Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3576 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

P308 wrote:
sahara1428 wrote:
P308 wrote:Kod nas krov godinama prokisnjava. Niko nista. Na zadnjem spratu katastrofa na sta lici, zidovi samo sto nisu poceli otpadati od vode. Strasno. Valjda se ocekuje da ljudi koji stanuju na zadnjem spratu sami finaciraju popravku.

Ko vam je upravitelj? Jeste prijavili kvar?

SarajevoStan. Naravno da smo prijavljivali. Konacno su se udostojili doci kada sam preuzeo stvar u svoje ruke, poslao mail sa fotografijama kao dokazom. Dosli su sa dva crijepa ispod ruke (doslovno dva crijepa), nesto su kao "mijenjali" i otisli. Naravno da problem nije rijesen, i da pri vecim kisama doslovno poplava u ulazu bude. O sanaciji tih zidova koji su u katastrofalno losem stanju, naravno nema ni govora. "Kucepazitelj" me pri tome napao jer prijava nije isla preko njega, i kako sva sredstva sa racuna idu u popravku NASEG krova :shock:
Inace, placam 20 KM mjesecno, a platim cijelu godinu unaprijed. Racuni su placeno do prvog mjeseca 2017. godine. Gdje ta sredstva idu, ja pojma nemam jer se apsolutno nista ne odrzava, osim sto teta dodje jednom u dvije sedmice da ocisti stubiste.
Prema Zakonu o stvarnim pravima član 104. stav (4) tačka 1) upravnik ti je dužan dati tebi kao etažnom vlasniku sve račune, ugovore, sta ti je volja...
Upravnik je posebno dužan:
1) položiti svakom etažnom vlasniku uredan račun o
poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti
mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se to
zasniva, i to najkasnije do 30-tog marta svake godine;
podnesi zahtjev Sarajevostanu pozovi se i na zakon o slobodi pristupa informacijama član 4. predaj im to na protokol, može i pisati inspekciji da tražiš te podatke od upravitelja, inspekcija se nalazi u ulici Hamida Dizdara 2, soba 206., ako te odbiju i ne daju info žali se upravnoj inspekciji u Ministarstvu pravde ulica Valtera Perića 1

možeš to prijaviti i građevinskoj inspekciji u opštini da izađe na teren

ako vam se time oštećuje imovina možeš prijaviti predstavnika etažnih vlasnika i upravitelja u nadležnu policijsku upravu

mislim da su se vama novci isisavali za svasta nesto osim za ono potrebno, pogotovu ako imate dobru naplatu

imate li bilo kakvo osiguranje u zgradi

ako ti šta mogu pomoći još javi se na pp
User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#3577 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by pepeljara »

Svaka cast za post iznad.
Ovakve nam informacije trebaju, konkretno, sta i kome i gdje odnijeti i prijaviti.
:thumbup:
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3578 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

pepeljara wrote:Svaka cast za post iznad.
Ovakve nam informacije trebaju, konkretno, sta i kome i gdje odnijeti i prijaviti.
:thumbup:
Hvala
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#3579 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by P308 »

sahara, hvala puno za ovaj post. Mnogo si pomogao!
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3580 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

P308 wrote:sahara, hvala puno za ovaj post. Mnogo si pomogao!
Molim, hvala tebi takodjer
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3581 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

da prenesemo sa druge teme sa podforuma pravo
2013. godine usvojen je ZAKON O STVARNIM PRAVIMA FBIH, prema članu 34. stav (1) neko od suvlasnika (stvari tj. nekretnine, zgrade) moze biti upravnik

https://ia601509.us.archive.org/10/item ... a-fbih.pdf

...Za upravnika može biti izabran jedan ili
nekoliko suvlasnika, a upravljanje može biti povjereno i
drugoj poslovno sposobnoj fizičkoj ili pravnoj osobi.


u prednacrtu novog Zakona o upravljanju zgradama Kantona Sarajevo koji mora biti uskladjen sa gore pomenutim zakonom pravo suvlasnika na izbor se ne pominje
http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov. ... -2016.pdf

već se upravnik ovako definiše

h) upravnik je privredno društvo registrovano za obavljanje djelatnosti gradnje stambenih i
nestambenih zgrada i pomoćne djelatnosti upravljanja zgradama, koji upravlja zajedničkim
dijelovima zgrade, vrši održavanje istih i obavlja druge poslove koje mu povjere etažni
vlasnici.


