Koliko je bitan aferim od roditelja...

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#126

Post by mostarac »

amrino wrote:
Najlakse je tjerati inat. Sigurna sam da nikome ne bi bilo svejedno kada bi "raskrstio" s roditeljima...To sto si napisao zvuci lako...ali haj sprovedi to u djelo pa se zamisli kako slijedecih deset godina ne pricas sa onim ljudima koji su te rodili, odgojili, koje volis i koji te vole...zamisli svoju djecu bez bake/ nane i dede, i zamisli njih bez unuka...Misljenja sam da se treba na bilo koji nacin potruditi i izgladiti nesuglasice...Ako su roditelji zaguljeni i tvrdoglavi- nemoj ti biti...
Svaki problem na svijetu se moze rijesiti ako se covjek dovoljno potrudi. I roditelji grijese- i ne treba im to uzimati toliko za zlo- pa i oni su samo ljudi.
Ovo boldirano ozbiljno dolazi u pitanje sa postavljanjem takvog ultimatuma i ako me vole onda im je drago da sam sretan, a ako sam ja sretan sa nekom koja se njima ne svidja, mogu reci svoje misljenje i to ja odobravam i postujem, ali nemaju pravo da se mjesaju u to.
Dakle ovo boldirano ozbiljno dolazi u pitanje postavljanjem te vrste ultimatuma i postoje odluke kod kojih se ljudima nika nema pravo mjesati niti se ljutiti. Ako su nas roditelji rodili i donijeli na svijet ne znaci da imaju apsolutno vlasnistvo nad nasim zivotom.
Ako njima nije stalo do moje srece, nisu ni zasluzili da imaju odnose sa mnom, a ja kao zrela osoba valjda znam sta je najbolje za mene, ustvari sta me cini sretnim.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#127

Post by Sarafcina »

tempora wrote:
Sarafcina wrote:
tempora wrote:Sa ovom pameti, kao tek rodjen roditelj, necu se usuditi postavljati ultimatume, ma kako se odabiri moje djece, kosili sa mojim razmisljanjem.( ako mi se u medjuvremenu ne desi da pobudalim, sto valjda nije iskljuceno).Ne vjerujem u ultimatume, vjerujem u kontraefekat i ne vjerujem da bi moje sprjecavanje u odabiru partnera moje dijete sprijecilo da napravi "opet" gresku. Vjerujem u integritet svakog zivog bica i nadasve ga postujem.Iako cu se do kraja zivota osjecati odgovornom prema svojoj djeci i biti brizna i strepiti nad njihovim zivotima, ja nakon njihove 18e godine nemam zakonsko pravo da odlucujem.Do tada mogu reci ovo moze i ovo ne moze.No kasnije, jedino sto mogu je da se nadjem pri ruci i da pomognem ukoliko je to potrebno.
Ne vjerujem u "posjedovanje" koje se ovdje izrice, tipa, ja sam te rodio-ja cu ti i presuditi.Donijeti nekoga na svijet, znaci imati privilegiju i gledati u kakvu se osobu to bice razvija, pomoci mu da raste, odraste i sazivi svoj zivot.Sve ostalo je sebicnost.Ne bih da snosim krivicu za nesrecu svoga djeteta ili bilo koga.Licni odabir ipak mora biti licni, jer sve drugo znaci oduzimanje identiteta, slobode, postojanja.Ja za to nemam hrabrosti. :sad:
A roditelj nerijetko grijesi i stoga, treba ga postivati, pomagati ali ne i slijepo slusati. :?
Na kraju krajeva, koliko djece pati zbog ambicija svojih roditelja ili pokusaja nametanja stvari koje su oni propustili ili nisu mogli uciniti=pa to pokusavaju nadoknaditi na svojoj djeci.Koliko roditelja projektuje svoj zivot na dijete, kao da je ono olicenje nega i njegovog karaktera, a ne neka druga individua. :?
Nacelno, ti si u pravu, medjutim ... roditelji stvari rade iz najbolje namjere. I tacno je da i grijese. Sta ce dijete za sebe odabrati.... to je rezultat odgoja do 13 godine. Ne odgaja se dijete sa 18 nego sa 10 godina. Ja nisam roditelj. Ali roditelj ne bi trebao da bude zrtva losih djecijih odluka. A mi nismo razvijeni zapad gdje se dijete ispali na fax i drzava mu dadne kredit.... i nakon toga, roditelj ga srece jednom godisnje. Kod nas to malo drugacije funkcionise... od novcanog pomaganja do familijarnih obilazaka. I sa te strane, roditelj ima pravo da BIRA s kim ce imati relacije (neko nece sa seljacima, neko nece sa cafirima, neko sa komunistima...., a imas i onih koji bi samo sa doktorima).
Ipak, mi smo ovdje otisli u krajnosti, jer mnogi roditelji se ne slazu sa djecijim odabirom, ali ne smatraju ga katastrofalnim.
Kada ga smatraju katastrofalnim, imaju pravo da ucjenjuju ("ti i ja smo zavrsili") ... kao sto i djeca imaju pravo da ne poslusaju.


