Komercijalizacija Vjere

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#76 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Ludzak »

HardcoreMX wrote:
Ludzak wrote: Odlično. To reci Bakiru, i Islamskoj zajednici BiH, odnosno SDA-u.
?! Pa pričam s tobom, kakve veze imaju ti nabrojani sa tvojom vjerom?!
Ne možeš sa mnom o tome pričati. Ja sam ateista u srcu.
A vjernici tipa Bakir i Co. su vjernici za druge i za svoju korist. A ta korist im odlično dođe.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#77 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by HardcoreMX »

Kakve veze onda ima sa tvojim ateizmom?! osim toga svatko će doći Bogu na istinu...i kao da ne možeš biti ateista bez koristi...
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#78 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Ludzak »

HardcoreMX wrote:Kakve veze onda ima sa tvojim ateizmom?! osim toga svatko će doći Bogu na istinu...i kao da ne možeš biti ateista bez koristi...
Jeste, ako bog uopšte postoji.
S tim da te koje sam nabrojao nemaju veze sa mojom vjerom, ali imaju veze sa tvojom vjerom. Kapiraš ?

Bakir pripadnik islamske vjeroispovjesti. Znači ima veze sa tvojom vjerom.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#79 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by HardcoreMX »

Ludzak wrote:Jeste, ako bog uopšte postoji.
S tim da te koje sam nabrojao nemaju veze sa mojom vjerom, ali imaju veze sa tvojom vjerom. Kapiraš ?
Bakir pripadnik islamske vjeroispovjesti. Znači ima veze sa tvojom vjerom.
Ako ćeš pravo i kad već spominješ i ti kao ateista imaš veze sa mojom vjerom, zapravo svi ljudi na Zemlji su u vezi sa Islamom. Svatko na svoj način, zato i kažem da će svatko Uzvišenom Bogu na istinu doći, a ti sam za sebe gledaj u koje ćeš skupine...
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#80 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by raoul duke »

HardcoreMX wrote: osim toga svatko će doći Bogu na istinu.....
Kako obecavajuce :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#81 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Ludzak »

HardcoreMX wrote:
Ludzak wrote:Jeste, ako bog uopšte postoji.
S tim da te koje sam nabrojao nemaju veze sa mojom vjerom, ali imaju veze sa tvojom vjerom. Kapiraš ?
Bakir pripadnik islamske vjeroispovjesti. Znači ima veze sa tvojom vjerom.
Ako ćeš pravo i kad već spominješ i ti kao ateista imaš veze sa mojom vjerom, zapravo svi ljudi na Zemlji su u vezi sa Islamom. Svatko na svoj način, zato i kažem da će svatko Uzvišenom Bogu na istinu doći, a ti sam za sebe gledaj u koje ćeš skupine...
Prije bih ja rekao da su svi ljudi u vezi sa ateizmom, a ne sa Islamom. Od hiljade bogova vjerujete u samo jednog.
Bog ne postoji, a još više Uzvišeni.

Da bi bio Uzvišen, Savršen, Milostiv treba znati kako sačuvati ljude od gladi, ratova, požara, žeđi, bolesti ... Ali očito da ne zna.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#82 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by HardcoreMX »

raoul duke wrote: Kako obecavajuce
i obavještavajuće...
Ludzak wrote:.
Prvo kažeš jedno pa onda sam sebi kontriraš..off ...a ateizam je takodjer sam sebi kontradiktoran i apsurdnog je stajališta, čemu potreba da raspravlja o nečemu zašto tvrdi da ne postoji ...
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#83 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Ludzak »

HardcoreMX wrote:
raoul duke wrote: Kako obecavajuce
i obavještavajuće...
Ludzak wrote:.
Prvo kažeš jedno pa onda sam sebi kontriraš..off ...a ateizam je takodjer sam sebi kontradiktoran i apsurdnog je stajališta, čemu potreba da raspravlja o nečemu zašto tvrdi da ne postoji ...
o kontradiktornosti vjere bi se moglo raspravljati do iznemoglosti.
Vjera kao vjera je puna kontradiktornsti.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#84 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by HardcoreMX »

Taj tvoj stav se zove samoobmana..
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#85 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by mali jomu »

Image



Image
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#86 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Ludzak »

HardcoreMX wrote:Taj tvoj stav se zove samoobmana..
Image
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#87 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by raoul duke »

Bajram banka za djecu od Kavazovica, direkt izvukao malo love iz budzeta sekularne zemlje u ime Islama.
Bosno sta ti fashisti rade :mrgreen:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#88 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by HardcoreMX »

