Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Najkvalitetnija knjižara kod nas je:

Sejtarija
1
3%
Buybook
12
32%
Zoro
2
5%
Interliber
2
5%
Šahinpašić
11
29%
Svjetlost
2
5%
nijedna od navedenih
8
21%
 
Total votes: 38

Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#51

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:53, edited 1 time in total.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#52

Post by Hierarchia »

Pearl wrote:@Hia... a gdje je stolica na slikama iz Sahinpasica ? :D:D
Nije još uslikana. :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#53

Post by Hierarchia »

basta sljezove boje wrote:definitivno "najbolja knjizara u Gradu" je bila redakcija Dana na Skenderiji dok su prodavali knjige. Apsolutno sve knjige iz edicije su im bile prvoklasne, od Baste sljezove boje preko Konstantina Kavafija prvi put na "jezicima naroda", pa do Bazduljevih kritika koje bi mi jako uljepsale zivot da su postojale u vrijeme kad sam isla u Gimnaziju. Ljudi koji tamo rade su vrhunski ljubazni, knjige odlicne i jeftine, steta sto nisu nastavili s knjigama :(

Bazduljeve kritike? :? :? :? Zar nešto njegovo može ikome uljepšati bilo što, a kamoli život?!?!

Bazduljeve nazovikritike su priča za sebe, ali sva sreca, pa to nije tema. :D Inače bi svašta bilo.... :-)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#54

Post by Hierarchia »

Svemirski_Jebach wrote:ma nabijem ja svu tu elitu na neku stvar kao i kvazipisce sto imaju 8 maraka u dzepu, i sve njih skupa koji ce se sutra iz sopstvene bijede prodati za hiljadu i po maraka...
Ovo se desava kada ljudi po svaku cijenu zele nešto "pametno" reći. Wtf.. :? :?

Mogući zaključci koji se nameću nakon gledanja ovog konfuznog i nsto-cu-napisati posta su sljedeći:
1) pisac je kvazi (dakle nije ni pisac) ko ima 8 KM u dzepu (ili manje);
2) Pisci koji imaju 8 KM u dzepu će se sto posto sutra prodati za 1500 maraka (odakle li mu samo ove cifre :shock: );
3) kvazipisci su elita;
4) kvazipisci od 8 maraka su elita. :shock: :shock: :shock:
5) Svemirko je rekao nešto.

:shock: :shock: :shock: :shock:
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#55

Post by basta sljezove boje »

Hierarchia wrote:
basta sljezove boje wrote:definitivno "najbolja knjizara u Gradu" je bila redakcija Dana na Skenderiji dok su prodavali knjige. Apsolutno sve knjige iz edicije su im bile prvoklasne, od Baste sljezove boje preko Konstantina Kavafija prvi put na "jezicima naroda", pa do Bazduljevih kritika koje bi mi jako uljepsale zivot da su postojale u vrijeme kad sam isla u Gimnaziju. Ljudi koji tamo rade su vrhunski ljubazni, knjige odlicne i jeftine, steta sto nisu nastavili s knjigama :(

Bazduljeve kritike? :? :? :? Zar nešto njegovo može ikome uljepšati bilo što, a kamoli život?!?!

Bazduljeve nazovikritike su priča za sebe, ali sva sreca, pa to nije tema. :D Inače bi svašta bilo.... :-)
off topic: Bazduljeve kritike su upravo ono sto je moja gimnazijska profesorica SH jezika trazila. Zena je imala nekakvu shemu u glavi kako bi se trebala interpretirati knjizevna djela i sve sto joj nije bilo po volji nije akceptirala. Svaki pokusaj kreativnog pisanja je ubijala i komentari su joj bili tipa "tvoj stil pisanja mi se ne svidja" i sl. Mozda danasnji mladji profesori shvataju da je stil dusa
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#56

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:52, edited 1 time in total.
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#57

Post by Orhanowski »

Niko me ne voli :-? Image
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#58

Post by basta sljezove boje »

InfraRedRidinghood wrote:Zar ti nisi banovana? :-) :-) :-)

A, glede ove tvoje teorije: hvala Bogu na onima od kojih se profesoricama s oklagijom u dupetu dizala kosa na glavi :D :D :D :D
izgleda da sam bila i to zbog citata iz jedne stare pozorisne predstave ... gag koja je posljednja zelja Srbina oboljelog od variole vere koji govori Petar Kralj ... mislili su da je neka provokacija iako je bilo pod navodnicima i kurzivom napisano :D

Svemirski_Jebach je napisao zanimljiv komentar. Covjek je vidio da je Joanne Rowling na Forbesovoj listi, pa misli valjda da se od pisanja moze zivjeti :D

obzirom na Jergovicevu tjednu hiperprodukciju novinskih clanaka (Globus, Dani, Vreme, Cosmopolitan) izgleda da se ni od Dvora ni od Inshallah ne moze bas zivjeti najbolje, pa ni u Novom Zagrebu :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#59

Post by Svemirski_Jebach »

Hierarchia wrote:
Svemirski_Jebach wrote:ma nabijem ja svu tu elitu na neku stvar kao i kvazipisce sto imaju 8 maraka u dzepu, i sve njih skupa koji ce se sutra iz sopstvene bijede prodati za hiljadu i po maraka...
Ovo se desava kada ljudi po svaku cijenu zele nešto "pametno" reći. Wtf.. :? :?

