Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Najkvalitetnija knjižara kod nas je:

Sejtarija
1
3%
Buybook
12
32%
Zoro
2
5%
Interliber
2
5%
Šahinpašić
11
29%
Svjetlost
2
5%
nijedna od navedenih
8
21%
 
Total votes: 38

Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#1 Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Post by Hierarchia »

Ponukana sve većim brojem komentara koje gotovo svakodnevno slušam, a koji se tiču ponude knjiga i ostalih usluga u sarajevskim knjižarama, pitam forumaše/forumašice - Koju knjižaru vi preferirate i zbog čega?

Jasno je da su Buybook i Šahinpašić trenutno najjači što se tiče ponude i drugih usluga, pa se logički nameće zaključak o njihovom rivalitetu. Rivalitet, međutim, postoji i na nekim drugim planovima.

Zanima me šta vi mislite i kome dajete prednost. Da li i gdje kupujete knjige? Gdje se osjećate ljepše i opuštenije, i zbog čega? Šta imaju jedni, a nemaju drugi?
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#2

Post by Vingo »

Nije mi se jednom desilo da nesto trazim u Buybooku (pogotovo otkako nema F.) i da pored ociglednog ocaja, koji me obuzima, jer ne mogu naci, niko od prodavaca ne upita treba li mi pomoc. Ok, naposljetku ja sama potrazim pomoc, ali...
Sejtarija?? Oni pojma nemaju. Legendarna dogodovstina iz Sejtarije
"Imate li Savremenu filozofiju?"
"Nemamo, ima ova fiziologija, ako moze pomoci"
Sahinpasic....rijetko idem tamo.

Najvise koristim Interliber online. Tu sam najopustenija.
Zao mi je sto nemamo klub knjige kao "Vrijeme" u Zenici. Cini mi se da bih tamo mogla uzivati.
Volim kupovati u Hrvatskoj. Neke knjizare u Zagrebu i Splitu vrve osobljem s kojim mozes (i) razgovarati...
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#3

Post by debela »

knjige kupujem samo na sajmovima tako da ti ne mogu odgovoriti na pitanja.

hoce li biti onaj aprilski, zna li iko? :D
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#4

Post by Vingo »

debela wrote:knjige kupujem samo na sajmovima tako da ti ne mogu odgovoriti na pitanja.

hoce li biti onaj aprilski, zna li iko? :D
hoce. :D (Ja opet mrzim sajmove i guzvu....Skenderija = klaustrofobija)
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#5

Post by debela »

ne volim ni ja guzvu pa zato biram vrijeme kad cu otici :D ipak su cijene na sajmovima prihvatljive u odnosu na recimo bajbuk koji je bezobrazno skup.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#6

Post by Vingo »

E jes ti posjecena tema, moja H... :D

:(
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#7

Post by prleitihi »

da je u naslovu stavila - zlatko - druga bi priča bila.. :oops:
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#8 Re: Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Post by Vingo »

Hierarchia wrote:Ponukana sve većim brojem komentara koje gotovo svakodnevno slušam, a koji se tiču ponude knjiga i ostalih usluga u sarajevskim knjižarama
Gdje ti slusas ove komentare? :-)
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#9

Post by Pearl »

debela wrote:knjige kupujem samo na sajmovima tako da ti ne mogu odgovoriti na pitanja.

hoce li biti onaj aprilski, zna li iko? :D
i ja vecinom sa sajmovima uzimam... kad odem u Zg, ne propustim priliku da odem u algoritam... em veliki izbor, cijene znaju biti ok, a ljudi znaju i za koju knjigu ih pitam ...

amerika mi je malo otvorila oci kad je kupovina knjiga u pitanju.. u knjizarama se prodaju knjige od "pravog" i recikliranog papira... ove prve su naravno skuplje, mozda u rangu ovih nasih cijena.. reciklirane su cijenom kao sahinpasiceva Penguin kolekcija :D 5-15 km :D sto znaci da knjiga moze biti prihvatljiva sirokim narodnim masama ...
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#10

Post by Hierarchia »

Vingo wrote:Nije mi se jednom desilo da nesto trazim u Buybooku (pogotovo otkako nema F.) i da pored ociglednog ocaja, koji me obuzima, jer ne mogu naci, niko od prodavaca ne upita treba li mi pomoc. Ok, naposljetku ja sama potrazim pomoc, ali...
Buybook se promijenio izgledom, mislim da je sad puno bolje kako su podigli strop i dizajnirali ljepse onaj prostor. Nazalost, to je samo vizualni utisak. Prodavacice su nerijetko zbunjene, kada pitate za naslov, cudno vas gledaju, kao da ni one same nisu sigurne imaju li naslov ili ne. Mnogi kazu da sami potraze prije nego im se obrate. Ako je Haris tu, onda je lakse, ali Farah i Nermana zaista nedostaju. Knjige su i dalje razvrstane po policama po nekom redu, pa je logicno da nadjete ono sto trazite samo ako ste bolje upoznati sa klasifikacijom u Buybooku. Ne znam kako sad izgleda onaj mini caffe iza, nisam odavno tamo usla. "Karabit" je super, imaju tamo egzoticne cajeve i atmosfera je ugodna.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#11 Re: Knjižare.... ko je najkvalitetniji?

