Knjiga koju nisam procitala do kraja

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#1

Post by car-x »

sace oni nafurani na filozofiju opet da navale na mene, ali je meni sofijin svijet bio smor.. prava pegla.. ;)
oko 30. stranice sam odusto..
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

Anu karenjinu....ja jes mi to patnja bila :D:D Ostalo mi je bilo negdje oko 50-tak stranica. Sreca kad sam morao o tome pricat za lektiru nije me pitala taj dio :D:D
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#3

Post by sorge_sa »

Justejn Gorder - Sofijin svijet
James Joyce - Uliks
Salman Rushdie - Tlo Pod Njezinim Nogama
Salman Rushdie - Djeca Ponoci


ne sjecam se vise.... :D :P :razz: :lol:



p.s.
na 25 ili 26-oj Sofijinog svijeta odusto... :P
zensko
Posts: 1705
Joined: 03/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#4

Post by zensko »

sorge_sa wrote:Justejn Gorder - Sofijin svijet
James Joyce - Uliks
Salman Rushdie - Tlo Pod Njezinim Nogama
Salman Rushdie - Djeca Ponoci


ne sjecam se vise.... :D :P :razz: :lol:



p.s.
na 25 ili 26-oj Sofijinog svijeta odusto... :P
al' sam sigurna da si pjesmu poslusao milion puta

:D
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#5

Post by sorge_sa »

znas me!!!!!!! :D :P :razz: :-D :oops:
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#6

Post by zili »

:shock: shockirana sam :shock:

i sofijin svijet i uliksa bi ti oprostila, ali rushdieja?? doduše, ne znam kakav je prevod...


ja nisam do kraja pročitala hrpu knjiga, a najistaknutije među njima su:

Dvori od oraha, Miljenko Jergović
Hadrijanovi memoari, Margarit Jursenar (3 puta počinjala, 3 puta odustajala, na kraju odlučila da pričekam da porastem)
Zamak, Kafka - sačuvaj me blože

ali prva lektira koju nisam pročitala do kraja (bila sam izuzetno savjestan učenik do tad) je vjerovali ili ne bio Bijeli očnjak, uh kako mi je to bila dosadna knjiga, onaj opis zime od 25 strana...
i desi se nešto straaašno. kao da mi se sveti stari jack london, meni nakaradno narastu očnjaci, zbog kojih sam morala nositi onu žicu preko zuba, a raja u razredu me prozovu "bijeli očnjak". :-) najozbiljnije, prema tome, djeco, čitajte lektiru!
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#7

Post by sorge_sa »

Hadrijanovi memoari, Margarit Jursenar (3 puta počinjala, 3 puta odustajala, na kraju odlučila da pričekam da porastem)



i'm schocked back :D :P :razz: :lol: :-D :) :-)



jedna od jacih i boljih knjiga koje sam ikad procitao, sasvim sigurno spada u TOP 10 (moj top 10)


a Rushdie je takav, bar meni, Bijes nisam ispustao iz ruku, u dva dana je procitao, a ove dvije mi teske :sad:

evo stavljam pare, da ce ako se bude ikad snimao film po Bijes-u lik glavne zenske uloge glumit Mila Jovovich, naime dok sam citao, samo sam nju imao u glavi :D :P :razz:
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#8

Post by sorge_sa »

oprostajni udarac

kao Pola keks, malo ali slatko zadovoljstvo!!!!!

Margerit Jursenar, puno bolja od svoje precjenjene imenjakinje Margerit Diras, koja je imala bolji marketing a i filmsku industriju iza sebe.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by Pooll »

zili wrote::shock: Hadrijanovi memoari, Margarit Jursenar (3 puta počinjala, 3 puta odustajala, na kraju odlučila da pričekam da porastem)

Ja ovu knjigu nisam dovrsio... jer su mi je iz ruku oteli... valjda docekam da mi je vrate :cry:

Inace su mi Hadrijan i Marko Aurelije omiljeni r. carevi. Mada imaginarna sjecanja... zena fantasticno pise...

Nikad nisam dovrsio Pokvareni seljak i seljanka, Breton... ubila su me sva ta pisma :cry: kao ni... to je jedina koja mi trenutno pada na pamet :cry:
User avatar
sorge_sa
Posts: 1088
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: sarajevo

#10

Post by sorge_sa »

The Ground Beneath Her Feet


Zivota cijelog u nju sam se kleo,budila u meni moje pravo ja.
Volio sam joj glas i raskosni stas i tlo pod njenim nogama.

I sad u nista siguran nisam, crno je bijelo i svjetlo je tama;
jer u sta sam se kleo, ljubav mi otelo, to tlo pod njenim nogama.

Bila je moj dom, moj nebeski svod, ljubav jedina i pjesma sama,
i ulica bucna i stazica hucna, i tlo pod njenim nogama.

Podji, lakonoga, mracnim putem, dole, podji u podzemni svijet,
ja cu stici tamo nekog drugog dana, stati necu dok ne nadjem te.

