KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#1 KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by bh.tornjak »

Iako bi ova tema trebala da bude na "Ekonomiji" odlucio sam da je postavim ovde jer su ovo vise politicke igre.

Pavlovic Banka je otisla helac...
Bobara Banka...riknula
Banka Srpske takodje...
IRB rs-a ...isto tako...

sto je bilo za prodaju to se prodalo i potrosilo.
gotovo nista nije ostalo sto bi bilo vrijedno...i ako sta ima to je u ogromnim gubitcima.
dakle...pare nisu problem....PARA NEMA.

Toliko o boljem dijelu BiH.

U onom "gorem" dijelu (kako politicari iz rs-a vole da kazu) stanje je potpuno dugacije (nije ni blizu dobrog) ali je federacija svjetlosnim godinama ispred "boljeg dijela".

nadjoh neke podatke gdje u FBiH ima udio u firmama vrijednosti nekoliko milijardi KM koji su (ili ce biti) ponudjeni za privatizaciju.
I sve mi se cini da politicari kruze "ko macka oko mlijeka" s namjerom da i oni sta "ubodu" od tih para...

Postavlja se pitanje:

Ko ce ´lebom da ih ´rani....!!!!
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by Novak20 »

Političari jednako kmeče i u RS i u F BiH. 'raniće ih MMF a mi ćemo tri-četiri generacije, uredno vraćati dugove.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#3 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by VjecitiStudent »

Što u RS-u danas, u FBiH sutra.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by radostan dan »

bh.tornjak wrote:Iako bi ova tema trebala da bude na "Ekonomiji" odlucio sam da je postavim ovde jer su ovo vise politicke igre.

Pavlovic Banka je otisla helac...
Bobara Banka...riknula
Banka Srpske takodje...
IRB rs-a ...isto tako...

sto je bilo za prodaju to se prodalo i potrosilo.
gotovo nista nije ostalo sto bi bilo vrijedno...i ako sta ima to je u ogromnim gubitcima.
dakle...pare nisu problem....PARA NEMA.

Toliko o boljem dijelu BiH.

U onom "gorem" dijelu (kako politicari iz rs-a vole da kazu) stanje je potpuno dugacije (nije ni blizu dobrog) ali je federacija svjetlosnim godinama ispred "boljeg dijela".

nadjoh neke podatke gdje u FBiH ima udio u firmama vrijednosti nekoliko milijardi KM koji su (ili ce biti) ponudjeni za privatizaciju.
I sve mi se cini da politicari kruze "ko macka oko mlijeka" s namjerom da i oni sta "ubodu" od tih para...

Postavlja se pitanje:

Ko ce ´lebom da ih ´rani....!!!!
pa ti roćko, ko će ako neće bližnji svoj...od svake donacije koju ti uplatiš familiji iz dijaspore, kroz poštu, banku, ide provizija, porez...pa se to promješa, izmućka, i budi siguran da jedan mali, mali djelić dođe do mene...ili onog do mene...ili do onog što je do mene.
ako pak daješ na ruke, opet familija to potroši, pa kroz pdv se izmješa, izmućka...i opet -do mene.

jbg, takav je život, nepravedan, šta da se radi...nego, ostani dobar, i nemoj da zabušavaš, da gazda ne smanji platu, to će biti direktan udar na naš budžet (pod našim sam podrazumjevao BH budžet, al ako insistiraš može i RS).
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#5 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by bh.tornjak »

VjecitiStudent wrote:Što u RS-u danas, u FBiH sutra.
sutra....prekosutra....za sedam dana.... nebitno

ono sto je jako bitno je to sto ce ti se "uvalit" za tvoj rucak i jesti sto ti jedes...sto si ti zaradio,ustedio...ili sta ti ja znam vec...
i dok jede pricat ce ti kako si ovakav...onakav...svakakav.
Govorit ce da nemas jezik....da si izmisljen ´91....da si fundamentalista...terorista...negirat ce tvoje zrtve...svakom prilikom ce negirati drzavu...kocit ce gdje god je to moguce..itd...itd..
a on je svoje rasprodao...govoreci da to pripada samo njemu (komotno se reci opljackao) i da ti nemas pravo na udio u tome.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#6 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by bh.tornjak »

radostan dan wrote:
bh.tornjak wrote:Iako bi ova tema trebala da bude na "Ekonomiji" odlucio sam da je postavim ovde jer su ovo vise politicke igre.

