Ko (ni)je ovdje narcis?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#26 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by PalaSa Marsa »

cistunac wrote:
PalaSa Marsa wrote:... Zanimljivo je kako u sustini, barem ja takvo misljenje imam, da vecina ljudi ako ne i svi, imaju jednu dozu (eto da ne nazovem to narcisoidnoscu, previse je banalno) da kazem samoljublja. Dakle vjerovatno to zavisi, na koga covjek naleti i kako se postavi. U sustini kad ljudi osjete slobodu kod partnera, kolega i sl, javlja se htjeli mi to ili ne, ta doza (da je nazovemo tako), "dominacije", pa eto i to bi se moglo recimo razradjivat' kao jedan vid necega neprirodnog za normalan odnos medju ljudima, partnera i sl.
Da, ali dok preduslov za svakodnevnog narcisa lezi u svima nama, kod klinickih slucajeva problem nastaje zbog:
— nedostatka saosjecanja za druge,
— nedostatka samopouzdanja
ili obadva uslova.

Bezobzirno ponasanje prema osjecanjima drugih je u stvari njihov nacin odbrane. Ja imam dobru prijateljicu, veoma zgodnu, izvanredno uspjesnu u poslu i sa velikim finansijski osiguranim 'gnijezdom' za stare dane. Ma da su je muskarci salijetali, ona se i pored svega nikada nije udala jer kada bi joj se priblizili, ona bi to nesvijesno unistila. Zato sam na samom pocetku naopisao: Ne recite NPL osobi da je volite jer to oni odmah tumace kao odredjenu i nezeljenu emotivnu obavezu prema vama. Uz to moja poznanica nema kod kuce ni psa ni macku sto je prilicno dobar signal samoljublja i nedostatka osjecanja. Ali je u vecem drustvu vrlo glasna oko svojih uspijeha i pogleda na sve oko nje kao i koga licno zna od poznatijih ljudi (ostali nisu vrijedni njene paznje). Ujedno, vrlo ce grubo i ostro braniti svoje poglede u sirem drustvu ne vodeci racuna o drugim osobama. Istovremeno, sasvim je smirena kada je u pitanju kontakt s nekim u cetiri oka jer nema drugih pred kojima ona treba da se 'pokaze'.
:thumbup: :) Do sad sam imala srecu (Hvala Bogu), da nisam imala osoba (barem ne u svakodnevnom kontaktu/zivotu) sa NPL-om, i nadam se da necu nikad ni imat'. Ali u svakom slucaju, zahvaljujem na ovako iscrpnom objasnjenju, jer nikad se ne zna. :)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#27 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by pustopoljina »

narcisa koju sam ja poznavala od tih 9 uslova-ima svih 9.
ma to se mora dozivjeti :D
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#28 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

pustopoljina wrote:narcisa koju sam ja poznavala od tih 9 uslova-ima svih 9.
ma to se mora dozivjeti :D
Hajde bona, daj nam malo odskrini vrata oko nekih njegovih interesantnih ponasanja.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#29 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by pustopoljina »

mah...to uvijek izgleda kao tracanje,jer -ta druga strana ne moze da se opravda...
ja znam o cemu govoris,jer sam slicno prosla (zivjela sam sa takvom zenskom personom)...ali situacije koje si prozivljavao,nekome ko ih tako na forumu cita-mogu biti sasvim bezazlene,cak da si ti taj koji nije skontao.
kod mene je trajalo mjesecima samouvjeravanje da mi se samo cini,a mjesecima je trajalo i oporavljanje-nakon sto sam sebi rekla-mozda mi se i cini,ali se osjecam fuj i necu da tako zivim.
trebalo je godina da skontam da se ne moram pravdati,kad sa nekim ne mogu izdrzati.
(bila sam u pravu-jer ta je osoba na isti nacin tretirala sve koji su poslije mene dosli-tako da sam dobila tu neku licnu potvrdu,mada je potreba za tom potvrdom vise indikator nesigurnosti. nije mi bila tad vise potrebna,ali godilo je cuti da neki drugi ljudi imaju isto misljenje o njoj, kakvo sam i ja stekla).
to se jednostavno mora dozivjeti.
od atmosfere koja se napravi kad gledas program po svom izboru,kad ti dodju prijatelji,kad ima publike,kad nema...do saznanja da ona zivi u nekom paralelnom svemiru gdje je nemoguce da je ona ucinila nesto pogresno,lose,bezvezno-gdje je svaki njen neuspjeh rezultat velike svjetske urote protiv njenog visocanstva sa njenim kraljevskim porodicnim stablom...od nesposobnosti da se izvini kao covjek...do izmisljanja bolesti kad ti povuces rucnu.
necu da trosim vise rijeci na to-ne zasluzuje :D
zgubidann
Posts: 42
Joined: 11/08/2009 17:19

