Kome dati vitre?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#151 Re: Kome dati vitre?

Post by ExNihilo »

Vitre/zekat nikada ne idu rodbini. Prema islamu, pomaganje rodbini je samostalna obaveza. Vitre/zekat su dug prema ostatku zajednice.

Da ne zaboravim i ovo spomenuti: sve opcije su bolje od Neislamske zajednice.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#152 Re: Kome dati vitre?

Post by razonoda »

KatarinaKosaca wrote:
dobar osjecaj wrote:Pa ja to ne dozivljavam kao modu. Jednostavno ranije smo imali manje siromasnih u svom okruzenju. Makar u mojoj porodici nije bilo ljudi u stanju potpune socijalne potrebe. Sad ih ima vise koji zive od 0 KM vlastitih prihoda vec godinama. Narodna kuhinja je dobra adresa ali kako ce mi neki stranci koji dolaze u narodnu kuhinju biti preci od prve rodbine koja nema sta da jede?!
Ja to baš vidim kao modu da ne upotrijebim jaču riječ ba****uk, ja tetki, tetka meni, ja rodici, rođak tetki i sve ostene u raji. Tako se prije nije radilo... nikako, a nismo bili bogatši nikad.
Bas tako , ne mozs im ''izbit pare iz djepa'' iz tog razloga su se ----zenili i udavali-- medju svojim bliznim. Mada toga , danas ima manje---cini mi se. :?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#153 Re: Kome dati vitre?

Post by KatarinaKosaca »

ExNihilo wrote:Vitre/zekat nikada ne idu rodbini. Prema islamu, pomaganje rodbini je samostalna obaveza. Vitre/zekat su dug prema ostatku zajednice..
:thumbup:

Baš mi je drago da si dao osvrt i sa vjerskog stanovišta. I ovako je jako ružno, a zadnjih godina su to seljaci uveli, pa dala rodici, a rodica tetki, tetka amidži, kako god sve u familiji.. baš ružno, ružno, primitivno.
@razonoda, zadnjih godina je ovo oko vitri u familiji plaho uzelo maha..
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#154 Re: Kome dati vitre?

Post by dobar osjecaj »

Strasno je to sve. Jeza covjeka prodje kad pomisli na sve te primjere da ljudi zapravo daju novac onima kojima je najpotrebniji. Nekako je to sve u duhu primitivizma. Covjek bi prosto pod zemlju da propadne :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#155 Re: Kome dati vitre?

Post by KatarinaKosaca »

dobar osjecaj wrote:Strasno je to sve. Jeza covjeka prodje kad pomisli na sve te primjere da ljudi zapravo daju novac onima kojima je najpotrebniji. Nekako je to sve u duhu primitivizma. Covjek bi prosto pod zemlju da propadne :lol:
Jako primitivno i uzelo maha. Da ostanu pare u familiji.... a evo i objašnjenja sa vjerskog apspekta
Vitre/zekat nikada ne idu rodbini. Prema islamu, pomaganje rodbini je samostalna obaveza. Vitre/zekat su dug prema ostatku zajednice.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#156 Re: Kome dati vitre?

Post by karanana »

odnesoh nesto kod zilhe a nesto u dzamiju.

ni meni nije logicno da rodbini dajem vitre. mislim, ako cu pomagati rodbinu, probacu da im pomazem cijelu godinu koliko mogu a ne samo za vitre. zato mi to ni nema smisla i vjerovatno zato je to tako i po tim nekim propisima.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#157 Re: Kome dati vitre?

Post by dobar osjecaj »

