Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Naslovnica
Posts: 27901
Joined: 20/03/2013 15:38

#26 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Naslovnica »

dugonja wrote:pa šta ri je reko sud bolan
ako je tačna tvoja verzija
Nešto tipa da me ne može osloboditi odgovornosti, minimalna kazna...
Davno je to bilo, ne sjećam se pojedinosti.
Uglavnom, bile one nekakve mješane policijske patrole, nešto kao ovi iz Federacije i oni iz RS. Mene Nemanja opalio po ušima. Jebem mu pleme vazda. :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#27 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by triconja »

E raja mozda je malo glupo ali bolje i priupitat nego zaplatit kaznu, znaci ako idem ka pjesackom i sa moje strane pjesak prodje do polovine i ako ja krenem, moze li me kazniti neki pajkan sa strane?
User avatar
Alternativac1
Posts: 1412
Joined: 23/07/2016 04:43

#28 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Alternativac1 »

Ma u suštini su ostavili prostora za manipulaciju zakonom da ti puknu kaznu kad se ni za šta drugo ne mogu uhvatit...
Znači toliko poštujem propise, od sad ću i na pješake pazit da ne bih fasovao kaznu i time dao svoj doprinos održavanju naše administracije a samim tim doprinos održanju ovih stranaka na vlasti i ovog ušljivog sistema... :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#29 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by triconja »

Alternativac1 wrote:Ma u suštini su ostavili prostora za manipulaciju zakonom da ti puknu kaznu kad se ni za šta drugo ne mogu uhvatit...
Znači toliko poštujem propise, od sad ću i na pješake pazit da ne bih fasovao kaznu i time dao svoj doprinos održavanju naše administracije a samim tim doprinos održanju ovih stranaka na vlasti i ovog ušljivog sistema... :D
Nama trebaju samo bukvalni zakoni, ovo da se ostavi policiji na "obraz" kod nas ne pije vode :roll:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#30 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Maraschino »

tempuser wrote:Pjesak ima prednost kad je zakoracio prema na zebru, a duznost vozaca u takvim situacijama je da predvidi namjeru pjesaka.
Kaze jedan advokat, pjesak je uvjek u prednosti i pravu. Samo iz aviona da padne, ne odgovaras za njega. :D
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#31 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Better Man »

Kod nas su semafori katastrofalno regulisani. Nigdje u svijetu nema da je za pješake i vozače u istom trenutku zeleno. Semafore treba podesiti tako da kad je zeleno za pješake da nema šanse da je zeleno za auta i obratno. Isto tako kad je zeleno za vozače da mogu skrenuti npr. lijevo za vozače iz suprotnog smjera koji idu pravo mora biti crveno kao što je svugdje u svijetu. Evo jednog glupo podešenog semafora u Vogošči kad itete prema Sarajevu. Na zadnjem semaforu crveno svjetlo duže traje onima koji idu u Sarajevo, nego onima koji dolaze iz Sarajeva, a trebalo bi biti obratno. Evo zašto. Oni koji idu u pravcu Sarajeva imaju srednju traku da mogu skrenuti lijevo i da se njima pali prvo zeleno oni bi normalno mogli skrenuti bez da čekaju da ih neko pusti. ovako moraju čekati zeleno i onda opet čekati da im se neko smiluje i da ih pusti da skrenu. Glede saobračajnih drotova, večina njih su teški idioti i kreteni koji se iživljavaju na ovbičnom i poštenom svijetu, dok one budale što jurcaju i izazivaju teške nesreće nesmiju ni zaustaviti. Evo Sutjeskom ne možeš pješke proći od parkiranih auta na trotuaru, a policije i pauka nigdje, a da ne govorim kad vozači upalae sva 4 i stanu na sred ceste da bi odveli dijete u obdanište ili ga pokupili iz obdaništa vi morate čekati da se vrati da bi ste mogli proći s autom.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#32 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Dope_Man »

