Koji ste film DANAS pregledali ?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4351 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 17/10/2022 16:55 Kubrickovi filmovi nisu za svakog, al' je činjenica da je frajer ostavio izuzetno dubok trag u svakom žanru koji je prob'o, a im'o je muda da ih proba sve. Sci-fi, horor, ratni, misterija, historijski...nije bitno. Ne znam da li postoji ijedan režiser u istoriji filma čiji je repertoar bio toliko raznovrstan a uspješan.

Toliko je uticajan da ima kamaru imitatora među režiserima. Spielberg je najuspješniji među njima.
Alfonso Cuaron također. Children Of Men je vjerovatno najbolji film koji Kubrick nije snimio. I Roma je isto bombonica.
User avatar
pici
Posts: 43780
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4352 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by pici »

Krenuo gledat Bullet Train i zaspo u petnestoj minuti.Ne pikase probam veceras jopet.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11120
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#4353 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 17/10/2022 17:21
Tito_i_Partija wrote: 17/10/2022 16:55 Kubrickovi filmovi nisu za svakog, al' je činjenica da je frajer ostavio izuzetno dubok trag u svakom žanru koji je prob'o, a im'o je muda da ih proba sve. Sci-fi, horor, ratni, misterija, historijski...nije bitno. Ne znam da li postoji ijedan režiser u istoriji filma čiji je repertoar bio toliko raznovrstan a uspješan.

Toliko je uticajan da ima kamaru imitatora među režiserima. Spielberg je najuspješniji među njima.
Alfonso Cuaron također. Children Of Men je vjerovatno najbolji film koji Kubrick nije snimio. I Roma je isto bombonica.
Nolan, Malick, Fincher, imaš ih koliko hoćeš. Čovjek je jedna od najvećih sila u istoriji filma.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#4354 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by Haris.ba »

nles wrote: 17/10/2022 10:57 Na temu: ja sam sinoc pogledao Top Gun: Maverick.
Ukratko, pokusaj da se na nostalgiji zaradi koja stotinica miliona.
Recept je isti kao i u prvom dijelu: malo nostalgicne muzike iz osamdesetih, malo prepoznatljivog ritma pri kojem muska krv prokuha, dodati pola soljice zgodnih protagonista i na vrhu bajoneta ho-ruk patriotizma.
Prica je povrsna, predvidiva, borbena misija kao iz Sony Play Station, cak ima i respawn button. Kako inace prezivjeti direktan pogodak rakete?
No, davno je proslo vrijeme dobre glume i originalnog scenarija. Daj efekata, brzine, eksplozija... i dobijes corbicu od milijardu dolara.
Film je fantazija. Jer je gledan u kinu. Kuci ga ne bih pogledao.
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4355 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by dale cooper »

Tito_i_Partija wrote: 17/10/2022 18:52
dale cooper wrote: 17/10/2022 17:21

Alfonso Cuaron također. Children Of Men je vjerovatno najbolji film koji Kubrick nije snimio. I Roma je isto bombonica.
Nolan, Malick, Fincher, imaš ih koliko hoćeš. Čovjek je jedna od najvećih sila u istoriji filma.
Da, svako od njih ima ponešto od Kubricka...u većoj ili manjoj mjeri.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4356 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by nles »

Tito_i_Partija wrote: 17/10/2022 18:52
dale cooper wrote: 17/10/2022 17:21

Alfonso Cuaron također. Children Of Men je vjerovatno najbolji film koji Kubrick nije snimio. I Roma je isto bombonica.
Nolan, Malick, Fincher, imaš ih koliko hoćeš. Čovjek je jedna od najvećih sila u istoriji filma.
Gospodo drugovi, nemojmo mijesati stanice... govorio sam o "Odiseji", ne o Kubrickovom opusu kao takvom.
I ja volim Dr. Strangelove, Full metal jacket, Clockwork orange...
I jebem li ga, ima li neki reziser osim Jasmina Durakovica na kojeg Kubrick nije imao uticaj?
Postoji li uopste reziser, glumac, filmadzija... na kojeg Eisenstein nije imao uticaj? Ili Murnau? Chaplin?
Nekako imam utisak da vi od silnog teoretiziranja i analiziranja zaboravljate osnovnu funkciju filma - to tell a story.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4357 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by nles »

