kolonoskopija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82387
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#226 Re: kolonoskopija

Post by Truba »

možda je od neke masti
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#227 Re: kolonoskopija

Post by crveni_makovi »

@Maybach
Dok ne dobijes neki pregled i strucne smjernice sta dalje, probaj ako smijes pomalo iskuhavati caj od svjezeg djumbira. Ja ga sad pijem svakodnevno u velikim kolicinama jer mi se svidja i jer mi prija u svakom smislu vise od kafe i svih drugih cajeva a sjecam se da su mi ranijih godina na ultrazvuku preporucivali da ga pijem protiv nadutosti.
User avatar
zubi
Posts: 5180
Joined: 16/07/2009 00:27

#228 Re: kolonoskopija

Post by zubi »

crveni_makovi wrote: 21/12/2022 09:19 @Maybach
Dok ne dobijes neki pregled i strucne smjernice sta dalje, probaj ako smijes pomalo iskuhavati caj od svjezeg djumbira. Ja ga sad pijem svakodnevno u velikim kolicinama jer mi se svidja i jer mi prija u svakom smislu vise od kafe i svih drugih cajeva a sjecam se da su mi ranijih godina na ultrazvuku preporucivali da ga pijem protiv nadutosti.
Kako ga napravis? Izrendas djumbir?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#229 Re: kolonoskopija

Post by crveni_makovi »

Ja ga izrežem samo na manje komadiće i iste komadiće koristim više puta sve dok puštaju jačinu. Probaj s blažom dozom da vidiš kako će ti prijati i na stomak i ukupno na te tegobe koje imaš. Sjetih se da mi je tada doktorica govorila da iskuhavam te komadiće desetak minuta ali ja to više ne radim. Samo prelijem kockice ključalom vodom, ostavim da odstoji desetak minuta i pijem. Ako ti bude previše gorko možeš dodati kašiku meda što ne bi trebalo smetati ni smanjiti učinak.
User avatar
zubi
Posts: 5180
Joined: 16/07/2009 00:27

#230 Re: kolonoskopija

Post by zubi »

crveni_makovi wrote: 21/12/2022 12:24 Ja ga izrežem samo na manje komadiće i iste komadiće koristim više puta sve dok puštaju jačinu. Probaj s blažom dozom da vidiš kako će ti prijati i na stomak i ukupno na te tegobe koje imaš. Sjetih se da mi je tada doktorica govorila da iskuhavam te komadiće desetak minuta ali ja to više ne radim. Samo prelijem kockice ključalom vodom, ostavim da odstoji desetak minuta i pijem. Ako ti bude previše gorko možeš dodati kašiku meda što ne bi trebalo smetati ni smanjiti učinak.
Hvala ti, probacu.
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#231 Re: kolonoskopija

Post by Maybach »

Hvala!Da pijem ga i ja kod prehlada i slicno,bas mi godi svakodnevno,i ja koristim iste komade vise puta na dan,nekad dodam neku travu u to,ali cim potrosim treba mi sto godina da se sjetim opet da kupim.Ima u Dm neki filter blend dzumbir,kurkuma,komorac,narandza,dobar je kao zamjena.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#232 Re: kolonoskopija

Post by crveni_makovi »

Slična sam. Danas sam u CJ nasla svjezu kurkumu pa cu je narendati i skupa s narendanim djumbirom staviti u teglicu meda onako da uzmem po kasiku ujutro. Ne mogu se sjetiti sad ide li jos neki sastojak.
User avatar
crnivrag
Posts: 12996
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#233 Re: kolonoskopija

Post by crnivrag »

Da i ja podijelim iskustva nakon što sam "preživio" kolonskopiju jučer :D

Radi svježeg krvarenja su me naručili da već za manje od 24 sata radim kolonoskopiju, a da crijeva u toku dana pripremim uz MoviPrep prašak kako bi mi se crijeva u potpunosti očistila, i rečeno mi je da ne smijem ništa jesti dok ne završim sa pregledom, osim ovog preparata, vode i čaja.

Moje iskustvo u toku pregleda nije toliko loše, međutim poslije pregleda mi nije bilo dobro.

Vršena mi je kompletna kolonoskopija do cekuma (slijepog crijeva), a bolilo je ko da mi neko crijeva čupa, ali samo u trenucima kada se ono crijevo za pregled savija oko pregiba debelog crijeva, ali su me upozorili da će boljeti u tim trenucima prevoja i stvarno jeste bolilo ko sam đavo, ali taj bol traje pola minute - do minutu max, i onda nisam više osjećao bol.

Uzeli su mi 4 uzorka za biopsiju, i sve je bilo ok dok nisam ustao na noge, tad sam osjetio kao da mi iznutra nešto čupa i želudac i crijeva.

Kome se gadi, pišem ostatak u spoiler
Spoiler
Show
Poslali su me da "ispustim" gasove i stvarno kroz nekih 20-ak minuta i ispuštanja velike količine gasova mi je bilo dobro i nisam više osjećao bol.

