koliko kosta instaliranje windowsa

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#26 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by lajkujMe »

ostro i na prvu wrote:za windows 7 ne trebaju drajveri :D

Ne provaljuj trebaju, najbolji sam primjer ja gdje sam trebao drivere za internet, za zvucnu kartu i cak za Graficku.

Za zvucnu i graficku i nije toliko problem ali za internet jeste :x moras onda naci nacin kako da skines i onda prebacis driver za internet, ja se snasao veoma smjesno tako sto sam botovao Linux Mint s DVD'a na njemu mi internet radio skinuo ethernet controler i onda prebacio na SD karticu od digitalca :lol: i onda pokrenuo windows ponovo ubacio SD karticu i instalirao Ethernet controler i onda skinuo ostale drivere :lol:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#27 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by arnes_king »

šime.sparina wrote:
arnes_king wrote: 15-20 KM ja oduvijek naplacujem i to odradim sve kako treba, svi drajveri, programi itd, i obicno treba 1-1.5 h
haj ti meni reci sta za drajvere, to imas kolekciju drajvera koje nosis sa sobom ili ..?!
Naravno, skini driver pack solution (drp.su) i nece ti nikada nijedan driver zafaliti ...
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#28 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by fortaleza »

Comrad wrote:Jedno je profesija informaticara, drugo je instalacija Windowsa. Ako ce sebe neko nazvati informaticarem samo zato sto instalira windowse i drivere, onda sam ja Bill Gates jbt. Danas je instalacija OS-a postala kao i instalacija bilo kojeg drugog programa, ubacis CD, citas i klikces. Nekad je bilo problema, pa si morao znati i koju komandu u DOS-u, ali opet nista super-ultra komplikovano, kako neki predstavljaju.

Fazon je sto i ti 'informaticari' to laicima predstave ko kvantnu fiziku. A isto s druge strane, vecina ljudi je lijena i ne zeli uopste da se malo informise i procita stranicu-dvije. Ali ok, to shvatam neko fakat ne zeli da se bakce s tim stvarima.

I kakva crna 3 sata, danas Windows mozes instalirati za sat vremena u vrh glave. Zajedno sa driverima. I neces pobogu trazit svaki driver, postavio sam gore program, a ima ih milion slicnih, nadje neke zlj drajvere, a kamo li ove poznatije.

I evo govorim objektivno, ne omalovazavam taj posao, kad odneses na servis max. 20 KM vrijedi. I to je opet ogromna satnica, jbt ja toliko zaradim za 4 sata i to efektivnog rada. :roll:
To je to. :thumbup:
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#29 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by fortaleza »

radenska wrote:Ja ne znam sta se treba instaslirati, ugl nov novcat je laptop nije ni ukljucen jos, na njemu je linux a ja bih windows.
Nađi nekog kolegu da digne windows ili sama odvoji malo vremena par sati pa prouči, valjat će ti i za kasnije...
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#30 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by SundanceKid »

Neka ba i informaticara, nek nesto zarade. Pa nisu ni oni dzaba zanat ucili :) Poenta kod dizanja Windowsa jeste da je on dummy proof, odnosno otporan na budale, sto znaci da ga svaka budala moze instalirati. Bukvalno par nextova, par yes/no operacija i slicno. Medjutim, ima tu jedno veliko ALI...a ono se odnosi na to sto nailaskom na prvi problem sa instalacijom ljudi koji nemaju iskustva stanu i ne mogu mrdnut nigdje. Ako sve ide ide kako treba, instalirat windows je nikakav problem. Ali ako nesto zapne, pocevsi od bootanja, formatiranja, drivera, itd itd...pa do "ler nula" problema gdje uopste ne mozes da se mrdnes, npr. nakon sto izbrises OS ne radi ti tastatura ili mis (usb)...itd itd... kod takvih stvari, ipak treba malo iskustva i znanja.

Ja generalno svima preporucujem da probaju nesto sami uraditi, jer je to jedini nacin da se nauce i rijese problema. Ja sam ko mali naucio to sve jer mi je preko glave bilo moljakanja komsija i "informaticara" da mi rijese neki problem... sad sam rahat... Radio sam nebrojno puno racunara, od komsija, prijatelja, rodjaka, i nisam nikome i nikad naplatio ni marke za svoj rad, a svima sam dizao sistem, i instaliro kompletan paket popratnih softvera. Nisam naplacivo nikad ni nepoznatim ljudima, za koje me prijatelji zamole da im nesto uradim...meni je to prava ciganija (izuzev ljudi koji se time bave, i koji su u losoj materijalnoj situaciji, pa im stvarno treba novac..)..

