Kindle E book reader

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Modest Musorgski
Posts: 1023
Joined: 26/07/2012 20:08

#52 Re: Kindle E book reader

Post by Modest Musorgski »

almirony wrote:Google Nexus 10 dobio iz USA. Otac, šah, kralj, gigant! Moon Reader Pro aplikacija, Calibre na PC za uređivanje biblioteke, opleti!
Evo bas gledam na youtube reviews... ekran cak i kad ovako gledas izgleda impresivno. jedina mana mu je cijena. bas me interesuje koliko ce biti za 3-4 mjeseca, posto je prvi tablet sa PPI 300 HD displejom, ubrzo ce i konkurencija...
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#53 Re: Kindle E book reader

Post by almirony »

Modest Musorgski wrote:
almirony wrote:Google Nexus 10 dobio iz USA. Otac, šah, kralj, gigant! Moon Reader Pro aplikacija, Calibre na PC za uređivanje biblioteke, opleti!
Evo bas gledam na youtube reviews... ekran cak i kad ovako gledas izgleda impresivno. jedina mana mu je cijena. bas me interesuje koliko ce biti za 3-4 mjeseca, posto je prvi tablet sa PPI 300 HD displejom, ubrzo ce i konkurencija...
sumnjam da će se cijena mijenjati, jer ovaj dosadašnji zamjenjuje nova generacija koja samo što nije izašla, najdalje za mjesec dana
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#54 Re: Kindle E book reader

Post by Brkooo »

Imal ko da bi pazario kindle (ovaj obicni crno-bjeli) ... gledam ovo preko amazona...skuplje izadje pita neg tepsija :D

taman preko zime malo da se edukujem :oops:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#55 Re: Kindle E book reader

Post by Keiko »

derion wrote:Ja imam Kindle (3. verziju) već dvije i po godine i moram priznati da mi je on jedna od najdražih spravica koju sam imao. Imam na stotine knjiga (što u originalu, što konvertiranih i prilagođenih Kindleu - na engleskom, bosanskom i još par jezika) i zaista je uživancija čitati na njemu zbog već spomenute e-ink tehnologije, koja odlično imitira običnu knjigu. Jedina mana (a meni to nije mana) može biti što ekran nema svjetlosti, što znači da se ne može čitati u totalnom mraku. A kome to uopšte i treba?! :)

Evo par slika moga Kindlea. Ima tu i tekstova na bosanskom.

Image

Image

Također mi se sviđa mogućnost čitanja magazina, novina, pa i blogovae na Kindleu. Preko programa Calibre mogu čak čitati i najnovije izdanje BH Dana ili vijesti sa klix-a. :)
Ja isto imam ovaj sa wi-fi i ne mogu ga dovoljno nahvalit'. Od sve tehnologije, najbolja stvar koju sam ikad imala.
Modest Musorgski
Posts: 1023
Joined: 26/07/2012 20:08

#56 Re: Kindle E book reader

Post by Modest Musorgski »

almirony wrote:
Modest Musorgski wrote:
almirony wrote:Google Nexus 10 dobio iz USA. Otac, šah, kralj, gigant! Moon Reader Pro aplikacija, Calibre na PC za uređivanje biblioteke, opleti!
Evo bas gledam na youtube reviews... ekran cak i kad ovako gledas izgleda impresivno. jedina mana mu je cijena. bas me interesuje koliko ce biti za 3-4 mjeseca, posto je prvi tablet sa PPI 300 HD displejom, ubrzo ce i konkurencija...
sumnjam da će se cijena mijenjati, jer ovaj dosadašnji zamjenjuje nova generacija koja samo što nije izašla, najdalje za mjesec dana
ne znam... nadam se da hoce :roll: evo ga i sljedeći Amazon Kindle Paperwhite će imati 300ppi ekran . Izlazi pocetkom sljedece godine. ovo postaje standard koji ce pratiti i tableti i e-readeri, a cijena nexusa 10 je dobrim dijelom velika radi 300ppi-a

http://techcrunch.com/2013/11/24/amazon ... next-year/
stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#57 Re: Kindle E book reader

Post by stingking »

Ljudi evo gledam, Prestigio je basss za nase trziste, prima sve formate, i cao !
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#58 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

stingking wrote:Ljudi evo gledam, Prestigio je basss za nase trziste, prima sve formate, i cao !
Sretno :smile: napisi nam koment kakav je kad kupis.