Better Man wrote:Kod nas su semafori katastrofalno regulisani. Nigdje u svijetu nema da je za pješake i vozače u istom trenutku zeleno. Semafore treba podesiti tako da kad je zeleno za pješake da nema šanse da je zeleno za auta i obratno. Isto tako kad je zeleno za vozače da mogu skrenuti npr. lijevo za vozače iz suprotnog smjera koji idu pravo mora biti crveno kao što je svugdje u svijetu.
Ja sam svugdje a Balkanu (dalje nisam toliko obracao paznju jer nisam vozio, al sumnjam da smo toliko razliciti) vidio iste semafore koje opisujes (ovo sto opisujes je u osnovi svaka raskrsnica na glavnoj u Sarajevu). Nije genijalno rjesenje ali odvajanje zelenih za svaku grupu posebno bi drasticno produzilo vrijeme cekanja na svakom semaforu, a zeleni val zaboravi u tom slucaju. Rjesenje koje na nekim raskrsnicama jeste moguce je odvajanje pjesaka od auta (pothodnik), ali to su ogromne, komplikovane i neisplative investicije osim ako se ne rade u sklopu nekog bitnijeg projekta.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#33 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by supercali »

Londonac zagovara nesto sto nema logike nikakve
On bi napravio semafor da svijetli zeleno pola minute za pjesake minut za auta iz smjera ilidze pa onda minut iz pravca hrasna i mojmila a onda minut iz pravca buca potoka i te strane
On bi napravio vecu guzvu u sred noci nego sto je guzva u spici ujutro

Jedino rjesenje za guzve je zabrana skretanja lijevo na glavnoj ulici
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#34 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Better Man »

supercali wrote:Londonac zagovara nesto sto nema logike nikakve
On bi napravio semafor da svijetli zeleno pola minute za pjesake minut za auta iz smjera ilidze pa onda minut iz pravca hrasna i mojmila a onda minut iz pravca buca potoka i te strane
On bi napravio vecu guzvu u sred noci nego sto je guzva u spici ujutro

Jedino rjesenje za guzve je zabrana skretanja lijevo na glavnoj ulici
Ima logike u Londonu i drugim metropolama, ali nema u Sarajevu. E dobar ti je zaključak.
User avatar
Alternativac1
Posts: 1412
Joined: 23/07/2016 04:43

#35 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Alternativac1 »

supercali wrote:Londonac zagovara nesto sto nema logike nikakve
On bi napravio semafor da svijetli zeleno pola minute za pjesake minut za auta iz smjera ilidze pa onda minut iz pravca hrasna i mojmila a onda minut iz pravca buca potoka i te strane
On bi napravio vecu guzvu u sred noci nego sto je guzva u spici ujutro

Jedino rjesenje za guzve je zabrana skretanja lijevo na glavnoj ulici
Ti bi na svakoj raskrsnici zabranio skretanje lijevo? :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#36 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by supercali »

Alternativac1 wrote:
supercali wrote:Londonac zagovara nesto sto nema logike nikakve
On bi napravio semafor da svijetli zeleno pola minute za pjesake minut za auta iz smjera ilidze pa onda minut iz pravca hrasna i mojmila a onda minut iz pravca buca potoka i te strane
On bi napravio vecu guzvu u sred noci nego sto je guzva u spici ujutro

Jedino rjesenje za guzve je zabrana skretanja lijevo na glavnoj ulici
Ti bi na svakoj raskrsnici zabranio skretanje lijevo? :D
Pa da skrebi deano pa idi pravo nesto sto rade u nedjaricima
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#37 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by supercali »

Better Man wrote:
supercali wrote:Londonac zagovara nesto sto nema logike nikakve
On bi napravio semafor da svijetli zeleno pola minute za pjesake minut za auta iz smjera ilidze pa onda minut iz pravca hrasna i mojmila a onda minut iz pravca buca potoka i te strane
On bi napravio vecu guzvu u sred noci nego sto je guzva u spici ujutro

Jedino rjesenje za guzve je zabrana skretanja lijevo na glavnoj ulici
Ima logike u Londonu i drugim metropolama, ali nema u Sarajevu. E dobar ti je zaključak.
U kojem kurcevom londonu?
Covjece nisi jedini bio u londonu to sam i ja primjetio na nekim raskrsnicama gdje imaju i kriskros prelazi ostale nisam obracao paznju i tako je za sve te kriskros prelaze
Mi takve prelaze nemamo
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#38 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by holowey »

Alternativac1 wrote:
supercali wrote:Londonac zagovara nesto sto nema logike nikakve
On bi napravio semafor da svijetli zeleno pola minute za pjesake minut za auta iz smjera ilidze pa onda minut iz pravca hrasna i mojmila a onda minut iz pravca buca potoka i te strane
On bi napravio vecu guzvu u sred noci nego sto je guzva u spici ujutro

