kolonoskopija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Ujedam

#26 Re: kolonoskopija

Post by Ujedam »

žulijan asanž wrote:da li je neko radio u sarajevu? gdje?

da li je stvarno tako strašno kao što izgleda i kao što se priča? :(

Eh ovako.. bolan je proces ako se radi bez anestezije.. ja sam radila i sa i bez anestezije, tako da znam razliku. Razlika je ogromna. Radila sa na DIP-u na odjelu gastroenterologije. Postoje dvije opcije, da se pumpa stavlja u usta, pa gura kroz grlo, ždrijelo pa sve do crijeva ili kroz analni otvor do crijeva. Bože zdravlja, sve ostalo će doći! Sretno!
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#27 Re: kolonoskopija

Post by valter.ba »

Asanže pa zahvali se raji na postovima :D .
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#28 Re: kolonoskopija

Post by žulijan asanž »

valter.ba wrote:Asanže pa zahvali se raji na postovima :D .

:run: :run: :run: :run: :run: :run: :run:


šo bi reko onaj iz crtanog: kidam nalijevo :D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#29 Re: kolonoskopija

Post by valter.ba »

Ne stidi se, nije valjda tako tesko napisati h v a la r a j a :D
semso_bonaparte
Posts: 308
Joined: 01/04/2011 09:27

#30 Re: kolonoskopija

Post by semso_bonaparte »

I napisi nam kako ti je bilo na prvom date-u :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
dzejkej
Posts: 752
Joined: 16/03/2011 16:17

#31 Re: kolonoskopija

Post by dzejkej »

laksa je od gastroskopije. duze traje ali je kao pregled manje brutalna..
boli ali nije neizdrzivo.. ne boli pocetak koliko kad sa crijevom udje dublje. tacno vidis kako ti se stomak napuse i osjetis strano tijelo po crijevima.. ja sam nesto pricala, baljezgala, pokusavala se opustiti i prodje pregled..
ja sam radila i gastroskopiju i kolonoskopiju isti dan i evo me ziva sam..
dobar savjet je da ne ides sam na pregled jer je gadno poslije, imas nagon da ides u wc, slab si.. voziti sam ni slucajno!!
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#32 Re: kolonoskopija

Post by DearJohn »

Samo se opusti i bice sve ok. Zahvat nije bolan. Kolonoskopija je jos uvijek najpouzdaniji pregled pri otkrivanju bolesti crijevnog trakta i prilikom izvodjenja zahvata mozes traziti da dobijes sredstvo za opustanje koje cini da spazme (spontani grcevi koji nekad nastaju zbog napetosti) popuste tako da u sustini ne osjecas nista.
Ja sam se nacitao svega na forumima dok nisam sam otisao na pregled i nije strasno, ni to niti gastroskopija. Raja imaju obicaj da malo dosole svoje dozivljaje kad nestp prepricavaju, samo se opusti laganini i sve ce proci u redu, nije bolno, vjeruj mi.
Btw, Japanci su izumili pilulu-kameru koja ce za par godina u potpunosti zamijeniti kolonoskopiju.
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#33 Re: kolonoskopija

Post by anthraxQ »

DearJohn wrote:Samo se opusti i bice sve ok. Zahvat nije bolan. Kolonoskopija je jos uvijek najpouzdaniji pregled pri otkrivanju bolesti crijevnog trakta i prilikom izvodjenja zahvata mozes traziti da dobijes sredstvo za opustanje koje cini da spazme (spontani grcevi koji nekad nastaju zbog napetosti) popuste tako da u sustini ne osjecas nista.
Ja sam se nacitao svega na forumima dok nisam sam otisao na pregled i nije strasno, ni to niti gastroskopija. Raja imaju obicaj da malo dosole svoje dozivljaje kad nestp prepricavaju, samo se opusti laganini i sve ce proci u redu, nije bolno, vjeruj mi.
Btw, Japanci su izumili pilulu-kameru koja ce za par godina u potpunosti zamijeniti kolonoskopiju.
Ovo je čista laž. :wink:

