Knjiga kao objašnjenje za sve

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1 Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by zijancer »

sekerbay wrote:
rocco_siffredi wrote:
šarf wrote:2:30. A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered
činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

Ovdje je naveden razgovor Gospodara i meleka,prije stvaranja čovjeka i prije grijeha.
Čovjek je postavljen na Zemlju prije nego što je učinio grijeh.
Kako meleci znaju da će činiti nered i krv proljevati?
Da već nije učinio grijeh možda?
Odlično pitanje, jedno od najjačih.

Budući da u kur'anu imaju odgovori za sve stvari(Mi tebi objavljujemo Knjigu kao objašnjenje za sve), mora biti i u vezi ovoga :) samo gdje :)
Smrcak15 wrote:vidjeli su da dzinni koji su stvoreni prije covjeka imali velike ratove izmedju sebe i krv proljevali jedni drugima
Imaš li neki dokaz za ovo što govoriš, ono da baš to ciljaju?
Imaš li dokaz da su džini bili postavljeni za halife?
HardcoreMX wrote:govori o prijasnim ljudskim vrstama
Kako znaš da govori baš o tome? :)
eto, nastavite
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#2 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by sekerbay »

Odlično, hvala burazere.

OK, da pocnemo.
Sad, najlakše je dati odgovor, a malo teže "natjerati" raju na razmišljanje pa da sami dođu do odgovora :)

Helem, da se loma zakomplicira :-D
Ja nisam ništa znao o melekima uzvišenim kada su se prepirali
O čemu su se meleci prepirali?

Ima li to veze sa ovim:
A kada Gospodar tvoj reče melekima: 'Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!' – oni rekoše: 'Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo.' On reče: 'Ja znam ono što vi ne znate.'
Prvo, kakav je Allah(ovo pitam vjernike, naravno)?
Vjerujem da ćete kazati da je čist od svakog nedostatka, manjkavosti.
Kako onda da za svog namjesnika izabere čovjeka koji je, na prvu, sušta suprotnost?

Meleci dakle tvrde nesto. Ne da pitaju, nego tvrde.
Allah im odgovara da zna ono što oni ne znaju.

I onda dolazi ajet u kojem se ustvari krije odgovor.
I pouči On Adema nazivima svih stvari, a onda ih predoči melekima i reče: 'Kažite Mi nazive njihove, ako istinu govorite!'
Ali, za ovo treba poznavati arapski jezik.
Ovo je također pitanje za one koji otvaraju glupe teme u kojima zapitkuju o reformama i sličnim glupostima a koriste se isključivo transkripcijom.
Ako ste(si) već znalci, protumačite ovaj ajet.

Nego, dok čekamo odgovor, da ja nastavim.
Helem, Allah govori melecima da kažu nazive AKO ISTINU GOVORE.

Toliko za sada, nemam vremena za dublje analize. Bitno je da smo napravili uvertiru. Do vas je kako će se dalje odvijati.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#3 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by JVC »

Iz mog ugla , Postanak u Bibliji pruza jedinstven opis stvaranja, dok na drugoj strani Kuran ne.
Isto tako mogu reci da otkrivenje dato Muhamedu nije uopste korupcija ranijih zapisa, vec da se definitivno gradi na judeo-krscanskoj povijesti.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#4 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by sekerbay »

Ovdje ko u Sibiru. Nigdje žive duše :mrgreen:
I ne postoji ništa čije riznice ne posjedujemo, a od toga Mi dajemo samo onoliko koliko je potrebno...
Nego, neš me baš zanima...
A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo.
Znači li ovo da su prisutni na tom skupu prizeljkivali da oni dobiju tu titulu halife?

I, još neš zanimljivo.
'O Ademe' – reče On – 'kaži im ti nazive njihove!' I kad im on kaza nazive njihove, Allah reče: 'Zar vam nisam rekao da samo Ja znam tajne nebesa i Zemlje i da samo Ja znam ono što javno činite i ono što krijete!'
A šta su to oni ili pojedinci među njima mogli kriti?

Imam osjećaj da će arzuhal navratit sa onim svojim smajlijem "muhadžirom" i isparit :mrgreen:
A sufije bi itekako imale šta za kazat :)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#5 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:Iz mog ugla , Postanak u Bibliji pruza jedinstven opis stvaranja, dok na drugoj strani Kuran ne.
Isto tako mogu reci da otkrivenje dato Muhamedu nije uopste korupcija ranijih zapisa, vec da se definitivno gradi na judeo-krscanskoj povijesti.
Ne slazem se a evo i zasto....

