Koja je najbolja hrana za mačke?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

kiwi
Posts: 4
Joined: 10/11/2006 14:40

#26

Post by kiwi »

Moja maca od suhe hrane zahtjeva eukanubu + jede sve vrste kesica mokre hrane - konzerva joj je prevelika, s vremena na vrijeme dobije zivo meso, od kuhane hrane jede samo ribu, uglavnom ne zali se :D
Ono sto je dovodi do ludila je caj od kamilice! Kad pijem caj od kamilice mora i ona obavezno dobiti malo, ako joj slucajno zaboravim dati iskoristi prvu priliku da uvali cijelu glavu u solju kamilice :D
User avatar
zauzeto
Posts: 74
Joined: 10/02/2007 22:18
Location: Sarajevo
Contact:

#27

Post by zauzeto »

kiwi wrote:Moja maca od suhe hrane zahtjeva eukanubu + jede sve vrste kesica mokre hrane - konzerva joj je prevelika, s vremena na vrijeme dobije zivo meso, od kuhane hrane jede samo ribu, uglavnom ne zali se :D
Ono sto je dovodi do ludila je caj od kamilice! Kad pijem caj od kamilice mora i ona obavezno dobiti malo, ako joj slucajno zaboravim dati iskoristi prvu priliku da uvali cijelu glavu u solju kamilice :D
ha ha ha
E ovo prvi put cujem. :lol:
Imala sam macku koja je bila luda za cokoladom, macka koji je skakao ko lud zbog dzigerice, ali kamilica...nidje veze sto bi rekli hercegovci.
Moja zadnja macka nece da jede nista osim konzervi i ponekad krekera. Ni frisko meso, ni riba ni nista joj se ne svidja. A voli kad joj mjenjam konzerve, jedan dan na bazi ribe, drugi dan s piletinom, treci govedja i tako... Ne voli kad joj je monoton jelovnik. :-)
Najvise voli whiskas krekere, druge nece ni da pogleda. Konzerve kombinujem, kako kad nadjem da kupim.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18603
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#28

Post by GandalfSivi »

Najbolja hrana za macke?

Hm, misevi...
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#29

Post by Hierarchia »

Hrana koja sadrzi sve potrebne sastojke za rast. Marke -
Image
Image

Mlijeko je nepotrebno, dovoljna je voda. Nekad je ok i to jaje izmućkano, lickanje pavlake ili slicno. Od "nase" hrane neke mace dobiju proljev (ako su naviknute na brikete ili vlaznu hranu iz konzerve) i onda su tu problemi sa pijeskom i lopaticom.
:D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#30

Post by Hierarchia »

zauzeto wrote:
kiwi wrote:Moja maca od suhe hrane zahtjeva eukanubu + jede sve vrste kesica mokre hrane - konzerva joj je prevelika, s vremena na vrijeme dobije zivo meso, od kuhane hrane jede samo ribu, uglavnom ne zali se :D
Ono sto je dovodi do ludila je caj od kamilice! Kad pijem caj od kamilice mora i ona obavezno dobiti malo, ako joj slucajno zaboravim dati iskoristi prvu priliku da uvali cijelu glavu u solju kamilice :D
ha ha ha
E ovo prvi put cujem. :lol:
Imala sam macku koja je bila luda za cokoladom, macka koji je skakao ko lud zbog dzigerice, ali kamilica...nidje veze sto bi rekli hercegovci.
Moja zadnja macka nece da jede nista osim konzervi i ponekad krekera. Ni frisko meso, ni riba ni nista joj se ne svidja. A voli kad joj mjenjam konzerve, jedan dan na bazi ribe, drugi dan s piletinom, treci govedja i tako... Ne voli kad joj je monoton jelovnik. :-)
Najvise voli whiskas krekere, druge nece ni da pogleda. Konzerve kombinujem, kako kad nadjem da kupim.
Moj macak je nakon riblje konzerve iz istih stopa dobio proljev. :roll:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#31

Post by StLouis »

GandalfSivi wrote:Najbolja hrana za macke?

Hm, misevi...
:lol: dobar,klasican obrok, a mozemo dodati i golubove :-)

ja svoje moram na dijetu, malcice su se udebljale. dajem im Science Diet, i sve pohvale ovom brendu
ratamahatta
Posts: 374
Joined: 15/07/2010 16:42
Location: Tu i tamo, mada vise tu nego tamo......

