KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#476 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by JohnnyS »

Nećemo pretjerivati. Ali jednako kao što se ne dozvoljava registracija automobila bez svjetla, tako se ne bi smjeli tolerirati nekompletni građevinski objekti.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#477 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Danguba »

JohnnyS wrote:
Danguba wrote:
JohnnyS wrote:http://bljesak.info/rubrika/lifestyle/c ... oja/112526

Što bi šveđani rekli da Bosnom i Hercegovinom prohodaju gdje je premija bilo kakva fasada...
poredi sveCku i bosnu... :-) :-)

Pa treba se ugledati u bolje od sebe, ta nećemo valja u Eritreju. Objekte bez fasade treba smatrati nedovršenim, kao što i jesu, te onemogućiti priključke za struju, vodu, poštanske brojeve...
Ne radi se to tako.
U uredjenim zemljama moras sve predociti od projekata, vlasnickog lista parcele...pa do toga da si zatvorio konstrukciju finansiranja i sa time dobijas odobrenje za gradnju sa rokovima koje si prilozio.
Minimalno sto moras uraditi je sistem Rohbau a unutrasnje zavrsne radove kada mozes.

Sasvim je logicno ako si dobio odobrenje za tu vrstu cigle ili boju fasade ako zelis da promijenis moras se konsultovati sa onim ko ti je izdao odobrenje da li se ta boja ponovo uklapa u prostorni plan lokacije.

Kod nas se jos uvijek prezivljava a kuca se radi koliko ko ima...ali sto je zanimljivo a vjerovatno ne znas, najmanje nekretnina u privatnom vlasnistvu imaju Svicarci. Ako ides tom logikom, mi smo bogat narod. :wink:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#478 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by JohnnyS »

To za Švicarce znam i to mi je sasvim logično jer nemaju svi taj mentalitet ko u nas "đe se rodiš, tu ćeš umrijet", ide se na mobilnost, seli se za poslom, a nekretnina je u takvim situacijama uteg. Dapače, mogli bismo reći što je naprednija zemlja, manje je stambenih objekata u vlasništvu. Sad se nameće pitanje, ko je pametniji, mi ili Švicarci.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#479 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Danguba »

JohnnyS wrote:To za Švicarce znam i to mi je sasvim logično jer nemaju svi taj mentalitet ko u nas "đe se rodiš, tu ćeš umrijet", ide se na mobilnost, seli se za poslom, a nekretnina je u takvim situacijama uteg. Dapače, mogli bismo reći što je naprednija zemlja, manje je stambenih objekata u vlasništvu. Sad se nameće pitanje, ko je pametniji, mi ili Švicarci.
E jbg sad.
Na zapadu mladje osobe kupuju kucu dok su jos mladi. Kroz posao tokom radnog vijeka oni tu nekretninu otplate i kada dodju u penziju istu prodaju ako mu treba para. Ide u podstanare a pare trose na auta i putovanja.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#480 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mudrac2 »

JohnnyS wrote:Nećemo pretjerivati. Ali jednako kao što se ne dozvoljava registracija automobila bez svjetla, tako se ne bi smjeli tolerirati nekompletni građevinski objekti.
da, al kad prosječna plata bude par hiljada eura. Ti bi da natjeraš nekoga ko živi od 500km da metne fasadu koja kosta 2-3000km. Odakle?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#481 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by JohnnyS »

mudrac2 wrote:
JohnnyS wrote:Nećemo pretjerivati. Ali jednako kao što se ne dozvoljava registracija automobila bez svjetla, tako se ne bi smjeli tolerirati nekompletni građevinski objekti.
da, al kad prosječna plata bude par hiljada eura. Ti bi da natjeraš nekoga ko živi od 500km da metne fasadu koja kosta 2-3000km. Odakle?

Neka izgradi 5 kvadrata manju kuću pa će biti i za fasadu.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#482 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mudrac2 »

JohnnyS wrote:
mudrac2 wrote:
JohnnyS wrote:Nećemo pretjerivati. Ali jednako kao što se ne dozvoljava registracija automobila bez svjetla, tako se ne bi smjeli tolerirati nekompletni građevinski objekti.
da, al kad prosječna plata bude par hiljada eura. Ti bi da natjeraš nekoga ko živi od 500km da metne fasadu koja kosta 2-3000km. Odakle?

