Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#51 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by kojeime »

Mariella wrote:E da se ovdje nadovezem, da ne bi kvarila temu "digitalna fotografija" sa svojim jeftinim aparatima :razz:

Htjela bih da kupim aparat do nekih 250 KM, sto vise gledam i istrazujem po internetu to vise ne znam koji da kupim :lol: pa mi treba preporuka od ljudi koji se bolje razumiju :) Najbitniji mi je kvalitet fotografije jer mi treba aparat za slikanje ovako kad se negdje ode i sl., nista specijalno.

Evo neki od modela koje sam dosad gledala, ako ce sta pomoci :)

Nikon coolpix s5100, 248.99 KM
Sony CyberShot W510, 218.99 KM
Canon PowerShot A2200, 239.00 KM
Panasonic LUMIX DMC-S1, 234.99
Olympus VG-120, 225.00 KM
Nikon COOLPIX S3100, 258.99 KM
Posto si rekla da ti treba aparat za putovanja.

Moja djevojka ima jedan foto aparat tog tipa koje si ti nabrojala. I bila je zadovoljna sa njim kada je pravila fotografije tipa izlet, zabava i slicno. A onda je pokusala fotografisati sa njim na putovanjima po inostranstvu i shvatila je da takav aparat ne vrijedi. Ili objektiv nije dovoljno sirok, pa kada je blizu necega ne moze napraviti dobru sliku, ili nije dovoljono na tele podrucju pa kada je nesto daleko na slici ispadne premalo, ili su snimci nocu ocajni zbog slabog blica ili nedovoljne ISO vrijednosti ili loseg procesora slike. A kada negde otputujes, vece su sanse da ce ti to biti jedini put da si bas tu, nego da ces se ponovo vratiti, tako da ako prvi put ne napravis dobre slike, vjerovatno neces imati drugu priliku.

Ja imam stari Panasonic Lumix FZ20, star je barem 5-6 godina, ima samo 5 megapixela, ali vise slika sa putovanja donesemo napravljenih mojim aparatom nego njenim.

Gornji uvod je zato da kazem da ako hoces aparat sa kojima ces biti sigurnija da ces napraviti sliku kakvu zelis, ja bih ti preporucio da budes spremna dati izmedju 450 i 1000KM i kupis nesto tipa Panasonic Lumix FZ38 ili Sony DSC HX1 li slican Nikon, Canon, Olympus, Fuji itd... To su takozvani kompaktni ili prosumer aparati. Oni su nesto izmedju malih kompaktnih (oni koje si ti spomenula) i pravih SLR aparata. Izmedju su i po mogucnostima i po cijeni. Uz to aparati ovog tipa koje sam ja spomenuo imaju vise mogucnosti podesenja, tako d mozes aparat prilagoditi uslovima da dobijes dobru sliku, aparati koje si ti spomenula uglavnom sve rade automatski. To jeste "moji" aparati rade sta ti hoces, ti im "naredjujes" sta i kako da rade, "tvoji" aparati rade sta oni hoce, i ti im ne mozes puno "narediti" kako da rade. Ali to onda znaci da moras malo i uciti kako se pravi dobra slika, sto te mozda ne interesuje, i u tom slucaju su ti mozda previse. Iako, i na potpunoj automatici "moji" aparati ce vjerovatno imati vise uspjeha u pravljenju dobre slike od "tvojih" aparata.

Ako nemas novca za ove aparate koje sam spomenuo, onda sta je tu je, kupices onaj koji mozes platiti. Udrch ti je dobro rekao, a j cu dodati budi spremna zaliti za propustenim foto prilikama.

Doduse, ja jos uvijek ozbiljne fotografije pravim na filmu, ne digitalnim aparatom, pa me vjerovatno neces ozbiljno shvatiti :)
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#52 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by Mariella »

Hvala na komentarima :)

Vidjela sam i ja da su svi ovi aparati tu negdje, a znam i da sve rade automatski, ali u poredjenju s ovim kojeg sad imam (cak mu se i display pokvario pa uopste ne vidim sta slikam :lol:), ovi navedeni su premija :D

Ako bi kupovala neki od tih skupljih, morala bi cekati jos neko vrijeme, dok se para skupi jel :) A to da su za koristenje 2-3 godine pa onda bacanje mi i nije neki problem, uvijek bi planirala kupiti bolji poslije nekog vremena, kao sto i sad kupujem bolji od svog trenutnog.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#53 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by Mariella »

Ako moze jos jedno pitanje...

