Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
soccerfan88
Posts: 802
Joined: 04/08/2011 00:37

#1176 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by soccerfan88 »

Neznam da li je prava tema da pitam.Ako nije ako mozete da mi postavite link teme gdje da pitam.
Koji su uslovi u BiH da se ostvari pravo na penziju sa vojnim dodatkom?Koliko godina starosti i koliko
radnog staza?Hvala. :)
missko
Posts: 11430
Joined: 22/02/2008 13:22

#1177 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by missko »

soccerfan88 wrote:Neznam da li je prava tema da pitam.Ako nije ako mozete da mi postavite link teme gdje da pitam.
Koji su uslovi u BiH da se ostvari pravo na penziju sa vojnim dodatkom?Koliko godina starosti i koliko
radnog staza?Hvala. :)
Mislim 57 starosti ili 53 uz 20 god radnog staza
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11512
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1179 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by japin_mutapi »

4000 KM
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#1180 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Puf »

Glupo pitanje, zavisi od mjesta, nije isto u Glamocu i u Sarajevu. Takodjer zavisi od mentaliteta covjeka. Nekom je dosta 1000KM, nekom je malo i 10 000KM.

Tako da na ovo pitanje, ne mogu dati odgovor jer ovo pitanje je malko cudnovato...

User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1181 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dozer »

48 strana...pa ne zamjerite sto necu iscitavati.

U svakom slucaju, sta bi podrazumijevao "dobar zivot"?
Po mom vidjenju, to znaci da porodica ima dovoljno za normalan zivot, bez preseravanja. Uzmimo za primjer mladi bracni par koji treba da se skuci i koji ima jedno dijete.
Da bi imali dovoljno za normalan zivot, a to podrazumijeva:
1. Otplatu kredita za stan (uzmimo da je rata 300 KM na 20 godina)
2. Otplatu kredita za auto (recimo da je polovnjak od 15-ak milja i da je rata 200 KM)
3. Mogucnost kupovine sezonske garderobe 2-3x godisnje za sve troje (recimo da je za ovo potrebno ukupno 2.000 KM)
4. Mogucnost odlaska na godisnji odmor (recimo da je za ovo dovoljno 2000 KM)
5. Mogucnost podmirenja rezija (recimo da je ovo 350 KM mjesecno + gorivo 100 KM mjesecno)
6. Mogucnost kvalitetne kucne ishrane (recimo da je za ovo dovoljno 500 KM mjesecno)
7. Troskovi djecijeg vrtica (1.700 godisnje)

Dakle, ovo su neke osnovne stvari.
Njihov zbir na godisnjem nivou bi bio 3.600+2.400+2.000+2.000+5.400+6.000 = 23.100 KM
Ako to podijelimo na 12 mjeseci, ispada da im je mjesecno potrebno 1.925 KM, ili po 962 KM plate.

I ovo je samo za podmirenje osnovnih stvari potrebnih za normalan zivot, bez ikakvog luksuza u bilo cemu, bez izlazaka, izleta, itd.. Puko prezivljavanje.
Za bilo sta vise, a da nema potrebe za bilo kakvim daljim zaduzivanjem po bilo kojem osnovu (kartice, krediti), potrebne su bar 2.500 KM ukupnih primanja.

Naravno, i ovo je pod uslovom da je kucni budzet zajednicki i da se sve planira. Ako su primanja ovakva, a svako ima svoj novcanik sa svojom platom, pri cemu je dovoljno da je samo jedno neodgovorno, tu najcesce vrlo broz dolazi do belaja.
Takodjer, gornja kalkulacija je minimum za Sarajevo. U ostalim mjestima je situacija nesto laksa jer su i cijene nize nego ovdje.

Logicno, s prispijecem djeteta za skolu, kao i eventualnim dolaskom jos jednog djeteta, stvari se mijenjaju i troskovi rastu za oko 30%.
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#1182 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Puf »

Dozer wrote:48 strana...pa ne zamjerite sto necu iscitavati.