Upravitelji tj. pravna lica, firme su u skorije vrijeme napravili udruzenje kako bi lobirali za pomenuti zakon, nas stanare etažne vlasnike žele "pokopati" sa ovim kantonalnim zakonom iako nam je federalni zakon dao određeno pravo.

Molim vas na koji način mi "obični" građani možemo učiniti da se ova nepravda ne desi, jer i već postojeći kantonalni zakon koji nije usklađen oduzima nam ovo pravo.

Može li se ovdje podnijeti apelacija Ustavnom sudu FBIH na kršenje prava suvlasnika ili kako se na drugi način može djelovati???

Hvala unaprijed
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3582 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Haris.ba odgovori na ovo :)
Pa nije još donesen Zakon ako je u prednacrtu (barem ja nisam vidio da je donešen). Ako su se Upravitelji organizovali, zašto ne bi i ti sa istomišljenicima?
Evo, možemo preko ove teme dogovoriti se ( ko-su-upravitelji-u-vasoj-zgradi-t66834s3575.html ).
Bellica je pisala. Možemo se uvezati. Jeste da je prošao ovaj rok: http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov.b ... ljanju.pdf

ali može se još pisati i zastupnicima.

Zakon je loše napisan. Skoro čitava intencija zakonodavca na federalnom nivou da odnose među etažnim vlasnicima rješava sud u vanparničnom postupku, ovim prednacrtom zakona je izmjenjena.

I promjeni naziv teme. :D Zbunjuješ ljude. Ipak ti je bolje da probleme upravljanja etažnim vlasništvom rješavaš na usmjerenoj temi.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3583 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

sahara1428 wrote:Haris.ba odgovori na ovo :)
Pa nije još donesen Zakon ako je u prednacrtu (barem ja nisam vidio da je donešen). Ako su se Upravitelji organizovali, zašto ne bi i ti sa istomišljenicima?
Evo, možemo preko ove teme dogovoriti se ( ko-su-upravitelji-u-vasoj-zgradi-t66834s3575.html ).
Bellica je pisala. Možemo se uvezati. Jeste da je prošao ovaj rok: http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov.b ... ljanju.pdf

ali može se još pisati i zastupnicima.

Zakon je loše napisan. Skoro čitava intencija zakonodavca na federalnom nivou da odnose među etažnim vlasnicima rješava sud u vanparničnom postupku, ovim prednacrtom zakona je izmjenjena.

I promjeni naziv teme. :D Zbunjuješ ljude. Ipak ti je bolje da probleme upravljanja etažnim vlasništvom rješavaš na usmjerenoj temi.
Hvala Harise, ma mislio sam od pravnika dobiti koji savjet pa ovdje otvorih temu. Ima jos roka 9 dana, neke smo bellica i ja primjedbe napisali, razgovarali sa jednim zastupnikom u skupštini KS, bio je spreman pomoći, vidjet cemo sta ce se desiti, ali već postojeći zakon ako se ovo sa ovim zakonom otegne treba srušiti pred Ustavnim sudom FBIH. Svejedno hoćemo da zatalasamo da ovaj zakon novi ne prodje sa ovakvim nakaradnim tekstom. U svakom slučaju pomozi nam :-D
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#3585 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by tap3ah75 »

Jutros nas je u haustoru dočekai poziv da dostavimo ZK izvadak i pozivanje na sl novine ZDK 4/16.
Spominju kazne za one koji ne dostave do 15.10.

Kod mene je specifična situacija (a možda i nije :) )... nadogradiliu smo sprat i tu dobili potpuno nova četiri stana ... mi smo sebi sredili i uselili .... neki od komšija još nisu.
Urbanističku imamo kao i građevinsku ... sve je rađeno po propisima i uz aminanje općine.
Fol je da sam ja kad smo uselili išao u opštinu i pitao kad mogu tražiti upotrebnu dozvolu za "objekat" ... tete su mi rekle da to može tek kad svi stanari sve radove završe i tada se podnosi zahtijev za izlazak komisije koja će dati upotrebnu dozvolu. A tek onda idem u grunt i sl.