Vidim za ovaj aparat da su dobri komentari, reviews i sl. ali ovo sto sam na internetu pogledala po nasim web stranicama cijene se ekstremno razlikuju.

http://www.fotozunic.com/429/canon-powe ... poklon-set 266 KM

http://webshop.zkfoto.com/index.php?pag ... &Itemid=56 219 KM (snizeno)

http://www.terabajt.ba/index.php?page=s ... &Itemid=74 359 KM :shock:

http://shop.imtec.ba/bs/digitalni-fotoa ... plavi.html 279 KM

http://n2-shop.com/shop/index.php?main_ ... cts_id=889 349 KM

E sad, koliko se nekima od ovih stranica moze vjerovati...?

Naravno, ne mislim ni narucivati ovako preko interneta, ali cisto gledam da imam neku predstavu o cijeni, pa me ovo malo zbuni sad :)
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#54 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by kojeime »

Otidji u radnju i vidi koje su cijene. Pitanje je koliko su internet stranice azurirane, to jeste da li su promjene cijena odmah navedene i na internet stranicama. Odes u radnju i sta vidis u radnji, to je cijena.

A pazi sada ovaj primjer, prije 2 godine sam kupovao mobitel i ovo primjetio: Imas firmu koja prodaje mobitele i ima vise radnji u gradu. I u radnji na Alipasinom je mobitel kostao 280KM, dok je u radnji iste firme u BBI isti mobitel kostao 310KM, to jeste 30KM vise. To se nece desiti kod radnji tipa Imtec i slicni, oni uglavnom u svim svojim radnjama imaju iste cijene, ali kod ovih malih to se moze desiti.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#55 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by Mariella »

Ma ja, i palo mi je na pamet da su mozda neke od cijena napisane nekad davno, pa zato i skuplje, ali ko zna. U svakom slucaju i planiram po radnjama ici, i to sto ih vise budem mogla obici, bas da me ne zadesi to u jednoj skuplje, a u drugoj jeftinije. Mora se stedit ipak :D

Kad kupim, javim se sa utiscima :D
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#56 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by udrch »

Mariella wrote:Ma ja, i palo mi je na pamet da su mozda neke od cijena napisane nekad davno, pa zato i skuplje, ali ko zna. U svakom slucaju i planiram po radnjama ici, i to sto ih vise budem mogla obici, bas da me ne zadesi to u jednoj skuplje, a u drugoj jeftinije. Mora se stedit ipak :D

Kad kupim, javim se sa utiscima :D
Za imtec znam sigurno da i ako postoji greška u cijeni da ćeš dobiti po cijeni koja tebi više odgovara..
Ali takve greške kod njih uglavnom nisu moguće, jer im se sajt osvježava nekoliko puta dnevno, takva im je baza..
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#58 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by jaca-maca »

Preporuka za digitalni fotoparat sa dobrim zoom-om? :)
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#59 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by IcedFlame »

Zavisi kakav trazis. Da li je to jedina bitna stavka, i koliki je budzet na raspolaganju?

Ja sebi ne bih trazio dalje od nekog iz novije Panasonic Lumix serije. TZ35 recimo :)
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#60 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by shandrprcSA »

.
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#61 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by jaca-maca »

IcedFlame wrote:Zavisi kakav trazis. Da li je to jedina bitna stavka, i koliki je budzet na raspolaganju?

Ja sebi ne bih trazio dalje od nekog iz novije Panasonic Lumix serije. TZ35 recimo :)
Putujem, odnosno putovacu puno u narednom periodu i hocu nesto kvalitetno, da slikam znamenitosti :D
Sto se cijene tice, pa max 600-700 KM, mozda i vise ako bas vrijedi...
Koliko kosta taj Panasonic?
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#62 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by Nermin_BH »

jaca-maca wrote:
IcedFlame wrote:Zavisi kakav trazis. Da li je to jedina bitna stavka, i koliki je budzet na raspolaganju?

Ja sebi ne bih trazio dalje od nekog iz novije Panasonic Lumix serije. TZ35 recimo :)
Putujem, odnosno putovacu puno u narednom periodu i hocu nesto kvalitetno, da slikam znamenitosti :D
Sto se cijene tice, pa max 600-700 KM, mozda i vise ako bas vrijedi...
Koliko kosta taj Panasonic?
Kupi sony hx20v oko 450 KM, opticki zoom 20x lahak za upotrebu a slike su kao da je slikano sa profesionalnim fotoaparatom.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#63 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by vatrogasac »

Nermin_BH wrote:
Kupi sony hx20v oko 450 KM, opticki zoom 20x lahak za upotrebu a slike su kao da je slikano sa profesionalnim fotoaparatom.
Gdje ga ima po toj cijeni? U julskoj ponudi u Tehnomagu 600 KM.

