Kineski mobiteli

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5251 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

golddigger wrote:Jedno pitanje za vlasnike Xiaomi Redmi Note 3 Pro mobitela, nakon dužeg korištenja da li imaju kakvih problema s njim? Čitam na netu da drugi imaju problema sa senzorima (gyro, ambient light...), fingerprintom, da nekima ne dolaze poruke itd, i takođe na recenzijama vidim da je kamera dosta loša spram ostalih u ovom rangu (da li je baš toliko loša?). Dvoumim se njega da kupim ili mozda LeTv Le1 (Leeco).
Stavis official ROM i nema problema. :D

Kamera je losa, Samsung senzor, 16MP, ali meni je losa po slabom svjetlu. Medjutim, u ovom cjenovnom rangu je sasvim ok. Ipak treba imati na umu da se Note 3 Pro danas prodaje za 130-140 dolara... Nisam siguran koji senzor koristi Redmi 4. Ako je onaj IMX258, onda definitivno ganjaj njega (ako ti je stalo do kamere). Imao sam Xiaomi s tim senzorom, trenutno ga imaju dvije prijateljice i prijatelj, svi smo bili zadovoljni kamerom.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5252 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

drama wrote:Odlucio sam kupiti ovaj redmi note 3 pro jer se bas cini kao najbolji omjer cijene i karakteristika.
Imam oko 40ak kupovina preko ebay-a i nisam imao nikakvih problema dosad iako nisam kupio
nista preko 100 KM. Da li mi je bolje kupiti preko ebay-a gdje se moze naci za 200$ ili da kupim
preko ovih stranica gdje je nesto jeftiniji, npr
https://www.aliexpress.com/store/produc ... -JYJQJYByj

Jos me interesuje da li bih mogao traziti da mi posalje telefon bez punjaca, slusalica itd
da mi paketic bude sto manji ili nema potrebe za tim?
Na ovom aliexpress-u imaju opcije za bundle: Official Standard, Add FilpCase andFilm,
Add SiliconCase Film i Add Tempered Film. Na prethodnim stranicama sam procitao da treba
odabrati ovu standardnu opciju.
Ako moze neko odgovorit ko je vec narucivao bio bih zahvalan.
Ovako, uzmi slobodno sa Alija - meni je sve od njih doslo, a uzeo sam nekoliko telefona i masu sitnica - od kapa za bajk do kojekakvih hobi sitnica. Naravno, potrazi neku gotivnu radnju na Ali, nemoj bas s bilo koje. Ova koju si linkao izgleda ok, ali naravno nish ne garantujem (cini mi se da sam ja uzimao iz Fantacy radnje, 2 Xiaomi telefona ove godine)

Meni je prosao bez carine i zajebancija. Kutija je jako mala, velicine samog telefona, i nema potrebe da to nesto naglasavas. Pogledaj da li je moguce dobiti EU adapter, i provjeri 4G bandove ukoliko ti je bitno (meni vala nije). Takodjer provjeri da li je Global ROM, jer ako stave neki custom ROM, valja ti ga flashat ako hoces OTA update.

Ove opcije slobodno preskoci, jer ako ti carina zaustavi, valja ti platiti bezveze carinu i porez na te gluposti. Bolje naruci iz druge radnje, stici ce ti u pismu, bez carine, i vjerovatno prije paketa s telefonom. Film za staklo ti ne treba, ali kuciste nije losa opcija radi velicine telefona i materijala osjetljivih na ogrebotine (aluminij i dva plasticna poklopca na dnu i vrhu telefona).
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5253 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

irac300 wrote:Da li je isplativo kupiti sa olx-a Redmi Note 3 Pro 3GB/32GB za 380KM sa dostavom, s tim što imaš i garanciju? Nešto mi se neda petljanisati sa narudžbom iz Kine.
Dao bi ti ja svoj 2GB/16GB za dvije stoje, al buraz se vec najavio... :D

Mislim da ga za te pare neces naci kod nas, narocito ne s ozbiljnom garancijom.

Postoji i druga opcija koju sam ovdje vec pomenuo par puta. Ima trgovaca sa EU lagerom, na kojima su cijene nesto vise (najcesce koriste DHL, ali opet dosta nize nego da platis PDV i carinu ako ti otvore paket). Ukoliko imas nekog od raje ko bi mogao primiti telefon u EU i proslijediti ga tebi, ovo ti je dobra opcija - jer ce stici na EU adresu u roku od nekoliko dana.
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5254 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

Alfons Kauders wrote:
golddigger wrote:Jedno pitanje za vlasnike Xiaomi Redmi Note 3 Pro mobitela, nakon dužeg korištenja da li imaju kakvih problema s njim? Čitam na netu da drugi imaju problema sa senzorima (gyro, ambient light...), fingerprintom, da nekima ne dolaze poruke itd, i takođe na recenzijama vidim da je kamera dosta loša spram ostalih u ovom rangu (da li je baš toliko loša?). Dvoumim se njega da kupim ili mozda LeTv Le1 (Leeco).
Stavis official ROM i nema problema. :D

