Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#26 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Hey ljudi, šta mislite o ovom monitoru LG 25UM57-P IPS, 2560x1080(21:9) 5ms HDMIx2 http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 60008.html

To je jedini monitor koji sam vidio a da je preko 24incha a da ima 2560 rezoluciju, svi drugi imaju 1900x.

Jedini što mi malo smeta jest što je widescreen, nisam navikao na to pa izgleda nekako malo za 25incha display, a sad cak koristim 17 incha crt monitor.

Maximalno što mogu dati za monitor je 460km

btw graficka mi je gtx 650ti 1gb, valjda ce moci podnijeti 2560 rez
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#27 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by nocnaptica986 »

ja sam imao samsung i crknuo 2 dana nakon isteka garancije :oops: zamjenio ga sa View Sonic i skoro 2 godine nakon isteka garancije radi savrseno
malo je skuplji ali se isplati
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#28 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by R9.. »

Valjal ovo i isplatil se

http://www.winwin.ba/monitor-27-benq-rl ... 65754.html

Ev i kako izgleda...valjda

Image
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#29 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

R9.. wrote:Valjal ovo i isplatil se

http://www.winwin.ba/monitor-27-benq-rl ... 65754.html

Ev i kako izgleda...valjda

Image
http://www.digitalversus.com/lcd-monito ... /test.html

Ako je primarna namjena gaming (PC ili Konzola) - itekako! :thumbup:
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#30 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by R9.. »

Maharadza wrote:
R9.. wrote:Valjal ovo i isplatil se

http://www.winwin.ba/monitor-27-benq-rl ... 65754.html

Ev i kako izgleda...valjda

Image
http://www.digitalversus.com/lcd-monito ... /test.html

Ako je primarna namjena gaming (PC ili Konzola) - itekako! :thumbup:
Nije samo za pucanja.....mada volim pripucat
Koristio bi ga kao extended monitor na laptopu....
vecinom mi treba za posla.....malo photoshop, illustrator, indesign , aftereffects ...ponajvishe powerpoint...

Ako ima nekih boljih opcija volio bi vidjet prijedloge (27'' bi bilo idealno)...do neki dan mi je budzet bio 400 a sad je zena odobrila josh 200km.....
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#31 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Potrebno mi je mišljenje o ovom monitoru, 27 incha je velik i ima 2560x1440, košta samo 475km, jedino što me malo zabrinjave jeste što mu je rezolucija QHD, quarter high definition, nije full hd, može li mi neko objasniti tu razliku ? Ne razumijem se u to, jel možda bolje kupiti 24inch monitor full hd sa 1900 rezolucijom nego ovaj ?

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 51299.html
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#32 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by agent_zero »

R9.. wrote:Valjal ovo i isplatil se

http://www.winwin.ba/monitor-27-benq-rl ... 65754.html

Ev i kako izgleda...valjda

Image
Ne sumnjam da je dobar, ali nema šanse da bih ja dao toliko za monitor...
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#33 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by R9.. »

agent_zero wrote:
R9.. wrote:Valjal ovo i isplatil se

http://www.winwin.ba/monitor-27-benq-rl ... 65754.html

Ev i kako izgleda...valjda

Image
Ne sumnjam da je dobar, ali nema šanse da bih ja dao toliko za monitor...
I ja sam odustao, vjerovatno ću uzet Dell U2414h posto uskoro planiram uzet jos jedan isti monitor a ovi Dell monitori izgledaju savršeno kad su jedan do drugog
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#34 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

BAN___KAI wrote:Potrebno mi je mišljenje o ovom monitoru, 27 incha je velik i ima 2560x1440, košta samo 475km, jedino što me malo zabrinjave jeste što mu je rezolucija QHD, quarter high definition, nije full hd, može li mi neko objasniti tu razliku ? Ne razumijem se u to, jel možda bolje kupiti 24inch monitor full hd sa 1900 rezolucijom nego ovaj ?