Ludzak wrote:
I koji si ti tu i što si se samoobmanuo?!
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#89 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ExNihilo »

Image

:lol:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#90 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by TheMule »

Kao i u bilo kojoj sferi zivota, kad se umnoze pripadnici grupe, pisi propalo. To vazi i za hodze i za obicne vjernike. Oni prosjecni ili losi u svojim ogromnim brojevima nadjacaju slabe, i preuzmu glavnu rijec, a kvalitet tone.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#91 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by animals »

Postoji samo jedna istina..
covjek je pokvaren, pa bio vjernik, ateista ili nesto trece..
pokvareno stvorenje..
a to sto se ovi nadaju zivotu, nakon smrti..
nek se nadaju..
ljudski je..
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#92 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by kerima1 »

animals wrote:Postoji samo jedna istina..
covjek je pokvaren, pa bio vjernik, ateista ili nesto trece..
pokvareno stvorenje..
a to sto se ovi nadaju zivotu, nakon smrti..
nek se nadaju..
ljudski je..
Tacno i oni koji su dobri takvi su jer su prvo patili pa naucili biti milostivi.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#93 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by grayburn »

nasa wrote:Ama odakle ti da ih zelim povezati s bilo cim, nemam ih sta povezivati ja kad su to ostaci koje nalazimo, vrlo konkretni....
Uopste ne ignorisem neolitski razvoj cak ti isti i navodim kao primjer jer sve ono nakon vatre i jeste u neolitu, sve primjere osim vatre ti i jesam navela iz neolita, ali i dalje kosti oko ognjista, kult zmije, ritualni nad posmrtnim ostacima...
Upravo zato ti i jesam napisala da mi je maglovito i nevjerovatno da oni zaista jesu vjerovali da te stvari imaju moci vec da su one sasvim moguce manifestacije nekog svijeta za koji su vjerovali da postoji...E kako Boga ti dodje do zakljucka da ja dajem prioritet duhovnom kad pisem upravo nesto skroz drugo .
A ti me na to sve proganjas s linkom :D

Hajd ti meni konkretno reci kako ti tu svoju teoriju primjenis na one keramicke glave iz Butmira, na odsjecanje uha samom sebi negdje u nekoj zabiti, na tatu i mamu kod kamina ali mrtve vec decenije itd. pa cu imati jasniju sliku kako ti to vidis...

Jer bome kako vi to kad pricamo o evoluciji znate reci, konkretno, dokazivo i u vezi s materijalnim dokazima, a ti se zadao u teoriju i demagogiju...de ti to meni konkretizuj :D

Salim se malo, ako ti kad padne na pamet sta zanimljivo, pisi....
Super razmisljas.

Evo kako ja to vidim - ne mozemo pracovjeka odvojiti od jos ranijih zivotnih formi, koje su bile manje, nemocne, u sredini lanca ishrane, cesto u bijegu, jos cesce u strahu. Svi nasi strahovi su jedan dugi lanac strahova, pocevsi od prastrahova zivotinjskih vrsta prije prvih ljudi. Reptilski mozak je i dan danas pokretac mnogih nasih odluka.

Za neke prazivotinje je zmija ili pauk znacila smrt, a te strahova i danas nosimo u sebi.
Ima jedan eksperiment koji je pokazao da se mala djeca ne plase insekata, zmija itd. Medjutim kada budu "kaznjeni" blagim elektricnim sokom za interakciju sa insektima, strah od insekata ostaje. Kada za interakciju sa npr. cvijecem budu "kaznjeni" istim elektricnim sokom - strah od cvijeca vremenom prestane.

Genetski smo predisponirani da se bojimo tih stvari jer su za nase daleke pretke znacile zivot ili smrt.

Uzmi u obzir da su jos od najranijih dana ljudi koristili psihoaktivne substance, gdje su njihovi podsvjesni strahovi dobili oblik i dodatnu dimenziju.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#94 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by broj dva »