Kamera je losa, Samsung senzor, 16MP, ali meni je losa po slabom svjetlu. Medjutim, u ovom cjenovnom rangu je sasvim ok. Ipak treba imati na umu da se Note 3 Pro danas prodaje za 130-140 dolara... Nisam siguran koji senzor koristi Redmi 4. Ako je onaj IMX258, onda definitivno ganjaj njega (ako ti je stalo do kamere). Imao sam Xiaomi s tim senzorom, trenutno ga imaju dvije prijateljice i prijatelj, svi smo bili zadovoljni kamerom.
dalo bi se zaključit da se razumiješ u mobitele i kamere

hvale što se tiče kamere kao najboljeg Xiomija ovaj Mi4 http://www.devicespecifications.com/en/model/46522e1d
pa reko šta ti misliš, jer je trenutno na gearbest, model 64 GB za pravu "siću"
http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_ ... html?wid=4
jes da je stariji model, ali izgleda da kasniji modeli nisu bolji
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5255 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

macanSA wrote:
Alfons Kauders wrote:
golddigger wrote:Jedno pitanje za vlasnike Xiaomi Redmi Note 3 Pro mobitela, nakon dužeg korištenja da li imaju kakvih problema s njim? Čitam na netu da drugi imaju problema sa senzorima (gyro, ambient light...), fingerprintom, da nekima ne dolaze poruke itd, i takođe na recenzijama vidim da je kamera dosta loša spram ostalih u ovom rangu (da li je baš toliko loša?). Dvoumim se njega da kupim ili mozda LeTv Le1 (Leeco).
Stavis official ROM i nema problema. :D

Kamera je losa, Samsung senzor, 16MP, ali meni je losa po slabom svjetlu. Medjutim, u ovom cjenovnom rangu je sasvim ok. Ipak treba imati na umu da se Note 3 Pro danas prodaje za 130-140 dolara... Nisam siguran koji senzor koristi Redmi 4. Ako je onaj IMX258, onda definitivno ganjaj njega (ako ti je stalo do kamere). Imao sam Xiaomi s tim senzorom, trenutno ga imaju dvije prijateljice i prijatelj, svi smo bili zadovoljni kamerom.
dalo bi se zaključit da se razumiješ u mobitele i kamere

hvale što se tiče kamere kao najboljeg Xiomija ovaj Mi4 http://www.devicespecifications.com/en/model/46522e1d
pa reko šta ti misliš, jer je trenutno na gearbest, model 64 GB za pravu "siću"
http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_ ... html?wid=4
jes da je stariji model, ali izgleda da kasniji modeli nisu bolji
Da, Mi4 je star dvije i kusur godine, ali cijena je druze pravo fina za 64GB verziju... 150 dolara, jebiga ako te ne klepi carina to je stvarno malo para za 64GB telefon.

Probao sam ga, ima ga jaran, i kamera jeste dobra - mada ima star senzor, optika je dobra. Mada je kamera stara, tesko da ces i danas za ove pare naci telefon koji pravi bolje slike (da i ne govorimo o cinjenici da ima 3GB/64GB). Kvalitet izrade je fakat vrhunski, i zadnji poklopac se moze mijenjati. Mi4 je nesto deblji od nasljednika, pa ne izgleda tako moderno kao novi modeli. S drgue strane Mi4 je bio jako popularan, pa imas ogroman izbor tih poklopaca, zastitnih maski i rezervnih dijelova, ako sta krepe.

Ali Mi4 je fakat star - procesor je ogroman, 32-bitni, radjen u 28nm... Sto znaci da ce modeli sa novijim procesorima i istom baterijom jednostavno trajati duze (npr. Mi4c). OS je i dalje zasnovan na Android 4.4, mada se vecinom i ne primjeti radi MIUI (a dan danas izbacuju update za Mi2, tako da ce i za Mi4 biti jos MIUI updatea, mada nisam siguran za kernel (mozda ce ostati na 4.4 jer su na 5.x i 6.x otisli samo sa 64-bitnim modelima).

To odluci sta ti je prece... Brzina i baterija ili kvalitet kamere. Ako je kamera glavna, onda Mi4 ima smisla. Medjutim, Xiaomi danas za slicne pare prodaje nekoliko telefona koji imaju modernije i brze procesore od Mi4, ali slabiju kameru i kvalitet izrade (recimo Mi4c i Redmi Note 3/4).
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5256 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

kamera mi je bitnija
ne znam što je za tene snapdragon 801 loš, pa koristili ga sami flaship modeli: samsung s5, lg l3, HTC one, xperia z3, oneplus one....
dakle flagship telefoni prije dvije godine kao što je bio i sam Mi4 kada je i 801 bio highteck
naravno da svake godine izlaze novi snapdragon chipseti koji podržavaju i nove flagship modele
i ti o kojima pričaš će na isit način biti zastarjeli već iduće godine
i tako se sve vrti ukrug i ostaje samo pitanje ko će se s njima uhvatiti u taj krug ganjanja noviteta, ja nisam taj
kolko pročitah na temi iphone i sam kupuješ iphone od prije 2 godine :izet:

gledao sam j i mi4c, nema bolju kameru...ne može da snima uHD video !?!?
otvor blende je f/2.0 kod mi4 je 1.8 !!!
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5257 Re: Kineski mobiteli