Ja sam sa svojima davno rascistio, pa mi se niko ne petlja, ali bih uvijek saslusao razloge koje neko ima protiv mog odabira. I to bih jako pazljivo saslusao.... 30 godina zivota vise .... je ogroman period i ogromno iskustvo zivotno.
Ono sto ja sada zivim, moj stari je i prozivio i pogledao jedno deset puta u ovoj ili onoj varijanti. A najmrze mi je bilo to... sto se njegova jedna recenica komentara uvijek pokazala tacnom (on kaze jednu recenicu i time je diskusija zavrsena, a ja sam uvijek bio slobodan da radim sta hocu...a i radio sam :D)...
Zato i shvatam da on ima potpuno pravo da me otkaci ako se neki moj zivotni izbor ne slaze sa njegovim misljenjem. Ako ja nisam duzan da njega slusam, zbog cega bi on trebao ispastati zbog mojih gluposti?!?!
Grijesis kada kazes da roditelji stvari rade ( dodajem rijec -samo) iz najbolje namjere.Puno je djece unisteno zbog roditeljskih odabira i nacina zivljenja roditelja.Roditelj i u odgoju djeteta nosi svoj karakter, a isti nema samo plemenite momente.
Ono sto ja zelim reci, je da meni smeta to sto kod nas djeca nemaju svoj integritet, tj on im nije dozvoljen i usko je povezan sa roditeljem.Djecije odluke se ne postivaju i generalno gledajuci roditelj smatra da je ispravan samo zato sto je stariji.
Svaki covjek je zivot za sebe i to se mora postovati.I djelomicno ti dajem za pravo kada kazes da djeca ( ne sva) zive od ovisnosti od roditelja koji im onda placaju zivot.Ali kod nas se jos uvijek ne uci o samostalnosti vec o ovisnosti.I onda dolazi do ovakvih sukoba i nesreca!
Dijete se od malih nogu treba uciti licnoj odgovornosti.Kod nas je pravilo ( prije nego izuzetak) da mama sve radi a djete se bezbrizno samo igra.Pravilo je i da se djeci placaju krediti, kupuju stanovi, materijalno pomazu ( nerijetki hirovi) do iznemoglosti i ne mali broj djece u mojoj okolini, koji su vec odrasli ljudi, taj nacin zivota smatraju apsolutno ispravnim.
Odoh ja sada do Kulina Bana, ali srz problema je cini mi se malo dublji, od roditeljske dozvole i djecije poslusnosti kroz jedan segment.
Ovakve probleme ne srecem kod svojih poznanika stranaca, iako se i kod njih gleda na porijeklo, imetak i slicno.No manje je zabrana i stvari funkcionisu nesto drukcije.

Tempora, ne radi se o posjedovanju.
Jednostavno se radi o tome da svi imaju slobodu .... ako dijete ima slobodu izbora da zivi svoj zivot... onda se nema sta ljutiti ako i roditelj sebi uzme istu slobodu i kaze .. "dovidjenja i prijatno".
Onaj ko to nije u stanju podnijeti, ne treba kriviti roditelje. Treba mijenjati ili sebe ili se povinovati. Ja mislim da tu nije u redu da se roditelji proglase losim.
I ja sam imao takvih problema... kada je roditelj u pravu i kada nije. Kada sam mislio da nije... ja sam se jednom povinovao i jasno nacrto da slijedeci put kada se taj argument prvi potegne... da ce sigurno biti naopako. Taman da sam najvecu gresku napravio. I ja sam u stanju da to napravim. Ali ja nikada nisam ni ocekivao da imam ista od nasljedstva i slicnih folova... i u potpunosti sam pristajao na varijante igre...
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#128

