Komercijalizacija Vjere

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#26 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

Što se tiče naplaćivanja tog učenja za umrle, nemam ništa protiv. Hoćeš neku uslugu, nisi naučio da to sam proučiš, onda plati. To mi je u redu, ljudi naplaćuju svoj rad i znanje. :|
Meni problem čini svakodnevno prošenje novca za gradnju novih i održavanje postojećih vjerskih objekata. A pored toga, svakodnevno se opominje da se trebaju isplatiti plate za imame i ostale vjerske službenike.
Jedan imam klanja u džamiji i tu, sve ukupno, provede sat-dva dnevno. Podučava djecu u mektebu i na to potroši 4-5 sati sedmično. Pa zar ga nije stid još tražiti da se plati neko, ko će počistiti enterijer i exterijer džamije.
Zar ne može između namaza uraditi to sam (uz pomoć djece, džematlija itd).

Što se tiče naplaćivanja jasina, tevhida i ispunjavanja ostalih želja, potpuno ih podržavam da to naplaćuju.
Dok je ovaca bit će i vune.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#27 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by m_l »

ABH017 wrote:Što se tiče naplaćivanja tog učenja za umrle, nemam ništa protiv. Hoćeš neku uslugu, nisi naučio da to sam proučiš, onda plati. To mi je u redu, ljudi naplaćuju svoj rad i znanje. :|
Meni problem čini svakodnevno prošenje novca za gradnju novih i održavanje postojećih vjerskih objekata. A pored toga, svakodnevno se opominje da se trebaju isplatiti plate za imame i ostale vjerske službenike.
Jedan imam klanja u džamiji i tu, sve ukupno, provede sat-dva dnevno. Podučava djecu u mektebu i na to potroši 4-5 sati sedmično. Pa zar ga nije stid još tražiti da se plati neko, ko će počistiti enterijer i exterijer džamije.
Zar ne može između namaza uraditi to sam (uz pomoć djece, džematlija itd).

Što se tiče naplaćivanja jasina, tevhida i ispunjavanja ostalih želja, potpuno ih podržavam da to naplaćuju.
Dok je ovaca bit će i vune.
Svasta!A, mozda, da od imama krene promjena?! On je vodja dzemata, lokalne zajednice, i trebao bi biti uzor, ucitelj, istoj. Da objasni ljudima prioritete. Kur'an je objavljen kao uputa, pouka i poruka zivim insanima, a ne mrtvim. Neko ne zna uciti u Kur'anu, a zeli npr. svojim rahmetli roditeljima pokloniti hatmu. Pa, ok, nije ni obavezan. Neka prouci Fatihu, iskreno iz srca, sasvim dovoljno; podijeli sadaku u trajno dobro i namjeni na svoje roditelje, mnogo bolje; prouci dovu. Ali jok, lakse je naruciti kod hodze. Iskreno, ja se pitam kad imam stigne prouciti sve te hatme? Posebno uz Ramazan dolazi do izrazaja cuveno poklanjanje hatmi. A masa naroda dodje samo da izamina, neki nemaju vremena sacekati ni namaz, ako je dova prije namaza. :-)
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#28 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

Mnogi se koriste skraćenom hatmom. Ihlas, Felek, Nas, Fatiha i Elif-lam-mim i to je to.
:D
A to bi trebali znati da prouče svi kojima bi ta hatma, eventualno nešto značila. Problem je što je postalo pomodno da se naruči hatma, pa se obavijesti rodbina, komšije, džemat, da se dođe na hatma-dovu. U takvim slučajevima mi nije žao dotičnih. Nek plaćaju.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#29 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Towelie »

Zao mi je ljudi koji smatraju da se ibadeti mogu kupiti novcem.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#30 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by kritichar »

Bošnje su sebi maksimalno otežale vjeru, ostavile lagani sunnet, a sebi uveli harač.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#31 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

vjera kao društveni koncept je u svojoj biti komercijala i politika
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#32 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

Towelie wrote:Zao mi je ljudi koji smatraju da se ibadeti mogu kupiti novcem.
Pa, realno neki ibadeti se i kupuju ili mogu kupiti novcem. Zekat i hadž, u nekim slučajevima i post.
:D
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#33 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

JoseMujica wrote:vjera kao društveni koncept je u svojoj biti komercijala i politika
Čovjek kao društveno biće, sprovodi komercijalu i politiku kroz sve pore svog života
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#34 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

ABH017 wrote:
JoseMujica wrote:vjera kao društveni koncept je u svojoj biti komercijala i politika
Čovjek kao društveno biće, sprovodi komercijalu i politiku kroz sve pore svog života
samim time je vjera i komercijala i politika jer ne postoji mimo čovjeka i društva
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#35 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by Towelie »

