KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#451 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Sodom1 »

Bambi_na_kofeinu wrote:
Sodom1 wrote:Ovo je tacno.Ako neces odrzavati ,zacas postane rupa
:?

Za kakvih ba pet godina rupa, kuća mojih staraca ima preko 30 godina, stolarija, crijep, cijevi...ništa se nije moralo mijenjati decenijama a kamo li "začas".
Lažem, jes' jednom ono ljuljnulo bruka snijega pa su pukla dva crijepa, pa su eto zamijenjena.

Ako kod gradnje ne gledaš da na svemu uštediš već za neke stvari znaš da treba da ti traju i kupiš najkvalitetnije te nađeš kvalitetne majstore onda daleko od toga da ćeš za pet godina živjeti u rupi.
Stolarija 30 godina ti ? Instalacije struja 30 godina? Voda 30 godina? Jesi ti dobar :skoljka: :skoljka: :skoljka:
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#452 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Bambi_na_kofeinu »

Sodom1 wrote:
Bambi_na_kofeinu wrote:
Sodom1 wrote:Ovo je tacno.Ako neces odrzavati ,zacas postane rupa
:?

Za kakvih ba pet godina rupa, kuća mojih staraca ima preko 30 godina, stolarija, crijep, cijevi...ništa se nije moralo mijenjati decenijama a kamo li "začas".
Lažem, jes' jednom ono ljuljnulo bruka snijega pa su pukla dva crijepa, pa su eto zamijenjena.

Ako kod gradnje ne gledaš da na svemu uštediš već za neke stvari znaš da treba da ti traju i kupiš najkvalitetnije te nađeš kvalitetne majstore onda daleko od toga da ćeš za pet godina živjeti u rupi.
Stolarija 30 godina ti ? Instalacije struja 30 godina? Voda 30 godina? Jesi ti dobar :skoljka: :skoljka: :skoljka:
Ne znam kakvo sranje od materijala moraš kupiti a da ti propadne nakon 5 godina.
Šta misliš koliko su stare cijevi i instalacije zgradama?
Ako ne misliš investirati u kvalitet na tim stvarima i ne počinji graditi.
Da...rupa nakon pet godina, jebote, imam šupu koja duže traje nepromijenjena.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#453 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Sodom1 »

Ima jedna jjako vazna stavka . A to je majstor. Cim glavu okrenes sfuseri,dzaba materijal kvalitetan dzaba sve. A posebna je prica kad on ufati davati predloge,vako ces vako ces.A prica je standardna,prijasnji majstor je sve unakazio ,pa sad on jadnicak mora za njim popravljati.
gratis
Posts: 55
Joined: 07/12/2012 13:08

#454 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by gratis »

ako moze mala pomoc :

planiram raditi garazu , koja ce se jednim zidom naslanjati na vec postojeci objekat ...
znaci trebam uraditi temelje i plocu
temelj bi isao u zemlju 40cm a isto toliko iznad zemlje znaci 40cm
dimenzije garaze bi bile 5,5 x 3,5 s tim znaci da ovu jednu kratku stranu ne radim temelj jer vec postoji objekat ...

zanime me ukupna kolicina betona za temelj i plocu koja bi isla debljine 10cm ?
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#455 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by nightvision »

ko ti je rekao da ne radis temelj? ili si sam dosao do tog zakljucka?
Nemoj se salit' da ne radis temelj na sve cetiri strane bez obzira sto se objekat naslanja na drugi. inace ako dodje do nekakvog pomijeranja tla, kao ove godine, mozes imati jebenu havariju.
Mozes samo tu stranu temelja uraditi nize, znaci ne izvlaciti temelj iznad zemlje vec predviti da ga pokrije betonska ploca/pod. i uvijek mozes ostaviti malo armature da viri iz tog temelja i povezat je sa armaturom ploce radi dodatne sigurnosti.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#456 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Danguba »

gratis wrote:ako moze mala pomoc :

planiram raditi garazu , koja ce se jednim zidom naslanjati na vec postojeci objekat ...
znaci trebam uraditi temelje i plocu
temelj bi isao u zemlju 40cm a isto toliko iznad zemlje znaci 40cm
dimenzije garaze bi bile 5,5 x 3,5 s tim znaci da ovu jednu kratku stranu ne radim temelj jer vec postoji objekat ...

