Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Najkvalitetnija knjižara kod nas je:

Sejtarija
1
3%
Buybook
12
32%
Zoro
2
5%
Interliber
2
5%
Šahinpašić
11
29%
Svjetlost
2
5%
nijedna od navedenih
8
21%
 
Total votes: 38

User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#76

Post by kicky »

basta sljezove boje wrote:
kicky wrote:
basta sljezove boje wrote: ovakav biser moze napisati samo neko ko nikad, ama bas nikad, nije bio u sarajevskom buybooku :D

zna li neko postoje li knjizare na Dobrinji iza entitetske granice, kako su opremljene i kakve su im cijene?
Istina, nisam nikad bio u SA buybooku, bio sam u onom mostarskom i ne govorim o prostoru jer onaj Profilov se ne može uspoređivat ni s jednim drugim, govorim o koncepciji knjižare, koje naslove plaisra, koje izdavače,...
otidji u Ljevak 8)
Bio danas, nevezano za tvoj prijedlog, al se nisam dugo zadržavo, uzeo knjigu i otšo, žurilo mi se. Kakva je ona superknjižara, prekoputa Mimare, tamo nikad nisam ulazio?
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#77

Post by Hierarchia »

kicky wrote:
basta sljezove boje wrote:
kicky wrote:Profil je neka vrsta našeg Buybooka.
ovakav biser moze napisati samo neko ko nikad, ama bas nikad, nije bio u sarajevskom buybooku :D

zna li neko postoje li knjizare na Dobrinji iza entitetske granice, kako su opremljene i kakve su im cijene?
Istina, nisam nikad bio u SA buybooku, bio sam u onom mostarskom i ne govorim o prostoru jer onaj Profilov se ne može uspoređivat ni s jednim drugim, govorim o koncepciji knjižare, koje naslove plaisra, koje izdavače,...
Profil je model knjizare-marketa: cesto je guzva, puno knjiga, na sprat je, sve za svakog, nije specijalizirana... Mislim, nije nesto u poredjenju sa knjizarama na pet spratova po svjetskim metropolama, ali je pristojna. Nadam se da cemo i mi u Sarajevu imati nesto slicno, kad porastemo. :D

"Buybook" svoj zagrebački pandan ima u "Buksi", maloj knjizari sa atmosferom, kombinacija kafic-ugodna svirka ili promocija- knjizara. Nema popularistickog stiva toliko, niti svega za svakoga. Tu se skuplja "umjetnicka branša", ma sta to znacilo. S tim da je meni Booksa puno ljepsa i ugodnija od Buybooka. I mostarsko izdanje mi je cak bolje. :roll:
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#78

Post by Svemirski_Jebach »

Nancy Drew wrote:
Svemirski_Jebach wrote:samo da kazem da sam gospodina pamuka licno upoznao... :D (ne trazim nista same se malo hvalim) :D
Samo ti Thompson kvari prosjek ..... :D tu se nisi trebao hvaliti :roll:
svako iskustvo je dragocjeno...treba svakoga upoznati, da vidis sta valja i sta ne valja... :D :D

fin je gos'n o. pamuk...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#79

Post by basta sljezove boje »

...
Last edited by basta sljezove boje on 11/12/2007 23:01, edited 1 time in total.
erazmo
Posts: 189
Joined: 16/07/2003 00:00

#80

Post by erazmo »

e vala da zatrazis od mene Album a da sam ja prodavac/ica i ja bi te odmjerio :roll:

I to nema veze sa supaklukom dua Samardzic/Uzunovic. Koji je dokazan u vise puta. Kao i sa mnom koji voli otici u buybook i boli me hasim za kvazikulturnjacima i ostalo. To nema veze sa kvalitetom knjizare. To je isto kao da kazes - dobra je slasticarna, super su kolaci, svjezi, itd, ali problem je sto dolazi onaj jedan sto jede krempite ko Pera Cvecar.