Ali eto, budeš izvršio nalaz, pa javi čitaocima kako je.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#34 Re: kolonoskopija

Post by DearJohn »

anthraxQ wrote:
DearJohn wrote:Samo se opusti i bice sve ok. Zahvat nije bolan. Kolonoskopija je jos uvijek najpouzdaniji pregled pri otkrivanju bolesti crijevnog trakta i prilikom izvodjenja zahvata mozes traziti da dobijes sredstvo za opustanje koje cini da spazme (spontani grcevi koji nekad nastaju zbog napetosti) popuste tako da u sustini ne osjecas nista.
Ja sam se nacitao svega na forumima dok nisam sam otisao na pregled i nije strasno, ni to niti gastroskopija. Raja imaju obicaj da malo dosole svoje dozivljaje kad nestp prepricavaju, samo se opusti laganini i sve ce proci u redu, nije bolno, vjeruj mi.
Btw, Japanci su izumili pilulu-kameru koja ce za par godina u potpunosti zamijeniti kolonoskopiju.
Ovo je čista laž. :wink:

Ali eto, budeš izvršio nalaz, pa javi čitaocima kako je.
Nije laz, izvrsio sam nalaz. Bez ikakvih problema.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#35 Re: kolonoskopija

Post by valter.ba »

Žulijan je nestao sa teme a mi se raspisali. Žulijaneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :D :D :D :lol: :lol: :lol:
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#36 Re: kolonoskopija

Post by madnessa »

anthraxQ wrote:
DearJohn wrote:Samo se opusti i bice sve ok. Zahvat nije bolan. Kolonoskopija je jos uvijek najpouzdaniji pregled pri otkrivanju bolesti crijevnog trakta i prilikom izvodjenja zahvata mozes traziti da dobijes sredstvo za opustanje koje cini da spazme (spontani grcevi koji nekad nastaju zbog napetosti) popuste tako da u sustini ne osjecas nista.
Ja sam se nacitao svega na forumima dok nisam sam otisao na pregled i nije strasno, ni to niti gastroskopija. Raja imaju obicaj da malo dosole svoje dozivljaje kad nestp prepricavaju, samo se opusti laganini i sve ce proci u redu, nije bolno, vjeruj mi.
Btw, Japanci su izumili pilulu-kameru koja ce za par godina u potpunosti zamijeniti kolonoskopiju.
Ovo je čista laž. :wink:

Ali eto, budeš izvršio nalaz, pa javi čitaocima kako je.
Kao i ovo za gastroskopiju... Iskustva su različita, ali svako kaže da je jako neugodno, a pogotovo što je prelaz disanja usta-nos jako teško provesti. Lično sam pokušala uraditi gastroskopiju u budnom stanju i to nije išlo. Ne kažem da nema ljudi koji je dobro podnose, ali tvrditi da nije ili jeste strašno samo na osnovu svog iskustva je totalno besmisleno. Nije ugodno ništa što nije prirodno tijelu, a svako ima različit prag toleranicije boli i neugodnosti. Veliki dio za ugodno ili neugodno iskustvo snosi i onaj koji provodi pregled, tj. ljekar. Neko je nježan, a neko je k'o traktor.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#37 Re: kolonoskopija

Post by DearJohn »

madnessa wrote:
anthraxQ wrote:
DearJohn wrote:Samo se opusti i bice sve ok. Zahvat nije bolan. Kolonoskopija je jos uvijek najpouzdaniji pregled pri otkrivanju bolesti crijevnog trakta i prilikom izvodjenja zahvata mozes traziti da dobijes sredstvo za opustanje koje cini da spazme (spontani grcevi koji nekad nastaju zbog napetosti) popuste tako da u sustini ne osjecas nista.
Ja sam se nacitao svega na forumima dok nisam sam otisao na pregled i nije strasno, ni to niti gastroskopija. Raja imaju obicaj da malo dosole svoje dozivljaje kad nestp prepricavaju, samo se opusti laganini i sve ce proci u redu, nije bolno, vjeruj mi.
Btw, Japanci su izumili pilulu-kameru koja ce za par godina u potpunosti zamijeniti kolonoskopiju.
Ovo je čista laž. :wink:

