KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#26 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Puf »

gamer121 wrote:
aldinmah wrote:
gamer121 wrote:Tomahawk11 i ostali,hvala što mi dajete iskrene odgovore i savjete,morat ću nešto bez matematike mada mi ide programiranje (sam sam nešto učio i volim to),ali eto,da upisujem pedagoški to nema matematike ali šta ću sa tim?E sad ne znam da li bi imao kakvu mogućnost sa sanitarnim inžinjerstvom ili islamskim pedagoškim,jer mi oni (pogotovo IPF) nude velike mogućnosti (rad u školi,bolnici,zatvoru itd)...A to da ko ne voli matematiku da neće imati život dostojan čovjeka to je totalna greška.Mada normalno ukoliko bi završio fakultet i vidio da nema posla pokušao bi otići vani šta ću drugo?
Ide ti programiranje i volis to i upisujes pedagoski. Sto ne upises FIT? Sto si budala?
Ma upisao bi ja FIT ali to ovdje u USK nema,ima u MOstaru možda i uSarajevu,a odakle meni pare za to?Džaba mi i stipendija od 500KM,i pripadam "srednjoj" klasi,a za dalje mi treba mjesečno minimalno 600KM,džaba mi i predznanje ako nemam novac... :sad:
Zato mi je univerzitet Bihać jedina šansa,a izbor je nikakav pogotovo ako ne voliš matematiku

Upisi DL studij, ne moras zivjeti dole. Uci i radi od kuce.
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#27 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by purgatorio »

gamer121 wrote:Kao i što sam naslov kaže,koji fakultet da upišem ako je izbor poprilično slab (ekonomski,islamski pedagoški,pedagoški,pravni,elektrotehnički,zdravstveni-sanitarno inžinjerstvo,biotehnički),sa kojim fakultetom brže do posla?
Vaše preporuke ako imate iskustva?Iskreno se bojim da ću se namučiti i završiti fakultet pa u Njemačku na bauštelu :D
Da ti dam rezime bihaćkih fakulteta:

U Bihaću sa kadrom i opremom je najbolji Biotehnički, s obzirom da je USK poljoprivredni kraj s malinarstvom u usponu i mljekarstvom s vrlo dobrom perspektivom poljoprivredni odsjek BTF-a ne bi bio loš izbor.

Tehnički fakultet nema kadra na odsjecim sem mašinstva. Informatika im nema uopće mlađih profesora te peglaju ljude s matematikom, fizikom, statikom i slično dok informacione tehnologije odrade reda radi.

Visoka zdravstvena škola je štamparija diploma za Njemačku.

Pravni i ekonomski imaju kadar, nisu pretjerano teški ali s obzirom da ove dvije struke ima blizu 1000 ljudi na evidenciji službe za zapošljavanje USK, ne znam da li ima perspektivu.

Pedagoški fakultet je također loš s predavačima. Smjer za fiziku je jedini obećavajući jer veći dugi niz godina jedino je fizika deficitarna u obrazovnim ustanovama na području kantona.

Islamski pedagoški ima nekakav smjer duhovne skrbi koji tržište rada ne prepoznaje.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#28 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

purgatorio wrote:
gamer121 wrote:Kao i što sam naslov kaže,koji fakultet da upišem ako je izbor poprilično slab (ekonomski,islamski pedagoški,pedagoški,pravni,elektrotehnički,zdravstveni-sanitarno inžinjerstvo,biotehnički),sa kojim fakultetom brže do posla?
Vaše preporuke ako imate iskustva?Iskreno se bojim da ću se namučiti i završiti fakultet pa u Njemačku na bauštelu :D
Da ti dam rezime bihaćkih fakulteta:

U Bihaću sa kadrom i opremom je najbolji Biotehnički, s obzirom da je USK poljoprivredni kraj s malinarstvom u usponu i mljekarstvom s vrlo dobrom perspektivom poljoprivredni odsjek BTF-a ne bi bio loš izbor.