Realna cijena po mom misljenju, 30-50KM zavisno od toga jel se samo "ugrubo" instalira windows, ili i svi popratni softveri (office, winrar, readeri,...itd itd..).
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#31 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by _Reds_ »

Pa to znaju djeca u osnovnoj skoli, zovni kakvog komsiju da ti dzabe to nabaci ;)

Cuj 90KM, haha, pa to je sat posla, ako ne i manje !

Ako je noviji računar nece biti poblema sa drajverima, ako je stariji, da se i to rijesiti.

Ko ne zna google majka za sve!

Ako si gdje oko Ilidže, i imaš kod sebe cd/dvd tog sistema sto zelis nabaciti, javi se, ja cu ti dzaba, u inat ovim bezobraznicima sto traze 90KM! Ljudskom bezobrazluku nikad kraja.

Slicno su bezobrazni ovi autmehanicari, lik 5-10 minuta posla i kaze 20-30 KM, wtf !
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#32 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by dragan.s »

Prosječna (re)instalacija traje oko 1,5 sat. S tim da nema uopšte ili vrlo malo fajlova za backup. I da se imaju svi drajveri spremni. Pošto korisnici nikad ne donesu CD od ploče onda se to mora skidati sa neta. Za desktop računare nije problem jer su ti drajveri većinom 20-30MB, ali za laptope znaju izaći i do 1GB.
A backup-a kod nekih zna biti i po 300GB (imao slučaj nedavno), a disk ima jednu particiju.
Mđt. pošto se reinstalacije rijetko rade "onako iz čista mira" velika je vjerovatnoća da je neka komponenta otakazala i da to u stvari pravi probleme. Najčešće je u pitanju hard disk. E, sad je tu razlika između servisa i "malog o tete". Dobar serviser nikad neće dići novi Windows na disk koji ima loše sektore, a "malog o tete" to baš i nije briga. Ili ako instalacija neće da prođe serviser će potražiti uzrok kvara mijenjajući komponente, a "mali o tete" će razguliti uz komentar da to odnesu u servis. Znam slučaj gdje je čovjek radio 5 puta reinstalacije kod raznih "kućnih majstora" i na kraju kad mu je već istekla garancija donio u servis. Bila mu je neispravna memorija koju bi mu besplatno zamijenili da je donio u garantnom roku. Ali na kraju je morao platiti.

U odnosu na druge poslove u servisu reinstalacije se rijetko rade (oko 20% ukupnih intervencija). Kad god mogu gledam da prođe bez toga. A ako već moram da radim prvi prioritet su podatci korisnika.

Instalacija OS-a je sada zbilja svedena na par klikova miša. Nema više fdisk-a, startup disketa etc. Ubaci DVD i vozi. Kod W7 Win Update će pokupiti većinu drajvera i procedura je stvarno pojednostavljena. Ali shvatite da je i to previše za većinu ljudi. I meni su dosta puta objašnjavali da je zamjena ulja u autu "mačji kašalj" i da ne dajem pare majstorima. Ali mene to uopšte ne interesuje i uvijek ću ga odvesti majstoru. Naprosto nismo svi isti.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#33 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by lajkujMe »

dragan.s wrote:Prosječna (re)instalacija traje oko 1,5 sat. S tim da nema uopšte ili vrlo malo fajlova za backup. I da se imaju svi drajveri spremni. Pošto korisnici nikad ne donesu CD od ploče onda se to mora skidati sa neta. Za desktop računare nije problem jer su ti drajveri većinom 20-30MB, ali za laptope znaju izaći i do 1GB.
A backup-a kod nekih zna biti i po 300GB (imao slučaj nedavno), a disk ima jednu particiju.
Mđt. pošto se reinstalacije rijetko rade "onako iz čista mira" velika je vjerovatnoća da je neka komponenta otakazala i da to u stvari pravi probleme. Najčešće je u pitanju hard disk. E, sad je tu razlika između servisa i "malog o tete". Dobar serviser nikad neće dići novi Windows na disk koji ima loše sektore, a "malog o tete" to baš i nije briga. Ili ako instalacija neće da prođe serviser će potražiti uzrok kvara mijenjajući komponente, a "mali o tete" će razguliti uz komentar da to odnesu u servis. Znam slučaj gdje je čovjek radio 5 puta reinstalacije kod raznih "kućnih majstora" i na kraju kad mu je već istekla garancija donio u servis. Bila mu je neispravna memorija koju bi mu besplatno zamijenili da je donio u garantnom roku. Ali na kraju je morao platiti.