#32 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by ratamahatta »

Upravo sam nasao u haustoru malu macu, koju cu sada da ucinim svojim cimerom :) Interesuje me sta sve od "opreme" joj je potrebno (i gdje ima kupiti u Sa), koliko dnevno joj hrane davati, ustvari bilo kakav koristan savjet je vise nego dobrodosao :) Pozdrav
verdi
Posts: 54
Joined: 16/01/2010 23:21

#33 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by verdi »

Upravo sam nasao u haustoru malu macu, koju cu sada da ucinim svojim cimerom :) Interesuje me sta sve od "opreme" joj je potrebno (i gdje ima kupiti u Sa), koliko dnevno joj hrane davati, ustvari bilo kakav koristan savjet je vise nego dobrodosao :) Pozdrav
Prvo, cestitke za odluku! Svaka cast! Mace su super (govori ponosni otvarac konzervi za tri macke).

Ono sto je od opreme potrebno je:

posudica za hranu (moze i neki plasticni ili keramicki tanjicir)
posudica za vodu (moze i neka plasticna ili keramicka zdjelica, bitno je da je stabilna da se ne prevrne lagano)
krevetic (ne mora nista fensi, ako je mace, onda je za sada dovoljna i kutija za cipele sa nekakvom mekanom prostirkom)
macin wc (ovo preporucujem da se kupi, jer tu nema kvalitetne improvizacije)
pijesak
lopatica za pijesak

hrana za macice (ne mlijeko, ako ga precesto jedu mace dobijaju proljev)

sve ovo se moze naci u svakom pet shopu. pet shopovi se mogu naci na jednoj od tema na ovom pdf-u

savjeti:
1. hranu i vodu staviti na neko mirno i ne tako prolazno mjesto. voda mora biti stalno dostupna
2. wc staviti podalje od hrane, isto na neko mirno i ne tako prolazno mjesto (mace vole diskreciju). wc mora stalno biti dostupan
3. prvi put kada vidis da se mace uzvrti (a mozes i ranije, da se lakse snadje) odnesi na wc i maca ce skontati sama sta se od nje ocekuje. ako se desi nezgoda, pokupiti na toaletni papir i odnijeti u njen wc da joj zamirise kao wc. poslije ce sama ici. mjesto na kom se desila nezgoda temeljito ocistiti da ne ostane miris.
4. kod izbora hrane razmisli sta si mozes dugorocno priustiti. ako se maca navikne na neku hranu ona ce ocekivati da dobija taj kvalitet (ili bolji, nravno), sto je povezano sa cijenom.
5. sigurnost: osigurati balkon, paziti na naglo zatvaranje vrata, otvorene ormare, ladice, masinu za ves, rernu, prozore. mace se vole zavlaciti i sakrivati. nije jedna zavrsila u ormaru i cekala da je se pusti... prozor drzati zatvoren kada maca nije tu, nemoj stavljati na siber, jer se mace mogu zaglaviti. balkon osigurati mrezom da ne polete za leptirom ili pticom (ovo ce jos malo pocekati, ali vrijeme brzo prolazi)
6. vakcinacije poslije 2 mjeseca
7. kastracija poslije 6-7 mjeseci (cak i ako je macak, jer kad oni udju u pubertet, i ako ne moze izaci, pocnu markirati teritoriju po stanu, shvatices)
8. sto se tice vaspitavanja, mozes pokusati utvrditi osnovna pravila i onda se toga dosljedno drzi. nema jednom nesto moze drugi put ne moze. ali, shvatices da mace uglavnom vaspitaju nas.

u svakom slucaju, sve najbolje, odluka koja ce ti donijeti puno prekrasnih trenutaka
ratamahatta
Posts: 374
Joined: 15/07/2010 16:42
Location: Tu i tamo, mada vise tu nego tamo......

#34 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by ratamahatta »

verdi wrote:
Upravo sam nasao u haustoru malu macu, koju cu sada da ucinim svojim cimerom :) Interesuje me sta sve od "opreme" joj je potrebno (i gdje ima kupiti u Sa), koliko dnevno joj hrane davati, ustvari bilo kakav koristan savjet je vise nego dobrodosao :) Pozdrav
Prvo, cestitke za odluku! Svaka cast! Mace su super (govori ponosni otvarac konzervi za tri macke).

