Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

ke_ma
Posts: 236
Joined: 04/12/2016 21:01

#26 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ke_ma »

Ja kad odem u g.maps i ukucam tuzla-b.voda nudi mi 2 rute i to preko m18 i m15..
ta ruta m18 ide preko jablanice
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#27 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by mayab »

Od sve ove priče, neka postavljač teme prije svega dobro skonta gdje će preći granicu, da ne bi na njoj proveo sate, pa mu džaba sve ove uštede vremena i kilometara, o živcima da ne pričam!
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#28 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by gentoo »

Ne znam jel ko vec napisao.. Iz Tuzle pravac Doboj(ili jos bolje Banovici-Zavidovici-Zepce)-Zenica-Lasva-N.Travnik-Bugojno-Kupres-T.Grad-GP Arzano-Sestanovac-Zagvozd-Tunel kroz Biokovo(20-ak kn) i eto te u B.V.

Niti je put uopste los, niti ima i 20% saobracaja.. ja bi odustao od godisnjeg samo dok bi Sarajevo prosao.. iskreno i Sarajlijama je ovo logicnije ako se ide sjevernije od Drvenika
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#29 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Ci-Nick »

gentoo wrote:Ne znam jel ko vec napisao.. Iz Tuzle pravac Doboj(ili jos bolje Banovici-Zavidovici-Zepce)-Zenica-Lasva-N.Travnik-Bugojno-Kupres-T.Grad-GP Arzano-Sestanovac-Zagvozd-Tunel kroz Biokovo(20-ak kn) i eto te u B.V.

Niti je put uopste los, niti ima i 20% saobracaja.. ja bi odustao od godisnjeg samo dok bi Sarajevo prosao.. iskreno i Sarajlijama je ovo logicnije ako se ide sjevernije od Drvenika
Ja kad dođem do Šestanovca ne bi nikad išao autoputem lijevo pa kroz tunel nego bi uvijek produžio do Brela pa magistralom.
Ono kad se kroz onaj procjep ukaže more to je najljepši prizor. :shock:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#30 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by kamen spoticanja »

pelcer224 wrote:S obzirom da ides iz Tuzle mozes Zenica Kupres Tomislavgrad, prelaz Vinjani-Posusje. Put rasterecen, priroda lijepa, vozi se relativno brzo slabo policije ima, prelaz mali bez guzve mozes svasta preneti u autu...
Ako pitas za put iskljucivo iz Jablanice onda nista, zaboravi moju poruku....
Najlaksa ruta...izadjes nakon tunela u baskom polju
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#31 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ja71 »

pelcer224 wrote:S obzirom da ides iz Tuzle mozes Zenica Kupres Tomislavgrad, prelaz Vinjani-Posusje. Put rasterecen, priroda lijepa, vozi se relativno brzo slabo policije ima, prelaz mali bez guzve mozes svasta preneti u autu....
Stigao sam u B.V. i sve je bilo ovako kako je opisano.

Ali nazad idem preko Jablanice pa ću detaljnije sve opisati i uporediti ove dvije rute
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#32 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Ci-Nick »

ja71 wrote:
pelcer224 wrote:S obzirom da ides iz Tuzle mozes Zenica Kupres Tomislavgrad, prelaz Vinjani-Posusje. Put rasterecen, priroda lijepa, vozi se relativno brzo slabo policije ima, prelaz mali bez guzve mozes svasta preneti u autu....
Stigao sam u B.V. i sve je bilo ovako kako je opisano.

Ali nazad idem preko Jablanice pa ću detaljnije sve opisati i uporediti ove dvije rute
Ako budeš svraćao na janjetinu onda će zaključak biti da je bolje ići preko Jablanice,... ako to bude samo vožnja onda ćeš reći,.. "Sporo brate, nikad kući stići"! :lol:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#33 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by problemnatravunu »

Ci-Nick wrote:
ja71 wrote:
pelcer224 wrote:S obzirom da ides iz Tuzle mozes Zenica Kupres Tomislavgrad, prelaz Vinjani-Posusje. Put rasterecen, priroda lijepa, vozi se relativno brzo slabo policije ima, prelaz mali bez guzve mozes svasta preneti u autu....
Stigao sam u B.V. i sve je bilo ovako kako je opisano.

Ali nazad idem preko Jablanice pa ću detaljnije sve opisati i uporediti ove dvije rute
Ako budeš svraćao na janjetinu onda će zaključak biti da je bolje ići preko Jablanice,... ako to bude samo vožnja onda ćeš reći,.. "Sporo brate, nikad kući stići"! :lol:
Ako ide preko Jablanice, ali ovom kraticom preko Blidinja (i sa tim makadamskim dijelom), izadjes u Jablanici taman kad si prosao sve vrtiće za janjetinu :lol: , tako da od mesa nista, ako se ne vrati malo dole prema Mostaru :izet:
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#34 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Ci-Nick »

problemnatravunu wrote:
Ci-Nick wrote:
ja71 wrote:
Stigao sam u B.V. i sve je bilo ovako kako je opisano.