Image
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#64 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by newphoenix »

jaca-maca wrote:Preporuka za digitalni fotoparat sa dobrim zoom-om? :)
ako bas zoom u pitanju 50x(24-1200 mm) 949KM

http://shop.imtec.ba/fotoaparati-kompak ... 50-hs.html
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#65 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by Nermin_BH »

vatrogasac wrote:
Nermin_BH wrote:
Kupi sony hx20v oko 450 KM, opticki zoom 20x lahak za upotrebu a slike su kao da je slikano sa profesionalnim fotoaparatom.
Gdje ga ima po toj cijeni? U julskoj ponudi u Tehnomagu 600 KM.

Image
Poslao sam ti pp
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#66 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by vatrogasac »

Nermin_BH wrote:
Poslao sam ti pp
Hvala ti. A @jaca može vidjeti da li joj je ovaj zoom dovoljan.

User avatar
salih88
Posts: 161
Joined: 06/02/2011 23:07

#67 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by salih88 »

Koristim Nikon d3100 sa 18-55 VR kit i preporucio bih ga svakome ko zeli sebi kupiti odlican fotoaparat. Sto se tice objektiva moze posluziti, kasnije ukoliko se odlucite mijenjate i kupujete jaci ;)
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#68 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by jaca-maca »

Ima li neki laganiji, ovaj mi izgleda pretezak za nosit :razz:

Image
User avatar
salih88
Posts: 161
Joined: 06/02/2011 23:07

#69 Re: AW: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by salih88 »

jaca-maca wrote:Ima li neki laganiji, ovaj mi izgleda pretezak za nosit :razz:

Image
Vjeruj nije tezak. Imas i okovratnik. ;):):):):)

Gesendet von meinem GT-I9300 mit Tapatalk 4 Beta
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#70 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by nedims »

Canon SX110 IS,silver,opticki zoom x10,9MP,kartica 2GB,usb,LCD 3"
Da li je ovo fotoaparat sa kojim cu biti zadovoljan i snimati dobre fotografije...
Kolega @kojeime je bas dobro objasnio sta i kakav aparat treba kupiti.E, sada, mene zanima da li sa ovim aparatom mogu postici upravo to o cemu je pisao @kojeime
User avatar
KID
Posts: 607
Joined: 10/03/2007 20:29

#71 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by KID »

Ljudi... jel valja ovo.. Fujifilm S2980 ... daje mi čovjek za 200 KM...
dobio ga na poklon....kupljen prošli mjesec...
meni se baš sviđa... molim vas za komentar... :)
Image
Image
http://www.ephotozine.com/article/fujif ... view-20407
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#72 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by black »

KID wrote:Ljudi... jel valja ovo.. Fujifilm S2980 ... daje mi čovjek za 200 KM...
dobio ga na poklon....kupljen prošli mjesec...
meni se baš sviđa... molim vas za komentar... :)

http://www.ephotozine.com/article/fujif ... view-20407
ma ako ti se svidja uzmi, za 200km se neces sigurno prevariti, ali prvo probaj, da li sve radi itd. za tu lovu i ne mozes nesto bolje uzeti ;-)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#73 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by vatrogasac »

black wrote:.... za tu lovu i ne mozes nesto bolje uzeti ;-)
Čini mi se da ga ja sad ne bih ni džaba. :mrgreen:
User avatar
KID
Posts: 607
Joined: 10/03/2007 20:29

#74 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by KID »

vatrogasac wrote:
black wrote:.... za tu lovu i ne mozes nesto bolje uzeti ;-)
Čini mi se da ga ja sad ne bih ni džaba. :mrgreen:
zašto ga ne bi džaba...??? :sad:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#75 Re: Koji digitalni fotoaparat kupiti?

Post by vatrogasac »

KID wrote:
vatrogasac wrote:
black wrote:.... za tu lovu i ne mozes nesto bolje uzeti ;-)
Čini mi se da ga ja sad ne bih ni džaba. :mrgreen:
zašto ga ne bi džaba...??? :sad:
Šalio sam se. Kako ti je @black rekao...pregledaj i uživaj.
Post Reply