Haris.ba wrote: 17/10/2022 18:57
nles wrote: 17/10/2022 10:57 Na temu: ja sam sinoc pogledao Top Gun: Maverick.
Ukratko, pokusaj da se na nostalgiji zaradi koja stotinica miliona.
Recept je isti kao i u prvom dijelu: malo nostalgicne muzike iz osamdesetih, malo prepoznatljivog ritma pri kojem muska krv prokuha, dodati pola soljice zgodnih protagonista i na vrhu bajoneta ho-ruk patriotizma.
Prica je povrsna, predvidiva, borbena misija kao iz Sony Play Station, cak ima i respawn button. Kako inace prezivjeti direktan pogodak rakete?
No, davno je proslo vrijeme dobre glume i originalnog scenarija. Daj efekata, brzine, eksplozija... i dobijes corbicu od milijardu dolara.
Film je fantazija. Jer je gledan u kinu. Kuci ga ne bih pogledao.
I meni je "Shaun the sheep Movie" u kinu bio daleko bolji nego kuci.
Ali ja sam pricao o filmu, ne o medijalnom utisku.
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4358 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by dale cooper »

nles wrote: 17/10/2022 19:30
Tito_i_Partija wrote: 17/10/2022 18:52

Nolan, Malick, Fincher, imaš ih koliko hoćeš. Čovjek je jedna od najvećih sila u istoriji filma.
Gospodo drugovi, nemojmo mijesati stanice... govorio sam o "Odiseji", ne o Kubrickovom opusu kao takvom.
I ja volim Dr. Strangelove, Full metal jacket, Clockwork orange...
I jebem li ga, ima li neki reziser osim Jasmina Durakovica na kojeg Kubrick nije imao uticaj?
Postoji li uopste reziser, glumac, filmadzija... na kojeg Eisenstein nije imao uticaj? Ili Murnau? Chaplin?
Nekako imam utisak da vi od silnog teoretiziranja i analiziranja zaboravljate osnovnu funkciju filma - to tell a story.
A ja mislim da ti cjepidlačiš i "tražiš frku" tamo gdje je nema. :D

Većina navedenih su i sami spominjali Kubrickov uticaj, tako da to nije nešto što je samo naše "teoritiziranje i analiziranje".

A priča je valjda jedna od stvari koje su u fokusu svakome ko sjedne da gleda neki film.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4359 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by nles »

dale cooper wrote: 17/10/2022 19:39

A ja mislim da ti cjepidlačiš i "tražiš frku" tamo gdje je nema. :D
A misli, brate, ko ti brani?
Većina navedenih su i sami spominjali Kubrickov uticaj, tako da to nije nešto što je samo naše "teoritiziranje i analiziranje".
Da, i to znaci... sta? Na Tarantina su imali uticaj neki od najgorih rezisera, pa opet ispao solidan filamdzija.
A priča je valjda jedna od stvari koje su u fokusu svakome ko sjedne da gleda neki film.
Pa, sad... citajuci tvoje postove...
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4360 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by dale cooper »

nles wrote: 17/10/2022 20:08
dale cooper wrote: 17/10/2022 19:39

A ja mislim da ti cjepidlačiš i "tražiš frku" tamo gdje je nema. :D
A misli, brate, ko ti brani?
Većina navedenih su i sami spominjali Kubrickov uticaj, tako da to nije nešto što je samo naše "teoritiziranje i analiziranje".
Da, i to znaci... sta? Na Tarantina su imali uticaj neki od najgorih rezisera, pa opet ispao solidan filamdzija.
A priča je valjda jedna od stvari koje su u fokusu svakome ko sjedne da gleda neki film.
Pa, sad... citajuci tvoje postove...
Ko je uopšte govorio o tome je li neko dobar ili loš režiser, samo je primjećeno da je Kubrick imao uticaj na njihov rad. Ništa više.
Poređenje sa Kubrickom nije neki neprobojni štit za kritike.

Čitajući moje postove...šta?
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4361 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by nles »

dale cooper wrote: 17/10/2022 20:15

Čitajući moje postove...šta?
Nista, brate...peace, love, sycamore trees.
nles out.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#4362 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by Nierika »

Ma gdje ćeš. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#4363 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by Haris.ba »

nles wrote: 17/10/2022 19:32

I meni je "Shaun the sheep Movie" u kinu bio daleko bolji nego kuci.
Ali ja sam pricao o filmu, ne o medijalnom utisku.
Pa smisao tog filma je upravo to. Iskustvo u kinu.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4364 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by nles »

n+1 wrote: 17/10/2022 15:25
nles wrote: 17/10/2022 15:18

Te nem értesz?! Keyser Söze!!
Loš film skroz. :D
'Ta ce "Usual suspects"... samo dobra i uvjerljiva gluma, odlican scenario, jedna od najpoznatijih misterija novijeg filma koja je postala referenciija za citate...
ni mrve simbolike, ni petominutnih totala, nista nije ostavljeno gledaocima za interpretaciju...
ukratko, uzas od filma.
Last edited by nles on 18/10/2022 07:05, edited 1 time in total.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4365 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by nles »