Ono sto je od opreme potrebno je:

posudica za hranu (moze i neki plasticni ili keramicki tanjicir)
posudica za vodu (moze i neka plasticna ili keramicka zdjelica, bitno je da je stabilna da se ne prevrne lagano)
krevetic (ne mora nista fensi, ako je mace, onda je za sada dovoljna i kutija za cipele sa nekakvom mekanom prostirkom)
macin wc (ovo preporucujem da se kupi, jer tu nema kvalitetne improvizacije)
pijesak
lopatica za pijesak

hrana za macice (ne mlijeko, ako ga precesto jedu mace dobijaju proljev)

sve ovo se moze naci u svakom pet shopu. pet shopovi se mogu naci na jednoj od tema na ovom pdf-u

savjeti:
1. hranu i vodu staviti na neko mirno i ne tako prolazno mjesto. voda mora biti stalno dostupna
2. wc staviti podalje od hrane, isto na neko mirno i ne tako prolazno mjesto (mace vole diskreciju). wc mora stalno biti dostupan
3. prvi put kada vidis da se mace uzvrti (a mozes i ranije, da se lakse snadje) odnesi na wc i maca ce skontati sama sta se od nje ocekuje. ako se desi nezgoda, pokupiti na toaletni papir i odnijeti u njen wc da joj zamirise kao wc. poslije ce sama ici. mjesto na kom se desila nezgoda temeljito ocistiti da ne ostane miris.
4. kod izbora hrane razmisli sta si mozes dugorocno priustiti. ako se maca navikne na neku hranu ona ce ocekivati da dobija taj kvalitet (ili bolji, nravno), sto je povezano sa cijenom.
5. sigurnost: osigurati balkon, paziti na naglo zatvaranje vrata, otvorene ormare, ladice, masinu za ves, rernu, prozore. mace se vole zavlaciti i sakrivati. nije jedna zavrsila u ormaru i cekala da je se pusti... prozor drzati zatvoren kada maca nije tu, nemoj stavljati na siber, jer se mace mogu zaglaviti. balkon osigurati mrezom da ne polete za leptirom ili pticom (ovo ce jos malo pocekati, ali vrijeme brzo prolazi)
6. vakcinacije poslije 2 mjeseca
7. kastracija poslije 6-7 mjeseci (cak i ako je macak, jer kad oni udju u pubertet, i ako ne moze izaci, pocnu markirati teritoriju po stanu, shvatices)
8. sto se tice vaspitavanja, mozes pokusati utvrditi osnovna pravila i onda se toga dosljedno drzi. nema jednom nesto moze drugi put ne moze. ali, shvatices da mace uglavnom vaspitaju nas.

u svakom slucaju, sve najbolje, odluka koja ce ti donijeti puno prekrasnih trenutaka

Hvala ti najljepsa, vise nego korisni savjeti:) nadam se samo da nije puno tvrdoglava maca, i da ce brzo nauciti pravila igre, odnosno da cu ih ja nauciti :)

Hvala jos jednom :-D
djevojka iz sjene
Posts: 79
Joined: 20/12/2005 16:51

#35 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by djevojka iz sjene »

Naučit ćeš ti, vjeruj mi :-D ali ćeš to sve tako radi raditi, da nećeš ni primijetiti :) Međutim, postoji način i da se maca "odgoji", recimo moj suprug je prema našoj maci od početka bio dosljedan, ako joj je nešto zabranio uvijek će je opominjati ako pođe (recimo popeti se na trpezarijski sto). Ja sam pokušala u početku, ali pošto je bilo mače od nepuna 2 mjeseca, sve što je radila je meni bilo preslatko i puštala sam joj. Sada imamo situaciju da kada nema supruga ona radi šta hoće, ja ako je opomenem svađa se sa mnom, čim je on tu nema te sile da uradi ono što ne smije (popenje se na sto i sl.).
Kako god, puno vam sreće želim, maca je velika radost, zaista :)

Ja imam pitanje, a vezano je za Whiskas antihairball krekere i pojavila se sada još jedna vrsta sa sirom, moja maca je luuuudaaa za tim, međutim pročitah da se smije samo 15 komada na dan davati, a ja bih joj vrlo često rado dala više....zanima me zašto samo toliko? Predpostavljam da postoji valjan razloga, a voljela bih ga znati, da bi mi bilo lakše da se zaustavim u davanju :lol:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#36 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by pakica_ »

djevojka iz sjene wrote:
Ja imam pitanje, a vezano je za Whiskas antihairball krekere i pojavila se sada još jedna vrsta sa sirom, moja maca je luuuudaaa za tim, međutim pročitah da se smije samo 15 komada na dan davati, a ja bih joj vrlo često rado dala više....zanima me zašto samo toliko? Predpostavljam da postoji valjan razloga, a voljela bih ga znati, da bi mi bilo lakše da se zaustavim u davanju :lol:
ne razumijem se pretjerano u macke, jer sam keroljubac, al' sam stenetu koji je im'o problema s dlakama u grlu dala malt pastu (koja u biti i jeste za mace) i uredno je izbacio dlake :D tako da pokusas s tim kad treba istjerat hairballs :lol: a neke druge krekere joj daj da se "pocasti" :D
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#37 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by cehaja »