Ali eto, budeš izvršio nalaz, pa javi čitaocima kako je.
Kao i ovo za gastroskopiju... Iskustva su različita, ali svako kaže da je jako neugodno, a pogotovo što je prelaz disanja usta-nos jako teško provesti. Lično sam pokušala uraditi gastroskopiju u budnom stanju i to nije išlo. Ne kažem da nema ljudi koji je dobro podnose, ali tvrditi da nije ili jeste strašno samo na osnovu svog iskustva je totalno besmisleno. Nije ugodno ništa što nije prirodno tijelu, a svako ima različit prag toleranicije boli i neugodnosti. Veliki dio za ugodno ili neugodno iskustvo snosi i onaj koji provodi pregled, tj. ljekar. Neko je nježan, a neko je k'o traktor.
Mozda pojedinci dozivljavaju pretrage kao malo neugodne, nije ugodno ni kad te trava svrbi po tabanima. I svako ne kaze da je neugodno, definitivno, strasis raju bez potrebe. Izvjesni bolovi pri zahvatu kolonoskopije se mogu pojaviti u slucaju da pacijent ima tzv Crohnovu bolest ali koja je veoma rijetka (1% populacije). No i tada ljekar i strucno osoblje moze malo pojacati dozu opustajuceg sredstva i pregled se izvrsi bez problema. Najveci problem su fobije koje pacijenti sami sebi stvore, zato se i daje opustajuce sredstvo.
argentaria
Posts: 87
Joined: 01/10/2009 20:10

#38 Re: kolonoskopija

Post by argentaria »

Ja radila prije 15-ak dana u jednoj privatnoj poliklinici.Priprema pred pregled se mora uraditi propisno da bi pregled uspio (cepici i onaj pogani donat Mg).Trajanje pregleda kod mene je bilo oko 20 min.Ja sam legla na bok i zazmurila i sta bude-bude.Kaze meni dr otvori okice i gledaj u svoja crijeva.Crijevo klizi lagano i bezbolno dok ne naidje na krivine,e tad boli ali nije ni blizu porodjaju ili zubobolji.Postoji taj neki osjecaj tjeskobe u utrobi,kao da ce nesto da prsne ,a ti fino upozoris dr-a kad je taj momenat i on zastane,obicno tada napravi fotografiju.Termin prije mene ovaj pregled je radio jedan muskarac od nekih 50 god i toliko je urlikao da sam ja razmisljala da odem.Njegov nalaz je uredu tako da otpada varijanta da ga je nesto dodatno vise boljelo.Stvar je u tome koliko neko podnosi bol i da li je to bol ili nelagoda.Sretno svima koji namjeravaju uraditi ovaj pregled i nemojte da se plasite.Trazite doktora s kojim ce te imati potpunu saradnju,koji ce vam pomoci da prevazidjete strah.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#39 Re: kolonoskopija

Post by žulijan asanž »

