Koji cloud servis

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#1 Koji cloud servis

Post by roki »

Koji preporučujete cloud servis po pitanju sigurnosti i stabilnost. Koji vi koristite,ako koristite, i jeste li zadovoljni istim.Mogu preporuke i plaćenih. Po internetu se vrti 5-6 kao najboljih ali preporuke iz prve ruke su ipak najbolja smjernica za donošenje odluke.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2 Re: Koji cloud servis

Post by hekaton »

Za koju namjenu ti treba. Ako zelis opaku infrastrukturu, skalabilnost, visoku dostupnost, i 0 down time-a onda naravno da ces uzeti AWS (Amazon Web Services).
Medjutim ako ti to treba da hostas neku web stranicu onda ih imas dosta povoljnijih, ali Amazon je bez premca kada je u pitanju Cloud computing i bit ce sigurno sljedecih 20 godina, mozes pogledati Azure od Microsofta, ali opet sve zavisi od potreba i zelja.
Ako pravis npr neku e commerce aplikaciju i zelis da imas web servere i db servere zasebno pa onda ako zelis da u slucaju visoke posjecenosti stranici Amazon sam skalira i doda jos dodatnih servera pa kad promet opadne da iste ugasi, oni su bez premca.

P.S: ili mozda zelis citavu kompaniju migrirati u cloud jer si skontao da ne zelis ulagati u serversku infrastrukturu koja ce za 5 god biti zastarjela i nece zadovoljavati tvoje potrebe?
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#3 Re: Koji cloud servis

Post by jahh »

Mislim da je on ciljao na Dropbox, Drive, OneDrive :)
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#4 Re: Koji cloud servis

Post by roki »

Upravo tako.Najsigurnije,najstabilnije,ako se tako može reći, (ne najpolularnije) rješenje za cloud. Ne isključujem mogućnost popularno=najbolje, naravno.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#5 Re: Koji cloud servis

Post by Praetorious »

Godinama koristim Ulož.to i zadovoljan sam. Nema prostornog ograničenja, nema brisanja fajlova, solidne opcije za uređivanje postavljenih fajlova... LINK

SolidFiles, još jedan popularan i stabilan hoster. Free acc dobija 50 GB, nema brisanja fajlova nakon vremenskog roka. Uslov: da se logirate na svoj acc najmanje jednom u 3 mjeseca. Vrlo omiljen među redovnim uploaderima*. LINK

Userscloud. Manje poznat, ne baš omiljen zbog reklama*. Free acc nudi neograničen prostor, bez brisanja fajlova. Izuzetak: fajlovi preko 1 GB veličine se brišu nakon određenog perioda neaktivnosti. Koristim ga za brzu razmjenu fajlova, ali i za regularno kačenje fajlova. LINK

Da spomenem i ultrapopularni ZippyShare, sa svim prednostima i nedostatcima koje ima, kao i Mega.nz.
Od korištenja Uptobox-a sam odustao, zbog čestog brisanja fajlova zbog neaktivnosti.

Naveo sam hostere koje lično koristim i koje mogu preporučiti.

Napomena: iako je na većinu hostera moguć UL i kao anonimni uploader, daleko veće mogućnosti se dobijaju besplatnom registracijom.

* Većina hostera ima reklame, među kojima se nalazi i ponuda za download i instalaciju nekog od Download Managera. Nepotrebno je naglasiti da je često u pitanju neki adware & spyware komad softwera, koji može dobro naškoditi. Za normalno korištenje bilo koga hostera, neophodno je imati postavljen AdBlocker, koji 100% eliminira svaku opasnost i sve neželjene reklame.
Nemojte reči da niste upozoreni ...
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#6 Re: Koji cloud servis

Post by roki »

Jako slabe preporuke. Da mi neko da dzaba npr. 50gb nema sanse. Nista nije dzaba. Sigurnost podataka 0. Dalje preporuke molim
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#7 Re: Koji cloud servis

Post by Praetorious »

Jarane ... na osnovu nikakvih podataka za šta ti treba i kome obimu, dao sam ti prijateljski savjet na osnovu vlastitog iskustva. Kad se ne umiješ zahvaliti, makar reda radi, onda i ne zaslužuješ dalje odgovore. Kreditnu u ruke i plati to što si našao kao nabolje.
I ja svakome odgovaram na postove ... :run:
User avatar
konektovan
Posts: 40634
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8 Re: Koji cloud servis

