Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by Truba »

ne bih ulazio u konkretne primjere i stvarne osobe ili nestvarne

ima dosta mudrosti unutra
ali i dosta aktualnih stvari koje su imanentne svakom čovjeku bez obzira na vrijeme
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#27 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by kerima1 »

Black swan wrote:ne bih ulazio u konkretne primjere i stvarne osobe ili nestvarne

ima dosta mudrosti unutra
ali i dosta aktualnih stvari koje su imanentne svakom čovjeku bez obzira na vrijeme
Tako je u svakoj knjizi se moze izvuci neka mudrost, bilo kojoj napisanoj knjizi.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#28 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by Dope_Man »

aurora313 wrote: Jesi li se ikada uptao kako to da se danas ne događaju čuda?
Nemoj to povlaciti, sad ce krenuti licna iskustva gdje se pomolio i njemu se cudo desilo.. o autosugestiji necemo, to je bezveze, bitno je da se desavaju u glavi onoga ko zeli da se dese. Takodjer je nebitno sto se ''cuda'' stalno desavaju i muslimanima koji vide Allah, Muhamed i ostalo ispisano u oblacima, na ribama i gdje vec, hindusima ciji kipovi placu i pi*aju med i mlijeko, a ni budisti nisu daleko itd..
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#29 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by aurora313 »

Dope_Man wrote:
aurora313 wrote: Jesi li se ikada uptao kako to da se danas ne događaju čuda?
Nemoj to povlaciti, sad ce krenuti licna iskustva gdje se pomolio i njemu se cudo desilo.. o autosugestiji necemo, to je bezveze, bitno je da se desavaju u glavi onoga ko zeli da se dese. Takodjer je nebitno sto se ''cuda'' stalno desavaju i muslimanima koji vide Allah, Muhamed i ostalo ispisano u oblacima, na ribama i gdje vec, hindusima ciji kipovi placu i pi*aju med i mlijeko, a ni budisti nisu daleko itd..
Pa nije loše da se vjernici malo zamisle i skontaju da je u Starom Zavjetu vrvilo od dnevnih uplitanja boga u život izmorenih Izraelita. Onda bi neko nešto boga zamolio (Mojsije je tu bio numero uno) i bog bi to učinio.

Na zemlji imamo nekoga ko je važniji od Mojsija: papu u Vatikanu. Kažu katolici da je on božiji predstavnik na Zemlji. Pa bih samo zamolio Papu (a vidim da i on to jadan zagovara) da zamoli boga da prekine masakre u Siriji kao test. I ništa mi više ne treba.

Iz cuga ću se odreći tebe i par ostalih nikogovića sa foruma koji, eto, ne vjeruju u svevišnjeg i milostivog! :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#30 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by Dope_Man »

Pa zato i nece bog da salje cuda. Zna i on da bi kao rezultat dobio takve ulizice koji su spremni bracu po nevjeri izdati za jedno malo cudo :D

Ali stvarno, to pitanje sam postavio mnogo puta a nikada nisam dobio odgovor da icemu valja. Najcesci odgovor je zapravo pozivanje na trenutna ''cuda'' kakva spomenuh ranije, a onda kad se objasni da svaka religija nekako ima takvih ''cuda'' krene lagani ignore :D
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by Truba »

kerima1 wrote:
Black swan wrote:ne bih ulazio u konkretne primjere i stvarne osobe ili nestvarne

ima dosta mudrosti unutra
ali i dosta aktualnih stvari koje su imanentne svakom čovjeku bez obzira na vrijeme
Tako je u svakoj knjizi se moze izvuci neka mudrost, bilo kojoj napisanoj knjizi.
da ali ovdje pisemo bas o ovoj knjizi
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#32 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by wmosi »

Za mene je sasvim dovoljno pouzdana. Nekima se čini da ima nekih neusaglašenosti, ali to ne treba da bude neki problem. Bibliju nije pisao niti diktirao Bog lično. Njene knjige su pisali nadahnuti ljudi, od Mojsijevog vremena pa do prvog ili drugog stoljeća po Hristu.
Prije nove ere je Stari zavjet preveden na grčki i on je bio najvažniji za širenje hrišćanstva. U 20om vijeku su pronađeni Svitci sa Mrtvog mora koji sadrže biblijske knjige Starog zavjeta. Upoređujući ove pronađene (na hebrejskom) i one prepise na grčkom a koji su došli do nas, nema nikakvih razlika. Znači, tekst je pouzdan najmanje 2000 godina.
Jevrejska crkva prije Hrista je sigurno strogo čuvala tekst Biblije zato što je imala svijest o njenom božanskom uzroku. S obzirom da je Stari zavjet bio preveden onada kad Jevreji nisu imali pojma da će ta nauka biti toliko proširena, nema šanse da do nas nije došao pouzdan tekst, onakav kakav je bio kad ga je Isus čitao u Hramu u Jerusalimu.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#33 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by fatamorgana »