Pavlovic Banka je otisla helac...
Bobara Banka...riknula
Banka Srpske takodje...
IRB rs-a ...isto tako...

sto je bilo za prodaju to se prodalo i potrosilo.
gotovo nista nije ostalo sto bi bilo vrijedno...i ako sta ima to je u ogromnim gubitcima.
dakle...pare nisu problem....PARA NEMA.

Toliko o boljem dijelu BiH.

U onom "gorem" dijelu (kako politicari iz rs-a vole da kazu) stanje je potpuno dugacije (nije ni blizu dobrog) ali je federacija svjetlosnim godinama ispred "boljeg dijela".

nadjoh neke podatke gdje u FBiH ima udio u firmama vrijednosti nekoliko milijardi KM koji su (ili ce biti) ponudjeni za privatizaciju.
I sve mi se cini da politicari kruze "ko macka oko mlijeka" s namjerom da i oni sta "ubodu" od tih para...

Postavlja se pitanje:

Ko ce ´lebom da ih ´rani....!!!!
pa ti roćko, ko će ako neće bližnji svoj...od svake donacije koju ti uplatiš familiji iz dijaspore, kroz poštu, banku, ide provizija, porez...pa se to promješa, izmućka, i budi siguran da jedan mali, mali djelić dođe do mene...ili onog do mene...ili do onog što je do mene.
ako pak daješ na ruke, opet familija to potroši, pa kroz pdv se izmješa, izmućka...i opet -do mene.

jbg, takav je život, nepravedan, šta da se radi...nego, ostani dobar, i nemoj da zabušavaš, da gazda ne smanji platu, to će biti direktan udar na naš budžet (pod našim sam podrazumjevao BH budžet, al ako insistiraš može i RS).
znam to ja @radosni...
ovo se ne odnosi na sitnu boraniju...mene ..tebe....petog-desetog...
ovde mislim prvenstveno na politicare...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#7 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by VjecitiStudent »

bh.tornjak wrote:
VjecitiStudent wrote:Što u RS-u danas, u FBiH sutra.
sutra....prekosutra....za sedam dana.... nebitno

ono sto je jako bitno je to sto ce ti se "uvalit" za tvoj rucak i jesti sto ti jedes...sto si ti zaradio,ustedio...ili sta ti ja znam vec...
i dok jede pricat ce ti kako si ovakav...onakav...svakakav.
Govorit ce da nemas jezik....da si izmisljen ´91....da si fundamentalista...terorista...negirat ce tvoje zrtve...svakom prilikom ce negirati drzavu...kocit ce gdje god je to moguce..itd...itd..
a on je svoje rasprodao...govoreci da to pripada samo njemu (komotno se reci opljackao) i da ti nemas pravo na udio u tome.
Prihodi od indirektnih poreza ne idu 'nako, već se dijele po formuli koja se redovno mijenja, gdje sjede predstavnici vladajućih stranaka. Sve zamjerke na tu temu, upućivati isključivo njima.

U svakom slučaju, ni sa ove strane ruže ne cvjetaju.
Koliko jučer se na ovom forumu likovalo nad niskim natalitetom u RS-u, danas su oba entiteta u dubokoj demografskoj krizi. Ekonomija, tek za nijansu u boljem položaju ...

"kome zvona zvone ..."
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#8 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by gurabija78 »