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 51299.html
FULLHD = 1920x1080
QUADHD = 2560x1440

Logično ova druga reza bolja, jer od viška glava ne boli. :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#35 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Mis mekinjas »

Dell UltraSharp U2414H 24" tacnije 23,8"
Predobar. Full HD.
Spajas ga sa displayPort i displayPort mini sa projektorima i telefonom. Moze i HDMI kabl.
Cijena oko 500km.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#36 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Maharadza wrote:
BAN___KAI wrote:Potrebno mi je mišljenje o ovom monitoru, 27 incha je velik i ima 2560x1440, košta samo 475km, jedino što me malo zabrinjave jeste što mu je rezolucija QHD, quarter high definition, nije full hd, može li mi neko objasniti tu razliku ? Ne razumijem se u to, jel možda bolje kupiti 24inch monitor full hd sa 1900 rezolucijom nego ovaj ?

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 51299.html
FULLHD = 1920x1080
QUADHD = 2560x1440

Logično ova druga reza bolja, jer od viška glava ne boli. :D
Mislio sam da je QHD znaci quarter HD, 1/4 HD, to mi izbaci kad googlam QHD, kao nešto što mobiteli koriste. Nekako mi je sumnjivo što ovaj monitor ima ovaku nisku cijenu, mora nešto biti loše u njemu.

I još me ovo zanima, nisam nikada imao hd tv i monitor, i kad izadjem negdje na kafu gdje ima tv, skoro pa svi programi koji se prikazuju, spotovi, filmovi, sve prikazuju nevjerovatno brzo i tako savršeno, kao da je neki turbo mod upaljen, jel to razlika u HDu ? Ili u hercima ? Hoce li moja slika biti tako kristalno brza
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#37 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

BAN___KAI wrote:
Maharadza wrote:
BAN___KAI wrote:Potrebno mi je mišljenje o ovom monitoru, 27 incha je velik i ima 2560x1440, košta samo 475km, jedino što me malo zabrinjave jeste što mu je rezolucija QHD, quarter high definition, nije full hd, može li mi neko objasniti tu razliku ? Ne razumijem se u to, jel možda bolje kupiti 24inch monitor full hd sa 1900 rezolucijom nego ovaj ?

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 51299.html
FULLHD = 1920x1080
QUADHD = 2560x1440

Logično ova druga reza bolja, jer od viška glava ne boli. :D
Mislio sam da je QHD znaci quarter HD, 1/4 HD, to mi izbaci kad googlam QHD, kao nešto što mobiteli koriste. Nekako mi je sumnjivo što ovaj monitor ima ovaku nisku cijenu, mora nešto biti loše u njemu.

I još me ovo zanima, nisam nikada imao hd tv i monitor, i kad izadjem negdje na kafu gdje ima tv, skoro pa svi programi koji se prikazuju, spotovi, filmovi, sve prikazuju nevjerovatno brzo i tako savršeno, kao da je neki turbo mod upaljen, jel to razlika u HDu ? Ili u hercima ? Hoce li moja slika biti tako kristalno brza
Acer inače jeftinija marka + "samo" 2 god. garancije (inače ostali daju po 3god. minimum) i tako.. :mrgreen:
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#38 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by savsvoj »

BAN___KAI wrote:
Maharadza wrote:
BAN___KAI wrote:Potrebno mi je mišljenje o ovom monitoru, 27 incha je velik i ima 2560x1440, košta samo 475km, jedino što me malo zabrinjave jeste što mu je rezolucija QHD, quarter high definition, nije full hd, može li mi neko objasniti tu razliku ? Ne razumijem se u to, jel možda bolje kupiti 24inch monitor full hd sa 1900 rezolucijom nego ovaj ?

http://www.winwin.ba/pc-periferije-moni ... 51299.html
FULLHD = 1920x1080
QUADHD = 2560x1440

Logično ova druga reza bolja, jer od viška glava ne boli. :D
Mislio sam da je QHD znaci quarter HD, 1/4 HD, to mi izbaci kad googlam QHD, kao nešto što mobiteli koriste. Nekako mi je sumnjivo što ovaj monitor ima ovaku nisku cijenu, mora nešto biti loše u njemu.