Sent from my nokia 3310
scooby-doo
Posts: 153
Joined: 19/01/2012 17:58

#59 Re: Kindle E book reader

Post by scooby-doo »

Ako nekog zanima i moj review :)
Kupio sam sebi ovaj kindle paperwhite, tj ovaj druge generacije.. Touch je solidan, nije brz ko u mobaca ili tableta ali ide nekako. Wifi radi okej, ima cak i browser moze se i na internet..
Baterija drzi sedmicama doslovno..
Poceo sam npr Inferno citati, i super je za citanje, po danu doslovno kao da knjigu citas.. Mogu se npr citati spremiti itd..

A najveca mana je sto PDF ne moze izgledati kao kad je isprintan.. Ne prepoznaje docx dokumente, niti epub..
Ali format od amazona podrzava ko budala plesku :D kad se na netu naleti mob format ili direktno sa amazona ebook, tek onda taj paperwhite 100% pokaze moc! Et toliko

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#60 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

scooby-doo wrote:Ako nekog zanima i moj review :)
Kupio sam sebi ovaj kindle paperwhite, tj ovaj druge generacije.. Touch je solidan, nije brz ko u mobaca ili tableta ali ide nekako. Wifi radi okej, ima cak i browser moze se i na internet..
Baterija drzi sedmicama doslovno..
Poceo sam npr Inferno citati, i super je za citanje, po danu doslovno kao da knjigu citas.. Mogu se npr citati spremiti itd..

A najveca mana je sto PDF ne moze izgledati kao kad je isprintan.. Ne prepoznaje docx dokumente, niti epub..
Ali format od amazona podrzava ko budala plesku :D kad se na netu naleti mob format ili direktno sa amazona ebook, tek onda taj paperwhite 100% pokaze moc! Et toliko

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
De mi reci jel taj paperwhite ima 3g, znas li mozda kako to funkcionise ?

Sent from my nokia 3310
scooby-doo
Posts: 153
Joined: 19/01/2012 17:58

#61 Re: Kindle E book reader

Post by scooby-doo »

Taj paperwhite ima besplatan 3g u 100 i kusur drzava svijeta.. 9 drzava iz EU nije na toj listi: Austrija, Njemacka, Britanija, Francuska, Estonija, Finska, Svedska i jos dvi.. Tj uzimali su tu logiku u siromasnije drzave da daju gratis net.. U Hrvatskoj je dzabe net za paperwhite.. Bosna se nazalost ne spominje na spisku :)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Last edited by scooby-doo on 28/11/2013 02:21, edited 1 time in total.
scooby-doo
Posts: 153
Joined: 19/01/2012 17:58

#62 Re: Kindle E book reader

Post by scooby-doo »

A ako si mislio mogucnost stavljanja mini kartice od operatera kao u tableta, to nema.. Ali zato ako odes u Afriku na ljetovanje, ne brini se za internet :)

http://kindleworld.blogspot.co.at/p/cou ... s.html?m=1
Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#63 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

scooby-doo wrote:Taj paperwhite ima besplatan 3g u 100 i kusur drzava svijeta.. 9 drzava iz EU nije na toj listi: Austrija, Njemacka, Britanija, Francuska, Estonija, Finska, Svedska i jos dvi.. Tj uzimali su tu logiku u siromasnije drzave da daju gratis net.. U Hrvatskoj je dzabe net za paperwhite.. Bosna se nazalost ne spominje na spisku :)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Hahaha cool logika, samo bezzze da BH nema tu nigdje.

Sent from my nokia 3310
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#64 Re: Kindle E book reader

Post by Kruler »

scooby-doo wrote:Ako nekog zanima i moj review :)
Kupio sam sebi ovaj kindle paperwhite, tj ovaj druge generacije.. Touch je solidan, nije brz ko u mobaca ili tableta ali ide nekako. Wifi radi okej, ima cak i browser moze se i na internet..
Baterija drzi sedmicama doslovno..
Poceo sam npr Inferno citati, i super je za citanje, po danu doslovno kao da knjigu citas.. Mogu se npr citati spremiti itd..