Post by irac300 »

Alfons Kauders wrote:
irac300 wrote:Da li je isplativo kupiti sa olx-a Redmi Note 3 Pro 3GB/32GB za 380KM sa dostavom, s tim što imaš i garanciju? Nešto mi se neda petljanisati sa narudžbom iz Kine.
Dao bi ti ja svoj 2GB/16GB za dvije stoje, al buraz se vec najavio... :D

Mislim da ga za te pare neces naci kod nas, narocito ne s ozbiljnom garancijom.

Postoji i druga opcija koju sam ovdje vec pomenuo par puta. Ima trgovaca sa EU lagerom, na kojima su cijene nesto vise (najcesce koriste DHL, ali opet dosta nize nego da platis PDV i carinu ako ti otvore paket). Ukoliko imas nekog od raje ko bi mogao primiti telefon u EU i proslijediti ga tebi, ovo ti je dobra opcija - jer ce stici na EU adresu u roku od nekoliko dana.
I o tome isto razmišljam, imam familije u Njemačkoj. A ja ispod 3 GB ne idem, imam ovaj Coolpad F1 sa 2 GB, valja se ponoviti sa nečim jačim i boljim. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5258 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

irac300 wrote:
Alfons Kauders wrote:
irac300 wrote:Da li je isplativo kupiti sa olx-a Redmi Note 3 Pro 3GB/32GB za 380KM sa dostavom, s tim što imaš i garanciju? Nešto mi se neda petljanisati sa narudžbom iz Kine.
Dao bi ti ja svoj 2GB/16GB za dvije stoje, al buraz se vec najavio... :D

Mislim da ga za te pare neces naci kod nas, narocito ne s ozbiljnom garancijom.

Postoji i druga opcija koju sam ovdje vec pomenuo par puta. Ima trgovaca sa EU lagerom, na kojima su cijene nesto vise (najcesce koriste DHL, ali opet dosta nize nego da platis PDV i carinu ako ti otvore paket). Ukoliko imas nekog od raje ko bi mogao primiti telefon u EU i proslijediti ga tebi, ovo ti je dobra opcija - jer ce stici na EU adresu u roku od nekoliko dana.
I o tome isto razmišljam, imam familije u Njemačkoj. A ja ispod 3 GB ne idem, imam ovaj Coolpad F1 sa 2 GB, valja se ponoviti sa nečim jačim i boljim. :D
Po meni se ne isplati gledati druge marke osim Xiaomija iz mase razloga - dobar omjer ulozeno/dobiveno, kvalitet i dizajn, i prije svega softver. Problem je sto dosta usloga koje Xiaomi korisnici imaju u Kini, nisu dostupne na nasim prostorima. S druge strane, Xiaomi pored telefona proizvodi masu gadgeta koji dobro rade s njihovim hardverom (narocito ako neko oprema stan, proguglajte njihove smart home uredjaje, imaju super pametnih stvari).

3/32 je mjera, i ko moze, treba izbjegavati 2/16... Ali opet, ako je nekom bitna svaka marka, i ako mu ne treba masa prostora za igre i muziku, 2/16GB nije strasno (narocito ako jos ima SD slot kao ovaj Note)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5259 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

macanSA wrote:kamera mi je bitnija
ne znam što je za tene snapdragon 801 loš, pa koristili ga sami flaship modeli: samsung s5, lg l3, HTC one, xperia z3, oneplus one....
dakle flagship telefoni prije dvije godine kao što je bio i sam Mi4 kada je i 801 bio highteck
naravno da svake godine izlaze novi snapdragon chipseti koji podržavaju i nove flagship modele
i ti o kojima pričaš će na isit način biti zastarjeli već iduće godine
i tako se sve vrti ukrug i ostaje samo pitanje ko će se s njima uhvatiti u taj krug ganjanja noviteta, ja nisam taj
kolko pročitah na temi iphone i sam kupuješ iphone od prije 2 godine :izet:

gledao sam j i mi4c, nema bolju kameru...ne može da snima uHD video !?!?
otvor blende je f/2.0 kod mi4 je 1.8 !!!
Nije los, ne kazem da je los, samo star... :) Koristi zastarjele custom 32-bitne jezgre i radjen je u 28nm, dok na novim modelima dobijes 64-bitne jezgre (A72 i A53), a procesor je radjen u 20nm (MediaTek X20 na Redmi Note 4) ili 28nm (SD 650 na Redmi Note 3 - s tim da je SD650 dosta bolje optimizovan od 801, pa i pored istog proizvodnog procesa nudi dosta bolju efikasnost i nizu potrosnju)... SD 801 donekle vadi prilicno jak GPU, jer je high-end cip, a ovi novi su mid-range).