I još me ovo zanima, nisam nikada imao hd tv i monitor, i kad izadjem negdje na kafu gdje ima tv, skoro pa svi programi koji se prikazuju, spotovi, filmovi, sve prikazuju nevjerovatno brzo i tako savršeno, kao da je neki turbo mod upaljen, jel to razlika u HDu ? Ili u hercima ? Hoce li moja slika biti tako kristalno brza
QHD (Quad High Definition) is a resolution standard for high-end monitors, televisions and mobile devices. QHD is specified as 2560x1440 pixels at a16x9 aspect ratio

Ne koriste mobiteli, svi macbook retina koriste tu rezoluciju ili malo bolju. Pogledaj reviewe na netu. Ja bi licno ako je vecinom za photoshop i te stvari ulozio u bolji full hd monitor.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#39 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Hvala na odgovoru, ne želim se zajebati oko kupovine, ima milion razlicitih stvari kod monitora, nadam se da se necu razocarati.

Sad imam gtx 650ti grafu, ako budem morao kontam kupiti r9 380, valjda cu moci igrati sve na ultra, na toj rezoluciji od 2560x
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#40 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by avaks »

Na 650ti na Ultra nećeš moći igrati ni na FHD dok na 1440p ni sa 380 nisi miran. Ultra možda neke starije naslove dok nove medium/high ako želiš da je igra tečna. Da bi sve na Ultra igrao na 1440p moraš kupiti high-end grafiku, niti jedna mid-range ti nije za rahat a pogotovo što izlaze sve zahtjevnije i grafički bolje igre.
Druga stvar, ako se baviš fotografijom i photoshopom, obavezno IPS matricu, Dell po mogućnosti. Što veća rezolucija i monitor to bolje.
IPS ti najmjerodavnije oslikava boje u odnosu na stvarnost, uglovi gledanja su ekstra, dok recimo odziv je minus na njima (osim na ekstra skupim) tako da je za gaming ipak nešto "lošiji".
Koristim Dell 23'' s IPS matricom i FHD rezolucijom, ekstra je ali je i cijena u odnosu na konkurenciju paprena. Monitor mi je 60Hz i ima 8ms odziv dok za ove pare recimo mogu uzeti neki s TN matricom, i 1ms odzivom možda i 144Hz. Sve po potrebi, ako tražiš gaming monitor gledaj da je što više herca te da je odziv što manji ako ti je za rad i povremeno igranje onda obavezno IPS i minimalno 24 inča sa FHD mada ulaganje u neki 27 sa 1440p i IPS matricom bi bilo najbolje ako ti se uklapa u budžet ali onda zaboravi na neko opušteno igranje jer moraš da uložiš barem još 600KM za grafičku (GTX 970 s 4GB kao minimum) ili više.
Pozz i sretno
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#41 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

avaks wrote:Na 650ti na Ultra nećeš moći igrati ni na FHD dok na 1440p ni sa 380 nisi miran. Ultra možda neke starije naslove dok nove medium/high ako želiš da je igra tečna. Da bi sve na Ultra igrao na 1440p moraš kupiti high-end grafiku, niti jedna mid-range ti nije za rahat a pogotovo što izlaze sve zahtjevnije i grafički bolje igre.
Druga stvar, ako se baviš fotografijom i photoshopom, obavezno IPS matricu, Dell po mogućnosti. Što veća rezolucija i monitor to bolje.
IPS ti najmjerodavnije oslikava boje u odnosu na stvarnost, uglovi gledanja su ekstra, dok recimo odziv je minus na njima (osim na ekstra skupim) tako da je za gaming ipak nešto "lošiji".
Koristim Dell 23'' s IPS matricom i FHD rezolucijom, ekstra je ali je i cijena u odnosu na konkurenciju paprena. Monitor mi je 60Hz i ima 8ms odziv dok za ove pare recimo mogu uzeti neki s TN matricom, i 1ms odzivom možda i 144Hz. Sve po potrebi, ako tražiš gaming monitor gledaj da je što više herca te da je odziv što manji ako ti je za rad i povremeno igranje onda obavezno IPS i minimalno 24 inča sa FHD mada ulaganje u neki 27 sa 1440p i IPS matricom bi bilo najbolje ako ti se uklapa u budžet ali onda zaboravi na neko opušteno igranje jer moraš da uložiš barem još 600KM za grafičku (GTX 970 s 4GB kao minimum) ili više.
Pozz i sretno
Ja kontam kupiti monitor na rate a graficku u kešu, prodat cu tu gtx 650ti, i kupiti r9 380 od 4gb, nisam baš hard core gamer da trebam igrati sve na ultra, cuo sam da nema previše razlike u medium/high/ultra ako je max rezolucija, neki kažu da je cak rezolucija važnija nego graficki detalji, ako cu moci igrati na medium na 2560x onda cu biti zadovoljan, sad mi je rezolucija 1280x1024 :-D

