Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
fortaleza
Posts: 5627
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#3401 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by fortaleza »

Premalo se itko referirao na kvalitetu hrane, osnovnog životnog sredstva... Onaj tko ima baštu, njivu, živinu ili ima mogućnost da to isto nabavi u blizini, od susjeda, rođaka, ili sam proizvodi je u startu u ogromnom plusu. Tu je glavna razlika boljeg života u bejha.

Naravno, ukoliko se obitelj hrani po trgovačkim lancima i to za malu plaću bejha nema skoro niti jednu komparativnu prednost u odnosu na zapad izuzev toga što smo europski Detroit pa nas ove neke kvazifasištičke korona mjere u dobra doba zaobilaze te blizine svega, mora, planine.

Naravno da ljudi idu, ići će još više.
elk
Posts: 2843
Joined: 14/08/2006 12:03

#3402 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by elk »

Ko ima puno para njemu je svejedno za zdravstvo. Imace odlicnu uslugu, i privatno a i drzavno.
Politika je drugi par rukava. Mada lovatori to svakako uglavnom ne prate. Zna se da su tu najglasniji oni od 6 glava plate i homesick dijaspora.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#3403 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Digla_da_kreci »

ExNihilo wrote: 15/11/2021 07:50
S4mpion wrote: 15/11/2021 00:07

Ne kontam, zašto bi nam trebali bilo kakvi podaci o tome da raja na ovoj temi fantazira?

Naravno da fantaziraju na temi koja im je prepuštena mašti na volju.

Ja nijednog trenutka nisam pomislio da neko, ko navede 5000KM kao uslov dobrog života četveročlane porodice, zaista i ima tu platu, vjerovatno ima milju, ali je itekako u pravu za ovih 5 milja.
Naravno da ne kontaš, šta je tu novo? :D

Padobranac, raja piše, između ostalog, koliko zarađuje, na šta se i moja opaska referira.
Pametnjakovicu, covjek ti kaze da ti ne treba nikakav registrat da dokazujes neke analize da bi shvatio da ljudi fantaziraju o ciframa koje pisu. Onak', izmedju ostalog, bespotrebno ulazes trud, to ti veli. Ne treba ti Dilfas sa svojim podacima da pobijas tudje zarade, jer guess what? Na forumu svi imaju najvece plate i sjajne zivote, svi smo najpametniji, najljepsi i na koncu - najskromniji. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3404 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by ExNihilo »

Digla_da_kreci wrote: 15/11/2021 12:52
ExNihilo wrote: 15/11/2021 07:50

Naravno da ne kontaš, šta je tu novo? :D

Padobranac, raja piše, između ostalog, koliko zarađuje, na šta se i moja opaska referira.
Pametnjakovicu, covjek ti kaze da ti ne treba nikakav registrat da dokazujes neke analize da bi shvatio da ljudi fantaziraju o ciframa koje pisu. Onak', izmedju ostalog, bespotrebno ulazes trud, to ti veli. Ne treba ti Dilfas sa svojim podacima da pobijas tudje zarade, jer guess what? Na forumu svi imaju najvece plate i sjajne zivote, svi smo najpametniji, najljepsi i na koncu - najskromniji. :D
Eto vidiš, meni se ne podrazumijeva da odrasla osoba dođe na forum i laže o plati, pa samim tim osjećam potrebu ukazati na zvaničnu statistiku.
User avatar
_Reds_
Posts: 9400
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3405 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by _Reds_ »

Svakome potrebno različito, jer je svačija percepcija dobrog različita.
Onda je različito od grada do grada.

Četveročlana porodica da bi solidno živjela potrebno je 2000-3000 KM mječno u Sarajevu. Sve ispod je patnja, veća ili manja.
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#3406 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by mirsek »

elk wrote: 15/11/2021 12:45 Ko ima puno para njemu je svejedno za zdravstvo. Imace odlicnu uslugu, i privatno a i drzavno.
Politika je drugi par rukava. Mada lovatori to svakako uglavnom ne prate. Zna se da su tu najglasniji oni od 6 glava plate i homesick dijaspora.
Nema velike razlike, strucnost je skoro ista, samo brze dodjes na red, to je glavna prednost odlaska privatno kod doktora.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3407 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by hadzinicasa »

_Reds_ wrote: 15/11/2021 12:59 Svakome potrebno različito, jer je svačija percepcija dobrog različita.
Onda je različito od grada do grada.