#30 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by zgubidann »

cistunac wrote:
zgubidann wrote:Ma to meni nes lici na kockanje, il sto se kocakaju kad znas da ce izgubiti i zadnju paru iz dzepa .
Narcisi su samo djelimicno svijesni da sa njima nije nesto u redu kada su u depresiji. Tada mozda 'vracaju film' ali cim to prodje, oni nastavljaju da se ponasaju po starom JER BOLJE NE ZNAJU. Oni su dobri, savrseni, tolerantni.... ali prokleti svijet to nikako da vidi...:wink:
Ja sam negdje prociito da se sa narcisima moze samo ak mu povladzujes i da mu govoris sve najboljeee:)moras bas izgledat iskreno :) to ti je ko kocka dobijes malo il ti bude dobro al ak ides dalje izgubices sve sto imas ,kod kockanje uglavnom je ispod neka druga boljka a kod cura ti je jel ima hemije jel jel je nema :) bila narcisa il tulipanka il ruzica sve ti je to istoooooooooooo ,pa nes je ubijediti da je njenja greska ako joj se ti nesvidzas a pravilo broj jedan :) super ti je tema ti si najboljiiiiiiiiiiiii:)
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#31 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

pustopoljina wrote:...kod mene je trajalo mjesecima samouvjeravanje da mi se samo cini,a mjesecima je trajalo i oporavljanje-nakon sto sam sebi rekla-mozda mi se i cini, ali se osjecam fuj i necu da tako zivim.
Generalno je pojava po materijalu koji sam procitao da se non-narcisi osjecaju krivim umjesto da to prihvate narcisi (sto je opet nemoguce). Zato, ako vam 'nesto unutra' kaze da tu nesto nije u redu, onda nesto nije u redu. Tacka. Jer svaki pojedinac najbolje osjeca o cemu se radi i da li je to vrijedno napora da se nastavi odnos sa drugom osobom...
...od atmosfere koja se napravi kad gledas program po svom izboru,kad ti dodju prijatelji, kad ima publike,kad nema...do saznanja da ona zivi u nekom paralelnom svemiru gdje je nemoguce da je ona ucinila nesto pogresno, lose, bezvezno- gdje je svaki njen neuspjeh rezultat velike svjetske urote protiv njenog visocanstva sa njenim kraljevskim porodicnim stablom...od nesposobnosti da se izvini kao covjek...do izmisljanja bolesti kad ti povuces rucnu...
Tacno. Narcis mora da ima svoju publiku ili tzv. 'narcissistic supply' bez koga narcis ne moze. To su svi koji mu/joj povladjuju, daju za pravo, 'saosjecaju' i slicno.... dakle svi koji ga snabdjevaju gorivom za vlastito lose ponasanje. Pa i kada pokusate da pobjegnete od nartcisa, oni ce vas sa vremena na vrijeme potraziti kada im treba odredjeno 'gorivo' koje ste vi nekada njima nesvijesno pruzali.

Narcis da se izvini?!? Da ponovim sto sam prepisao od strucnjaka: "Hvatajte se zaklona i čuvajte glavu ukoliko narcis kojeg poznajete počne normalno da se ponaša, odnosno, ako počne da pokazuje sumnju u vezi nekih svojih postupaka pa čak i prizna neku manju grešku koju je sam počinio. Oni vas tada samo omekšavaju za nešto što imaju na umu. Ti ljudi su eksperti za ono: "Dođi malo bliže, tako da mogu da ti opalim šamar."

