Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#101 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Connaisseur Karlin »

vazan je svijet u kojem zivimo,a "zivot poslije smrti" je nesto o cemu nema potrebe ni razmisljati :)
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#102 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

arzuhal wrote:Jer mi - u BiH, ali i zemljama regiona - ne živimo političko nego predpolitičko doba.
Upravo. Svijet je u metamodernoj, a mi u predmodernoj fazi. :thumbup:
Nadam se i okrupnjavanju tzv. "ljevice".
Otkako su se i ovi u NS počeli igrati stranačkog raskola, postala sam po tom pitanju veliki pesmista. Nigdje ne vidim poitički zrelu snagu, energiju, silu... nigdje zračka sunca, teme i ideje. Kad se krug zatvori, mislim da će SDP ipak morati odigrati ulogu remorkera. Najveći problem koji vidim u be-ha politici je odsustvo bilo kakve pozitivne ideje, programa, plana za budućnost i kolektivna narcisoidnost političkih aktera. Ne govorim ovo da se nekom 'nagovorim', nego što to zaista vidim kao problem.
Prezirem nacionalizam jer postavlja, kao mjeru vrijednosti (time i istine, prava, pravde, valjanosti, itd), načelo etničke, odnosno nacionalne pripadnosti, što predstavlja najjadniji i davno pregaženi, ali i dalje nekako koprcavo živi tribalizam...
... je prava riječ.
Zalažem se i navijam za BiH kao pravnu, sekularnu, građansku državu
:thumbup:
Liberalizam je politička opcija bogatih
Žešća ideološka podvala.

Ali mi ćemo te rado primiti u anarhiste, ma bome i u ove moje anarho-feministe. :D :dada:

Kandiduj se negdje za nešto, glasaću za tebe. :bih:
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#103 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote:vazan je svijet u kojem zivimo,a "zivot poslije smrti" je nesto o cemu nema potrebe ni razmisljati :)
Slažem se. :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#104 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:vazan je svijet u kojem zivimo,a "zivot poslije smrti" je nesto o cemu nema potrebe ni razmisljati :)
Slažem se. :thumbup:
draago mi je, a tvoje misljenje ( i razmisljanje) uvijek postujem :kiss:
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#105 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

HAVANA wrote:
piupiu wrote:Nek' skuha, što da ne, ja mu neću branit'. :D :lol:
A ako ne umije? :D
Pa, nećemo ga pustiti da krepa od gladi. Prvo ga nahranimo, a onda mu pokažemo You Tube - tamo ima jedno milion videa gdje raja uče drugu raju da kuhaju, možda čovjeka zanima. A možda se upari s nekom anarhistkinjom koja jako voli da kuha i samo da kuha. Ko zna. Sve je moguće. :D :lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#106 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Nurudin »

piupiu wrote:
cyprus wrote:Nadam se da ovaj svijet nije kapak... Bezveze bi mi bilo da iza ovoga nema ništa drugo, bolje i pravednije...
Ja bih tebe opisala kao idealistu (i jednog od meni svojom energijom i pogledom na svijet najbližih ljudi na forumu, pa sam ovaj tvoj post vrlo pažljivo pročitala - i drago mi je da jesam). Veliki broj ljudi, čini mi se, i vjeruje - zbog te dječiji čiste nade u svijet bez čulnih, vremenskih i materijalnih granica i pravedan ishod igre. To ja zovem vjera u čudesno.

Ja, opet, mada bi bilo super da je čovjek, na primjer, neko astralno biće sa posudjenim 'odijelom', kojem je dato da postoji kao energija i da se pretvara u sve što je zanimljivo i lijepo, ne vjerujem da on to i jeste. Čovjekova smrt za mene je prirodna i podrazumljiva stvar. Ako umiru i cuko i maca i mrav i bubašvaba i riba i žaba, zašto bi mi bili izuzetak? Zašto bi bili posebni?

Samim životom smo nagradjeni čudesnim stvarima. Vodom, zrakom, ljetom, cvijetom, ljubavlju, putovanjem, mirisom trave, okusom smokve, kišom na licu, cvrkutom ptica, pjesmom, mišlju, bojom... od ovog svijeta, po mom mišljenju, teško da ima ljepšeg i boljeg. Za ljude bi bilo lijepo da ima slobodnijeg. Nije svijet taj koji ne valja - nego čovjek koji oblikuje svijet po svojoj (vrlo uskoj i sebičnoj) mjeri.