Jedino rjesenje za guzve je zabrana skretanja lijevo na glavnoj ulici
Ti bi na svakoj raskrsnici zabranio skretanje lijevo? :D
ovo sam primjetio u budimpesti, zabranjeno skretati lijevo, mozes samo skrenuti desno pa onda okruzis oko bloka i prodjes zeljenu raskrsnicu vozeci pravo... veoma prakticno i izvodivo u ravnicarskom gradu, planski izgradjenom...
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#39 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by basicm »

Naslovnica wrote:
dugonja wrote:pa šta ri je reko sud bolan
ako je tačna tvoja verzija
Nešto tipa da me ne može osloboditi odgovornosti, minimalna kazna...
Davno je to bilo, ne sjećam se pojedinosti.
Uglavnom, bile one nekakve mješane policijske patrole, nešto kao ovi iz Federacije i oni iz RS. Mene Nemanja opalio po ušima. Jebem mu pleme vazda. :lol:
Cista nepravda definitivno.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#40 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by ado-šampion »

Ovo sto Better Man predlaze, ako sam dobro skontao, definitivno nije standard, nego je izuzetak. Svuda gdje sam bio kad ti ides u raskrsnicu ovako kao na skici u drugom postu na temi i skreces lijevo ili desno i pritom naidjes na pjesacki prelaz sa semaforom, pjesacima je uvijek zeleno i uvijek ih cekas, isto kao i kod nas. I ne samo njih, nego i bicikliste kojim je isto zeleno. U Njemackoj kad skreces lijevo ili desno a ne pogledas preko ramena da vidis ima li biciklista koji nailaze, placas kaznu, bez obzira bilo ili ne bilo semafora.
Jedini nacin da se ovo izbjegne je da imas ceste koje se ne krizaju s drugim cestama, s nadzovnjacima, tunelima, itd, sto kod nas nema.

To je jedan slucaj (treci) koji nije naveden ovdje, to je ovo sto je covjek iz drugog posta platio kaznu. Naime, ako je pjesaku zeleno, a i tebi kao vozacu je zeleno (a to je svako ukljucenje na glavnu sarajevsku saobracajnicu), on nema sta zakoracivati na kolovoz, cim stoji na semaforu a zeleno mu je i ti prodjes bez da ga pustis, napravio si prekrsaj. Ako je njemu crveno moras ga pustiti samo ako je zakoracio. Ako nema pjesacki semafor onda ako je zakoracio ili pokazao namjeru da predje (za sta je dovoljno samo da stoji na trotoaru ispred prelaza).

Generalno, ove stvari su svuda iste, mi nismo izmislili ni jedan zakon nego smo sve prepisali.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#41 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by condy »

Uvijek sam u školi volio prepisivati ima čari u tome, gledaš u štrebera prekoputa kako s merakom piše istopi onu olovku, a ti ko na iglama, u očima pritisak, da ti je kihnut da se ne čuje kako list ispod klupe okrećeš....a najgore je bilo kad profa ispred tebe sjedi, a ti na usmenom ispitu, tri pitanja, znaš ne znaš, a prepisivaš, kažeš mu ja bi samo malo da napravim koncept na listu papira ( sa onog ispod klupe :D ), pa bi krnuo, a on cigar u ruku, može kolega, predobro :D :D

Vidiš, u to vrijeme je @ado bilo zabranjeno prepisivat a danas ne znamo ni prepisat kako valja :lol:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#42 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by ado-šampion »

Ma prepisali smo mi vrlo dobro sve, samo jos da se provodi. Razlika je sto su nam oni dali da prepisemo. :D

