Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Alternativac1
Posts: 1412
Joined: 23/07/2016 04:43

#1 Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Alternativac1 »

Interesuje me da li je iko ikad fasovo kaznu za nepropuštanje pješaka ili kolone pješaka te u kom rasponu se kreću kazne za taj zločin?
Da li se "pika" kad su pješaci na trotoaru ili tek kada zakorače na cestu?
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#2 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Sarajevo1970 »

Alternativac1 wrote:Interesuje me da li je iko ikad fasovo kaznu za nepropuštanje pješaka ili kolone pješaka te u kom rasponu se kreću kazne za taj zločin?
Da li se "pika" kad su pješaci na trotoaru ili tek kada zakorače na cestu?
Ja sam jednom (oko nove godine) tako fasovao kaznu. Eto situacije dole.

Image

Meni zeleno, pjesaku zeleno. Ja vec stigao do prelaza a pjesak (stariji gospodin) tek krenuo sa trotoaru.
Sad, da nebi ja njega cekao dok on dodje do mene ja nastavio voziti (ima 2 trake od mene do pjesaka)
a malo dalje me policajac zaustavi i kazni me. Nesjecam se koliko je kazna bila ali nije sigurno bila nesta
velika jer zapamtio bi to sigurno. Mali detalj; Policajac od mene vec dobio papire i poceo pisati kaznu kad je
pjesak tek stigao na mjesto gdje sam ja presao prelaza. Ali nema veze. Zakon je zakon i ja sam bio pogresio.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by tempuser »

Pjesak ima prednost kad je zakoracio prema na zebru, a duznost vozaca u takvim situacijama je da predvidi namjeru pjesaka.
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by konektovan »

tempuser wrote:Pjesak ima prednost kad je zakoracio prema na zebru, a duznost vozaca u takvim situacijama je da predvidi namjeru pjesaka.
Ja, ali nema vala smisla da ti sad stanes,u prvoj traci, i cekas pjesaka kojem treba 10 sekundi da dodje do tvog mjesta, a ti mogao proci, i u ovom slucaju mogao biti kod slona?! :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#5 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by condy »

Prva situacije je, ako je saobraćaj na obilježenom pješačkom prijelazu regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakom za vozače i pješake, u toj situaciji vozač kad je njemu zeleno svjetlo dužan je propustiti pješaka samo ako je pješak već stupio na pješački prijelaz. Nije dužan utvrđivati namjeru pješaka, niti mu stati ako već nije stupio na pješački prijelaz.

U drugoj situaciji, ako prijelaz nije regulisan svjetlosnim znacima, tada je vozač dužan propustiti pješaka ako je stupio na pješački prelaz ili ako nedvosmisleno pokazuje namjeru da pređe preko pješačkog prijelaza.

Znači, nisu identične situacije.

Kazna su isto različite u ove dvije situacije.

U prvoj situaciji je novčana kazna minimalno od 100,00 KM, plus ide obavezno oduzimanje vozačke minimalno jedan mjesec, i dva kaznena boda.

U drugoj situaciji, je novčana kazna minimalno 50,00 KM, i jedan ili dva kaznena boda.

Pazite se, otiće i vozačka dozvola u prvoj situaciji.
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#6 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by dgL_ »

konektovan wrote:
tempuser wrote:Pjesak ima prednost kad je zakoracio prema na zebru, a duznost vozaca u takvim situacijama je da predvidi namjeru pjesaka.
Ja, ali nema vala smisla da ti sad stanes,u prvoj traci, i cekas pjesaka kojem treba 10 sekundi da dodje do tvog mjesta, a ti mogao proci, i u ovom slucaju mogao biti kod slona?! :D
Nema smisla ali tako je... druga je stvar sto su pjesaci stoka pa na semaforu nekad u vrijeme spice prodju 2 auta...