Četveročlana porodica da bi solidno živjela potrebno je 2000-3000 KM mječno u Sarajevu. Sve ispod je patnja, veća ili manja.
pa mozemo ponuditi neku definiciju "dobrog" zivota u materijalnom smislu - da se ne osvrcemo na infrastrukturu, skolstvo, itd. Pa evo pokusaj:

da mozes kupiti stan - eto na kredit (rata za stan)
da mozes namjestiti stan
da mozes kupiti nov auto srednje klase, ili polovan vise klase voziti ga, odrzavati
da mozes putovati povremeno gdje zelis
da mozes kupiti sebi gadgete koji te zanimaju
da se mozes baviti nekim hobijem i uzeti sebi kvalitetnu opremu za to ukoliko ga isti iziskuje.
da se mozes hraniti kvalitetno u vlastitom aranzmanu, ali i izaci i jesti vani sta ti se jede, a ne ono sto je najjeftinije,
da mozes kupiti kvalitetnu odjecu i obucu,
da mozes imati kvalitetnu zdravstvenu zastitu (da li kroz dopunsko osiguranje ili u privatnim ordinacijama)
da mozes sebi priustiti neko umjetnicko djelo (sliku ili figuru), knjige i sl.
da mozes posjecivati koncerte i pozorista

i ovdje ne govorim o nekim ekstravagancijama (mada mi je jasno da se moze reci da su sve stvari s ovog popisa ekstravagancija).

e ako se slozimo da je ovo definicija dobrog zivota, onda mozemo razgovarati ne koliko ko ima platu, nego koliko je u BiH potrebno da bi se recimo - ovako zivjelo za jednu osobu, a koliko za cetveroclanu porodicu s djecom i njihovim hobijima.
Last edited by hadzinicasa on 15/11/2021 14:12, edited 1 time in total.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#3408 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Digla_da_kreci »

ExNihilo wrote: 15/11/2021 12:56 Eto vidiš, meni se ne podrazumijeva da odrasla osoba dođe na forum i laže o plati, pa samim tim osjećam potrebu ukazati na zvaničnu statistiku.
Ti si inace od jucer s neba pao na forum pa ti eto nije jasno kako to da ljudi lazu iza nickova na forumu i sad ces ti njima pokazati kako su u krivu. Usput sagovornika koji ti veli da djaba krecis vrijedjas. :D Sorry, osjecam potrebu da ti ukazem na to. :D
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#3409 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by S4mpion »

ExNihilo wrote: 15/11/2021 07:50
S4mpion wrote: 15/11/2021 00:07

Ne kontam, zašto bi nam trebali bilo kakvi podaci o tome da raja na ovoj temi fantazira?

Naravno da fantaziraju na temi koja im je prepuštena mašti na volju.

Ja nijednog trenutka nisam pomislio da neko, ko navede 5000KM kao uslov dobrog života četveročlane porodice, zaista i ima tu platu, vjerovatno ima milju, ali je itekako u pravu za ovih 5 milja.
Naravno da ne kontaš, šta je tu novo? :D

Padobranac, raja piše, između ostalog, koliko zarađuje, na šta se i moja opaska referira.
Između onih 50, jedan izleti iz gomile, nije to dovoljan uzorak za opasku. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 41329
Joined: 30/07/2015 20:01

#3410 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

Digla_da_kreci wrote: 15/11/2021 13:32
ExNihilo wrote: 15/11/2021 12:56 Eto vidiš, meni se ne podrazumijeva da odrasla osoba dođe na forum i laže o plati, pa samim tim osjećam potrebu ukazati na zvaničnu statistiku.
Ti si inace od jucer s neba pao na forum pa ti eto nije jasno kako to da ljudi lazu iza nickova na forumu i sad ces ti njima pokazati kako su u krivu. Usput sagovornika koji ti veli da djaba krecis vrijedjas. :D Sorry, osjecam potrebu da ti ukazem na to. :D
A ako se u išta razumiješ, to je krečenje, zar ne :wink:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3411 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by ExNihilo »