Post by sabanss »

_BosanaC wrote:
sabanss wrote:
d2 wrote:roditelji vam odredjuju ko je osoba s kojom mozete ili ne mozete biti ?

pa onda se lijepo odlucite da zivite do kraja zivota sa roditeljima, vama ne treba ni muz ni zena, vama trebaju mamica i tatica kad vam drugi govori sta cete da radite.

onaj ko nogira partnera svoga jer su mu mamica i tatica rekli da to nije dobro radi skole, vjere, rase, cega hoces - taj je jadan ili jadna.
Super si to srocio/la. Isprintaj,cuvaj i sjeti se kad ako Bog da dodju vlastita djeca do zenidbe/udaje.
Koliko tebi danas vazi ono sto ce ti roditelji reci? Jesi li spreman ostaviti ljepsu polovinu samo ako se zakaci sa svojom svekrvom, odnosno sa tvojom majkom, i mati ti to zatrazi?
Nije to poenta mog posta. Nije sve crno ili bijelo, ja samo hocu da kazem da stvari iz razlicitih perspektiva izgledaju drugacije. Mozemo se mi tjesiti da smo odrasli ali izmedju nas i nasih roditelja je uvijek 25-30 godina iskustva koje nikad necemo stici.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#129

Post by _BosanaC »

sabanss wrote:
_BosanaC wrote:
sabanss wrote: Super si to srocio/la. Isprintaj,cuvaj i sjeti se kad ako Bog da dodju vlastita djeca do zenidbe/udaje.
Koliko tebi danas vazi ono sto ce ti roditelji reci? Jesi li spreman ostaviti ljepsu polovinu samo ako se zakaci sa svojom svekrvom, odnosno sa tvojom majkom, i mati ti to zatrazi?
Nije to poenta mog posta. Nije sve crno ili bijelo, ja samo hocu da kazem da stvari iz razlicitih perspektiva izgledaju drugacije. Mozemo se mi tjesiti da smo odrasli ali izmedju nas i nasih roditelja je uvijek 25-30 godina iskustva koje nikad necemo stici.
I to opet zavisi iz kojeg aspekta gledas... Mozes li porediti mog oca iz ONOG vremena i mene iz OVOG vremena... Njegovo snalazenje u zivotu tada i moje sada? Mislim da ne, ni po kom osnovu.

S druge strane, ako te je napravio nisi mu rob. Barem ako znas razmisljati vlastitom glavom.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#130

Post by sabanss »

_BosanaC wrote: I to opet zavisi iz kojeg aspekta gledas... Mozes li porediti mog oca iz ONOG vremena i mene iz OVOG vremena... Njegovo snalazenje u zivotu tada i moje sada? Mislim da ne, ni po kom osnovu.

S druge strane, ako te je napravio nisi mu rob. Barem ako znas razmisljati vlastitom glavom.
Neka zivotna iskustva su opsta i vaze u svakom vremenu, samo smo mi mladi pa nam se drugacije cini. Normalan roditelj zeli djetetu dobro i cesto vidi stvari koje mi ne vidimo.

Ja nemam problema ove vrste. Cak bih volio da mi se cura i mater malo manje slazu. Bilo bi mi lakse u zivotu :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#131

Post by _BosanaC »

sabanss wrote:
_BosanaC wrote: I to opet zavisi iz kojeg aspekta gledas... Mozes li porediti mog oca iz ONOG vremena i mene iz OVOG vremena... Njegovo snalazenje u zivotu tada i moje sada? Mislim da ne, ni po kom osnovu.

S druge strane, ako te je napravio nisi mu rob. Barem ako znas razmisljati vlastitom glavom.
Neka zivotna iskustva su opsta i vaze u svakom vremenu, samo smo mi mladi pa nam se drugacije cini. Normalan roditelj zeli djetetu dobro i cesto vidi stvari koje mi ne vidimo.