dok je ovakve pameti politicara u FBiH, RS ce da cucla ono sto joj odgovara iz BiH i istovremeno da radi na rusenju BiH samo zato sto joj se moze.
Ne cvjetaju ruze ni u FBiH ali za RS smo jos uvijek zapadna Njemacka, kako po ekonomiji tako i po drugim stvarima. Ako nista, u FBiH se ima jos uvijek sta rasprodati a u vlasnistvu je drzave, telekomi, elektricne privrede, namjenska industrija. U uvodnom postu je navedena propast banaka u RS. Ono što je najbitnije u tome je da se se deponenti do 50k KM namirili iz Agencije za osiguranje depozita koja je na nivou BiH. Dakle iz fondova citave BiH. Ukoliko još jedna banka iz RS padne (a izvjesno je da hoće), Agencija za osiguranje depozita neće imati odakle isplatiti deponente, jer su fondove opuhale prethodne 2 banke. Još Banka Srpske otvoreno osporava i ne pada im na pamet vratiti sredstva nazad u fondove Agencije za osiguranje depozita ukoliko prinudno naplati bilo šta od svojih dužnika, jer kao Agencija nije konsultovala mrtvu banku kome treba isplatiti depozi a kome ne.... :roll: A Agencija za bankarstvo na entitetskom nivou nije ništa učinila da spriječi propadanje banaka. Vrh Agencije je koliko znam još uvijek u pritvoru. Dakle BiH je samoposluga za RS , uzimaju ono što im odgovara, u ovom slučaju novac, a stopiraju sve mehanizme kako bi BiH krenula naprijed (samim tim i RS).
Mislim da je za ovakvu situaciju najviše odgovorna nesposobnost ili kratkovidnost vladajućih struktura i FBiH i BiH, prvenstveno iz muslimanskog korpusa. Hrvati imaju svoju agendu koju furaju i rade na njoj neometano unutar FBiH.
Ukratko, pojednostavljeno, i prevedeno na riječnik prosječnog BH građanina: FBIH ga doji RS na svakom koraku, ne zahvaljujući "mrskom Dodiku" ili nekom drugom iz RS, već zbog nesposobnosti balijanera iz FBiH/BiH koji gledaju čisto sitnošićarske interese i ne vide dalje od četvorogodišnjeg mandata....
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#9 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by radostan dan »

znam to ja @radosni...
ovo se ne odnosi na sitnu boraniju...mene ..tebe....petog-desetog...
ovde mislim prvenstveno na politicare...

pa šta njih boli kurac...za sebe imaju, a narodima vladaju manipulišući dnevnom dozom straha od drugih, sukoba, rata i slično.

bh funkcioniše po principu spojenih posuda, bar kada je riječ o novcu, tako da bi propast jednog, uslovio propast i drugog entiteta. odmah ili za 5 mjeseci, neka razlika?

dalje, bh država, bh entiteti i građabni su jako zaduženi. lijepo je bilo dizati kredite kod ćopavog zagorca, čekati inflaciju, kurce i palce, ili slom države...pa od uzetih npr 50000 vratiš 5000, ili 1000. e nema toga...svi su manje više zaduženi kod stranaca, i pare ima da se RODE ako treba, ali ima da ih ima, na ovaj ili onaj način, da bi mogli da im ih vratimo.
i tu je kraj priče.

osim toga, daleko smo mi od kraja...imam još elektro privredu...pa onda šume....a đe su rijeke? ihaj, ima da se gošparamo još petnaest godina, ako malo razvučemo... :D

to je moja politika koju ja odavno zastupam.
onda ćemo se predati nijemcima...mislim da bi mogli oko toga postići koncenzus, osim ako nećete da tjerate inat.
ono, švedsku bi ja, al mislim da nisu zainteresovani da nas okupiraju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by Alfons Kauders »

Cuj ko ce da ih 'rani...

Pa mi.

Svaki put kada uplatite PDV, hranite ih.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#11 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by hAZNADAR »

A da malo to za promjenu gledamo drugacije.
Ekonomski stabilnija i bogatija RS je veca sansa da Bosnjaci tu zive. Licno znam par familija koje su se preselile iz Fed u Banjaluku zbog posla.

Nemamo mi nista od propale RS. Kad je politika tamo svakako ista.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#12 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by Alfons Kauders »

hAZNADAR wrote:A da malo to za promjenu gledamo drugacije.
Ekonomski stabilnija i bogatija RS je veca sansa da Bosnjaci tu zive. Licno znam par familija koje su se preselile iz Fed u Banjaluku zbog posla.

Nemamo mi nista od propale RS. Kad je politika tamo svakako ista.
Imamo.

Mirnu egzistenciju.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#13 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by dobojlija81 »

15 % posto Bošnjaka sto pazare po Doboju možes uporediti sa njihovih 45 %
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#14 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by bh.tornjak »

hAZNADAR wrote:A da malo to za promjenu gledamo drugacije.
Ekonomski stabilnija i bogatija RS je veca sansa da Bosnjaci tu zive. Licno znam par familija koje su se preselile iz Fed u Banjaluku zbog posla.