Neka izgradi 5 kvadrata manju kuću pa će biti i za fasadu.
5 manje za podrum, 5 za garažu, 5 za kotlovnicu, 5 za struju, 5 za....... Mislim da je dovoljno...

Ne možeš sirotinju tjerati da ulaže pare koje nema. Kako se iz budžeta popravlaju fasade po gradovima, na privatnim zgradama, tako bi trebalo i na ostalim objektima. To bi bilo realno rješenje.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#483 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Hajvan »

pogrešan ti je kont..
to je kont zbog koje ovo društvo tavori na marginama svih tokova i zbog kojeg imamo ovako loš životni standard i živote općenito.

šuplje price o sirotinji pun qufer vise..bio sam i ja sirotinja, mozda budem opet… šupačko ponašanje ne moze biti izgovor za nepoštivanje osnovnih civilizacijskih normi koje je naše društvo imalo vec prije 400-500 godina- kuce skladnih proporcija, fasade na kucama, pravo na pogled, uređeno dvorište i okucnica…

ova sad je kriza totalna.



...a dobra fasada vraca ulozeno u svega par godina- tolika je razlika u potrebnim energentima za grijanje i/ili rashlađivanje….
luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#484 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by luka78 »

E ovako,

Ja imam izgradjeno prizemlje do prvog sprata sa plocom. Posjedujem svu ciglu i crijep da se zavrsi jod jedan sprat i krov. Posjedujem skoro sve rogove za krov. Prikljucici placeni na vrijeme. Po procjeni, koliko bi mi trebalo da sredim do useljenja jedan sprat, recimo prizemlje ili sprat.

Hvala
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#485 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by S4mpion »

Kad imaš pare, jedan sprat od cirka 100 kvadrata možeš dovest do useljenja za mjesec dana.
luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#486 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by luka78 »

S4mpion wrote:Kad imaš pare, jedan sprat od cirka 100 kvadrata možeš dovest do useljenja za mjesec dana.
Para druzue, para, to sam pitao :-D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#487 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by S4mpion »

luka78 wrote:
S4mpion wrote:Kad imaš pare, jedan sprat od cirka 100 kvadrata možeš dovest do useljenja za mjesec dana.
Para druzue, para, to sam pitao :-D
Lapsus :lol:

Evo ti okvirno neke svježe cijene, jer sam ja kod sebe nedavno radio sprat:

Stolarija, 5 prozora i 2 balkonska vrata oko 1400KM je izašlo, a vjerujem da možeš naći i jeftinije.
Malterisanje oko 2000KM, ručno, ne mašinsko, bez edelpuca.
Struja, oko 1000KM ruke sa materijalom, mada i ovo može bit jeftinije, zavisno šta hoćeš.
Voda, ruke s materijalom oko 700-800KM.

Podove otprilike možeš sam skontat cijenu, zavisno šta hoćeš, jer mogu bit 10, a mogu i 90KM po kvadratu.
luka78
Posts: 208
Joined: 08/09/2008 17:25

#488 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by luka78 »

S4mpion wrote:
luka78 wrote:
S4mpion wrote:Kad imaš pare, jedan sprat od cirka 100 kvadrata možeš dovest do useljenja za mjesec dana.
Para druzue, para, to sam pitao :-D
Lapsus :lol:

Evo ti okvirno neke svježe cijene, jer sam ja kod sebe nedavno radio sprat:

Stolarija, 5 prozora i 2 balkonska vrata oko 1400KM je izašlo, a vjerujem da možeš naći i jeftinije.
Malterisanje oko 2000KM, ručno, ne mašinsko, bez edelpuca.
Struja, oko 1000KM ruke sa materijalom, mada i ovo može bit jeftinije, zavisno šta hoćeš.
Voda, ruke s materijalom oko 700-800KM.