Na pofalicima kod ekonomske prema gradu kad hoces desno skrenut prema Grbavici... u pojedinim situacijama semafor za citav interval zelenog svijetla pusti 2 auta... pjesaci samo stancaju... a kad im se upali crveno vec je nekolicina zakoracila... dok oni predju crveno se upalilo za vozila... koma nekad al jbg... mali grad za ovoliku populaciju sto auta.. sto ljudi..
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#7 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by tempuser »

konektovan wrote:
tempuser wrote:Pjesak ima prednost kad je zakoracio prema na zebru, a duznost vozaca u takvim situacijama je da predvidi namjeru pjesaka.
Ja, ali nema vala smisla da ti sad stanes,u prvoj traci, i cekas pjesaka kojem treba 10 sekundi da dodje do tvog mjesta, a ti mogao proci, i u ovom slucaju mogao biti kod slona?! :D
Mozda prakticno nema smisla, ali po propisima ima.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#8 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by tempuser »

condy wrote:Prva situacije je, ako je saobraćaj na obilježenom pješačkom prijelazu regulisan svjetlosnim saobraćajnim znakom za vozače i pješake, u toj situaciji vozač kad je njemu zeleno svjetlo dužan je propustiti pješaka samo ako je pješak već stupio na pješački prijelaz. Nije dužan utvrđivati namjeru pješaka, niti mu stati ako već nije stupio na pješački prijelaz.

U drugoj situaciji, ako prijelaz nije regulisan svjetlosnim znacima, tada je vozač dužan propustiti pješaka ako je stupio na pješački prelaz ili ako nedvosmisleno pokazuje namjeru da pređe preko pješačkog prijelaza.

Znači, nisu identične situacije.

Kazna su isto različite u ove dvije situacije.

U prvoj situaciji je novčana kazna minimalno od 100,00 KM, plus ide obavezno oduzimanje vozačke minimalno jedan mjesec, i dva kaznena boda.

U drugoj situaciji, je novčana kazna minimalno 50,00 KM, i jedan ili dva kaznena boda.

Pazite se, otiće i vozačka dozvola u prvoj situaciji.
Jest, al tu ima caka...
Kad imas semafor, teoretski pjesak krece bez obzira na automobile i to je ono sto moras da predvidis. Prakticno, vidis pjesaka koji stoji, znaci nije stupio na zebru, ti ne obracas paznju na njegovu namjeru i krenes, dovoljno je samo da zakoraci da budes u prekrsaju.
S druge strane, tamo gdje nema semafora pjesaci stoje dok ih vozac prevdidjajuci njihovu namjeru ne propusti.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#9 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by amar1994 »

Ima li kazna za pjesaka koji svjesno prelazi na crveno svjetlo :? :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by supercali »

amar1994 wrote:Ima li kazna za pjesaka koji svjesno prelazi na crveno svjetlo :? :D
Naravno da ima cak su jedno vrijeme i pisali te kazne
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#11 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by dgL_ »

amar1994 wrote:Ima li kazna za pjesaka koji svjesno prelazi na crveno svjetlo :? :D
50 KM..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#12 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Dope_Man »

amar1994 wrote:Ima li kazna za pjesaka koji svjesno prelazi na crveno svjetlo :? :D
Naravno, u gradu to jos znaju odraditi, obicno na Marindvoru ili kod muzeja prave ceku i za pjesake. Bas prije par dana setam i sad sam na prelazu od masinske prema ambasadi. Tu je obicno takva situacija da do sina mozes preci kad hoces, a od sina do ambasade obicno crveno stoji podosta jer je otvoreno zeleno za skretanje desno, ostala auta stoje a u desnoj nigdje zive duse. I tad naravno svi predju jer im glupo stajati kad i auta svakako stoje i znaju da slijedi zeleno za pjesake.