U odnosu na druge poslove u servisu reinstalacije se rijetko rade (oko 20% ukupnih intervencija). Kad god mogu gledam da prođe bez toga. A ako već moram da radim prvi prioritet su podatci korisnika.

Instalacija OS-a je sada zbilja svedena na par klikova miša. Nema više fdisk-a, startup disketa etc. Ubaci DVD i vozi. Kod W7 Win Update će pokupiti većinu drajvera i procedura je stvarno pojednostavljena. Ali shvatite da je i to previše za većinu ljudi. I meni su dosta puta objašnjavali da je zamjena ulja u autu "mačji kašalj" i da ne dajem pare majstorima. Ali mene to uopšte ne interesuje i uvijek ću ga odvesti majstoru. Naprosto nismo svi isti.
pa i jeste :lol: odvrnes saraf cekas da iscuri zavrnes i uspes u motor novo ulje :lol: ali jos uvijek idem do majstora da mi promjeni :-)
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#34 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by _Reds_ »

Izvini dragane, možda među serviserima ima časnih ljudi, al realno mi smo takav narod, da kad "majstor" vidi da onaj koji mu traži uslugu je laik, opuca mu duplo veću cijenu od realne, jer konta, evo levata sad ću ga po ušima opaliti.

Drugi i posao koji urade, većinom urade traljavo, i ne u predviđenom roku, pogotovo ako je nešto pod garancijom.

Najčešće se dešava da od nekog malog kvara, isprčaju korisniku da mu je otišlo po računara, i da mu je trebalo 5 dana da to napravi sve, ma show, jadan se slomio praveći, a ustvari potrošio pola sata.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#35 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by kojeime »

mirzasila wrote:Uvijek me je cudilo kod nekih ljudi nipodastavanje odredjenih poslova. Instalacija windowsa mozda jeste bezveze za nekog IT-ovca ali za osobu koja i nije bas bliska tom polju je operacija koja zahtjeva struku i ima svoju cijenu. A kada dodje neki dundzer vodoinstalater pa za pola sata uzme petobanku to je ok jer za to treba "veliko" znanje i vjestina.
Elem, pokusaj raditi vodoinstalaterski posao, pa ces vidjeti da tih pola sata moze krvavo zaraditi tu petobanku. Ako pogresno instalises nekome windowse za kucnu upotrebu najgore sto mu se moze destiti je da ih ponovo moras instalisati. Ako nekome pogresno spojis cijevi vodoinstalacija pa procuri voda, pa nastane steta i njimu i komsiji ispod mogu otici hiljade maraka.

Pa ti nipodastavaj vodoinstalaterski posao. I nisam vodoinstalater, posao koji ja radim se obavlja iskljucivo kompjuterom, ali spajao sam sebi u stanu cijevi za vodu i instalisao sam windowse pa mogu uporediti oba posla. Na kraju sam windowse odradio sam, a vodoinstalatera sam ipak zvao, imajuci u vidu mogucu stetu ako nesto pogrijesim.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#36 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by dragan.s »

_Reds_ wrote:Izvini dragane, možda među serviserima ima časnih ljudi, al realno mi smo takav narod, da kad "majstor" vidi da onaj koji mu traži uslugu je laik, opuca mu duplo veću cijenu od realne, jer konta, evo levata sad ću ga po ušima opaliti.

Drugi i posao koji urade, većinom urade traljavo, i ne u predviđenom roku, pogotovo ako je nešto pod garancijom.