Kasnije sam imao još pola dana kruljenje u crijevima i povremene gasove, nakon čega se sve smirilo.
Bol jeste jaka, ali nije ni blizu najveće boli koju sam osjetio, niti sam imao potrebu da vrištim ili padam u nesvijest, a čitao sam dosta takvih iskustava.

Također sam ranije dva puta radio gastroskopiju, te sam i to podnio sasvim ok uz povremene reflekse za povraćanje, ali bez bolova, gušenja i sl.

Kolonoskopiju sam radio na KCUS-u, bez anestezije i bilo kakvih lijekova za ublažavanje bolova i sedaciju, a na nalaze biopsije moram čekati otprilike 30 dana.

Tvrde da nisu našli ništa strašno, ali eto da žele uzeti uzorke čisto radi provjere, tako da se nadam da će nalaz biti ok.
MMM1977
Posts: 4663
Joined: 15/07/2009 12:56

#234 Re: kolonoskopija

Post by MMM1977 »

crnivrag wrote: 22/07/2023 20:26 Da i ja podijelim iskustva nakon što sam "preživio" kolonskopiju jučer :D

Radi svježeg krvarenja su me naručili da već za manje od 24 sata radim kolonoskopiju, a da crijeva u toku dana pripremim uz MoviPrep prašak kako bi mi se crijeva u potpunosti očistila, i rečeno mi je da ne smijem ništa jesti dok ne završim sa pregledom, osim ovog preparata, vode i čaja.

Moje iskustvo u toku pregleda nije toliko loše, međutim poslije pregleda mi nije bilo dobro.

Vršena mi je kompletna kolonoskopija do cekuma (slijepog crijeva), a bolilo je ko da mi neko crijeva čupa, ali samo u trenucima kada se ono crijevo za pregled savija oko pregiba debelog crijeva, ali su me upozorili da će boljeti u tim trenucima prevoja i stvarno jeste bolilo ko sam đavo, ali taj bol traje pola minute - do minutu max, i onda nisam više osjećao bol.

Uzeli su mi 4 uzorka za biopsiju, i sve je bilo ok dok nisam ustao na noge, tad sam osjetio kao da mi iznutra nešto čupa i želudac i crijeva.

Kome se gadi, pišem ostatak u spoiler
Spoiler
Show
Poslali su me da "ispustim" gasove i stvarno kroz nekih 20-ak minuta i ispuštanja velike količine gasova mi je bilo dobro i nisam više osjećao bol.

Kasnije sam imao još pola dana kruljenje u crijevima i povremene gasove, nakon čega se sve smirilo.
Bol jeste jaka, ali nije ni blizu najveće boli koju sam osjetio, niti sam imao potrebu da vrištim ili padam u nesvijest, a čitao sam dosta takvih iskustava.

Također sam ranije dva puta radio gastroskopiju, te sam i to podnio sasvim ok uz povremene reflekse za povraćanje, ali bez bolova, gušenja i sl.

Kolonoskopiju sam radio na KCUS-u, bez anestezije i bilo kakvih lijekova za ublažavanje bolova i sedaciju, a na nalaze biopsije moram čekati otprilike 30 dana.

Tvrde da nisu našli ništa strašno, ali eto da žele uzeti uzorke čisto radi provjere, tako da se nadam da će nalaz biti ok.
Pisao sam ranije u vezi ovog tvog spojlera, mene su ljudi upozorili ranije, najveći problem su gasovi i ja se bogumi nisam nimalo ustručavao... Sala se tresla koliko sam ispuštao taj zrak, tj. prdio :D i odmah bude lakše. Sestrice se valjale od smijeha, kažu ti se baš opustio, samo sam odmahnuo rukom i nastavio po svom :D

Mene nije bolilo nista apsolutno, najgori dio mi je bio upumpavanje zraka ali i to nista posebno.
User avatar
Altsa
Posts: 7386
Joined: 19/03/2004 18:31

#235 Re: kolonoskopija

Post by Altsa »

Ja kad pricam raji koja zivi u inostranstvu da se kod nas jos uvijek radi kolonoskopija na zivo svi se krste i lijevom i desnom.
User avatar
crnivrag
Posts: 12996
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#236 Re: kolonoskopija

Post by crnivrag »

Altsa wrote: 25/07/2023 08:28 Ja kad pricam raji koja zivi u inostranstvu da se kod nas jos uvijek radi kolonoskopija na zivo svi se krste i lijevom i desnom.
Ja na YouTube-u koji god video sam gledao za kolonoskopiju uvijek je bila potpuna anestezija prije zahvata i onda oporavak u bolnici dok ne dođeš sebi.
Drug Clan
Posts: 754
Joined: 05/01/2020 20:32

#237 Re: kolonoskopija

Post by Drug Clan »

Doplata za anesteziju je bila 50 maraka ali ljudi kao da vole da se namuce :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#238 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

:-) nemoguche da je samo 50 KM
User avatar
crnivrag
Posts: 12996
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#239 Re: kolonoskopija