I naravno da je narcis bolji od vas ili po nekakvoj vlastitoj familijarnoj geneaologiji ili samim tim sto vjeruje da je sve lijepo ili pametno skovano u njemu/njoj. Drugacije ne moze da bude inace nije narcis.
enya
Posts: 25
Joined: 16/07/2005 00:14
Location: Mostar

#32 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by enya »

jako dobra tema! :thumbup: :thumbup:
i sama sam prepoznala neke osobe iz svoje neposredne blizine, porodice i sl, u tvom opisu. mozda mi je bas ovo falilo, jer citav zivot razmisljam o njihovim postupcima, cime je to izazvano, pokusavala sam razmjeti, shvatiti...
kako se nositi s tim ljudima? ne moze se ba su svakoj situaciji pobjeci glavom bez obzira, narocito ako se radi o roditeljima, bratu, sestri... kako se postaviti u toj situaciji, a da ne izvucemo deblji kraj?
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#33 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

enya wrote:jako dobra tema! :thumbup: :thumbup:
i sama sam prepoznala neke osobe iz svoje neposredne blizine, porodice i sl, u tvom opisu. mozda mi je bas ovo falilo, jer citav zivot razmisljam o njihovim postupcima, cime je to izazvano, pokusavala sam razmjeti, shvatiti...
kako se nositi s tim ljudima? ne moze se ba su svakoj situaciji pobjeci glavom bez obzira, narocito ako se radi o roditeljima, bratu, sestri... kako se postaviti u toj situaciji, a da ne izvucemo deblji kraj?
Nema recepta kao i to da i pored standardnih oznaka, narcisi su ipak individualci.
Najbolje je sa njima ne diskutovati o emocijama. Ne smijete reci da ih volite ali im komplimenti trebaju. Naravno, i ako vidite bore na kozi narcisa, niposto ih ne spominjite: oni ih ne vide ili ne zele da vide.
Narcisa u drustvu mozete brzo uociti cinjenicom da nemaju smisla za humor jer isti trazi finese osjecanja i razumjevanja i posto narcisima isti nedostaju, za njih je humor 'glupost.'

(Kada smo kod humora, jutros dobih:
Pitaju hodzu: "Efendija, sta je to demokratija?"
"Demokratija je da ja mogu da se popnem na munaru i odozgo sve vas popisam, ali i vi imate pravo da istovremeno i mene popisate.")

Dakle, povladjujte im ili bar osutite ako mislite da povladjivanje ne stoji. Ako vas direktno uvrijede, naucite da to ne isticete ili im na neki nacin vracate, a posebno ako vam je stalo do te osobe (clan familije). Po narcisu, vi treba da ste srecni da ste u njegovom drustvu a ne obratno. Naucite da ne osporavate cinjenice kako ih oni vide. Meni se dogadjalo—a ovo je za njih uobicajeno—da spomenem dogadjaj koji mi je vrlo dobro ostao u sjecanju, ali bi ona rekla da ja to izmisljam. Narcis voli da traca i 'ocijenjuje' druge po jednom aktu pa ne iznosite vas prljav ves jer ce vam se to jednom vratiti kao bumerang. Mozda ce da isticu kako 'pate' od nekog fizickog bola ili nelagodnosti da bi izazvali vase simpatije. To ukljucuje i ono telefonom ...'ma ne pitaj me, nocas sam strasno slabo spavala'... sto valjda treba da sazna svako da bi izrazio sazaljenje.

Istovremeno, njihov mozak radi kao svajcarski sat kako bi u praksu proveo vlastite planove za postizanje odredjenih licnih ciljeva, ili cak da posvadja druge osobe gdje se jedna 'usudila' da mu/joj protivrjeci.
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#34 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

Da li vam se dogodilo da je vam neko od prijatelja/poznanika napravio nesto nepravedno, vi ste mu skrenuli na to paznju ali to nije nista izmjenilo. Od tada niste u dobrim odnosima jer s pravom ocekujete da vam se ta osoba na neki nacin izvine bar time sto ce poduzeti prvi korak u normalizovanju odnosa.

Naime, to ce se vjerovatno dogoditi samo ako nije u pitanju narcis. Narcis NIKADA NIJE KRIV pa prema tome, on/ona nema nikakav razlog da se izvini ili poduzme prvi korak.

Moja narciskinja prica okolo (kao da se sve nece saznati) da bi pristala da bude sa mnom samo ako bi je svezanu u ludacku kosulju stavili u kolica. Moram priznati, ovo predstavlja vrlo cvrst stav koji treba postovati.

Ali, realnost je drugacija i o tome sam pisao i nije zgoreg da se podsjetimo. Svakih par nedjelja moj telefon zazvoni, njen broj se pojavi, a ja cujem samo uzdah, ili 'click' sa druge strane cime se prekida veza. Eeee... kada bih ja bar jednom nazvao i poceo bilo kakvu konverzaciju, sta vise i ljutitu kao: Sto me zoves i prekidas, to bi joj mnogo znacilo ali samo zato da hrani njenu sujetu. On me je nazvao...