Najčešće se dešava da od nekog malog kvara, isprčaju korisniku da mu je otišlo po računara, i da mu je trebalo 5 dana da to napravi sve, ma show, jadan se slomio praveći, a ustvari potrošio pola sata.
Nažalost, u pravu si. U ovoj profesiji nas ima svakakvih. Uostalom kao i u drugim profesijama. Zato i jeste najbolja "reklama" ona koja se čuje od korisnika - kako pozitivna tako i negativna.
Ja lično ne dolazim u kontakt sa klijentima (kad god mogu), čak ni ime ne pročitam na radnom nalogu. To za mene nije važan podatak. Gledam uvijek da odradim pošteno i povoljnije za kupca, s tim da i firma nešto zaradi.
zglobeX
Posts: 4
Joined: 04/04/2012 16:49

#37 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by zglobeX »

Ne daj da te rade :lol:
I ako ces davat pare, mada nema potrebe, max. 20km ...

google is ur friend :thumbup:
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#38 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by snaga_znanja »

Svoj rodbini, prijateljima, poznanicima i komsijama fino kazem da im ovo radim samo jednom dzaba i da uce, zapisuju i pamte. Ako znaju citati i pisati onda ce znati instalirati Windows. Pogotovo uz bar 2 miliona objasnjenja po internetu. Ako sljedeci put budu zeljeli da im ja to radim nek pripreme 50 markica. 25 za prosli i 25 za sljedeci.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#39 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by topcam »

kojeime wrote:
mirzasila wrote:Uvijek me je cudilo kod nekih ljudi nipodastavanje odredjenih poslova. Instalacija windowsa mozda jeste bezveze za nekog IT-ovca ali za osobu koja i nije bas bliska tom polju je operacija koja zahtjeva struku i ima svoju cijenu. A kada dodje neki dundzer vodoinstalater pa za pola sata uzme petobanku to je ok jer za to treba "veliko" znanje i vjestina.
Elem, pokusaj raditi vodoinstalaterski posao, pa ces vidjeti da tih pola sata moze krvavo zaraditi tu petobanku. Ako pogresno instalises nekome windowse za kucnu upotrebu najgore sto mu se moze destiti je da ih ponovo moras instalisati. Ako nekome pogresno spojis cijevi vodoinstalacija pa procuri voda, pa nastane steta i njimu i komsiji ispod mogu otici hiljade maraka.

Pa ti nipodastavaj vodoinstalaterski posao. I nisam vodoinstalater, posao koji ja radim se obavlja iskljucivo kompjuterom, ali spajao sam sebi u stanu cijevi za vodu i instalisao sam windowse pa mogu uporediti oba posla. Na kraju sam windowse odradio sam, a vodoinstalatera sam ipak zvao, imajuci u vidu mogucu stetu ako nesto pogrijesim.
Nije bas tako, sta ako "servis" instalira crackovan windows (sto su radili, a sigurno i danas rade samo
manje ofirno "po zelji klijenta") do zla boga inficiran.

Zadnih godina su svi svjesno prodavali divlji windows pod legalan uz dobrodusan savjet
"ne pali update, to ti je smrt za racunar, a i garanciju gubis".

Serviser racunara moze daleko vecu stetu od tebe "vodoinstalera" napraviti, kad zavrnes glavni ventil i samo ono
sto se je zadrzalo u cijevima moze iscuriti. Znam da nisi vodoinstalater. :)

Racunar na kojem vrsis online transakcije, upravo iz servisa "frisko instaliran",
a crackovan i zarazen svim i svacim moze "vise" kostati.

Nedavno sam slucajno naisao na reklamu pisalo je nesta u smislu "instalacija Firefox, AdobeReader 30 KM i jos
jedan ili dva free programa, ali "ponuda vazi jedino" ako smo vam mi instalirali start paket (citaj windows)
za 20 KM."

Svako ko uzme vise od 15 max. 20 KM za instaliranje windows (ukljucujuci drivere, update sistema i antivirus)
po mom misljenju ne zasluzuje drugo ime osim "LOPOV".

Gledajuci efektivni rad, rekao bih 5 do max 10. KM.
(ovo se odnosi na "servisere racunara", jer se od njih ocekuje profesionalan pristup).


U biti, ko se igra servisera racunara moze istu ako ne i vecu stetu od vodoinstalera napraviti. Samo jos ovo,
prije par godina bio je banking trojanac aktivan i tek kada je zrtva imala vecu svotu na bankovnom
racunu isti se aktivirao i vrsio transakcije. Tada je proglasen "najpametnijim" koji je u opticaju bio,
mjesecima je mogao cekati da saldo dostigne zadanu visinu.