Ne radi se o tome da ce svake godine biti novi procesor, vec da je razlika u ovom slucaju primjetna... Npr SD801 nije 64-bitni, pa Mi4 i dalje vrti Android 4.4, dok kod mene dva Xiaomija vrte 5.1 i 6.0.x, zato jer su radjeni na 64-bitnim procesorima. Isto tako, mada nije "zastario" u smislu performansi, SD801 je opet stara platforma kada su u pitanju podrska za nove tehnologije, poput Quick Charge 2/3, USB Type C, 802.11ac wireless, Bluetooth 4.x Low Energy itd... Dakle tih stvari nema, bitne su i nece zastarjeti dogodine, ali je pitanje koliko su tebi bitne (ni mene nije bolio kurac za Quick Charge 3.0 dok nisam vidio kako napuni telefon na 50% za po sata :D )... Za ogromnu vecinu korisnika, ovo fakat nisu neke bitne stvari, ali entuzijaste su nesto drugo.

Mi4c je odlican i za te pare fakat nema boljeg telefona te velicine (manji i laksi od Mi4, bolja baterija, procesor). Koristio sam ga nekoliko mjeseci i stvarno je nevjerovatno dobar uredjaj za male pare... Problem je sto se on radio iskljucivo za kinesko trziste, pa mislim da nema oficijelnog Global ROM-a, i sto su jedino dostupne 2/16 verzije (mozda negdje nadjes 3/32, ali ce biti duplo skuplji, jer Mi4c sad mozes naci za 110 dolara). S obzirom na kolicinu memorije, logicno je da nema 4K/UHD video, jer jebiga, dje bi ga snimao? :D Mi4c inace ima generaciju bolji kamera senzor od Mi4, sa PDAF fokusom (mislim da je IMX258, a na Mi4 je IMX214). Medjutim, Mi4 ima osjetno bolju optiku, ko sto si i sam primjetio - i brza blenda nije jedina razlika, vec je bolje i sve ostalo, tako da i pored "starog" senzora pravi bolje slike od Mi4c.

Generalno, ako ti je kamera prioritet, i ako ti nije stalo do ovih najnovijih, jebackih featuresa koje ces dobiti samo na novim modelima, onda nemas tu sta plaho kontat - kupuj odma... Jedini shit je sto je Mi4 kutija malo veca od ovih u Redmi seriji, pa su vece sanse da ti ga otvori carina. Kako bilo, za 150 dolara opet neces puno izgorit, pa i ako ga otvore, to ti je 80-100KM dodatnog troska. U najgorem slucaju ce te kostati 350KM, a ako da fula carina, 260KM... To je fakat smijesno za takav uredjaj, jer da ga jebes, kod nas neces naci nikakav 3/64GB telefon ni za duplo vece pare.

PS

Ne kupujem iPhone, vec kazem "kad bi ga kupovao" :D Davno sam se prebacio na Nexuse, a prosle godine na Xiaomi. :D Ne planiram se vratiti ni na Nexus, ni na iPhone, niti kupiti neki drugi veliki brend... Jer jebiga, iz principa necu da dajem milju za telefon kad za 500 mogu dobiti Xiaomi koji je podjednako dobar (trenutno koristim Redmi Note 3 Pro i Mi5, a probao sam jos par modela)
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5260 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