Ako ste se nasli u slicnoj situaciji, testirajte sami i vidjecete da li imate posla sa narcisom ili nekom kome stvarno nije stalo do vas.
zgubidann
Posts: 42
Joined: 11/08/2009 17:19

#36 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by zgubidann »

Ma ja mislim da je to sve glupost :) curi jel se svidzas il se nesvidzas ,a sad da je ubjedzujes da si ti idealna osoba to mi lici ko da manipulises sa njenom pamecu ko ona nezna ko je cojek zanju :).........Ma zajebajem se al tema necija bivsa cura il simpatija to nikako neide,zanimljiviji je taj koji jos hoce da napakasto samim tim sto iznosi ovo.A kad bi kreno od abcede od Frojda onda bi doso na ideju da je sve to zbog seksa :) svi oce sexs a neznaju kako da ga dobiju i sta rade sluze svacim necim.
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#37 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

zgubidann wrote:..Ma zajebajem se al tema necija bivsa cura il simpatija to nikako neide,zanimljiviji je taj koji jos hoce da napakasto samim tim sto iznosi ovo...
Obzirom da forumasi ne znaju ni o kome se radi ni gdje se to dogadjalo i kada, onda tvoja ne stoji.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#38 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by pustopoljina »

kazem ti fino-ovako (iako je anonimno) uvijek izgleda kao da nekog tracas,ljudi su skloni tome da tudje probleme/boljke umanjuju i potkopavaju kredibilitet.
ako se drzis strucne liteterature-jos i moze-dok predjes na primjere (bivsa) odmah to izgleda drugacije (iako, da bi nesto naucio-uvijek treba biti i primjera).
ja to gledam ovako:sto se vise zamajavam s njom/njim-samo joj dajem na znacenju.
tvoje iskustvo je samo tvoje,nikom drugom nece pomoci...i jos ces se naci u neobranom grozdju,kad te pocnu uvjeravati da to sto si prosao-da ti se samo ucinilo.
nisi ti jos slobodan od te persone.mozda je ona u tebi nasla dobru zrtvu-jer,nesto ti se na tom narcisu svidjalo...nesto-sto u prevelikoj dozi ne mozes podnijeti,a u manjoj dozi popunjava nesto sto ti je uvijek falilo.
mozda si oduvijek trazio potvrdu u svojoj sredini-a bas je tu nisi nasao,mozda si bas htio tu najzajebaniju zensku da osvojis-mozda te je zabljesnula sa tim da je najbolja,ona-njena djeca,njeno sve...pa si kontao-ako je vodis pod ruku-i ti si najbolji?
kad sam skontala koji su moji kompleksi-jasno sam vidjela cim me narcis drzi uz sebe.onda je bilo lako presjeci uze.
kakvi god da su drugi ljudi-rjesenje je uvijek u nama.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#39 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by PalaSa Marsa »

pustopoljina wrote:kazem ti fino-ovako (iako je anonimno) uvijek izgleda kao da nekog tracas,ljudi su skloni tome da tudje probleme/boljke umanjuju i potkopavaju kredibilitet.
ako se drzis strucne liteterature-jos i moze-dok predjes na primjere (bivsa) odmah to izgleda drugacije (iako, da bi nesto naucio-uvijek treba biti i primjera).
ja to gledam ovako:sto se vise zamajavam s njom/njim-samo joj dajem na znacenju.
tvoje iskustvo je samo tvoje,nikom drugom nece pomoci...i jos ces se naci u neobranom grozdju,kad te pocnu uvjeravati da to sto si prosao-da ti se samo ucinilo.
nisi ti jos slobodan od te persone.mozda je ona u tebi nasla dobru zrtvu-jer,nesto ti se na tom narcisu svidjalo...nesto-sto u prevelikoj dozi ne mozes podnijeti,a u manjoj dozi popunjava nesto sto ti je uvijek falilo.
mozda si oduvijek trazio potvrdu u svojoj sredini-a bas je tu nisi nasao,mozda si bas htio tu najzajebaniju zensku da osvojis-mozda te je zabljesnula sa tim da je najbolja,ona-njena djeca,njeno sve...pa si kontao-ako je vodis pod ruku-i ti si najbolji?
kad sam skontala koji su moji kompleksi-jasno sam vidjela cim me narcis drzi uz sebe.onda je bilo lako presjeci uze.
kakvi god da su drugi ljudi-rjesenje je uvijek u nama.
Mislim, da sam isto mislila. :thumbup: :)
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#40 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

Na primjerima se najbolje uci. Ovo je samo dio materijala koji je vec postojao, ali je isto duzi projekat. Trenutno radim na pretrazi materijala o tome kako se akcije roditelja narcisa mogu negativno odraziti na potomke.