ABH017 wrote:
Towelie wrote:Zao mi je ljudi koji smatraju da se ibadeti mogu kupiti novcem.
Pa, realno neki ibadeti se i kupuju ili mogu kupiti novcem. Zekat i hadž, u nekim slučajevima i post.
:D
Ne bih rekao da se kupuju, vec da je novac pomagalo pri njihovom izvrsavanju. Ti ces platiti da odes na hadz, ali i dalje moras sam obaviti obrede hadza. Ti ces dati novac za zekat, ali pre toga mora postojati jasan nijet.
Ovo placanje hatmi je posebna stvar i uvek se setim hadisa da ce pred kraj Dunjaluka ljudi ziveti od vere, a ne za veru.
Sta bi bilo ako bi mogao nekome platiti i da namaz obavlja za tebe? :D
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#36 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

Towelie wrote:
ABH017 wrote:
Towelie wrote:Zao mi je ljudi koji smatraju da se ibadeti mogu kupiti novcem.
Pa, realno neki ibadeti se i kupuju ili mogu kupiti novcem. Zekat i hadž, u nekim slučajevima i post.
:D
Ne bih rekao da se kupuju, vec da je novac pomagalo pri njihovom izvrsavanju. Ti ces platiti da odes na hadz, ali i dalje moras sam obaviti obrede hadza. Ti ces dati novac za zekat, ali pre toga mora postojati jasan nijet.
Ovo placanje hatmi je posebna stvar i uvek se setim hadisa da ce pred kraj Dunjaluka ljudi ziveti od vere, a ne za veru.
Sta bi bilo ako bi mogao nekome platiti i da namaz obavlja za tebe? :D
Šuti, čut će te neko, pa će naći kakav pogodan hadis. :lol:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#37 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

JoseMujica wrote:
ABH017 wrote:
JoseMujica wrote:vjera kao društveni koncept je u svojoj biti komercijala i politika
Čovjek kao društveno biće, sprovodi komercijalu i politiku kroz sve pore svog života
samim time je vjera i komercijala i politika jer ne postoji mimo čovjeka i društva
Kako za koga dragi kolega. Kako za koga.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#38 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

da da da za neke postoje i vile i čarobnjaci...za neke čak i crvenkapica

Zevsa mi svemogućeg tako je ;-)
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#39 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

JoseMujica wrote:da da da za neke postoje i vile i čarobnjaci...za neke čak i crvenkapica

Zevsa mi svemogućeg tako je ;-)
Baš tako. Za neke postoji i Zevs i Veliki Manitu.

Nećeš mi vjerovati. Za neke pored crvenkapice postoji i vuk.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#40 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

ABH017 wrote:
JoseMujica wrote:da da da za neke postoje i vile i čarobnjaci...za neke čak i crvenkapica

Zevsa mi svemogućeg tako je ;-)
Baš tako. Za neke postoji i Zevs i Veliki Manitu.

Nećeš mi vjerovati. Za neke pored crvenkapice postoji i vuk.
tu ispadaš iz okvira mašte i ulaziš u polje materijalnog, čulnog iskustva.

Vuk postoji sam po sebi u vremenu i prostoru, mimo čovjeka i ljudske mašte. Jedini uticaj čovjeka na vuka je da ga je skoro fizički istrijebio u borbi za dominacijom u prostoru koji dijele.

Dok vjere nema mimo ljudskog društva i iskustva jer se radi o proizvodu čovjeka namjenjenom samo za čovjeka.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#41 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

JoseMujica wrote:
ABH017 wrote:
JoseMujica wrote:da da da za neke postoje i vile i čarobnjaci...za neke čak i crvenkapica

Zevsa mi svemogućeg tako je ;-)
Baš tako. Za neke postoji i Zevs i Veliki Manitu.

Nećeš mi vjerovati. Za neke pored crvenkapice postoji i vuk.
tu ispadaš iz okvira mašte i ulaziš u polje materijalnog, čulnog iskustva.

Vuk postoji sam po sebi u vremenu i prostoru, mimo čovjeka i ljudske mašte. Jedini uticaj čovjeka na vuka je da ga je skoro fizički istrijebio u borbi za dominacijom u prostoru koji dijele.

Dok vjere nema mimo ljudskog društva i iskustva jer se radi o proizvodu čovjeka namjenjenom samo za čovjeka.
@Mujica
To što ti vjeruješ da je vjera u Boga plod mašte i porediš sa bajkom o crvenkapici, je tvoja slobodna volja.
Meni ne smeta da tako vjeruješ.
Ja suprotno od tebe, vjerujem da Bog postoji i da nije plod ljudske mašte. Bez obzira, koliko to tebi smetalo i bilo nejasno, to je moja slobodna volja.
Ja ću i dalje nastaviti da vjerujem, koliko god se ti trudio da niskim, plitkim i uvredljivim komentarima, povrijediš i omalovažiš nečije mišljenje i ubjeđenje.
U zdravlje.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#42 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

uopće nije bila namjera da vrijeđam bilo koga....kad bi napisao da se ispričavam ne bi bilo iskreno jer nit sam imao namjeru da vrijeđam niti vidim potrebu da to radim.....razgovarali smo i iznosili svak svoje viđenje i argumente zašto tako misli....žao mi je što nisi u stanju podnijeti argumentaciju suprotnu tvom viđenju svijeta.