I ko su vise ti kvazikulturnjaci, molim te??? Kakve su to kvalifikacije? Iz perspektive citatelja Albuma ili...
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#81

Post by black »

basta sljezove boje wrote:Tipovi koji drze Buybook su susta suprotnost. U sarajevski Buybook hodocaste kvaziintelektualni skorojevici koji vole odmjeravati od glave do pete, a osoblje je alergicno ako se nista ne kupuje, posebno ako se trazi besplatni knjizevni casopis Album koji izdaje Nansen Dijalog Centar
:thumbup:
erazmo
Posts: 189
Joined: 16/07/2003 00:00

#82

Post by erazmo »

black wrote:
basta sljezove boje wrote:Tipovi koji drze Buybook su susta suprotnost. U sarajevski Buybook hodocaste kvaziintelektualni skorojevici koji vole odmjeravati od glave do pete, a osoblje je alergicno ako se nista ne kupuje, posebno ako se trazi besplatni knjizevni casopis Album koji izdaje Nansen Dijalog Centar
:thumbup:
Opet vjeciti citaoci Albuma! Punkeraj iz polupismenih diskursa? To je ok?

I opet kazem jebo Samardzica i Uzunovica.
A opet pitam: ko su kvazikulturnjaci koji vam smetaju da kupite knjigu? Ko vam smeta da u Ramisu ili kod Marjanovica kupite boema? Ti kvazikulturnjaci koji vam smetaju su u kaficu iza. Ako kazete los izbor knjiga, skupoca, itd...postujem.

Andrej Djerkovic - ok, ako bas hocete, i hajmo dalje.

Faruk Sehic - kvazikulturnjak? Mustafa Zvizdic - kvazikulturnjak? Jaksa, Dzofi konobar - kvazikulturnjaci? Profesor Oskar? Hektor?
Nemojte generalizirati niti porediti sa Booksom, druga drzava, drugi arsini.

:x
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#83

Post by basta sljezove boje »

...
Last edited by basta sljezove boje on 11/12/2007 23:02, edited 1 time in total.
erazmo
Posts: 189
Joined: 16/07/2003 00:00

#84

Post by erazmo »

basta sljezove boje wrote:
erazmo wrote:e vala da zatrazis od mene Album a da sam ja prodavac/ica i ja bi te odmjerio :roll:

I to nema veze sa supaklukom dua Samardzic/Uzunovic. Koji je dokazan u vise puta. Kao i sa mnom koji voli otici u buybook i boli me hasim za kvazikulturnjacima i ostalo. To nema veze sa kvalitetom knjizare. To je isto kao da kazes - dobra je slasticarna, super su kolaci, svjezi, itd, ali problem je sto dolazi onaj jedan sto jede krempite ko Pera Cvecar.

I ko su vise ti kvazikulturnjaci, molim te??? Kakve su to kvalifikacije? Iz perspektive citatelja Albuma ili...
kvalifikacija "citatelj Albuma" me ne pogadja, jer ga jos nijednom nisam uspjela dobiti, a stranica im ne radi http://www.album.co.ba/

kako bi ti nazvao ljude koji satima cumuraju o knjigama koje nisu procitali?
A ko to radi, majke ti mile??? Otkud ti ta ideja da neko tu prica o knjigama koje nije procitao??? I da, takve ljude bi nazvao kretenima, a ne kvazikulturnjacima. Njih ionako ima vise medju likovnjacima i glumcima. Vrlo je lako prokljuviti ko baca suplju a ko ne.

Predrasuda, i to golema. Kad god sam bio/pio u Buybooku takva se prica nije povela. Cak se i najmanje prica o knjizevnosti.

Ali, vi svi znate da je drugacije, jebiga :D

I BTW, Album.co.ba je Under construction iz nepoznatih razloga. Uostalom, postoji hejbet boljih casopisa o knjizevnosti i onih koji su knjizevnost. Album nije ni jedno ni drugo.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#85

Post by basta sljezove boje »

...
Last edited by basta sljezove boje on 11/12/2007 23:03, edited 1 time in total.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#86

Post by Hierarchia »