Ne bavim se fotografijom ali mi je hobi digitalo crtanje/slikanje, ako mi ne smeta slikanje na mom 17inch Crt monitoru onda mi nece smetati ni razlika u tim drugim IPS, TN monitorima, ako se ne varam. Hvala :D
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#42 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by avaks »

Sa r9 380 će moći na medium sigurno, za veće detalje ne znam, zavisi od igre. Google u ruke i pogledaj recenzije grafičke koju planiraš kupiti :mrgreen:
Ako je hobi i ne zarađuješ, može hladno i TN panel, jeftiniji su a bolji je odziv (navodno i za gaming bolje) mada ja na svom Dellu ne primijetim ghosting iako je 8ms odziv a vala naigrao sam se brzih FPSova :thumbup:
Kako god ja sada IPS ne bih mijenjao za TN nema šanse, oko se naviklo a i uglovi gledanja su perverzija (filmove često pogledam na monitoru jer mi je PC u spavaćoj) i kada ležim bez problema gledam dok na Samsungu koji imam je TN panel i tamna je slika kada ležim osim ako baš ne spustim monitor da haman u pod gleda hehe. Kako god, Samusung je 2ms odziv, Dell je 8ms i nema razlike u igranju (možda u benchmarcima ima), doduše ovaj Dell nema input laga (nula) što je također bitno a i poskup je bio.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#43 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

avaks wrote:Sa r9 380 će moći na medium sigurno, za veće detalje ne znam, zavisi od igre. Google u ruke i pogledaj recenzije grafičke koju planiraš kupiti :mrgreen:
Ako je hobi i ne zarađuješ, može hladno i TN panel, jeftiniji su a bolji je odziv (navodno i za gaming bolje) mada ja na svom Dellu ne primijetim ghosting iako je 8ms odziv a vala naigrao sam se brzih FPSova :thumbup:
Kako god ja sada IPS ne bih mijenjao za TN nema šanse, oko se naviklo a i uglovi gledanja su perverzija (filmove često pogledam na monitoru jer mi je PC u spavaćoj) i kada ležim bez problema gledam dok na Samsungu koji imam je TN panel i tamna je slika kada ležim osim ako baš ne spustim monitor da haman u pod gleda hehe. Kako god, Samusung je 2ms odziv, Dell je 8ms i nema razlike u igranju (možda u benchmarcima ima), doduše ovaj Dell nema input laga (nula) što je također bitno a i poskup je bio.

Nemam pojma jel taj monitor TN ili IPS, ipak mu je 1MS refresh rate tako da je vjerovatno TN, želim ga kupiti jer nisam nigdje vidio monitor od 27 incha a da ima 2560x rezoluciju, svi koje sam gledao su preko 650km.

Pokušao sam googlati ovaj monitor ali nema nigdje review tog modela :-? Ti uglovi gledanja me malo zabrinjavaju, kad želim gledati filmove okrenem monitor i legnem na kauc, valjda cu moci okrenuti monitor a da nije tamna slika ? A gledao sam uporedbu TN i IPSa, što se mene tice razlika je možda u 2%, jedva primjetljiva.
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#44 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by R9.. »

avaks wrote:Sa r9 380 će moći na medium sigurno, za veće detalje ne znam, zavisi od igre. Google u ruke i pogledaj recenzije grafičke koju planiraš kupiti :mrgreen:
Ako je hobi i ne zarađuješ, može hladno i TN panel, jeftiniji su a bolji je odziv (navodno i za gaming bolje) mada ja na svom Dellu ne primijetim ghosting iako je 8ms odziv a vala naigrao sam se brzih FPSova :thumbup:
Kako god ja sada IPS ne bih mijenjao za TN nema šanse, oko se naviklo a i uglovi gledanja su perverzija (filmove često pogledam na monitoru jer mi je PC u spavaćoj) i kada ležim bez problema gledam dok na Samsungu koji imam je TN panel i tamna je slika kada ležim osim ako baš ne spustim monitor da haman u pod gleda hehe. Kako god, Samusung je 2ms odziv, Dell je 8ms i nema razlike u igranju (možda u benchmarcima ima), doduše ovaj Dell nema input laga (nula) što je također bitno a i poskup je bio.
Samo da pohvalim post..
Radi sličnog Sam ja odusto od od onog benq monitora gore i odlučio uzet Dell U2414H
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#45 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by Maharadza »