U bibliji se govori da je dan i noc i biljke stvoreno prije sunca....kako ce se praviti dan i noc bez sunceve svjetlosti i kako ce uopste biljke rasti bez sunceve svjetlosti.

Dok u kuranu mozemo citati o big bang, sirenju univerzuma, nebulama, pulsarima, crnim rupama, naznake za gravitacione talase, geometrija univerzuma, da sunce cirkulise svojom putanjom, da je univerzum bio u gasovitom stanju u pocetku i mnogo toga jos
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#6 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by zijancer »

ček, možda je pomenuto tamo gdje je tema i nastala, ali mi je promaklo, sori:
- na osnovu čega su zaključili da će namjesnik praviti nered?
- na osnovu čega su na prvu zaključili da se to 'namjesnik' odnosi na nekog drugog, a ne na njih'
je li do arapskog?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

zijancer wrote:ček, možda je pomenuto tamo gdje je tema i nastala, ali mi je promaklo, sori:
- na osnovu čega su zaključili da će namjesnik praviti nered?
- na osnovu čega su na prvu zaključili da se to 'namjesnik' odnosi na nekog drugog, a ne na njih'
je li do arapskog?
- na osnovu čega su zaključili da će namjesnik praviti nered?
zato sto su vidjeli da Dzinni koji su stvoreni i bili na zemlji prije ljudi klali se izmedju sebe pa zato su postavili to pitanje Allahu.
- na osnovu čega su na prvu zaključili da se to 'namjesnik' odnosi na nekog drugog, a ne na njih'
je li do arapskog?
nikad meleci nisu prizeljkivali da budu namjesnici na zemlji

Ne moze robot bez slobodne volje biti namjesnik.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#8 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by zijancer »

nisam se bavila dumanjem o džinima, mada na neki način podsjećaju na fosilno gorivo naspram meleka koji podsjećaju na solarnu energiju :cry:
dalje nemam kud osim lupati napamet, pa mi se evo iz te pogrešne postavke javlja pitanje, kako je neko prešao taj put od fosilnog do solarnog :-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:zato sto su vidjeli da Dzinni koji su stvoreni i bili na zemlji prije ljudi klali se izmedju sebe pa zato su postavili to pitanje Allahu.
Gdje piše to u Kur'anu? Obrati pažnju na naslov teme!

nikad meleci nisu prizeljkivali da budu namjesnici na zemlji

Ne moze robot bez slobodne volje biti namjesnik.
Porediti meleke s robotima, bez obzira što ciljaš na pitanje slobode volje, u najmanju ruku je problematično, ali de mi reci zašto onda meleki kažu Allahu, nakon što ga pitaju zar će postaviti kao namjesnika nekoga ko će krv proljevati i nered na njoj sijati:


A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" – oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

...zašto su istakli svoje plemenite osobine? Možda čudeći se da će Allah postaviti nekoga mimo njih, iako njih njihovo postojanje preporučuje za taj zadatak, jer oni inače izvršavaju sva Božija naređenje bez pogovora. Da li je preča karakteristika za položaj halife da bude neko ko bespogovorno sluša Allaha ili namjesnik Allahov treba biti neko ko će moći da Ga i ne posluša, jer ima slobodu volje da to učini pa ga to i preporučuje kao dobrog i obećavajućeg namjesnika? :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#10 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:zato sto su vidjeli da Dzinni koji su stvoreni i bili na zemlji prije ljudi klali se izmedju sebe pa zato su postavili to pitanje Allahu.
Gdje piše to u Kur'anu? Obrati pažnju na naslov teme!

nikad meleci nisu prizeljkivali da budu namjesnici na zemlji

Ne moze robot bez slobodne volje biti namjesnik.
Porediti meleke s robotima, bez obzira što ciljaš na pitanje slobode volje, u najmanju ruku je problematično, ali de mi reci zašto onda meleki kažu Allahu, nakon što ga pitaju zar će postaviti kao namjesnika nekoga ko će krv proljevati i nered na njoj sijati:


A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" – oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

