Koje su Božje osobine?Tko je i kakav je Bog?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#1 Koje su Božje osobine?Tko je i kakav je Bog?

Post by patriot_1 »

Našao sam jako zanimljive odgovore ovdje:

>Dobra vijest, dok pokušavamo da odgovorimo na ovo pitanje, je da postoji mnogo toga što možemo da otkrijemo o Bogu! Onima koji istražuju ovo objašnjenje može biti korisno da prvo pročitaju tekst potpuno; onda da se vrate i pregledaju izdvojene odlomke iz Pisma za dalje razjašnjenje. Referense iz Pisma su potpuno neophodne, jer bez autoriteta Biblije, ova zbirka riječi ne bi bila ništa više od ljudskog mišljenja; što je samo po sebi često netačno u razumijevanju Boga (Job 42:7). Reći da je važno za nas da pokušamo shvatiti kakav je Bog je ogromno podcjenjivanje! Promašaj da to uradimo će prouzrokovati da se usmjerimo na lažne bogove, jurimo za njima i slavimo ih, što je u suprotnosti sa njegovom voljom (Izlazak 20:3-5).

Samo ono što je Bog odlučio da otkrije o samom sebi, može biti znano. Jedna od Božijih osobina, ili kvaliteta je “svjetlo”, što znači da je on sam taj koji otkriva informacije o sebi (Izaija 60:19, Jakov 1:17). Realnost toga da je Bog otkrio samog sebe ne treba da se zanemari, da ne bi iko od nas bio uskraćen od ulaženja u njegov mir (Hebrejima 4:1). Stvorenje, Biblija i Riječ koja je postala tijelo (Isus Krist) će nam pomoći da otkrijemo kakav je Bog.

Hajde da počnemo razumijevanjem da ja Bog naš Stvoritelj i da smo mi dio njegovog stvorenja (Postanak 1:1; Psalm 24:1). Bog je rekao da je čovjek stvoren na njegovu sliku. Čovjek je iznad ostalih stvorenja i dana mu je vlast nad njima (Postanje 1:26-28). Stvorenje je uprljano ‘padom’, ali i dalje nudi odsjev njegovog djela (Postanje 3:17-18; Rimljanima 1:19-20). Uzimajući u obzir beskrajnost, složenost, ljepotu i red stvorenog, možemo imati osjećaj veličine Božije.

Čitanje nekih Božijih imena može da bude od pomoći u našem traganju za tim kakav je Bog. Ona slijede:

Elohim – Onaj koji je jak, božanski (Postanak 1:1)
Adonai – Gospod, ukazivanje odnosa Gospodar-sluga (Izlazak 4:10, 13)
El Elyon – Uzvišeni, onaj koji je najjači (Postanak 14:20)
El Roi – Jaki koji vidi (Postanak 16:13)
El Shaddai – Svemogući Bog (Postanak 17:1)
El Olam – vječni Bog (Izaija 40:28)
Yahweh – GOSPOD “Ja jesam”, što znači vječan samo-postojeći Bog (Izlazak 3:3, 14)

Nastavićemo istraživanjem više Božijih osobina; Bog je vječan, što znači da nema početka i da njegovo postojanje nikad neće prestati. On je besmrtan, neograničen (Ponovljeni zakon 33:27; Psalam 90:2; 1.Timoteju 1:17). Bog je bezuslovan, što znači da je nepromjenljiv; ovo podrazumijeva da je Bog apsolutno pouzdan i vjerodostojan (Malahija 3:6; Brojevi 23:19; Psalam 102:26, 27). On je neusporediv, što znači da ne postoji niko kao što je on, u djelu i u bitisanju; on je neprevaziđen i savršen (2.Samuilova 7:22; Psalam 86:8; Izaija 40:25; Matej 5:48). Bog je nedokučiv, što znači da je neobjašnjiv, neistraživ, preko mogućnosti da se potpuno shvati (Izaija 40:28; Psalam 145:3; Rimljanima 11:33, 34).

Bog je pravedan, što znači da on ne pravi razlike među ljudima u smislu da je pristrasan (Ponovljeni zakon 32:4; Psalam 18:30). Bog je svemoguć, što znači da je svemoćan; On može učiniti šta god mu je volja, ali njegova djela će uvijek biti u skladu sa ostatkom njegovog karaktera (Otkrivenje 19:6; Jeremija 32:17, 27). Bog je sveprisutan, što znači da je prisutan uvijek i svuda; to ne znači da je sve Bog (Psalam 139:7-13; Jeremija 23:23). On je sveznajući, što znači da zna prošlost, sadašnjost i budućnost, čak i ono što mislimo svakog trenutka; pošto on zna sve, njegova pravda će se uvijek izvršiti u potpunosti (Psalam 139:1-5; Izreke 5:21).