U svakom slucaju, sta bi podrazumijevao "dobar zivot"?
Po mom vidjenju, to znaci da porodica ima dovoljno za normalan zivot, bez preseravanja. Uzmimo za primjer mladi bracni par koji treba da se skuci i koji ima jedno dijete.
Da bi imali dovoljno za normalan zivot, a to podrazumijeva:
1. Otplatu kredita za stan (uzmimo da je rata 300 KM na 20 godina)
2. Otplatu kredita za auto (recimo da je polovnjak od 15-ak milja i da je rata 200 KM)
3. Mogucnost kupovine sezonske garderobe 2-3x godisnje za sve troje (recimo da je za ovo potrebno ukupno 2.000 KM)
4. Mogucnost odlaska na godisnji odmor (recimo da je za ovo dovoljno 2000 KM)
5. Mogucnost podmirenja rezija (recimo da je ovo 350 KM mjesecno + gorivo 100 KM mjesecno)
6. Mogucnost kvalitetne kucne ishrane (recimo da je za ovo dovoljno 500 KM mjesecno)
7. Troskovi djecijeg vrtica (1.700 godisnje)

Dakle, ovo su neke osnovne stvari.
Njihov zbir na godisnjem nivou bi bio 3.600+2.400+2.000+2.000+5.400+6.000 = 23.100 KM
Ako to podijelimo na 12 mjeseci, ispada da im je mjesecno potrebno 1.925 KM, ili po 962 KM plate.

I ovo je samo za podmirenje osnovnih stvari potrebnih za normalan zivot, bez ikakvog luksuza u bilo cemu, bez izlazaka, izleta, itd.. Puko prezivljavanje.
Za bilo sta vise, a da nema potrebe za bilo kakvim daljim zaduzivanjem po bilo kojem osnovu (kartice, krediti), potrebne su bar 2.500 KM ukupnih primanja.

Naravno, i ovo je pod uslovom da je kucni budzet zajednicki i da se sve planira. Ako su primanja ovakva, a svako ima svoj novcanik sa svojom platom, pri cemu je dovoljno da je samo jedno neodgovorno, tu najcesce vrlo broz dolazi do belaja.
Takodjer, gornja kalkulacija je minimum za Sarajevo. U ostalim mjestima je situacija nesto laksa jer su i cijene nize nego ovdje.

Logicno, s prispijecem djeteta za skolu, kao i eventualnim dolaskom jos jednog djeteta, stvari se mijenjaju i troskovi rastu za oko 30%.
Dobra racunica, uz debel zajeb kod ove otplate kredita za stan. Tu si posteno fulao, jer...

20 godina je 240 mjeseci, 240 mjeseci po 300KM je 72000KM. Sto znaci ako uzmemo duzinu otplate kredita i ratu koja sljeduje, to je kredit od 50 000 (evo screenshot : http://prntscr.com/k48bqo )

Eh sad mene zanima kakav se to stan (u Sarajevu) moze naci za 50 000 a da se zivi sa zenom i recemo jednim ili dva djeteta?

Posto ti je ostala racunica realna, trebao bi i ovaj kredit postaviti na realnu cifru, a to je da za NORMALAN zivot ti treba stan od 75kvadrata (ako imas 2 djece), stan od 75 kvadrata je 120 - 150 000. Sto znaci 3 puta treba vise za stan, tako da rata nije 300KM nego 900KM.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1183 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dozer »

Ma isao sam na varijantu koja je uobicajena, a to je da malo poguraju i starci, i da postoji nesto malo steka, kao i da se kupuje stan od 55-60m2. Kasnije, kada dodje i drugo dijete, ili kada se primakne pola otplate postojeceg kredita za stan, onda se ide na varijantu reprogramiranja, prodaje se taj stan, i kupuje se veci.
Ovo je takodjer i dobra varijanta u danasnje vrijeme, kada imamo vise razvoda nego sklopljenih brakova. 7 do 10 godina braka je vec solidan period u kojem ce vecina znati da li ostaju zajedno. Ako postoje trzavice, neke nepremostive razlike i svadje radi toga, onda je sve ovo ionako besmisleno i samo se ulazi u zavalu.

Ali, svejedno. Neka je rata 500 mjesecno, pa i 600, opet smo u ovom zadnjem okviru ukupnih primanja od 2.500. I to je da se zivi knap.

Mozemo uzeti i varijantu da se ide u podstanare, pri cemu opet dolazimo na 500-600 KM mjesecno, za kiriju i rezije.
Ali, po meni je ovo najveca moguca glupost koju mladi bracni par moze uraditi, a pod usovom da imaju primanja 2000+.