Tehnički fakultet nema kadra na odsjecim sem mašinstva. Informatika im nema uopće mlađih profesora te peglaju ljude s matematikom, fizikom, statikom i slično dok informacione tehnologije odrade reda radi.

Visoka zdravstvena škola je štamparija diploma za Njemačku.

Pravni i ekonomski imaju kadar, nisu pretjerano teški ali s obzirom da ove dvije struke ima blizu 1000 ljudi na evidenciji službe za zapošljavanje USK, ne znam da li ima perspektivu.

Pedagoški fakultet je također loš s predavačima. Smjer za fiziku je jedini obećavajući jer veći dugi niz godina jedino je fizika deficitarna u obrazovnim ustanovama na području kantona.

Islamski pedagoški ima nekakav smjer duhovne skrbi koji tržište rada ne prepoznaje.
E ovo je do sada jedini komentar sa činjenicama,i definitivno netko ko se razumije i tko posjeduje relevantne podatke,mislim ovo mi je najviše trebalo netko ko ima iskustvo sa bihaćkim fakultetima,a rekao bi da je neko tko radi u ministarstvu,vidim gospodine da ste u Sarajevo ali preptostavljam da ste sa područja USK kantona i da ste tu bili ministar :) Da li sam u pravu? U svakom slučaju hvala vam i mislim da ću ovaj tekst preuzeti i dijeliti ga dalje,ovo je jedino objektivno i realno mišljenje o Bihaćkom univerzitetu,i pomoće mnogima,hvala vam mnogo...
Tek sad nakon vaših odgovora vidim da mi je najbolje ići na neki drugi univerzitet,pogotovo ako izvučem kakvu stipendiju,a treba bi pšošto prolazim peticom a i načtan sam (niko me to neće pitati ali eto)...
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#29 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Mislim da je ovaj prijedlog sa DL veoma dobar vidjet ću i o njemu...
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#30 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Black swan wrote:ljudi niste ni svjesni kako je nama drustvenjacima bez stele i zaledja

jos ako si tikva bez korijena :roll:
Tu si u pravu definitivno :)
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#31 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by pinkman »

Elektrotehniku su zavrsavali i matematiku polagali i oni koji su prosjecni. Sjedni, vjezbaj i polozit ces. Na kraju krajeva, fakultet ima 4 godine, ako zapnes sa tom matematikom i zavrsis za 6 godina, ti ces opet sa 24. godine biti inzenjer.

Posao ces naci odmah (i poceti raditi prije kraja fakulteta), a neko ko zavrsi taj pedagoski ce sa 24. godine imati zavrsen fakultet u roku, i vrlo vjerovatno biti na birou.

Bitno je da ne izgubis samopouzdanje i budes uporan. Nalazis se pred najbitnijom zivotnom odlukom. Ako volis programiranje, a sa matematikom nisi odlican - nema veze. Na kraju krajeva, masa ljudi koji su uspjesni u IT-u nemaju fakultet.

Programeri koji rade komercijalne projekte ne susrecu se toliko sa naprednom matematikom. Malo Bulova algebra, diskretna matematike i tome slicno. Nista posebno.

Ona jeste bitna ako ces se baviti recimo kriptografijom, ili npr. data science, machine learning i tome slicno, ali u industriji ima toliko opcija i ponuda da ces sa 99% sigurnoscu raditi "generalne projekte" gdje ti nece trebat. Ne treba tebi najnaprednija matematika ako budes radio Android, iOS ili web aplikaciju.