Post by Hierarchia »

Vingo wrote:
Hierarchia wrote:Ponukana sve većim brojem komentara koje gotovo svakodnevno slušam, a koji se tiču ponude knjiga i ostalih usluga u sarajevskim knjižarama
Gdje ti slusas ove komentare? :-)
Od ljudi s kojima se susrecem, kolega/kolegica s posla, prijatelja s kojim pijem kafu, prolaznika i posjetitelja knjizara. Imam zaista neki dojam da se nesto mijenja u tom smislu, ne samo na osnovu toga sto cujem. Mozda i nisam upravu. :roll:

Šahinpašić je definitivno ojačao, to je pokazao njihov angazman u posljednje vrijeme i jaca marketinska kampanja (ako je u izdavastvu uopce moze biti :D ). Mozda je posljedica svega toga cinjenica da im ljudi sve cesce posjecuju knjizaru. Ko god mi u posljednje vrijeme spomene neku novu knjigu, kaze - Kupio sam kod Šahinpašića.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#12

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:42, edited 1 time in total.
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#13

Post by Zavatoni »

debela wrote:knjige kupujem samo na sajmovima tako da ti ne mogu odgovoriti na pitanja.

hoce li biti onaj aprilski, zna li iko? :D
http://www.btcsahinpasic.com/ba/izda/novosti.asp?id=22
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#14

Post by felichi »

mozda je najbolje ako je u pitanju strana literatura pogledati u amazon-u, knjiga stize za sedam dana i sigurno nece biti nista skuplja nego li u domacim knjizarama.
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#15

Post by Lisac »

...a i malo sam muhanata... :D

muhanata si ti malo vishe ili ti vid ochinji lagano popushta :D svjetla ima dovoljno a ni stolica ne fali, znam vrlo dobro jer odem tamo pochesto prepisati kakav recept iz kuhara ili potrazhiti neku meni stranu rijech koju pronadjem ovdje na forumu, dosta ih ima shto ih pochesto ne razumijem :D

ja bih rekao da je buybook vremenom postao uobrazhen i umishljen a o kafanici iza ne bih troshio rijechi. no ipak hocu :D zadnjih otprilike 2 godine tamo redovno ordinira kvaziknjizhevnoumjetnichka wannabe elita koja sa podozrenjem premjeri svakoga ko nije dio kruga a usudi se popiti kafu ili ne daj bozhe sok :D bez da se ochituje o nedostatcima dramske kompozicije izgubljene u bespuchima populistichke knjizhevnosti :D
u karabitu je (pozhelite li pogledati knjige) malo bolja situacija kada je usluzhnost u pitanju no nekog prevelikog poznavanja "materije" ipak nedostaje. no u karabitu ipak preferiram kafu, vino i atmosferu :D
shahin je u zadnje vrijeme uznapredovao a sejtarija je, i pored chinjenice da su izdali najbolji historijsko-turistichki vodic o sarajevu ikada napravljen, onako knjizhara za osnovne shkole i doobrazovanje buducih samoproglashenih boshnjachkih intelektualaca :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#16

Post by debela »

joj sto ja volim ovog liju :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#17

Post by Hierarchia »

Lisac wrote:
...a i malo sam muhanata... :D

muhanata si ti malo vishe ili ti vid ochinji lagano popushta :D svjetla ima dovoljno a ni stolica ne fali, znam vrlo dobro jer odem tamo pochesto prepisati kakav recept iz kuhara ili potrazhiti neku meni stranu rijech koju pronadjem ovdje na forumu, dosta ih ima shto ih pochesto ne razumijem :D