A evo i jedan savjet ovakvima - ako vec imate ukupna primanja 2000+, imate kompromisan i skladan odnos u kojem se mozete sve dogovoriti, a pogotovo finansije, onda NIPOSTO ne idite u podstanare nego odmah udjite u zajdnicki kredit i kupite sebi stan.
Podstanari su cisto bacanje novca, cisti gubitak u ovakvoj situaciji, jer i dalje nemate nista svoje, a za to placate (bacate) solidnu ratu za kredit za nesto sto HOCE biti vase.
Last edited by Dozer on 09/07/2018 12:14, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#1184 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dope_Man »

Suma sumarum je da se prije moguceg odgovora mora definisati ''dobar zivot'' a to jos niko nije uradio. A to niko i ne moze uraditi jer je ''dobar zivot'' licna stvar i svako ce je sebi definisati drugacije. Nekome je to da pet puta godisnje bar ode na neke zvucnije lokacije po svijetu, i da voza nekog zahebanog SUVa po gradu. Nekom drugom dobar zivot uopste ne ovisi o materijalnom vec o porodici i drustvu itd..

Jedan covjek u BiH moze sasvim pristojno zivjeti sa 1000 KM, pa i malo manje ako nije opterecen kreditima. Dvoje, sa dvije takve plate, mogu bas lijepo da zive jer se troskovi ne povecavaju odmah dvostruko (recimo struja nece skociti X2, ako imaju jedno auto nece ici na X2 troskovi itd.). Sa ovim moze da ima sve sto je za zivot potrebno, da se putuje po BiH, pa i jednom-dvaput godisnje na neke normalne destinacije vani. Moze se i vecerati u restoranu (restorani inace imaju jela od 5 do 55, pa ko sta moze priustit), otic u kino, pozoriste, izlete..

Naravno, covjek kad ima malo, malo mu za srecu treba. Onda dobije to malo, al sad mu treba jos malo.. i tako u skladu sa porastom standarda rastu i ocekivanja i na kraju nam svima trebaju milioni jer bi u Milano da uzimamo odjecu za izlazak, na Ibizu veceras na party, a onda pred zoru privatnim helikopterom nazad na vikendicu u Monako.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1185 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dozer »

Ko ima milione, zivi tako. Ko nema, zivi kako moze.

Poenta mojih gornjih postova i kalkulacija nije u bahanalijama, nego u normalnom zivotu, a za koji bi se moglo reci i da je dobar jer su ispunjeni osnovni uslovi za njega, nema oskudice u bilo cemu.
Ovo o cemu ti pricas su teska nadobudna i, najcesce, skorojevicko-snobovska preseravanja.

Ko se rodio u posteno zaradjenim milionima, OK. Ko ih je stekao postenim radom, i to OK. Ali ko ih je naklepao ko zna kako (poput nasih polupismenih politicara recimo), to je onda snobovsko preseravanje.

A ovdje se, valjda, prica o nekakvom minimumu za normalan zivot. Normalan zivot = i dobar zivot, zar ne?
Last edited by Dozer on 09/07/2018 12:21, edited 1 time in total.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#1186 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by TheHound »

Dozer wrote: Mozemo uzeti i varijantu da se ide u podstanare, pri cemu opet dolazimo na 500-600 KM mjesecno, za kiriju i rezije.
Ali, po meni je ovo najveca moguca glupost koju mladi bracni par moze uraditi, a pod usovom da imaju primanja 2000+.

A evo i jedan savjet ovakvima - ako vec imate ukupna primanja 2000+, imate kompromisan i skladan odnos u kojem se mozete sve dogovoriti, a pogotovo finansije, onda NIPOSTO ne idite u podstanare nego odmah udjite u zajdnicki kredit i kupite sebi stan.
Podstanari su cisto bacanje novca, cisti gubitak u ovakvoj situaciji, jer i dalje nemate nista svoje, a za to placate (bacate) solidnu ratu za kredit za nesto sto HOCE biti vase.
:thumbup:
User avatar
Pokusaj_sa
Posts: 137
Joined: 09/03/2011 12:35

#1187 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Pokusaj_sa »

Ja i zena imamo 3400 ukupno, dvoje djece..
Ipak to nije dovoljno za zivot normalan..
Imamo kredite.. zena 600 KM ja 500 KM...
Ode se dva tri puta mjesecno negdje da se jede vani.. nista pretjerano.. cevapi, pica isl..
Pored toga odjeca i obuca za djecu dolazi od rodbine tako da ne plaćamo puno za to ali ipak i mi kupimo djeci naravno..
onda igracke hrana.. tekuci troškovi..
Fakat se ne preseravamo ali ni ova primanja nisu nesto kad se pogleda sve u totalu..
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1188 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dozer »

2.300 vam nije dovoljno mjesecno da zivite kako hocete...? Jbg...negdje onda debelo fulate...

Najbolji nacin je da se jedan ili dva mjeseca sve pise, svaki trosak. Onda cete skontati na sta se izvuce gomila love. Obicno su to neke sitne gluposti, po 2-3 KM, ali se na to nakupi za mjesec 200-300 takvih gluposti.