wmosi wrote:Za mene je sasvim dovoljno pouzdana. Nekima se čini da ima nekih neusaglašenosti, ali to ne treba da bude neki problem. Bibliju nije pisao niti diktirao Bog lično. Njene knjige su pisali nadahnuti ljudi, od Mojsijevog vremena pa do prvog ili drugog stoljeća po Hristu.
Prije nove ere je Stari zavjet preveden na grčki i on je bio najvažniji za širenje hrišćanstva. U 20om vijeku su pronađeni Svitci sa Mrtvog mora koji sadrže biblijske knjige Starog zavjeta. Upoređujući ove pronađene (na hebrejskom) i one prepise na grčkom a koji su došli do nas, nema nikakvih razlika. Znači, tekst je pouzdan najmanje 2000 godina.
Jevrejska crkva prije Hrista je sigurno strogo čuvala tekst Biblije zato što je imala svijest o njenom božanskom uzroku. S obzirom da je Stari zavjet bio preveden onada kad Jevreji nisu imali pojma da će ta nauka biti toliko proširena, nema šanse da do nas nije došao pouzdan tekst, onakav kakav je bio kad ga je Isus čitao u Hramu u Jerusalimu.
Biblija je kompilacija tj. sastavljena je iz Starog i Novog zavjeta.
Stari zavjet je skup jevrejskih knjiga njihove religije a oni ne priznaju Isusa kao mesiju ili učitelja i smatraju da je on lažni prorok i uzurpator.
Novi zavjet su ostatci svjedočanstava o Isusu i prvim sljedbenicima a poslije i kršćanima.
Tako da Biblija (biblos - knjiga na grčkom) kao na taj način "cjelovita knjiga" ne pripada jevrejima već samo kršćanima a to da se Stari i Novi zavjet stave u jednu knjigu je vjerovatno urađeno po odluci crkvenih otaca iz prvih vijekova kršćanstva.
Možda im se sam Novi zavjet učinio malenim pa odlučiše da ga malo "podebljaju" sa starojevrejskim svetim spisima iako su efektivno Isusov bog i onaj starozavjetni u velikom kontrastu.
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#34 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by wmosi »

fatamorgana wrote:
wmosi wrote: Tako da Biblija (biblos - knjiga na grčkom) kao na taj način "cjelovita knjiga" ne pripada jevrejima već samo kršćanima a to da se Stari i Novi zavjet stave u jednu knjigu je vjerovatno urađeno po odluci crkvenih otaca iz prvih vijekova kršćanstva.
Možda im se sam Novi zavjet učinio malenim pa odlučiše da ga malo "podebljaju" sa starojevrejskim svetim spisima iako su efektivno Isusov bog i onaj starozavjetni u velikom kontrastu.
Kako god, moraš priznati da je dobro ispalo.
Ovako kao jedna logična cjelina čine fenomenalno djelo, neviđeno u ljudskoj povijesti.
Osnovni, fundamentalni značaj i poruka tog "debljeg" dijela knjige je predstavljanje Svevišnjeg, "Ja sam onaj koji postoji". Srž poruke drugog "tanjeg" dijela jeste "Ja sam put, istina i život..+ Koji vide Mene, vide Oca".
Realno, tako nešto ne postoji niti u jednoj civilizaciji ili kulturi na Zemlji. Da li je tako autoritativno nastupio neki od "bogova" u bilo kojoj ljudskoj kulturi, od Južne Amerike, Sjeverne Amerike, Rima, Grčke, Kine, Indije,Egipta, Sumera, Persije, starih Slovena..a fakat da je ovde bilo na desetine Zevsova, Peruna, Manitua, Raa i sličnih "bogova" oba pola.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#35 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by aurora313 »