KatarinaKosaca wrote:
dobar osjecaj wrote:Strasno je to sve. Jeza covjeka prodje kad pomisli na sve te primjere da ljudi zapravo daju novac onima kojima je najpotrebniji. Nekako je to sve u duhu primitivizma. Covjek bi prosto pod zemlju da propadne :lol:
Jako primitivno i uzelo maha. Da ostanu pare u familiji.... a evo i objašnjenja sa vjerskog apspekta
Vitre/zekat nikada ne idu rodbini. Prema islamu, pomaganje rodbini je samostalna obaveza. Vitre/zekat su dug prema ostatku zajednice.
Ne dozivljavam to nimalo primitivnim. Sto se tice izvora informacija na koji se oslanjas slican je ovom na koji sam ja naisla (http://www.medzlisgunja.com/index.php?o ... &Itemid=53)
Svi koji u duhu Kur’ana imaju pravo primiti zekat mogu primiti i vitre. Vitre kao i zekat ne mogu se dati rodbini uzlazno silaznom linijom. VITRE se ne mogu dati: djedu, neni, ocu, majci, sinu ili kcerci kao ni unučadi svojoj. Ali moze se dati po bocnoj liniji rodbinstva kao sto su: braca, sestre i njihova djeca, amidze daidze, tetke itd. Uslov je da spadaju u kategoriju po Seriatu osoba koje su potrebne pomoci i davanja sadake. Prioritet treba da budu dobri i pobozni muslimani i muslimanke.
Vjerovatno oni u tom medzlisu u Hrvatskoj nemaju blage veze o Islamu, propisima i sigurno jadni nemaju senzore za primitivizam pa odobravaju ovakvo nesto. Svejedno, u kontekstu davanja vitri, uvijek cu dati prednost siromasnim susjedima, poznanicima i daljoj rodbini cije me se prilike ticu i doticu.

Inace, rado bih se pozvala na zvanicna tumacenja Rijaseta IZ BiH ali mi je prekomplikovano krstariti kroz brojna egzoticna pitanja i nedomice medju kojima ima znatno primitivnijih nagona na ovu temu.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#158 Re: Kome dati vitre?

Post by plain vanilla »

zadnjih nekoliko godina u medresu
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#159 Re: Kome dati vitre?

Post by plain vanilla »

karanana wrote:selam alejk.
mogu li se vitre uplatiti u dzamiji i sta mislite o tome?
ako pitas Islamsku zajednicu, pikaju se samo vitre uplacene Islamskoj zajednici :roll:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#160 Re: Kome dati vitre?

Post by ExNihilo »

Katarina je potpuno u pravu kada kaže da je davanje rodbini primitivan, malograđanski, običaj. Ako se sadaki, što vitri u suštini jesu, pristupa sa mišlju "bolje svom, nego tuđem", ili očekujući "povratnu spregu" od drugih članova porodice, onda ta sadaka nema mnogo smisla, zar ne?

Vitre su tu da bi i siromašnima bajram zaista bio bajram. A rodbinu ćeš valjda, za bajram, počastiti svakako.

Druga je stvar što naš čovjek, ako rodbini ne dadne vitre, neće im ništa ni dati. Pa onda rezonira: bolje vitre nego ništa.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#161 Re: Kome dati vitre?

Post by Ci-Nick »

IZ što sam davao, davao. Nikad više ni marke.
Nisam vjernik ali eto dam vitre (ako se to moje davanje može brojati pod vitre :roll: ) porodici koja je u stanju potrebe i koju jedva da i poznajem, a naravno trudim se cijelu godinu biti dobar i human. Iako pošteno rečeno svi bi mogli biti bolji.
Onako ljudski a ne vjerski.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#162 Re: Kome dati vitre?

Post by Chmoljo »

zadnjih godina u džamiju, odnosno džemat koji ima hodžu za primjer. :)
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#163 Re: Kome dati vitre?

Post by jao_situacije »

otkad se to zekat i vitre daju u porodici :?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#164 Re: Kome dati vitre?

Post by KatarinaKosaca »

jao_situacije wrote:otkad se to zekat i vitre daju u porodici :?
Zadnjih godina tetka sestrični, sestrična amidži , amidža daidžinci. Uvela sarajevska naselja Vogošća, Buljakov, Ugorsko, Buća , Osijek itd ;-)

Dosta smo se, ba, mi prilagođavali :D ;-)
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#165 Re: Kome dati vitre?

Post by prog321 »

Odnio u dzamiju, ubacio u sanduce. Niti sam koga vidio niti sa kim pricao, Sve razmisljam ukrast ce neko, Ali Halalolsun :-D

Za Bajram sam kupio mesa i ostalih namirnica daljnoj familiji kojoj je potrebno.
Vitre se nikada ne daju familiji. Ali za Bajram je valjda ok .
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#166 Re: Kome dati vitre?

Post by KatarinaKosaca »

prog321 wrote:Odnio u dzamiju, ubacio u sanduce. Niti sam koga vidio niti sa kim pricao, Sve razmisljam ukrast ce neko, Ali Halalolsun :-D

Za Bajram sam kupio mesa i ostalih namirnica daljnoj familiji kojoj je potrebno.
Vitre se nikada ne daju familiji. Ali za Bajram je valjda ok .
Ako i ukradu na njihovu dušu, tvoja je namjera najbolja. A familiji si dao bajramluk, to nisu vitre, to je ok.. Ja još nisam dala bajramluk ni Romi još nisu prošli kroz mahalu sa pleh muzikom :D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#167 Re: Kome dati vitre?