Ja nemam problema ove vrste. Cak bih volio da mi se cura i mater malo manje slazu. Bilo bi mi lakse u zivotu :D
E tu ti potpisujem ama bas svaku :D :lol: :lol:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#132

Post by tempora »

sabanss wrote:
_BosanaC wrote:
sabanss wrote: Super si to srocio/la. Isprintaj,cuvaj i sjeti se kad ako Bog da dodju vlastita djeca do zenidbe/udaje.
Koliko tebi danas vazi ono sto ce ti roditelji reci? Jesi li spreman ostaviti ljepsu polovinu samo ako se zakaci sa svojom svekrvom, odnosno sa tvojom majkom, i mati ti to zatrazi?
Nije to poenta mog posta. Nije sve crno ili bijelo, ja samo hocu da kazem da stvari iz razlicitih perspektiva izgledaju drugacije. Mozemo se mi tjesiti da smo odrasli ali izmedju nas i nasih roditelja je uvijek 25-30 godina iskustva koje nikad necemo stici.
Zaboravljas da su iskustva razlicita, kao i ljudi. :?
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#133

Post by lady midnight »

Dijete se od malih nogu treba uciti licnoj odgovornosti.Kod nas je pravilo ( prije nego izuzetak) da mama sve radi a djete se bezbrizno samo igra.


Image


:D:D:D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#134

Post by tempora »

lady midnight wrote:
Dijete se od malih nogu treba uciti licnoj odgovornosti.Kod nas je pravilo ( prije nego izuzetak) da mama sve radi a djete se bezbrizno samo igra.


Image


:D:D:D
:D :D :D Odlicna stvar.Ovo valjda spada u one male kucne carolije? :D :oops:
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#135

Post by nebojeplavo »

:lol: :lol: :lol:
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#136

Post by Šandor »

Zox wrote:Ma sve je to super na papiru, ili na forumu, slazem se ja s tobom. Ali budi malo ona. I sam znas sta je mater. Meni prvom ne bi bilo svejedno da mi mater zapjeni i da je odvezu u hitnoj. Da ti je cura prava ili ne, i to je isto super u jednom idealiziranom svijetu, ali kad dodje vrijeme za zenidbu i udaju pitam se koliko je parova MILION POSTO ubijedjeno da su nasli onog pravog/onu pravu. Jedno je o svemu tome razmisljati onako uopsteno, idealizirano, ali vjeruj mi skroz drugo kad prodjes kroz sve to.
Sve je individualno. Meni ništa nije sveto. Što ne znači da sam bolji od ostalih. Al kod mene je to tako. Ja bi se odrekao i oca i majke ako počnu raditi protiv mene (mada moji to ne bi ni pokušali, jer znaju da mi puca neka stvar :D ). Slične stvari sam već radio u praksi. Al u pravu si da kod većine ljudi prevagne stav roditelja. Robuju mahali. Al to je do tih ljudi. Kad kažeš: "Meni prvom ne bi bilo svejedno da mi mater zapjeni i da je odvezu u hitnoj" to je do tebe er si dopustio da imaš takav status. Ako hoćeš da budeš svoj čovjek a dopustiš da neko odlučuje umjesto tebe onda jebi ga. Bit ćeš dobar nekome ali nikad nećeš biti dobar sebi.

Isto tako važno je da u vezi izazivaš situacije u kojima ćeš moći shvatiti kako stoje stvari. Po svim pitanjima - ne samo o ovome o čemi si pisao. Ponekad običan ragovor nije dovoljan.

Ja ne mogu reći da nemam predrasude ali mogu reći da su svi moji stavovi samo MOJI.
šega
Posts: 183
Joined: 10/06/2007 16:28

#137 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by šega »

[quote="Nosferatu"]Interesuje me ovako, kad bi se zarucivali, zenili ili udavali - koliko bi vam bitno bilo sta bi vam roditelji imali reci o toj osobi, za koju se planirate vezati?