Alfons Kauders wrote: Nije los, ne kazem da je los, samo star... :) Koristi zastarjele custom 32-bitne jezgre i radjen je u 28nm, dok na novim modelima dobijes 64-bitne jezgre (A72 i A53), a procesor je radjen u 20nm (MediaTek X20 na Redmi Note 4) ili 28nm (SD 650 na Redmi Note 3 - s tim da je SD650 dosta bolje optimizovan od 801, pa i pored istog proizvodnog procesa nudi dosta bolju efikasnost i nizu potrosnju)... SD 801 donekle vadi prilicno jak GPU, jer je high-end cip, a ovi novi su mid-range).
konkretno mi je važniji GPU
64bitni u praksi ništa ne znači
Ne radi se o tome da ce svake godine biti novi procesor, vec da je razlika u ovom slucaju primjetna... Npr SD801 nije 64-bitni, pa Mi4 i dalje vrti Android 4.4, dok kod mene dva Xiaomija vrte 5.1 i 6.0.x, zato jer su radjeni na 64-bitnim procesorima. Isto tako, mada nije "zastario" u smislu performansi, SD801 je opet stara platforma kada su u pitanju podrska za nove tehnologije, poput Quick Charge 2/3, USB Type C, 802.11ac wireless, Bluetooth 4.x Low Energy itd... Dakle tih stvari nema, bitne su i nece zastarjeti dogodine, ali je pitanje koliko su tebi bitne (ni mene nije bolio kurac za Quick Charge 3.0 dok nisam vidio kako napuni telefon na 50% za po sata :D )... Za ogromnu vecinu korisnika, ovo fakat nisu neke bitne stvari, ali entuzijaste su nesto drugo.
ništa mi ne znači što će bit kitkat
ionako vrti MIU sa kojim ti je svejedno koja je verzija androida
quick charge će samo brže sjebat bateriju, čak šta više ja kad god mogu punim mob sa slabom strujom, bilo sa usb sa PC, bilo sa jednog starijeg punjača od samo 0,5 A
S obzirom na kolicinu memorije, logicno je da nema 4K/UHD video, jer jebiga, dje bi ga snimao? :D Mi4c inace ima generaciju bolji kamera senzor od Mi4, sa PDAF fokusom (mislim da je IMX258, a na Mi4 je IMX214). Medjutim, Mi4 ima osjetno bolju optiku, ko sto si i sam primjetio - i brza blenda nije jedina razlika, vec je bolje i sve ostalo, tako da i pored "starog" senzora pravi bolje slike od Mi4c.
UHD snimanje nema veze s memorijom i 6s ima samo 16 GB pa ima UHD
prije ima sa CPU/GPU što jasno govori da je bolji kod mi4 iako je stariji nego kod kasnijih verzija 4i/4c/4s
Generalno, ako ti je kamera prioritet, i ako ti nije stalo do ovih najnovijih, jebackih featuresa koje ces dobiti samo na novim modelima, onda nemas tu sta plaho kontat - kupuj odma... Jedini shit je sto je Mi4 kutija malo veca od ovih u Redmi seriji, pa su vece sanse da ti ga otvori carina. Kako bilo, za 150 dolara opet neces puno izgorit, pa i ako ga otvore, to ti je 80-100KM dodatnog troska. U najgorem slucaju ce te kostati 350KM, a ako da fula carina, 260KM... To je fakat smijesno za takav uredjaj, jer da ga jebes, kod nas neces naci nikakav 3/64GB telefon ni za duplo vece pare.
da, kamera je priorite
nemam brige oko carine, kupuje rođo u Švabiji i donosi ovamo :oops:
Alfons Kauders wrote: Ne kupujem iPhone, vec kazem "kad bi ga kupovao" :D Davno sam se prebacio na Nexuse, a prosle godine na Xiaomi. :D Ne planiram se vratiti ni na Nexus, ni na iPhone, niti kupiti neki drugi veliki brend... Jer jebiga, iz principa necu da dajem milju za telefon kad za 500 mogu dobiti Xiaomi koji je podjednako dobar (trenutno koristim Redmi Note 3 Pro i Mi5, a probao sam jos par modela)
e tu se slažemo
do istog zaključka došo :mrgreen:
navikani brandovi prodaju praktički maglu
evo konkretno dobit ću mi4 za manje od 3 stoje a koji je u rangu sa iP6 za kojeg još uvjek traže milju i to za 16 GB
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5261 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