argentaria wrote:Ja radila prije 15-ak dana u jednoj privatnoj poliklinici.Priprema pred pregled se mora uraditi propisno da bi pregled uspio (cepici i onaj pogani donat Mg).Trajanje pregleda kod mene je bilo oko 20 min.Ja sam legla na bok i zazmurila i sta bude-bude.Kaze meni dr otvori okice i gledaj u svoja crijeva.Crijevo klizi lagano i bezbolno dok ne naidje na krivine,e tad boli ali nije ni blizu porodjaju ili zubobolji.Postoji taj neki osjecaj tjeskobe u utrobi,kao da ce nesto da prsne ,a ti fino upozoris dr-a kad je taj momenat i on zastane,obicno tada napravi fotografiju.Termin prije mene ovaj pregled je radio jedan muskarac od nekih 50 god i toliko je urlikao da sam ja razmisljala da odem.Njegov nalaz je uredu tako da otpada varijanta da ga je nesto dodatno vise boljelo.Stvar je u tome koliko neko podnosi bol i da li je to bol ili nelagoda.Sretno svima koji namjeravaju uraditi ovaj pregled i nemojte da se plasite.Trazite doktora s kojim ce te imati potpunu saradnju,koji ce vam pomoci da prevazidjete strah.
koliko si platila taj pregled u privatnoj poliklinici? koja je bila u pitanju? može i na pp. hvala
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#40 Re: kolonoskopija

Post by anthraxQ »

DearJohn wrote: Mozda pojedinci dozivljavaju pretrage kao malo neugodne, nije ugodno ni kad te trava svrbi po tabanima. I svako ne kaze da je neugodno, definitivno, strasis raju bez potrebe. Izvjesni bolovi pri zahvatu kolonoskopije se mogu pojaviti u slucaju da pacijent ima tzv Crohnovu bolest ali koja je veoma rijetka (1% populacije). No i tada ljekar i strucno osoblje moze malo pojacati dozu opustajuceg sredstva i pregled se izvrsi bez problema. Najveci problem su fobije koje pacijenti sami sebi stvore, zato se i daje opustajuce sredstvo.
Eto neka ti znaš, i mene ubjedi koji sam radio da je stvar samo "golicanja" ili nekih umišljenih strahova.

A da te pitam? Kako je onda momak koji je bio prije mene, kojeg sam poznavao, bukvalno vrištao i derao se? Dok mi sjedimo i slušamo. I ja mislim ono - on je bolestan pa ga boli - ali jest klinca, isti sam bio kao i on. I nemojte kenjati kako to eto ne boli i kako je to kao prdnuti. I nikakvo opuštajuće sredstvo se ne daje generalno, samo ukoliko je osoba rizičke kategorije - ima neku ozbiljniju bolest ili ima jaku fobiju.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#41 Re: kolonoskopija

Post by DearJohn »

anthraxQ wrote:
DearJohn wrote: Mozda pojedinci dozivljavaju pretrage kao malo neugodne, nije ugodno ni kad te trava svrbi po tabanima. I svako ne kaze da je neugodno, definitivno, strasis raju bez potrebe. Izvjesni bolovi pri zahvatu kolonoskopije se mogu pojaviti u slucaju da pacijent ima tzv Crohnovu bolest ali koja je veoma rijetka (1% populacije). No i tada ljekar i strucno osoblje moze malo pojacati dozu opustajuceg sredstva i pregled se izvrsi bez problema. Najveci problem su fobije koje pacijenti sami sebi stvore, zato se i daje opustajuce sredstvo.
Eto neka ti znaš, i mene ubjedi koji sam radio da je stvar samo "golicanja" ili nekih umišljenih strahova.

A da te pitam? Kako je onda momak koji je bio prije mene, kojeg sam poznavao, bukvalno vrištao i derao se? Dok mi sjedimo i slušamo. I ja mislim ono - on je bolestan pa ga boli - ali jest klinca, isti sam bio kao i on. I nemojte kenjati kako to eto ne boli i kako je to kao prdnuti. I nikakvo opuštajuće sredstvo se ne daje generalno, samo ukoliko je osoba rizičke kategorije - ima neku ozbiljniju bolest ili ima jaku fobiju.
Diskutujes sa osobom koja je upucena. Sve sam objasnio u prethodnom postu. Crohnova bolest nije maligne prirode ali je upalne i zato izaziva osjecaj boli kod pojedinih pacijenata pri kolonoskopiji. Ne namjeravam vise da diskutujem na ovu temu ali nemojte da plasite ljude. Assange, nemas razloga za zabrinutost, otidji i obavi pretragu i onda si miran/mirna.
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#42 Re: kolonoskopija