Digla_da_kreci wrote: 15/11/2021 13:32
ExNihilo wrote: 15/11/2021 12:56 Eto vidiš, meni se ne podrazumijeva da odrasla osoba dođe na forum i laže o plati, pa samim tim osjećam potrebu ukazati na zvaničnu statistiku.
Ti si inace od jucer s neba pao na forum pa ti eto nije jasno kako to da ljudi lazu iza nickova na forumu i sad ces ti njima pokazati kako su u krivu. Usput sagovornika koji ti veli da djaba krecis vrijedjas. :D Sorry, osjecam potrebu da ti ukazem na to. :D
To što sam dugo na forumu ne sugerira kako trebam pristajati na lovačke priče. Što se vrijeđanja tiče, osjećam potrebu da ti ukažem kako je prva riječ kojom si mi se obratila - uvreda. Dakle, walk the talk. :D
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#3412 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Digla_da_kreci »

ExNihilo wrote: 15/11/2021 13:46 To što sam dugo na forumu ne sugerira kako trebam pristajati na lovačke priče. Što se vrijeđanja tiče, osjećam potrebu da ti ukažem kako je prva riječ kojom si mi se obratila - uvreda. Dakle, walk the talk. :D
Ne pristaje ni sagovornik koji te citirao na lovacke price, nego ti je rekao da je jasno da forumasi lazu i bez podastiranja analiza. Onda ga ti vrijedjas. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3413 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by ExNihilo »

Digla_da_kreci wrote: 15/11/2021 14:15
ExNihilo wrote: 15/11/2021 13:46 To što sam dugo na forumu ne sugerira kako trebam pristajati na lovačke priče. Što se vrijeđanja tiče, osjećam potrebu da ti ukažem kako je prva riječ kojom si mi se obratila - uvreda. Dakle, walk the talk. :D
Ne pristaje ni sagovornik koji te citirao na lovacke price, nego ti je rekao da je jasno da forumasi lazu i bez podastiranja analiza. Onda ga ti vrijedjas. :D
Što ti mene vrijeđaš?
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3414 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by deogest »

hadzinicasa wrote: 15/11/2021 13:16
_Reds_ wrote: 15/11/2021 12:59 Svakome potrebno različito, jer je svačija percepcija dobrog različita.
Onda je različito od grada do grada.

Četveročlana porodica da bi solidno živjela potrebno je 2000-3000 KM mječno u Sarajevu. Sve ispod je patnja, veća ili manja.
pa mozemo ponuditi neku definiciju "dobrog" zivota u materijalnom smislu - da se ne osvrcemo na infrastrukturu, skolstvo, itd. Pa evo pokusaj:

da mozes kupiti stan - eto na kredit (rata za stan)
da mozes namjestiti stan
da mozes kupiti nov auto srednje klase, ili polovan vise klase voziti ga, odrzavati
da mozes putovati povremeno gdje zelis
da mozes kupiti sebi gadgete koji te zanimaju
da se mozes baviti nekim hobijem i uzeti sebi kvalitetnu opremu za to ukoliko ga isti iziskuje.
da se mozes hraniti kvalitetno u vlastitom aranzmanu, ali i izaci i jesti vani sta ti se jede, a ne ono sto je najjeftinije,
da mozes kupiti kvalitetnu odjecu i obucu,
da mozes imati kvalitetnu zdravstvenu zastitu (da li kroz dopunsko osiguranje ili u privatnim ordinacijama)
da mozes sebi priustiti neko umjetnicko djelo (sliku ili figuru), knjige i sl.
da mozes posjecivati koncerte i pozorista

i ovdje ne govorim o nekim ekstravagancijama (mada mi je jasno da se moze reci da su sve stvari s ovog popisa ekstravagancija).

e ako se slozimo da je ovo definicija dobrog zivota, onda mozemo razgovarati ne koliko ko ima platu, nego koliko je u BiH potrebno da bi se recimo - ovako zivjelo za jednu osobu, a koliko za cetveroclanu porodicu s djecom i njihovim hobijima.
U BiH 90 % obicnog stanovnistva ne moze 90 % stvari tih sebi da priusti. I sve ono sto si ti nabrojao spada u nekakav normalan zivot, a ne luksuz. Jer ako je nositi odjecu koja ti se svidja i jesti sta zelis luksuz, onda jebi ga, gdje zivis? Zato fatajte se noge odavde, ko god moze. :thumbup:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#3415 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Digla_da_kreci »

ExNihilo wrote: 15/11/2021 14:24 Što ti mene vrijeđaš?
Jer mi je najdraze prepucavati se s tobom od svih forumasa. :D :kiss:

De da se vratimo na temu, oprostite na offu. :D
konami666
Posts: 2532
Joined: 11/05/2015 21:57

#3416 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by konami666 »

fortaleza wrote: 15/11/2021 11:50 Premalo se itko referirao na kvalitetu hrane, osnovnog životnog sredstva... Onaj tko ima baštu, njivu, živinu ili ima mogućnost da to isto nabavi u blizini, od susjeda, rođaka, ili sam proizvodi je u startu u ogromnom plusu. Tu je glavna razlika boljeg života u bejha.