Ne mogu vjerovati da neko "Album" naziva knjizevnim časopisom. :lol: Pa to je obicno glasilo mladih umjetnika (kako se jezim ove sintagme :-? ) koji su u stanjima opijenosti skontali da bi mogli baciti koji stih na bjelinu 'artije. Uostalom, u "Albumu" objavljuje ko god zeli i sta god stigne, a prioritet imaju oni koji poznaju izvjesnog Ranko The Killera. :roll:
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#87

Post by water »

za vas koji ste upuceni, bas me intersuje d saznam nesto vise o Goranu samardzicu (cini mi se iz vasih postova da je on suvlasnik ove knjizare, a tako pise i u knjizi Sumski Duh), ja sam postavio nesto na sta trenutno citate i niko nista nije rekao o ovoj knjizi. ja sam slucajno kupio ovu knjigu kad sam posjetio bybook i zaista sam uzivao u njoj (sad da se ne ponavljam o onim malim stvarima koje su mi smetale),

PS

nek raste hiljadu cvijetova, dabogda postojala knjizara na svakom cosku u sa
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#88

Post by Hierarchia »

basta sljezove boje wrote:Booksa u Marticevoj je u fazonu knjizevnog kluba. Stimung je odlican, posebno petkom navecer kada je kviz. Drze workshopove kreativnog pisanja i stripova, a programska shema je vrlo raznolika - od koncerata preko knjizevnih veceri i izlozbi do projekcija kratkometraznih filmova. Cure koje drze Booksu su totalno opustene i otvorene za prijedloge. Tipovi koji drze Buybook su susta suprotnost. U sarajevski Buybook hodocaste kvaziintelektualni skorojevici koji vole odmjeravati od glave do pete, a osoblje je alergicno ako se nista ne kupuje, posebno ako se trazi besplatni knjizevni casopis Album koji izdaje Nansen Dijalog Centar
Ne bih da branim Buybook, niti Uzunovića, ali mi je nejasna tvoja tvrdnja da su on i njegovi saradnici sušta suprotnost od vlasnika Bookse. Znam da saradjuju, vjerovatno se i druze na tim promocijama ili cemu vec. Kako god, mislim da su knjizare vrlo slične po konceptu, cak se usudjujem reći da je "Booksa" i nastala prema konceptu "Buybooka" (to je jednom prilikom rekla i sama vlasnica).
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#89

Post by black »

ne znam sta se odmah kacite za "album", ali zar nije bolje procitati i njega vec npr. dnevni avaz :D
rashomon
Posts: 1107
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: "Bolestan; gostima pozdrav s poštovanjem!"

#90

Post by rashomon »

black wrote:ne znam sta se odmah kacite za "album", ali zar nije bolje procitati i njega vec npr. dnevni avaz :D
Tu je negdje, 50-50 kažem ja :D :D :D
--------------------------------------------------------------------------------------

Ne znam šta da mislim o tim knjižarama i ljudima koji tamo vole obitavati. Buybook mi je OK mjesto, ali me nervira činjenica da svi prisutni u kafani čuju šta prijatelji i ja pričamo uz kafu.

Najgore je to što baš svi i slušaju o čemu se priča.

Inače ti tihi prostori mi djeluju kao tračerski panopticon i užasno sam paranoidan kada uđem unutra, stalno se osvrćem i kupim frekvencije sa svih strana.

Tako da kafu pijem tamo vrlo rijetko.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#91

Post by basta sljezove boje »

Hierarchia wrote:
basta sljezove boje wrote:Booksa u Marticevoj je u fazonu knjizevnog kluba. Stimung je odlican, posebno petkom navecer kada je kviz. Drze workshopove kreativnog pisanja i stripova, a programska shema je vrlo raznolika - od koncerata preko knjizevnih veceri i izlozbi do projekcija kratkometraznih filmova. Cure koje drze Booksu su totalno opustene i otvorene za prijedloge. Tipovi koji drze Buybook su susta suprotnost. U sarajevski Buybook hodocaste kvaziintelektualni skorojevici koji vole odmjeravati od glave do pete, a osoblje je alergicno ako se nista ne kupuje, posebno ako se trazi besplatni knjizevni casopis Album koji izdaje Nansen Dijalog Centar
Ne bih da branim Buybook, niti Uzunovića, ali mi je nejasna tvoja tvrdnja da su on i njegovi saradnici sušta suprotnost od vlasnika Bookse. Znam da saradjuju, vjerovatno se i druze na tim promocijama ili cemu vec. Kako god, mislim da su knjizare vrlo slične po konceptu, cak se usudjujem reći da je "Booksa" i nastala prema konceptu "Buybooka" (to je jednom prilikom rekla i sama vlasnica).
to sto se druze na promocijama ne znaci da imaju isti mentalni sklop, a u arogantan odnos gospodina Uzunovica prema piscima koji su puno jaci od njega i na "kanonu" sarajevske literature koja se studira na slavistickim studijima zapadne Europe sam se imala priliku uvjeriti i sama ...