Kada sve budete imali na papiru tokom 2 mjeseca, onda cete i skontati u cemu je slus, i moci cete se presabrati. Oportunitentni troskovi.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#1189 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Tuzla111 »

Pokusaj_sa wrote:Ja i zena imamo 3400 ukupno, dvoje djece..
Ipak to nije dovoljno za zivot normalan..
Imamo kredite.. zena 600 KM ja 500 KM...
Ode se dva tri puta mjesecno negdje da se jede vani.. nista pretjerano.. cevapi, pica isl..
Pored toga odjeca i obuca za djecu dolazi od rodbine tako da ne plaćamo puno za to ali ipak i mi kupimo djeci naravno..
onda igracke hrana.. tekuci troškovi..
Fakat se ne preseravamo ali ni ova primanja nisu nesto kad se pogleda sve u totalu..
3400 nije dovoljno za normalan zivot?? Ne znam kako takva osoba moze imati toliku platu ako mu 3400 nije dovoljno za normalan zivot.
User avatar
mk ultra
Posts: 19241
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1190 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mk ultra »

Tuzla111 wrote:
Pokusaj_sa wrote:Ja i zena imamo 3400 ukupno, dvoje djece..
Ipak to nije dovoljno za zivot normalan..
Imamo kredite.. zena 600 KM ja 500 KM...
Ode se dva tri puta mjesecno negdje da se jede vani.. nista pretjerano.. cevapi, pica isl..
Pored toga odjeca i obuca za djecu dolazi od rodbine tako da ne plaćamo puno za to ali ipak i mi kupimo djeci naravno..
onda igracke hrana.. tekuci troškovi..
Fakat se ne preseravamo ali ni ova primanja nisu nesto kad se pogleda sve u totalu..
3400 nije dovoljno za normalan zivot?? Ne znam kako takva osoba moze imati toliku platu ako mu 3400 nije dovoljno za normalan zivot.
pa otkini odmah 1100 za kredit
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1191 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mirsek »

Dozer wrote:Ma isao sam na varijantu koja je uobicajena, a to je da malo poguraju i starci, i da postoji nesto malo steka, kao i da se kupuje stan od 55-60m2. Kasnije, kada dodje i drugo dijete, ili kada se primakne pola otplate postojeceg kredita za stan, onda se ide na varijantu reprogramiranja, prodaje se taj stan, i kupuje se veci.
Ovo je takodjer i dobra varijanta u danasnje vrijeme, kada imamo vise razvoda nego sklopljenih brakova. 7 do 10 godina braka je vec solidan period u kojem ce vecina znati da li ostaju zajedno. Ako postoje trzavice, neke nepremostive razlike i svadje radi toga, onda je sve ovo ionako besmisleno i samo se ulazi u zavalu.

Ali, svejedno. Neka je rata 500 mjesecno, pa i 600, opet smo u ovom zadnjem okviru ukupnih primanja od 2.500. I to je da se zivi knap.

Mozemo uzeti i varijantu da se ide u podstanare, pri cemu opet dolazimo na 500-600 KM mjesecno, za kiriju i rezije.
Ali, po meni je ovo najveca moguca glupost koju mladi bracni par moze uraditi, a pod usovom da imaju primanja 2000+.

A evo i jedan savjet ovakvima - ako vec imate ukupna primanja 2000+, imate kompromisan i skladan odnos u kojem se mozete sve dogovoriti, a pogotovo finansije, onda NIPOSTO ne idite u podstanare nego odmah udjite u zajdnicki kredit i kupite sebi stan.
Podstanari su cisto bacanje novca, cisti gubitak u ovakvoj situaciji, jer i dalje nemate nista svoje, a za to placate (bacate) solidnu ratu za kredit za nesto sto HOCE biti vase.
Za samca u svom stanu je dovoljno 1500 KM a u rentanom oko 1800 KM, za porodicu sa djetetom u svom stanu 2500 KM a u rentanom oko 3000 KM.
Rezije ces svakako placati bio u svom ili rentanom stanu, kirija za lijepo sredjene dvosobne stanove od 60tak m2 na podrucju grbavica-hrasno se krece oko 400-450 KM na duzi vremenski period, uz malo srece mozes ubosti i 70m2 stan u tom cjenovnom rangu pogotovo kad rentas na duzi period. Rata na kredite na 20 godina za stan od 60m2( koji sam procijenio na 1800 KM po m2 za podrucje grbavica-hrasno, znaci ukupne vrijednosti oko 110000 KM )iznosi oko 720 KM uz kamatnu stopu od 5%.
E sad da li bolje 20 godina da se zaduzis na realno veliku ratu od 720 KM mjesecno( pogtovo ako niste oboje na budzetu zbog sigurnosti posla ) ili je bolje rentati stan za 400-450 KM a 300 KM trositi za nesto drugo, to je stvar zelja i planiranja.
Po meni ako imas malo veci porodicni stan u kojem zive stari roditelji a ti imas primanja sa partnerom oko 2500-3000 KM onda je po meni bolje rentati stan nego se bez prijeke potrebe opteretiti kreditom i sebi stvarati dodatni stres. Nece taj porodicni stan nikome drugom otici nekad u buducnosti za 10-20 godina.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1192 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mirsek »

