Kineski mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5276 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

avaks wrote:
Alfons Kauders wrote:
shalla wrote:Ma ne znam, da imam jedno 15ak godina manje možda ne bih tako razmišljao, ovako sa svojih 36 valjda dosta drugačije gledam na život...
Al eto sad nešto kontam, zanimljivo je to, dok sam nosao OnePlus One (mislim da sam ga među prvim imao ovdje) maltene sam sa ponosom govorio da sam ga platio samo 600 KM a sad Boga molim da me niko ne pita koliko sam platio telefon iako što kažeš, nisam ukrao te pare kojima sam ga platio...
Mobiteli postaju potrosna roba. Prije su bili statusni simbol, a sada eventualno mogu biti statusni simbol za kokuze - ono... "nemam para za cestit auto, ali sam uzeo Galaxy/iPhone od milju i kusur". :D
Ima i ona vozam Q7 a u džepu 3310 i nema kredita, samo za prozvati :lol:
Komentar niđe veze ali eto... Neko voli telefone, neko automobile, ne vrijedi se raspravljati o ukusima...
Kako god okreneš danas skuplje plaćaš ime/brend nego sam telefon pa za to i jesu tako drastične cijene. Ništa ovi Kinezi nisu lošiji od brendiranih za novce ali opet ovi drugi prođu malo rigoroznije inspekcije (ili ne, aludiram na Note 7 :lol: ) i lakše je oko garancije što nam je maltene svima prioritet.
Zavisi - kad god sam imao problem sa big brand telefonom i domacom garancijom, najebo sam.

Ovako, 150 dolara i ako rikne, rikne :D
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#5277 Re: Kineski mobiteli

Post by shalla »

Ma imaš pravo, drugačije se čovjek postavi prema eventualnom kvaru, jbg taj od 300 KM kad se pokvari nabiješ nogom i ono, ne može ti ni priblžno biti krivo/teško kao što bi ti bilo za mobitel od 1000-1500 KM...
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5278 Re: Kineski mobiteli

Post by irac300 »

Isto i ja razmišljam, do tri stoje mogu halalit kada je telefon u pitanju, sve preko za mene je baš mnogo, ima uvijek drugih prioriteta, mnogo bitnijih. Zato su mi kinezi optimalni, s obzirom na cijenu i specifikacije.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#5279 Re: Kineski mobiteli

Post by shalla »

Ma dobro, to je neka druga tema, svi mi imamo neke svoje "fetiše", za šta nam je žao dati lovu a za šta nije. To bi trebalo ići u neki ozbiljniji podforum, socijalnog karaktera :mrgreen:
Ja recimo mogu nositi dvoje pantalona, šaltati po dva para cipela i tena, 5-6 majica i košulja tokom cijele godine dok imaš raju koja se jednom mjesečno ponovi novom turom odjeće/obuće, nebitno dal sa pijace ili iz markiranih radnji. Al zato volim imati dobar mobitel, dobar sat, volim otputovati negdje kadgod imam priliku dok opet imam raje kojoj je mrsko maknuti iz Kantona Sarajevo za vikend a kamoli npr. do Splita ili Zlatibora što ja uradim par puta godišnje... Hajde, da ne baljezgam više po temi, mislim da se kontamo u potpunosti ;-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#5280 Re: Kineski mobiteli

Post by skafiskafsnjak »

shalla wrote:Ma dobro, to je neka druga tema, svi mi imamo neke svoje "fetiše", za šta nam je žao dati lovu a za šta nije. To bi trebalo ići u neki ozbiljniji podforum, socijalnog karaktera :mrgreen:
Ja recimo mogu nositi dvoje pantalona, šaltati po dva para cipela i tena, 5-6 majica i košulja tokom cijele godine dok imaš raju koja se jednom mjesečno ponovi novom turom odjeće/obuće, nebitno dal sa pijace ili iz markiranih radnji. Al zato volim imati dobar mobitel, dobar sat, volim otputovati negdje kadgod imam priliku dok opet imam raje kojoj je mrsko maknuti iz Kantona Sarajevo za vikend a kamoli npr. do Splita ili Zlatibora što ja uradim par puta godišnje... Hajde, da ne baljezgam više po temi, mislim da se kontamo u potpunosti ;-)
Isti sam takav... o tim stvarima se ne raspravlja. Svako ima nesto za sto bi pare dao, a drugi neko ne bi ni u ludilu. I ja isto, 2 pantalone nosim citavu godinu :lol: :lol: :lol: :lol:
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#5281 Re: Kineski mobiteli