zanime me ukupna kolicina betona za temelj i plocu koja bi isla debljine 10cm ?
probaj nesto drugo skontati... :-) ovdje nikada neces parkirati auto. :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#457 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mO k3 »

Sodom1 wrote:Ima jedna jjako vazna stavka . A to je majstor. Cim glavu okrenes sfuseri,dzaba materijal kvalitetan dzaba sve. A posebna je prica kad on ufati davati predloge,vako ces vako ces.A prica je standardna,prijasnji majstor je sve unakazio ,pa sad on jadnicak mora za njim popravljati.
:thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#458 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mO k3 »

gratis wrote:ako moze mala pomoc :

planiram raditi garazu , koja ce se jednim zidom naslanjati na vec postojeci objekat ...
znaci trebam uraditi temelje i plocu
temelj bi isao u zemlju 40cm a isto toliko iznad zemlje znaci 40cm
dimenzije garaze bi bile 5,5 x 3,5 s tim znaci da ovu jednu kratku stranu ne radim temelj jer vec postoji objekat ...

zanime me ukupna kolicina betona za temelj i plocu koja bi isla debljine 10cm ?
Izvini na pitanju , to za temelj jesi ti to sam konto ili ti je majstor predolozio . Kako god promisli i ne pfuseri , ili uradi kako valja ili nikako .
Jedna jos stvar garaza ploca odozgo ili krov? Pitam te radi slijevanja kisnice da ti se ne slijeva izmedju kuce i garaze
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#459 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by MissGump »

Čitam, glava me zabolila... elem

mi imamo staru kuću, hoćemo je rušiti i na tom mjestu napraviti skoro duplih dimenzija temelja... temelji ti postoje još od prije rata samo nikada nitko nije pokušavao ništa
kuća bi bila prizemlje, prvi sprat i visoko potkrovlje na otprilike 80 kvadrata. Svaki sprat zasebno ulaz, otprilike su to tri zasebna stana.
Nismo za sada još nikoga kontaktirali ali prijateljica je gradila na istom principu kuću... ona je izgradila kuću u centru sarajeva od 180 kvadrata plus garaža u maltene temeljima kuće za 120 000 maraka sa svim završenim, stolarija unutarnja i vanjska, parketi, izolacija, fasada znači sve sve s pola namještaja jer živi samo na jednom katu... to ispadne oko 650 KM po kvadratu, ali njoj je radila firma iz kiseljaka... prva procjena kuće je bila 80 000 KM da bi sa završetkom bez namještaja ispala 105 000...

Što vi mislite je li ovo realno, je li ima itko sličnu informaciju?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#460 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by madner »

Jeste realno jer je to cijena bez zemljista/papira.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#461 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Truba »

prodajte to i kupite stan u tibri :D
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#462 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by MissGump »

madner wrote:Jeste realno jer je to cijena bez zemljista/papira.

ne znam da li da se radujem jer sam prokužila sada cifru kako treba ili da plačem jer ćemo se morati zavaljivati u kredit :shock:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#463 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by madner »

Gledaj to pozitivno, imat cete 240? kvadrata negdje. Za iste pare mozete imati 60ak kvadrata u Tibri i jedan parking.

Mislim da bi se vecina mjenjala, a ako su tri familije (tri odvojena ulaza) 40 000 nije strasna cifra, kao za malo bolju skodu.
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#464 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by MissGump »

madner wrote:Gledaj to pozitivno, imat cete 240? kvadrata negdje. Za iste pare mozete imati 60ak kvadrata u Tibri i jedan parking.

