Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Samso
Posts: 527
Joined: 06/11/2018 21:18

#1 Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by Samso »

S obzirom da se od svih tehnoloških uređaja najčešće odlučimo na promjenu mobitela odlučio sam otvoriti ovu temu kojoj bi dali odgovore na sljedeća pitanja:

1)Koliko često mijenjate mobitel?
2)Koji je razlog promjene mobitela?
3)Kada je finansijski najpovoljnije prodati polovan mobitel i uzeti drugi?
4)Kupujete li ih na ugovor, u oglasnicima, mobitel shopovima ili negdje drugo?

Moji odgovori:

1) Mijenjam mobitelu u prosjeku svake 3 godine. Najduze sam isti mobitel koristio oko 4 godine, a najkraće 13-14 mjeseci. Uglavnom kupujem aktuelne flagshipe ili prošlogodišnje flagshipe. Kanim se da sljedeći put dam priliku nekom brendu iz Kine jer su sada cijene brutalne.

3) 2 puta je bio u pitanju kvar, a u ostalim slucajevima sam mobitel mijenjao zbog zastarjelosti hardvera i sporosti uredjaja.

3) Najvise novca iz polovnog mobitela se moze izvuci starosti od 7 do 9 mjeseci ali mi se stvarno ne da tako cesto mijenjati uredjaj.
Licno ne volim prodavati svoje polovne mobitele jer se nakon godinu ili dvije stvarno dobije malo para za isti. Radije ga poklonim nekom koga poznajem i ko ce se obradovati.

4)Prije sam mobitele kupovao iskljucivo na ugovor u Telecomu, ali sada sam se okrenuo drugim opcijama. Kad kupujem nov, narucim ga u Njemackoj ili Austriji preko rodbine. Polovan sam do sada samo 2 puta koristio i obicno ih uzmem u zamjeni preko pika ili u mobitel shopu. Nemam losih iskustava sa polovnim telefonima do sada.
Last edited by Samso on 12/12/2018 20:47, edited 1 time in total.
duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#2 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by duffy_duck »

Koji trenutno imas ?
Samso
Posts: 527
Joined: 06/11/2018 21:18

#3 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by Samso »

duffy_duck wrote:Koji trenutno imas ?
Samsung Galaxy S6

Ne prelazi mi se na ove novije Samsunge zbog edge ekrana. Cekam da vidim kakav ce biti S10 lite a mozda uzmem neki Huawei ili OnePlus
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by escobar__ »

U prosjeku mijenjam svake dvije godine jer mi na listi prioriteta nisu gigabajti RAMa i velik storage na telefonu. :) A kako poprilično pazim na uređaje i nakon te dvije godine bude k'o nov i osim nešto oslabljene baterije sve drugo manje-više bude kao prvog dana. :D Kad mijenjam mijenjam čisto radi te promjene, a ne zato što sam u nekom drugom uređaju vidio nešto wow što moram imat.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by Maraschino »

Kad god mi poklone ja promijenim.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#6 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by nivla »

1. i 2. kad zastari i uspori da ga ne mogu vise normalno koristiti, prosjek 4-5 godina, izuzetak kad se nesto slomi ili crkne jer popravljeno nije nikad kao prije popravljanja
3. nikad nije isplativo, samo sto ga otvoris i probas izgibuo si 20-30%, zato koristiti dok ga vrijeme ne pregazi ili se pokvari jedino logicno zvuci
4. uglavnom za kes i uslov za primarni mobitel je da je nov i da ima regularnu garanciju ostvarivu u ovlastenom barem dvije godine

trenutno na iphone 7 128gb verziji kupljenom u maju prosle godine sa dvije godine garancije, planiram zamijeniti kad postane neupotrebljiv, sto je prema svemu sudeci jos najmanje 3,5-4 godine, tada ce ako prilike budu dozvoljavale biti zamijenjen novijom verzijom
da se razumijemo postoji i alternativa u androidu,ali ja sam lijen i tesko se saltam na novi telefon, rob navike

kao sekundarni telefon imam i kinez sa androidom i slabo ga, tj gotovo nikako ne koristim
Samso
Posts: 527
Joined: 06/11/2018 21:18

#7 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by Samso »

nivla wrote:1. i 2. kad zastari i uspori da ga ne mogu vise normalno koristiti, prosjek 4-5 godina, izuzetak kad se nesto slomi ili crkne jer popravljeno nije nikad kao prije popravljanja
3. nikad nije isplativo, samo sto ga otvoris i probas izgibuo si 20-30%, zato koristiti dok ga vrijeme ne pregazi ili se pokvari jedino logicno zvuci
4. uglavnom za kes i uslov za primarni mobitel je da je nov i da ima regularnu garanciju ostvarivu u ovlastenom barem dvije godine

trenutno na iphone 7 128gb verziji kupljenom u maju prosle godine sa dvije godine garancije, planiram zamijeniti kad postane neupotrebljiv, sto je prema svemu sudeci jos najmanje 3,5-4 godine, tada ce ako prilike budu dozvoljavale biti zamijenjen novijom verzijom
da se razumijemo postoji i alternativa u androidu,ali ja sam lijen i tesko se saltam na novi telefon, rob navike

kao sekundarni telefon imam i kinez sa androidom i slabo ga, tj gotovo nikako ne koristim
Inace iPhone najbolje drzi cijenu a i Apple ga jako dugo azurira tako da je dobra opcija za ljude kojima ne treba otvoren OS. Kod mene je mob Android a tablet iOS. Mobitel davno prestao dobijat azuriranja a 3-4 godine star ipad ih i dalje dobija.
djama
Posts: 1796
Joined: 19/07/2013 20:52

#8 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by djama »

Mijenam svako dvije godine otprilike (toliko sam a Galaxy s5 i onda presao na Note 5, s tim da sam poslije Note 5 presao na iPhone 7 plus ali sam tu izdrzao samo 9 mjeseci) i sad imam OP 6.