Jesu lijepe ove Ruska plava mačka super izgledaju, da li je neko ima ?
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#38 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by pakica_ »

cehaja wrote:Jesu lijepe ove Ruska plava mačka super izgledaju, da li je neko ima ?
to je meni jedina macka koja mi se svidja :lol:
djevojka iz sjene
Posts: 79
Joined: 20/12/2005 16:51

#39 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by djevojka iz sjene »

pakica_ wrote:
djevojka iz sjene wrote:
Ja imam pitanje, a vezano je za Whiskas antihairball krekere i pojavila se sada još jedna vrsta sa sirom, moja maca je luuuudaaa za tim, međutim pročitah da se smije samo 15 komada na dan davati, a ja bih joj vrlo često rado dala više....zanima me zašto samo toliko? Predpostavljam da postoji valjan razloga, a voljela bih ga znati, da bi mi bilo lakše da se zaustavim u davanju :lol:
ne razumijem se pretjerano u macke, jer sam keroljubac, al' sam stenetu koji je im'o problema s dlakama u grlu dala malt pastu (koja u biti i jeste za mace) i uredno je izbacio dlake :D tako da pokusas s tim kad treba istjerat hairballs :lol: a neke druge krekere joj daj da se "pocasti" :D
:lol: hvala za odgovor svakako :-D ma ne dajem ja njoj ovo radi dlaka (do sada, hvala Bogu, nismo imali problema), kupih jedne prilike kad sam naletila da probam hoce li joj se svidjeti onako, a jos ako sprijece hairballs jos bolje :) Međutim, njoj se to neočekivano mnogo svidjelo, naprosto je luda za tim, pa bih joj ja rado dala više od preporučene doze... :lol:
Cattac
Posts: 4
Joined: 13/09/2013 17:44

#40 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by Cattac »

Zdravo :)

Evo da opet ozivimo ovu temu. :)
Malo sam guglala koja je najbolja hrana za macke i nasla Royal i Hills, medjutim primjetila sam da se maca pocela debljati i odlucim proguglati zasto. Na kraju se ispostavilo da u Hillsu i RC ima adetiva zbog kojih ona jede vise i da to ipak nije vise tako kvalitetna hrana kako je nekad bila.

Cim vi hranite mace, sta predlazete, kakva su vasa iskustva??
Hvala :)
User avatar
pici
Posts: 43782
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#41 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by pici »

ćevapi, šnicla, janjetina na žaru, palačinci itditd...moje mace samo najbolje :mrgreen: ...e zad brez zeze...

Image

uglavnom kesice, whiskas je poskup dok ovaj kitekat jedu ko ludi imam mačka i macu i obadvoje su super gradje vitki i okretni...normala kad bacimo roštilj onda i njima ide piletina i ćevapi :thumbup: :mrgreen:
Cattac
Posts: 4
Joined: 13/09/2013 17:44

#42 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by Cattac »

Je li tvoje mace izlaze vani??
User avatar
pici
Posts: 43782
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#43 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by pici »

Cattac wrote:Je li tvoje mace izlaze vani??
ženka je kastrirana i ona samo po kući i terasama se gelja dok je mužijak imao sasušena jajca i veterinar ga nije htjeo dirat samo je reko da će tražiti van i kucat mace :mrgreen: on mi stvara glavobolju radi toga što je maHalom ispod meterološke na bjelavama jezde čopori kerova i već su odrali desetak mačaka...pa ga sad ne puštamo na ovu veliku tarasu jer odatle skoći na garažu i onda je na ulici, maca mici je gore na tarasi i ne padajoj na pamet da silazi pa joj dolaze u posjetu druge mačke ima ih oko desetak oko kuće :mrgreen: ...moj recep ti je da non stop držiš u tanjiru suhu hranu iz kesa, onda oni svako malo to ćapaju, pa kad im daš kesicu whiskasa ili kitketa sasvim ih zadovolji i drže vitku liniju...
Cattac
Posts: 4
Joined: 13/09/2013 17:44

#44 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by Cattac »

Tim nekim metodom sam i isla i dobila je visak. :D
Guglala sam malo i nasla sam hranu koja ne sadrzi zitarice uopste N&D se zove. Pa cu pokusati naci je u nasim pet shopovima, nadam se da ce pomoci. :)
Cattac
Posts: 4
Joined: 13/09/2013 17:44

#45 Re: Koja je najbolja hrana za mačke?

Post by Cattac »

Nasala N&D bez zitarica u ZOO centru, Sarajevo. Nadam se da ce pomoci u skidnju viska kg. :)
Post Reply