Naravno da bi mi bilo bitno ali ne presudno.
Roditelj je taj koji je trezveniji od nas u tom vremenu :zzzz:
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#138

Post by Zox »

Šandor wrote:
Zox wrote:Ma sve je to super na papiru, ili na forumu, slazem se ja s tobom. Ali budi malo ona. I sam znas sta je mater. Meni prvom ne bi bilo svejedno da mi mater zapjeni i da je odvezu u hitnoj. Da ti je cura prava ili ne, i to je isto super u jednom idealiziranom svijetu, ali kad dodje vrijeme za zenidbu i udaju pitam se koliko je parova MILION POSTO ubijedjeno da su nasli onog pravog/onu pravu. Jedno je o svemu tome razmisljati onako uopsteno, idealizirano, ali vjeruj mi skroz drugo kad prodjes kroz sve to.
Sve je individualno. Meni ništa nije sveto. Što ne znači da sam bolji od ostalih. Al kod mene je to tako. Ja bi se odrekao i oca i majke ako počnu raditi protiv mene (mada moji to ne bi ni pokušali, jer znaju da mi puca neka stvar :D ). Slične stvari sam već radio u praksi. Al u pravu si da kod većine ljudi prevagne stav roditelja. Robuju mahali. Al to je do tih ljudi. Kad kažeš: "Meni prvom ne bi bilo svejedno da mi mater zapjeni i da je odvezu u hitnoj" to je do tebe er si dopustio da imaš takav status. Ako hoćeš da budeš svoj čovjek a dopustiš da neko odlučuje umjesto tebe onda jebi ga. Bit ćeš dobar nekome ali nikad nećeš biti dobar sebi.

Isto tako važno je da u vezi izazivaš situacije u kojima ćeš moći shvatiti kako stoje stvari. Po svim pitanjima - ne samo o ovome o čemi si pisao. Ponekad običan ragovor nije dovoljan.

Ja ne mogu reći da nemam predrasude ali mogu reći da su svi moji stavovi samo MOJI.
Jbg, puca me film da si mozda mladji od mene, jer isti takav sam bio. Istina, sad vise robujem necemu sto nisu konvencije, vec mozda ljubav. Stara je stara. Moja stara dvadeset pet godina nije imala svoj zivot kako bi nas djecu izvela na dobar put. I uopste to ne iskoristava, srecom. Zna da IPAK ne bi mogla, ne sa mnom. Ali, kazem ti, slab sam na njeno zdravlje.
Shvatio sam da u zivotu takva lojalnost ne postoji. Raja dodje i prodje, pa i djevojke, dodju i prodju, ali si team samo sa svojom porodicom.
Ja bih u zivotu poginuo samo za majku i za sestru.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#139

Post by _BosanaC »

Zox wrote:Raja dodje i prodje, pa i djevojke, dodju i prodju, ali si team samo sa svojom porodicom.
A sta ti je zena?
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#140

Post by amrino »

_BosanaC wrote:
Zox wrote:Raja dodje i prodje, pa i djevojke, dodju i prodju, ali si team samo sa svojom porodicom.
A sta ti je zena?
Pa i zena te sutra moze nabit nogom zato sto sudje nisi oprao...sta znas... :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#141

Post by _BosanaC »

amrino wrote:
_BosanaC wrote:
Zox wrote:Raja dodje i prodje, pa i djevojke, dodju i prodju, ali si team samo sa svojom porodicom.
A sta ti je zena?
Pa i zena te sutra moze nabit nogom zato sto sudje nisi oprao...sta znas... :D
Ma ovi su mi najbolji :-) Zena i djeca valjda nisu porodica :-) To ti dodje samo 'nako :lol: :lol: :lol:
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#142

Post by Zox »

_BosanaC wrote:
amrino wrote:
_BosanaC wrote: A sta ti je zena?
Pa i zena te sutra moze nabit nogom zato sto sudje nisi oprao...sta znas... :D
Ma ovi su mi najbolji :-) Zena i djeca valjda nisu porodica :-) To ti dodje samo 'nako :lol: :lol: :lol:
Drugo su djeca. Ne znam, valjda sto sam zivio vani gdje se 60% brakova prije ili kasnije raspadne, ali nekako nemam taj feeling "za cijeli zivot". Bar ne vise.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#143

Post by _BosanaC »

Zox wrote:
_BosanaC wrote:
amrino wrote: Pa i zena te sutra moze nabit nogom zato sto sudje nisi oprao...sta znas... :D
Ma ovi su mi najbolji :-) Zena i djeca valjda nisu porodica :-) To ti dodje samo 'nako :lol: :lol: :lol:
Drugo su djeca. Ne znam, valjda sto sam zivio vani gdje se 60% brakova prije ili kasnije raspadne, ali nekako nemam taj feeling "za cijeli zivot". Bar ne vise.
Kontam nesto - odredjenim muskarcima bi najlakse bilo da mogu klonirati mater pa je ozeniti :D Em' bi bio mir u kuci, em' bi znali da je to za citav zivot.