Nemamo mi nista od propale RS. Kad je politika tamo svakako ista.
imali ili nemali.....svejedno.

govorimo o cinjenicnom stanju...a to je da prebijene pare nemaju niti imaju vise sta da "utope"
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#15 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by KENJAC »

Imam ja jednu rodicu. Ta , od jutra laje na politiku , uhljebe, jebe mater drzavi, budzetu , ovom , onom.
...... Prodje neko vrijeme, vidim ne oglasava se na FB ! Nije da mi me falila , al upitam jednog rodjaka gdje je ona ?
Kaze mi : Radi , zaposlila se preko novog gradonacelnika u " Upravu za indirektno oporezivanje " .....
I tako , moja rodica ne laje vise ni na politiku, ni na uhljebe , ni na budzet ......
I zivjet ce sretno do kraja zivota !
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by Truba »

srbi će jesi korijenje ali neće ono što vi želite
iz inata :D

zato se ne brinite ko će ih raniti
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#17 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by hAZNADAR »

bh.tornjak wrote:
hAZNADAR wrote:A da malo to za promjenu gledamo drugacije.
Ekonomski stabilnija i bogatija RS je veca sansa da Bosnjaci tu zive. Licno znam par familija koje su se preselile iz Fed u Banjaluku zbog posla.

Nemamo mi nista od propale RS. Kad je politika tamo svakako ista.
imali ili nemali.....svejedno.

govorimo o cinjenicnom stanju...a to je da prebijene pare nemaju niti imaju vise sta da "utope"
Znam, ali precesto je ovdje navijanje da im crkne krava kao da sami prihvatamo da je ono tamo samo njihovo i da je neka konkurencija izmedju dvije drzave maltene. Isto kao da neki imaju nadu da ce se to politici odraziti pa ce svi u RS kada ekonomski grohnu - pokajnicki reci da smo mi u pravu i prestati sa svojom politikom.

U stvarnosti - najbolja stvar za Bosnjake je da imaju politicke i ekonomske uslove za zivot u RS. A to je manje izvjesno ako ce tamo jesti korijenje i iz inata gurati svoje dalje. Druga stvar - manja je sansa za drzavnost, unitarnu drzavu, jedinstven ekonomski prostor,... ako je razlika velika.
Ono sto hocu reci je - ne mozemo ukinuti entitete, nece biti rata, silom prilika imamo dejtonsko uredjenje koje moramo prihvatiti kao realnost. Pa je mozda vrijeme da se podsjetimo da je RS i nasa iako nismo tu u vecini. Ja bih iskreno vise volio ako mogu da biram izmedju etnicki ciste i jadne propale RS i ekonomski jake RS gdje nas ima bar cetvrtina - ovo drugo.

I usput receno - naslov je debilski. Ako je autor zelio da satiricno napise u stilu srpskog nacina govora - da podsjetim da prije kazu kru'a umjesto ' leba.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#18 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by JThomas »

šta imaju bošnjaci s ekonomskom propasti rs, mislim, šta su doprinijeli da se to desi? to je 99% zasluga dodika i njegovog užeg kruga, a 1% svih ostalih.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#19 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by walk_M-A-N »

Pljačka kroz ove banke je možda najveća pljačka u poslijeratnoj BiH i neshvatljivo je da forum pokazuje više interesa od političara, medija, istraživača.
A konkurencija su slične pljačke vlasti, kao Birač. Ono kad su specijalci RS pljačkali novac u slobodno vrijeme ipak je puno manje, iako znatno spektakularnije.
To je posljedica mafijaške strukture vlasti u RS koja ovo direktno omogućuje. I oko toga se svako razuman može složiti. To je u suštini i posljedica da je RS nastavio pljačku poslije rata kako su je radili u ratu. Bez obzira što će se na takav kontinuitet sablažnjavati oni koji podržavaju genocidni entitet.
Nedavno je bio neki ekonomski forum koji izgleda samo služi za promociju novog dekana Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Propast banaka je spomenuta ali je to ministar finansija RS predstavio kao maltene beznačajno. Onda se prešlo na druge teme, bez da se milioni kojih nema uzmu kao nešto bitno.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by vivaldi »