Post by crnivrag »

Drug Clan wrote: 28/07/2023 17:29 Doplata za anesteziju je bila 50 maraka ali ljudi kao da vole da se namuce :-)
Meni je na Koševu niko nije ponudio niti rekao da mogu bilo šta da biram.
User avatar
Altsa
Posts: 7386
Joined: 19/03/2004 18:31

#240 Re: kolonoskopija

Post by Altsa »

crnivrag wrote: 25/07/2023 09:00
Altsa wrote: 25/07/2023 08:28 Ja kad pricam raji koja zivi u inostranstvu da se kod nas jos uvijek radi kolonoskopija na zivo svi se krste i lijevom i desnom.
Ja na YouTube-u koji god video sam gledao za kolonoskopiju uvijek je bila potpuna anestezija prije zahvata i onda oporavak u bolnici dok ne dođeš sebi.
Vise ne radim bez anestezije. Nema sanse. Idem tamo gdje se radi sa anestezijom. Komoditet i nista drugo ne treba.
User avatar
MTV
Posts: 14378
Joined: 21/08/2013 19:39

#241 Re: kolonoskopija

Post by MTV »

Sekini mesari na KCUSu, sta se cudite...
User avatar
zubi
Posts: 5180
Joined: 16/07/2009 00:27

#242 Re: kolonoskopija

Post by zubi »

Drug Clan wrote: 28/07/2023 17:29 Doplata za anesteziju je bila 50 maraka ali ljudi kao da vole da se namuce :-)
Gdje?

Vojna ili Kosevo?
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#243 Re: kolonoskopija

Post by forumskivojnik »

Drug Clan wrote: 28/07/2023 17:29 Doplata za anesteziju je bila 50 maraka ali ljudi kao da vole da se namuce :-)

Sto bi doplacivao anesteziju kada je pokrivena obaveznim zdravstvenim osiguranjem? Kolonoskopija se i ne radi bez anestezije, ovo je nonsens.
Samo kazes necu bez anestezije i tocka, ne smiju ti raditi pretragu bez anestezije, posebno ne ako ti to ne zelis. Inace tebi urade pretragu bez anestezije a od ZZO Kantona Sarajevo uredno naplate uslugu :-) . Trazi od ustanove racun na uvid, a otidji sa nalazom u ZZO KS i provjeri sta su sve obracunali i naplatili. Imas pravo na to.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5207
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#244 Re: kolonoskopija

Post by oldtajmer »

jbg jeste da nije jeftino oko 5 stoja cini mi se,skupa kolonoskopija i gastroskopija,ali ja sam bio odusevljen kompletnom uslugom u eurofarmu gdje sam vodio oca kod dr vanisa
bukvalno nije osjetio da je radio,a i sto sam pricao sa par ljudi koji su isto radili kod njega svi su bili odusevljeni,jedina je patnja dan prije kad pijes one stvari za ciscenje i sto ne smijes jesti i piti a sam zahvat je bio sve za deset,uskoro cu ga opet voditi tamo
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#245 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

:-) opisujesh .kao da ide u spa🤭
User avatar
oldtajmer
Posts: 5207
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#246 Re: kolonoskopija

Post by oldtajmer »

volio bi da ne moram ali kontrola nakon kemo, jbg mora se, barem privatno kad ode bude rahatniji sto zaobidje ove patnje sa kcusom
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#247 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

:thumbup: biche dobar..


shto se mora . nije teshko. pogotovo shto ima moguchnost..da je bezbolno ili neugodno.. mada, neki ne vole''da se uspavaju'

.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5207
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#248 Re: kolonoskopija

Post by oldtajmer »

nadam se
slazem se,mada ne razumijem se u to i pojma nemam kakvu anasteziju koriste u eurofarmu ali otac kaze kad su mu je dali lagano zaspao i probudio se, poslije toga nimalo ruzno u glavi i sl, tako da meni to nema cijenu a i ovaj doktor je zaista za svaku pohvalu
Drug Clan
Posts: 754
Joined: 05/01/2020 20:32

#249 Re: kolonoskopija

Post by Drug Clan »

moonca wrote: 28/07/2023 19:01 :-) nemoguche da je samo 50 KM
Ja sam radio gastroskopiju i kolonoskopiju na privatnoj klinici sa uputnicom i meni su trazili 50 KM za neku obradu kod anestezijologa ako zelim da to radim u anesteziji
User avatar
alica.k
Posts: 8781
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#250 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

oldtajmer wrote: 29/07/2023 16:39 nadam se
slazem se,mada ne razumijem se u to i pojma nemam kakvu anasteziju koriste u eurofarmu ali otac kaze kad su mu je dali lagano zaspao i probudio se, poslije toga nimalo ruzno u glavi i sl, tako da meni to nema cijenu a i ovaj doktor je zaista za svaku pohvalu
obicno koriste propofol.

samo ko nije nikad radio kolonoskopiju moze imat komentar da opisujes ko spa. znaci itekako kad se ne moras mucit nazivo...
Post Reply