Ja kad bih razmisljao da li je nesto sto radim u ovom trenutku za citav zivot vjerovatno bih se rokno...

P.S. Da ne budem muski sovinista - i zenama takodje :D S tim da mami izraste nesto izmedju nogu...
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#144 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by MOSALJOZE »

:zoka:
:komi: :sabur: :helou: :meza:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#145 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by MOSALJOZE »

:trema: :hm:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#146 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by sheilak »

MOSALJOZE ponovo u akciji :D

mozda da za promjenu pokrenes neku svoju? :?

al evo, iz vlastitog iskustva, aferim od roditelja apsolutno nepotreban. ako osoba sama zna duboko u sebi da je nasla/o pravog ili pravu, nema tog roditeljskog otpora ili blessinga koji ce me ili pokolebati u mom izboru ili uciniti da ga volim vise.
bez obzira na situaciju. smatram roditeljsko uplitanje, emotivne ucjene ili ne dao Bog provodadziluk, jakim bezobrazlukom i sebicnoscu i, ukoliko je potrebno, takav roditelj se odstrani iz zivota. dok se ne opameti.

srecom, nismo (vecinom) toliko zaostali pa da babi ljubimo ruke da nas babo blagoslovi i aminuje nam brak. ali ima i tog, na zalost.
User avatar
TMovac
Posts: 1188
Joined: 07/03/2010 00:39

#147 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by TMovac »

Roditelje volim i postujem, ali nikom ne dopustam da se petlja oko izbora moje zivotne partnerice. Na kraju krajeva, biram je sebi, a ne roditeljima, ne okolini. Jer ipak ja cu sa njom morati dijeliti zivot, postelju... i zivjeti sa posljedicama svog izbora ( bio on dobar ili los ).
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#148 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by sheilak »

sherbett wrote:
S svime se u potpunosti slazem ako je osoba sposobna da razluci roditeljski hir iz kojeg zabranjuje i opravdan razlog da zabranjuje a koji mi nismo sposobni pojmiti ili svjesno primjetiti i uzeti u obzir.
da, naravno. roditelji jesu dobronamjerni, a i nerijetko vide vise i procjenjuju ljude bolje kad su njihova djeca u pitanju. i treba cijeniti roditeljski savjet jer nosi u sebi puno iskustva i puno ljubavi.

no, ja polazim ovdje od toga da je osoba zrela i savrseno sposobna da donosi vlastite i razumne odluke, na vlastitu odgovornost i dobrobit. i upravo se i jesam osvrnula u mom postu na roditeljski hir, i to je vjerski uslovljen, povezan sa emotivnom ucjenom. cesto roditelji znaju iskoristavati emotivnu povezanost djece sa njima te spremnost djece da im ugode i zadobiju njihovo odobravanje. takvi roditelji izgleda da ne znaju razliku izmedju bezuslovne ljubavi i sebicnog svojatanja. na djetetu je (ovdje spominjem rijec dijete kao sinonim za potomak) da bude dovoljno zrelo da razazna razliku i da takav negativan i primitivan utjecaj odstrani iz zivota, ukoliko je potrebno, ili da barem ne pada pod sebicne utjecaje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#149 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by moonca »

TMovac wrote:Roditelje volim i postujem, ali nikom ne dopustam da se petlja oko izbora moje zivotne partnerice. Na kraju krajeva, biram je sebi, a ne roditeljima, ne okolini. Jer ipak ja cu sa njom morati dijeliti zivot, postelju... i zivjeti sa posljedicama svog izbora ( bio on dobar ili los ).
:thumbup:
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#150 Re: Koliko je bitan aferim od roditelja...

Post by ho oponopono »

...nije bitan, a meni kako bude, pak moj izbor...:pusi2:
Post Reply