Pusti da te mazim, ljubavlju te spasim, vodim gdje srecu se puta dva.
O vrati se vamo, gdje ljubav je samo, i cvrsto tlo pod tvojim nogama.



Salman Rushdie




kako su U2 samo to odsvirali, nevjerovatno rijedak spoj, da je neko vec na tako predivne stihove, komponovao i napisao tako lijepu melodiju.......masterpiece......i sami kraj filma Million Dolar Hotel dok Jamie Davis trci preko krova hotela, a Mila Jovovich...........
Gazz
Posts: 1779
Joined: 25/05/2004 15:39
Location: Sarajevo

#11 Re: Knjiga koju nisam procitala do kraja

Post by Gazz »

A wrote:Znam, to se ne radi.... Kad pocnes citati - zavrsi. Eh nisam mogla zavrsiti Don Kihota. Kako je TO meni bilo dosadno :shock:
Jedino joj jos more parirati Crveno i crno. Ili ukupni opus Marsela Prusta :roll:

A sta vi niste uspjeli procitati do kraja?
"Sto godina samoce" :roll:

Pocela citati, stigla do 30.str i stala... kontam... hm... mozda nisam u bas naj raspolozenju... kroz par dana opet... do 70.str.... ostavim... pa opet do 1oo i neke i konacno je odlozim...

S obzirom da me profesorica bosanskog /rahmet joj dushi/ molila da je procitam nekad do kraja svog zivota, iz velikog postovanja i ljubavi prema njoj, imam namjeru procitati je.

Velikom hvalom su mi drugi nekako stvorili averziju prema toj knjizi, tako da ne znam kada ce to biti :-? al' procitat' cu je ne zvala se ja Gazz :D
User avatar
Kurt_Kombajn
Posts: 686
Joined: 13/08/2004 07:55

#12

Post by Kurt_Kombajn »

...ne znam, meni je hemingway dosada ziva, katastrofa...

...te dodje u ovo mjesto i tamo zna nekog super tipa, te u drugo mjesto, tamo zna super mjesto za ribolov...pa dodje u restoran, te pije ovo vince, te pije onaj viski...pa dodju jastozi 'vaki, te riba 'naka...meso ovo, maslinke one...pa povali onu trebu, a neki drugi tip povali ovu, u svakom mjestu na svijetu najbolja koka je rezervisana za njega, naravno...a recenice kratke, sav se istrzam, nema toka...dok ga citam, konstantno su mi na umu sapunice tipa melrose place itd (samo u vojnickom maniru)... :(
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#13 Re: Knjiga koju nisam procitala do kraja

Post by car-x »

Gazz wrote: "Sto godina samoce" :roll:

Pocela citati, stigla do 30.str i stala... kontam... hm... mozda nisam u bas naj raspolozenju... kroz par dana opet... do 70.str.... ostavim... pa opet do 1oo i neke i konacno je odlozim...

S obzirom da me profesorica bosanskog /rahmet joj dushi/ molila da je procitam nekad do kraja svog zivota, iz velikog postovanja i ljubavi prema njoj, imam namjeru procitati je.

Velikom hvalom su mi drugi nekako stvorili averziju prema toj knjizi, tako da ne znam kada ce to biti :-? al' procitat' cu je ne zvala se ja Gazz :D
kod ove knjige je skroz vazno da se procita "u cugu".. prvi put sam je cito za lektiru i bila mi je skroz konfuzna, jer vise nisam znao ko je ko..

prosle jeseni bio u biblioteci i nekako bas pred put kuci je posudim.. poceo je citat dok smo jos bili u becu i zavrsio negdje kod orasja.. jednostavno nisam mogo ostaviti.. a kako sam sve to cito u cugu, znao sam ko je ko, ko je kome brat, ko je kome stric, ko je kome jebac i tako to..

kad sam je cito za lektiru, bio mi je pun kurac buendia.. ko je sad aurelio, ko aureliano, ko arcadio, itd.. a vako sam bio stalno u fazonu..
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#14

Post by car-x »

A wrote:Za ljubitelje Markesa preporucam nesto manje poznatu knjigu - Nevjerovatna i tuzna prica o nevinoj Erendiri i njenoj bezdusnoj babi.
mene se isto dojmila "hronika najavljene smrti"..
Belminator
Posts: 396
Joined: 03/10/2003 00:00

#15

Post by Belminator »

Bas kao sto car kaze 100 god. samoce jeste knjiga koja se cita u jednom dahu... a Nevjerovatna i tuzna istorija nevine Erendire i njene bezdusne babe, dobro nije sad megahit poput ove ranije spomenute ali je poznata, ona je i nastala negdje u godinama nakon nobelove nagrade za 100 god. samoce jer je tad Gabriel smatrao, kako to on jednom je kazao, da se nakon najveceg priznanja treba vratiti na sami pocetak i zelio je napisati price za djecu... tako je nastala ta zbirka pripovjetki koja i Markez sam priznaje ispala je mimo njegovih ocekivanja, umjesto da to budu price za djecu napisao je 7 izvanrednih prica... pa ne sjecam se da sam i jednu knjigu prekinuo, da nisam procitao do kraja, mada sam bio blizu sa Crnim proljecem od Henry Millera, jer u tom djelu je skroz zastranio i vise ne zna se sta mu je plod maste a sta stvarnost, ali eto nekako sam istrajao do kraja... nekako mi je zao ostaviti knjigu, ako sam je vec poceo citati i prevalio dobar dio, tako da obicno idem do kraja sviđala mi se ili ne...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#16