...zašto su istakli svoje plemenite osobine? Možda čudeći se da će Allah postaviti nekoga mimo njih, iako njih njihovo postojanje preporučuje za taj zadatak, jer oni inače izvršavaju sva Božija naređenje bez pogovora. Da li je preča karakteristika za položaj halife da bude neko ko bespogovorno sluša Allaha ili namjesnik Allahov treba biti neko ko će moći da Ga i ne posluša, jer ima slobodu volje da to učini pa ga to i preporučuje kao dobrog i obećavajućeg namjesnika? :mrgreen:
Gdje piše to u Kur'anu? Obrati pažnju na naslov teme!
citao negdje u tefsiru tog ajeta, ne pise direktno u Kur'anu


They were created after the angels and before Adam by 2,000 years during which they populated the earth, committed kufr and shed blood, and this is the meaning of the angels statement “will You place therein those who will do harm therein and shed blood?” (2:30), meaning: as the jinn had done before; as narrated from Ibn `Abbas by al-Hakim.

http://eshaykh.com/quran-tafsir/disobed ... fore-adam/

Porediti meleke s robotima, bez obzira što ciljaš na pitanje slobode volje, u najmanju ruku je problematično, ali de mi reci zašto onda meleki kažu Allahu, nakon što ga pitaju zar će postaviti kao namjesnika nekoga ko će krv proljevati i nered na njoj sijati:
ako si bez slobodne volje onda si valjda poput robota, jer robot radi za sta je programiran, meleci tako isto rade za sta su programirane od Boga da rade, nema kod njih malaksalosti , dojadilo mi, mogu li nesto drugo itd

...zašto su istakli svoje plemenite osobine? Možda čudeći se da će Allah postaviti nekoga mimo njih, iako njih njihovo postojanje preporučuje za taj zadatak, jer oni inače izvršavaju sva Božija naređenje bez pogovora. Da li je preča karakteristika za položaj halife da bude neko ko bespogovorno sluša Allaha ili namjesnik Allahov treba biti neko ko će moći da Ga i ne posluša, jer ima slobodu volje da to učini pa ga to i preporučuje kao dobrog i obećavajućeg namjesnika?
to sto si opazio A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo baca mi malo kao da bi oni trebali da budu namjesnici...nemogu reci da je netacno niti tacno

tesko je ista reci sta su oni htjeli reci sa tim
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:zato sto su vidjeli da Dzinni koji su stvoreni i bili na zemlji prije ljudi klali se izmedju sebe pa zato su postavili to pitanje Allahu.
Gdje piše to u Kur'anu? Obrati pažnju na naslov teme!
citao negdje u tefsiru tog ajeta, ne pise direktno u Kur'anu


They were created after the angels and before Adam by 2,000 years during which they populated the earth, committed kufr and shed blood, and this is the meaning of the angels statement “will You place therein those who will do harm therein and shed blood?” (2:30), meaning: as the jinn had done before; as narrated from Ibn `Abbas by al-Hakim.

http://eshaykh.com/quran-tafsir/disobed ... fore-adam/
Ima to u tefsiru, a u tefsirima ima i da možda nije to (da se njihov "prigovor" odnosi na džinne) nego da su meleki "zavirili" u Levhi-Mahfuz pa vidjeli na šta će čovjek sve biti spreman :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#12 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote: Ima to u tefsiru, a u tefsirima ima i da možda nije to (da se njihov "prigovor" odnosi na džinne) nego da su meleki "zavirili" u Levhi-Mahfuz pa vidjeli na šta će čovjek sve biti spreman :mrgreen:
mozda

ali preferiram misljenje da su vidjeli dzine kako se ubijaju pa zato su rekli to sto su rekli

Dokaz da su dzinni stvoreni prije ljudi je i sam Kuran jer Iblis je bio dzin koji je bio u prisistvu meleka kada je odredio Allah da stvori Adema.

Eh sad kad su oni vidjeli kako su dzinni bili neposlusni na zemlji, kontali su i ljudi svi ce biti ovakvi, pa zato Allah kaze ja znam ono sto vi neznate, to jeste ja znam da ce biti vjerovjesnika, dobrih ljudi koji ce biti istinski pokorni Meni iako ce imati slobodnu volju da mi se suprostave.

jer da su gledali u lehvi mahfuz , to znaci znali bi buducnost, a kad znas buducnost nema potrebe da postavljas pitanja Allahu :D tako da preferiram misljenje to sa dzinnima.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#13 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote: Ima to u tefsiru, a u tefsirima ima i da možda nije to (da se njihov "prigovor" odnosi na džinne) nego da su meleki "zavirili" u Levhi-Mahfuz pa vidjeli na šta će čovjek sve biti spreman :mrgreen:
mozda

ali preferiram misljenje da su vidjeli dzine kako se ubijaju pa zato su rekli to sto su rekli

Dokaz da su dzinni stvoreni prije ljudi je i sam Kuran jer Iblis je bio dzin koji je bio u prisistvu meleka kada je odredio Allah da stvori Adema.