Ni jedan majstor nije sa neba pao, zadnjih 15 godina sam instaliram OS kad bih to nekom drugom
prepustio, smatrao bih sistem "prljavim". Nije da ne poznajem individue koje to jednostavno
ne interesuje, ali kad vidim starije koji sa 70 godina na svoj nacin "polaHko" bez srkleta sve
sami rade na racunaru ipak se cudim tim iznimkama.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#40 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by kojeime »

Pa dobro topcam, znas sta sam htio reci :)

Bilo koji posao kada radis ako ga ne uradis kako treba moze napraviti veliku stetu.

Malo me isprovocirao mirzasila koji u maltene istoj recenici kaze da ga nerviraju ljudi koji nipodastavaju odredjene poslove pa onda spomene vodoinstalatere u kontekstu manje vrijednog posla od IT strucnjaka (otkud pravo vodoinstalateru da naplacuje svoju satnicu 50KM, ne vrijedi on toliko), a uz to jos ubaci "dundjer".

Pa ja malo karikirao odgovor.

Kada bolje razmislim, mozda bi mi bilo bolje da sam vodoinstalater...
GoodTaste
Posts: 817
Joined: 04/04/2012 22:56

#41 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by GoodTaste »

Sto neko rece ... kad vodoinstalater naplati 50km za nesto sto ne bi neko ko zna dignut windows naplatio isto, takodje ... :D
Mada je previse davat sve preko 20km, jer je to sat-sat i po posla max.

Sve imas na google i na yt kako se radi ako ne znas, nista komplikovano, samo yes, yes ...
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#42 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by casper_ »

radenska wrote:Ja ne znam sta se treba instaslirati, ugl nov novcat je laptop nije ni ukljucen jos, na njemu je linux a ja bih windows.
de ne budi tup toliko. nista te ne kosta . skini win 7 sa neta , nadji neki program za mountanje i prati uputstva....
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#43 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by Warashii »

Ma nekad ga nebi instalirao ni za 50 KM.
Najmrzi su mi HP laptopi i Win 7, sada, ne znam zasto, vecina laptopa ne dolazi sa driverima.
Odes na oficijelnu stranicu i skidas drivere, ma sve poskidas, haj danas to i nje neka frka, konekcije su ok a ne ko nekad skidanje drivera na 256 konekciji, instaliras sve skinuto a ono nece.
Unknown device ti se kleberi sa onog device manager-a. Pa jbm ti luk ak ti ne znas sta ti fali kako cu ja znat, pa de ovo pa ono pa chipset pa zvuk pa lan pa wifi pa touch pa card reader pa cam pa grafiku pa ovo pa ono ama r n r .
Pa onda odes na neku divlju stranicu skines driver kad mos mislit belaja odgovara, ona sa njihove stranice nece a ona odgovara ili trazis koji je uredjaj ugradjen pa trazis od tog proivodjaca driver. Elem zna se iskomplikovat.
Ali kao sto su rekli i prethodnici, nekih 20KM je donekle ok, narocito ako osoba posjeduje drivere.
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#44 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by leo_ »

@Radenska:
Ako si u Sarajevu, naletis do mene, instaliramo i uzivaj. ne treba nista, ustvari, moze jedna braco cokolada. :)
User avatar
cx6
Posts: 39
Joined: 08/03/2012 18:23
Location: Sarajevo

#45 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by cx6 »

Warashii wrote:Ma nekad ga nebi instalirao ni za 50 KM.
Najmrzi su mi HP laptopi i Win 7, sada, ne znam zasto, vecina laptopa ne dolazi sa driverima.
Odes na oficijelnu stranicu i skidas drivere, ma sve poskidas, haj danas to i nje neka frka, konekcije su ok a ne ko nekad skidanje drivera na 256 konekciji, instaliras sve skinuto a ono nece.
Unknown device ti se kleberi sa onog device manager-a. Pa jbm ti luk ak ti ne znas sta ti fali kako cu ja znat, pa de ovo pa ono pa chipset pa zvuk pa lan pa wifi pa touch pa card reader pa cam pa grafiku pa ovo pa ono ama r n r .
Pa onda odes na neku divlju stranicu skines driver kad mos mislit belaja odgovara, ona sa njihove stranice nece a ona odgovara ili trazis koji je uredjaj ugradjen pa trazis od tog proivodjaca driver. Elem zna se iskomplikovat.
Ali kao sto su rekli i prethodnici, nekih 20KM je donekle ok, narocito ako osoba posjeduje drivere.
Ziva istina.Htio na svom HP-u snimiti windows XP,poskidao drivere sa oficijelne stranice za svoj model kad nece ni jedan.Da ne govorim koliko mi je trebalo da skinem odgovarajuce,svaki ponaosobob isprobaj,obrisi,pa opet obori sistem jer se nesto zeznulo.Sad one drvere koji mi odgovaraju cuvam na disku.
Meni su nekoliko puta za 20KM intalirali sistem i to XP SP1 u doba SP3.Kako sam bio totlni laik ali ipak dovoljno znao da mi je nabacen SP1,naljutim se i iz 3-4 pokusaja sam oborim sistem,malo igranja sa driverima i na kraju i naucio.
Sada kada kome treba obarati obicno uradim besplatno ali eto volim pojesti dobar kolac i popiti sok ako vec netrazim pare. :D
User avatar
van helsing
Posts: 2093
Joined: 01/04/2010 19:34