Post by konektovan »

roki wrote:Jako slabe preporuke. Da mi neko da dzaba npr. 50gb nema sanse. Nista nije dzaba. Sigurnost podataka 0. Dalje preporuke molim

Zbog tog tersluka i arogantnosti, necemo ti dati preporuke. :mrgreen:
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#9 Re: Koji cloud servis

Post by hekaton »

jahh wrote:Mislim da je on ciljao na Dropbox, Drive, OneDrive :)
Uh moja greska onda :-)
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#10 Re: Koji cloud servis

Post by Astrix »

Je l' ovaj OneDrive slican i ovom google Drive-u? Za ovaj google drive ti treba gmail da ga povezes, posto vidim da je ovaj OneDrive microsft-ov pretpostavljam da hotmail za povezivanje?

Ja koristim vec dugo google drive, kakav je ovaj OneDrive, za preporuku?
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#11 Re: Koji cloud servis

Post by chockad »

dropbox bez ikakve sumnje. pouzdan, povoljan, bez posebnih uslovljavanja. ekstra stvar koja omogucuje da ne strahujes da li ce i kada ce riknuti hard disk pa da se ostane bez podataka...
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#12 Re: Koji cloud servis

Post by Astrix »

Dropbox je ok i koristio sam ga ali storage je premali. Pa ni google drive, bar koliko ja znam ne uslovljava nista...
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#13 Re: Koji cloud servis

Post by chockad »

Astrix wrote:Dropbox je ok i koristio sam ga ali storage je premali. Pa ni google drive, bar koliko ja znam ne uslovljava nista...
treba pratiti promotivne akcije koje nudi dropbox. ja sam kroz reklamiranje dropboxa do sada dobio 54gb prostora što je više nego dovoljno za neku normalnu upotrebu...
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#14 Re: Koji cloud servis

Post by sema911s »

Koristim one drive nekih 2god. Godisnje mescini 50usd.. Terabajt..
Da je bilo problema nije, da je nesto super duper nije... Al za te pare dobar
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#15 Re: Koji cloud servis

Post by Hakiz »

chockad wrote:dropbox bez ikakve sumnje. pouzdan, povoljan, bez posebnih uslovljavanja. ekstra stvar koja omogucuje da ne strahujes da li ce i kada ce riknuti hard disk pa da se ostane bez podataka...
Prije neki dan sam bacio komputer iz 2000. Bacio zato što je toliko slabog hardvera za današnje uslove da ga nisam mogao ni pokloniti nekome siromašnom (što sam uradio sa jednim jačim kompjuterom ranije).

Dakle, taj kompjuter iz 2000. je bio potpuno ispravan. HDD (Maxtor) je preživio nebrojena particioniranja, formatiranja, pisanja/brisanja i ostala mačtretiranja za ovih 15 godina da je to nenormalno. I još je ispravan, nema loših sektora, nikakvih problema.

Pišeo ovo zbog toga što bi meni ostavljanje podataka po bespućima internata zbog straha od otkazivanja HDD-a bio nikakav razlog za korištenje cloud usluge. Bolje praviti redovne kopije podataka na ekstene diskove. Po mom mišljenju.

Ne govorim da cloud nema razloge da bi se koristio, ali taj razlog sigurno nije strah od otkazvanja HDD-a ili SSD-a a da bi se ostavljali privatni ili poslovni podaci nekoj kompaniji čiji je interes samo zarada i podložna je ucjenama vladinih agencija ili jačih kompanija.
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#16 Re: Koji cloud servis

Post by chockad »

Hakiz wrote:
chockad wrote:dropbox bez ikakve sumnje. pouzdan, povoljan, bez posebnih uslovljavanja. ekstra stvar koja omogucuje da ne strahujes da li ce i kada ce riknuti hard disk pa da se ostane bez podataka...
Prije neki dan sam bacio komputer iz 2000. Bacio zato što je toliko slabog hardvera za današnje uslove da ga nisam mogao ni pokloniti nekome siromašnom (što sam uradio sa jednim jačim kompjuterom ranije).

Dakle, taj kompjuter iz 2000. je bio potpuno ispravan. HDD (Maxtor) je preživio nebrojena particioniranja, formatiranja, pisanja/brisanja i ostala mačtretiranja za ovih 15 godina da je to nenormalno. I još je ispravan, nema loših sektora, nikakvih problema.

