Klinicki centar Sarajevo ili Korupcini centar Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

H
Posts: 255
Joined: 14/02/2006 14:20
Location: SA

#76

Post by H »

hrasno38 wrote:
H wrote:
hrasno38 wrote: Ako mislis na Mustafu Hirosa malo si polupo loncice. On nije sef niti na jednoj klinici a radi na Urologiji na kojoj je sef Dzelaludin Junuzovic jedan mrmonja koji moze biti sve samo ne ljekar s obzirom na njegovo ponasanje. A sto se tice Hirosa daj boze da su svi kao taj covjek.
Potpisujem za Hiroša. Čovjek je skroz čist. Ako to nekom nešto znači, vjernik je i hadžija, tako da se primanje mita kosi sa tim.
To sto je neko vjernik ili hadzija nema ama bas nikakve veze sa postenjem i korektnim obavljanjem svoga posla. I te kako smo u nasoj drzavi mogli vidjeti kako vjernici raznih konfesija idu totalno dijametralno od od onoga sto vjera uci. Hiros je jednostavan covjek, dobre duse, vrijedan i kvalitetan strucnjak u svome poslu i to je sasvim dovoljno za visoku ocjenu. Naravno ne postoji covjek koji ne pogrijesi, ali, mito nije greska nego smisljeni cin, kaznjiv po svakome zakonu i koji najgrublje krsi Hipokratovu zakletvu. Zato cu ja reci da je Hiros samo majstor svoga zanata.
OK, napisao sam 'ako to nekom nešto znači'. Ostalo potpisujem.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#77

Post by Santos »

Izvinjavam se ja sam greskom reko Hiros to je onaj drugi sto rece Hrasno mramonja meni ostalo Hiros u glavi pa konto da je on.Jos jednom izvinjavam se covjeku.
orca
Posts: 160
Joined: 21/01/2006 11:10
Location: Saraj'vo

#78

Post by orca »

orca wrote:Hiros je primjer kakav ljekar treba biti.I po pitanju strucnosti i po pitanju morala i etike.
Ovo govorim iz iskustva!!!
Dodajem jos i Ismeta Gavrankapetanovica (Farisa izuzimam) :-)
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#79

Post by tempora »

Iako se godinama svadjam sa ovima i onima i odbijam iskoristiti bilo kakvu vrstu vezu smatrajuci da cu tako ucestvovati u rusenju sistema, kada je bila upitanju bolest najblizih posustala sam. Jer niko od nas ne zeli vidjeti kako mu se najmiliji pati. Covjek bi prodao i sebe da svome rodjenom ublazi bol.
I iz tog razloga mi ne radimo nista po ovom pitanju. A oni koji rade ovaj posao, na ovaj nacin, znaju apsolutno na sta smo spremni. Samo ne znaju koliko.
Niko od njih nece glasno reci: Daj mi 2000 maraka. "Procedura" je vrlo suptilna i tesko je reci da odredjeni medicinski radnik ustvari trazi mito. Skoro pa postoji "tajni jezik" isareti i sl da osoba shvati da je duzna da plati ukoliko zeli "bolju" pomoc. Znaci nista konkretno, pa se time ne moze ni dokazati. Sve i kada bi se htjelo, "zakon" je na strani medicinskog radnika, samim tim sto neka konkretnih dokaza, vec prije optuzbe na stranu onoga koji je dao kovertu, kao da je sam inicijator svega.
Kada se sve zavrsi, tesko je uopste dokazati da se takvo nesto desilo.

Moj otac je na intenzivnoj njezi lezao cijelih mjesec ipo dana, zahvaljujuci jakim vezama. I ipak je umro. Dokaz da ni veza nije svemoguca i da se nerijetko njome moze uciniti nesto vise nego sto je u tom trenutku potrebno.