Za ovu planetu bi, s druge strane, bilo puno pravednije da nas uopšte nema. Mi smo ostalim živim bićima na Zemlji od njihove kuće napravili pakao. Al', eto, i ti i ja imasmo sreće da nas ima. I to mu ga nekome - ribama, ovcama, kravama - dodje kao kozmička nepravda. Nepravedno bi bilo ne roditi se, a umrijeti ne. Naša smrt je više nego pravedna - i nadam se finalna. :)

U potpisu, stoprocentni ateista, taj dio sam zaboravila u prvom postu... :mrgreen: :lol:
Zabluda je još dublja i u njoj su prevareni i ateisti. Ne postoji zagrobni život , kao što ne postoji nešto što mi zovemo "moj život".
Postoji samo život, i on , kao što nema cilj u klasičnom religijskom "velikom cilju" , tako nema ni u malom običnom životu
iz kojeg je odstranjena ideja o "velikom" cilju. Veliki i mali cilj su i dalje ciljevi.
Čovjek je jedino biće koje svemu teži dati smisao i značenje, pa zato stvara priče i fantazije o sebi i svijetu. Samo čovjek ima ideju da život baš mora imati cilj , a uz zamišljeni cilj ide i određivanje dobra i zla koje su podređene cilju. Dobro je sve što vodi cilju, loše je sve što ne vodi. Sve to skupa naziva "smisao života" . Pošto ni jedan cilj ni smisao nemaju veze sa objektivnom realnošću, uvijek će postojati mnoštvo ciljeva , a nikad jedan, i ti ciljevi i smislovi života će se sukobljavati i praviti dramu od života . Život nema ni cilj ni smisao i to nije nikakva tragedija, naprotiv , tragedija se veže uvijek uz cilj i smisao
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#107 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

Nurudin wrote:Zabluda je još dublja i u njoj su prevareni i ateisti. Ne postoji zagrobni život , kao što ne postoji nešto što mi zovemo "moj život".
Postoji samo život i on , kao što nema cilj u klasičnom religijskom "velikom cilju" , tako nema ni u malom običnom životu iz kojeg je odstranjena ideja o "velikom" cilju. Veliki i mali cilj su i dalje ciljevi.
Čovjek je jedino biće koje svemu teži dati smisao i značenje, pa zato stvara priče i fantazije o sebi i svijetu. Samo čovjek ima ideju da život baš mora imati cilj , a uz zamišljeni cilj ide i određivanje dobra i zla koje su podređene cilju. Dobro je sve što vodi cilju, loše je sve što ne vodi. Sve to skupa naziva "smisao života" . Pošto ni jedan cilj ni smisao nemaju veze sa objektivnom realnošću, uvijek će postojati mnoštvo ciljeva , a nikad jedan, i ti ciljevi i smislovi života će se sukobljavati i praviti dramu od života . Život nema ni cilj ni smisao i to nije nikakva tragedija, naprotiv , tragedija se veže uvijek uz cilj i smisao
Da, postoji samo život i njegov tok i njegove mijene... i upravo o tome govorim. Onome ko je imao sreću da se rodi - smisao bi trebao biti upravo činjenica da mu je dato da se rodi u jednom prelijepom svijetu. Smisao je i shvatiti kakva je privilegija život. Iskoristiti talente koji su nam darovani. Živjeti u skladu sa svijetom oko sebe. Lično, ne očekujem i ne tražim ništa više.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#108 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by azurna_obala »

arzuhal wrote:
azurna_obala wrote: Iznenađena, ali ne i uvređena.. :mrgreen:
Nisam skont'o.
Mislila sam da si SDA fan :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#109 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by hAZNADAR »

arzuhal wrote:

Jer mi - u BiH, ali i zemljama regiona - ne živimo političko nego predpolitičko doba. Zato mi se čini nesuvislim raspravljati o kategorijama koje ne postoje kod nas...


Prezirem nacionalizam jer postavlja, kao mjeru vrijednosti (time i istine, prava, pravde, valjanosti, itd), načelo etničke, odnosno nacionalne pripadnosti, što predstavlja najjadniji i davno pregaženi, ali i dalje nekako koprcavo živi tribalizam...