Podove otprilike možeš sam skontat cijenu, zavisno šta hoćeš, jer mogu bit 10, a mogu i 90KM po kvadratu.
Pa kontam ako bi uzeo jedan kredit od jedno 50 000 KM, da li bi mogao dignuti jos jedan sprat i staviti pod krov, a dole (ili gore) opremiti. Kazem, ciglu i crijep i dio rogova vec posjedujem. Koliko je centralno da se postavi (na struju recimo), sve ukupno?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#489 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by S4mpion »

luka78 wrote:
S4mpion wrote:
Lapsus :lol:

Evo ti okvirno neke svježe cijene, jer sam ja kod sebe nedavno radio sprat:

Stolarija, 5 prozora i 2 balkonska vrata oko 1400KM je izašlo, a vjerujem da možeš naći i jeftinije.
Malterisanje oko 2000KM, ručno, ne mašinsko, bez edelpuca.
Struja, oko 1000KM ruke sa materijalom, mada i ovo može bit jeftinije, zavisno šta hoćeš.
Voda, ruke s materijalom oko 700-800KM.

Podove otprilike možeš sam skontat cijenu, zavisno šta hoćeš, jer mogu bit 10, a mogu i 90KM po kvadratu.
Pa kontam ako bi uzeo jedan kredit od jedno 50 000 KM, da li bi mogao dignuti jos jedan sprat i staviti pod krov, a dole (ili gore) opremiti. Kazem, ciglu i crijep i dio rogova vec posjedujem. Koliko je centralno da se postavi (na struju recimo), sve ukupno?
Za 50 000KM ne da možeš opremit sprat, već možeš opremit dva, još i fasadu i grijanje možeš nabacit. Ako ne ganjaš ništa pretjerano skupo, sprat od nekih 100 kvadrata se može fino i kvalitetno uradit i opremit za nekih 15-20 000KM. Ovo ti je sve gruba procjena, jer ti najbolje znaš šta misliš uzimat i kako opremat.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#490 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Danguba »

luka78 wrote:
Pa kontam ako bi uzeo jedan kredit od jedno 50 000 KM, da li bi mogao dignuti jos jedan sprat i staviti pod krov, a dole (ili gore) opremiti. Kazem, ciglu i crijep i dio rogova vec posjedujem. Koliko je centralno da se postavi (na struju recimo), sve ukupno?
ti planiraj potrositi 30 a svakako ce ti otici 50k. :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#491 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Zviz »

85.000km sa kupovinom placa i izidanom povrsinom do prve ploce, velicine 65m2

Sad je 190m2 plus garaza
s.aint
Posts: 420
Joined: 10/12/2010 16:19

#492 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by s.aint »

S4mpion wrote:
luka78 wrote:
S4mpion wrote:Kad imaš pare, jedan sprat od cirka 100 kvadrata možeš dovest do useljenja za mjesec dana.
Para druzue, para, to sam pitao :-D
Lapsus :lol:

Evo ti okvirno neke svježe cijene, jer sam ja kod sebe nedavno radio sprat:

Stolarija, 5 prozora i 2 balkonska vrata oko 1400KM je izašlo, a vjerujem da možeš naći i jeftinije.
Malterisanje oko 2000KM, ručno, ne mašinsko, bez edelpuca.
Struja, oko 1000KM ruke sa materijalom, mada i ovo može bit jeftinije, zavisno šta hoćeš.
Voda, ruke s materijalom oko 700-800KM.

Podove otprilike možeš sam skontat cijenu, zavisno šta hoćeš, jer mogu bit 10, a mogu i 90KM po kvadratu.
Pitanje
Gdje ima ove stolarije ovako jeftine?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#493 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mO k3 »

Danguba wrote:
luka78 wrote:
Pa kontam ako bi uzeo jedan kredit od jedno 50 000 KM, da li bi mogao dignuti jos jedan sprat i staviti pod krov, a dole (ili gore) opremiti. Kazem, ciglu i crijep i dio rogova vec posjedujem. Koliko je centralno da se postavi (na struju recimo), sve ukupno?
ti planiraj potrositi 30 a svakako ce ti otici 50k. :D
:mrgreen: :thumbup:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#494 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by S4mpion »

s.aint wrote: Pitanje
Gdje ima ove stolarije ovako jeftine?
Vladrag, a možeš li mi reći gdje je skupa stolarija u poređenju s Vladragom, jer što sam ja gledao, masovno je bilo sve jeftinije?