ja bih rekao da je buybook vremenom postao uobrazhen i umishljen a o kafanici iza ne bih troshio rijechi. no ipak hocu :D zadnjih otprilike 2 godine tamo redovno ordinira kvaziknjizhevnoumjetnichka wannabe elita koja sa podozrenjem premjeri svakoga ko nije dio kruga a usudi se popiti kafu ili ne daj bozhe sok :D bez da se ochituje o nedostatcima dramske kompozicije izgubljene u bespuchima populistichke knjizhevnosti :D
u karabitu je (pozhelite li pogledati knjige) malo bolja situacija kada je usluzhnost u pitanju no nekog prevelikog poznavanja "materije" ipak nedostaje. no u karabitu ipak preferiram kafu, vino i atmosferu :D
shahin je u zadnje vrijeme uznapredovao a sejtarija je, i pored chinjenice da su izdali najbolji historijsko-turistichki vodic o sarajevu ikada napravljen, onako knjizhara za osnovne shkole i doobrazovanje buducih samoproglashenih boshnjachkih intelektualaca :D
Dobar post, ali mislim da ono što je u Šahinpašiću "stolica" ne zasluzuje tu odrednicu - ono su sklepali nabrzinu, cak se pitam da li tamo ikad iko sjedi. Svjetla je dovoljno samo na prizemlju, uz izlog, na spratu je ipak druga stvari i u onom dijelu iza kase. :roll:
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#18

Post by van Basten »

ne znam za vas, al ja generalno u bilo koju radnju pa i u knjižaru, kad uđem volim biti malo sam, bez da me s vrata napadnu - izvoli, šta treba itd... čisto onako da sam malo prošvrljam po policama, potražim šta me intereusje pa mi onda zapne za oko i ono što nisam mislio... a ako već zapnem onda mogu sam zovnuti prodavača da mi pomogne.
A koliko je ko od njih od pomoći najbolje oslikava da li je posao dobio po stručnosti ili po babi i stričevima
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#19

Post by Pearl »

van Basten wrote:ne znam za vas, al ja generalno u bilo koju radnju pa i u knjižaru, kad uđem volim biti malo sam, bez da me s vrata napadnu - izvoli, šta treba itd... čisto onako da sam malo prošvrljam po policama, potražim šta me intereusje pa mi onda zapne za oko i ono što nisam mislio... a ako već zapnem onda mogu sam zovnuti prodavača da mi pomogne.
A koliko je ko od njih od pomoći najbolje oslikava da li je posao dobio po stručnosti ili po babi i stričevima
mladinska knjiga u ljubljani sa izdanjima na engleskom jeziku... mmmmm... guzu mozes spustiti na svakom koraku da pregledas sta te interesuje.. svaki odjel ima po jednu osobu koja ti stoji na usluzi kad ti dodjes do njega/nje.. niko ti ne puse za vrat i gleda hoces li ukrasti nesto.. ili ne daj boze, da te gleda mrko jer si izvadio dvije knjige sa police, a ne mislis da kupis.... :-)
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#20

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:37, edited 1 time in total.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#21

Post by water »

Ja sam se evo bas vratio iz Sarajeva, proveo nekoliko dana u gradu, skoro svaki dan sam navracao u Bybook. Bio sam prijatno iznenadjen vidjevsi nekoliko prevoda knjiga za koje nisam ocekivao da bi se nasle na nasim policama. Svaki put kad sam dolazio prodavacica je bila djevojka, vrlo ljubazna moram priznati. Ono sto me izludjivalo bilo je da svaki put kad sam bio unutra, nekoliko tipova je sjedilo u prvoj prostoriji i ispijalo kafe sa prodavacicom. Dok sam pokusavao pronaci naslove ili pregledati knjige, htio nehtio upoznao sam se sa sexualnim zivotom svakog od kahvedzija, saznao sve pikove na proslovecernjim nogometnim utakmicama itd... To me je pravo iritiralo. Nisam previse muhanat, ali shut the fuck up. Idi u drugu prostoriju i pij jebenu kafu i prosipaj suplju. Ne znam kako ostali ali meni treba sat ili vise da prolistam kroz naslove (posebno sto za mnoge od pisaca nisam nikada cuo), i pravo mi je bilo odvratno slusati te mahalske price.

Druga zamjerka bi bio raspored knjiga na policama. Valjda bi se trebali potruditi i staviti ih po abecednom redu. to me je isto nerviralo. Znam da sam se mogao okrenuti i pitati imate li to i to, ali ja stvarno volim sam svrljati po knjizari, i naravno traziti knjige pisaca za koje sam cuo i biti u mogucnosti da ih nadjem. To bi bio veliki no no.

Sa druge starne, sama cinjenica da u Sarajevu postoji nesto sto lici na knjizaru je ohrabrujuce. Svidjelo mi se da se mogu kupiti knjizice za 3 marke, kupiti zbirku pjesam Mileta Stojica ili Mirka Kovaca za tri marke to je zaista odlicno.

Ja ne znam nista o trenutnoj izdavackoj politici stoga izbor na policama ne bih komentarisao (bosansko-srpsko-hrvatska literatura).