Bog je jedan, što ne znači samo da ne postoji ni jedan drugi, već i da je on jedini sposoban da zadovolji najdublje potrebe i žudnje naših srca i da je on jedini vrijedan našeg slavljenja i privrženosti (Ponovljeni zakon 6:4). Bog je pravedan, što znači da on ne može i neće preći preko napravednosti; i, zbog njegove pravednosti i pravde, da bi naši grijesi bili oprošteni, Isus je morao da iskusi Božiji sud kada su oni bili stavljeni na njega (Izlazak 9:27; Matej 27:45-46; Rimljanima 3:21-26).

Bog je suveren, što znači da je on vrhovni; svo njegovo stvorenje zajedno, bilo svjesno ili nesvjesno, ne može pokvariti njegovu svrhu (Psalam 93:1; 95:3; Jeremija 23:20). Bog je duh, što znači da je nevidljiv (Ivan 1:18; 4:24). Bog je trojedin, što znači da je on trojica u jednome, ista u biti, jednaka u sili i slavi. Primjeti da je u prvom odlomku Pisma ‘ime’ spomenuto u jednini, iako se odnosi na tri određene osobe – “Otac, Sin, Duh Sveti” (Matej 28:19; Marko 1:9-11). Bog je istina, što znači da je on u saglasnosti sa svim što jeste, da će ostati neiskvaren i da ne može da laže (Psalam 117:2; 1.Samuelova 15:29).

Bog je svet, što znači da je odvojen od sveg moralnog kaljanja i da je neprijateljski raspoložen prema njemu. On vidi svo zlo i ono ga ljuti; vatra je obično spomenuta u Pismu zajedno sa svetošću. Bog se opisuje kao vatra koja proždire (Izaija 6:3; Habakuk 1:13; Izlazak 3:2, 4, 5; Hebrejima 12:29). Bog je milostiv – to uključuje njegovu dobrotu, dobrostivost, milost i ljubav –ove riječi su samo sjenka onoga što stvarno njegova dobrota jeste. Da nije Božije milosti, izgleda da bi nas ostale njegove osobine odbacile od njega. Treba da smo zahvalni što nije tako, jer on žudi da zna svakog od nas lično (Izlazak 34:6; Psalam 31:19, 1.Petrova 1:3; Ivan 3:16; Ivan 17:3).

Ovo je bio samo skroman pokušaj da se odgovori na pitanje o Božijoj veličini. Molim te, budi ohrabren da nastaviš da ga tražiš (Jeremija 29:13).


Vrati se na bosansku stranu
https://www.gotquestions.org/bosanski/B ... obine.html
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#2 Re: Koje su Božje osobine?Tko je i kakav je Bog?

Post by JVC »

Prva i najbitnija osobina je Ljubav.
Ivanova 4,7 Ljubljeni, ljubimo jedan drugoga, jer je ljubav od Boga; i svaki, koji ljubi, od Boga je rođen i poznaje Boga.
Ivanova 4,8 Koji ne ljubi, ne poznaje Boga, jer je Bog ljubav
Ivanova 4,16 I mi upoznasmo i vjerovasmo ljubav, koju Bog ima prema nama. Bog je ljubav, i koji ostaje u ljubavi, u Bogu ostaje, i Bog ostaje u njemu.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#3 Re: Koje su Božje osobine?Tko je i kakav je Bog?

Post by patriot_1 »

Tko je Bog? Kakav je on? Evo šest Božjih karakternih osobina...
Tko je Bog? Može ga se upoznati.

Moguće je upoznati Boga koji je stvorio svemir u svoj svojoj veličini i kreativnim detaljima. Bog nam govori o sebi, ali ide i dalje od toga. On nas poziva da imamo zajedništvo sa njim, kako bismo ga osobno mogli upoznati. Ne samo da možemo znati činjenice o njemu, nego ga možemo osobno, prisno poznavati.

„Mudri neka se ne hvale mudrošću, ni junak neka se ne hvali hrabrošću, ni bogati neka se ne hvali bogatstvom. A tko se hvaliti hoće, neka se hvali time što ima mudrost da mene spozna. Jer ja sam Jahve koji tvori dobrotu, pravo i pravdu na zemlji, jer to mi je milo“ - riječ je Jahvina. (Jeremija 9,23-24)

Tko je Bog? Može mu se pristupiti.

Bog nas poziva da razgovaramo s njim i da ga uključimo u svoje brige. On od nas ne traži da najprije svoj život dovedemo u red. Niti moramo biti pristojni, dobri, sveti. Nije čak nužno niti da sva naša vjerovanja budu ispravna. Kad mu dođemo, na svojoj koži osjetit ćemo što to znači da je on po prirodi pun ljubavi i prihvaćanja.

