Koliki je uticaj medija na kreiranje mišljenja u ljudi?

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
El Mumin
Posts: 397
Joined: 26/07/2016 23:33

#1 Koliki je uticaj medija na kreiranje mišljenja u ljudi?

Post by El Mumin »

Kako mediji utiču na ljude ? Možemo li medije slobodno nazvati savremenim opijumom čovječanstva ? Da li su medijima podložne više nepismene ili pismene mase ? U kolikoj mjeri mediji utiču na nasilje širom planete, i da li je taj uticaj više pozitivan ili negativan ? Ovo su samo neka pitanja utjecaja medija na ljudsku psihu, nadam se zanimljivim razmatranjima forumaša. Pozdrav.
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#2 Re: Koliki je uticaj medija na kreiranje mišljenja u ljudi?

Post by probook »

Naravno da jesu - mi smo znog medija u raljama 1992 god i politike naravno.

Otisla rodica u Njemacku 2 godine zivi tamo ja je pitam ko je glavni u opstini ne zna, koja stranka politika ovo ono nista ne zna.

A kod nas svako 5 min HDZ SDA SNSD pa se koljite bagro zatucana nista bolje nismo ni zasluzili.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#3 Re: Koliki je uticaj medija na kreiranje mišljenja u ljudi?

Post by ranger »

El Mumin wrote:Kako mediji utiču na ljude ? Možemo li medije slobodno nazvati savremenim opijumom čovječanstva ? Da li su medijima podložne više nepismene ili pismene mase ? U kolikoj mjeri mediji utiču na nasilje širom planete, i da li je taj uticaj više pozitivan ili negativan ? Ovo su samo neka pitanja utjecaja medija na ljudsku psihu, nadam se zanimljivim razmatranjima forumaša. Pozdrav.
od 1980.naovamo 40% zla koje je ucinjeno ucinjeno je uticajem medija. ostalo svi ostali faktori.
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Koliki je uticaj medija na kreiranje mišljenja u ljudi?

Post by Truba »

znači... možda 90%
ali u svakom segmentu da ne gnjavim...
posebno na ponašanje omladine i djece... gledao sam MTV 2 dana... boljela me glava bio sam loše
najveće zlo đordi šor 12 sezona traje... koje je ono ludilo

kod nas su na tapetu politika, mržnja, neprofesionalnost širenje crnila... pljuvanje po nekim "nevidljivim" političarima koje smo mi izabrali i koje ćemo izabrati

da ne idem u spotove muzičke, filmove, "dokumentarce"...
User avatar
avetinja
Posts: 31430
Joined: 19/07/2014 13:31

#5 Re: Koliki je uticaj medija na kreiranje mišljenja u ljudi?

Post by avetinja »

El Mumin wrote:Kako mediji utiču na ljude ? Možemo li medije slobodno nazvati savremenim opijumom čovječanstva ? Da li su medijima podložne više nepismene ili pismene mase ? U kolikoj mjeri mediji utiču na nasilje širom planete, i da li je taj uticaj više pozitivan ili negativan ? Ovo su samo neka pitanja utjecaja medija na ljudsku psihu, nadam se zanimljivim razmatranjima forumaša. Pozdrav.
Mediji imaju veliki uticaj na čovjeka, njegovo razmišljanje, stavove, način života. Prema istraživanjima, 95% ljudi ne provjerava istinitost informacija za koje saznaju putem medija, a isti postotak te informacije uzima za istinite.
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Koliki je uticaj medija na kreiranje mišljenja u ljudi?

Post by Truba »

meni ba nisu ni bitne te info u vecini slucajeva
vise me zanima općenito guranje nekih stanova ( npr gej, antibrak, prorazbijanje veza, individualizam, bogatstvo bez rada, )
gledam neki spot na mtv žvaljaju se dva levata...što bi bilo da mediji desetljećima pospješuju zdrave odnose u obitelji a ne buntovništvo
ili da pričaju za brak obitelj rađanje djece i tako umjesto što promoviraju samo uživanje i brigu za sebe i svoje dupe :D ko jebe druge
i to samo na primjeru nekoliko bezveznih spotova zaključujem

na kraju krajeva što bi bilo kad bi se govorila samo istina ili se trudit da se istina kaže :D
Post Reply