wmosi wrote:Kako god, moraš priznati da je dobro ispalo.
Ovako kao jedna logična cjelina čine fenomenalno djelo, neviđeno u ljudskoj povijesti.
Osnovni, fundamentalni značaj i poruka tog "debljeg" dijela knjige je predstavljanje Svevišnjeg, "Ja sam onaj koji postoji". Srž poruke drugog "tanjeg" dijela jeste "Ja sam put, istina i život..+ Koji vide Mene, vide Oca"...
Ne znam šta je tu fenomenalno. U ovom slučaju, fenomen su ustvari okolnosti koje su dovele do uspostavljanja hrišćanstva kao državne religije u najvećoj tadašnjoj državi: Istočnom Rimskom Carstvu tj. Vizantiji. Ali, i to je objašnjivo. Dodaj u to prisilu pod kaznom smrti, nekoliko vjekova tame, manipulisanja rimokatoličke crkve do danas sa Biblijom, i dobićeš 'hrišćanizaciju' kao sistem nametanja vjere i ugnjetavanja.

Ali što da dalje širim. Donji link će ti dati dovoljno materijala da shvatiš kako se to širilo i pod kakvim pretenzijama.

https://drive.google.com/file/d/0B5Syb0 ... sp=sharing
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#36 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by wmosi »

aurora313 wrote: Ne znam šta je tu fenomenalno. U ovom slučaju, fenomen su ustvari okolnosti koje su dovele do uspostavljanja hrišćanstva kao državne religije u najvećoj tadašnjoj državi: Istočnom Rimskom Carstvu tj. Vizantiji. Ali, i to je objašnjivo. Dodaj u to prisilu pod kaznom smrti, nekoliko vjekova tame, manipulisanja rimokatoličke crkve do danas sa Biblijom, i dobićeš 'hrišćanizaciju' kao sistem nametanja vjere i ugnjetavanja.
Najveća tadašnja država je bilo Rimsko carstvo, cjelovito, unitarno, suvereno. Zašto izdvajaš Istočno r.c.?
Rimokatolička crkva i njena uloga mene zanimaju isto kao šiti i suniti.Mada, ne razumem šta Rimska crkva ima da manipuliše sa Biblijom?
Biblija je prevedena sa hebrejskog na grački pa na staroslovenski pa na savremeni srpski.
To šta rade i pišu u Rimu, nas ni najmanje na tangira. Latini su nama nebitni. Pored toga, nebitno, ja nisam čuo da rimokatolici manipulišu Biblijom. Oni samo na svoj način tumače Bibliju, imaju neke svoje običaje i sl. Ne znam da manipulišu tekstom same Biblije.
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#37 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by wmosi »

wmosi wrote:
aurora313 wrote: Ne znam šta je tu fenomenalno. U ovom slučaju, fenomen su ustvari okolnosti koje su dovele do uspostavljanja hrišćanstva kao državne religije u najvećoj tadašnjoj državi: Istočnom Rimskom Carstvu tj. Vizantiji. Ali, i to je objašnjivo. Dodaj u to prisilu pod kaznom smrti, nekoliko vjekova tame, manipulisanja rimokatoličke crkve do danas sa Biblijom, i dobićeš 'hrišćanizaciju' kao sistem nametanja vjere i ugnjetavanja.
Najveća tadašnja država je bilo Rimsko carstvo, cjelovito, unitarno, suvereno. Zašto izdvajaš Istočno r.c.?
Rimokatolička crkva i njena uloga mene zanimaju isto kao šiti i suniti.Mada, ne razumem šta Rimska crkva ima da manipuliše sa Biblijom?
Biblija je prevedena sa hebrejskog na grački pa na staroslovenski pa na savremeni srpski.
To šta rade i pišu u Rimu, nas ni najmanje na tangira. Latini su nama nebitni. Pored toga, nebitno, ja nisam čuo da rimokatolici manipulišu Biblijom. Oni samo na svoj način tumače Bibliju, imaju neke svoje običaje i sl. Ne znam da manipulišu tekstom same Biblije.
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#38 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by wmosi »