Zalažem se i navijam za BiH kao pravnu, sekularnu, građansku državu/republiku jednakih građana, s građanskim pravima, gdje bi svaki pojedinac bio vrednovan jednako i uživao ista prava, uz institucionalnu i ustavno-pravno zaštitu kolektivnih prava, zaštitu i autonomnost vjerskih institucija, itd.

Liberalizam je politička opcija bogatih, odnosno politička ideologija krupnog kapitala, otvoreno zastupanje interesa kapitalizma zato nikada nisam podržavao tu priču, ali kapital će svakako uvijek izvojevati pobjedu...Barem kada je riječ o dunjaluku, to je njegov teren, tu je on tito...
Nije poenta imati politicko opredjeljenje u normalnim uslovima kako kazes u politicko doba - vec je poenta naci se u ovome danas. Barem priblizno.
A danas je realnost da je BiH drzava nacija, etnosa a ne individualaca, gradjana,...

Pa nalazio se covjek u tome ili ne - danas i zasigurno bar par sljedecih izbornih mandata - covjek ima izabrati najmanje zlo - ili jednostavno bojkotovati i ne ucestovovati uopce u politickom zivotu. Igramo sa kartama koje imamo u rukama a ne kartama kakve bi zeljeli imati.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#110 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Nurudin »

piupiu wrote:
Nurudin wrote:Zabluda je još dublja i u njoj su prevareni i ateisti. Ne postoji zagrobni život , kao što ne postoji nešto što mi zovemo "moj život".
Postoji samo život i on , kao što nema cilj u klasičnom religijskom "velikom cilju" , tako nema ni u malom običnom životu iz kojeg je odstranjena ideja o "velikom" cilju. Veliki i mali cilj su i dalje ciljevi.
Čovjek je jedino biće koje svemu teži dati smisao i značenje, pa zato stvara priče i fantazije o sebi i svijetu. Samo čovjek ima ideju da život baš mora imati cilj , a uz zamišljeni cilj ide i određivanje dobra i zla koje su podređene cilju. Dobro je sve što vodi cilju, loše je sve što ne vodi. Sve to skupa naziva "smisao života" . Pošto ni jedan cilj ni smisao nemaju veze sa objektivnom realnošću, uvijek će postojati mnoštvo ciljeva , a nikad jedan, i ti ciljevi i smislovi života će se sukobljavati i praviti dramu od života . Život nema ni cilj ni smisao i to nije nikakva tragedija, naprotiv , tragedija se veže uvijek uz cilj i smisao
Da, postoji samo život i njegov tok i njegove mijene... i upravo o tome govorim. Onome ko je imao sreću da se rodi - smisao bi trebao biti upravo činjenica da mu je dato da se rodi u jednom prelijepom svijetu. Smisao je i shvatiti kakva je privilegija život. Iskoristiti talente koji su nam darovani. Živjeti u skladu sa svijetom oko sebe. Lično, ne očekujem i ne tražim ništa više.
Ja gvoorim o još većoj dubini zečije rupe. Ljudi koji kažu da su ateiste, obično smatraju da se riješili svakog oblika indoktrinacije.
Indoktrinacija je tolika , da je istina kako pojedinac uopće ne postoji na način kako on doživljava sebe.
To što si se riješio Boga, ne znači da si prestao biti rob.
Rob društva i društvenih normi , normalnosti i etiketa da li si uspješan, dobar, loš, zao.
Svi tvrde kako se njih ne dotiče tuđe mišljenje i da su slobodni od toga, a u stvari je to samoobmanjivanje i masna laž.
Slobodan nisi jer te je društvo stvorilo. Ti si društvo u malom. Društvo jednog lica :-D
Ono što hoću da kažem, jeste da je ta oslobođenost ateista od religije i Boga , lažna sloboda .
Čak i to "život je lijep, ptice cvrkuću itd" , to tzv "pozitivno razmišljanje" je robovanje ideji kako je ispravan život samo ako
si sretan i pozitivan. To nije život , nego je i dalje riječ o idealizmu u kojem je cilj osjećati se dobro.
Dakle, nemanje potrebe da se životu da smisao i značenje je sloboda ;)
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#111 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