Uglavnom, dolazim do pjesackog i vidim polijajca pa stanem do zelenog. Neki lik je bio na sinama vec, nije ga vidio, i ode preko crvenog. Na zeleno predje policajac, sustize ga i lagano izvadi knjizicu iz dzepa.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#13 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by supercali »

Ako preko 3 trake predjes 50 maraka i mjesec dana oduzimanje obuce
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#14 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by basicm »

Jos jedan od propisa koje treba mijenjati, glupo i suvisno je cekati pjesaka ako se moze proci dok on stigne do tvoje trake. Samo jos jedan nacin da nas handre. A to sto stoka jucer kod SCC pustise komplet zeleno i krenuse na crveno jer svi bleje u mobitele i ne gledaju semafor ne kaznjavaju.
Throttle
Posts: 12969
Joined: 10/06/2016 12:35

#15 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Throttle »

supercali wrote:Ako preko 3 trake predjes 50 maraka i mjesec dana oduzimanje obuce
:lol: :lol: dobra
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#16 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Naslovnica »

Već sam jednom negdje pisao moj slučaj, koji se desio nekada oko 2000, +/- 2 god.
Oduzimanje prednosti pješaku.
Kazna, u ta doba, 140KM.
Ja niti kockasta glava, vozio porodičnog karavana, mama naprijed kao suvozač, uredno svezani, žmigavac...
Ker me zaustavi na autobuskoj, kaže da sam oduzeo prednost pješaku. Ne zna čovjek bi li plakao ili bi se smijao. Morao sam ići dole u neki sud u Novom Gradu, ma odron. Drotu sve najgore u životu želim.
Sami pogledajte situaciju pa procijenite.
Upalilo se zeleno meni, zeleno pješaku. Krenuli u isto vrijeme, ja bio na pješačkom kada je pješak bio na pola pješačkoj na suprotnoj strani.
Image
paul_shark
Posts: 64
Joined: 08/10/2015 01:42

#17 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by paul_shark »

Naslovnica wrote:Već sam jednom negdje pisao moj slučaj, koji se desio nekada oko 2000, +/- 2 god.
Oduzimanje prednosti pješaku.
Kazna, u ta doba, 140KM.
Ja niti kockasta glava, vozio porodičnog karavana, mama naprijed kao suvozač, uredno svezani, žmigavac...
Ker me zaustavi na autobuskoj, kaže da sam oduzeo prednost pješaku. Ne zna čovjek bi li plakao ili bi se smijao. Morao sam ići dole u neki sud u Novom Gradu, ma odron. Drotu sve najgore u životu želim.
Sami pogledajte situaciju pa procijenite.
Upalilo se zeleno meni, zeleno pješaku. Krenuli u isto vrijeme, ja bio na pješačkom kada je pješak bio na pola pješačkoj na suprotnoj strani.
Image
Nisi trebao potpisati... trebao si na sud.. nisi ga duzan pustiti jer ima ostrvo...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#18 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by amar1994 »

dgL_ wrote:
amar1994 wrote:Ima li kazna za pjesaka koji svjesno prelazi na crveno svjetlo :? :D
50 KM..
:thumbup:

treba da bude 150 za kamikaze :-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#19 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by amar1994 »

Dope_Man wrote:
amar1994 wrote:Ima li kazna za pjesaka koji svjesno prelazi na crveno svjetlo :? :D
Naravno, u gradu to jos znaju odraditi, obicno na Marindvoru ili kod muzeja prave ceku i za pjesake. Bas prije par dana setam i sad sam na prelazu od masinske prema ambasadi. Tu je obicno takva situacija da do sina mozes preci kad hoces, a od sina do ambasade obicno crveno stoji podosta jer je otvoreno zeleno za skretanje desno, ostala auta stoje a u desnoj nigdje zive duse. I tad naravno svi predju jer im glupo stajati kad i auta svakako stoje i znaju da slijedi zeleno za pjesake.