Naravno, ukoliko se obitelj hrani po trgovačkim lancima i to za malu plaću bejha nema skoro niti jednu komparativnu prednost u odnosu na zapad izuzev toga što smo europski Detroit pa nas ove neke kvazifasištičke korona mjere u dobra doba zaobilaze te blizine svega, mora, planine.

Naravno da ljudi idu, ići će još više.
Možeš i vani imati i zemlju i baštu i svašta nešto :) možeš i zemlju iznajmiti pa ako hoćeš da sadiš šta hoćeš. Isto tako imas i eko hranu da kupiš.
elk wrote: 15/11/2021 12:45 Ko ima puno para njemu je svejedno za zdravstvo. Imace odlicnu uslugu, i privatno a i drzavno.
Politika je drugi par rukava. Mada lovatori to svakako uglavnom ne prate. Zna se da su tu najglasniji oni od 6 glava plate i homesick dijaspora.
Ko ima para mu pogotovo nije svejedno za zdravstvo :) neće ti kod vraca i nadri ljekara na liječenje nego kod stručnjaka sa svjetski poznatih univerziteta i bolnica.
Hakiz
Posts: 41329
Joined: 30/07/2015 20:01

#3417 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

deogest wrote: 15/11/2021 14:27
hadzinicasa wrote: 15/11/2021 13:16

pa mozemo ponuditi neku definiciju "dobrog" zivota u materijalnom smislu - da se ne osvrcemo na infrastrukturu, skolstvo, itd. Pa evo pokusaj:

da mozes kupiti stan - eto na kredit (rata za stan)
da mozes namjestiti stan
da mozes kupiti nov auto srednje klase, ili polovan vise klase voziti ga, odrzavati
da mozes putovati povremeno gdje zelis
da mozes kupiti sebi gadgete koji te zanimaju
da se mozes baviti nekim hobijem i uzeti sebi kvalitetnu opremu za to ukoliko ga isti iziskuje.
da se mozes hraniti kvalitetno u vlastitom aranzmanu, ali i izaci i jesti vani sta ti se jede, a ne ono sto je najjeftinije,
da mozes kupiti kvalitetnu odjecu i obucu,
da mozes imati kvalitetnu zdravstvenu zastitu (da li kroz dopunsko osiguranje ili u privatnim ordinacijama)
da mozes sebi priustiti neko umjetnicko djelo (sliku ili figuru), knjige i sl.
da mozes posjecivati koncerte i pozorista

i ovdje ne govorim o nekim ekstravagancijama (mada mi je jasno da se moze reci da su sve stvari s ovog popisa ekstravagancija).

e ako se slozimo da je ovo definicija dobrog zivota, onda mozemo razgovarati ne koliko ko ima platu, nego koliko je u BiH potrebno da bi se recimo - ovako zivjelo za jednu osobu, a koliko za cetveroclanu porodicu s djecom i njihovim hobijima.
U BiH 90 % obicnog stanovnistva ne moze 90 % stvari tih sebi da priusti. I sve ono sto si ti nabrojao spada u nekakav normalan zivot, a ne luksuz. Jer ako je nositi odjecu koja ti se svidja i jesti sta zelis luksuz, onda jebi ga, gdje zivis? Zato fatajte se noge odavde, ko god moze. :thumbup:
A ako ti se sviđaju haute couture sakoi od 10.000 eura?
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3418 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by deogest »

Hakiz wrote: 15/11/2021 14:43
deogest wrote: 15/11/2021 14:27

U BiH 90 % obicnog stanovnistva ne moze 90 % stvari tih sebi da priusti. I sve ono sto si ti nabrojao spada u nekakav normalan zivot, a ne luksuz. Jer ako je nositi odjecu koja ti se svidja i jesti sta zelis luksuz, onda jebi ga, gdje zivis? Zato fatajte se noge odavde, ko god moze. :thumbup:
A ako ti se sviđaju haute couture sakoi od 10.000 eura?
Misli se naravno na obicnu odjecu, neces ni jastoga jest svaki dan. Nit vozit Ferrarija sigurno. Ali za neko normalno auto, finu hranu i cak i brendiranu odjecu, to ne bi trebao biti luksuz. Odi u Bec obuci ces se za 100 eura za 2 godisnja doba.
Hakiz
Posts: 41329
Joined: 30/07/2015 20:01