Mogući zaključci koji se nameću nakon gledanja ovog konfuznog i nsto-cu-napisati posta su sljedeći:
1) pisac je kvazi (dakle nije ni pisac) ko ima 8 KM u dzepu (ili manje);
2) Pisci koji imaju 8 KM u dzepu će se sto posto sutra prodati za 1500 maraka (odakle li mu samo ove cifre :shock: );
3) kvazipisci su elita;
4) kvazipisci od 8 maraka su elita. :shock: :shock: :shock:
5) Svemirko je rekao nešto.

:shock: :shock: :shock: :shock:
komentar nije imao za cilj da bude pametan ili ne...nego je to moje misljenje.

Kvazipisci su elita kod nas...i to je ono sto meni plaho smrdi. eto...a ako ti mislis da nisu, ako pogledamo oko sebe vidimo vise umjetnika, glumaca i pisaca nego u mnogo kulturnijim drustvima...sve nam vrvi od istih, a nidje "umetnosti"
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#60

Post by Hierarchia »

basta sljezove boje wrote:
Hierarchia wrote:
basta sljezove boje wrote:definitivno "najbolja knjizara u Gradu" je bila redakcija Dana na Skenderiji dok su prodavali knjige. Apsolutno sve knjige iz edicije su im bile prvoklasne, od Baste sljezove boje preko Konstantina Kavafija prvi put na "jezicima naroda", pa do Bazduljevih kritika koje bi mi jako uljepsale zivot da su postojale u vrijeme kad sam isla u Gimnaziju. Ljudi koji tamo rade su vrhunski ljubazni, knjige odlicne i jeftine, steta sto nisu nastavili s knjigama :(

Bazduljeve kritike? :? :? :? Zar nešto njegovo može ikome uljepšati bilo što, a kamoli život?!?!

Bazduljeve nazovikritike su priča za sebe, ali sva sreca, pa to nije tema. :D Inače bi svašta bilo.... :-)
off topic: Bazduljeve kritike su upravo ono sto je moja gimnazijska profesorica SH jezika trazila. Zena je imala nekakvu shemu u glavi kako bi se trebala interpretirati knjizevna djela i sve sto joj nije bilo po volji nije akceptirala. Svaki pokusaj kreativnog pisanja je ubijala i komentari su joj bili tipa "tvoj stil pisanja mi se ne svidja" i sl. Mozda danasnji mladji profesori shvataju da je stil dusa
Posljednje što nam treba biti mjerilo strucnosti, kvaliteta i mjerodavnosti nečijeg pisanija (čitaj knjizevne kritike) jesu gimnazijske profesorke. Pogotovo one starijih generacija. One su sve ubuđale romantičarke koje svršavaju na riječi tipa sehara, mehko, lahko, duša, ljubav,lepršavost itd. To su obične impresionističke umišljene malograđanke, sve su sazdane na isti kalup, rijetko gdje možemo naći na odstupanje. Novije generacije nisu puno bolje, ali mislim da ima dosta kvalitetnih profesora i profesorica u gimnazijama. Nastranu ove koje su od kritike pročitale samo Bazduljevo naklapanje a fakultet završile na osnovu nekih kopiranih skripti i knjige "100 djela svjetske književnosti". :D Malo se udaljismo od teme, ali me ovaj tvoj post podsjeti na te spodobe.
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#61

Post by Faust »

Ijao, pa ovdje se zakuhalo, ne upratih ništa.
@Orhanowski, hvala na informaciji za buybookov podrum, to ce konačno biti kafana s prostorom.
@Nancy: Bazdulj je samo poenkad dobar, kad napusti svoju enciklopedičnost i počne pisati opušteno. (To je vrlo rijetko)
@Hie: Nema najbolje knjižare u gradu. Svaka je na svoj način loša i na svoj način dobra. Zajedničko im je da većinom prodaju knjige iz Hrvatske i Srbije; znači: knjiga u nas propala.
@Infra: Sjajna ti je ova posljednja slikica.
Knjige treba kupovati na Bijenalu i Sajmu.
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#62

Post by Faust »

InfraRedRidinghood wrote:A, Zoro? :D :D
Kad vidim na ulici onog predstavnika Zora ili šta je već tamo, onog izvijesnog Samira, zaobilazim ga u širem luku. A u knjižaru bih mu ušao nikad, ni kad bi jedini prodavao knjige u gradu. :lol: :lol:
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#63

Post by kicky »