Ali nazad idem preko Jablanice pa ću detaljnije sve opisati i uporediti ove dvije rute
Ako budeš svraćao na janjetinu onda će zaključak biti da je bolje ići preko Jablanice,... ako to bude samo vožnja onda ćeš reći,.. "Sporo brate, nikad kući stići"! :lol:
Ako ide preko Jablanice, ali ovom kraticom preko Blidinja (i sa tim makadamskim dijelom), izadjes u Jablanici taman kad si prosao sve vrtiće za janjetinu :lol: , tako da od mesa nista, ako se ne vrati malo dole prema Mostaru :izet:
Nije problem skrenuti desno umjesto lijevo.
Ja sam bio nedavno kod Kovačevića, čisto, uredno, dobra hladovina. Ma vrijedi malo istresti džepove.
Ne znam meni se taj put preko Blidinja ne dopada, ja bi radije onda išao na Aržano, Tomislavgrad, Prozor, Jablanica.
Jeste mnogo dalje, oko 40 km ali je cesta dobra i sam pogled na Ramsko jezero vrijedi pola sata duže vožnje .
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#35 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ja71 »

Zašto Aržano kad je prelaz Imotski Posušje bliži?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#36 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Ci-Nick »

ja71 wrote:Zašto Aržano kad je prelaz Imotski Posušje bliži?
Ma može i Posušje, Tomislavgrad, tu je manje krivina nego na putu Brela, Aržano, Tomislavgrad.
Na tom putu je najgori dio od Zagvozda do Imotskog, dalje je sve OK.
Problem je što svi mi samo jurimo ka cilju a trebalo bi da uživamo u putovanju.
Last edited by Ci-Nick on 19/07/2017 12:19, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#37 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Dope_Man »

ja71 wrote:
pelcer224 wrote:S obzirom da ides iz Tuzle mozes Zenica Kupres Tomislavgrad, prelaz Vinjani-Posusje. Put rasterecen, priroda lijepa, vozi se relativno brzo slabo policije ima, prelaz mali bez guzve mozes svasta preneti u autu....
Stigao sam u B.V. i sve je bilo ovako kako je opisano.

Ali nazad idem preko Jablanice pa ću detaljnije sve opisati i uporediti ove dvije rute
Samo zbog jezera i krajolika se isplati istrpiti tih 3 km makadama. Jeste na nekim mjestima los i treba vozati po cijelos sirini ceste da se izbjegnu rupe, ali je bar uglavnom siroka cesta.

A od Blidinja do tog makadama je predobra. Dalje do Jablanice je asfalt, ali losija. Svakako vrijedi ti da prodjes, napravis od toga izlet na jezeru, u Jablanici desno pa si za par minuta kod restorana ako ti je janjetina zelja.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#38 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ja71 »

Na povratku me Usarajvu čeka sofra kod svastike tako da ne znam šta ste zapeli sa tom janjetinom.

Ionako sam se polu-zakleo da na tom dijelu više necu jesti janjetinu i od kad su mi za hljeb i salatu naplatili više od kile janjetine. Možda jedino kupim "za ponijet' " kilu da im šuknem :~)
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#39 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ja71 »

Kako vidim ni kući ne mogu rutom kojom sam bio pevenstveno planirao :
https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-cvrs ... /170720073
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#40 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ja71 »

Sutra idem nazad. Gdje da nazovem da dobijem tačnu informaciju da li je požarom ugrožen put R419 (imotski - blidinje jezero - jablanica)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#41 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by problemnatravunu »

Prođe li, dođe li :?:
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#42 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Nadzorna_ploca »

gentoo wrote:Ne znam jel ko vec napisao.. Iz Tuzle pravac Doboj(ili jos bolje Banovici-Zavidovici-Zepce)-Zenica-Lasva-N.Travnik-Bugojno-Kupres-T.Grad-GP Arzano-Sestanovac-Zagvozd-Tunel kroz Biokovo(20-ak kn) i eto te u B.V.

Niti je put uopste los, niti ima i 20% saobracaja.. ja bi odustao od godisnjeg samo dok bi Sarajevo prosao.. iskreno i Sarajlijama je ovo logicnije ako se ide sjevernije od Drvenika
Gdje ces covjeku preporuciti put preko Vozuce.. najgora moguca opcija.
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#43 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by gentoo »

Nadzorna_ploca wrote:
gentoo wrote:Ne znam jel ko vec napisao.. Iz Tuzle pravac Doboj(ili jos bolje Banovici-Zavidovici-Zepce)-Zenica-Lasva-N.Travnik-Bugojno-Kupres-T.Grad-GP Arzano-Sestanovac-Zagvozd-Tunel kroz Biokovo(20-ak kn) i eto te u B.V.