Pišeo ovo zbog toga što bi meni ostavljanje podataka po bespućima internata zbog straha od otkazivanja HDD-a bio nikakav razlog za korištenje cloud usluge. Bolje praviti redovne kopije podataka na ekstene diskove. Po mom mišljenju.

Ne govorim da cloud nema razloge da bi se koristio, ali taj razlog sigurno nije strah od otkazvanja HDD-a ili SSD-a a da bi se ostavljali privatni ili poslovni podaci nekoj kompaniji čiji je interes samo zarada i podložna je ucjenama vladinih agencija ili jačih kompanija.
nisam ni rekao da je jedini razlog koristenja cloud-a strah od otkazivanja hardwera. kazem da je to jedna od prednosti. isto tako, ako ti kao jedinu manu cloud-a navodis to sto tamo neko te podatke cuva, a koji moze podleci pritiscima ovih ili onih sluzbi, zapitaj se ovo: jesi li 100% siguran da su podaci na hard disku samo tvoji i da samo ti imas uvida u njih?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#17 Re: Koji cloud servis

Post by Hakiz »

chockad wrote:
nisam ni rekao da je jedini razlog koristenja cloud-a strah od otkazivanja hardwera. kazem da je to jedna od prednosti. isto tako, ako ti kao jedinu manu cloud-a navodis to sto tamo neko te podatke cuva, a koji moze podleci pritiscima ovih ili onih sluzbi, zapitaj se ovo: jesi li 100% siguran da su podaci na hard disku samo tvoji i da samo ti imas uvida u njih?
Kada radiš ozbiljne poslove, imati poseban računar za internet i ostale igrarije, a uz njih imati za posao posebne računare i skladištenje podataka sa nekoliko nivoa zaštite, i koji nikada nemaju pristup internetu, to je mali trošak.

Svako zna svoje. Ti ih stavljaj na cloud, znaš zašto to radiš, tebi odgovara, a ako tebi odgovara, ja nemam šta reći.
User avatar
erotica
Posts: 851
Joined: 08/09/2011 17:56

#18 Re: Koji cloud servis

Post by erotica »

Preporuka za Mega koji ti daje 50GB free i kako sami kažu sa najboljom zaštitom podataka, inače to je servis Kim Dotcoma. OneDrive od Microsoft je također dobar ali od 2016 smanjuju prostor na 5GB samo tako da to realno nije dovoljno, ja već oko 3,5 GB imam u cloudu. Koristim i google Drive koji je dobar ako koristis android telefon jer je povezan i sa njihovom aplikacijom photos pa prikazuje ti sve slike koje su pohranjene na njemu, daju ti 15 GB free ali ja sam raznim akcijama nakupio 37 GB. Od dropboxa sam odustao zbog malog kapaciteta. Eto to su servisi koje ja koristim i o kojima ti mogu nešto reći
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#19 Re: Koji cloud servis

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 22/05/2016 03:04, edited 1 time in total.
kolegione
Posts: 1267
Joined: 28/09/2013 02:29

#20 Re: Koji cloud servis

Post by kolegione »

Daryl Dixon wrote:
Astrix wrote:Dropbox je ok i koristio sam ga ali storage je premali. Pa ni google drive, bar koliko ja znam ne uslovljava nista...
fakat je tako za dropbox, brzo se popuni sve... ja sam strasno zadovoljan sa onedrive-om :thumbup:
Da li neko zna ima li išta za one drive za linux, da nije chrome app
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#21 Re: Koji cloud servis

Post by dustaban »

Kad vec pricate o ovome da vas priupitam - koga predlazete za besplatni hosting jedne ne bas prometne i zahtjevne web stranice?
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#22 Re: Koji cloud servis

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 22/05/2016 03:04, edited 1 time in total.
edys
Posts: 686
Joined: 18/06/2013 13:04

#23 Re: Koji cloud servis

Post by edys »

Trenutno koristim mega..50GB free..extra zadovoljan
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#24 Re: Koji cloud servis

Post by Kruler »

dustaban wrote:Kad vec pricate o ovome da vas priupitam - koga predlazete za besplatni hosting jedne ne bas prometne i zahtjevne web stranice?
Aho je samo jedna stranica, https://pages.github.com/
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#25 Re: Koji cloud servis

Post by Daryl Dixon »

.
Post Reply