Uglavnom, dolazim do pjesackog i vidim polijajca pa stanem do zelenog. Neki lik je bio na sinama vec, nije ga vidio, i ode preko crvenog. Na zeleno predje policajac, sustize ga i lagano izvadi knjizicu iz dzepa.
:thumbup:
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#20 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by the_hooligan_ec »

Meni licno se desilo a pisao sam na forumu da mi je sa firminim kamioncicem u 22h kod Gras-a skretanje prema Ilidzi zaustavio sam se na pjesackom misleci da ima pjesaka,a 100% sam ubjedzen da niko nije bio ni 10m od pjesackog a kamo li zakoracio.Naime "gospodin" policajac papak me zaustavio tj izletio ispred mene jedva sam ga zaobiso da ne udarim, na moju konstataciju sto me zaustavio rekao da nisam stao grupi pjesaka na pjesackom itd.nisam se mogao ubjedzivat jer me prvi put sluzbeno lice lagalo u lice ja fin.Naime da ne duljim dalje kazna po novome je bar je meni bila 100km 2 boda i mjesec vozacke. Upamet. Odsad samo ako sam upravu an sud pa sta Bog da..
dugonja
Posts: 272
Joined: 23/06/2017 23:15

#21 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by dugonja »

tempuser wrote:
konektovan wrote:
tempuser wrote:Pjesak ima prednost kad je zakoracio prema na zebru, a duznost vozaca u takvim situacijama je da predvidi namjeru pjesaka.
Ja, ali nema vala smisla da ti sad stanes,u prvoj traci, i cekas pjesaka kojem treba 10 sekundi da dodje do tvog mjesta, a ti mogao proci, i u ovom slucaju mogao biti kod slona?! :D
Mozda prakticno nema smisla, ali po propisima ima.
a propise pišu kretenski kancelarijski miševi sa đozlama ko tegle koji blage veze sa životom i realnim svijetom nemaju, a naravno ni vozačku ni auto
Leon16v
Posts: 5778
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#22 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Leon16v »

Mene su možda prije 2-3 mjeseca, u Švrakinom oko pola 11 navecer zaustavili, jedna starija žena, treba joj minuta da pređe i ja ispred nje prođem, kad odma na stanici maše lizalom.

Samo me upozorio srećom i obratio pažnju kakva je kazna ubuduće
dugonja
Posts: 272
Joined: 23/06/2017 23:15

#23 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by dugonja »

ma ja trebo si zaustavit auto, komotno ugasit motor i jedno 5 minuta čekat, dok se baba nakani da pređe
Naslovnica
Posts: 27878
Joined: 20/03/2013 15:38

#24 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by Naslovnica »

paul_shark wrote:
Naslovnica wrote:Već sam jednom negdje pisao moj slučaj, koji se desio nekada oko 2000, +/- 2 god.
Oduzimanje prednosti pješaku.
Kazna, u ta doba, 140KM.
Ja niti kockasta glava, vozio porodičnog karavana, mama naprijed kao suvozač, uredno svezani, žmigavac...
Ker me zaustavi na autobuskoj, kaže da sam oduzeo prednost pješaku. Ne zna čovjek bi li plakao ili bi se smijao. Morao sam ići dole u neki sud u Novom Gradu, ma odron. Drotu sve najgore u životu želim.
Sami pogledajte situaciju pa procijenite.
Upalilo se zeleno meni, zeleno pješaku. Krenuli u isto vrijeme, ja bio na pješačkom kada je pješak bio na pola pješačkoj na suprotnoj strani.
Image
Nisi trebao potpisati... trebao si na sud.. nisi ga duzan pustiti jer ima ostrvo...
Napisao sam da sam završio na sudu zbog toga. Ne što nisam htio potpisati, nego mi je tako rečeno. Niđe veze ba. A ja relativno nov drajver, sve po peesu, niti se svađam niti bilo šta, nisam ni skonato šta me snašlo.
dugonja
Posts: 272
Joined: 23/06/2017 23:15

#25 Re: Kazna za nepropuštanje pješaka na pješačkom prelazu

Post by dugonja »

pa šta ri je reko sud bolan
ako je tačna tvoja verzija
Post Reply