Samo treba kaznjavati, ali u oba smjera. Mene je izbacivalo iz cipela npr. na Otoci, ukljucujem se od Merkura na glavnu prema Ilidzi, recimo treci sam u koloni (prosao sam na zeleno, ne zuto), ispred mene stanu na pjesacki, zeleno pjesacima, svi cekamo, upali se crveno za pjesake, tad su vec auta iz pravca grada vec krenula, ja sam na sinama, i ono se nadje da krene prelaziti na crveno, zuri covjek, mada ne zna ni gdje je pozurio. :-) I ova dvojica ispred mene ga cekaju. Ma sta ga cekas, gazi, ko mu .ebe mater! E tu treba policija da ga fino saceka, licnu kartu i 40 KM (ili koliko je vec). Da ne govorim o kamikazama koje pretcavaju na Stupu a imaju tunel.
Ali problem je sto kod nas prvo nece da rade svoj posao i pisu naloge (socijalni mir), a drugo i da pisu nemas nacina da nekog primoras da plati prekrsajni nalog. A i raja navikla, realno svako kaznjavanje bi bio plac "udri sirotinju po dzepu". Valjda sirotinja ne treba da ima osnovi nivo kulture i pristojnosti.

Za sve takve probleme rjesenje je vrlo jednostavno, samo udari po dzepu! Nema prastanja. Pogrijesio si - plati. Buraz svuda na zapadu gdje god revizor uleti u prevozno sredstvo, nemas kartu, odmah ide nalog, 60 eura (kako gdje), nema prastanja, neces dati dokumente - ok sacekacemo osiguranje, neces da das dokumente ni osiguranju - ok sacekacemo policiju, pa ces dobiti i nalog i platices dodatnu kaznu jer je policija morala intervenisati. Tako se pravi red.
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#43 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by The BEN10 »

basicm wrote:Jos jedan od propisa koje treba mijenjati, glupo i suvisno je cekati pjesaka ako se moze proci dok on stigne do tvoje trake. Samo jos jedan nacin da nas handre.
:-)
Mogu misliti kako bi izgledale "slobodne procjene" ovog pravila kod naše stoke vozača.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#44 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by ado-šampion »

The BEN10 wrote:
basicm wrote:Jos jedan od propisa koje treba mijenjati, glupo i suvisno je cekati pjesaka ako se moze proci dok on stigne do tvoje trake. Samo jos jedan nacin da nas handre.
:-)
Mogu misliti kako bi izgledale "slobodne procjene" ovog pravila kod naše stoke vozača.
U tom je i problem. Ti tu mozes i zgaziti pjesaka a da nisi u prekrsaju. :-)
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#45 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by The BEN10 »

ado-šampion wrote:
The BEN10 wrote:
basicm wrote:Jos jedan od propisa koje treba mijenjati, glupo i suvisno je cekati pjesaka ako se moze proci dok on stigne do tvoje trake. Samo jos jedan nacin da nas handre.
:-)
Mogu misliti kako bi izgledale "slobodne procjene" ovog pravila kod naše stoke vozača.
U tom je i problem. Ti tu mozes i zgaziti pjesaka a da nisi u prekrsaju. :-)
Il ga minimalno provozati na haubi. :D :evil:
dugonja
Posts: 272
Joined: 23/06/2017 23:15

#46 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by dugonja »

ado-šampion wrote:Ma prepisali smo mi vrlo dobro sve, samo jos da se provodi. Razlika je sto su nam oni dali da prepisemo. :D

Samo treba kaznjavati, ali u oba smjera. Mene je izbacivalo iz cipela npr. na Otoci, ukljucujem se od Merkura na glavnu prema Ilidzi, recimo treci sam u koloni (prosao sam na zeleno, ne zuto), ispred mene stanu na pjesacki, zeleno pjesacima, svi cekamo, upali se crveno za pjesake, tad su vec auta iz pravca grada vec krenula, ja sam na sinama, i ono se nadje da krene prelaziti na crveno, zuri covjek, mada ne zna ni gdje je pozurio. :-) I ova dvojica ispred mene ga cekaju. Ma sta ga cekas, gazi, ko mu .ebe mater! E tu treba policija da ga fino saceka, licnu kartu i 40 KM (ili koliko je vec). Da ne govorim o kamikazama koje pretcavaju na Stupu a imaju tunel.
Ali problem je sto kod nas prvo nece da rade svoj posao i pisu naloge (socijalni mir), a drugo i da pisu nemas nacina da nekog primoras da plati prekrsajni nalog. A i raja navikla, realno svako kaznjavanje bi bio plac "udri sirotinju po dzepu". Valjda sirotinja ne treba da ima osnovi nivo kulture i pristojnosti.