Niti je put uopste los, niti ima i 20% saobracaja.. ja bi odustao od godisnjeg samo dok bi Sarajevo prosao.. iskreno i Sarajlijama je ovo logicnije ako se ide sjevernije od Drvenika
Gdje ces covjeku preporuciti put preko Vozuce.. najgora moguca opcija.

Zasto ? Bolje se kroz Brijesnice i Miricine voziti 35km/h ? Zimi OK, ljeti sasvim prihvatljivo.. rupa ima ali nema saobracaja a ni policije
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#44 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Ajatolah_ »

Preko Vozuće pusta cesta, opušteno. Mislim da ni zimi nije pretjerano loš.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#45 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ja71 »

Doš'o preko Blidinjeg, sve u dure.
Opet tipkam sa mobilnog pa cu drugi put u detalje
User avatar
mayab
Posts: 27025
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#46 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by mayab »

HOĆEMO OPŠIRNIJE IZVJEŠĆE

Hvala :thumbup:
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#47 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Nadzorna_ploca »

Pusta cesta koja je u kataklizma stanju.
Drugim rijecima bolje 35 zbog radara i guzve nego 35 zbog rupa koje ce ti tocak odvaliti.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#48 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by ja71 »

Konacno sam se docepao tastature pa da prenesem par iskustava.

Kao prvo bilo bi logicno promijeniti ime teme posto na putu za B. Vodu nisam isao preko Jablanice.
Zato bih molio administraciju da promijeni naslov teme u "Kojim putem do Baske vode ?"

Kao drugo nisam isao direktno iz Tuzle nego iz jednog sela sa Modrackog jezera (izmedju Lukavca i Banovica)
To je mozda presudilo da za Basku Vodu uzmem rutu :
Banovici - Zavidovici - Zenica - Bugojno - Kupres - Posusje - Imotski - Zagvozd - Baska Voda.

Put je uglavnom dobar izuzev mozda dionice oko Vozuce.
Na granici smo cekali oko 5 min. i mogli smo prenijeti sta hocemo. Granica se gradi/renovira tako da je tih nekih 100-200m bio makadam.
Kupreska visoravan je jako lijep kraj sa malo saobracaja.
Ipak je bas tu bila murija sa radarom. Srecom su iz kontrapravca blicali tako da sam na vrijeme smanjio brzinu :D
Obozavam ovu nasu solidarnost, toga npr. u Njemackoj nema.

Negdje posle Kupresa ima putokaz za Makarsku preko Livna.
Taj putokaz je bolje ignorisati i ici preko Tomislavgrada jer je blize. Srecom sam poslusao navigaciju
Krace cekanje 5-10 min. smo imali i na naplatnoj stanici iza tunela pred Baskom Vodom.
Sve u svemu sam u 2:30 bio u Baskoj Vodi. Krenuli smo u 9:00 i gubili smo nekih 0:30 na dorucak/rucak u Bogujnom.

Nazad sam i pored pozara idlucio ici rutom preko Cvrsnice t.j.:
Baska Voda - Zagvozd - Imotski - Posusje - Blidinje Jezero - Jablanica - Sarajevo - Zivinice

Sta reci, uglavnom je sve receno od drugih. Priroda je prelijepa. Bez obzira kojom rutom sam do sada isao onaj dio gdje prestaje Bosna i pocinje Hercegovina je prelijep.

Ponovo bez cekanja na granici. Na naplatnoj stanici je bila guzva i izgubili smo 15-tak minuta.

Od Posusja do Blidinjeg Jezera je put manje vise dobar.
Oko Blidinjeg Jezera sam picio 120. Onda do onih Vrata je put ponovo malo losiji ali akceptabilan.
A onda dolazi tih 3,5 km makadama. Neko spomenu da to nije tako los makadam. Medjutim jeste jako los, cak i za parametre makadama.
Cijelo vrijeme sam vozio u drugoj bez gasa.
Upravo zbog tih 3,5 km sumnjam da cu ponovo ici tom rutom. Usteda na vremenu koju maps.google izbaci za tu rutu je pogresna jer je tu nominalno
ogranicenje 50km/h koje je nemoguce odrzati.
Nakon toga dalje do Jablanice dolazi asfaltirani put akceptabilne kvalitete.

Ako asfaltiraju tih 3,5km makadama onda ostatak loseg puta na tom dijelu mogu tolerisati.
Ali se ipak ne kajem, volim sto sam stekao i to iskustvo.

To bi bilo to, ako ima jos pitanja rado cu ih odgovoriti
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#49 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by problemnatravunu »

User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#50 Re: Kojim putem Jablanica - Baska Voda

Post by Better Man »

Jablanica-Mostar-Žitomislići-Međugorje-Bijača-Zagzvod-Tunel i Naška Voda na kraju. Toje najbolji i najednostavniji put. Sve ostalo je čista glupost, ludost i gubljenje vremena. Vozit ovim makadamom je ludost, pa da mi plaćaju ne bih nikad.
Post Reply