KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#1 KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Kao i što sam naslov kaže,koji fakultet da upišem ako je izbor poprilično slab (ekonomski,islamski pedagoški,pedagoški,pravni,elektrotehnički,zdravstveni-sanitarno inžinjerstvo,biotehnički),sa kojim fakultetom brže do posla?
Vaše preporuke ako imate iskustva?Iskreno se bojim da ću se namučiti i završiti fakultet pa u Njemačku na bauštelu :D
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Truba »

ako znaš matematiku idi na elektrotehniku
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#3 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by cenecimoveocino »

Black swan wrote:ako znaš matematiku idi na elektrotehniku
Sve rečeno,ako je baš rasturaš upišeš PMF smjer matematike,primjenjene matematike ili čak fizike i nema zime :thumbup:
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#4 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by ABDstudent »

ETF,FIT,PMF,mada nisu za bacit ni zdravstveni
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Truba »

ljudi niste ni svjesni kako je nama drustvenjacima bez stele i zaledja

jos ako si tikva bez korijena :roll:
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#6 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by P308 »

Najmanje sanse za zaposlenje od gore nabrojanih imas sa pedagoskim...govorim iz iskustva :D
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#8 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Ma problem mi i jest u tome što mi ne ide matematika,tako da sam se gotovo odlučio za Islamski Pedagoški,ali sam sad u nedoumici...Kad jednostavno nemaš izbora i gotovo,malo razmišljam i o elektrotehničkom,od ove godine uvode smjer računarstvo i informatika pa to,ali ne znam koliko će semestara biti matematike,valjda bi mogao dva semestra progurati matematiku ali opet...Volio bi fakultet informacionih ali to u Bihaću nema pa ništa od toga...Ne znam,samo šta mislite koje su mi šanse sa Islamskim pedagoškim?
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#9 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Kejn »

Ako hoćeš posao u Bosni imaš opciju da završiš samo nekolicinu fakulteta. To su: Medicina, ETF, Mašinstvo, Građevina i Farmacija. Sve ostalo je gubljenje vremena.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Truba »

ako nwe znas matematiku
zaboravi na zivot dostojan cvovjeka :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Tomahawk11 »

gamer121 wrote:Ma problem mi i jest u tome što mi ne ide matematika,tako da sam se gotovo odlučio za Islamski Pedagoški,ali sam sad u nedoumici...Kad jednostavno nemaš izbora i gotovo,malo razmišljam i o elektrotehničkom,od ove godine uvode smjer računarstvo i informatika pa to,ali ne znam koliko će semestara biti matematike,valjda bi mogao dva semestra progurati matematiku ali opet...Volio bi fakultet informacionih ali to u Bihaću nema pa ništa od toga...Ne znam,samo šta mislite koje su mi šanse sa Islamskim pedagoškim?
Ovo dvoje ne ide jedno s drugim. Matematika i informatika su usko povezane.
Nije problem koliko semestara ces imati matematiku, nego je problem sto je neces poloziti ako ti ne ide, pa ces na kraju dici ruke od svega.
Hvataj se neceg sto nema matematike, nema ti druge.
Naravno, obzirom na trenutnu situaciju, izbor ti se suzava i cak i kad zavrsis, neces imati velike sanse za posao.
Dobro razmisli, zelis li potrositi n-godina na studij i za sav taj trud dobiti diplomu, a posao traziti kao da nisi to ni zavrsio?!
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#12 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by KB9 »

masinstvo je konacni odgovor
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#13 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Tomahawk11 i ostali,hvala što mi dajete iskrene odgovore i savjete,morat ću nešto bez matematike mada mi ide programiranje (sam sam nešto učio i volim to),ali eto,da upisujem pedagoški to nema matematike ali šta ću sa tim?E sad ne znam da li bi imao kakvu mogućnost sa sanitarnim inžinjerstvom ili islamskim pedagoškim,jer mi oni (pogotovo IPF) nude velike mogućnosti (rad u školi,bolnici,zatvoru itd)...A to da ko ne voli matematiku da neće imati život dostojan čovjeka to je totalna greška.Mada normalno ukoliko bi završio fakultet i vidio da nema posla pokušao bi otići vani šta ću drugo?
Zoya
Posts: 23144
Joined: 09/06/2008 14:54

#14 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Zoya »

Sta znaci islamski pedagoski? Mislim kome ces moci predavati kad to zavrsis? Koje ces zvanje imati?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#15 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Tomahawk11 »

gamer121 wrote:Tomahawk11 i ostali,hvala što mi dajete iskrene odgovore i savjete,morat ću nešto bez matematike mada mi ide programiranje (sam sam nešto učio i volim to),ali eto,da upisujem pedagoški to nema matematike ali šta ću sa tim?E sad ne znam da li bi imao kakvu mogućnost sa sanitarnim inžinjerstvom ili islamskim pedagoškim,jer mi oni (pogotovo IPF) nude velike mogućnosti (rad u školi,bolnici,zatvoru itd)...A to da ko ne voli matematiku da neće imati život dostojan čovjeka to je totalna greška.Mada normalno ukoliko bi završio fakultet i vidio da nema posla pokušao bi otići vani šta ću drugo?
Ne sumnjam ja da si ti mozda samouk i da znas nesto o programiranju (poznajem tipa koji to razvaljuje, ali nema papir, htio zavrsiti i zapeo na matematici).
Ma pusti labuda, svoj ti posao. Tebi je problem na relaciji ono sto zelis - ono sto je dobro da sutra dobijes posao. Ako to uspijes uskladiti, bice nesto :thumbup:
iz Mostara
Posts: 456
Joined: 08/04/2017 17:40