Post by jao_situacije »

KatarinaKosaca wrote:
jao_situacije wrote:otkad se to zekat i vitre daju u porodici :?
Zadnjih godina tetka sestrični, sestrična amidži , amidža daidžinci. Uvela sarajevska naselja Vogošća, Buljakov, Ugorsko, Buća , Osijek itd ;-)

Dosta smo se, ba, mi prilagođavali :D ;-)
svašta, haj dobro mislim možda fakat ima potrebitih u porodici, ali da to postane općeprihvaćen trend i da je to u fazonu onih bombonjera i 20 deka kafe koji se vrte od 78' iz ruke u ruku a niko ni da otvori ni da potroši
stvarno smo mi čudan narod
toliko šehidskih porodica toliko djece koja nemaju babu da im plati godinu fakulteta, a sigurno ih ima, i dajem desnu ruku u vatru da su vrijedniji 10 puta od ostalih a nemaju prilike da pokažu i onda bošnjo ka'e "ma 'naš dao bi ja, al ne'a kome 'arane".

fino je jutros hafiz išerić rekao, šehidske porodice nisu socijalni slučajevi i prestanimo ih tako posmatrati, samo tim ljudima dajmo priliku koju i ostali imaju.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#168 Re: Kome dati vitre?

Post by vješalica »

plain vanilla wrote:
karanana wrote:selam alejk.
mogu li se vitre uplatiti u dzamiji i sta mislite o tome?
ako pitas Islamsku zajednicu, pikaju se samo vitre uplacene Islamskoj zajednici :roll:

ako pitamo Boga onda on pika samo istinske namjere onih koji daju i namjenjuju

kjafiri jedni iz IZ
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#169 Re: Kome dati vitre?

Post by calculator »

plain vanilla wrote:
karanana wrote:selam alejk.
mogu li se vitre uplatiti u dzamiji i sta mislite o tome?
ako pitas Islamsku zajednicu, pikaju se samo vitre uplacene Islamskoj zajednici :roll:

A kako IZ dalje raspoređuje zaj novac, kome, za šta? Postoji li ikakav izvještaj...?
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#170 Re: Kome dati vitre?

Post by mudrac2 »

jao_situacije wrote: svašta, haj dobro mislim možda fakat ima potrebitih u porodici, ali da to postane općeprihvaćen trend i da je to u fazonu onih bombonjera i 20 deka kafe koji se vrte od 78' iz ruke u ruku a niko ni da otvori ni da potroši
stvarno smo mi čudan narod
toliko šehidskih porodica toliko djece koja nemaju babu da im plati godinu fakulteta, a sigurno ih ima, i dajem desnu ruku u vatru da su vrijedniji 10 puta od ostalih a nemaju prilike da pokažu i onda bošnjo ka'e "ma 'naš dao bi ja, al ne'a kome 'arane".

fino je jutros hafiz išerić rekao, šehidske porodice nisu socijalni slučajevi i prestanimo ih tako posmatrati, samo tim ljudima dajmo priliku koju i ostali imaju.
šehidske porodice su uglavnom sve dobro zbrinute, i žene i djeca. mislim da je potrebnije porodicama rvi, nesposobno za rad a trebaju lijekove.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#171 Re: Kome dati vitre?

Post by jao_situacije »

calculator wrote:
plain vanilla wrote:
karanana wrote:selam alejk.
mogu li se vitre uplatiti u dzamiji i sta mislite o tome?
ako pitas Islamsku zajednicu, pikaju se samo vitre uplacene Islamskoj zajednici :roll:

A kako IZ dalje raspoređuje zaj novac, kome, za šta? Postoji li ikakav izvještaj...?
Raspodjela iz Fonda Bejtu-l-mal u 2012. godini vrši se na osnovu prikupljenih 6.650.000,00 KM, od čega 5.800.000,00 KM od zekata i sadekatu-l-fitra i 850.000,00 KM od kurbana i kurbanskih kožica, a raspodjela je izvršena prema navedenom prikazu.