Eh sad kad su oni vidjeli kako su dzinni bili neposlusni na zemlji, kontali su i ljudi svi ce biti ovakvi, pa zato Allah kaze ja znam ono sto vi neznate, to jeste ja znam da ce biti vjerovjesnika, dobrih ljudi koji ce biti istinski pokorni Meni iako ce imati slobodnu volju da mi se suprostave.

jer da su gledali u lehvi mahfuz , to znaci znali bi buducnost, a kad znas buducnost nema potrebe da postavljas pitanja Allahu :D tako da preferiram misljenje to sa dzinnima.
Zašto ne bi meleki ili barem određeni meleki, znali budućnost, i zašto ne bi postavljali pitanja ako im, i pored znanja budućih događaja, nije sve znano i jasno? Allah sve zna i On od Svog znanja daje onome od Svojih robova kome On hoće, onoliko koliko On hoće.
No, slažem se da je veći broj onih koji smatraju da je tu riječ o džinnima koji su naseljavali Zemlju prije ljudi, još u vrijeme dinosaura kada je njihovo (džinnsko) izražajnije prisustvo bilo prikladnije za tu snažnu i plahovitu vrstu nego za nekakvog ugljično-ilovačanog sisara bez kandži (osim kod određenog broja ženki) kojeg bi raptori ganjali k'o kokoši...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#14 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote: Ima to u tefsiru, a u tefsirima ima i da možda nije to (da se njihov "prigovor" odnosi na džinne) nego da su meleki "zavirili" u Levhi-Mahfuz pa vidjeli na šta će čovjek sve biti spreman :mrgreen:
mozda

ali preferiram misljenje da su vidjeli dzine kako se ubijaju pa zato su rekli to sto su rekli

Dokaz da su dzinni stvoreni prije ljudi je i sam Kuran jer Iblis je bio dzin koji je bio u prisistvu meleka kada je odredio Allah da stvori Adema.

Eh sad kad su oni vidjeli kako su dzinni bili neposlusni na zemlji, kontali su i ljudi svi ce biti ovakvi, pa zato Allah kaze ja znam ono sto vi neznate, to jeste ja znam da ce biti vjerovjesnika, dobrih ljudi koji ce biti istinski pokorni Meni iako ce imati slobodnu volju da mi se suprostave.

jer da su gledali u lehvi mahfuz , to znaci znali bi buducnost, a kad znas buducnost nema potrebe da postavljas pitanja Allahu :D tako da preferiram misljenje to sa dzinnima.
Zašto ne bi meleki ili barem određeni meleki, znali budućnost, i zašto ne bi postavljali pitanja ako im, i pored znanja budućih događaja, nije sve znano i jasno? Allah sve zna i On od Svog znanja daje onome od Svojih robova kome On hoće, onoliko koliko On hoće.
No, slažem se da je veći broj onih koji smatraju da je tu riječ o džinnima koji su naseljavali Zemlju prije ljudi, još u vrijeme dinosaura kada je njihovo (džinnsko) izražajnije prisustvo bilo prikladnije za tu snažnu i plahovitu vrstu nego za nekakvog ugljično-ilovačanog sisara bez kandži (osim kod određenog broja ženki) kojeg bi raptori ganjali k'o kokoši...
Predlozio bi ti ovo predavanje od Noumana ali khana, o stvaranju covjeka, ovo je najbolje predavanje sto sam slusao na ovu temu


preslusaj pa daj svoj komentar. :)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#15 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by HardcoreMX »