ExNihilo wrote:Image

:lol:
---
Nigjde popusta, recimo ucenje sedmine 20 km, ucenje ceterstine 80 km a ucenje sedmine & ceterestine zajedno 100. Pa red bi bio malo popusta da daju, recimo da je 90...
Ali kad imas monopol :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#95 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by arzuhal »

broj dva wrote:
ExNihilo wrote:Image

:lol:
---
Nigjde popusta, recimo ucenje sedmine 20 km, ucenje ceterstine 80 km a ucenje sedmine & ceterestine zajedno 100. Pa red bi bio malo popusta da daju, recimo da je 90...
Ali kad imas monopol :D
Malo je ovo. Naojozbiljnije govorim. Da se ja šta pitam, da sam makar domar ili portir u IZ-u, ja bih predložio da se cijene udesetorostruče, bukvalno i minimalno.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#96 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by tranquil »

broj dva wrote:
ExNihilo wrote:Image

:lol:
---
Nigjde popusta, recimo ucenje sedmine 20 km, ucenje ceterstine 80 km a ucenje sedmine & ceterestine zajedno 100. Pa red bi bio malo popusta da daju, recimo da je 90...
Ali kad imas monopol :D
Imao sam posla sa IZ i njihovim pogrebnim preduzećem, barem na području jednog kantona, kako profesionalno, tako nažalost i privatno, i popusta iskreno da kažem ima. Obračun otprilike ide ovako:

- za potrebe pogreba obračunavaju se "materijal" (tabut, ćefini,...) i usluge;
- u zavisnosti od dužine članstva rahmetlije u IZ obračunava se popust na usluge, 20% za svaku godinu članstva, tako da nakon 5 godina članstva, usluge su besplatne. Ovo sigurno ide za "obavezni" dio, za ove opcionalne mislim da tu popusta nema ali nisam 100% siguran;
- materijal se uvijek obračunava u punom iznosu bez obzira na dužinu članstva.

Dakle popust postoji, u zavisnosti od dužine članstva. Ponavljam, ovo je bazirano na iskustvu iz jednog kantona, može se razlikovati od medžlisa do medžlisa.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#97 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ExNihilo »

arzuhal wrote:
broj dva wrote:
ExNihilo wrote:Image

:lol:
---
Nigjde popusta, recimo ucenje sedmine 20 km, ucenje ceterstine 80 km a ucenje sedmine & ceterestine zajedno 100. Pa red bi bio malo popusta da daju, recimo da je 90...
Ali kad imas monopol :D
Malo je ovo. Naojozbiljnije govorim. Da se ja šta pitam, da sam makar domar ili portir u IZ-u, ja bih predložio da se cijene udesetorostruče, bukvalno i minimalno.
Pa član si. Predloži kao član.

A, da. Članovi se ništa ne pitaju. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#98 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Dope_Man »

Tezak posao, a raja slabo umire.. treba te cijene dici :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#99 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by arzuhal »

ExNihilo wrote:
Pa član si. Predloži kao član.

A, da. Članovi se ništa ne pitaju. :D
Kako se ne pitam? Prvo što bi me pitali (ili recimo pitaju moje, kada ja preselim u drugu jednu dimenziju):

- Hoćete li hatma da se uči, jasini-šerif? Treba li neko da uči na mezaru? Hoćete li da se uči sedmina, četeresnica...Da li...

A ti moji odgovore:

- Ne, hvala, obavite samo ono što je jedino i važno u cijeloj stvari i što se ionako ne naplaćuje (dženaza-namaz) ili što se naplaćuje (materijal za izradu bašluka, tabuta, ćefini, upotreba gasulhane i gasala, itd...ukopno mjesto), odnosno kako se plaća oko ukopa svakog onog koji umre bilo gdje na svijetu...A sve ostalo što uopće nije obavezno, recimo te razne vrste učenja i sličnog, obavit će članovi porodice i prijatelji džaba, od srca, jer je rahmetli Arzo nastojao da što više ljudi podstakne da sami znaju čitati i učiti na arapskom, pa da znaju svojima umrlim pođahkad proučiti a ne da idu hodžama i bezveze daju pare na to te time dvostruko ispadnu blentavi i smotani: daju pare na nešto što nema potrebe da daju a daju jer su bili lijeni da sami znaju i nauče nešto tako jednostavno i lijepo kao što je učenje Kur'ana...

...a tu onda neki šeret od moje rodbine ili prijatelja malo glasnije dobaci:

- A znao je nekad u huji reći, rahmet mu duši, kada vidi kako ljudi uplaćuju te jasine i hatme, a sami nisu htjeli da nauče sufaru pa da uče i za sebe žive i za svoje mrtve Kur'an, jer Kur'an je objavljen živim a ne mrtvim: "Neka, vala, ja bih da je hatma i 1000 maraka a učenje jasina pet stoja pa nek' il crknu plaćajući il' nek' ne mognu čime platiti pa se možda i okane nekad!"
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#100 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ExNihilo »

arzuhal wrote:
ExNihilo wrote:
Pa član si. Predloži kao član.

A, da. Članovi se ništa ne pitaju. :D
...
:D

:thumbup:
Post Reply