Post by The_Fluid »

Don Kihot je jedno od tih djela, koje ne prochitah do kraja, no u sjetjanju mi je i knjiga M. Krlezhe: Baraka 5b

To je chini mi se bila lektira u drugom razredu Gimnazije, i na kraju sluftam sa tog chasa, no par sedmica poslije kazhe nastavnica sh-hs jezika da joj uporedim Andritja (kojeg smo taj chas radili) i Krlezhu (tj. Baraku 5b):D

E, par godina kasnije se zaratilo i nekako mi opet ta knjiga dodje do ruke i prochitam je u jednom dahu i kontam: "Krlezha, moj Krlezha, pojma ti nemash, koje banalno djelo". :-)
havetinja
Posts: 759
Joined: 12/09/2003 00:00
Contact:

#17

Post by havetinja »

ratimira procito jedno 2/3 na silu i odusto ...pamtim zadnje rijeci: anuska..caj :D

lelejska gora...ajooj to nisam mogo vise od 15 strana

turgenjev-toliko sam se trudio da dodjem do kraja bilo koje njegove knjige...bez uspjeha...

uglavnom, ruski klasici su me ubijali u pojam...zadnjem pokusaju ima bar 15 godina

kant- kritika cistog uma...ajoooj ..pa ko na kraju recenice skonta o cemu se radilo na pocetku..skidam kapu

kafka- metamorfoza...stao sam kad se ona baja izvrnula...ma..hebi se ti kafka..
Last edited by havetinja on 19/04/2005 10:44, edited 1 time in total.
havetinja
Posts: 759
Joined: 12/09/2003 00:00
Contact:

#18

Post by havetinja »

lun mi je bio dobar..:wink: ali ni izbliza kao nindja...lesli eldridz..

mislim lafcina je bio i kralj ponoci ali brate, nindja je bio maher u svemu...
pobije 2 brigade mrskih zlikovaca i onda zaglavi sa sumiko..cijeli dan i noc..
a sumiko..ehhh...sto je ta bila dobra.
:oops:
User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#19

Post by Baghira »

Sve mi se cini da rat i mir necu uspjeti procitati do kraja, a borim se evo, proslo godinu dana kako sam pocela citati. :roll: Sad sam usla u finalnu rundu, pa ipak mislim da cu uspjeti, ali sto ono kazu, ne treba dan prije noci hvaliti :oops: Stvarno je mjestimicno tako dosadnaaaa :( I nerviraju me recenice na francuskom, koje Svabo nije preveo :x Taman cu Andju zaposliti kao prevodioca :P :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#20

Post by manijak1 »

:oops: Blago vama kad čitate :D
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#21

Post by car-x »

ja sam se sjetio jos jedne.. knjiga o koka-koli.. pravo je interesantna negdje do kraja 70-ih.. poslije postala zamorna i ja odusto..

a interesantno mi je bilo saznati da se u koka-koli stvarno nalaze listovi koke, samo od 1912 ili 1921 se iz listova najprije odstrane alkaloidi.. kola je neki orah iz afrike (cola nut ili tako nesto)..
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#22

Post by mačak u čizmama »

Šarl Bodler Cvjetovi zla...
otvorila-zatvorila 8)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23

Post by Truba »

:D:D:D

nisam mogao pročitati do kraja

seljačku bunu :roll:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#24

Post by Shoshana »

Ne znam vala, ja nemam nista protiv Prusta, Sofijin svijet sam zavrsila (napreskoke, priznajem), ruske klasike volim, ali brate nikad ne uspjeh zavrsiti Alisu u zemlji cuda!

Pa to se ne zna ko koga, ko je lud a ko zbunjen. Nedavno sam pokusala ponovo i dosla do zakljucka da je Luis Kerol bio ili lud ili dobro odvaljen k'o sto neki tvrde :(
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#25

Post by anais_nin »

Uh ja se stvarno volim izboriti s knjigom do kraja, pa da onda barem imam osnove da kazem "meni ova knjiga ne valja"....ali nekad na faksu onako uzela da citam James Joyce-a "Portret umjetnika..."....ne moze i ne moze....ostavila je par mjeseci pa ponovo....prvih 20-30 strana i dalje ne moze...pocnem se osjecati kao da sam upala u neciji los trip....eno mi je sada stoji na polici, dobila ja na poklon od jednog druga koji je pomislio da je cool da imam podsjetnik na takav nivo frustracije :lol: :D
Post Reply