Sa gospodinom Hirosem nemam losa iskustva. Ne sjecam se da je niti jednoga trenutka u toku lijecenja moga daidze "potrazivao" nesto, na bilo koji nacin. Kada je u jednome trenutku odveden na Kosevo da primi blokadu, gospodja ( ne znam joj ime, nisam bila prisutna u tom trenutku) doktorica je bila vrlo drska i istresala se na mamu i daidzinicu, valjda ocekujuci novac a ove dvije kroz zbunjenost nisu ucinile nista po tom pitanju. Blokada mu je data pogresno, nakon cega je uslijedila jos veca bol i nikada vise nije ustao iz kreveta. Da li je ona licno doprinijela ovome ne mogu sa sigurnoscu tvrditi ali mamina prica je ta da je gospodoja ocekivala novac a one u bunilu mislile jedna za drugu da je neka od njih predala kovertu.
Svaki dan smo davali novce i poklone sestrici iz palijativne njege, koja je upocetku dolazila mrzovoljna i gruba, dok nismo shvatili da ona nesto ocekuje. Kada smo poceli davati novac, sa osmjehom i njeznoscu mu je pristupala uz krevet.
Znam, odvratno, ali mi smo presli zemlju i nebo da mu ublazimo bolove od raka. Kada sjedite uz bolesnika 24 sata i gledate ga kako se pati a ne moze da umre, u stanju ste uciniti sve i ne dovoditi upitanje ni moral ni etiku ni zivot ni smrt. Samo mu zelite olaksati,zelite da oni zadnji njegovi trenutci prodju sto bezbolnije.
Ja sam intenzivno prosla takva tri slucaja i to nas je kostalo kapital. Novaca niko nema dovoljno da poplaca takve usluge ( o penzionerima i onima koji nemaju da ne govorim) jer samo jedna kutija citostatika je u to vrijeme kostala 130 maraka za deset dana, koje je morao piti tri puta dnevno a da ne govorim o drugim "medicinskim uslugama"
Moj prijatelj je digao kredit da bi mu otac hitno operisao srce u Tuzli, za 7000 eura. Koliko sam shvatila to je bila " normalna" procedura a ne mito.
U pojedinim africkim zemljama u bolnicama stoje cjenovnici. Ukoliko osoba ne moze da plati tretman moze da crkne,nece biti primljena. Mi se skoro pa nikako ne razlikujemo od toga. U privatnim klinikama bit cemo primljeni kao bogovi ali i to opet ne znaci da ce nam biti pruzena adekvatna pomoc, jer kada je novac prioritet za profesionalnost, onda tudji zivot zasigurno nije. :(
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#80

Post by tempora »

orca wrote:
orca wrote:Hiros je primjer kakav ljekar treba biti.I po pitanju strucnosti i po pitanju morala i etike.
Ovo govorim iz iskustva!!!
Dodajem jos i Ismeta Gavrankapetanovica (Farisa izuzimam) :-)
Jel' ova misao pod utjecajem mahalskog teksta iz Slobodne Bosne od 4 stranice ili licno iskustvo?
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#81

Post by vedderedi »

Sada kad su mnogi naveli svoja losa iskustva sa gore navedenim "KC Sarajevo" sta predlazete da se uradi po ovom pitanju, zna li neko proceduru za podnosenje krivicne prijave kod tuzilastva po ovim osnovama? Da li mora biti gradjanin koji to moze pokrenuti ili to moze biti i neka udruga, NVO ili i neko drugi.
Vjerovatno se nece puno toga promijeniti, ali mislim da bi bilo dobro barem im policiju poslati da obave "informativni razgovor" sa korumpiranim ljekarima, sestrama i ostalim osobljem, da ako nista shvate da je to sto rade LOSE, i da na kraju krajeva predstavlja krsenje zakona te da za to mogu snositi krivicne posljedice.
User avatar
arctic
Posts: 27
Joined: 03/02/2006 20:38

#82

Post by arctic »

remake wrote:ti isti ljekari imaju plate u prosjeku 1200 KM (ukljucujuci razne tople obroke itd.) tetka radi u domu zdravlja i ima 1300KM, a ljekari, hirurzi i do 2000 KM

malo im... pa treba uzeti jos 500 KM od zene cija je mjesecna plata 600 KM,
A koliku platu ima sekretarica u BH telecomu ili čistačica u Fabrici duhana? O sudijama da ne govorim...
Zašto je Zapad to što jeste, između ostalog jer su stvari postavljene na pravo mjesto, a zna se status doktora na zapadu.
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#83

Post by Stitch__ »

jebem ja njima svima ovako javno mater :x

kolega mi mora tumor operisat, primili ga neki dan u bolnicu, i sestre govorile kao pretraga ova pretraga ona bla bla bla bla potrajat ce do sljedece sedmice kad bi mogla bit operacija :oops: :-x

zovnuo ga doktor u svoju kancelariju juce, i poceo pricu kao znate to je slozena operacija. moj rad treba cijeniti, ja sam zauzet covjek, mogu ja stavit asistenta da vas operise.. :x :x :x :x :x :x :x NISAM MOGAO VJEROVATI KAKO SU OFIRNI I NE STIDE SE TRAZITI :x :x :x :x i kad je kolega uletio s parama, DANAS ODMAH operacija :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x


SVE BIH JA TO STRIJELJAO :x :x :x :x :x
remake
Posts: 369
Joined: 17/03/2006 14:28