Kako god ovo drugi vide to je naravno njihova stvar ali moja poenta ostaje ista: klinicki narcisi su svakidasnjica, i zbog toga je i potrebna sira diskusija.
Schizophrenia
Posts: 43
Joined: 06/06/2009 19:54

#41 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Schizophrenia »

Tema je bas filozofskog profila...

"Ko (nije) ovdje narcis =\?"

Izgleda da ce se ovo svesti na ono kome je veci.
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#42 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

Schizophrenia wrote:...Izgleda da ce se ovo svesti na ono kome je veci.
:roll:
zgubidann
Posts: 42
Joined: 11/08/2009 17:19

#43 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by zgubidann »

cistunac wrote:
zgubidann wrote:..Ma zajebajem se al tema necija bivsa cura il simpatija to nikako neide,zanimljiviji je taj koji jos hoce da napakasto samim tim sto iznosi ovo...
Obzirom da forumasi ne znaju ni o kome se radi ni gdje se to dogadjalo i kada, onda tvoja ne stoji.
A mislim na objektivnost tog nekoga koji je pisao texst? Sta ga motivisa da napise neki test, vjerovatno bi on rekao da zeli da pomogne , a ja bi se pitao zasto bi on zelio nekome da pomogne ? Iz teksta se zakljucuje da ne zivi sanjom da nema nikavu obavezu da je izdrzava pa da zato zeli da joj pomogne da ona postane ekonomski sposobna da joj nemora pomagati, da je clan familije pa da ima neku obavezu da nekom nes pomaze:) a kako vidim jedini razlog sexs a ona ga ne zeli...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#44 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by pustopoljina »

@zgubidan:
ne mozes iskljuciti ni mogucnost da se covjek nenamjerno nasao u situaciji gdje je susreo novu zivotinjsku/biljnu vrstu i primijetivsi da nije uobicajena odlucio da je opise i katalogizira.
ako je narcis naucno potvrdjena kategorija-onda sigurno da postoje i ljudi koji u tu kategoriju ulaze.
covjek je napisao da je isao po tackama koje neki narcis mora ispunjavati da bi ga se takvim nazvalo. osoba iz njegovog primjera to definitivno ispunjava.
narcis je ovdje anonimniji,nego sizofrenicar kad ga dovedu studentima da gledaju klinicku sliku. :P
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#45 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

Kod klinickih narcisista manipulisanje sa drugima je nesto sasvim normalno, bilo da se radi o materijalnim ili nematerijalnim stvarima. U DSM-IV prirucniku jasno stoji: Daje si osjecaj prava tj. pretjeranog ocekivanja za specijalni tretman i za automatsko prihvatanje onoga sto ocekuje.

Za primjer, jednom sam joj rekao kako bi ona mogla da ide sama da posjeti svoju djecu za praznike, na sto je ona samo lakonski odgovorila: "Tamo idemo zajedno." To je bio sav 'razgovor' oko posjeta, tada i kasnije. U jednoj diskusiji dao sam joj do znanja da me odlasci u taj veliki grad ne interesuju jer sam isti posjetio vise puta. Napomenuo sam joj da to nema bas nikakvu vezu sa njenom djecom i da zajedno treba da putujemo tamo gdje jos nismo bili. To je odmah po prekidu odnosa njenim poznanicima bilo prokomentarisano kako ja ne marim za njenu djecu.

A ovo je za mene bio vrhunac prisvajanja gore navedenih 'prava.'