Svratio sam takodje u knjizare na Titovoj, jedna bivsa Svjetlost ispod Galerije ta nema nista izgleda kao sto je bila osamdesetih, a druga prekoputa Cedusa, je ocajna, tu tek nisam nista mogao naci, knjige bez ikakvog reda, a dgvije prodavacice, takodje vrlo glasne, i vrlo arogantne u komentiranju prolaznika, i musterija (jesil' vidjela ovoj glupaci bunde,itd..., ) a takodje vrlo glasno obavljanje vlastitih poslova dok sam ja na pola metrea od nje pokusavao da pregledam knjige na policama (nesto oko njenih dionica sa nekom bankom itd...) Sve u svemu :(

Takodje sam posjetio knjizaru antikvarnicu u privrednom gradu, i jednu na buvljaku u prolazu kod Sirana.

Ukratko za one malo starije jos nista ni blizu nije kao sto je npr. bila Svijetlost knjizara (u kojoj sam provodio dane tragajuci za u ono doba jeftinim knjigama). Takodje sam navratio do stare antikvarnice sad je tamo nekakva djecja prodavnica cini mi se.

eto tako
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#22

Post by van Basten »

Pearl wrote:
van Basten wrote:ne znam za vas, al ja generalno u bilo koju radnju pa i u knjižaru, kad uđem volim biti malo sam, bez da me s vrata napadnu - izvoli, šta treba itd... čisto onako da sam malo prošvrljam po policama, potražim šta me intereusje pa mi onda zapne za oko i ono što nisam mislio... a ako već zapnem onda mogu sam zovnuti prodavača da mi pomogne.
A koliko je ko od njih od pomoći najbolje oslikava da li je posao dobio po stručnosti ili po babi i stričevima
mladinska knjiga u ljubljani sa izdanjima na engleskom jeziku... mmmmm... guzu mozes spustiti na svakom koraku da pregledas sta te interesuje.. svaki odjel ima po jednu osobu koja ti stoji na usluzi kad ti dodjes do njega/nje.. niko ti ne puse za vrat i gleda hoces li ukrasti nesto.. ili ne daj boze, da te gleda mrko jer si izvadio dvije knjige sa police, a ne mislis da kupis.... :-)
e to je nešto baš po mojoj mjeri... mislim ako ja tražim konkretan naslov, ja ću odmah s varat pitati - imate li to i to, ali vrlo često odem čisto da razgledam šta ima tamo, pa ako na šta zanimljivo naletim onda idu dalji koraci... e tada tražim mir i tišinu. Ima li ta mladinska knjiga gdje kod nas kakvo predstavništvo?
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#23

Post by Pearl »

van Basten wrote:
Pearl wrote:
van Basten wrote:ne znam za vas, al ja generalno u bilo koju radnju pa i u knjižaru, kad uđem volim biti malo sam, bez da me s vrata napadnu - izvoli, šta treba itd... čisto onako da sam malo prošvrljam po policama, potražim šta me intereusje pa mi onda zapne za oko i ono što nisam mislio... a ako već zapnem onda mogu sam zovnuti prodavača da mi pomogne.
A koliko je ko od njih od pomoći najbolje oslikava da li je posao dobio po stručnosti ili po babi i stričevima
mladinska knjiga u ljubljani sa izdanjima na engleskom jeziku... mmmmm... guzu mozes spustiti na svakom koraku da pregledas sta te interesuje.. svaki odjel ima po jednu osobu koja ti stoji na usluzi kad ti dodjes do njega/nje.. niko ti ne puse za vrat i gleda hoces li ukrasti nesto.. ili ne daj boze, da te gleda mrko jer si izvadio dvije knjige sa police, a ne mislis da kupis.... :-)
e to je nešto baš po mojoj mjeri... mislim ako ja tražim konkretan naslov, ja ću odmah s varat pitati - imate li to i to, ali vrlo često odem čisto da razgledam šta ima tamo, pa ako na šta zanimljivo naletim onda idu dalji koraci... e tada tražim mir i tišinu. Ima li ta mladinska knjiga gdje kod nas kakvo predstavništvo?
mislim da su otvorili nedavno... kod nas su se probijali sa kataloskom prodajom i putem poste...
mada, da se ne razocaras, mislim da je ovo sve do mentaliteta, ne do knjizare :) jedino ako im gazda ne nametne nivo ponasanja... :)

u mladinskoj mi se cak i svidjelo sto je na jednoj strani odvojen i program za djecu... uhhh kad se malci tu uvale..nema cega nema... prelijepo uradjen prostor, a ako djeca pocnu da vriste da hoce ovo ili ono, bar su malo odvojeni :)
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#24

Post by debela »

mladinska je na parkingu kod city puba.
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25

Post by Truba »

lovkravt = 26 maraka planine ludila
japanski rječnik 67 maraka
velimir i japanski film = 30 maraka

fuuuuuuuuuuuj cijene su ogavne

jedva čekam sajam i neko sniženje :D
Post Reply