Nurudin wrote:Čak i to "život je lijep, ptice cvrkuću itd" , to tzv "pozitivno razmišljanje" je robovanje ideji kako je ispravan život samo ako si sretan i pozitivan. To nije život , nego je i dalje riječ o idealizmu u kojem je cilj osjećati se dobro.
Čitaj to kako želiš, samo moram ti reći da je pretpostavka majka svih zajeba. Ne govorim o američkoj ideologiji sreće (o kojoj sam lično napisala nekoliko kritičkih eseja, na primjer), nego o individualnom osjećanju života. Ja se zaista tako osjećam. Osjećam svaki trenutak. Kiša me čini sretnom. Uvijek se smijem i pjevam. Zato što sam takva, a ne zato što me tome uči neka ideologija.
Dakle, nemanje potrebe da se životu da smisao i značenje je sloboda ;)
Svako je slobodan da svome životu da smisao kakav želi. Nema univerzalnog smisla. Posebno ne institucionaliziranog religijom ili ateizmom ili kolektivnom ideologijom 'pravog', 'krivog', 'istinitog' i 'lažnog'. ;-)
Smmajo
Posts: 99
Joined: 03/11/2017 15:29
Location: Bosna i Hercegovina

#113 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Smmajo »

Svi su oni isti, samo ovi furaju vako ovi nako, eto samo da nije isto, ali jedno je isto kod svakih, a to je krađa, nema vala onog koji nije ukro milione, samo je žalosno od SDA što tucaju svoj narod, a kao ono u Islamu je - Ne ukradi!
A oni kradu lopatama, evo meni ne smeta, i Titine komunjare su krale, ali pomalo i bilo sve u redu, daj ne moraš gulit ono sve što naiđeš, stani malo.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#114 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Nurudin »

piupiu wrote:
Nurudin wrote:Čak i to "život je lijep, ptice cvrkuću itd" , to tzv "pozitivno razmišljanje" je robovanje ideji kako je ispravan život samo ako si sretan i pozitivan. To nije život , nego je i dalje riječ o idealizmu u kojem je cilj osjećati se dobro.
Čitaj to kako želiš, samo moram ti reći da je pretpostavka majka svih zajeba. Ne govorim o američkoj ideologiji sreće (o kojoj sam lično napisala nekoliko kritičkih eseja, na primjer), nego o individualnom osjećanju života. Ja se zaista tako osjećam. Osjećam svaki trenutak. Kiša me čini sretnom. Uvijek se smijem i pjevam. Zato što sam takva, a ne zato što me tome uči neka ideologija.
Dakle, nemanje potrebe da se životu da smisao i značenje je sloboda ;)
Svako je slobodan da svome životu da smisao kakav želi. Nema univerzalnog smisla. Posebno ne institucionaliziranog religijom ili ateizmom ili kolektivnom ideologijom 'pravog', 'krivog', 'istinitog' i 'lažnog'. ;-)
Ne možeš biti slobodan da svom životu daješ neki smisao. To je oksimoron .
Kao da kažeš "slobodan si da izabereš koju god vrstu sladoleda hoćeš" . I onda ti neko kaže da ne želi sladoled uopće.
Ne mora htjeti sladoled kao što ne mora ni smisao . To je sasvim ok . :-D
Moja poenta je , da dok god imaš potrebu za smislom i ciljem , pod nekom si vrstom indoktrinacije.
Ruža postoji bez potrebe za smislom. Ona jednostavno jeste.
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#115 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

Nurudin wrote:Ruža postoji bez potrebe za smislom. Ona jednostavno jeste.
To je ono što i ja govorim - postojanje je sav smisao. Nema nekog višeg, ni dubljeg smisla. Ali u ljudskom jeziku postoji koncept (i lingvistički i pshiološki) 'smisla života' i ja ne osjećam potrebu da taj termin iz jezika odstranjujem da bih demonstrirala svoju slobodu od njega. Ne opterećuje me artikulacija tog koncepta.

Inače, u postojanju - u tom 'ruža jednostavno jeste' - ima toliko ushićujućih stvari da bi bilo šteta o tome ne govoriti afirmativno. I, da, sloboda da izabereš šta je smisao tvog života je još uvijek sloboda. :)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#116 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Nurudin »

piupiu wrote:
Nurudin wrote:Ruža postoji bez potrebe za smislom. Ona jednostavno jeste.
To je ono što i ja govorim - postojanje je sav smisao. Nema nekog višeg, ni dubljeg smisla. Ali u ljudskom jeziku postoji koncept (i lingvistički i pshiološki) 'smisla života' i ja ne osjećam potrebu da taj termin iz jezika odstranjujem da bih demonstrirala svoju slobodu od njega. Ne opterećuje me artikulacija tog koncepta.