A najveca mana je sto PDF ne moze izgledati kao kad je isprintan.. Ne prepoznaje docx dokumente, niti epub..
Ali format od amazona podrzava ko budala plesku :D kad se na netu naleti mob format ili direktno sa amazona ebook, tek onda taj paperwhite 100% pokaze moc! Et toliko

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Instaliraj Calibre i konvertuj dokumente i epub u mobi ili azw3 i sve će biti ok. Zapravo, spoji Kindle kablom, i reci Calibre da prebaci knjige i sam će ih konvertovati u ono što trebaju da budu. Za PDF format, ne mislim da će ti ikada na kindle izgledati kao print. Namjena PDF-a kao formata nisu elektronske knjige, iako je dugo za to korišten u nedostatku boljeg formata (ili usaglašenog standarda), nego digitalna štampa.
scooby-doo
Posts: 153
Joined: 19/01/2012 17:58

#65 Re: Kindle E book reader

Post by scooby-doo »

Hvala na savjetu, ali vec sam upoznat sa pregrst konvertora, racunajuci i onaj oficijalni kad preko amazon konta uploadas fajlove a oni ti na mail vrate konvertovane..
Taj oficijalni nacin nazalost ima odredjene granice.. Sto je po meni i najveci propust..

Ipak to zasto je zamisljen, sluzi toj namjeni..

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#66 Re: Kindle E book reader

Post by stingking »

jos neko ???
tudududu
Posts: 29
Joined: 16/08/2013 13:23

#67 Re: Kindle E book reader

Post by tudududu »

Kupio prije 7-8 mjeseci Kindle (verzija prije Paperwhite-a), i iskreno mogu reći da je uređaj jednostavno savršen.Ni jedna Youtube recenzija i review ne može dočarati kako tekst realno izgleda, baš kao prava knjiga.
Mana su što me je carina, PDV i ostale budalaštine došle skoro 80KM :sad: , stoga pokušajte kupiti negdje u BiH, ili naručiti iz UK na nekoga u Hrvatskoj (nema više poreza).

No, imam mali problemčić.Na ekranu mi se pojavila mala mrljica, nešto kao sitna kapljica tinte (tipa deadpixela) koja je stalno na ekranu, bio uređaj upaljen ili ugašen.Jednom je malo duže ostao na suncu, pa pretpostavljam da je to razlog.
Zanima me zna li itko dali se uređaji sa baterijom mogu slati običnom poštom (Amazonu na servis), ili to mora ići kurirskim kompanijama tipa DHLa i slično?

Pozdrav
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#68 Re: Kindle E book reader

Post by Keiko »

tudududu wrote:Kupio prije 7-8 mjeseci Kindle (verzija prije Paperwhite-a), i iskreno mogu reći da je uređaj jednostavno savršen.Ni jedna Youtube recenzija i review ne može dočarati kako tekst realno izgleda, baš kao prava knjiga.
Mana su što me je carina, PDV i ostale budalaštine došle skoro 80KM :sad: , stoga pokušajte kupiti negdje u BiH, ili naručiti iz UK na nekoga u Hrvatskoj (nema više poreza).

No, imam mali problemčić.Na ekranu mi se pojavila mala mrljica, nešto kao sitna kapljica tinte (tipa deadpixela) koja je stalno na ekranu, bio uređaj upaljen ili ugašen.Jednom je malo duže ostao na suncu, pa pretpostavljam da je to razlog.
Zanima me zna li itko dali se uređaji sa baterijom mogu slati običnom poštom (Amazonu na servis), ili to mora ići kurirskim kompanijama tipa DHLa i slično?