Trenutno živim u Zagrebu i mogu reći da u Zg ima puno, pa i previše knjižara, ali samo su 2-3 vrhunske. Profilov Megastore i Alogritam su po meni bez konkurencije, iako se razlikuju po konceptu. U Profilu je puno više hrv. i južnoslav. izdanja dok je Alogritam zaparvo više engleska knjižara, iako u zadnje vrijeme jačaju nakladništvo koje se opet temelji na prevođenju egleskih i američkih postmodernih pisaca. Profil je neka vrsta našeg Buybooka. Nisam nikad bio u sarajevskom, ali jesam u mostarskom koji je puno, puno manji ali je zato aktualan, pa sam isti tjedan kad je Pamukova Ja se zovem crvena u prijevodu prof. Čauševića, izašla u Zagrebu, tu isu knjigu kupio u Mostaru u Buybooku, a puno puta sam naručivo knjige i dokazali su da im je osoblje dosta uslužno. Ostalei knjižare u Mostaru ne treba spominjati jer to su za mene darovni šopovi i papirnice, a ne knjižare, jedino ako se nešto novo nije otvorilo u zadnjih nekoliko mjeseci, u što sumnjam
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#64

Post by basta sljezove boje »

kicky wrote:Profil je neka vrsta našeg Buybooka.
ovakav biser moze napisati samo neko ko nikad, ama bas nikad, nije bio u sarajevskom buybooku :D

zna li neko postoje li knjizare na Dobrinji iza entitetske granice, kako su opremljene i kakve su im cijene?
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#65

Post by Orhanowski »

Viva Buybook!

Ako pobijedimo norvezane veceras, apsolutno mi nece biti bitno koja je najbolja knjizara u gradu sarajevu. :)
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#66

Post by Pearl »

Orhanowski wrote:Viva Buybook!

Ako pobijedimo norvezane veceras, apsolutno mi nece biti bitno koja je najbolja knjizara u gradu sarajevu. :)
:lol: :lol:
lija86
Posts: 96
Joined: 11/03/2007 15:07
Location: Između vrata i prozora

#67

Post by lija86 »

Pazite se onih iz Reader's Digesta, to su oni što šalju na kućnu adresu neka pisma za učešće u nagradnoj igri, meni su poslali i pisalo je "Ako kupitr knjigu definitivno postajete dobitnik jedne od vrijednih nagrada..." Kupila sam knjigu ( oko 50 KM sa poštarinom ) a od nagrade ništa... PREVARANTI!
User avatar
van Basten
Posts: 7557
Joined: 21/09/2006 02:59

#68

Post by van Basten »

Pa čovjeku nije bitno, pa se više ni ne javlja ovdje:D
Bio sam neki dan u Šahinpašić novootvorenoj ("novo" - iam i pola godine sigurno)... solidan prostor, a osobolje nenametljivo što me je posebno impresioniralo
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#69

Post by Svemirski_Jebach »

samo da kazem da sam gospodina pamuka licno upoznao... :D (ne trazim nista same se malo hvalim) :D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#70

Post by basta sljezove boje »

...
Last edited by basta sljezove boje on 11/12/2007 23:00, edited 1 time in total.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#71

Post by Hierarchia »

van Basten wrote:Pa čovjeku nije bitno, pa se više ni ne javlja ovdje:D
Bio sam neki dan u Šahinpašić novootvorenoj ("novo" - iam i pola godine sigurno)... solidan prostor, a osobolje nenametljivo što me je posebno impresioniralo
Jeste, nece te nikad salijetati kao u nekim knjizarama i antikvarnicama. Meni inace smeta kad je previse prodavača u nekom prostoru. Jucer sam bila tamo, takva je guzva bila, da sam pomislila kako udjoh u neki butik sa robom na rasprodaji. :D U onoj krajnjoj prostoriji imaju dvije stolice da se moze sjesti (tu su knjige o dizajnu, primijenjenim umjetnostima opcenito, na engleskom jeziku vecinom.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#72

Post by Hierarchia »

Svemirski_Jebach wrote:samo da kazem da sam gospodina pamuka licno upoznao... :D (ne trazim nista same se malo hvalim) :D
I sta mi mozemo sa tim saznanjem? :D Osim diviti ti se i izjedati od zavisti. :roll:
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#73

Post by kicky »

basta sljezove boje wrote:
kicky wrote:Profil je neka vrsta našeg Buybooka.
ovakav biser moze napisati samo neko ko nikad, ama bas nikad, nije bio u sarajevskom buybooku :D

zna li neko postoje li knjizare na Dobrinji iza entitetske granice, kako su opremljene i kakve su im cijene?
Istina, nisam nikad bio u SA buybooku, bio sam u onom mostarskom i ne govorim o prostoru jer onaj Profilov se ne može uspoređivat ni s jednim drugim, govorim o koncepciji knjižare, koje naslove plaisra, koje izdavače,...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#74

Post by basta sljezove boje »

...
Last edited by basta sljezove boje on 11/12/2007 23:00, edited 1 time in total.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#75

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:51, edited 1 time in total.
Post Reply