Nakon sto smo se razisli, ispricala je mojoj rodici da je, eto, imala namjeru da nas dvoje idemo zajedno u posjetu njenoj djeci... i to dva puta godisnje! To je bilo prvi put da sam cuo za te nase zajednicke 'planove'!
--------

Djeca bi je cesto zvala zahvaljuci besplatnoj Internet tehnologiji i dugotrajni razgovori su bili normalna pojava. Ali nikada mi nije pri kraju razgovora samoinicijativno pruzila slusalicu da bih mogao da porazgovaram sa njima. Problemi djece—kad ih je bilo—nisu bili za nasu diskusiju. Vjerujem da se bojala da im ja na taj nacin ne postanem blizi i mozda time da ugrozim njenu kontrolu. Drugog razloga stvarno ne vidim.
-------

Jedan poseban vid njenog odnosa prema djeci smatrao sam jako nezdravim. Ona kao ne bi da ih plasi oko toga kako se u datom momentu osjeca (…sve je u redu… ne brinite za mene…), da bi sa druge strane manipulisala sa njima kako je htjela. Intonacija njenog glasa je davala djeci emotivnu—ma da cesto izmisljenu i manipulativnu sliku—o psihickom stanju majke. Kada bi za to doslo vrijeme, samo bi malo spustila glas dok je sa njima razgovarala kako bi djeca shvatila da nesto nije u redu. To bi povecalo frekvenciju njihovih poziva telefonom i slanja poruka. I ako je to bila samo njena igra, to se moglo shvatiti kao "Neko ipak brine o meni i razumije me."
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#46 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by Abacija »

cistunac wrote:Evo interesantne teme o kojoj vjerujem vas vise od 99% nije ni razmisljalo. Ja sam dosta o ovome pretrazivao i saznao pa bi bilo dobro da se nadje neko ko je psihijatar ili bar pedagog za daljnju diskusiju.

Samo da se nabrzinu javim i pozdravim pokretaca ove odlicne teme. :thumbup:

Kad budem imao vise vremena detaljno cu je procitati...
cistunac wrote:Pitanje je: Da li ste imali prilike da upoznate 'narcisa' tj. naricsoidnu osobu? Mozda nekoga ko je kako mi kazemo uobrazen u drzanju i u svoje vrline, nekoga ko ocekuje stalnu paznju i hvale od drugih? Da li uopste znate sta je narcis i kakvih sve 'vrsta' narcisa postoje? Da li bi takvu osobu mogli prepoznati? Da li mozda zivite sa istom?
Eto ja za Sanju Vlaisavljevic tvrdim da pati od narcisoidnosti a nikad je nisam sreo u zivotu.
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#47 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

Abacija wrote:Samo da se nabrzinu javim i pozdravim pokretaca ove odlicne teme. :thumbup:
Nesto razmisljam: da je lik sa tvog avatara jos ziv, on bi sigurno imao zanimljivu definiciju narcisa. :)
zgubidann
Posts: 42
Joined: 11/08/2009 17:19

#48 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by zgubidann »

pustopoljina wrote:@zgubidan:
ne mozes iskljuciti ni mogucnost da se covjek nenamjerno nasao u situaciji gdje je susreo novu zivotinjsku/biljnu vrstu i primijetivsi da nije uobicajena odlucio da je opise i katalogizira.
ako je narcis naucno potvrdjena kategorija-onda sigurno da postoje i ljudi koji u tu kategoriju ulaze.
covjek je napisao da je isao po tackama koje neki narcis mora ispunjavati da bi ga se takvim nazvalo. osoba iz njegovog primjera to definitivno ispunjava.
narcis je ovdje anonimniji,nego sizofrenicar kad ga dovedu studentima da gledaju klinicku sliku. :P
Ti jos gori od ,ti bi fato te primjerke ?Da katalogiziras :)
kenzo
Posts: 366
Joined: 08/06/2007 21:40

#49 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by kenzo »

danas sam bas pricao sa jednom narcisoidnom ljepoticom..i ne mogu da vjerujem da neko moze biti onako nezahvalan...ja njoj pomagao kolko je bilo potrebno, a kad je doslo vrijeme da ona malo pomogne (10 puta manje nego ja njoj),samo rece da senekom drugom obratim....
jos ne mogu da skontam kako neko moze biti tako nezahvalan i takav djon obraz...ne ide mi u glavu.. :D
cistunac
Posts: 236
Joined: 05/09/2007 12:56

#50 Re: Ko (ni)je ovdje narcis?

Post by cistunac »

kenzo wrote:danas sam bas pricao sa jednom narcisoidnom ljepoticom...
Ako je stvarni narcis onda je naravno egocentricna. Moguce je da ona ocekuje da joj se sve ucini (i nikad dosta!). Vrati se na pocetak teme i procitaj malo oko ponasanja i klinickih osobina koje su tamo naznacene pa vidi koliko tvoja prijateljica ima slicnosti sa istim. Mozda i nije narcis ali te ne zarezuje ni za suvu sljivu. :)
Post Reply