sekerbay wrote: Ima li to veze sa ovim:
A kada Gospodar tvoj reče melekima: 'Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!' – oni rekoše: 'Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo.' On reče: 'Ja znam ono što vi ne znate.'
JVC wrote:Iz mog ugla , Postanak u Bibliji pruza jedinstven opis stvaranja, dok na drugoj strani Kuran ne.
Isto tako mogu reci da otkrivenje dato Muhamedu nije uopste korupcija ranijih zapisa, vec da se definitivno gradi na judeo-krscanskoj povijesti.
neobicne poveznice ove dvije rijeci..bezbeli da korupcija pravi itekako nered, ali interesantno ovdje koristena rijec fesad doslovno u originalu na arapskom upravo znaci korupcija, pokvarenost, truhlo..rijec se spominje nekoliko puta u Qur'anu, u nekim engleskim prevodima i jeste prevedna direktno sa corruption...upotrebljena upravo jos jedanput, prije gore navedenog ajeta u istoj suri Bekare i u istom kontekstu konstelacije i definisanja licemjera(nevjernika), a sura prethodno opisuje prvo vjernike...a iz tvog ugla vidi se da si citao Bibliju, onda bi morao znati da ona najavljuje i dolazak sljedeceg poslanika, nedvosmisleno u svim prevodima...
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#16 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by sekerbay »

Wow, krenulo je.
Budući da sam u cajtnotu, ograničiti ću se na tri pitanja :)
Prvo, zna li se ko je postavio pitanje Allahu.
Drugo, ako su meleci bez volje, šta to mogu kriti, pa Allah kaže da kriju.
Treće, ko je u svim surama melek, osim u suri kehf :)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#17 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

sekerbay wrote:Wow, krenulo je.
Budući da sam u cajtnotu, ograničiti ću se na tri pitanja :)
Prvo, zna li se ko je postavio pitanje Allahu.
Drugo, ako su meleci bez volje, šta to mogu kriti, pa Allah kaže da kriju.
Treće, ko je u svim surama melek, osim u suri kehf :)
je li ovo neki kviz znanja forumasa ili sta??? :D
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#18 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by sekerbay »

Smrcak15 wrote: je li ovo neki kviz
Ne, nego pokušavam pomoći da se dođe do odgovora :)
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#19 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by KIseljak12 »

JVC wrote:Iz mog ugla , Postanak u Bibliji pruza jedinstven opis stvaranja, dok na drugoj strani Kuran ne.
Isto tako mogu reci da otkrivenje dato Muhamedu nije uopste korupcija ranijih zapisa, vec da se definitivno gradi na judeo-krscanskoj povijesti.
Knjiga Postanka pruza bar dvije pripovijesti o nastanku zemlje i stvaranju covjeka, tako da nikako ne mozemo govoriti o jedinstvenom opisu stvaranja.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#20 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

sekerbay wrote:
Smrcak15 wrote: je li ovo neki kviz
Ne, nego pokušavam pomoći da se dođe do odgovora :)
Prvo, zna li se ko je postavio pitanje Allahu.
meleci
Drugo, ako su meleci bez volje, šta to mogu kriti, pa Allah kaže da kriju.
nije to da oni kriju nesto od Allaha, nego da imaju neku spoznaju , da znaju nesto, to je znanje koje zna i Allah da oni znaju

isto kao kad bi ja rekao, znam sta krijes u srcu....ti mozda nista i ne krijes, nego jednostavno to sto ti znas to je samo po sebi skriveno jer se samo nalazi u tvom srcu ali ako ja poznajem to sta se nalazi u tvom srcu pa kazem, znam sta krijes u srcu...to ne znaci da ti nesto krijes namjerno.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#21 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
JVC wrote:Iz mog ugla , Postanak u Bibliji pruza jedinstven opis stvaranja, dok na drugoj strani Kuran ne.
Isto tako mogu reci da otkrivenje dato Muhamedu nije uopste korupcija ranijih zapisa, vec da se definitivno gradi na judeo-krscanskoj povijesti.
Ne slazem se a evo i zasto....

U bibliji se govori da je dan i noc i biljke stvoreno prije sunca....kako ce se praviti dan i noc bez sunceve svjetlosti i kako ce uopste biljke rasti bez sunceve svjetlosti.
Izaija 60:19 "Neće ti više sunce biti svjetlost danju nit` će ti svijetlit` mjesečina, nego će Jahve biti tvoje vječno svjetlo i tvoj će Bog biti tvoj sjaj."
Otkrivenje 22:5 "Noći više biti neće i neće trebati svjetla od svjetiljke ni svjetla sunčeva: obasjavat će ih Gospod Bog i oni će kraljevati u vijeke vjekova"
Kao sto i Kuran kaze sam Gospod je izvor svijetlosti.
Smrcak15 wrote: Dok u kuranu mozemo citati o big bang, sirenju univerzuma, nebulama, pulsarima, crnim rupama, naznake za gravitacione talase, geometrija univerzuma, da sunce cirkulise svojom putanjom, da je univerzum bio u gasovitom stanju u pocetku i mnogo toga jos
Citajuci Kuran ne mozes biti siguran da li je sve stvoreno za 6 ili 8 dana.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#22 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
JVC wrote:Iz mog ugla , Postanak u Bibliji pruza jedinstven opis stvaranja, dok na drugoj strani Kuran ne.
Isto tako mogu reci da otkrivenje dato Muhamedu nije uopste korupcija ranijih zapisa, vec da se definitivno gradi na judeo-krscanskoj povijesti.
Ne slazem se a evo i zasto....