Ma Dell je babo, Alaima mi mog! :thumbup:
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#46 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

Pa šta mislite šta je bolje kupiti, taj ultrasharp dell ili onaj od 27incha 2560x TN ?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#47 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by avaks »

Ultra Sharp ali ovo govorim kao fanboy :mrgreen:
Odavno šmekam IPS Dell od 27 i 1440p mada što kažeš skupo jbg :D
Dok im cijena padne na 400-500KM pazarim, do tada će i hardver (prvenstveno grafičke) biti pristupačnije za igranje na tim rezolucijama :thumbup:
A ti Bane lave ako možeš da vidiš kako radi taj koji planiraš da kupiš (u radnji ili negdje) pa da se onda odlučiš to bi najbolje bilo.

p.s.
Ja godinama koristio Iiyama i pređem na Samsung i ostanem razočaran ali u Dell sam se zaljubio na prvi pogled tako da ako imaš mogućnost, bez puno razmišljanja kupuj, svaka preporuka!
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#48 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by R9.. »

Evo ga radnja veoma pouzdana, vec sam nekoliko puta kupovao kod njih..

https://www.shop.imel.ba/artikal/monito ... h-210-adul
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#49 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by BAN___KAI »

avaks wrote:Ultra Sharp ali ovo govorim kao fanboy :mrgreen:
Odavno šmekam IPS Dell od 27 i 1440p mada što kažeš skupo jbg :D
Dok im cijena padne na 400-500KM pazarim, do tada će i hardver (prvenstveno grafičke) biti pristupačnije za igranje na tim rezolucijama :thumbup:
A ti Bane lave ako možeš da vidiš kako radi taj koji planiraš da kupiš (u radnji ili negdje) pa da se onda odlučiš to bi najbolje bilo.

p.s.
Ja godinama koristio Iiyama i pređem na Samsung i ostanem razočaran ali u Dell sam se zaljubio na prvi pogled tako da ako imaš mogućnost, bez puno razmišljanja kupuj, svaka preporuka!
Damn, stvarno nemam pojma šta da radim, što se tice kvaliteta slike uopšte ne primjetim razliku u kvaliteti, onaj TN je QHD, dok je taj drugi FHD, QHD je koliko ja znam bolji, taj TN je bolji za gejming i za filmove, jer je ipak veci i ima vecu rezoluciju, i bolji refresh rate. Nemam iskustva sa TN i ips panelima, samo sa CRT monitorima pa nemam pojma.

Išao sam u radnju WinWina u hrasnom i tamo nemaju ove monitore, ne znam gdje bih drugo mogao otici.

R9: Taj monitor izgleda premocno, super za multi monitor setup jer je nema onog bezela, okvira, ali je ipak previše skup.

Dao bih maximalno 500km za monitor, manje od 23.8incha ne želim, do sada sam gledao na imteku, plusu, winwinu, i najbolja je cijena na winwinu i imaju dobru ponudu monitora.

I btw kao što sam rekao prije, kad tad cu morati kupiti monitor veci od 24incha, ne želim da kupim taj od dela pa da onda iduce godine moram kupiti veci. Gdje god sam gledao uvijek 27inch monitori imaju 1900rezoluciju, taj je jedini drugaciji, valjda sad kontam da je najbitnija velicina :D
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#50 Re: Koji monitor kupiti, gdje, kako ?

Post by avaks »

Za filmove definitivno IPS, kao što ti rekoh prikaz boja strašno bolji te uglovi gledanja 176/176 stepeni, znači nema zatamnjivanja :D
1440p je budućnost (u razvijenim zemljama već prošlost, kod nas još nije ni mainstream) i definitivno treba težiti tome ali ako hoćeš 27'', IPS te 1440p onda je to nemoguća misija za 500KM.
Post Reply