Inače, u postojanju - u tom 'ruža jednostavno jeste' - ima toliko ushićujućih stvari da bi bilo šteta o tome ne govoriti afirmativno. I, da, sloboda da izabereš šta je smisao tvog života je još uvijek sloboda. :)
Nije riječ o riječi samoj , već o onome što stoji iza toga.
Evo ti kažeš "to treba afirmisati" . To je već cilj i pretvaranje u ideologiju, ideologiju kako treba postojati.
Zašto imaš potrebu da nekome govoriš to? Zato što ti taj drugi koji ne misli tako, otežava put do tvog zamišljenog cilja.
Ako ne postoji cilj , nema ti šta ni otežavati , kontaš.
Možda izgleda kao cjepidlačenje ali to su suptilne stvari .
Tako nastaju svjetonazori, a oni se pretvaraju u ideologije koje imaju ideal "spašavanja svijeta".
Puno je korisnije naučiti kako prihvatiti svijet , a to nije moguće dok ga ne razumiješ.
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#117 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

Nurudin wrote:Zašto imaš potrebu da nekome govoriš to? Zato što ti taj drugi koji ne misli tako, otežava put do tvog zamišljenog cilja.
Zato što volim opisivati svijet oko sebe. Dao mi Bog jezik, boju, ton... pa, zašto da šutim? Ja ne propovijedam, nego opisujem svoj doživljaj. Ovdje govorim o tome jer si nas ti pitao o našem svjetonazoru, pa mi odvdje razgovaramo, odgovaramo jedni drugima, pratimo tok razgovora, mislimo naglas, razmjenjujemo stavove.
Puno je korisnije naučiti kako prihvatiti svijet , a to nije moguće dok ga ne razumiješ.
Izvini što ću ti ovo reći, ali ovo zvuči vrlo arogantno. Svako prihvata svijet na svoj način. Svako razumije svijet na svoj način. Nema jednog, univerzalnog načina, ni puta. Ti, sad, kao sve razumiješ, a onaj koji čuje kad cvrkuću ptice je kreten... on ne razumije i ne prihvata svijet. Mislim... :-)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#118 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Nurudin »

piupiu wrote:
Nurudin wrote:Zašto imaš potrebu da nekome govoriš to? Zato što ti taj drugi koji ne misli tako, otežava put do tvog zamišljenog cilja.
Zato što volim opisivati svijet oko sebe. Dao mi Bog jezik, boju, ton... pa, zašto da šutim? Ja ne propovijedam, nego opisujem svoj doživljaj. Ovdje govorim o tome jer si nas ti pitao o našem svjetonazoru, pa mi odvdje razgovaramo, odgovaramo jedni drugima, pratimo tok razgovora, mislimo naglas, razmjenjujemo stavove.
Puno je korisnije naučiti kako prihvatiti svijet , a to nije moguće dok ga ne razumiješ.
Izvini što ću ti ovo reći, ali ovo zvuči vrlo arogantno. Svako prihvata svijet na svoj način. Svako razumije svijet na svoj način. Nema jednog, univerzalnog načina, ni puta. Ti, sad, kao sve razumiješ, a onaj koji čuje kad cvrkuću ptice je kreten... on ne razumije i ne prihvata svijet. Mislim... :-)
:mrgreen: pa nisam ja to rekao, nemoj mi inputirati takve stvari
Hajde, nisi me razumjela. Sve ok :thumbup:
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#119 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by PeppermintSA »