#84

Post by remake »

arctic wrote:
remake wrote:ti isti ljekari imaju plate u prosjeku 1200 KM (ukljucujuci razne tople obroke itd.) tetka radi u domu zdravlja i ima 1300KM, a ljekari, hirurzi i do 2000 KM

malo im... pa treba uzeti jos 500 KM od zene cija je mjesecna plata 600 KM,
A koliku platu ima sekretarica u BH telecomu ili čistačica u Fabrici duhana? O sudijama da ne govorim...
Zašto je Zapad to što jeste, između ostalog jer su stvari postavljene na pravo mjesto, a zna se status doktora na zapadu.

znaci dok se stvari ne postave na pravo mjesto kao na zapadu...
bujrum korupciji.... sramota drug/drugarice forumas :x :x
User avatar
arctic
Posts: 27
Joined: 03/02/2006 20:38

#85

Post by arctic »

remake wrote:
arctic wrote:
remake wrote:ti isti ljekari imaju plate u prosjeku 1200 KM (ukljucujuci razne tople obroke itd.) tetka radi u domu zdravlja i ima 1300KM, a ljekari, hirurzi i do 2000 KM

malo im... pa treba uzeti jos 500 KM od zene cija je mjesecna plata 600 KM,
A koliku platu ima sekretarica u BH telecomu ili čistačica u Fabrici duhana? O sudijama da ne govorim...
Zašto je Zapad to što jeste, između ostalog jer su stvari postavljene na pravo mjesto, a zna se status doktora na zapadu.

znaci dok se stvari ne postave na pravo mjesto kao na zapadu...
bujrum korupciji.... sramota drug/drugarice forumas :x :x
Apsolutno si u pravu, a nema me čega biti sramota. Hoću reći da se o radi o problemu cijelog društva i da je korupcija prisutna u svakoj sferi i ne znam zašto bi ljekari bili izuzetak. Ako ih država stavlja u ravan sa sekretaricom u telekomu, onda se i ne treba od njih puno očekivati.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#86

Post by vedderedi »

arctic wrote:
Apsolutno si u pravu, a nema me čega biti sramota. Hoću reći da se o radi o problemu cijelog društva i da je korupcija prisutna u svakoj sferi i ne znam zašto bi ljekari bili izuzetak. Ako ih država stavlja u ravan sa sekretaricom u telekomu, onda se i ne treba od njih puno očekivati.
A ja mislio da su ljekari postali ljekari prije svega zato sto su htjeli pomoci drugima, a ne radi plate. :roll:
Eh, sad, neke od njih (vecinu izgleda) su fino upisali na fakultet njihove mame i tate ljekari, pa su ga i zavrsili uglavnom preko stele, pa sada i ne znaju raditi taj posao, ili ga rade bez imalo humanosti, ili se kao Dizdarevici (Dr. Dizdarevic sa neuroloske klinike i mama Zehra ministrica zdravstva u KS) ponasaju kao da je Klinicki centar privatna kompanija pa otpustaju i postavljaju u upravne odbore koga oni hoce i kada hoce.

Procitajte zadnji broj "Dana" za vise informacija.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#87

Post by vedderedi »

Liječnici tvrde da nisu oni korumpirani

Povjerenstvo za medicinsku etiku Hrvatske liječničke komore u posljednjih je deset godina zaprimilo ukupno četiri prijave o liječnicima koji su primili mito. Od toga, riješilo je 50 posto slučajeva, dakle ukupno dva liječnika su kažnjena - prvome je licenca oduzeta na šest mjeseci, a drugome na dvije godine.

Te je podatke iznio šef Komore Hrvoje Minigo na presici organiziranoj zbog učestalih vijesti o podmićenim liječnicima. Iako je percepcija građana da korupcije u zdravstvu ima puno više, Liječnička komora ne nudi nikakva konkretna rješenja ili prijedloge, osim što pozdravlja Vladine mjere za suzbijanje korupcije.

http://www.radio101.hr/?section=1&page=1&item=23926
User avatar
arctic
Posts: 27
Joined: 03/02/2006 20:38

#88

Post by arctic »

vedderedi wrote:
arctic wrote:
Apsolutno si u pravu, a nema me čega biti sramota. Hoću reći da se o radi o problemu cijelog društva i da je korupcija prisutna u svakoj sferi i ne znam zašto bi ljekari bili izuzetak. Ako ih država stavlja u ravan sa sekretaricom u telekomu, onda se i ne treba od njih puno očekivati.
A ja mislio da su ljekari postali ljekari prije svega zato sto su htjeli pomoci drugima, a ne radi plate.


Vjerovatno misliš i da su mesari postali mesari zato što vole da jedu meso.
Post Reply