macanSA wrote:
Alfons Kauders wrote: Nije los, ne kazem da je los, samo star... :) Koristi zastarjele custom 32-bitne jezgre i radjen je u 28nm, dok na novim modelima dobijes 64-bitne jezgre (A72 i A53), a procesor je radjen u 20nm (MediaTek X20 na Redmi Note 4) ili 28nm (SD 650 na Redmi Note 3 - s tim da je SD650 dosta bolje optimizovan od 801, pa i pored istog proizvodnog procesa nudi dosta bolju efikasnost i nizu potrosnju)... SD 801 donekle vadi prilicno jak GPU, jer je high-end cip, a ovi novi su mid-range).
konkretno mi je važniji GPU
64bitni u praksi ništa ne znači
Ne radi se o tome da ce svake godine biti novi procesor, vec da je razlika u ovom slucaju primjetna... Npr SD801 nije 64-bitni, pa Mi4 i dalje vrti Android 4.4, dok kod mene dva Xiaomija vrte 5.1 i 6.0.x, zato jer su radjeni na 64-bitnim procesorima. Isto tako, mada nije "zastario" u smislu performansi, SD801 je opet stara platforma kada su u pitanju podrska za nove tehnologije, poput Quick Charge 2/3, USB Type C, 802.11ac wireless, Bluetooth 4.x Low Energy itd... Dakle tih stvari nema, bitne su i nece zastarjeti dogodine, ali je pitanje koliko su tebi bitne (ni mene nije bolio kurac za Quick Charge 3.0 dok nisam vidio kako napuni telefon na 50% za po sata :D )... Za ogromnu vecinu korisnika, ovo fakat nisu neke bitne stvari, ali entuzijaste su nesto drugo.
ništa mi ne znači što će bit kitkat
ionako vrti MIU sa kojim ti je svejedno koja je verzija androida
quick charge će samo brže sjebat bateriju, čak šta više ja kad god mogu punim mob sa slabom strujom, bilo sa usb sa PC, bilo sa jednog starijeg punjača od samo 0,5 A
S obzirom na kolicinu memorije, logicno je da nema 4K/UHD video, jer jebiga, dje bi ga snimao? :D Mi4c inace ima generaciju bolji kamera senzor od Mi4, sa PDAF fokusom (mislim da je IMX258, a na Mi4 je IMX214). Medjutim, Mi4 ima osjetno bolju optiku, ko sto si i sam primjetio - i brza blenda nije jedina razlika, vec je bolje i sve ostalo, tako da i pored "starog" senzora pravi bolje slike od Mi4c.
UHD snimanje nema veze s memorijom i 6s ima samo 16 GB pa ima UHD
prije ima sa CPU/GPU što jasno govori da je bolji kod mi4 iako je stariji nego kod kasnijih verzija 4i/4c/4s
Generalno, ako ti je kamera prioritet, i ako ti nije stalo do ovih najnovijih, jebackih featuresa koje ces dobiti samo na novim modelima, onda nemas tu sta plaho kontat - kupuj odma... Jedini shit je sto je Mi4 kutija malo veca od ovih u Redmi seriji, pa su vece sanse da ti ga otvori carina. Kako bilo, za 150 dolara opet neces puno izgorit, pa i ako ga otvore, to ti je 80-100KM dodatnog troska. U najgorem slucaju ce te kostati 350KM, a ako da fula carina, 260KM... To je fakat smijesno za takav uredjaj, jer da ga jebes, kod nas neces naci nikakav 3/64GB telefon ni za duplo vece pare.
da, kamera je priorite
nemam brige oko carine, kupuje rođo u Švabiji i donosi ovamo :oops:
Alfons Kauders wrote: Ne kupujem iPhone, vec kazem "kad bi ga kupovao" :D Davno sam se prebacio na Nexuse, a prosle godine na Xiaomi. :D Ne planiram se vratiti ni na Nexus, ni na iPhone, niti kupiti neki drugi veliki brend... Jer jebiga, iz principa necu da dajem milju za telefon kad za 500 mogu dobiti Xiaomi koji je podjednako dobar (trenutno koristim Redmi Note 3 Pro i Mi5, a probao sam jos par modela)
e tu se slažemo
do istog zaključka došo :mrgreen:
navikani brandovi prodaju praktički maglu
evo konkretno dobit ću mi4 za manje od 3 stoje a koji je u rangu sa iP6 za kojeg još uvjek traže milju i to za 16 GB
Adreno 330 je bio prvi procesor sa 4K podrskom, pa ju je i Xiaomi ubacio na svoj prvi telefon zasnovan na njemu... Ali generalno koji ce ti kurac 4K video na telefonu? Senzor i optika su opet tako tanki da se tesko nose i sa 1080p u slabom svjetlu (ovo govorim iz iskustva). 1080p je sasvim dovoljno, a zauzima skoro 4 puta manje prostora po sekundi.

Adreno 330 je brzi od mid-range i low-end GPUa serije 400 i 500, ali opet mu moze faliti nekih stvari koje ovi podrzavaju (ne znam detalje). Kako god, jebat mu mater, opet je dovoljno brz da zavrti sve sto je danas dostupno na Androidu.

A quick charge... Nek sjebe bateriju, pisaj ga - radije cu naruciti zamjensku za 10 dolara nakon sto godinu i kusur napunim telefon dok se istushiram, popijem kafu i pojedem nesto...

To za svabiju dobro zvuci. Ako ga dobijes fakat za 260 maraka, onda si super proso kako god da okrenes... Ko ne vjeruje, nek vidi sta se na Piku prodaje za te pare... :lol:
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5262 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

to 100% donosi tako
peti telefon evo
sve kinezi :oops:
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#5263 Re: Kineski mobiteli

Post by AhmetShabo »

Ukoliko bih narucio neki Xiaomi drugu u Zagreb, da li bih platio kakve dodatne troskove?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5264 Re: Kineski mobiteli

Post by avaks »

Ako je iz EU skladišta ne...
Ako je iz neke treće zemlje možda platiš PDV, zavisi od cijene i da li pregledaju uopšte...
User avatar
macanSA
Posts: 119
Joined: 11/10/2016 09:41

#5265 Re: Kineski mobiteli

Post by macanSA »

recenzija plus verzije Xiaomija 5s
http://mob.hr/testiramo-xiaomi-mi-5s-plus/
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#5266 Re: Kineski mobiteli

Post by purgatorio »

Već mjesec dana furam redmi note 3 pro 2/16GB i mogu reći da je extra. Kupio ga da preprodam i na kraju zadržao sebi. Performanse su super, uvijek ima slobodnog RAM-a oko 600-700MB tako da se nisam pokajao sto nisam uzeo 3/32 verziju. Bilo nekih sitnih bugova ali popravili update-om. Kamera bi mogla biti bolja ali i ovakva je meni zadovaljavajuća. Po ovoj cijeni jednostavno nema bolje.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5267 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

purgatorio wrote:Već mjesec dana furam redmi note 3 pro 2/16GB i mogu reći da je extra. Kupio ga da preprodam i na kraju zadržao sebi. Performanse su super, uvijek ima slobodnog RAM-a oko 600-700MB tako da se nisam pokajao sto nisam uzeo 3/32 verziju. Bilo nekih sitnih bugova ali popravili update-om. Kamera bi mogla biti bolja ali i ovakva je meni zadovaljavajuća. Po ovoj cijeni jednostavno nema bolje.
Samo sto to Bosnji objasnit ne mozes. :D

Mi smo znali u firmi dobiti od partnera nekih telefona ko hediju, cesto kineske da bi se moglo testirat na hardveru kakvog nema u Evropi (Mediatek cipovi najcesce, ali bilo je i pofino Qualcomma). To nije bio moj posao ali sam sam dobio nekoliko komada, neke su kolege ostavljale, neke dijelili raji, neke su prodavali...