Post by probook »

shalla wrote:Ma dobro, to je neka druga tema, svi mi imamo neke svoje "fetiše", za šta nam je žao dati lovu a za šta nije. To bi trebalo ići u neki ozbiljniji podforum, socijalnog karaktera :mrgreen:
Ja recimo mogu nositi dvoje pantalona, šaltati po dva para cipela i tena, 5-6 majica i košulja tokom cijele godine dok imaš raju koja se jednom mjesečno ponovi novom turom odjeće/obuće, nebitno dal sa pijace ili iz markiranih radnji. Al zato volim imati dobar mobitel, dobar sat, volim otputovati negdje kadgod imam priliku dok opet imam raje kojoj je mrsko maknuti iz Kantona Sarajevo za vikend a kamoli npr. do Splita ili Zlatibora što ja uradim par puta godišnje... Hajde, da ne baljezgam više po temi, mislim da se kontamo u potpunosti ;-)
Eee isti sam ti taki jedne patike i jedne cipele dok se ne poderu doduse kvalitetne uvijek:) Najmrze mi dati pare za odjecu, a tehnike vise sutam nogama po kuci nema gdje vise stati hahahaha
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5282 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

Znate... Ima na Aliexpressu i patika :D
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5283 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

zna li neko im ali kakva apk koja otkriva koji je sensor kamere u mobitelu (kao što ima apk CPU-Z koja otkriva koji je chipset)
jer negdje piše da mi je u trenutnom Xiaomiju redmi note 2 ugrađen sony, a negdje da je samsung :-)
Silent.Hunter
Posts: 483
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#5284 Re: Kineski mobiteli

Post by Silent.Hunter »

Umi Rome X, polovan ili nov? Polovan je oko 100KM, nov oko 170KM, da li je isplatnije nov ili polovan?
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#5285 Re: Kineski mobiteli

Post by purgatorio »

Silent.Hunter wrote:Umi Rome X, polovan ili nov? Polovan je oko 100KM, nov oko 170KM, da li je isplatnije nov ili polovan?
Ne valja ništa taj, touch nece da radi uvijek, i kad radi ne radi kako treba, meni se ogulila ona zlatna boja okvira za 3 dana itd....
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#5286 Re: Kineski mobiteli

Post by AhmetShabo »

Je li neko koristio xiami mi4 modele? mi4s mi4c? Svidja mi se kod njih stavka ona sa camerom sto mozes fokusirati nakon sto slikas objekat? Koji jos modeli to imaju?
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5287 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

naručio xiaomi mi4 64 GB
kamera ima manual mode gdje se sve može podešavat, a važi za jednu od najboljih od svih kineza, zato je moj izbor i pao na njega
kasnije inačice i/c/s nemaju tako dobru kameru
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#5288 Re: Kineski mobiteli

Post by AhmetShabo »

macanSA wrote:naručio xiaomi mi4 64 GB
kamera ima manual mode gdje se sve može podešavat, a važi za jednu od najboljih od svih kineza, zato je moj izbor i pao na njega
kasnije inačice i/c/s nemaju tako dobru kameru
S koje stranice si narucio? I ja bih sebi njega onda.
papebih
Posts: 221
Joined: 08/03/2005 23:47

#5290 Re: Kineski mobiteli

Post by papebih »

macanSA wrote:naručio xiaomi mi4 64 GB
kamera ima manual mode gdje se sve može podešavat, a važi za jednu od najboljih od svih kineza, zato je moj izbor i pao na njega
kasnije inačice i/c/s nemaju tako dobru kameru
Odlican izbor. Imam mi4, vrti android 6 na miui 8, telefon je cista desetka
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5291 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

ma uopšte mi nije bitno da li će biti na 6ici, svakako vrti MIU pa i ne vidiš jel kikat, lolipop ili mančmalou :D
brine me više s kojim ROMom će doći, da li neko dev sranje
ubacio bih offical global stable, ali kažu neke particije nešto prvo treba spajat
znaš li ti o tome, jesi li ti radio
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5292 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

AhmetShabo wrote:Je li neko koristio xiami mi4 modele? mi4s mi4c? Svidja mi se kod njih stavka ona sa camerom sto mozes fokusirati nakon sto slikas objekat? Koji jos modeli to imaju?
Nema toga. To je radila Google Camera, softverski. Sad imas nesto slicno na Redmi Pro, sa dodatnom kamerom, pa je kombinacija softvera i hardvera. Na Mi4 to i dalje mozes raditi softverski, instaliras Google Camera ili slicnu aplikaciju i cao...

Probao sam Mi4 i Mi4c - oba su dobra, zavisi ko sta voli. Na oba je najveci problem sto se sad tesko mogu naci verzije sa vise od 16GB flasha, a ne gutaju SD kartice (ovo sto je kolega iskopao za $150 je fakat izuzetak). Mi4 ima bolju kameru i kvalitet izrade, Mi4c bolji procesor i bateriju, i malcice je manji.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5293 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

macanSA wrote:naručio xiaomi mi4 64 GB
kamera ima manual mode gdje se sve može podešavat, a važi za jednu od najboljih od svih kineza, zato je moj izbor i pao na njega
kasnije inačice i/c/s nemaju tako dobru kameru
Naslednici koriste bolji senzor, ali je optika slabija. Mi4 ima vise manual kontrola i brzu blendu, pa i pored starijeg senzora (IMX214) pravi bolje slike.