Za mene bog ne postoji, ali ono što prihvatam kao stvarno jeste da ideja boga, odnosno ljudsko poimanje boga, ima nezanemariv uticaj na čovjeka i društvo i kao takvo bog jeste dio našeg postojanja, poput bilo kojeg drugog idejnog (ideološkog) koncepta.

Mogu reći i da bog postoji, ali ne izvan čovjeka, tj. njegove imaginacije i kao takav jeste stvaran u ljudskom društvu. I kod životinja je stvaran ali samo u onim odredbama koje se tiču čovjekovog postupanja prema određenim životinjama.

Da griješim teologija bi bila prirodna nauka :D
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#43 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

JoseMujica wrote: ....žao mi je što nisi u stanju podnijeti argumentaciju suprotnu tvom viđenju svijeta.
Ne treba ti biti žao, jer ono što si napisao nije bila argumentacija već provokacija (vile, čarobnjaci, crvenkapica...). Ili ako je to za tebe argumentacija, ja sam ti na nju već odgovorio.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#44 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

Vjera da je dokaziva i dokazana, ne bi bila vjera, već činjenica.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#45 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

ABH017 wrote:
JoseMujica wrote: ....žao mi je što nisi u stanju podnijeti argumentaciju suprotnu tvom viđenju svijeta.
Ne treba ti biti žao, jer ono što si napisao nije bila argumentacija već provokacija (vile, čarobnjaci, crvenkapica...). Ili ako je to za tebe argumentacija, ja sam ti na nju već odgovorio.
iz mog ugla gledanja radi se o konceptualno istim pojmovima...vile i čarobnjaci, koje danas svrstavamo u mitologiju, nekada su bili dio religije, dio vjerovanja ljudi kojim su oni tumačili neobjašnjivo i davali smisao naočigled nestvarnom i nepoznatom.

Ako sam sa bilo čime provocirao onda je to bilo sa Zeusom
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#46 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

JoseMujica wrote:
ABH017 wrote:
JoseMujica wrote: ....žao mi je što nisi u stanju podnijeti argumentaciju suprotnu tvom viđenju svijeta.
Ne treba ti biti žao, jer ono što si napisao nije bila argumentacija već provokacija (vile, čarobnjaci, crvenkapica...). Ili ako je to za tebe argumentacija, ja sam ti na nju već odgovorio.
iz mog ugla gledanja radi se o konceptualno istim pojmovima...vile i čarobnjaci, koje danas svrstavamo u mitologiju, nekada su bili dio religije, dio vjerovanja ljudi kojim su oni tumačili neobjašnjivo i davali smisao naočigled nestvarnom i nepoznatom.

Ako sam sa bilo čime provocirao onda je to bilo sa Zeusom
Ma potpuno sam razumio poentu tvog posta. Samo što ti crvenkapica iskače iz koncepta, kojim pokušavaš da se izvučeš i kažeš da nije bila provokacija.
Da. Crvenkapica je inače mitološki lik, dio nekadašnje religije, kojim su ljudi sebi objašnjavali neobjašnjivo.

Zapetljavaš se još više i postaješ smiješan. Nije zabranjeno šaliti se sa bilo čim, ali treba znati prihvatiti i šalu onog drugog, a ne iz šale preći u držanje predavanja u životinji zvanoj vuk, koja (btw) razgovara sa crvenkapicom.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#47 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

Ako je bog svemoguć zašto vuk ne bi govorio? Imaj malo vjere ;-)

ps

sorry sad se zajebajem
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#48 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by ABH017 »

JoseMujica wrote:Ako je bog svemoguć zašto vuk ne bi govorio? Imaj malo vjere ;-)

ps

sorry sad se zajebajem
Pa ja vjerujem. :D
Btw. Off topic, Sulejman a.s. je imao tu blagodat, da je mogao razgovarati sa životinjama. :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#49 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by JoseMujica »

ehhh moj ti tako je i drug Kardelj govorio kako će nam jednom lijepo biti kada dođe komunizam...neki su mu vjerovali i na riječ, a mlogi iz koristi ili straha
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#50 Re: Komercijalizacija Vjere

Post by animals »

_BataZiv_0809 wrote:Sve i jedan hodza kojeg poznajem zive odlicno.
Odmah se sjetim filma Cudo nevidjeno, kako pop sa tvog avatara rijesava situacije mladi zena :D
Post Reply