aurora313 wrote: Ne znam šta je tu fenomenalno. U ovom slučaju, fenomen su ustvari okolnosti koje su dovele do uspostavljanja hrišćanstva kao državne religije u najvećoj tadašnjoj državi: Istočnom Rimskom Carstvu tj. Vizantiji. Ali, i to je objašnjivo. Dodaj u to prisilu pod kaznom smrti, nekoliko vjekova tame, manipulisanja rimokatoličke crkve do danas sa Biblijom, i dobićeš 'hrišćanizaciju' kao sistem nametanja vjere i ugnjetavanja.
Najveća tadašnja država je bilo Rimsko carstvo, cjelovito, unitarno, suvereno. Zašto izdvajaš Istočno r.c.?
Rimokatolička crkva i njena uloga mene zanimaju isto kao šiti i suniti.Mada, ne razumem šta Rimska crkva ima da manipuliše sa Biblijom?
Biblija je prevedena sa hebrejskog na grački pa na staroslovenski pa na savremeni srpski.
To šta rade i pišu u Rimu, nas ni najmanje na tangira. Latini su nama nebitni. Pored toga, nebitno, ja nisam čuo da rimokatolici manipulišu Biblijom. Oni samo na svoj način tumače Bibliju, imaju neke svoje običaje i sl. Ne znam da manipulišu tekstom same Biblije.

Koji su to vijekovi tame? Čuo sam više puta, ali mislim da tu nešto ne štima. Ako misliš na rani srednji vijek, normalno je da je normalan život i društveni razvitak bio poremećen zbog ratova, najezde Azijata, nestabilne političke situacije. U Ist. rim. carstvu nema vijekova tame.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#39 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by aurora313 »

wmosi wrote:
aurora313 wrote: Ne znam šta je tu fenomenalno. U ovom slučaju, fenomen su ustvari okolnosti koje su dovele do uspostavljanja hrišćanstva kao državne religije u najvećoj tadašnjoj državi: Istočnom Rimskom Carstvu tj. Vizantiji. Ali, i to je objašnjivo. Dodaj u to prisilu pod kaznom smrti, nekoliko vjekova tame, manipulisanja rimokatoličke crkve do danas sa Biblijom, i dobićeš 'hrišćanizaciju' kao sistem nametanja vjere i ugnjetavanja.
Najveća tadašnja država je bilo Rimsko carstvo, cjelovito, unitarno, suvereno. Zašto izdvajaš Istočno r.c.?
Rimokatolička crkva i njena uloga mene zanimaju isto kao šiti i suniti.Mada, ne razumem šta Rimska crkva ima da manipuliše sa Biblijom?
Biblija je prevedena sa hebrejskog na grački pa na staroslovenski pa na savremeni srpski.
To šta rade i pišu u Rimu, nas ni najmanje na tangira. Latini su nama nebitni. Pored toga, nebitno, ja nisam čuo da rimokatolici manipulišu Biblijom. Oni samo na svoj način tumače Bibliju, imaju neke svoje običaje i sl. Ne znam da manipulišu tekstom same Biblije.
Juhu... ima ti da učiš moj brajko podosta prije nego što pokušaš da nađeš odgovore na svoje neznanje i neshvatanje istorije.
Ali kako je tebi izgleda sve 'nebitno', samo nastavi. :roll:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#40 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by fatamorgana »

wmosi wrote:
fatamorgana wrote:
wmosi wrote: Tako da Biblija (biblos - knjiga na grčkom) kao na taj način "cjelovita knjiga" ne pripada jevrejima već samo kršćanima a to da se Stari i Novi zavjet stave u jednu knjigu je vjerovatno urađeno po odluci crkvenih otaca iz prvih vijekova kršćanstva.
Možda im se sam Novi zavjet učinio malenim pa odlučiše da ga malo "podebljaju" sa starojevrejskim svetim spisima iako su efektivno Isusov bog i onaj starozavjetni u velikom kontrastu.
Kako god, moraš priznati da je dobro ispalo.
Ovako kao jedna logična cjelina čine fenomenalno djelo, neviđeno u ljudskoj povijesti.
Osnovni, fundamentalni značaj i poruka tog "debljeg" dijela knjige je predstavljanje Svevišnjeg, "Ja sam onaj koji postoji". Srž poruke drugog "tanjeg" dijela jeste "Ja sam put, istina i život..+ Koji vide Mene, vide Oca".
Realno, tako nešto ne postoji niti u jednoj civilizaciji ili kulturi na Zemlji. Da li je tako autoritativno nastupio neki od "bogova" u bilo kojoj ljudskoj kulturi, od Južne Amerike, Sjeverne Amerike, Rima, Grčke, Kine, Indije,Egipta, Sumera, Persije, starih Slovena..a fakat da je ovde bilo na desetine Zevsova, Peruna, Manitua, Raa i sličnih "bogova" oba pola.
Ovo ozbiljno? Onda slabo poznaješ religije uopšte ....
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#41 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by patriot_1 »