Jedino sto je bio problem prodati kineske telefone od 300 maraka - jer svi hoce skuplje :D Kada dodje kakav Huawei ili Samsung koji kosta duplo vise, proda se. Kada bi nam ostalo nesto triput skuplje, prodalo bi se jos lakse. U biti, da su jednostavno govorili raji da kostaju duplo vise, lakse bi ih prodali. :D

I onda tako nekom po jaranskoj varijanti prodas telefon od 150 dolara za 100 dolara, a ukljucen par puta da se isprobaju neke stvari... :D I onda ti se kupac zali kako npr Redmi ima slabu kameru, jer je u njeg u burazera na iPhone 6 Plus odlicna... :D
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#5268 Re: Kineski mobiteli

Post by shalla »

To ti je klasika razmišljanje. Priča meni nedavno punac, prodavao poslije rata neke dvije mašine (ne znam tačno šta, nebitno) koje, nakon što se vratio u devastiranu kuću, više nisu služile svrsi i stavio u one SuperOglase ili kako su se već tada zvali oglasi i stavio cijenu za obje mašine 150 KM. Niko se nije javljao, tu i tamo poneki upit al ono, šuhveli raji valjda šta li i on poveća cijenu na 300 KM, odmah sljedeći dan imao nekoliko poziva, raja dolazila i proda ih na kraju za 400 KM u direktnom cjenkanju dvojice kupaca koji su došli istovremeno na adresu :lol: :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5269 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

shalla wrote:To ti je klasika razmišljanje. Priča meni nedavno punac, prodavao poslije rata neke dvije mašine (ne znam tačno šta, nebitno) koje, nakon što se vratio u devastiranu kuću, više nisu služile svrsi i stavio u one SuperOglase ili kako su se već tada zvali oglasi i stavio cijenu za obje mašine 150 KM. Niko se nije javljao, tu i tamo poneki upit al ono, šuhveli raji valjda šta li i on poveća cijenu na 300 KM, odmah sljedeći dan imao nekoliko poziva, raja dolazila i proda ih na kraju za 400 KM u direktnom cjenkanju dvojice kupaca koji su došli istovremeno na adresu :lol: :lol:
To valjda objasnjava i zasto pojedinci placaju Golfa dvicu dizel vise od Skode Fabije... :D Nece raja jeftino, ima se, moze se... :D I valjda je ljepse uz kafu pricati kako si novi telefon platio 800KM umjesto 400KM - da crknu dushmani :D
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#5270 Re: Kineski mobiteli

Post by shalla »

Alfons Kauders wrote:
shalla wrote:To ti je klasika razmišljanje. Priča meni nedavno punac, prodavao poslije rata neke dvije mašine (ne znam tačno šta, nebitno) koje, nakon što se vratio u devastiranu kuću, više nisu služile svrsi i stavio u one SuperOglase ili kako su se već tada zvali oglasi i stavio cijenu za obje mašine 150 KM. Niko se nije javljao, tu i tamo poneki upit al ono, šuhveli raji valjda šta li i on poveća cijenu na 300 KM, odmah sljedeći dan imao nekoliko poziva, raja dolazila i proda ih na kraju za 400 KM u direktnom cjenkanju dvojice kupaca koji su došli istovremeno na adresu :lol: :lol:
To valjda objasnjava i zasto pojedinci placaju Golfa dvicu dizel vise od Skode Fabije... :D Nece raja jeftino, ima se, moze se... :D I valjda je ljepse uz kafu pricati kako si novi telefon platio 800KM umjesto 400KM - da crknu dushmani :D
A ne znam šta bih ti rekao, ja drugačije gledam na to, mene ko god pita koliko sam platio mobitel stid me reći, Bgm jeste, znajući koliko ljudi danas nema za osnovne životne potrepštine tačno mi bude naprijatno pa nastojim da izbjegavam odgovor al eto, meni je ispao takav deal koji mi se učinio neodoljivim pa nek mi Bog oprosti ako sam prebahat :-?
Nego, havera, koji je toliko smotan i nepažljiv da je u ovoj godini uspio sjebati 3 mobitela :shock: sam ubijedio da uzme ovaj Le Eco Pro 3, nadam se da ga nisam zajebao, da je mobitel fkt dobar kakvim se čini po specifikacijama. Obzirom na njegov istorijat sa mobitelima a eto ipak hoće neki premium mobitel a da nije skup, gledao je Mi5, neki Meizu i na kraju je odabrao ovaj :mrgreen:
Last edited by shalla on 17/10/2016 09:01, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5271 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