Odgojno-obrazovne institucije IZ-e u BiH 47,1%
Mediji IZ-e u BiH 12%
Kulturno-obrazovne institucije IZ-e u BiH 11,4%
Pomoć porodicama šehida, siromašnim, ugroženim, fond fir-rikab i pomoć za povratak 3,6%
Troškovi štampanja i razduženja blokova 0,7%
Sredstva za podršku vjersko-prosvjetnih aktivnosti i rada muftijstva, muftijstva Sandžačkog Udruženja ilmijje, Vijeća za fetve i Sabora IZ-e 15,6%
Vjerskoprosvjetne aktivnosti Rijaseta IZ-e 5,3%
Stipendije, studentski dom FIN-a i drugi vidovi pomoći 4,3%
:mrgreen:
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#172 Re: Kome dati vitre?

Post by Rimad »

vješalica wrote: ako pitamo Boga onda on pika samo istinske namjere onih koji daju i namjenjuju

kjafiri jedni iz IZ
Ma, ja. Kome je potrebno obrazovanje. Bitna je samo namjera.

Slijedeći put, kada kreneš doktoru, nemoj ići doktoru, već fino odeš kod prijateljice, koja ima istinsku namjeru, pa neka te ona liječi.
plain vanilla wrote:
karanana wrote:selam alejk.
mogu li se vitre uplatiti u dzamiji i sta mislite o tome?
ako pitas Islamsku zajednicu, pikaju se samo vitre uplacene Islamskoj zajednici :roll:
Na džumi nam uvijek kažu da se zekjat mora uplatiti u fond IZ, a vitre se mogu uplatiti u fond IZ, pa prema tome mislim da nisi upravu, ali nisam siguran.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#173 Re: Kome dati vitre?

Post by art vandeley »

Bez obzira...suplja vam prica, tema moze pod kljuc. Ko je dao vitre dao je, ma gdje god i kome god to bilo. Da Bog da da su od svih nas ispravne, kabul i valjane. Opet istaa prica na godinu aBd :roll:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#174 Re: Kome dati vitre?

Post by plain vanilla »

Rimad wrote:
plain vanilla wrote:
ako pitas Islamsku zajednicu, pikaju se samo vitre uplacene Islamskoj zajednici :roll:
Na džumi nam uvijek kažu da se zekjat mora uplatiti u fond IZ, a vitre se mogu uplatiti u fond IZ, pa prema tome mislim da nisi upravu, ali nisam siguran.
Stoga, a na temelju mojih ovlasti iz Menšūre i mojih službenih obaveza iz zakletve da ću dužnost reisu-l-ulme obavljati „savjesno i odgovorno“ pred Bogom i pred ljudima, objavljujem i obavezujem sve muftije, muderrise, imame, hatibe, muallime i muallime, koji imaju našu idžāzu (ovlašćenje) da tumače islam i predstavljaju interese Islamske zajednice u domovini i dijaspori - da u svakoj prilici, a posebno imami iz mihraba i hatibi petkom sa minbera jasno i nedvosmisleno prenesu našu fetvu da su blokovi Islamske zajednice u Bosni i Hecegovini jedino ispravni dokaz za uplatu zekata i sadekatu-l-fitra, te da je zajednički fond Bejtu-l-mala Islamske zajednice jedino ispravno mjesto za izdvajanje zekata i davanje sadekatu-l-fitra. Svjesno kršenje rečene fetve o zekatu i sadekatu-l-fitra od bilo koga, koju ovim putem objavljujemo, ravno je svjesnom kršenju trećeg stuba islama, to jeste Khilāfeta, Imāmeta i Menšūre, a to znači ne poštivanje značenja i značaja 'Aqīdeta i Šerī'ata.

elem, ima fetva o tome, tako da sigurno ne grijesim
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#175 Re: Kome dati vitre?

Post by vješalica »

Rimad wrote:
vješalica wrote: ako pitamo Boga onda on pika samo istinske namjere onih koji daju i namjenjuju

kjafiri jedni iz IZ
Ma, ja. Kome je potrebno obrazovanje. Bitna je samo namjera.

Slijedeći put, kada kreneš doktoru, nemoj ići doktoru, već fino odeš kod prijateljice, koja ima istinsku namjeru, pa neka te ona liječi.

.
ovo je vrlo vrlo bezobrazan odgovor i vlo vrlo izvučen iz konteksta
da držaiš imalo do obrazovanja ovo vrlo vrlo bezobrazno ne bi napisao
alajhimanet
Post Reply