Ni ove na Mi4c/s/i nisu lose (IMX258), jer npr. imaju PDAF koji nema Mi4, ali generalno, ko zna sta radi - sigurno ce dobiti osjetno bolje fotke sa Mi4.

Na Redmi seriji fakat stede na kameri. Probao sam tri zadnja Redmi Notea i svi su imali tanke kamere, narocito Note 3 Pro (koji ima 16MP Samsung senzor, ali los). Cak ni ovaj Redmi Pro nema bolju kameru od Mi4, jer koristi isti IMX258 senzor kao ovi Mi4 pod-modeli.

S druge strane, jebat kameru. Niko u tim parama ne nudi nista bolje - ne mozemo sad kupit Redmi Note od 130 dolara i ocekivat kameru ko na telefonu od 500 dolara (mada ima i takvih budala).
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5294 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

Alfons Kauders wrote: Naslednici koriste bolji senzor, ali je optika slabija. Mi4 ima vise manual kontrola i brzu blendu, pa i pored starijeg senzora (IMX214) pravi bolje slike.

Ni ove na Mi4c/s/i nisu lose (IMX258)....
da nije sve do sensora govori i to da taj noviji iz mi4c koristi i najnoviji mi5s plus https://www.kimovil.com/en/list-smartph ... ony-imx258
ali kako si sam reko, džaba, slabe slike

dok je imx214 korsiti(la) takođe sama elita https://www.kimovil.com/en/list-smartph ... 4-exmor-rs
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5295 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

macanSA wrote:
Alfons Kauders wrote: Naslednici koriste bolji senzor, ali je optika slabija. Mi4 ima vise manual kontrola i brzu blendu, pa i pored starijeg senzora (IMX214) pravi bolje slike.

Ni ove na Mi4c/s/i nisu lose (IMX258)....
da nije sve do sensora govori i to da taj noviji iz mi4c koristi i najnoviji mi5s plus https://www.kimovil.com/en/list-smartph ... ony-imx258
ali kako si sam reko, džaba, slabe slike

dok je imx214 korsiti(la) takođe sama elita https://www.kimovil.com/en/list-smartph ... 4-exmor-rs
Ne koristi, nema sanse. Ovi su garant fulali. Kome ces vise vjerovati, njima ili meni? :D

IMX258 je mid range cip i nema teorije da ga koriste u Mi5 (mozda za prednju kameru :D)

Na Mi5s ima veci senzor s manje megapiksela, tj nesto iz serije 300. Mi5 je imao seriju 200, ali ne sjecam se koji, 298 ili nesh.

IMX258 ide u 2-3 puta jeftinije uredjaje, ni blizu flagshipa.
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5296 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

bogami i ovdje stoji da koristi, i to "primary camera" pa ti vidi s njima :D
http://www.devicespecifications.com/en/model/61e93ea7
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5297 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

macanSA wrote:bogami i ovdje stoji da koristi, i to "primary camera" pa ti vidi s njima :D
http://www.devicespecifications.com/en/model/61e93ea7
Amateri!

I oni su fulali... 100%... Nema sanse da ja grijesim. Ja ne grijesim. :D

IMX378 - Mi5s
IMX298 - Mi5

IMX258 jedino moze biti na Mi5s, sa onom dodatnom mono kamerom iste rezolucije.
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#5298 Re: Kineski mobiteli

Post by AhmetShabo »

papebih wrote:
macanSA wrote:naručio xiaomi mi4 64 GB
kamera ima manual mode gdje se sve može podešavat, a važi za jednu od najboljih od svih kineza, zato je moj izbor i pao na njega
kasnije inačice i/c/s nemaju tako dobru kameru
Odlican izbor. Imam mi4, vrti android 6 na miui 8, telefon je cista desetka
ima li kakvih problema ono sa vyberom? da kasne poruke i to? Ili nekih slicnih problema jesi li uocio? I kako si zadovoljan kamerom?
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5299 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

Xiomi klasično ima problema sa tim notifikacijama, čudno je da to su to usrali
rješava se čačkanjem po security apk gdje se viber, whatsapp i slične apk moraju postaviti na "autostart" i onda je sve ok
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#5300 Re: Kineski mobiteli

Post by DON_eARL »

Stigao Redmi Note 3. :D Malo je reći da leti. Jedino me nervira ovaj natpis ispod znaka MI. :-?

Image
Image
Post Reply