SamoVasGledam wrote:patrioto jesi li ti jahvista ili elohista?
Ne.
Ja sam realista! :-D
haos1
Posts: 1304
Joined: 24/10/2013 03:39

#42 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by haos1 »

Znate da je došlo do podijele tamo negdje još srednjem vijeku. Nije se džaba to dogodilo.. Tako da danas imamo zapadno kršćanstvo i istočno hrisćanstvo. Pogađajte šta je od toga pouzdano.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#43 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by patriot_1 »

haos1 wrote:Znate da je došlo do podijele tamo negdje još srednjem vijeku. Nije se džaba to dogodilo.. Tako da danas imamo zapadno kršćanstvo i istočno hrisćanstvo. Pogađajte šta je od toga pouzdano.
Dodaj tome da je u zapadnom kršćanstvu došlo do podjele prije 500 g. i tako nasta ,treća crkva kršćanska!Protestanti!Po brojnosti su nadmašili Pravoslavne!Sve te tri crkve su zapravo jedna!U temeljnim istinama se ne razlikuju:
Apostolsko vjerovanje

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Marije Djevice, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; sišao nad pakao; treći dan uskrsnuo od mrtvih; uzašao na nebesa, sjedi s desna Bogu Oca svemogućega; odonud će doći suditi žive i mrtve. Vjerujem u Duha Svetoga, svetu sveopću Crkvu, općinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuće tijela i život vječni. Amen.

Nicejsko - carigradsko vjerovanje

Vjerujem u jednoga Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje, svega vidljivog i nevidljivog. I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega, Rođenog od Boga, svjetlo od svjetla, pravog Boga od pravog Boga. Rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem, po kome je sve stvoreno. Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa. I utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice i postao čovjekom. Raspet također za nas, pod Poncijem Pilatom mučen i pokopan. I uskrsnuo treći dan, po Svetom Pismu. I uzašao na nebo, sjedi s desne Ocu. I opet će doći u slavi suditi žive i mrtve, i njegovu kraljevstvu neće biti kraja. I u Duha Svetoga, Gospodina i životvorca; koji silazi od Oca i Sina. Koji se s Ocem i Sinom skupa časti i zajedno slavi; koji je govorio po prorocima. I u jednu svetu opću i apostolsku Crkvu. Ispovijedam jedno krštenje za oproštenje grijeha. I iščekujem uskrsnuće mrtvih. I život budućeg vijeka.
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#44 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by Dino79 »

Totalno nepouzdana.
Izgleda da je i ustaro vrijeme bilo manipulacija sa narodima ipomocu religije.
Nelogicno je da bog u starom zavjetu poziva jednu grupu ljudi da cini monstruzne zlocine nad drugim narodima i to najstrasnije zlocine koje danas nazivamo genocidom.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by Truba »

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#46 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by patriot_1 »

Dino79 wrote:Totalno nepouzdana.
Izgleda da je i ustaro vrijeme bilo manipulacija sa narodima ipomocu religije.
Nelogicno je da bog u starom zavjetu poziva jednu grupu ljudi da cini monstruzne zlocine nad drugim narodima i to najstrasnije zlocine koje danas nazivamo genocidom.
Imaš dvije mogućnosti,prvo ili Bog to nije naredio a oni umislili da je ili je naredio pa da budu"bič Božji" narodima koji su Boga odbacili!
Isti ti Židovi kad su se udaljili od Boga doživljavaju u nekoliko navrata(i prije i poslije Krista) da se nad njima vrše genocidi i to još gori od onih koje su oni radili ulaskom u Obećanu Zemlju!
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#48 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by seln »

wmosi wrote:
Kako god, moraš priznati da je dobro ispalo.
Ovako kao jedna logična cjelina čine fenomenalno djelo, neviđeno u ljudskoj povijesti.
To fakat moram priznati.
GoT je pickin dim... toliko krvi, intriga i incesta nema ni u jednoj drugoj knjizi.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#49 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by seln »

patriot_1 wrote:
SamoVasGledam wrote:patrioto jesi li ti jahvista ili elohista?
Ne.
Ja sam realista! :-D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#50 Re: Koliko je Biblija zaista pouzdana i istinita knjiga?

Post by arzuhal »

:lol: :sax:
Post Reply