kompenzacijski mandati - racunanje

Post Reply
tester33
Posts: 206
Joined: 13/12/2011 19:24

#1 kompenzacijski mandati - racunanje

Post by tester33 »

Zna li netko objasniti kako se dodjeljuju ovi kompenzacijski mandati i racunaju ?

Evo gledam ove izbore .... vidim ulaze ljudi sa kompenzacijskih mandata a nemaju nijednog sa "regularnog mandata" ...
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#2 Re: kompenzacijski mandati - racunanje

Post by Haman2 »

Po mom misljenju kompenzacijski mandati su za umiljenje politicare koji svoju popularnost ne smiju staviti da narod o njoj kaze sta misli. Takvi politicari onda idu na listu kompenzacijskih mandata koja im garantuje zadrzavanje dobre politicke pozicije sa enormno visokim primanjima.
Klasican primjer je Nermin Niksic, ranije Lagumdzija. NIsam siguran da nema jos ovakvih primjera.
Kako su nastale ove liste, ko ih je izmislio i odbrio to sigurno znaju neki forumasi ucesnici u vlasti BiH.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#3 Re: kompenzacijski mandati - racunanje

Post by DrugaGimnazija »

Direktni mandati se dijele na osnovu broja glasova u svakoj od izbornih jedinica. Kompenzacijski se dijele na osnovu ukupnog broja glasova na citavoj teritoriji za koju se glasa.

Moguce je dobiti samo kompenzacijske, bez ijednog direktnog. Obicno neka srednja stranka koja ima podrske u svakoj izbornoj jedinici, ali ne i dovoljno glasova da dobije direktni mandat. Npr. SBB na drzavnom nivou.

Takodje je moguce dobiti samo direktne mandate, bez kompenzacijskih. Obicno neka lokalna stranka, koja je vrlo jaka u jednoj izbornoj jedinici, ali nema dovoljno glasova da odnese mandat kad se zbroje svi glasovi. Npr, ASDA ili PDA na drzavnom nivou.

Najcesce, stranke dobiju i jednu i drugu vrstu mandata.
tester33
Posts: 206
Joined: 13/12/2011 19:24

#4 Re: kompenzacijski mandati - racunanje

Post by tester33 »

Sve ja to razumijem sto vi svi kazete ....

Al zanima me postupak dodjele .... recimo da netko uslika primjer i da napravi proceduru dodjele ovih kompenzacionih ...
Procitao sam izborni zakon ali ova formula oko kompenzacionih mi bas nije jasna , jedan ili dva primjera bi objasnila ... 8-)
Vjerujem da i ostale ljude zanima koji nisu upuceni da bolje razumiju izborni sistem.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#5 Re: kompenzacijski mandati - racunanje

Post by GandalfSivi »

tester33 wrote:Sve ja to razumijem sto vi svi kazete ....

Al zanima me postupak dodjele .... recimo da netko uslika primjer i da napravi proceduru dodjele ovih kompenzacionih ...
Procitao sam izborni zakon ali ova formula oko kompenzacionih mi bas nije jasna , jedan ili dva primjera bi objasnila ... 8-)
Vjerujem da i ostale ljude zanima koji nisu upuceni da bolje razumiju izborni sistem.
Svaka stranka prije izbora dostavi kompezacione liste CIK-u sa imenima i redoslijedom kandidata. Kakve ce te liste biti, apsolutno je do stranaka. Znaci, ta lista moze biti apsolutno ista kao i izborna lista, po istom redoslijedu, ali obicno stranke na izborne liste stavljaju "popularne" kandidate, dok na kompezacione liste stave "zasluzne", ili one iz izbornih jedinica gdje ne ocekuju previliki broj glasova.

Npr, u Izbornoj jedinici tri (KS i BPK) samo tri kandidata dobivaju direktni mandat. Teoretski ove jace stranke znaju da ce dobiti samo jedan direktan mandat iz te jedinice, tako da ako ima jos neko iz iste, tu drugu osobu stave na vrh kompezacione liste.

Evo ti ovjereni spisak iz CIK-a, gdje imas kompezacione liste svih partija u BiH.

http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... andata.PDF
tester33
Posts: 206
Joined: 13/12/2011 19:24

#6 Re: kompenzacijski mandati - racunanje

Post by tester33 »

GandalfSivi wrote:
tester33 wrote:Sve ja to razumijem sto vi svi kazete ....

Al zanima me postupak dodjele .... recimo da netko uslika primjer i da napravi proceduru dodjele ovih kompenzacionih ...
Procitao sam izborni zakon ali ova formula oko kompenzacionih mi bas nije jasna , jedan ili dva primjera bi objasnila ... 8-)
Vjerujem da i ostale ljude zanima koji nisu upuceni da bolje razumiju izborni sistem.
Svaka stranka prije izbora dostavi kompezacione liste CIK-u sa imenima i redoslijedom kandidata. Kakve ce te liste biti, apsolutno je do stranaka. Znaci, ta lista moze biti apsolutno ista kao i izborna lista, po istom redoslijedu, ali obicno stranke na izborne liste stavljaju "popularne" kandidate, dok na kompezacione liste stave "zasluzne", ili one iz izbornih jedinica gdje ne ocekuju previliki broj glasova.

Npr, u Izbornoj jedinici tri (KS i BPK) samo tri kandidata dobivaju direktni mandat. Teoretski ove jace stranke znaju da ce dobiti samo jedan direktan mandat iz te jedinice, tako da ako ima jos neko iz iste, tu drugu osobu stave na vrh kompezacione liste.

Evo ti ovjereni spisak iz CIK-a, gdje imas kompezacione liste svih partija u BiH.

http://www.izbori.ba/Documents/Opci_izb ... andata.PDF

Code: Select all

https://ibb.co/hEg7tA
Last edited by tester33 on 24/10/2018 18:50, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7 Re: kompenzacijski mandati - racunanje

Post by Chmoljo »

Haman2 wrote:Po mom misljenju kompenzacijski mandati su za umiljenje politicare koji svoju popularnost ne smiju staviti da narod o njoj kaze sta misli. Takvi politicari onda idu na listu kompenzacijskih mandata koja im garantuje zadrzavanje dobre politicke pozicije sa enormno visokim primanjima.
Klasican primjer je Nermin Niksic, ranije Lagumdzija. NIsam siguran da nema jos ovakvih primjera.
Kako su nastale ove liste, ko ih je izmislio i odbrio to sigurno znaju neki forumasi ucesnici u vlasti BiH.
Lagumdžija nije išao na kompenzaciju. ne lupaj.
Post Reply