Anacionalan - ne osjećam stvarnu pripadnost jednoj od bh. nacija. Mislim da sam najbliži jugoslovenstvu kao nacionalnoj ideologiji. Kada to kažem ne mislim na Tita, partiju i na slične gluposti, nego na nacionalnu ideologiju izvornog tipa iako znam da od toga nikad ništa neće biti.
Anti-nacionalista - ne podnosim nacionalizam, bio on domaći ili inostrani, čak on bio i taj neki nazovimo kvazi-jugoslovenski. Po prirodi sam internacionalista.
Ateista - zaista ne vjerujem u boga. Iz takve sam porodice, naprosto nikad mi nije taj čip ugrađen, iako sam dugi niz godina jako detaljno istraživao sve tri vjere, tražeći neku svoju duhovnost, no nisam uspio. Nisam militantni tip koji nameče svoje mišljenje drugima. Isto kao što ne volim kada pojedinci na sva usta pričaju o svojoj vjeri, ja svoj ateizam držim za sebe.
Sekularista - Iako sam ateista, u potpunosti zagovaram slobodu ispovijedanja i nemam nikakav problem sa iskrenim, stvarnim vjernicima. Samo mislim da vjera i država moraju biti u potpunosti odvojene. Zagovarač sam sekularizma francuskog tipa, gdje je vjera doslovno prikovana za 4 zida kuće.
Ljevičar - Kao mlađi sam bio dosta radikalan ljevičar, ali vremenom sam prestao biti toliko rigidan. Vjerujem u državno regulisanje privrede, jako sam osjetljiv na radnička prava, žestoki sam protivnik divljeg kapitalizma, ali isto tako nisam zagovarač državnog socijalizma, samoupravljanja isl. stvari. Nažalost, kapitalizam sa ljudskim licem se pokazao kao najbolji sistem za sada. Zagovaram socijaldemokratiju skandinavskog tipa, iako izrazito poštujem staru gardu Yu komunista, španske anarhiste iz građanskog rata, mislim da je oktobarska revolucija nosila neke jako bitne tekovine itd.
Liberal
- u potpunosti za LGBT prava, prava manjina, zagovaram pravo žena na abortus, pravo gejeva na brak, legalizacija droge, prostitucije itd.
Izuzeci - Pored svega toga, dijelim stavove sa desničarima po nekim pitanjima. Recimo, po pitanju imigracije. Protivim se masovnoj i neregulisanoj imigracije Arapa u Evropu. Dalje, ne podnosim političku korektnost i plačipičkarenje današnje ljevice. Diže mi se kosa na glavi od onih silnih društvenih pokreta na Zapadu tipa Body Positive Movementa isl. Izrazito se protivim cenzuri - ako je neko fašista, pusti mu da to jasno ispoljava.
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#120 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by piupiu »

Nurudin wrote::mrgreen: pa nisam ja to rekao, nemoj mi inputirati takve stvari
Hajde, nisi me razumjela. Sve ok :thumbup:
Sorry, preletila sam malo, razumijem šta si htio reći. :thumbup:

Ono sam više ponovo odgovarala na komentar o cvrkutanju ptica i ideologijama. Da ponovim, ljudski svijet u kojem sve samo jeste nije prazan - ispunjen je našom sviješću o svemu što jeste.
Last edited by piupiu on 18/11/2017 19:33, edited 2 times in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#121 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Towelie »

Nurudin wrote:
piupiu wrote:
Nurudin wrote:Ruža postoji bez potrebe za smislom. Ona jednostavno jeste.
To je ono što i ja govorim - postojanje je sav smisao. Nema nekog višeg, ni dubljeg smisla. Ali u ljudskom jeziku postoji koncept (i lingvistički i pshiološki) 'smisla života' i ja ne osjećam potrebu da taj termin iz jezika odstranjujem da bih demonstrirala svoju slobodu od njega. Ne opterećuje me artikulacija tog koncepta.

Inače, u postojanju - u tom 'ruža jednostavno jeste' - ima toliko ushićujućih stvari da bi bilo šteta o tome ne govoriti afirmativno. I, da, sloboda da izabereš šta je smisao tvog života je još uvijek sloboda. :)
Nije riječ o riječi samoj , već o onome što stoji iza toga.
Evo ti kažeš "to treba afirmisati" . To je već cilj i pretvaranje u ideologiju, ideologiju kako treba postojati.
Zašto imaš potrebu da nekome govoriš to? Zato što ti taj drugi koji ne misli tako, otežava put do tvog zamišljenog cilja.
Ako ne postoji cilj , nema ti šta ni otežavati , kontaš.
Možda izgleda kao cjepidlačenje ali to su suptilne stvari .
Tako nastaju svjetonazori, a oni se pretvaraju u ideologije koje imaju ideal "spašavanja svijeta".
Puno je korisnije naučiti kako prihvatiti svijet , a to nije moguće dok ga ne razumiješ.
Nurudine, ne zaboravi da su svi prosvetljeni, oni koji ne zele nista nazor i nikakve ideologije i ciljeve, kao i oni koji to isto zele, makar suptilno. Svako ima svoj raj i njegove vocke, nemoj to uzimati ljudima. :wink:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#122 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by Nurudin »

