitijela jer se moze desiti da imas dobre nalaze hormona, a da imas Hashimotov sindrom. Uradi i B12. Ako je B12 i zeljezo nisko svima preporucujem da urade nalaz hormona i antitijela stitaste slijezde. Ako se ispostavi da imas Hashimoto samo ukini gluten, mlijeko i secer i vidjeces kako ces biti super. Takodjer imaju i ovi biljni preparati koji pomazu ljudima http://www.dren-trogrlic.com/ Moja prijateljica koja ima Hashimoto znacajno je snizila vrijednosti antitijela sa njihovim preparatima. Zapamti, hrana nam je i lijek i otrov, zavisno sta trpamo u sebe.
nemozes ovako nesto generalno reci.
neces biti super dok god ne potrefis pravu dozu lijekova i tip lijekova koji specificno tebi pase..
neces biti super ako ne popravis b12, zeljezo i feritin, te druge vitamine kojih mozda nemas dovoljno..
neces biti super ako popravljas stitnjacu a kortizol i nadbubrezne zlijezde nisu zdrave..

ehh, kad bi tako bilo lako, pogotovo sto se tice autoimunih bolesti kao sto su hashi & graves :-?
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#22 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by ActionWoman »

Sanda88 wrote:
ActionWoman wrote:Uradi i antitijela jer se moze desiti da imas dobre nalaze hormona, a da imas Hashimotov sindrom. Uradi i B12. Ako je B12 i zeljezo nisko svima preporucujem da urade nalaz hormona i antitijela stitaste slijezde. Ako se ispostavi da imas Hashimoto samo ukini gluten, mlijeko i secer i vidjeces kako ces biti super. Takodjer imaju i ovi biljni preparati koji pomazu ljudima http://www.dren-trogrlic.com/ Moja prijateljica koja ima Hashimoto znacajno je snizila vrijednosti antitijela sa njihovim preparatima. Zapamti, hrana nam je i lijek i otrov, zavisno sta trpamo u sebe.
nemozes ovako nesto generalno reci.
neces biti super dok god ne potrefis pravu dozu lijekova i tip lijekova koji specificno tebi pase..
neces biti super ako ne popravis b12, zeljezo i feritin, te druge vitamine kojih mozda nemas dovoljno..
neces biti super ako popravljas stitnjacu a kortizol i nadbubrezne zlijezde nisu zdrave..

ehh, kad bi tako bilo lako, pogotovo sto se tice autoimunih bolesti kao sto su hashi & graves :-?
Lijekovi ti ne mogu pomoci ako ne promijenis ishranu tj. ne ukines gluten i secer. Imam Hashimoto pa znam kakva sam bila prije nego sto sam ukinula gluten, mlijeko i secer. I svi endokrinolozi kazu da se Hashim i Graves ne mogu izlijeciti. Ali, za sve postoji lijek. U pravu si za vitamine jer se moramo dopingovati njima, ali pravilno. I ovo trece se slazem s tobom. Poenta mog pisanja je bila da se kutarise glutena i da uradi antitijela jer hormoni mogu biti super, a da si u horor stanju zbog antitijela koja ti rokaju po stitnoj.
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#24 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Sanda88 »

ActionWoman wrote:
Sanda88 wrote:
ActionWoman wrote:Uradi i antitijela jer se moze desiti da imas dobre nalaze hormona, a da imas Hashimotov sindrom. Uradi i B12. Ako je B12 i zeljezo nisko svima preporucujem da urade nalaz hormona i antitijela stitaste slijezde. Ako se ispostavi da imas Hashimoto samo ukini gluten, mlijeko i secer i vidjeces kako ces biti super. Takodjer imaju i ovi biljni preparati koji pomazu ljudima http://www.dren-trogrlic.com/ Moja prijateljica koja ima Hashimoto znacajno je snizila vrijednosti antitijela sa njihovim preparatima. Zapamti, hrana nam je i lijek i otrov, zavisno sta trpamo u sebe.
nemozes ovako nesto generalno reci.
neces biti super dok god ne potrefis pravu dozu lijekova i tip lijekova koji specificno tebi pase..
neces biti super ako ne popravis b12, zeljezo i feritin, te druge vitamine kojih mozda nemas dovoljno..
neces biti super ako popravljas stitnjacu a kortizol i nadbubrezne zlijezde nisu zdrave..

ehh, kad bi tako bilo lako, pogotovo sto se tice autoimunih bolesti kao sto su hashi & graves :-?
Lijekovi ti ne mogu pomoci ako ne promijenis ishranu tj. ne ukines gluten i secer. Imam Hashimoto pa znam kakva sam bila prije nego sto sam ukinula gluten, mlijeko i secer. I svi endokrinolozi kazu da se Hashim i Graves ne mogu izlijeciti. Ali, za sve postoji lijek. U pravu si za vitamine jer se moramo dopingovati njima, ali pravilno. I ovo trece se slazem s tobom. Poenta mog pisanja je bila da se kutarise glutena i da uradi antitijela jer hormoni mogu biti super, a da si u horor stanju zbog antitijela koja ti rokaju po stitnoj.
ja krecem sa paleo dijetom i smrt mi je ukinuti gluten, mlijeko i secer (pa to vecinom jedemo u bosni?).. u mom slucaju bih trebala da se klonim i 'nuts', a to mi tesko pada.. evo jedan post sto mislim da ces naci interesantnim:

http://www.thepaleomom.com/autoimmunity ... e-protocol
Van Gogh 2009
Posts: 5
Joined: 10/09/2014 00:27

#25 Re: Kompletna krvna slika i stitna zlijezda

Post by Van Gogh 2009 »

sherbett wrote:kakve sve pretrage treba da se urade za provjeru štitne žljezde? ja sam samo vadila krv na odjelu nuklearne medicine i sve je u redu po tom nalazu. a spominjali su mi i neki ultrazvuk, jer kao da ovo nije bila potpuna, ili dovoljna pretraga.
i zna li netko da li tablete za smirenje utječu na krvnu sliku, i ako da, u kom segmentu?
Potrebno je uraditi jos ultrazvuk i antitjela zbog mogucnosti postojanja autoimunog oboljenja. Sve te nalaze onda treba odnijeti endokrinologu, narocito ako nisu uredni. Meni su npr. na nuklearnoj vise puta kontrolisali hormone jer su mi na uz pronadjeni neki cvorici, ali hormoni su svaki put bili ok. Tek kada se nakon skoro godinu neka doktorica sjetila da mi provjeri antitjela, utvrdjeno je da imam Hashimoto (autoimuno oboljenje stitne z.). Elem, to "lutanje" sa dijagnozom me prilicno kostalo, ali to je vec neka druga prica...
Dakle obavezno i uz, antitjela i endokrinolog da bi dobila pravu sliku...
Na drugo pitanje ne znam odgovor stvarno.
Pozz
Post Reply