#46 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by van helsing »

OT,al zasto windows,linux je sasvim ok.
P.S. koji je linux ?

Sent from my MB200 using Tapatalk
Tensai
Posts: 131
Joined: 07/02/2011 16:28

#47 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by Tensai »

Instaliraću ti ja original Windows 7 za 1.5KM :D
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#48 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by dragan.s »

Warashii wrote:Ma nekad ga nebi instalirao ni za 50 KM.
Najmrzi su mi HP laptopi i Win 7, sada, ne znam zasto, vecina laptopa ne dolazi sa driverima.
Odes na oficijelnu stranicu i skidas drivere, ma sve poskidas, haj danas to i nje neka frka, konekcije su ok a ne ko nekad skidanje drivera na 256 konekciji, instaliras sve skinuto a ono nece.
Unknown device ti se kleberi sa onog device manager-a. Pa jbm ti luk ak ti ne znas sta ti fali kako cu ja znat, pa de ovo pa ono pa chipset pa zvuk pa lan pa wifi pa touch pa card reader pa cam pa grafiku pa ovo pa ono ama r n r .
Pa onda odes na neku divlju stranicu skines driver kad mos mislit belaja odgovara, ona sa njihove stranice nece a ona odgovara ili trazis koji je uredjaj ugradjen pa trazis od tog proivodjaca driver. Elem zna se iskomplikovat.
Ali kao sto su rekli i prethodnici, nekih 20KM je donekle ok, narocito ako osoba posjeduje drivere.
Ne znam baš za HP, meni je njihov sajt sa drajverima dosta dobar. Nekad bude problema ako za isti model postoji više mrežnih kartica pa ajde potrefi je li Broadcom ili Atheros ili Intel. Takođe i za wireless bude "viška". Od ostalog je više stvar iskustva. Više nije potrebno instalirati QuickLaunch, ali još jeste 3D Guard. A ono što se u Device Manager-u prikazuje kao "Simple Comunication Controller" nije modem nego Intel MEI.
Ja sam recimo imao problema sa Asus-om i web kamerama. Nijedan drajver za sajta ne radi pa onda ganjaj po PID i VID šta je i pravi custom inf fajl.
Dell recimo uopšte ne prikazuje da ima Bluetooth (nema nikakvih uzvičnika) dok ne instaliraš drajver. Kod Toshibe moraš dva fajla skidati da se BT normalno instalira. Pa isto kod Toshibe za neke modele imaju samo za x68 ili za x64 verziju. I onda ganjaj koji je model sličan.
CD sa drajverima još samo stavlja Asus i Acer. I tu se nekad zna potrefiti da stave samo za x86 ili za x64.

Možda i jeste 20KM OK za nekog ko posjeduje drajvere i nema backup-a. Ali to je tako rijedak slučaj da se i ne sjećam kad sam ga imao (sem novih kompjutera gdje se to naravno ne naplaćuje). Prosječan korisnik ima bar 20-30GB backupa, par giga mail-ova i nema drajvera. Plus mu je i D particija zaražena virusima. Pošto se originalni Win ne diže moraš prvo sa nekim minPE da pristupiš disku i evakuišeš backup. Obično ne možeš na D jer je pun pa moraš preko mreže na server ili na eksterni disk. Zatim instaliraš (30-40min), a u međuvremenu skidaš drajvere. Pa onda redom drajveri, programi, vraćanje backup-a, uvlačenje mail-ova u inbox, adresa u address book, kreiranje mail naloga, čišćenje D od virusa. Kad sve sabereš preko 2 sata posla (za prosjek 20-30GB backupa). U ta dva sata posla možda samo onih 30-40minuta možeš raditi i nešto drugo, sve ostalo vrijeme moraš sjediti za tim računarom i klikati. Mi to sve naplaćujemo 35 KM i mislim da je to fer. Ko hoće da radi za manje samo naprijed.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#49 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by kojeime »