Šta bi ja trebao ovima dostaviti ... možda im napisati ima li ko kakav prijedlog ... ideju?
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#3586 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by moja tetka »

Već nekoliko dana komšija adaptira stan. Ljudi moji molila sam ga i ja i drugi da bar malo utiša od 2 do 5 da se odmorimo. Naravno da nas ne ferma nizašta.. Kome prijaviti dajte molim vas kontakt telefon
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3587 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by _Reds_ »

Postoji kucni red.
Mislim da poslije 5 ne smije raditi. Do 5 smije.
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#3588 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by moja tetka »

_Reds_ wrote:Postoji kucni red.
Mislim da poslije 5 ne smije raditi. Do 5 smije.
piše u kućnom redu da je od 14 do 17 h bez buke i galame
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3589 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by _Reds_ »

moja tetka wrote:
_Reds_ wrote:Postoji kucni red.
Mislim da poslije 5 ne smije raditi. Do 5 smije.
piše u kućnom redu da je od 14 do 17 h bez buke i galame
Onda je taj kućni red od općine do općine drugačiji. Kod mene ne piše tako.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#3590 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Daryl Dixon »

.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#3591 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by MAN-lion's coach »

....
Last edited by MAN-lion's coach on 12/01/2017 01:01, edited 1 time in total.
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3592 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

MAN-lion's coach wrote:Danas mi je stigla obavijest iz OKI-ja (koji inače nije upravitelj u mom haustoru) o malverzaciji pri izboru povjerenika i pri tome je došlo do falsifikovanja potpisa stanara i data saglasnost liku koji se vodi na adresi Trg Solidarnosti , a moja adresa je u Novom Sarajevu.

Koji je moj postupak u ovom slučaju osim da odgovorim da nisam potpisala dozvoli kako ovom fantomskom S.N. tako i nekadašnjem bivšem hoštapleru koji je i bio povjerenik?
Prijaviti prvo inspekciji u Ministarstvu, Hamida Dizdara 2, soba 206, odnosno napisati dopis i predati na protokol Kantona u Reisa Čauševića 1.

Ukoliko je taj povjerenik odnosno predstavnik etažnih vlasnika već skidao pare sa računa tj. potpisivao naloge i primao naknadu,a nelegalno je izabran, onda je to krađa i treba prijaviti policiji, pa da je skinuo 10 KM prijavite ga.

Lažna dušebrižnička obavijest OKI-ja :lol: :lol: pa šta su oni samo radili, ali očigledno im taj ne odgovara pa eto da vas obavijeste, da je radio u njihovu korist ušutili bi se


ukoliko treba bilo kakva pomoć, tu sam, ovo upraviteljstvo je leglo lopovluka i kriminala koji se mora riješiti...
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3593 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

MAN-lion's coach wrote:Danas mi je stigla obavijest iz OKI-ja (koji inače nije upravitelj u mom haustoru) o malverzaciji pri izboru povjerenika i pri tome je došlo do falsifikovanja potpisa stanara i data saglasnost liku koji se vodi na adresi Trg Solidarnosti , a moja adresa je u Novom Sarajevu.

Koji je moj postupak u ovom slučaju osim da odgovorim da nisam potpisala dozvoli kako ovom fantomskom S.N. tako i nekadašnjem bivšem hoštapleru koji je i bio povjerenik?
Ko je upravitelj u vašem ulazu?
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#3594 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by MAN-lion's coach »

....
Last edited by MAN-lion's coach on 12/01/2017 01:01, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3595 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by Chmoljo »

pazi molim te dušebrižnika iz OKIja... pa šta su oni lažnih potpisa našarali, bog sami zna...

ko zna, možda su im i u ministarstvu dopisivali :D

očito je ulaz sa solidnim platišama u pitanju, jer ih inače ne bi tangiralo :D
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3596 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

Chmoljo wrote:pazi molim te dušebrižnika iz OKIja... pa šta su oni lažnih potpisa našarali, bog sami zna...