Novak20 wrote:Političari jednako kmeče i u RS i u F BiH. 'raniće ih MMF a mi ćemo tri-četiri generacije, uredno vraćati dugove.
mmf je odavno postao vise uzrecica nego cinjenica. mnogi vjerovatno ne znaju da federacija ( a mislim i rs) cak i danas ima vise titinog (prijeratnog) duga nego sto se duguje mmf-u. MMF cini svega 15% duga i to stranog. ako racunas i unutrasnji dug, udio duga mmf-u u ukupnom javnom dugu je procentualno jednocifren, a ljudi ga predstavljaju ko zilu kucavicu. nije to bas tako
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#21 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by saimidin »

vivaldi wrote:
Novak20 wrote:Političari jednako kmeče i u RS i u F BiH. 'raniće ih MMF a mi ćemo tri-četiri generacije, uredno vraćati dugove.
mmf je odavno postao vise uzrecica nego cinjenica. mnogi vjerovatno ne znaju da federacija ( a mislim i rs) cak i danas ima vise titinog (prijeratnog) duga nego sto se duguje mmf-u. MMF cini svega 15% duga i to stranog. ako racunas i unutrasnji dug, udio duga mmf-u u ukupnom javnom dugu je procentualno jednocifren, a ljudi ga predstavljaju ko zilu kucavicu. nije to bas tako
http://mft.gov.ba/bos/images/stories/ja ... ONACNO.pdf

treba se malo i informsati, mozda nije sve kako mislis
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#22 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by vivaldi »

saimidin wrote:
vivaldi wrote:
Novak20 wrote:Političari jednako kmeče i u RS i u F BiH. 'raniće ih MMF a mi ćemo tri-četiri generacije, uredno vraćati dugove.
mmf je odavno postao vise uzrecica nego cinjenica. mnogi vjerovatno ne znaju da federacija ( a mislim i rs) cak i danas ima vise titinog (prijeratnog) duga nego sto se duguje mmf-u. MMF cini svega 15% duga i to stranog. ako racunas i unutrasnji dug, udio duga mmf-u u ukupnom javnom dugu je procentualno jednocifren, a ljudi ga predstavljaju ko zilu kucavicu. nije to bas tako
http://mft.gov.ba/bos/images/stories/ja ... ONACNO.pdf

treba se malo i informsati, mozda nije sve kako mislis
izvini jesi ti procitao sta pise u ovom linku? ako nisi procitaj pazljivo. pise upravo ono sto sam ja napisao. bukvalno.

- ucesce MMF u ukupnom spoljnom dugu - 12,34%
- ucesce starog prijertanog duga - 12,65%

haj sad opet procitaj sta sam ja napisao.

i ovo je procentualno ucesce u vanjskom dugu. Kada dodas i unutrasnji dug, ucesce mmf-a u ukupnom javnom dugu je jednocifreni procenat.

haj sad opet procitaj sta sam ja napisao
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#23 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by prog321 »

Novak20 wrote:Političari jednako kmeče i u RS i u F BiH. 'raniće ih MMF a mi ćemo tri-četiri generacije, uredno vraćati dugove.
znam da.bi.ti volio ali to nije tako.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#24 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by Novak20 »

Hajde neka je MMF samo uzrečica. Najveće kmečanje pred MMF-om je vjerovatno što pare daje pod povoljnijim uvjetima nego drugi kreditori i što se te pare koriste za kupovinu socijalnog mira.

To ne mjenja činjenicu da naši dugovi rastu iz godine u godinu. Meni je svejedno jesmo li dužni MMF-u, IDI, Eu banci ili KSA. Znam da pare treba vratiti, a kakvi su efekti zaduživanja, vidimo i sami.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#25 Re: KO CE `LEBOM DA IH `RANI ???

Post by Novak20 »

prog321 wrote:
Novak20 wrote:Političari jednako kmeče i u RS i u F BiH. 'raniće ih MMF a mi ćemo tri-četiri generacije, uredno vraćati dugove.
znam da.bi.ti volio ali to nije tako.
Kako ti možeš znati šta bih ja volio. Živiš u drugoj državi pa je dovoljno da kažeš "... to nije tako" :lol:

Ja kako je ?
Post Reply