Pa onda bi rjesenje bilo naplacivati prema poslu. Samo instalacija windowsa, dakle particioniranje, format C (i format drugih particija diskova ako ih ima) i instalacija bez icega ostalog recimo 20 KM. Instalacija windowsa kao u prethodnom slucaju plus instalisanje drajvera ako korisnik ima CD/DVD sa drajverima 25 ili 30KM. Ako nema CD/DVD pa se drajveri moraju naci i skinuti sa interneta 60 KM. Sve to plus optimizacija, dakle da se sve testira i dovede u red da radi bez problema 100KM. Ako neko zeli spasavanje podataka onda 150KM ili vise zavisi od kolicine podataka (vremena i truda potrebnog da se podaci vrate. A moze i na primjer 100% vraceni podaci najskuplje, sto je manje podataka se uspjelo vratiti to jeftinije). Ili druge cijene, ove sam napisao nepamet, ali dati korisniku da bira koliko posla zeli da plati (i da mu bude obavljeno). A ne ista cijena bilo to 20, 50 ili 100 KM i onome kome treba samo "clean install" i onome kome treba uz sve instalacije i optimizacije jos i sve podatke spasiti.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#50 Re: koliko kosta instaliranje windowsa

Post by nedims »

kojeime wrote:Pa onda bi rjesenje bilo naplacivati prema poslu. Samo instalacija windowsa, dakle particioniranje, format C (i format drugih particija diskova ako ih ima) i instalacija bez icega ostalog recimo 20 KM. Instalacija windowsa kao u prethodnom slucaju plus instalisanje drajvera ako korisnik ima CD/DVD sa drajverima 25 ili 30KM. Ako nema CD/DVD pa se drajveri moraju naci i skinuti sa interneta 60 KM. Sve to plus optimizacija, dakle da se sve testira i dovede u red da radi bez problema 100KM. Ako neko zeli spasavanje podataka onda 150KM ili vise zavisi od kolicine podataka (vremena i truda potrebnog da se podaci vrate. A moze i na primjer 100% vraceni podaci najskuplje, sto je manje podataka se uspjelo vratiti to jeftinije). Ili druge cijene, ove sam napisao nepamet, ali dati korisniku da bira koliko posla zeli da plati (i da mu bude obavljeno). A ne ista cijena bilo to 20, 50 ili 100 KM i onome kome treba samo "clean install" i onome kome treba uz sve instalacije i optimizacije jos i sve podatke spasiti.
Ne ide to tako...kolega @kojeime...bar ne kod ozbiljnih informaticara koji postuju svoju struku i samog sebe.
Prvo...svaki informaticar ima instalacijski CD. Na njemu je sve ono sto je potrebno i sto se treba uraditi...od samog OS na kojem je sve uradjeno(za kucne korisnike -legal),dreajvera,svi update i potrebnih aplikacija i sl.
Mora imati softver(a i znati to) a kojim ce... putem Dos-a... povratiti OS i staviti ga u funkciju ili uci u njega i spasiti sto se spasiti moze(a moze se puno toga spasiti).Sve to traje desetak minuta + instalacija...i konacan rezultat tog jednosatnog posla je da imas savrseno instaliran OS.
Ako korisnik zna da mu je OS dobar a iz nekog banalnog razloga je korisniku onemoguceno podizanje sistema ... pravi informaticar ce ga vratiti u funkcionalno stanje za desetak minuta... i ne treba nova instalacija. Castan korisnik ce tom informaticaru platiti ...kao da mu je napravio novu instalaciju i izbjeci silno mnogo posla...
Koliko maksimalno moze kostati takav sata rada... po meni ... maksimalno 30-50 maraka.Novi korisnik 50 maraka, a stari korisnik 30 - 35 maraka. I to je to...
Post Reply