#3419 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by Hakiz »

deogest wrote: 15/11/2021 14:54
Hakiz wrote: 15/11/2021 14:43

A ako ti se sviđaju haute couture sakoi od 10.000 eura?
Misli se naravno na obicnu odjecu, neces ni jastoga jest svaki dan. Nit vozit Ferrarija sigurno. Ali za neko normalno auto, finu hranu i cak i brendiranu odjecu, to ne bi trebao biti luksuz. Odi u Bec obuci ces se za 100 eura za 2 godisnja doba.
Naravno da neću Ferrari. Meni se više sviđa Maserati.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#3420 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by SaraFina »

deogest wrote: 15/11/2021 14:54
Hakiz wrote: 15/11/2021 14:43

A ako ti se sviđaju haute couture sakoi od 10.000 eura?
Misli se naravno na obicnu odjecu, neces ni jastoga jest svaki dan. Nit vozit Ferrarija sigurno. Ali za neko normalno auto, finu hranu i cak i brendiranu odjecu, to ne bi trebao biti luksuz. Odi u Bec obuci ces se za 100 eura za 2 godisnja doba.
Gdje to molim te se mogu obući za 2 godišnja doba za 100 ojrića. Usmjeri mi i prosvijetli. Ako ti nije teško.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3421 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by deogest »

SaraFina wrote: 15/11/2021 14:58
deogest wrote: 15/11/2021 14:54

Misli se naravno na obicnu odjecu, neces ni jastoga jest svaki dan. Nit vozit Ferrarija sigurno. Ali za neko normalno auto, finu hranu i cak i brendiranu odjecu, to ne bi trebao biti luksuz. Odi u Bec obuci ces se za 100 eura za 2 godisnja doba.
Gdje to molim te se mogu obući za 2 godišnja doba za 100 ojrića. Usmjeri mi i prosvijetli. Ako ti nije teško.
Odes u Primark u Becu, februar. Ili Graz, biraj. Zimi kupujes ljetnu i obratno. Salovi, kape, rukavice, carape, po 2 eura budu. Hlace po 10, trenerka po 5 eura, jakna 25 eura itd itd.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2609
Joined: 16/05/2015 12:49

#3422 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by SpecialOffer »

hadzinicasa wrote: 15/11/2021 13:16
_Reds_ wrote: 15/11/2021 12:59 Svakome potrebno različito, jer je svačija percepcija dobrog različita.
Onda je različito od grada do grada.

Četveročlana porodica da bi solidno živjela potrebno je 2000-3000 KM mječno u Sarajevu. Sve ispod je patnja, veća ili manja.
pa mozemo ponuditi neku definiciju "dobrog" zivota u materijalnom smislu - da se ne osvrcemo na infrastrukturu, skolstvo, itd. Pa evo pokusaj:

da mozes kupiti stan - eto na kredit (rata za stan)
da mozes namjestiti stan
da mozes kupiti nov auto srednje klase, ili polovan vise klase voziti ga, odrzavati
da mozes putovati povremeno gdje zelis
da mozes kupiti sebi gadgete koji te zanimaju
da se mozes baviti nekim hobijem i uzeti sebi kvalitetnu opremu za to ukoliko ga isti iziskuje.
da se mozes hraniti kvalitetno u vlastitom aranzmanu, ali i izaci i jesti vani sta ti se jede, a ne ono sto je najjeftinije,
da mozes kupiti kvalitetnu odjecu i obucu,
da mozes imati kvalitetnu zdravstvenu zastitu (da li kroz dopunsko osiguranje ili u privatnim ordinacijama)
da mozes sebi priustiti neko umjetnicko djelo (sliku ili figuru), knjige i sl.
da mozes posjecivati koncerte i pozorista

i ovdje ne govorim o nekim ekstravagancijama (mada mi je jasno da se moze reci da su sve stvari s ovog popisa ekstravagancija).