Pogledao bih i tu skupu stolariju, možda zatreba uskoro, pa ako ti nije zahmet da odgovoriš. :kakoste:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#495 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by madner »

Trocal, imas prozore od 1400 :D
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#496 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Sodom1 »

S4mpion wrote:
luka78 wrote:
S4mpion wrote:Kad imaš pare, jedan sprat od cirka 100 kvadrata možeš dovest do useljenja za mjesec dana.
Para druzue, para, to sam pitao :-D
Lapsus :lol:

Evo ti okvirno neke svježe cijene, jer sam ja kod sebe nedavno radio sprat:

Stolarija, 5 prozora i 2 balkonska vrata oko 1400KM je izašlo, a vjerujem da možeš naći i jeftinije.
Malterisanje oko 2000KM, ručno, ne mašinsko, bez edelpuca.
Struja, oko 1000KM ruke sa materijalom, mada i ovo može bit jeftinije, zavisno šta hoćeš.
Voda, ruke s materijalom oko 700-800KM.

Podove otprilike možeš sam skontat cijenu, zavisno šta hoćeš, jer mogu bit 10, a mogu i 90KM po kvadratu.
Malo je ovo tj premalo.
Moj je otac zavrsio pola sprata ja sam skoro zavrsio i zavrsavam drugu polu.
Stolarija - jedan prozorcic u kuhinji ,jedna vrata za ulaz u Garten i jedna stjenka =1400 km
Nadbeton fina gruba,i sve te gluposti 1000 km ruke , plus materijal oko hiljade znaci za kuhinju i dnevni boravak oko 30tak m2
Grijanje cevi po podu do prikopcavanja radijatora i peci citav sprat 900 km
User avatar
Slo Burner
Posts: 5344
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#497 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Slo Burner »

S4mpion wrote:
luka78 wrote:
S4mpion wrote:Kad imaš pare, jedan sprat od cirka 100 kvadrata možeš dovest do useljenja za mjesec dana.
Para druzue, para, to sam pitao :-D
Lapsus :lol:

Evo ti okvirno neke svježe cijene, jer sam ja kod sebe nedavno radio sprat:

Stolarija, 5 prozora i 2 balkonska vrata oko 1400KM je izašlo, a vjerujem da možeš naći i jeftinije.
Malterisanje oko 2000KM, ručno, ne mašinsko, bez edelpuca.
Struja, oko 1000KM ruke sa materijalom, mada i ovo može bit jeftinije, zavisno šta hoćeš.
Voda, ruke s materijalom oko 700-800KM.

Podove otprilike možeš sam skontat cijenu, zavisno šta hoćeš, jer mogu bit 10, a mogu i 90KM po kvadratu.
I nemoj fasadu da zaboravis da ovim Švedjanima gore ne iskvaris :D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#498 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Ned071 »

luka78 wrote:E ovako,

Ja imam izgradjeno prizemlje do prvog sprata sa plocom. Posjedujem svu ciglu i crijep da se zavrsi jod jedan sprat i krov. Posjedujem skoro sve rogove za krov. Prikljucici placeni na vrijeme. Po procjeni, koliko bi mi trebalo da sredim do useljenja jedan sprat, recimo prizemlje ili sprat.

Hvala
Savjet ako moze. Zidaj ytongom. U startu je malo skuplji al se isplati. Nema maltanja i susi se ta par dana. Ako vec imas ciglu grubih radova za oko 100 kvadrata desetak 15 hiljada. Onda tek ide spektakl sa finim radovima
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#499 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Danguba »

Ned071 wrote:
Savjet ako moze. Zidaj ytongom. U startu je malo skuplji al se isplati. Nema maltanja i susi se ta par dana. Ako vec imas ciglu grubih radova za oko 100 kvadrata desetak 15 hiljada. Onda tek ide spektakl sa finim radovima
:roll: :?

ako ja tebe ista razumijem. :sad:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#500 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Ned071 »

Grubi radovi zidanje krov maltanje desetak 15 hiljada za 100 kvadrata stana. A kad krenes radit fine radove onda od tebe zavisi koliko ce biti cifra.
Post Reply