U vecini slucajeva uzimam trenutne flagshipe ili bar proslogdisnje. Svi ovi mob su mi iz USA jer su tamo dosta jeftiniji , ali sam ovaj OP 6 uzeo ovdje ,
htio sto prije da se rijesim iPhona i nisam mogao cekati da dobacim iz USA.

Samsunge sam mijenjao jer postanu prespori i baterija prelosa, a ovaj Iphone jer sam mislio da cu se moci prilagoditi iOS-u ali nazalost nista od toga.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by Sanjarko »

Kad god dotraju, pokvare se. Znaci prosjecno svako 3 godine otprilike. A dotraju, pokvare se jer su slabiji, Kineski. A uzmem ih od poklonjenih para.

Sad nema vise poklonjenih para a ni uredzaja na poklon, a dotrajali su vec uredzaji, sreca pa jos se nisu pokvarili. Pa tako neznam kad mi se pokvare sta cu.

Jb-ga morati cu i bez njih mozda a nije ni to problem. Bio sam donedavno i bez njih.
User avatar
oaza85
Posts: 1734
Joined: 25/06/2018 09:10
Location: Rogatica Pekara Centar

#10 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by oaza85 »

Trenutno koristim Honor 8 i P20 Pro

Sad se nesto kontam zamjeniti Honor 8 za Honor 10
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#11 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by ado_sar »

Kupim svake godine novi iphone. Sad sam preskocio, pa sam jos na 8 plus.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#12 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by strong69 »

Prečesto. Nema novog uređaja da ga nisam uzeo. Od W10 Mobile, preko iPhone do Androida. Da ih ne nabrajam.

ado_sar,

Sto si preskočio novi iPhone? Ja kontao uzeti XS
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#13 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by arnes_king »

Kod mene nema neko odredjeno vrijeme nego kako kad naletim ili se "nafuram" na neki mobitel.

Prvi smartphone mi je bila Xperia P, od tad mi se Sony ogadio o kojima sam prije toga imao visoko misljenje.

Nakon toga sam nabavio S4 polovan, pa mozda godinu dana poslije S5 isto polovan. Ponovo mislim da je oko godina dana prosla, mozda do dvije tad sam uzeo preko pretplate S7 Edge i koristio ga dvije godine pa nabavio S9+.


U narednim godinama ne planiram vise mijenjati jer sam shvatio da se uzalud daju velike pare. Dokle god me ovaj bude sluzio i ostat ce, ili ako ispadne neka povoljna prilika za nadogradnju.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#14 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by ado_sar »

strong69 wrote:Prečesto. Nema novog uređaja da ga nisam uzeo. Od W10 Mobile, preko iPhone do Androida. Da ih ne nabrajam.

ado_sar,

Sto si preskočio novi iPhone? Ja kontao uzeti XS
iskreno, sada vec radi cijene. 8 plus sam kupio cim je izasao i bukvalno je jos uvijek glanc nov. ne osjecam se da sam izvukao ikakvu vrijednost iz njega da bi mi se isplatilo ovaj prodati i diplatiti jos bruku para za novi. U mom slucaju bi to sigurno bio xs max jer volim velike ekrane. Mislim da cu sada, s obzirom na konstantna poskupljenja umjesto svake, kupovati novi iphone svako tri godine.
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#15 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by moee »

1. Svako 2 godine.

2. Dobijem novi od firme koji ostaje u mom vlasništvu nakon isteka ugovora.

3. Ne prodajem ih...uglavnom poklanjam nekome iz okruženja kome je potreban, a telefoni su svaki put ''ko' novi'' jer ih baš pazim.

4. Firma ima ugovor sa operaterom i obnavlja ga svake 2 godine.

Obično je to neki mid-range telefon (trenutno Honor 8 star 14 mjeseci), a iduća zamjena je u 10. mjesecu 2019.g.

Nisam opterećen nekim high end telefonima jer moje potrebe može zadovoljiti svaki ''osrednji'' telefon, a jedini uslov je da ima dva SIM slota. Dok nisam radio, uvijek sam kupovao polovne telefone (opet neke mid-range).
User avatar
tinkerbell09
Posts: 454
Joined: 22/06/2013 02:34
Location: Neverland.

#16 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by tinkerbell09 »

1) U prosjeku svako godinu i pol, do dvije. Mada, da mogu mijenjala bih kad god izađe neki novi uređaj :lol: :lol:

2) U nekom trenutku kao da ih vrijeme pregazi. Uvijek ima neki novi uređaj što pruža nešto više, u svakom pogledu.

3) Ne znam.. Svoje mobitele uglavnom proslijedim nekome od rodbine.

4) Prije sam uvijek uzimala preko bhtelecoma, jer su imali super ponude preko MOJA TV-a, ali onda su to naravno ukinuli. Jedina opcija je neki od shopova.

Samsungu sam vjerna od S4, a sad baaaaaaaaš želim S9+, a Huawei je cjenovno dosta pristupačniji... We will see :roll: :roll:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#17 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by HAVANA »

Kad mi isteknu 2 godine xl paketa onda uzmem kakav guzovace i tako...Sad je nakav huawei p10,p20 sta li,tako nesta...
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#18 Re: Koliko često mijenjate mobitel i zašto?

Post by exampLe. »

Svakih 6 mjeseci cca, dosade mi brzo a volim tehnologiju pa cim nesto izadje imalo bolje i naprednije odma letim da to isprobam. :D
Post Reply