„Blizu je Jahve svima koji ga prizivlju, svima koji ga zazivaju iskreno.“ (Psalam 145,18)

Tko je Bog? On je kreativan.

Sve što mi možemo načiniti, sastavljamo od već postojećeg materijala ili utemeljeno na do tada poznatim idejama. Bog ima sposobnost da stvara jednostavnim izgovaranjem riječi, i to ne samo galaksije i oblike života, već i rješenja za današnje probleme. Bog je kreativan, za nas. On želi da budemo svjesni negove moći i da se oslanjamo na nju.

“Velik je naš Gospodin i sesilan, nema mjere mudrosti njegovoj.“ (Psalam 147,5)

„...odakle će mi doći pomoć? Pomoć je moja od Jahve koji stvori nebo i zemlju.“ (Psalam 121,1-2)

Tko je Bog? On oprašta.

Mi griješimo. Često radimo stvari po svome umjesto da se posavjetujemo s Bogom. On to vidi i zna. Ali on takav grijeh ne može samo previdjeti. On mora suditi i osuditi ljude za njihov grijeh. No Bog oprašta i oprostit će nam u trenutku kad uspostavimo osoban odnos s njim. Isus, Božji Sin, platio je naše grijehe svojom smrću na križu. Zatim je ustao od mrtvih i nudi nam svoje oproštenje.

„Opravdani smo u Božjim očima kad povjerujemo Isusu Kristu da će uzeti naše grijehe. Svi možemo na ovaj način biti spašeni, bez obzira tko smo ili što smo učinili... Pomireni smo s Bogom ako vjerujemo da je Isus prolio svoju krv žrtvujući svoj život za nas.“ (parafrazirano prema Poslanici Rimljanima 3,22.25)

Tko je Bog? On je iskren.

Ponekad nam ljudi kojima smo bliski dopuštaju da saznate njihove misli i osjećaje. Isto tako, Bog nam je rekao mnogo toga o sebi, s jednom mogućom razlikom: Bog je uvijek iskren. Sve što Bog kaže o sebi ili o nama točne su informacije. Kad Bog nešto kaže, to je potpuno točno i iskreno, točnije od naših osjećaja, misli i naše subjektivne percepcije. Možemo potpuno računati da će ispuniti svako obećanje koje nam je dao. Možemo ga u potpunosti držati za riječ.

„Objava riječi tvojih prosvjetljuje, bezazlene urazumljuje. Tvoja riječ nozi je mojoj svjetiljka i svjetlo mojoj stazi.” (Psalam 119,130.105)

Tko je Bog? On je sposoban.

Biste li voljeli uvek biti 100% u pravu, po pitanju bilo čega? Bog jest. Njegova mudrost je neograničena. On razumije sve elemente određene situacije, a čak i prošle i buduće događaje vezane za tu situaciju. Ne moramo ga obavještavati o razvoju događaja, savjetovati ga ili nagovarati da postupi ispravno. On će to učiniti zato što je sposoban za to i zato što su mu motivi čisti. Ako mu vjerujemo, on nikada neće pogriješiti, nikada nas neće potkopati ili prevariti. Možemo mu u potpunosti vjerovati da će postupiti ispravno, u bilo kojoj situaciji, u bilo kojem trenutku.

“Koji se u tebe uzdaju, postidjet se neće...” (Psalam 25,3)
http://www.vrlovazno.com/a/tkoje.html
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#5 Re: Koje su Božje osobine?Tko je i kakav je Bog?

Post by patriot_1 »

Čudno,premalo ih ovo čita,kao da ih ne zanima istina o Bogu!
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#6 Re: Koje su Božje osobine?Tko je i kakav je Bog?

Post by Nurudin »

Ukoliko je bog otac, ja sam dijete. Poput djeteta, još uvijek očekujem da postoji otac koji me spašava, koji pazi na mene, kažnjava me,
otac koji me voli kad sam poslušan, koji je polaskan mojim uspjehom a ljut zbog neposlušnosti.
Sasvim je jasno da većina ljudi nije, u svom ličnom razvoju savladala tu infantilnu fazu, i zato je vjerovanje u Boga, za većinu ljudi
vjera u oca koji pomaže - djetinja iluzija.
Uprkos činjenici da su takvo shvatanje religije savladali neki od najvećih učitelja čovječanstva, kao i manji broj ostalih, ona je još uvijek
dominantan oblik religioznosti.
(Erih From)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#7 Re: Koje su Božje osobine?Tko je i kakav je Bog?

Post by arzuhal »

Ima tema o Bogu (mislim konkretna tema o Bogu, osim ovih svih ostalih na kojima se isto pitanje ponavlja...), zato mandal. Prenesi bitne postove na tu temu.
Locked