Za sve takve probleme rjesenje je vrlo jednostavno, samo udari po dzepu! Nema prastanja. Pogrijesio si - plati. Buraz svuda na zapadu gdje god revizor uleti u prevozno sredstvo, nemas kartu, odmah ide nalog, 60 eura (kako gdje), nema prastanja, neces dati dokumente - ok sacekacemo osiguranje, neces da das dokumente ni osiguranju - ok sacekacemo policiju, pa ces dobiti i nalog i platices dodatnu kaznu jer je policija morala intervenisati. Tako se pravi red.
nema tu reda kada pravosuđe ne radi svoj posao
dozvoliti kretenima da nakupe hiljade i hiljade neplaćenih kazni i to pojedinac, a sveukupno mislim da ima preko 50-60 miliona KM !!!!
sve govori
ajd kod Švabe majčin sine ostani dužan 10 eura za kaznu
nećeš nikad više
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#47 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Laplace »

ado-šampion wrote:Ovo sto Better Man predlaze, ako sam dobro skontao, definitivno nije standard, nego je izuzetak. Svuda gdje sam bio kad ti ides u raskrsnicu ovako kao na skici u drugom postu na temi i skreces lijevo ili desno i pritom naidjes na pjesacki prelaz sa semaforom, pjesacima je uvijek zeleno i uvijek ih cekas, isto kao i kod nas. I ne samo njih, nego i bicikliste kojim je isto zeleno. U Njemackoj kad skreces lijevo ili desno a ne pogledas preko ramena da vidis ima li biciklista koji nailaze, placas kaznu, bez obzira bilo ili ne bilo semafora.
Jedini nacin da se ovo izbjegne je da imas ceste koje se ne krizaju s drugim cestama, s nadzovnjacima, tunelima, itd, sto kod nas nema.

To je jedan slucaj (treci) koji nije naveden ovdje, to je ovo sto je covjek iz drugog posta platio kaznu. Naime, ako je pjesaku zeleno, a i tebi kao vozacu je zeleno (a to je svako ukljucenje na glavnu sarajevsku saobracajnicu), on nema sta zakoracivati na kolovoz, cim stoji na semaforu a zeleno mu je i ti prodjes bez da ga pustis, napravio si prekrsaj. Ako je njemu crveno moras ga pustiti samo ako je zakoracio. Ako nema pjesacki semafor onda ako je zakoracio ili pokazao namjeru da predje (za sta je dovoljno samo da stoji na trotoaru ispred prelaza).

Generalno, ove stvari su svuda iste, mi nismo izmislili ni jedan zakon nego smo sve prepisali.
I onda pješak stane kraj pješačkog, okrenut prema njemu kao da će preći, ja mu stanem a on razgleda okolo i ne pomišlja da pređe preko. I šta onda, polako krenem i u retrovzoru vidim njega kako još stoji i zijeva.
Da se to jednom desilo, ne bih ni pominjao, ali u Visokom od 10 pješaka njih 8 to uradi. Ono dvoje uredno pređe ulicu.
User avatar
Laplace
Posts: 10372
Joined: 19/11/2012 18:37

#48 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Laplace »

The BEN10 wrote: Il ga minimalno provozati na haubi. :D :evil:
Pa dobro, malo besplatne vožnje na ovoj skupoći i krizi, ko bi se bunio?
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#49 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Better Man »

Danas dva saobraćajna policajca na biciklima kod kina Radnik zapisuju pješaka. Vjerovatno prešao na crveno iz pravca Šamona. ne znam kako ih nije skužio.
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#50 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by The BEN10 »

Better Man wrote:Danas dva saobraćajna policajca na biciklima kod kina Radnik zapisuju pješaka. Vjerovatno prešao na crveno iz pravca Šamona. ne znam kako ih nije skužio.
Viđam ih i na Otoci svako jutro, dvije hanume policajke.
Samo deri pješačku bagru!!! Od grana je napravljen haos, pješaci ko marva prelaze gdjegod im se prohtije. Moraš četvere oči otvoriti da nebi koga zgazio.
Ono što mi je posebno paradoksalno jeste da iako voziš cestom i iza nema nikoga od auta, ono se natakari da prođe baš ispred tebe. Pa koji klinac, ne kontam!?!? Ne može sačekati 2 sekunde bukvalno, nego baš mora ispred pretrčavati! :twisted:
Post Reply