Post by anthraxQ »

neka on ode, pa onda neka napiše. ako ga ne bude boljelo i to BOLJELO ja ću se deaktivirati sa Sa-x.

znači bez nekih sredstava protiv bolaova i sl. Nego onako kako se radi uvijek.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#43 Re: kolonoskopija

Post by Not My Idea »

a majka mu stara, prezivjet ce kako god okrenemo.

nekog boli, nekog ne boli. simple as that.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#44 Re: kolonoskopija

Post by žulijan asanž »

anthraxQ wrote:neka on ode, pa onda neka napiše. ako ga ne bude boljelo i to BOLJELO ja ću se deaktivirati sa Sa-x.

znači bez nekih sredstava protiv bolaova i sl. Nego onako kako se radi uvijek.
pa slaži bolan ko i drugi što lažu, što si okrutan tako :D
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#45 Re: kolonoskopija

Post by DearJohn »

žulijan asanž wrote:
anthraxQ wrote:neka on ode, pa onda neka napiše. ako ga ne bude boljelo i to BOLJELO ja ću se deaktivirati sa Sa-x.

znači bez nekih sredstava protiv bolaova i sl. Nego onako kako se radi uvijek.
pa slaži bolan ko i drugi što lažu, što si okrutan tako :D
Nemoj bolan nego bolan ne bio :-)
Samo se slobodno opusti i otidji na taj pregled. Zavisno u kojoj klinici/ustanovi ces da pregled uradis mozes da trazis da ti daju sredstvo za opustanje, ne boj se neces biti drogiran niti ces sta osjetiti. Najbolje se konsultuj sa medicinskom sestrom ili doktorom koji ce pregled napraviti. Pomoci ce ti samo da prebrodis taj strah i da se opustis. Procitaj moje prijasnje postove i nista se ne sekiraj, nije strasno. Uglavnom su svi pacijenti napeti i prestraseni prije pregleda a kasnije ne mogu da vjeruju kako je lagano proslo. Sretno na pregledu.
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#46 Re: kolonoskopija

Post by anthraxQ »

Not My Idea wrote:a majka mu stara, prezivjet ce kako god okrenemo.

nekog boli, nekog ne boli. simple as that.
Ho'š se ti udat?

:mrgreen:
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#47 Re: kolonoskopija

Post by Not My Idea »

nego sta cu drugo :D
semso_bonaparte
Posts: 308
Joined: 01/04/2011 09:27

#48 Re: kolonoskopija

Post by semso_bonaparte »

anthraxQ wrote:neka on ode, pa onda neka napiše. ako ga ne bude boljelo i to BOLJELO ja ću se deaktivirati sa Sa-x.

znači bez nekih sredstava protiv bolaova i sl. Nego onako kako se radi uvijek.

Poteci ce suza radosnica ali ostat ce dusevna bol :D :D :D
Ja ne znam koliko toleranciaj na bol mora biti meni je bi osjecaj ko da mi cupaju crijeva. Ili smo mi muskarci P.z.e ili su sa zenama njezniji.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45501
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#49 Re: kolonoskopija

Post by Chmoljo »

samo za žulijena :lol:



"you feel like a pinata, you think a little Mexican kids will come out: get d prrezents, get d prrrezents" :lol: :lol: :lol:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#50 Re: kolonoskopija

Post by chuchumbamayumbe »

A kako se zove onaj pregled i da li se to radi kod nas...kada se crijeva ispiraju i čiste vodom ili već nečim.
Kažu da je strašno popularno na zapadu, gledao sam jednom u Oprah (ne pratim Oprah, majke mi! 8-) ), preporučuju da se uradi jednom valjda svakih 6 mjeseci?! :shock:
Post Reply