#16 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by iz Mostara »

Umjesto što bezveze učite fakultete i gubite živce i vrijeme bolje vam je da se fatate noge iz ove fašistoidne države, pa sreću gradite negdje drugo gdje su opcije otvorene, ako već mislite ostajat ovde osnovna je obavezna završi i uhvati se kriminala pa dokle doguraš.
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#17 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Puf »

gamer121 wrote:Tomahawk11 i ostali,hvala što mi dajete iskrene odgovore i savjete,morat ću nešto bez matematike mada mi ide programiranje (sam sam nešto učio i volim to),ali eto,da upisujem pedagoški to nema matematike ali šta ću sa tim?E sad ne znam da li bi imao kakvu mogućnost sa sanitarnim inžinjerstvom ili islamskim pedagoškim,jer mi oni (pogotovo IPF) nude velike mogućnosti (rad u školi,bolnici,zatvoru itd)...A to da ko ne voli matematiku da neće imati život dostojan čovjeka to je totalna greška.Mada normalno ukoliko bi završio fakultet i vidio da nema posla pokušao bi otići vani šta ću drugo?
Ide ti programiranje i volis to i upisujes pedagoski. Sto ne upises FIT? Sto si budala?
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Truba »

fakat :D
ako nemaš novaca probaj pozajmiti i neku IT akademiju završiti

vidim da mlatite lovom kasnije :D
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#19 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Zoya wrote:Sta znaci islamski pedagoski? Mislim kome ces moci predavati kad to zavrsis? Koje ces zvanje imati?
pa valjda si socijalni pedagog i mozes raditi u školama,bolnicama,kazneno popravni zavodima,predšđkolskim ustanovama itd,uglavnom kao duhovna skrb
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#20 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

aldinmah wrote:
gamer121 wrote:Tomahawk11 i ostali,hvala što mi dajete iskrene odgovore i savjete,morat ću nešto bez matematike mada mi ide programiranje (sam sam nešto učio i volim to),ali eto,da upisujem pedagoški to nema matematike ali šta ću sa tim?E sad ne znam da li bi imao kakvu mogućnost sa sanitarnim inžinjerstvom ili islamskim pedagoškim,jer mi oni (pogotovo IPF) nude velike mogućnosti (rad u školi,bolnici,zatvoru itd)...A to da ko ne voli matematiku da neće imati život dostojan čovjeka to je totalna greška.Mada normalno ukoliko bi završio fakultet i vidio da nema posla pokušao bi otići vani šta ću drugo?
Ide ti programiranje i volis to i upisujes pedagoski. Sto ne upises FIT? Sto si budala?
Ma upisao bi ja FIT ali to ovdje u USK nema,ima u MOstaru možda i uSarajevu,a odakle meni pare za to?Džaba mi i stipendija od 500KM,i pripadam "srednjoj" klasi,a za dalje mi treba mjesečno minimalno 600KM,džaba mi i predznanje ako nemam novac... :sad:
Zato mi je univerzitet Bihać jedina šansa,a izbor je nikakav pogotovo ako ne voliš matematiku
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#21 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by gamer121 »

Black swan wrote:fakat :D
ako nemaš novaca probaj pozajmiti i neku IT akademiju završiti

vidim da mlatite lovom kasnije :D
IT ima samo u Mostaru a za to mi trebaju pare i pare xd
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#22 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Dope_Man »

Sve price o tome da te sa par fakulteta ceka posao, a ostalo je besmisleno i upisati su, blago receno, teske gluposti. Na trzistu ima svega i biro je pun ljudi svih fakulteta, a isto tamo sam svjedok mnogi kolega koji su sa diplomom sa drustvenih nauka (psihologija, pedagogija...) bez problema nasli posao. Kljucno za posao je da imas vjestine za trazenje posla, da se znas nametnuti trzistu u bilo kojoj bransi. Niko ne sjedi i ceka samo da ti zavrsis ETF pa da ti da posao i 5000 platu.

Stoga bi moj savjet bio da upises ono sto te zaista zanima. Trudom se mozes istaci u tom polju i naci posao, bilo ovdje ili eventualno vani.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Truba »

ne laži čovjeka :mrgreen:

tu je i uloga samopoštovanja (što je danas nažalost PLATA i keš na banci)

te poštovanje društva (opet nažalost plata)


da bi bio dobar lupam biolog doktor... treba neko da uloži milijune u "studio"

a da bi bio dobar "inženjer" sve imaš u glavi treba ti garaža i kompjuter s internetom

na kraju krajeva mlad si možeš dva faxa :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#24 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Dope_Man »

I sta sad ako covjek zivi u stanu, ili cak kuci a nema garazu.. pi*saj po sirotinji jel :D

Al ozb na temu, stvarno mislim ovo iznad. Bitnije je imati vjestine trazenja posla nego misliti da je X fax sigurica, a drugi nemoguc. Naravno ima i taj aspekt plate gdje ce IT strucnjak za par godina primati 4 plate pedagoga, ali tu u formulu ulazi i licno zadovoljstvo poslom i svasta nesta.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: KOJI FAKULTET USPISATI USLJED MALOG IZBORA?

Post by Truba »

sve stoji

ali da bi pedagog radio... mora postojati neka institucija = mora biti uloženo nekoliko milijuna

tako je za mnoge struke...

dok je "inženjerstvo" :D nekako neovisno... možeš odavde raditi za singapursku firmu

ne treba neko taj milijun uložiti :D
Post Reply