Odosmo u filozofiju, bolje da ostanemo na ovoj svakodnevnoj političkoj razini.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#123 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by sabina1 »

piupiu wrote: Otkako su se i ovi u NS počeli igrati stranačkog raskola, postala sam po tom pitanju veliki pesmista. Nigdje ne vidim poitički zrelu snagu, energiju, silu... nigdje zračka sunca, teme i ideje. Kad se krug zatvori, mislim da će SDP ipak morati odigrati ulogu remorkera. Najveći problem koji vidim u be-ha politici je odsustvo bilo kakve pozitivne ideje, programa, plana za budućnost i kolektivna narcisoidnost političkih aktera. Ne govorim ovo da se nekom 'nagovorim', nego što to zaista vidim kao problem.
U Našoj Stranci i nije toliki problem taj raskol , jer tu nekog suštinskog raskola nema , prilično sam sigurna da će oni riješiti vlastite animozitete i krenuti normalno u izbore....problem Naše Stranke je što polako ali sigurno poprima političke efekte i navike - SDP-a , iako nisu još ni blizu vlasti nego nakon oktobra 2018 postoji šansa da budu dio vlasti i to je najrealnije u Kantonu Sarajevo.....ideološki koncept te "pretvorbe" je najmanje sporan , način upravljanja strankom i kadrovi koji iz prikrajka kao predatori čekaju plijen nakon izbora baš poput SDP ovih jastrebova 2014....Naša Stranka je bila stranka za koju se moglo glasati i kojoj se moglo ukazati povjerenje bez prevelikog straha oko izdaje ideje , principa i dosljednosti radi privilegija.....sada je to vrlo upitno a u KS se nema više za koga glasati.

SDP je opet najveće razočarenje savremene države Bosne i Hercegovine. Zbog odlične infrastrukture i mnogo novca , morali su i trebali od početka odbiti najveći dio svega onoga što su činili (uhljebljavanja , loša i neodgovorna upravljanja , nepotizam , korupcija , privredni kriminal , koalicije sa SDA i SBB , vlast radi vlasti) kako bi ovoj državi bilo bolje. SDP nam je ostao dužan - svima , našu proćerdanu i uništenu mladost koju smo mogli možda bolje iskoristiti čekajući da se nešto konačno promijeni , nade , snove i želje da će ova država biti bolja , da će ovaj grad biti normalan i savremen , da nećemo ovisiti o volji nekadašnjih provincijskih zadrugara i vozača , da nećemo biti taoci politike zasnovane isključivo na eksploataciji emocija odbrane od agresije....SDP je osim potonjeg sve navedeno preuzeo i zabio posljednji čavao u kovčeg u kom jesmo a koji se odavno zatrpava zemljom.......

Naše političke partije će nastupati poput političkih partija u Norveškoj onoga trenutka kada nam politički sistem bude isti kao i u Norveškoj (pri tom ne mislim na centralizaciju ili decentralizaciju već na javnu odgovornost , čestitost , ljubavi prema domovini , strahu od sankcija u slučaju kršenja zakona , fer i demokratskih izbora....) a to se zadugo neće desiti.

Pozdrav.
User avatar
nadInsan
Posts: 248
Joined: 24/09/2017 12:44

#124 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by nadInsan »

Bošnjački nacionalista - panbošnjak, nacija kao osnovna kategorija u kojoj se redaju sve ostale bitne komponente (vjera, kultura, jezik), nacija kao najbitnija poveznica nasuprot dosadašnje vjerske, tako da je bošnjak katolik bliži bošnjaku muslimanu od arapina muslimana. Mladomuslimani su igrali ključnu ulogu u nacionalnom osviještavanju muslimana Bosne, hvala im na tome, ali sada je vrijeme da nastavimo razvijati kao nacija bez vjerskih, geografskih, jezičkih okova. Ne zaboraviti Bošnjake u Sandžaku, Albaniji, Turskoj, bilo gdje na svijetu. Raditi na ujedinjavanju našeg naroda. I naravno, musliman sam bosanske inačice.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#125 Re: Koji je vaš svjetonazor, pripadate li nekoj stranci ? (iskreno)

Post by fosna2014 »

Socijal-liberalista.
Post Reply