shalla wrote:
Alfons Kauders wrote:
shalla wrote:To ti je klasika razmišljanje. Priča meni nedavno punac, prodavao poslije rata neke dvije mašine (ne znam tačno šta, nebitno) koje, nakon što se vratio u devastiranu kuću, više nisu služile svrsi i stavio u one SuperOglase ili kako su se već tada zvali oglasi i stavio cijenu za obje mašine 150 KM. Niko se nije javljao, tu i tamo poneki upit al ono, šuhveli raji valjda šta li i on poveća cijenu na 300 KM, odmah sljedeći dan imao nekoliko poziva, raja dolazila i proda ih na kraju za 400 KM u direktnom cjenkanju dvojice kupaca koji su došli istovremeno na adresu :lol: :lol:
To valjda objasnjava i zasto pojedinci placaju Golfa dvicu dizel vise od Skode Fabije... :D Nece raja jeftino, ima se, moze se... :D I valjda je ljepse uz kafu pricati kako si novi telefon platio 800KM umjesto 400KM - da crknu dushmani :D
A ne znam šta bih ti rekao, ja drugačije gledam na to, mene ko god pita koliko sam platio mobitel stid me reći, Bgm jeste, znajući koliko ljudi danas nema za osnovne životne potrepštine tačno mi bude naprijatno pa nastojim da izbjegavam odgovor al eto, meni je ispao takav deal koji mi se učinio neodoljivim pa nek mi Bog oprosti ako sam prebahat :-?
Isti sam ti - barem sam bio dok sam kupovao skupe telefone. Stid me reci da u dzepu nosim neciju mjesecnu platu, kao da sam je ukrao jbt.

Medjutim, cini mi se da smo mi izuzetak :D
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#5272 Re: Kineski mobiteli

Post by shalla »

Ma ne znam, da imam jedno 15ak godina manje možda ne bih tako razmišljao, ovako sa svojih 36 valjda dosta drugačije gledam na život...
Al eto sad nešto kontam, zanimljivo je to, dok sam nosao OnePlus One (mislim da sam ga među prvim imao ovdje) maltene sam sa ponosom govorio da sam ga platio samo 600 KM a sad Boga molim da me niko ne pita koliko sam platio telefon iako što kažeš, nisam ukrao te pare kojima sam ga platio...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5273 Re: Kineski mobiteli

Post by Alfons Kauders »

shalla wrote:Ma ne znam, da imam jedno 15ak godina manje možda ne bih tako razmišljao, ovako sa svojih 36 valjda dosta drugačije gledam na život...
Al eto sad nešto kontam, zanimljivo je to, dok sam nosao OnePlus One (mislim da sam ga među prvim imao ovdje) maltene sam sa ponosom govorio da sam ga platio samo 600 KM a sad Boga molim da me niko ne pita koliko sam platio telefon iako što kažeš, nisam ukrao te pare kojima sam ga platio...
Mobiteli postaju potrosna roba. Prije su bili statusni simbol, a sada eventualno mogu biti statusni simbol za kokuze - ono... "nemam para za cestit auto, ali sam uzeo Galaxy/iPhone od milju i kusur". :D
User avatar
spree
Posts: 7878
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#5274 Re: Kineski mobiteli

Post by spree »

Ako bude tih kineza od 150 za 100 javi. Ima nas zainteresovanih :)

Poslano sa mog koristeći Tapatalk
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#5275 Re: Kineski mobiteli

Post by avaks »

Alfons Kauders wrote:
shalla wrote:Ma ne znam, da imam jedno 15ak godina manje možda ne bih tako razmišljao, ovako sa svojih 36 valjda dosta drugačije gledam na život...
Al eto sad nešto kontam, zanimljivo je to, dok sam nosao OnePlus One (mislim da sam ga među prvim imao ovdje) maltene sam sa ponosom govorio da sam ga platio samo 600 KM a sad Boga molim da me niko ne pita koliko sam platio telefon iako što kažeš, nisam ukrao te pare kojima sam ga platio...
Mobiteli postaju potrosna roba. Prije su bili statusni simbol, a sada eventualno mogu biti statusni simbol za kokuze - ono... "nemam para za cestit auto, ali sam uzeo Galaxy/iPhone od milju i kusur". :D
Ima i ona vozam Q7 a u džepu 3310 i nema kredita, samo za prozvati :lol:
Komentar niđe veze ali eto... Neko voli telefone, neko automobile, ne vrijedi se raspravljati o ukusima...
Kako god okreneš danas skuplje plaćaš ime/brend nego sam telefon pa za to i jesu tako drastične cijene. Ništa ovi Kinezi nisu lošiji od brendiranih za novce ali opet ovi drugi prođu malo rigoroznije inspekcije (ili ne, aludiram na Note 7 :lol: ) i lakše je oko garancije što nam je maltene svima prioritet.
Post Reply