U bibliji se govori da je dan i noc i biljke stvoreno prije sunca....kako ce se praviti dan i noc bez sunceve svjetlosti i kako ce uopste biljke rasti bez sunceve svjetlosti.
Izaija 60:19 "Neće ti više sunce biti svjetlost danju nit` će ti svijetlit` mjesečina, nego će Jahve biti tvoje vječno svjetlo i tvoj će Bog biti tvoj sjaj."
Otkrivenje 22:5 "Noći više biti neće i neće trebati svjetla od svjetiljke ni svjetla sunčeva: obasjavat će ih Gospod Bog i oni će kraljevati u vijeke vjekova"
Kao sto i Kuran kaze sam Gospod je izvor svijetlosti.
Smrcak15 wrote: Dok u kuranu mozemo citati o big bang, sirenju univerzuma, nebulama, pulsarima, crnim rupama, naznake za gravitacione talase, geometrija univerzuma, da sunce cirkulise svojom putanjom, da je univerzum bio u gasovitom stanju u pocetku i mnogo toga jos
Citajuci Kuran ne mozes biti siguran da li je sve stvoreno za 6 ili 8 dana.
Izaija 60:19 "Neće ti više sunce biti svjetlost danju nit` će ti svijetlit` mjesečina, nego će Jahve biti tvoje vječno svjetlo i tvoj će Bog biti tvoj sjaj."
Otkrivenje 22:5 "Noći više biti neće i neće trebati svjetla od svjetiljke ni svjetla sunčeva: obasjavat će ih Gospod Bog i oni će kraljevati u vijeke vjekova"

Kao sto i Kuran kaze sam Gospod je izvor svijetlosti.

ovaj dio izaije koji govori o buducnosti a ne proslosti, tu si se malo zafrkao, ono sto govori postanak, to je vec bilo, tok ovo izaija i otkrovenje govori, to jedino muslimani mogu da razumiju sta se to hoce reci ovdje

Poznato nam je da u Raju nece biti sunca ni mjeseca, ali ce biti smjena dana i noci u Raju, kako to mozda se pitas,pa upravo tako kako biblija kaze i hadis od poslanika Muhammeda

smjena dana i noci, znat ce ljudi u Raju kad je dan i noc, na osnovu inteziteta svjetlosti sa Bozijeg prijestolja koje ce dolaziti, na taj nacin ce se znati kad je dan i noc u Raju.
Citajuci Kuran ne mozes biti siguran da li je sve stvoreno za 6 ili 8 dana
evo nek ti ovaj covjek kaze vizuelno koliko je, i gdje grijesis.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#23 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by JVC »

KIseljak12 wrote:
JVC wrote:Iz mog ugla , Postanak u Bibliji pruza jedinstven opis stvaranja, dok na drugoj strani Kuran ne.
Isto tako mogu reci da otkrivenje dato Muhamedu nije uopste korupcija ranijih zapisa, vec da se definitivno gradi na judeo-krscanskoj povijesti.
Knjiga Postanka pruza bar dvije pripovijesti o nastanku zemlje i stvaranju covjeka, tako da nikako ne mozemo govoriti o jedinstvenom opisu stvaranja.
U Postanku 1 postoji siroki opis dogadaja i stvaranja svega u sedam dana. Dok u Postanku 2 poseban naglasak je na covjeku.
Kada uzmes tekstove Postanka 1 i 2 objektivna procjena ne otkriva nikakva odstupanja niti ih mozes nazvati kao dvije zasebne pripovjesti o stvaranju.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#24 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by HardcoreMX »