Haris.ba wrote: 17/10/2022 21:37
nles wrote: 17/10/2022 19:32

I meni je "Shaun the sheep Movie" u kinu bio daleko bolji nego kuci.
Ali ja sam pricao o filmu, ne o medijalnom utisku.
Pa smisao tog filma je upravo to. Iskustvo u kinu.
Ama, znam, bez sirokog platna i dolby surround gubi na efektu bar 80% posto...
ali meni je dobar film ako ga mogu gledati na laptopu, u rezoluciji 480x360 i opet biti odusevljen.
Ocigledno svi imamo svoje vlastite predstave o dobrom filmu.
User avatar
TojoOptics
Posts: 652
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#4366 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by TojoOptics »

Kubrick mi je omiljeni reditelj, uz Tarantina. Znam, dva potpuno različita pravca. Barry Lindon mi je bio dosadan kao dvadesetogodišnjaku, u ovim godinama film mi je legao pravo. Svaki kadar umjetnička slika, kao da mu je Constable bio direktor fotografije.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4367 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by n+1 »

nles wrote: 18/10/2022 07:00
n+1 wrote: 17/10/2022 15:25

Loš film skroz. :D
'Ta ce "Usual suspects"... samo dobra i uvjerljiva gluma, odlican scenario, jedna od najpoznatijih misterija novijeg filma koja je postala referenciija za citate...
ni mrve simbolike, ni petominutnih totala, nista nije ostavljeno gledaocima za interpretaciju...
ukratko, uzas od filma.
Nemoj se ljutiti, ali to je film za tinejdžere. :D
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4368 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by nles »

n+1 wrote: 18/10/2022 08:05
nles wrote: 18/10/2022 07:00

'Ta ce "Usual suspects"... samo dobra i uvjerljiva gluma, odlican scenario, jedna od najpoznatijih misterija novijeg filma koja je postala referenciija za citate...
ni mrve simbolike, ni petominutnih totala, nista nije ostavljeno gledaocima za interpretaciju...
ukratko, uzas od filma.
Nemoj se ljutiti, ali to je film za tinejdžere. :D
OK, tvoje misljenje, postujem.
User avatar
dale cooper
Posts: 28570
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#4369 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by dale cooper »

Usual Suspects je vjerovatno jedan od najprecjenjenijih filmova svih vremena.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11120
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#4370 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by Tito_i_Partija »

dale cooper wrote: 18/10/2022 15:01 Usual Suspects je vjerovatno jedan od najprecjenjenijih filmova svih vremena.
Bio je dobar fol kad je tek izaš'o. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4371 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by n+1 »

Problem i jeste u tome što mu se sve svodilo na taj "fol". Kao i Fight Club, uostalom. Jedan u nizu filmskih trendova devedesetih koji je loše ostario: let's make a movie with a twist.

Ja, i?
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11120
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#4372 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by Tito_i_Partija »

Šta, "i"? Pa ništa, jeb'o ga ti. Film je produkt svog vremena i jedan od pokretača twist trenda, k'o što kažeš. Al' nije mi jasno zašto svaki put kad se ovaj film spomene, ti ekspresno gubiš živce. :-D

Nijedan Singerov film nije za dublje analize i intelektualno inspirirajuće diskusije, nego je, meni lično, ovaj film samo prilično dobra zabava. Ako ništa drugo već zbog odlične hemije i zajebancije među stelarnom glumačkom postavom.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4373 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by n+1 »

E jebi ga sad, svaki put. Ovo je bukvalno drugi put da ga spominjemo za sve ove godine. :D

Nije vala nešto posebno ni zabavan, a posebno mi nije zabavno gledati Spejsijevu ogavnu facu. :lol: Nema ništa što bi zaista vrijedilo istaknuti u tom filmu, osim tog cheap-ass twista, kakvog smo vidjeli na nebrojeno drugih mjesta, i prije i poslije, makar je The Usual Suspect popularizirao stvar.

I hjopet se film uzdiže na nivo nekakvog kinematografskog milestonea. Kinematografska rinaka. :D
User avatar
pici
Posts: 43780
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4374 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by pici »

Bullet Train drugi put zaspo u 30 min.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11120
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#4375 Re: Koji ste film DANAS pregledali ?

Post by Tito_i_Partija »

n+1 wrote: 18/10/2022 17:12 E jebi ga sad, svaki put. Ovo je bukvalno drugi put da ga spominjemo za sve ove godine. :D

Nije vala nešto posebno ni zabavan, a posebno mi nije zabavno gledati Spejsijevu ogavnu facu. :lol: Nema ništa što bi zaista vrijedilo istaknuti u tom filmu, osim tog cheap-ass twista, kakvog smo vidjeli na nebrojeno drugih mjesta, i prije i poslije, makar je The Usual Suspect popularizirao stvar.

I hjopet se film uzdiže na nivo nekakvog kinematografskog milestonea. Kinematografska rinaka. :D
Pa de onda to razjasni sa onim što uzdiže film, što si ba mene naš'o peglat'? :lol:

Čuj "i". "I" nisi još gled'o Northman, jelde? Eto šta "i". :D
Post Reply