e ako se slozimo da je ovo definicija dobrog zivota, onda mozemo razgovarati ne koliko ko ima platu, nego koliko je u BiH potrebno da bi se recimo - ovako zivjelo za jednu osobu, a koliko za cetveroclanu porodicu s djecom i njihovim hobijima.
Pa ovo u svijetu vecina ne moze. :lol:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#3423 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by SaraFina »

deogest wrote: 15/11/2021 15:00
SaraFina wrote: 15/11/2021 14:58

Gdje to molim te se mogu obući za 2 godišnja doba za 100 ojrića. Usmjeri mi i prosvijetli. Ako ti nije teško.
Odes u Primark u Becu, februar. Ili Graz, biraj. Zimi kupujes ljetnu i obratno. Salovi, kape, rukavice, carape, po 2 eura budu. Hlace po 10, trenerka po 5 eura, jakna 25 eura itd tid.
Čuj Primark, otkad to u Primarku mozes kupiti iole solidnu gardarobu? Čovječe ta prodavnica je u rangu pijace. Stvari su lošeg kvaliteta. Bukvalno se raspadaju nakon jednog pranja. Lupaš ko Maksim po diviziji.
I ona priča za jarana koji pao na skijanju je lupanje. Kako ti ne dosadi više?
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3424 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by deogest »

SpecialOffer wrote: 15/11/2021 15:03
hadzinicasa wrote: 15/11/2021 13:16

pa mozemo ponuditi neku definiciju "dobrog" zivota u materijalnom smislu - da se ne osvrcemo na infrastrukturu, skolstvo, itd. Pa evo pokusaj:

da mozes kupiti stan - eto na kredit (rata za stan)
da mozes namjestiti stan
da mozes kupiti nov auto srednje klase, ili polovan vise klase voziti ga, odrzavati
da mozes putovati povremeno gdje zelis
da mozes kupiti sebi gadgete koji te zanimaju
da se mozes baviti nekim hobijem i uzeti sebi kvalitetnu opremu za to ukoliko ga isti iziskuje.
da se mozes hraniti kvalitetno u vlastitom aranzmanu, ali i izaci i jesti vani sta ti se jede, a ne ono sto je najjeftinije,
da mozes kupiti kvalitetnu odjecu i obucu,
da mozes imati kvalitetnu zdravstvenu zastitu (da li kroz dopunsko osiguranje ili u privatnim ordinacijama)
da mozes sebi priustiti neko umjetnicko djelo (sliku ili figuru), knjige i sl.
da mozes posjecivati koncerte i pozorista

i ovdje ne govorim o nekim ekstravagancijama (mada mi je jasno da se moze reci da su sve stvari s ovog popisa ekstravagancija).

e ako se slozimo da je ovo definicija dobrog zivota, onda mozemo razgovarati ne koliko ko ima platu, nego koliko je u BiH potrebno da bi se recimo - ovako zivjelo za jednu osobu, a koliko za cetveroclanu porodicu s djecom i njihovim hobijima.
Pa ovo u svijetu vecina ne moze. :lol:
To moze zena u Danskoj koja radi na kasi u Lidlu i ima muza koji isto ima posao. To mogu muz i zena bilo gdje vani ako rade i imaju po 2000 eura platu. 4000 eura, sve zivo to mozes, osim naravno stan uzeti, ali i kredit za stan se moze izganjat.

Neces sad naravno posjecivat koncerte i putovat svaki cas, ali povremeno sigurno. Auto na finansirung ili lizing vozas za 150-200 eura mjesecno bez ikakvog beda.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#3425 Re: Koliko je u BIH potrebno za dobar zivot?

Post by deogest »

SaraFina wrote: 15/11/2021 15:03
deogest wrote: 15/11/2021 15:00

Odes u Primark u Becu, februar. Ili Graz, biraj. Zimi kupujes ljetnu i obratno. Salovi, kape, rukavice, carape, po 2 eura budu. Hlace po 10, trenerka po 5 eura, jakna 25 eura itd tid.
Čuj Primark, otkad to u Primarku mozes kupiti iole solidnu gardarobu? Čovječe ta prodavnica je u rangu pijace. Stvari su lošeg kvaliteta. Bukvalno se raspadaju nakon jednog pranja. Lupaš ko Maksim po diviziji.
I ona priča za jarana koji pao na skijanju je lupanje. Kako ti ne dosadi više?
Pa ja, zato tako slabo radi Seiersberg pored Graza, prazna robna kuca onolika uvijek. :lol:

Niko nije rekao da mozes kupit odjecu za 2 godisnja doba nekog renomiranog brenda za 100 eura, nemoj da spinues. A to za skijanje, ti vjeruj da je lupanje. Moras malo da budes optimisticna vise, previse si mi negativna. :bih:
Post Reply