Pozdrav
Tvoj Kindle je jos pod garancijom. Na Amazon web stranici imas Kindle support. Kontaktiraj ih i ovisi od gdje i kad si kupio uredjaj, moguce je da imas pravo na 'straight swap replacement'. Moj sin je bacio Kindle niz stepenice i Kindle je prestao raditi. Par recenica na Kindle Support chatu i slijedeci dan zamjena u prodavnici u kojoj je kupljen. Bez glupih pitanja!
JohnnyThePopular
Posts: 5
Joined: 14/08/2013 09:18

#69 Re: Kindle E book reader

Post by JohnnyThePopular »

Kindle 4 generacije tekođer dobiva preporuku, lagan, džepni format, baterija rilja mjesec dana a i najjeftiniji je od svih Kindleova. Baš sad gledam da je i na sniženju..carina, pdv i ostali šamari države po našem džepu su tu :sad: al šta se može.
http://www.amazon.com/gp/product/B007HCCNJU/ref=fs_sz
http://pravidojam.info/kompjuteri/ostal ... eri/kindle
I da, nisam čuo da se neko žali na njega ali sam vidio momka prije možda mjesec dana (ja u pošti plaćao račune) kako vraća upravo jednog ovakvog u Ameriku..šta li je bilo i koji je razlog povrata bilo mi glupavo da pitam.
Modest Musorgski
Posts: 1023
Joined: 26/07/2012 20:08

#70 Re: Kindle E book reader

Post by Modest Musorgski »

Novi standardi u dizajnu ekrana i još neke novine

https://www.youtube.com/watch?v=_RnCKpTq5Lo
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#71 Re: Kindle E book reader

Post by Tabijat »

tudududu wrote:Kupio prije 7-8 mjeseci Kindle (verzija prije Paperwhite-a), i iskreno mogu reći da je uređaj jednostavno savršen.Ni jedna Youtube recenzija i review ne može dočarati kako tekst realno izgleda, baš kao prava knjiga.
Mana su što me je carina, PDV i ostale budalaštine došle skoro 80KM :sad: , stoga pokušajte kupiti negdje u BiH, ili naručiti iz UK na nekoga u Hrvatskoj (nema više poreza).

No, imam mali problemčić.Na ekranu mi se pojavila mala mrljica, nešto kao sitna kapljica tinte (tipa deadpixela) koja je stalno na ekranu, bio uređaj upaljen ili ugašen.Jednom je malo duže ostao na suncu, pa pretpostavljam da je to razlog.
Zanima me zna li itko dali se uređaji sa baterijom mogu slati običnom poštom (Amazonu na servis), ili to mora ići kurirskim kompanijama tipa DHLa i slično?

Pozdrav
Koja je bila cijena s Amazona (sa shippingom) na koju si platio 80KM?
Želim da naručim Paperwhite iz Amerike (139$+20$ shipping), i živo me interesuje koliko bi me došlo carine +pdv. Ima i ta neka stavka špediterske usluge, zna li iko koliko je to?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#72 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

Imas na temi ebay sve detaljno u vezi toga. Mislim da je 10% carina+ 17% pdv + pregled paketa (malo manje oko cenera)+ na tu cijenu postarine se placa carina takodje 10% . Po mojoj racunici: 301.94km
Drugim rijecima, bolje ti je sjest u autobus otici do Becha, razgledat grad i kupit ga tamo, obzirom da je povratna karta 65€.

Sent from my Nokia 3310
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#73 Re: Kindle E book reader

Post by Tabijat »

Pa i nije bas, ovaj je 129€, tako da je u 40km razlika. Matematicki ispada fakat oko tri stoje, mene brine samo koliko ce me ovi kleti spediteri zaklat jos na to.

Sent from my Xperia Sola using Tapatalk
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#74 Re: Kindle E book reader

Post by staradis »

Bolje vam je uzeti ovaj bez svijetla jer baterija traje 40% duze. Prestigio je smece.

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#75 Re: AW: Kindle E book reader

Post by newlevel »

Nisam koristio taj pw, ali ja imam onaj obicni, zadnja generacija. Koristim ga svaki dan minimalno 4h, i ne sjecam se kad sam ga zadnji put punio.
Ako se odlucis za pw, mogu ti ja prodati original cover za njeg, nekoristen. Meni ga oni debili u Saturnu u Berlinu, uvalili i rekli da je to za ovaj model.
Sent from my Nokia 3310
Post Reply