Ok, sad neko moze reci - matematika pomaze sa logikom i naucit ce ga da pise vise optimiziran kod (ne znaci da ne moze onaj ko nije vrhunski matematicar), ali ja kazem da isto kao sto 9 od 10 novoosnovanih kompanija propadne, tako 9 od 10 aplikacija (ili jos gore) nece imati milionski promet gdje je svaka linija koda bitna. Opet kazem, bitni su predmeti kao sto su algoritmi i strukture podataka, koji jesu u uskoj vezi sa predmetom matematika, ali nije opet da radis geometriju, sinus i kosinus :D

Hocu da kazem, bitno je uci u taj svijet IT-a, sticati kontakte, a IT nije samo programiranje, tu je i dizajn, marketing, i svasta nesto. Ne znas da neces nekad otkriti ljubav prema UI/UX dizajnu i time se baviti. Vecina dizajnera nisu zavrsili Akademiju likovnih umjetnosti. :)

I za kraj, uci i izvan fakulteta jer ako ostanes samo na fakultetskim ispitima, bit ces u zaostatku sa trendovima i znanjem nego neko ko je ucio dosta "sa strane".
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#32 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by numizmatic »

Samo da napomenem, nema 4 godine, nego je na principu 3 + 2. Znači 3 godine bachelora i 2 godine mastera.
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#33 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by LeonardoAC »

Kakav crni IPF... ne uništavaj si budućnost - zar ti nije bolje uozbiljit' se 1-2 godine i položiti i te matematike, kasnije biti dingospo - vjerovatno ti neće nikad u životu to ponovo trebati da računaš sinus/kosinus i slične gluposti. :)
jedino radno mjesto na koje možeš računati sa IPF je nastavnik u nekoj školi - već su sve škole popunjene uveliko, tu rijetko ko daje otkaz - penzioniše se godišnje 2-3 nastavnika u prosijeku - imaš li dovoljno jaka leđa i sreće da upadneš nekad na ta radna mjesta ?

pinkman ti je dao dobar savijet - sjedneš, navježbaš... položiš :)
Osim ako nisi totalni retard koji nije u stanju navježbati za mršavu šesticu... :-D
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#34 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by victom »

najbolje je medresu, i onda naplaćivat dženaze.
mrtvih će uvijek biti.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:15, edited 2 times in total.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#35 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

hvala vam,dali ste dobre savjete ali kako kod nas nema IT upisat cu IPF i gledati da to zavrsim,a usput cu naci literature iz programiranja i preko yt tutorijala cu to naucit sam,to mi je definitivno najbolji izbor jer cu onda zanti vise,a i najzad kad ucim sam sebe niko me nece mucit sa matematikom itd,sam cu nauciti komande u c++ i to je to,iz toga mi je bitno znanje a ne diploma...
A dobar je savjet dao i victim ali je kasno sad
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#36 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by pinkman »

gamer121 wrote:hvala vam,dali ste dobre savjete ali kako kod nas nema IT upisat cu IPF i gledati da to zavrsim,a usput cu naci literature iz programiranja i preko yt tutorijala cu to naucit sam,to mi je definitivno najbolji izbor jer cu onda zanti vise,a i najzad kad ucim sam sebe niko me nece mucit sa matematikom itd,sam cu nauciti komande u c++ i to je to,iz toga mi je bitno znanje a ne diploma...
A dobar je savjet dao i victim ali je kasno sad
Cinis veliku gresku, ali je izbor tvoj. Sta ce ti Islamski pedagoski fakultet ako zelis da se bavis IT-em? Ako vec neces Racunarstvo i informatiku, onda upisi Ekonomiju, a uporedo uci samostalno. Na kraju krajeva, dok zavrsis prvi ciklus, dovoljno mozes samostalno nauciti da pocnes sam odradjivati projekte, pa ces moci isfinansirati recimo ovaj novi zajednicki program EFSA i Microsofta:
http://www.efsa.unsa.ba/ef/sites/defaul ... ih-mis.pdf
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#37 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by 4L0n3 »

pinkman wrote:Elektrotehniku su zavrsavali i matematiku polagali i oni koji su prosjecni. Sjedni, vjezbaj i polozit ces. Na kraju krajeva, fakultet ima 4 godine, ako zapnes sa tom matematikom i zavrsis za 6 godina, ti ces opet sa 24. godine biti inzenjer.