ko zna, možda su im i u ministarstvu dopisivali :D

očito je ulaz sa solidnim platišama u pitanju, jer ih inače ne bi tangiralo :D

Kad Šefkija zakandžija Krajinu eh da vidiš tog prizora :lol: :lol: :lol: :lol:
sahara1428
Posts: 2172
Joined: 03/03/2010 07:39

#3597 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by sahara1428 »

MAN-lion's coach wrote: Pa FIDGES inženjering , a obavijest mi stiže od OKI-ja što mi je bilo i čudno.
Istina poslali jesu fco tih potpisa i vidi se iz aviona da su našarani od jedne osobe , a i da stvar bude gora uredno ovjereni u Općini Novi Grad.
Izjasniti ću se na ovaj dopis. Nisam nikada dala saglasnost ni novom , ni starom hoštapleru koji je uvijek radio šta je htio , a samnom samovolju neće provoditi , a ako upravitelju nešto smeta u relaciji samnom ima Sud na koji ću vrlo rado da odem.
Što se tiče FI to je gamad svoje vrste , npr. kad je bilo krečenje nikada nisu dostavili ponude na izjašnjenje već okačili poslije radova što je samovoljno potpisao povjerenik. Nikada nije bilo izvještaja o utrošku i radovima po stanovima , a oni kojima se najviše radi su uvijek u pretplati što je za mene obična prevara.
Osim toga meni kad nešto je hitno ili bitno zovem svoje majstore u pomoć , njima nikad neću dozvoliti da mi uđu u stan , pa i preko mene mrtve jer su bezobrazni do bola bolnog.
Ako ti ovi iz Ministarstva u Hamida Dizdara budu šta kočili, trazi na osnovu člana 104. stav (4) tačka 1) Zakona o stvarnim pravima FBIH i člana 4. Zakona o slobodi pristupa informacijama FBIH i BIH godišnji izvještaj od upravitelja, dopis uputi na upravnu inspekciju Ministarstva pravde u Valtera Perića, tamo ćeš mozda malo duže čekati ali inspektorice su tamo pametnije i zeznute :-D . Iz tih stvari bice vjerovatno još jasnije šta se radi

Mogu biti radovi u stanovima ali samo da ulazak u stan bude koristen kao pristup zajednickom dijelu zgrade gdje je kvar, traži naloge pomenutih radova
predstavnik
Posts: 100
Joined: 17/09/2013 14:34

#3598 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by predstavnik »

kako riješiti problem utuženja koje je radio EKO-ING a onda su ti ulazi promijenili upravitelja.

U biti novci od presuda liježu na Eko ing račun, oni vise nemaju licencu. Ne znam da li uopce vise postoje. I ako postoje vjerovatno su blokirani sa svih strana.

A novci po osnovu presuda idu njima.

Kako doci do tog novca, jer je to naš novac umanjen za njihovu proviziju?
predstavnik
Posts: 100
Joined: 17/09/2013 14:34

#3599 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by predstavnik »

Poštovani,

zamolio bih sve predstavnike i gradjane koje je Eko ing pokrao na bilo koji način (nije htio prebaciti novac kojeg usput nema na nove racune, presude ne izvrsava i ne prebacuje novce, laže o stanju na racunu i sl.) da podnesu prijave nadležnom ministarstvu, SIPI, tuziteljstvu federalnoj upravi policije i sl.

Kriminal je ogroman, hiljade ljudi je pokradeno, ako nista Lopčalije zasluzuju da budu u zatvoru.
reufaga
Posts: 41
Joined: 24/02/2014 09:32

#3600 Re: Ko su upravitelji u vasoj zgradi???

Post by reufaga »

i ja sam čuo da eko-ing zadržava sav novac koji naplaćuje u sudskim postupcima protiv neplatiša, iako ima zakonsku obavezu da, ako više nije upravitelj, veći dio tog novca prebaci na račun novog upravitelja. a to je uvijek slučaj jer je eko-ing odavno izgubio licencu.

elem veliki je novac u pitanju i veliki kriminal, a sve na štetu nas koji redovno plaćamo račune :oops:
Post Reply