Klinje jezero!?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
corolla02
Posts: 10370
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1 Klinje jezero!?

Post by corolla02 »

Sjecate li se, odnosno da li je neko, i koliko od vas posjetilo ovo krasko jezero u Istocnoj Hercegovini? Da li je neko od bio u posljednje vrijeme? Ja sam ga u par navrata posjetio prije rata i bas do dan danas mi je ustao nekako u lijepom sijecanju! Ona gostionica/motel i jezero bas nekako pasu jedno drugom!
A Vi???
Image
Image
Image
Image
Image
Image

P.S.
Ako ima jos kakvih slika ili informacija o povrsini, nastanku, temperaturi srednjoj godisnjoj i sl. neka postavi, please!?
Da spoznamo nesto vise o nasem sirem zavicaju!
:)
ena10
Posts: 12
Joined: 18/11/2010 17:12

#2 Re: Klinje jezero!?

Post by ena10 »

Jezero Klinje je zaista lijepo i drago mi je da ste to zapazili.Ja vrlo često posjećujem to jezero.Inače jezero Klinje je prvo vještačko jezero u BIH,napravljeno je za vrijeme Austro-Ugarske.Takođe je poznato i po tome što je na njemu izgrađena prva lučna brana u bivšoj Jugoslaviji.Prema podacima površina jezera je oko 25-26 hektara.A za temperaturu ne znam sad reći tačno ali je voda prijatna za kupanje,naravno ljeti.Što se tiče slika ja ih baš imam dosta ali evo ne mogu ih ovdje postaviti jer su privatne i nisu dostupne na internetu.Prvobitno jezero je bilo namjenjeno za navodnjavanje Gatačkog polja,a sada nema neke posebne namjene osim za turističke svrhe. :) :) :)
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#3 Re: Klinje jezero!?

Post by burekodsira »

prije rata se obavezno svraćalo na Klinje na ručak na putu iz GŽ ka Dubrovniku i/ili curik (kad se išlo naobdan na kupanje) ili se maksuzije išlo radi ćejfa. Poslije rata sam par puta prolazio i uživao u krajoliku i prirodi (mrtvoj). ´97 je bilo i par čudnih scena koje sada u šali prepričavam. Restoran je radio tada, desetak godina poslije nije - jer se kao renovirao... zadnji put sam prošao pretprošle godine i vrijeme je kao stalo, ništa se nije promjenilo.

Inače cijelim putem od Tjentišta do Gacka vazda treperim i pod posebnim sam utiscima i nekom nostalgijom za prošlim vremenima :thumbup: meni najljepši dio BiH
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Klinje jezero!?

Post by sinuhe »

Umjetno jezero iz jos 19 vijeka. Namijenjeno za navodnjavanje, ali valjda nikada nicemu nije sluzilo.
User avatar
matic.ivan
Posts: 272
Joined: 19/02/2012 14:24

#5 Re: Klinje jezero!?

Post by matic.ivan »

odlično izgleda, a prvi put vidim i cujem za isto'
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#6 Re: Klinje jezero!?

Post by burekodsira »

Image
grebec
Posts: 3
Joined: 29/07/2013 12:15

#8 Re: Klinje jezero!?

Post by grebec »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Post Reply