mk ultra wrote:
Tuzla111 wrote:
Pokusaj_sa wrote:Ja i zena imamo 3400 ukupno, dvoje djece..
Ipak to nije dovoljno za zivot normalan..
Imamo kredite.. zena 600 KM ja 500 KM...
Ode se dva tri puta mjesecno negdje da se jede vani.. nista pretjerano.. cevapi, pica isl..
Pored toga odjeca i obuca za djecu dolazi od rodbine tako da ne plaćamo puno za to ali ipak i mi kupimo djeci naravno..
onda igracke hrana.. tekuci troškovi..
Fakat se ne preseravamo ali ni ova primanja nisu nesto kad se pogleda sve u totalu..
3400 nije dovoljno za normalan zivot?? Ne znam kako takva osoba moze imati toliku platu ako mu 3400 nije dovoljno za normalan zivot.
pa otkini odmah 1100 za kredit
Pa jeste ali tih 1100 KM mu je mjescni trosak za nesto, samo se vodi kao rata za kredit, mozda je kupio dobro auto, stan, jbg. to je cijena tih stvari ako hoces da ih imas. Mozda je mogao da kupi auto od 5000-6000 KM umjesto novo od 35000-40000 KM ili nije morao kupiti stan nego rentati pa da vise ustedi.
Mogao bih i ja reci, imam primanja 3000 KM ali mi je jedva knap jer vracam 1500 KM mjesecno za kredit za renoviranje stana od 20 000 KM i novi passat od 60 000 KM.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1193 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dozer »

Za sta sluzi Passat od 60 milja...ako nije tajna :D
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#1194 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by shmizlica »

e nabijem ga kome nije 2300 (kad odbiješ kredit) dosta za normalan život.....šta vam je to normalan život? sve izgubilo kompas, u pm :-)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1195 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Tomahawk11 »

mirsek wrote: nije morao kupiti stan nego rentati pa da vise ustedi.
Nek sam i ovo saznao, znači ako plaćam rentanje stana 400 KM to je neka ušteda u odnosu na ratu kredita za stan u istom iznosu?
Ili, ne mora biti ni isti iznos, može biti rentanje 400 KM, a rata 600 KM, opet mi nije jasno o kakvoj se uštedi radi.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1196 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mirsek »

Dozer wrote:Za sta sluzi Passat od 60 milja...ako nije tajna :D
Za kurcenje u mahali i okolini :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1197 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dozer »

Ja vec rekoh - rentanje je bacanje para. Bukvalno.
Bolje je davati istu cifru za ratu za stan, nego za rentanje.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1198 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Bullet Tooth Tony »

Dozer wrote:Ja vec rekoh - rentanje je bacanje para. Bukvalno.
Bolje je davati istu cifru za ratu za stan, nego za rentanje.
Znaci cijena rente moze pokrit ratu kredita za stan ???? fakat ?

Ako je tako , znaci da je u Sarajevu trziste nekretnina skoro pa jace od Njemackog :-) :-)
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1199 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Dozer »

Zavisi kakav stan. Ali, u Sarajevu je, realno, tesko rentati stan s rezijama za manje od 500-600 KM. I ovo je najcesca ukupna cijena rentanja stana do max. 70m2.
Ako to nije fina rata za kredit, jbg onda...
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1200 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Bullet Tooth Tony »

Dozer wrote:Zavisi kakav stan. Ali, u Sarajevu je, realno, tesko rentati stan s rezijama za manje od 500-600 KM. Ako to nije fina rata za kredit, jbg onda...
Stan na grbvici sa rezijama je oko 500 KM (u dobrom stanju, renoviran sa jednom spavacom sobom + dnevni boravak) ... Taj isti stan da kupis, nema sanse da ti rata bude ispod 900 KM ... :)
Last edited by Bullet Tooth Tony on 09/07/2018 14:42, edited 1 time in total.
Post Reply