Posao ces naci odmah (i poceti raditi prije kraja fakulteta), a neko ko zavrsi taj pedagoski ce sa 24. godine imati zavrsen fakultet u roku, i vrlo vjerovatno biti na birou.

Bitno je da ne izgubis samopouzdanje i budes uporan. Nalazis se pred najbitnijom zivotnom odlukom. Ako volis programiranje, a sa matematikom nisi odlican - nema veze. Na kraju krajeva, masa ljudi koji su uspjesni u IT-u nemaju fakultet.

Programeri koji rade komercijalne projekte ne susrecu se toliko sa naprednom matematikom. Malo Bulova algebra, diskretna matematike i tome slicno. Nista posebno.

Ona jeste bitna ako ces se baviti recimo kriptografijom, ili npr. data science, machine learning i tome slicno, ali u industriji ima toliko opcija i ponuda da ces sa 99% sigurnoscu raditi "generalne projekte" gdje ti nece trebat. Ne treba tebi najnaprednija matematika ako budes radio Android, iOS ili web aplikaciju.

Ok, sad neko moze reci - matematika pomaze sa logikom i naucit ce ga da pise vise optimiziran kod (ne znaci da ne moze onaj ko nije vrhunski matematicar), ali ja kazem da isto kao sto 9 od 10 novoosnovanih kompanija propadne, tako 9 od 10 aplikacija (ili jos gore) nece imati milionski promet gdje je svaka linija koda bitna. Opet kazem, bitni su predmeti kao sto su algoritmi i strukture podataka, koji jesu u uskoj vezi sa predmetom matematika, ali nije opet da radis geometriju, sinus i kosinus :D

Hocu da kazem, bitno je uci u taj svijet IT-a, sticati kontakte, a IT nije samo programiranje, tu je i dizajn, marketing, i svasta nesto. Ne znas da neces nekad otkriti ljubav prema UI/UX dizajnu i time se baviti. Vecina dizajnera nisu zavrsili Akademiju likovnih umjetnosti. :)

I za kraj, uci i izvan fakulteta jer ako ostanes samo na fakultetskim ispitima, bit ces u zaostatku sa trendovima i znanjem nego neko ko je ucio dosta "sa strane".
Bravo :thumbup:
Autoru teme, upisi DL na FIT-u.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#38 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

pinkman wrote:
gamer121 wrote:hvala vam,dali ste dobre savjete ali kako kod nas nema IT upisat cu IPF i gledati da to zavrsim,a usput cu naci literature iz programiranja i preko yt tutorijala cu to naucit sam,to mi je definitivno najbolji izbor jer cu onda zanti vise,a i najzad kad ucim sam sebe niko me nece mucit sa matematikom itd,sam cu nauciti komande u c++ i to je to,iz toga mi je bitno znanje a ne diploma...
A dobar je savjet dao i victim ali je kasno sad
Cinis veliku gresku, ali je izbor tvoj. Sta ce ti Islamski pedagoski fakultet ako zelis da se bavis IT-em? Ako vec neces Racunarstvo i informatiku, onda upisi Ekonomiju, a uporedo uci samostalno. Na kraju krajeva, dok zavrsis prvi ciklus, dovoljno mozes samostalno nauciti da pocnes sam odradjivati projekte, pa ces moci isfinansirati recimo ovaj novi zajednicki program EFSA i Microsofta:
http://www.efsa.unsa.ba/ef/sites/defaul ... ih-mis.pdf
Ma nije da ne zelim nego nemam gdje ovdje,a kak ocu ekonomski kad mi ne ide matematika a na pedagoskom nema matematike,a i procitao sam dosta literature iz toga pa imam predznanja...
Ma uglavnom je ok sad,uradit cu tako kao sto sam rekao,to mi je vjerovatno najbolji izbor...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#39 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by pinkman »