vratimo se na knjizare: u Booksi ne mozes kupiti "strucne knjige", pa tako ni raznorazne wannabe historijske memoare, moras biti clanom kluba da bi mogao piti u kaficu, program je neuporedivo bogatiji, a knjizara radi do 23 sata

Profilov Megastore u Bogovicevoj, koji je vec spominjan, radi isto tako do 23 sata, pa ako je dosadno u skupoj strasticarni Millenium moze se "preseliti" u Profil i po njemu vrtiti satima i citati ne samo izlozene knjige vec i casopise. O tome se u Buybooku moze sanjati
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#92

Post by Vingo »

erazmo wrote:
basta sljezove boje wrote:
erazmo wrote:e vala da zatrazis od mene Album a da sam ja prodavac/ica i ja bi te odmjerio :roll:

I to nema veze sa supaklukom dua Samardzic/Uzunovic. Koji je dokazan u vise puta. Kao i sa mnom koji voli otici u buybook i boli me hasim za kvazikulturnjacima i ostalo. To nema veze sa kvalitetom knjizare. To je isto kao da kazes - dobra je slasticarna, super su kolaci, svjezi, itd, ali problem je sto dolazi onaj jedan sto jede krempite ko Pera Cvecar.

I ko su vise ti kvazikulturnjaci, molim te??? Kakve su to kvalifikacije? Iz perspektive citatelja Albuma ili...
kvalifikacija "citatelj Albuma" me ne pogadja, jer ga jos nijednom nisam uspjela dobiti, a stranica im ne radi http://www.album.co.ba/

kako bi ti nazvao ljude koji satima cumuraju o knjigama koje nisu procitali?
A ko to radi, majke ti mile??? Otkud ti ta ideja da neko tu prica o knjigama koje nije procitao??? I da, takve ljude bi nazvao kretenima, a ne kvazikulturnjacima. Njih ionako ima vise medju likovnjacima i glumcima. Vrlo je lako prokljuviti ko baca suplju a ko ne.

Predrasuda, i to golema. Kad god sam bio/pio u Buybooku takva se prica nije povela. Cak se i najmanje prica o knjizevnosti.

Ali, vi svi znate da je drugacije, jebiga :D

I BTW, Album.co.ba je Under construction iz nepoznatih razloga. Uostalom, postoji hejbet boljih casopisa o knjizevnosti i onih koji su knjizevnost. Album nije ni jedno ni drugo.
Niposto niste kvazlikulturnjaci, ali veoma nadrkani kulturnjaci - svakako...
:-) I kome se pije kafa/piva whatever u takvom susjedstvu? Sve bih vrijeme cekala da me erazmo npr. naruzi sto postojim.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#93

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 17:20, edited 1 time in total.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2354
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#95 Re: Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Post by moon_walker_90 »

evo i ovdje da postavim....Da li neko ima knjigu "Elektrane" Profesor Milenko Đurić,bilo u elektronskoj formi,bilo u pravom izdanju? Ili ako zna gdje je mogu nabaviti?? :) Lijep pozdrav :)
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#96 Re: Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Post by staradis »

Izvuče je iz naftalina xD
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#97 Re: Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Post by Truba »

jel ko bio u konzum family centru

jel se knjizara kultura preselila u importane

nekako mi to preblizu alti...mogli su vala na alpasno ili ilidzu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Post Reply