zijancer wrote:ček, možda je pomenuto tamo gdje je tema i nastala, ali mi je promaklo, sori:
- na osnovu čega su zaključili da će namjesnik praviti nered?
- na osnovu čega su na prvu zaključili da se to 'namjesnik' odnosi na nekog drugog, a ne na njih'
je li do arapskog?
ar. Khalifa znaci nasljednik, engl. successor, ger. nachfolger...samim tim nazivom sugerira se da je prije postojao njegov prethodnik, nakon kojeg slijedi netko drugi, dakle nalaze se u istom lancu, odnosno u svojevrsnom redoslijedu...Adem a.s. je naslovljen upravo sa rjecju nasljednik sto upucuje na to da je prije njega bilo drugi ljudi ili od ljudske vrste, u protivnom ne bi imao koga naslijediti..sa znanstvene strane je potvrdjeno i dokazano da su prije danasnje ljudske vrste (Homo sapiens) na Zemlji doista egzistirale i druge ljudske vrste kao ,npr. Homo rudolfensis, Homo neanderthalensis etc..koje su meleki mogli da posmatraju i da saznaju sta je nered, korupcija, proljevanje krvi..dakle znali su ono sto su i vidjeli kod prethodnika danasnje ljudske vrste, sto pojacavaju i naredni ajeti u istom odlomku koji govore da meleki ne mogu znati osim onoga cemu su i pouceni i da ne znaju nove stvari ,npr. onim kojima je u tom trenutku bio samo Adem a.s. naucen pa im je onda on kazao za njihove nazive...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#25 Re: Knjiga kao objašnjenje za sve

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: ovaj dio izaije koji govori o buducnosti a ne proslosti, tu si se malo zafrkao, ono sto govori postanak, to je vec bilo, tok ovo izaija i otkrovenje govori, to jedino muslimani mogu da razumiju sta se to hoce reci ovdj
Pa nisam se zafrkao, i ovdje nije bitno da li prica o buducnosti ili proslosti. Bog se ne mijenja, kakav je bio takav ostaje i u buducnosti.
Sto znaci, Bog je sam izvor svijetlosti i nema potrebe sa suncem niti mjesecom. Kontas?
Citajuci Kuran ne mozes biti siguran da li je sve stvoreno za 6 ili 8 dana
evo nek ti ovaj covjek kaze vizuelno koliko je, i gdje grijesis.
[/quote]

Sura 7:54
Gospodar vaš je Allah, koji je nebesa i Zemlju u šest vremenskih razdoblja stvorio, a onda svemirom zagospodario; On tamom noći prekriva dan, koja ga u stopu prati, a Sunce i Mjesec i zvijezde se pokoravaju Njegovoj volji. Samo On stvara i upravlja! Uzvišen neka je Allah, Gospodar svjetova!
A onda imas sljedece:
Sura 41:9-12
Reci: "Zar, zaista, nećete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio – i još Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"
On je nepomična brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u četiri vremenska razdoblja – ovo je objašnjenje za one koji pitaju – zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" – "Pojavljujemo se drage volje!" – odgovorili su, pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio šta će se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nad njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznajućega.

Ovdje ne moras traziti matematicka cuda, racunanje je jednostavno 2+4+2=8.

Nema veze, idemo da vidimo hadise jer oni trebaju da objasne nejasne stvari vjernicima na jednostavan nacin.
Sahih Muslim Book 039, Hadith Number 6707.
Chapter : The beginning of the creation and the creation of Adam (peace be upon him).
Abu Haraira reported that Allah's Messenger (may peace be upon him) took hold of my hands and said: Allah, the Exalted and Glorious, created the clay on Saturday and He created the mountains on Sunday and He created the trees on Monday and He created the things entailing labour on Tuesday and created light on Wednesday and lie caused the animals to spread on Thursday and created Adam (peace be upon him) after 'Asr on Friday; the last creation at the last hour of the hours of Friday, i.e. between afternoon and night.

Ono sto ja znam da od subote do petka imas sedam dana.
Kao sto rekoh ranije, Kuran nema opis stvaranja kao sto je zapisan u Bibliji. I pored ovih citanja covjek se jednostavno zbuni, da li je 6,7 ili 8?
Tako da taj ciko kojeg si postavio u videu, nije u suglasnosti sa misljenjem ranih muslimana, pa cak ni sa Muhamedovim pogledom na istu temu.
Last edited by JVC on 27/02/2018 19:28, edited 3 times in total.
Post Reply