KODIRANJE KLJUCA - FORD

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#1 KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

Frend ima problem koji smo djelimicno rijesili po uputstvu sa neta. Naime prepakovao je rezervni kljuc u drugi oklop sa elektronikom koja je bila u tom oklopu, dakle od drugog auta. E sada odradili smo jednostavno daljinski i otkljucava bez problema. Naravno sa ti kljucem sada ne moze da startuje motor jer se ne poklapa sa tim modulom u kontakt bravi. Zna li neko moze li se to napraviti po sistemu "uradi sam" ili se mora odraditi nekim softwerom u servisu? Pretpostavljam da udaraju po usima pa bi bilo lijepo da to sami odradimo :mrgreen: . Na netu smo nasli neke info da je moguce napraviti treci kljuc ako imas dva originalna ali njegov problem je sto je samo jedan fabricki kodiran kljuc dok je drugi kao sto rekoh od nekog drugog Forda Fiesta 2001 g. Hvala unaprijed :).
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#2 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by didgeridoo »

U orginalnom oklopu od kljuca postoji mali hepek modul velicine kremena upaljaca koji je zaliven u plastici i ne moze se izvaditi bez smirglanja. ako niste bacili stari oklop samo iz njega izvadite i ubacite u novi oklop
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#3 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

Nismo ga bacili jer ga nije ni imao :lol: .Drugi kljuc koji je nekada dobio uz auto uopste nije imao elektroniku. To je kad od seljaka kupujes auto a ne obratis paznju na detalje ili kazes ma rjesicu to nije problem :| . Ovo kuciste u koje je prebacio sam kljuc vjerovatno to ima ali nije uskladjeno sa elektronikom ovog auta naravno. To je problem.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#4 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by nightvision »

ja sam podavno kod kljucara pravio kopiju za forda, tam neko '95-6 godiste, i kao sto ti i rekose, potreban ti je orginalni kljuc sa chipom kojeg "citac" na volanu prepoznaje, novi chip i rezervni kljuc. pomocu orginalnog kljuca, a putem odredjene kombinacije okretanja kljuca unutar brave onaj "citac" se dovede u poziciju uparivanja ili prepoznavanja novog chipa, zatim se novi kljuc sa novim chipom ubaci u bravu i citac prepozna i upari novi chip. to je znaci bilo tako za auto tako tog nekog godista. nikakvi kablovi i software nisu bili potrebni.
NediM17
Posts: 21640
Joined: 05/11/2009 11:49

#5 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by NediM17 »

Ja sam imao samo jedan kljuc za Fiestu MK4 '99 Ghia sa daljinskim zakljucavanjem. Zbog toga sam odlucio da napravim jos jedan kljuc koji mi je uradio kljucar u FIS-u u Vitezu. U pitanju je bio obicni kljuc bez daljinskog ali koji je imao potpunu funkciju manuelnog okljucavanja i startovanja motora. Znam da sam to prije par godina platio cca. 100KM, sada moze biti samo jos jeftinije.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#6 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

nightvision wrote:ja sam podavno kod kljucara pravio kopiju za forda, tam neko '95-6 godiste, i kao sto ti i rekose, potreban ti je orginalni kljuc sa chipom kojeg "citac" na volanu prepoznaje, novi chip i rezervni kljuc. pomocu orginalnog kljuca, a putem odredjene kombinacije okretanja kljuca unutar brave onaj "citac" se dovede u poziciju uparivanja ili prepoznavanja novog chipa, zatim se novi kljuc sa novim chipom ubaci u bravu i citac prepozna i upari novi chip. to je znaci bilo tako za auto tako tog nekog godista. nikakvi kablovi i software nisu bili potrebni.
Upravo tom kombinacijom smo uspjesno uparili daljinski za otkljucavanje ali nismo uspjeli upariti paljenje vozila. Ubacim kljuc, dam kontakt, lampice se upale ali ne moze zaverglati.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#7 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by nightvision »

jbga definitivno nije chip uparen za paljenje. na kraju ces vjerovatno morati naci nekoga ko o tome zna malo vise.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#8 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by shandrprcSA »