Mislim da bi se vecina mjenjala, a ako su tri familije (tri odvojena ulaza) 40 000 nije strasna cifra, kao za malo bolju skodu.
Ma ja! baš tako! u biti bi nas izašlo oko 50 svakoga al kad se to tako razloži to i nije strašno... 500 KM svaki mjesec... majko moja odoh pasti u nesvijest

hiperventiliram :run:
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#465 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by crnoplavo »

pokrij se kolko si siroka, napravi manje kvadrature bice ti i rata manja
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#466 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by MissGump »

crnoplavo wrote:pokrij se kolko si siroka, napravi manje kvadrature bice ti i rata manja

jbga ne odlučujem ja, ja bih bila zadovoljna i sa 65 kvadrata, ali drugi imaju velike apetite
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#467 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by madner »

Jos bi vam bolje bilo po 100 kvadrata. Cijena nije znatno veca a bolje je imati vise soba nego nemati.
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#468 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by MissGump »

madner wrote:Jos bi vam bolje bilo po 100 kvadrata. Cijena nije znatno veca a bolje je imati vise soba nego nemati.
tako je! a uvijek mogu iznajmljivati tri sobe, kuhinju možemo dijeliti a ja i čo'ek ćemo spavati u dnevnoj, nama ni ne treba više :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#469 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by madner »

Pa ne, imas fiskne troskove koji su isti za 65 i 100 kvadrata i troskove po kvadratu. Nije sprat sa 50 kvadrata duplo jeftiniji od 100 kvadrata.
Sa druge strane jako je skupo praviti adaptacije i prosirivati.

Realno sta te briga placas li 500 KM 10 ili 12 godina? :D
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#470 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by crnoplavo »

MissGump wrote:
crnoplavo wrote:pokrij se kolko si siroka, napravi manje kvadrature bice ti i rata manja

jbga ne odlučujem ja, ja bih bila zadovoljna i sa 65 kvadrata, ali drugi imaju velike apetite

nevalja zavisit od drugih, ako nemas apetite ko i oni odmakni se i stoj na hladnoci
User avatar
MissGump
Posts: 212
Joined: 21/12/2010 15:28

#471 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by MissGump »

madner wrote:Pa ne, imas fiskne troskove koji su isti za 65 i 100 kvadrata i troskove po kvadratu. Nije sprat sa 50 kvadrata duplo jeftiniji od 100 kvadrata.
Sa druge strane jako je skupo praviti adaptacije i prosirivati.

Realno sta te briga placas li 500 KM 10 ili 12 godina? :D

Dobro ima logike, upravu si apsolutno... ćemo da vidimo!
User avatar
JohnnyS
Posts: 13647
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#472 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by JohnnyS »

http://bljesak.info/rubrika/lifestyle/c ... oja/112526

Što bi šveđani rekli da Bosnom i Hercegovinom prohodaju gdje je premija bilo kakva fasada...
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#473 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by Danguba »

JohnnyS wrote:http://bljesak.info/rubrika/lifestyle/c ... oja/112526

Što bi šveđani rekli da Bosnom i Hercegovinom prohodaju gdje je premija bilo kakva fasada...
poredi sveCku i bosnu... :-) :-)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13647
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#474 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by JohnnyS »

Danguba wrote:
JohnnyS wrote:http://bljesak.info/rubrika/lifestyle/c ... oja/112526

Što bi šveđani rekli da Bosnom i Hercegovinom prohodaju gdje je premija bilo kakva fasada...
poredi sveCku i bosnu... :-) :-)

Pa treba se ugledati u bolje od sebe, ta nećemo valja u Eritreju. Objekte bez fasade treba smatrati nedovršenim, kao što i jesu, te onemogućiti priključke za struju, vodu, poštanske brojeve...
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#475 Re: KOLIKO KOSTA IZGRADNJA KUCE

Post by mudrac2 »

JohnnyS wrote:
Danguba wrote:
JohnnyS wrote:http://bljesak.info/rubrika/lifestyle/c ... oja/112526

Što bi šveđani rekli da Bosnom i Hercegovinom prohodaju gdje je premija bilo kakva fasada...
poredi sveCku i bosnu... :-) :-)

Pa treba se ugledati u bolje od sebe, ta nećemo valja u Eritreju. Objekte bez fasade treba smatrati nedovršenim, kao što i jesu, te onemogućiti priključke za struju, vodu, poštanske brojeve...
ha ja, još vlasnika treba na lomači spaliti.
Post Reply