gamer121 wrote:
pinkman wrote: Cinis veliku gresku, ali je izbor tvoj. Sta ce ti Islamski pedagoski fakultet ako zelis da se bavis IT-em? Ako vec neces Racunarstvo i informatiku, onda upisi Ekonomiju, a uporedo uci samostalno. Na kraju krajeva, dok zavrsis prvi ciklus, dovoljno mozes samostalno nauciti da pocnes sam odradjivati projekte, pa ces moci isfinansirati recimo ovaj novi zajednicki program EFSA i Microsofta:
http://www.efsa.unsa.ba/ef/sites/defaul ... ih-mis.pdf
Ma nije da ne zelim nego nemam gdje ovdje,a kak ocu ekonomski kad mi ne ide matematika a na pedagoskom nema matematike,a i procitao sam dosta literature iz toga pa imam predznanja...
Ma uglavnom je ok sad,uradit cu tako kao sto sam rekao,to mi je vjerovatno najbolji izbor...
Ma matematika je vjezbanje. Ne moras kontat sta se desava "behind the scenes" za sesticu. Ali hajde, sa srecom svakako. :)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#40 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Tomahawk11 »

Matematika je vjezbanje, ali moras imati kliker bar za osnovne stvari.
Inace, nemas sta vjezbati.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#41 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Ma ne ide mi matematika...
Last edited by gamer121 on 18/05/2017 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#42 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by KB9 »

zanat da popravljas auta
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#43 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by musicman80 »

gamer121 wrote:Ma ne mogu ja matematiku i gotovo,nije mi jasno samo zasto na fakultetima kao sto su IT uvode matematiku,realno stvarno nije potrebna ali eto.
Upisat cu IPF,potruditi se i završiti pa dalje ćemo vidjeti,nemam neko izbora...

Kako nije potrebna matematika za IT, kako ces programirati bez matematike?
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#44 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Ludzak »

gamer121 wrote:Ma ne mogu ja matematiku i gotovo,nije mi jasno samo zasto na fakultetima kao sto su IT uvode matematiku,realno stvarno nije potrebna ali eto.
Upisat cu IPF,potruditi se i završiti pa dalje ćemo vidjeti,nemam neko izbora...
Onda fino upišeš likovnu akademiju, ili muzičku
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#45 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by toure123 »

gamer121 wrote:Ma ne mogu ja matematiku i gotovo,nije mi jasno samo zasto na fakultetima kao sto su IT uvode matematiku,realno stvarno nije potrebna ali eto.
Upisat cu IPF,potruditi se i završiti pa dalje ćemo vidjeti,nemam neko izbora...

To si sada rekao i nikad vise, nemoj se provaljivati momce :lol: :lol: :lol:
DaShip
Posts: 342
Joined: 04/11/2016 09:21

#46 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by DaShip »

Za većinu poslova, pogotovo u Bosni, može proći samo sa osnovnoškolskom matematikom.Koliko se ljudi bavi umjetnom inteligencijom, obradom digitalnog signala, računarskom grafikom itd. a koliko ih kucka web/mobilne aplikacije ili nešto u javi?
agolos92
Posts: 10
Joined: 20/06/2016 16:30

#47 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by agolos92 »

Pozdrav svima,

Toplo preporučujem studij Poslovne informatike na Univerzitetu u Mostaru (organizuju ga dva fakulteta zajedno: FIT i Ekonomija).
User avatar
avetinja
Posts: 31423
Joined: 19/07/2014 13:31

#48 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by avetinja »

Najbolje je upisati medresu i biti hodža. Jeste da je teška škola, ali se isplati.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#49 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by pici »

avetinja wrote:Najbolje je upisati medresu i biti hodža. Jeste da je teška škola, ali se isplati.
:thumbup: :bih:
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#50 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Sultanahmed »

Sta mislite raja koji je fakultet najbolje zavrsiti u bihacu?
Tj.koji je najisplativiji(osim medicinskog)
Pozz :thumbup:
Post Reply