Koji je ford u pitanju?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#9 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

Pa napisah to vec Fiesta 2001 g. :lol:
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#10 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by shandrprcSA »

Halali :D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#11 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

Update: Narezali smo jos jedan kljuc ali pali samo sa jednom elektronikom na oba kljuca. Kada odradimo ovu fintu sa programiranjem radi i daljinski ali onda samo na kljucu koji je zadnji programiran :? . Nikako da ih uparimo da barem na oba radi daljinski. Dakle sada imamo dva narezana kljuca i dvije elektronike. Sa jednom (starom) elektronikom programiramo uspjesno i paljenje i daljinski dok sa drugom samo daljinski. Ako neko ima ideju javljajte :thumbup: .
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by goran16v »

valter.ba wrote:Update: Narezali smo jos jedan kljuc ali pali samo sa jednom elektronikom na oba kljuca. Kada odradimo ovu fintu sa programiranjem radi i daljinski ali onda samo na kljucu koji je zadnji programiran :? . Nikako da ih uparimo da barem na oba radi daljinski. Dakle sada imamo dva narezana kljuca i dvije elektronike. Sa jednom (starom) elektronikom programiramo uspjesno i paljenje i daljinski dok sa drugom samo daljinski. Ako neko ima ideju javljajte :thumbup: .
Jedan auto ima odredjen broj aktivnih kljuceva, mislim 2 kom, i kad prograniras novi kljuc jedan od 2 postojeca automatski gubi funkciju. Vrlo je moguce da taj auto ima jos jedan kljuc koji je izgubljen, a nije nikad obrisan.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#13 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

Gorane i mislio sam da je to problem ali trebao je neko da mi potvrdi. Hvala. Uradili smo sto smo mogli sada neka se hvata servisa nema druge.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#14 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by friskyoreo »

valter.ba wrote:Update: Narezali smo jos jedan kljuc ali pali samo sa jednom elektronikom na oba kljuca. Kada odradimo ovu fintu sa programiranjem radi i daljinski ali onda samo na kljucu koji je zadnji programiran :? . Nikako da ih uparimo da barem na oba radi daljinski. Dakle sada imamo dva narezana kljuca i dvije elektronike. Sa jednom (starom) elektronikom programiramo uspjesno i paljenje i daljinski dok sa drugom samo daljinski. Ako neko ima ideju javljajte :thumbup: .
Mozda ti ovo pomogne, jest da je za Mondeo, ali iz istog su perioda. :-D
http://www.fordwiki.co.uk/index.php?tit ... rogramming
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#15 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

Ovo nismo probali, moglo bi fercerati :-) . Probamo za vikend i obavezno javim rezultat. Hvala :thumbup:
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#16 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by valter.ba »

Hudiny rijesio problem, ugradjena staklena ampula whatever that means i sada sve fercera. Bez ampule nije bilo sanse. Cijena 50 KM. Hvala svima na sugestijama :thumbup: .
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#17 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by nightvision »

u toj staklenoj ampuli se nalazi taj "chip" iliti elektronika koja se upari sa bravom da bi se moglo upaliti auto, o njoj sam ja i govorio. bar je tako kod mene svojevremeno napravljen kljuc.
ldzi
Posts: 48
Joined: 03/02/2010 14:59

#18 Re: KODIRANJE KLJUCA - FORD

Post by ldzi »

Svako vozilo od 1995.godine ime "chip" tje Transponder u ključu.Kada se ključ stavi u bravu i da kontakt (na boš bravi ima imobilajzer9 koji očitav ključ, ako je kod prepoznat on pali ako ne (pojedini upale i odmah se ugase, dok drugi neće ni da zaverglaju) zavisi od vrste vozila. Cjipovi su različiti i mora se zanti kod programiranja novog ključa koji chip ide. Također potrebna je dijanostika za programiranje što je u tekstu iznad i rečeno.
Večina se zavarava da može sama riješiti probleme manuelnim kodiranjem itd. Potreban je kvalitetan ključar.
Za sve informacije 061/594-122 Travnik.
Post Reply